Magere Balans Waalwijkse en Langstraatse Courant I Wijde Wereld Kwestie van Engelen UIT DE weer in Vlijmens raadsvergadering Scherp requisitoir van de Heer Vorstenbosch Bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE- EOraHET ZUIDEN 77e JAARGANG No. 16 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" 1 Het communiqué, dat de minis ters van buitenlandse zaken dei- Grote Vier aan het einde van liun conferentie in Berlijn hebben uit gegeven, weidt nogal uit over het plan dat de ministers hebben ge maakt om op 26 April in Genève bijeen te komen om te spreken over de Koreaanse kwestie en over de oorlog in lndo-China. Dat is geen wonder, want voor de rest hadden de ministers niet veel meer te mel den dan dat op geen van de andere punten overeenstemming bereikt is; dat zijn Oostenrijk, Duitsland en de Europese veiligheid. In zo verre heeft dus Molotof zijn zin ge kregen dat op het agendapunt dat hij heeft doorgedreven, althans overeenstemming is bereik!: er zal een conferentie gehouden worden met rood China. De westelijken hebben daaraan wat voorwaarden toegevoegd die Molotof waarschijn lijk weinig ter harte gaan, omdat ze zijn voorstel niet op essentie e punten aantasten: behalve rood China zullen ook andere staten du- hij de oorlogen in Korea en lndo- China zijn betrokken, dee nemen en de uitnodiging houdt geen di plomatieke erkenning in van het bewind in de betrokken staten, voor zover dii nog niet is erkend. Daarom te spreken van een Sov jet-Russische triomf zou overdre ven zijn, omdat een dergelijke con ferentie, zo ze mogelijk al niet veel meer resultaat zal hebben dan de Berlijnse, ook voor het Westen in principe geen kwaad kan. Kr is zo weinig diplomatiek verkeer op hoog niveau tussen het Verre (los ten en het Westen, dat hei nuttig kan zijn in een dergelijk gesprek eens iels te weten te komen ovei de aldaar heersende opvattingen anders dan langs indirecte weg. Kan men dit dus met een beetje goede wil een winstpunt noemen van de Berlijnse conferentie, voor de rest is zé een groot fiasco ge worden, itat een pijnlijk nauwkeu rige graadmeter is van de wereld situatie. „Optimistische" uitlatin gen zelfs van een Dulles kunnen itaar heel weinig aan veranderen. Hij zei: „Ofschoon principiële me ningsverschillen blijven bestaan, hebben wij toch vooruitgang ge hoekt", en: „Ik hen er zeker van dat de impasse, waarin wij nu ver zeild zijn geraakt, niet eeuwig zal duren. Ik geloof niet dat de Duit sers, de Oostenrijkers en hun bu ilen,' die hier belang bij hebben, hun verwachtingen moeten begra ven." Dat is diplomatieke taal, die welsprekender is in wat ze niet zegt dan in de frazen die ze ge bruikt om de goegemeente zoet te houden. Dulles weet beter dan ie der ander .dat Molotof in staat is wat hij vandaag met de rechter hand geeft, morgen met de linker hand of met altebei zijn handen terug te nemen, gesteld dat hij iets geeft. In Berlijn is hij daarmee in ieder geval erg zuinig geweest en daardoor is de conference een nieuw bewijs geworden voor de in het Westen sinds lang aanvaarde stelling dat er met de Russen on der de huidige omstandigheden valt te eggen noch te ploegen. Wai er ook veranderd moge zijn dooi de dood van Stalin, naar buiten treden ze nu en dan misschien met een vriendelijker gezicht, maar met even grote halstarrigheid op als tevoren. De Europese veiligheid is onder tussen een chapiter dat Molotof blijkbaar na aan het hart ligt. Maar of die beter gegarandeerd zou zijn als ze werd georganiseerd over eenkomstig zijn ideeën, is zeer twijfelachtig. Dat de Europese De-, fensie Gemeenschap, die hetzelfde doel heeft, op 'de zwarte lijst staat, is wel duidelijk geworden, maar of hij ook het Atlantisch Pact onvere nigbaar acht met een pan-Euro- pees veiligheidsverdrag, daarover zich uit te laten weigerde Molotof hardnekkig. Zijn onmogelijke hou ding op dit stuk heeft evenwel misschien een voor hem averechts gevolg gehad, want redelijkerwijs gezien, is het nu toch wei onom stotelijk vast komen te staan dat een veiligheidsverdrag overeen komstig Russische opvattingen wellicht gevaarlijker is voor Euho- pa dan geen verdrag. Het Franse parlement hoeft in ieder geval niet bang te zijn iets in de war te slu- ren, wanneer het het verdrag van (ie Europese Defensie Gemeen schap goedkeurt, want er valt niets te bederven. De conferentie is zo ontbloot gebleven van elk resul taat, dat zij op dit punt, als er niet zoveel vergeefs gepraat was, een blanco bladzijde zou hebben. Met de kwestie Duitsland is het niet veel beter gesteld. Naast de Oostenrijkers zijn de Duitsers on getwijfeld de meest teleurgestelden. Ze zijn met valse beloften gepaaid en hun wensen bleven onvervuld, omdat het minimum aan goede wil die ze had kunnen vervullen, onl- hrak. Op alle Russische voorstel len lag duimendik de bedoeling de Sovjet-Russische invloed in Duits land te behouden door een gefor ceerde ideologische overwinning, in Oostenrijk door er een machts apparaat gevestigd te houden. Daal de Westelijke voorstellen er prin- cipiëel op gericht waren beide landen hun vrijheid terug te geven als een conditio sine qua non voor elk vredes- of staatsverdrag, was overeenstemming uitgesloten. Het énige winstpunt dat de Westelij ken hebben kunnen boeken is, dat zij Molotof voortdurend verder heb ben teruggedronggen, zodat hij zijn echte stellingen steeds duidelijker bloot moest geven. Propaganda zit er voor de Russen niet veel meer in de Berlijnse confereniie. Het enige wat ze kunnen doen, is de volken die onder hun regiem zuch ten, zand in de ogen te strooien. Dit zijn de voornaamste punten van de magere balans die de con ferentie van Berlijn na bijna vier weken van besprekingen te zien geeft. Het is droevig, maar blijk baar onontkoombaar, dat bij de huidige geestelijke instelling van de wereld niets beters bereik' kan worden. Zo lang deze niet veran dert zal het niet beter worden ook. Dat men onbewust de geestelijke waarden, die de Europese cultuur sinds vele eeuwen hebben beheerst en die hun invloed uitstrekken over de hele wereld, onbewust zou passeren, is onaannemelijk. Der halve is de logische conclusie dat men het christendom bewust links laat liggen, hetzij omdat men het niet kent, hetzij omdat men het niet wil kennen. De stem van het Christendom wordt gemakkelijk overstemd door het gedruis van de wereld en daarom hebben de po gingen om ook de politiek terug te brengen op de rechte weg, tot nog toe bitter weinig effect gehad. Toch is het goed dat wij ons vooi ogen houden dat deze terugkeer de enige hoop op vrede is. Dat zal ons troosten over de mislukkingen en onze hoop bewaren op iets beters. Christus Zelf heeft immers gezegd: „Hemel en aarde zullen voorbij gaan, maar Mijne woorden zullen niel voorbijgaan". DE KARDINAAL BEDIEND. Gebed verzocht. Donderdagavond om half zes is Zijne Eminentie Johannes Kardi naal de Jong in het moederhuis der Zusters van Onze Lieve Vrouw tc Amersfoort van de Heilige Sacra menten der Stervenden voorzien. De proost van het rnetropoliiaan kapittel rngr J. G. van Schaik, heeft de hoogwaardige patiënt het Hei lig Oliesel toegediend. De kardinaal lijdt aan een long ontsteking, die gezien zijn leeftijd zorgwekkend is, alhoewel er reeds verbetering in de toestand is inge treden. De eerstkomende dagen kunnen met vertrouwen worden tegemoet gezien. Kardinaal de Jong moet volledig rust houden. Bezoek is hem niet toegestaan. De aarts bisschop-coadjutor mgr. dr B. J. Aifrink, heeft alle gelovigen ver zicht om een gebed voor de kardi naal. TOESTAND KARDINAAL VERBETERD. De verbetering, welke er is inge treden in de toestand van Zijne Eminentie kardinaal De Jong heeft zich voor zover omstreeks mid dernacht bekend was gehand haafd. De geneesheren zijn bijzon der tevreden over het resultaat van de toegepaste behandeling. Reeds Vrijdagmorgen bleek de situatie hoopvoller uit eCn rustige nacht, welke de patiënt had ge had. De kardinaal is evenwel nog zeer zwak. Donderdag de dag waarop de ziekte van kardinaal De Jong bekend werd was het acht jaar geleden, dat Zjjne Emi nentie in Rome werd gecreëerd. PHILIPS HAD IN 1953 EEN delijk en vooral in de laatste maan den van dat jaar vrij sterk geste gen. Het bestaande productie-ni veau bleek toen onvoldoende om aan de aanvragen te voldoen; voor al toen de voorraden tot het ge wenste niveau waren terugge bracht. De raad van bestuur staat vol gens ir Often een verhoging van de levensstandaard voor. Daarom is de loonsverhoging ook aanvaard baar geacht. Tegenover een1 loons verhoging dient echter ook 'n ver hoging van de productiviteit te staan. Hierdoor wordt namelijk bereikt, dat de producten niel duurder worden en werkelijk een hoger levenspeil wordt bereikt. Als loonsverhoging betekent, dat de producten over het algemeen evenveel duurder worden als het loon hoger, wil dit zeggen dat nie mand iets meer kan kopen dan voor de loonsverhoging. Integen deel,, op den duur kan er minder' worden gekocht. Het duurdere product vindt spoedig minder af zet op de buitenlandse inarkt. Hierdoor daalt de werkgelegenheid era komt er minder koopkracht." LEVENSLANG VOOR DADER VAN VERGIFTIGING TE VARSSEVELD. Het Gerechtshof te Arnhem heeft de 54-jarige D. J. L. uit Varsseveld Donderdagmorgen in hoger beroep conform de eis van de procureur- j generaal veroordeeld tot levens- lange gevangenisstraf. L. had in Juli 1952 een grote do sis zwaar vergif gedaan in een stamppot andijvie. Als gevolg daarvan stierven drie leden van de familie Te Lindert te Varsseveld een gruwelijke dood. L. had de opzet zich op deze wijze de spaar penningen van de familie toe te eigenen. CARNAVALSCOSTUUM IN BRAND. Slachtoffer overleden. Op een gecostumeerd bal, dat een kegelclub uit Kerkrade Dinsdag avond heeft gehouden, is een tra gisch ongeluk gebeurd, dat het le ven heeft gekost aan een van de deelnemers, de 27-jarige heer \V. Janssen. De berenvacht, waarin de heer Janssen zich had gestoken, raakte op een gegeven ogenblik in brand. Hoewel (ie eigenaar van het café het slachtoffer zo snel mogelijk van het brandende cosluum bevrijdde, had de heer Janssen toch zulke ernstige brandwonden opgelopen dat hy naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Donderdag is hij overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. In een met veel overtuiging uitgesproken betoog heeft de heer Vorstenbosch Vrijdagavond, toen de raad van Vlijmen bijeen was, de zwembadkwestie weer aan de orde gesteld. En zijn betoog werd een scherp requisitoir, toen hij B. W. verweet bij het proces on juiste inlichtingen te hebben gegeven, waarop de rechtbank haar vonnis baseerde. 1 Hij vroeg de instelling van een raadscommissie, die de hele kwestie aan een nauwkeurig onderzoek zou onderwerpen. In meerderheid keerden B. W. en de raad zich echter tegen hem, met het ver weer, dat hij zijn bezwaren te juister plaatse, in casu bij de recht bank, moest kenbaar maken en zijn voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek vónd slechts genade in de ogen van nog twee andere leden. De voorzitter zal de beschuldigingen ter onderzoek voorleggen aan de raadsman van het gemeentebestuur. TOPJAAR. De taken, die wij ons aan het be gin van het jaar hebben gesteld, aldus de directeur, de heer Otfen, zijn over het algemeen verwerke lijkt. Na alle maatregelen, genomen in 1952, was het niveau van de Ne derlandse productie begin 1953 er ii|i berekend om zoveel goederen af te leveren, dat tezamen met de producten, welke nog aan de te hoge voorraden, in Eindhoven kon den worden onttrokken, aan de toenmalige vraag van de buiten landse organisaties kon worden voldaan. Dit ging gepaard met een kleine personeelsdaling. Na enkele maanden van 'n aarzelende markl in het begin van 1953, aldus de heer Otten, is de productie gelei- VERPACHTING JACHT TE HEDIKHUIZEN. Nadat de notulen waren goedge keurd en 'n reeks ingekomen stuk ken voor kennisgeving waren aan genomen, besloot de raad met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten een geldlening aan te gaan tot een bedrag van 120.000.ter wijl van ]G. van Bokhoven een strook grond werd gehuurd, be stemd voor voetpad. Een voorstel tot aankoop van een strook grond van A. van Oijen deed de heer van Bokhoven opmerken, dat hem ter ore was gekomen, dat op die bepaalde plaats drie meter te ver !werd gebouwd. Maar de voorzitter kon hierop antwoorden, dat er helemaal geen bezwaren be stonden, en dat de beste oplossing daar gevonden was. Eventueel kon er een uitweg komen langs de Hei straat. Aan Mej. van Hoof werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de Burgerlijke Stand in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Een voorstel om het jachtrecht op de landerijen der gemeente te Hedikhuizen te verpachten weder om aan de heer P. Prinsen te Den Bosch voor de som van 5.per jaar. deed de heer van Oijen de vraag stellen of deze jacht niet pu bliekelijk verpacht had kunnen worden, wellicht bracht ze dan wel een hoger bedrag op, daar waren zeker liefhebbers voor; hetgeen de heer v. d. Yen deed opmerken, dat de pachter met de Haarsteegse ja- gersvereniging samen jaagde. .Ook de heer Dekkers wees op het voordeel van een publieke verpach ting; de heer v. d. Ven echter ge loofde niet dat er een bod op zou komen, bovendien zei de voorzitter dat degene die het wilde pachten 40 H.A. moest hebben gepacht, wil de hij een jachtacte krijgendit stuk van de gemeente was veel min der dan 40 H.A. en bovendien lag het midden in andere jachten, zo dat een eventuele pachter vergun ning moest hebben die jachtterrei nen te betreden. De raad besloot voorts spraakon derwijs in te voeren op de lagere scholen, daar was gebleken,, dat zich bij de jeugd van de lagere school pl.m. 80 gevallen van spraakge breken waren. De heer van de Meerendonk, die dit zeer toejuichte, vroeg of het wel nodig was, dat een kleine bijdrage werd gevraagd, temeer daar het schoolgeld zelf ook afgeschaft zou worden. Men verlangt zo'n verordening, antwoordde de voorzitter, maar in de practijk zou zij zeer soepel wor den toegepast. Voorgesteld werd vervolgens aan de R.K. Lagere Meisjesscholen te Nieuwkuyk en Haarsteeg resp. een bedrag van f 1819.en 1365. toe te kennen voor het geven van vakonderwijs; de heer van de Mee rendonk vroeg, waarom in Haar steeg 10 uur onderwijs werd gege ven en in Nieuwkuyk maar 6, het geen, zoals de voorzitter antwoord de, zijn oorzaak vond in het grotere aan tal leerlingen in Haarsteeg. Ja, ja, zei de heer van Oijen, we liggen niet helemaal achteraan; we beginnen onze oren op te steken! Het voorstel tot vaststellen van de voorschotten op de exploitatie vergoeding der Bijzondere Lagere Scholen leverde geen stof tot dis cussie en een voorstel tot het be schikbaar stellen van een crediet voor het invoeren van het vak han denarbeid aan de Bijzondere Lagere Jongenschool te Vlijmen deed de heer van den Meerendonk, die ook nog even van gedachten wisselde met de voorzitter over een wet- technisch detail, opmerken, dat de school met haar vragen nogal aan de royale kant was geweest, zodat de inspecteur de zaak had moeten besnoeien. Men moest voortaan eerst overleg plegen met de inspec teur voor men zijn aanvraag indien de. EEN GYMNASTIEKLOKAAL. In 1951 reeds had de raad beslo ten zijn medewerking te geven aan de bouw van een 6-klassige lagere Jongensschool te Vlijmen met een gymnastieklokaal. De 6 lokalen wa ren ondertussen gebouwd, maar voor het gymnastieklokaal werd vooralsnog geen volume verleend. B. W. hadden echter het ministe rie weten te overtuigen van de ur gentie van een dergelijk lokaal te Vlijmen en thans was het zover dat een lokaal mocht worden gereali seerd. Om ook Haarsteeg en Nieuw kuyk een gymnastieklokaal te ge ven bleek voorlopig nog niet moge lijk. De gemeente kreeg thans een mo dern geoutilleerd gymlokaal, waar in, zoals het schoolbestuur reeds had verklaard, ook verenigingen konden worden ondergebracht. Met de bouw, waarvan men hoopte dat die in September van dit jaar ge reed zou zijn, was 74.000.ge moeid en met de eerste inrichting 10.000.—. Op een vraag van de heer Wijk- mans verklaarde de voorzitter, dat het schoolbestuur inderdaad al schriftelijk toestemming verleend had, dat het lokaal na schooltijd ook door andere verenigingen mocht worden gebruikt, terwijl hij de heer Vorstenbosch op zijn vraag antwoordde, dat er voor het toe zicht op de zaal een vorm, wellicht die van een stichting, gevonden zou moeten worden. De heer van de Meerendonk stel de in dit verband de reeds eerder besproken kwestie aan de orde van de diverse sportverenigingen, de kerk- en schoolbesturen waren ver tegenwoordigd. Keek men naar an dere piaatsen, zoals bijvoorbeeld naar Waalwijk, dan was Vlijmen zeer schriel bedeeld met speel- en sportgelegenheden. Hij vroeg de zeer bijzondre aandacht van B. W. voor een dergelijke stichting en burgemeester van Hout zegde die ook graag toe. De bouw van deze gymnastiekzaal was een gerede aanleiding om te komen tot een be spreking met vertegenwoordigers uit alle delen der gemeente om voorzieningen te treffen op het ge bied van de sport. Op zeer korte termijn zegde de voorzitter een der gelijke bespreking toe. De nieuwe politieverordening die hierna werd vastgesteld behelsde onder meer de gewijzigde bepaling, dat de café's voortaan tot 12 uur geopend mochten zijn en de heer v. d. Ven vroeg of er geen regeling kon komen voor nachtelijk toezicht door de politie en een bijzondere aandacht voor de stroperij, die zeer ernstige vormen aannam. Desnoods moest het korps worden uitgebreid. Maar daar zat het 'm nu juist in, zei de voorzitter; het korps was te klein van omvang, men bleef ijve ren om meer politiepersoneel te krijgen, maar overal was er een tekort. De heer van Over dijk wees er op dat er 's-nachts wel degelijk toe zicht werd gehouden, terwijl de heer Vorstenbosch het beter vond, als er steeds iemand op het bureau was. Na enkele kleine opmerkingen werd de 2de begrotingswijziging goedgekeurd, waarna het voorstel aan de orde kwam tot het verschaf fen van het benodigde crediet voor een verplaatsbare muziekkiosk. EEN VERPLAATSBARE MUZIEKKIOSK. Reeds lang, lichtte de voorzitter dit voorstel toe, is er in de gemeen te de behoefte gevoeld aan een mu ziekkiosk. Men had drie uitstekende muziekkorpsen die nooit in de ge legenheid waren buiten op te tre den. Zelf konden deze verenigingen geen kiosk bekostigen, terwijl het alleszins noodzakelijk was dat er een kwam. Ook de vijf zangvereni gingen, die de gemeente telde, zou den hiervan kunnen profiteren. De heer Vorstenbosch die spe ciaal de aandacht vestigde op de accoustiek van deze kiosk, vroeg voorts of de vereniging voor het gebruik van de kiosk een vergoe ding moesten geven. Er dient inderdaad iets tegenover te staan, zei de voorzitter, als zij de kiosk mogen gebruiken. Iedereen zal het er wel mee eens zijn, dat er een zeker tarief je komt, maar we zullen er zeer soepel mee zijn. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewan den aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheu matische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? De heer van de Ven die de vraag stelde of overwogen was om in ie der kerkdorp een vaste kiosk te bouwen, kreeg ten antwoord, dat dit enorm veel investering vroeg, veel onderhoud en niets opbracht. De heer van de Meerendonk drong er op aan deskundig advies te vra gen bij de aankoop en de heer van Oijen wees op het belang van een goede accoustiek, dat was het voor naamste van een kiosk. VERBETERINGEN AAN HET ZWEMBAD. Toen kwamen B. W. met hun voorstel verbeteringen aan te bren gen aan het gemeentelijk zwembad, waartoe de raad bij de behandeling van de begroting in principe reeds had besloten. Thans zou de eerste stap in de goede richting worden gezet, er zouden een aantal wissel cabines komen, een loket, een gar derobe,, enz.; deze voorzieningen vergden een bedrag van ruim 9000 gulden. Uit de toelichting van de voor zitter bleek, dat de badinrichting in 1951 was bezocht door 9717 per sonen, in 1952 door 8640 en in 1953 door 12.264. Hij zag dit bad in een ruim regionaal kader. De raad moest tevens thans de tarieven vaststellen. REQUISITOIR. De heer Vorstenbosch betoogde als eerste spreker toen hoe voor heen het zwembad door van Enge len werd geëxploiteerd, hoe hem enkele jaren geleden de exploitatie onmogelijk werd gemaakt, hoe het kwam tot een rechtsgeding en tot een uitspraak van de rechtbank. Hij viel noch de rechtbank noch de uitspraak aan, maar deze uitspraak was gebaseerd op gegevens van de gemeente en die waren niet juist. De gemeente meende thans van de zaak af te zijn, maar dat was niet het geval; recht was meer dan de wet. Ondenkbaar was het, dat een man die met eigen middelen de gemeente een bad gaf, thans als intellectueel langs de weg werkte. Men moest de zaak opnieuw op nemen en bekijken. Er moest een commisie benoemd worden die on derzocht of van Engelen juist of onjuist was behandeld. De heer van Overdijk was het hiermee eens. De zaak moest op nieuw teruggeworpen worden naar het natuurbad. De heer Wijkmans, die de zaak als afgedaan beschouwde en ver klaarde dat de raad het volste ver trouwen had in B. W, zei volle dig aan de *zijde van de heer Vor stenbosch te kunnen staan, als het geen hij beweerde waar was en de heer van de Meerendonk wees er op ,dat op de bezwaren, die de heer Vorstenbosch aanvoerde, door de advocaat van de tegenpartij geen opmerking was gemaakt. Hier ligt het vonnis van de recht bank, aldus de voorzitter, en geen openbaar orgaan past het hier in te treden. Ik ontken voor 100 dat B. W. onjuiste gegevens zouden hebben verstrekt. Integendeel, wij zijn bij de advocaat van de tegen partij gaan praten in het belang van de man. Ik kan geen bewondering hebben voor die advocaat; waarom heeft hij ons toen niet aangevallen, waarom is hij toen niet in beroep gegaan. Hij raadde de heer Vor stenbosch aan zijn beklag in te dienen, 'bij de president van dé rechtbank, als hij meende dat de gegevens onjuist waren. Als U er van overtuigd bent, dat de gegevens juist waren, dan kunt U er geen bezwaar tegen hebben dat er een commissie wordt inge steld, aldus de heer Vorstenbosch. De heer van de Ven wees er op, dat de oude raad volkomen achter R. W. stond en dat hij persoon lijk er niet aan dacht een commis sie in het leven te roenen. Tegen de eerste opmerking van de heer van de Ven maakte de heer van Oijen echter bezwaar, hij had er tweemaal voor gevochten, omdat hij het niet in de haak achtte. Wan neer de commissie tot de conclusie kwam dat alles juist was gegaan, dan strekte dit B. W, alleen maar tot eer. De heer v. d. Ven kon zich niet voorstellen dat de gegevens onjuist zouden zijn geweest; deze kwestie echter hoorde hier niet thuis maar bij de rechtbank. Waarom was men niet in hoger beroep gegaan Men had hier niet te oordelen over hoger beroep, antwoordde de heer Vorstenbosch; dat was een zaak van betrokkene en zijn advo caat, het ging er nu maar om of van Engelen juist was behandeld door het gemeentebestuur. De voorzitter verklaarde de raads man van de gemeente, mr van Leeuwen er van in kennis te stel len, dat er ideën hingen, dat de rechtspraak zou zijn gevallen op grond van onjuiste gegevens. Hij zou van hem eisen, dat 't gemeen tebestuur werd gedagvaard. De heer Vorstenbosch wees er vervolgens op, dat de gemeente wel haar eigen advocaat de zaak uiteen had laten zetten, maar de advocaat van de tegenpartij had geen gele genheid gehad, de zaak uit de doe ken te doen. Dat zou ook allerminst op zijn plaats zijn geweest, meende de voorzitter. Dan stelde de heer Vorstenbosch de directe vra,ag Is er contact ge weest tusen de gemeente en de heer van Engelen Deze kwestie was thans voorbij, meende de voorzitter en hoorde hier bovendien niet thuis, het was een kwestie van de advocaat. Als de heer Vorstenbosch be schuldigingen richt aan het adres van de gemeente, nam de heer van de Meerendonk deel aan het debat, dan moest hij zich wenden tot de advocaat. En de heer van Bokho ven liet zich als oud-wethouder dit ook niet in de schoenen schuiven. Het debat liep hoog op en de heer van de Ven stelde tegenover het voorstel van de heer Vorstenbosch 'n comissie te benoemen, een voor stel dat deze kwestie niet meer in de raad behandeld zou worden, waarop de heer Vorstenbosch hem vroeg of hij wist waarom van Enge len het zwembad ontnomen is de heer van de Ven echter wenste deze kwestie niet meer in de raad te be handelen. 't Was een treurig geval, meende dhr Vorstenbosph; voor de tijd dat van Engelen er aan begon bestond er niet de minste aandacht voor een zwembad. Vreselijk was het, dat iemand, met idealen bezield, 13.000 gulden in zo'n onderneming stak en n uin de werkverschaffing moet gaan werken. Wendt U zich tot de president van de rechtbank, zei de voorzitter weer. En de heer Wijkmans verklaarde nogmaals het volste vertrouwen in B. W. gesteld te hebben en niet te begrijpen, waarom van Engelen destijds dan niet tegen de uitspraak in hoger beroep is gegaan. De verdediger werkte pro Deo zei de heer Vorstenbosch en bovendien was van EngeJen zo de kop ingeela-

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5