OE OPDRACHT I Gemeenteraad Loon op Zand 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 6 IIII nog twee jaar lage gen, dat hij nergens geen idee meer in had. Het grootste gedeelte van de raadsleden wist echter lang niet alles van de zaak en toen wees de heer van de Ven op de geheime vergaderingen die de raad aan dit wethouder Berkelmans op de be- onderwerp hadden gewijd, terwijl schuldigjng dat er geen overleg was gepleegd met van Engelen, wees op het onderhoud dat van En gelen en zijn advocaat hadden ge had met B. W. Ter sprake kwam voorts het con tract dat van Engelen toen was aan geboden. ZINLOOS CONTRACT. En de heer Vorstenbosch las er bepaalde gedeelten uit voorhet was een zinloos contract, wie tekent zo iets, vroeg hij. Als van Engelen 't had gedaan, was hij knotsgek ge- wesst. De tegenwerping dat deze kwestie thuishoorde bij de rechtbank weer legde hij door te verklaren dat de raad absoluut competent was deze kwestie te behandelen, de leden wisten echter niet hoe alles in el kaar zat. Van Engelen had de raadsleden bewerkt met alle moge lijke geschriften, maar ze hadden er niet voldoende notitie van geno men. De heer van de Ven vroeg ook de heer Vorstenbosch of hij meende dat de inlichtingen door B. W. verstrekt opzettelijk of onopzette lijk onjuist waren geweest. Neem aan, aldus de heer Vorstenbosch, dat het onopzettelijk verkeerd is gegaan, dan moet deze kwecstie toch zeker recht gezet worden. De voorzitter wees er nogmaals op dat men niet af kon wijken van het vonnis van de rechter; maar, re pliceerde de heer Vorstenbosch, als blijkt dat van Engelen verkeerd is behandeld, dan zullen Ged. Staten toch niet weigeren, dat van Engelen wordt betaald. De heer Dekkers, de heer van de Ven en ook de voorzitter betoogden ook nog dat zowel B. W als de raad alles hadden gedaan om van Engelen ter wille te zijn, er werd wel degelijk met hem meegeleefd. Alles hebben B. W. gedaan om 'n oplossing te krijgen, aldus de voor zitter, we zijn steeds de minste ge weest. Welke voorstellen zijn er door B. W. dan gedaan, vroeg de heer Vorstenbosch; daar kunnen we nu niet meer op ingaan, zei de voor zitter. Daags nadat van Engelen in Voor burg was opgenomen, zei de heer Vorstenbosch, kreeg van Engelen een kaartje, dat hij bij B. W. moest komen. We wisten niet, dat hij was vertrokken, zei de voor zitter, maar de heer Vorstenbosch trok dit in twijfel. Zelf verklaart U, aldus de heer v. d. Meerendonk, dat de advocaat van van Engelen gewezen heeft op het ontbrekep van een bepaald con tract; de rechtbank was er dus van op de hoogte, dan heeft zij op an dere gronden haar oordeei geveld. De gemeente had zich verweerd, toen haar een proces werd aange daan; de uitspraak volgde, nu kon de raad daar toch niet op terug ko men; als er onjuiste gegevens wa ren verstrekt moest de heer Vor- steenbosch het gemeentebestuur aanklagen. Men had de lieer van Engelen ge zegd: accepteer die 3500.nou, en laten we dan eens zien wat de mogelijkheden zijn, maar v. Enge len weigerde. Zelfs na de uitspraak, voegde de heer Dekkers hieraan toe, hebben we v. Engelen nog 3500. willen geven, maar hij wilde niei. Inderdaad, zei de heer Vorsten bosch, maar die gaf de gemeente niet zo maar, daar kreeg de ge meente een heleboel voor. Iiij had nergens recht op vol gens bet vonnis, zei de voorzitter, die nogmaals verklaarde te zullen eisen dat de advocaat de zaak on derzocht. Enfin, het kwam tot een stem ming over het voorstel van de heer Vorstenbosch een commissie te be noemen; drie heren, te weten de heer Vorstenbosch zélf, de heren v. Overdijk en de Vaan stemden voor het voorstel, de ros! van de raad was er tegen. Het volgende voorstel behelsde de aankoop van een aantal strook jes grond voor de aanleg van een trottoir; uit de stukken bleek dat alle eigenaars spontaan hieraan hadden meegewerkt en om niet deze grond afstonden, maar de heer Wijkmans merkte op, dat er dan toch eigenaars waren die zich tegenover B. en W. goed hielden, maar er toch mee langs de straat liepen. Op een vraag van de heer Vor stenbosch of de heer v. Baardwijk ook bij die eigenaars was, die zo welwillend waren geweest, ant woordde de voorzitter bevestigend, maar de heer Vorstenbosch ver klaarde dal de accoordverklaring van v. Baardwijk niet binnen kon zijn, want hij weigerde de grond af te staan. Het was de lieer v. d. Meeren donk bekend dat het niet aan van Baardwijk zelf was gevraagd, maar aan de huurder; de kwestie zou wel in orde komen. NIEUWE INDUSTRIE. Hef laatste voorstel betrof de verkoop van een industrieterrein ter grootte van 1.30 H.A. aan de N V. Zaadhandel en Zaadteelt v.h. A. Hobbel te Ooltgensplaal. De voorzitter wees er op dat hier weer werkgelegenheid werd ge schapen, speciaal voor zonen uit landbouwersgezinnen. Niemand had hier natuurlijk enig bezwaar tegen. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mee dat hel vraagstuk van de gasvoorziening was aangepakt. Binnenkort zou de raad door een gasexpert worden ingelicht. De heer Vorstenbosch stelde aan (fe orde de kwestie van de woning die de heer v. d. Wiel in de Mgr. van Kesselstraat was toegewezen terwjjl het toch bekend was dat v. Vught deze bad gevraagd, omdat zij aansloot aan zijn kippenfarm, ierwjjl hij een huis had toegewezen gekregen, dat er een eind vandaan i jag. Hij vroeg of de mogelijkheid bestond hem alsnog die woning te geven. Ook de lieer Wijkmans deed zulks; hij meende dat de heer v. d. Wiel niet ongenegen was te ruilen. Meerdere leden van de raad steunden het verzoek, zodat de voorzitter graag toezegde al 't mo gelijke te zullen doen om tot een goede oplossing te komen. De heer v. d. Ven stelde voor de naam Haarsteegsestraat weer te veranderen in Mommersteeg. U moogt vandaag nog besluiten er Mommersteeg van te maken, zei de heer v. Oijen, als dan heel de zaak wordt opgelost, ook die sloot. Binnenkort zou een voorziening ten aanzien van de riolering wor den besproken en er was helemaal ge bezwaar tegen de naam Mom mersteeg, aldus de voorzitter. De heer Dekkers vroeg de voor zitter of hij inderdaad van plan was de advocaat te waarschuwen in verband mei de door de heer Vorstenbosch geuite beschuldigin gen, en toen hij hierop een beves tigend antwoord kreeg, vroeg hij de raad op de hoogte" te willen houden en alles in het werk ie stellen om deze moeilijke discussie tot een goed en bevredigend einde te brengen. De heer van de Ven bracht het woningprobleem ter sprake en kreeg van de voorziiter te horen, dat alles in het werk wordt gesteld om de toewijzingen te vergroten. B. en W. waren bezig met een ge weldig rapport over <le volkshuis vesting in Vlijmen. Ook het probleem van de nood woningen, die eigenlijk maar tien jaren dienst zouden doen, werd ter sprake gebracht. Met de verzekering dat alles in het werk werd gesteld om 'n meer bevredigende situatie te verkrij gen, sloot deze vrij langdurige ver gadering. Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand, te houden op Woensdag 24 Februari 1954, 's avonds om 7 uur ten ge meentehuize te Kaatsheuvel. Agenda: 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken: a. van Ged. Staten goedgekeur de raadsbesluiten; b.' var, het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Ad viezen der Vereniging van Ne derlandse Gemeenten: rapporten betreffende contro le van kas en boeken van de gemeente-ontvanger en ande re comptabele ambtenaren, over het 4e kwartaal 1953: c. mededeling omtrent nieuw be noemd personeel bij de dienst gemeentewerken m.i.v. 21.12.1953: J. M. Dinge- mans te Kaatsheuvel tot met selaar; m.i.v. 31.12.1953: A. A. v. Laar hoven te Tilburg tot timmer man; m.i.v. 4.1.1954: P. v. Beek te Sprang-Capelle tot chauffeur monteur; m.i.v. 18.1.1954: H. J. van de Wiel te Vlijmen tot straten maker. 3. Verzoek om beschikbaarstelling gelden ingevolge art. 72 der La ger Onderwijswet 1920 van het bestuur der St. Bernardusschool, Dr Ariënsplein 7 te Kaatsheuvel, voor aankoop van leermiddelen. Prae-advies: Door het hoofd der St. Bernardus school, Dr Ariënsplein 7 te Kaats heuvel, is namens het bestuur dier school verzocht om beschikbaarstel ling van een bedrag van 185.50 voor het aankopen van diverse leer middelen als aanvulling, speciaal op de in gebruik zijnde methodes voor aanvankelijk lees- en schrijfonder wijs. 4. Voorstel tot vaststelling van een voorschot op de vergoeding voor een vakonderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool „St. Gerla- chus" te Loon op Zand. Prae-advies: Ingevolge art. lOlbis, sub 4 der Lager Onderwijswet 1920, vergoedt de gemeente aan de besturen van de aldaar gevestigde lagere scholen de beloningen van de aan die scho len verbonden vakonderwijzers. Door het bestuur der St. Gerla- chusschool te Loon op Zand is ver zocht onder voldoende borgstelling een voorschot op de in dit artikel bedoelde vergoeding te verlenen voor 1954 ten bedrage van 1.215.-. 5. Voorstel tot het geven van na men aan nieuwe straten. Prae-advies: Nu de vier straten, welke een ver binding vormen tussen de Hilse- straat en de Berndijksestraat, in uitvoering zijn, komt het B. en W. gewenst voor aan deze straten na men te geven. B. en W. stellen de volgende na men voor: Anjerstraat, Asterstraat, Lelie straat en Rozenstraat. Ook is het wenselijk dat de nieu we straten welke in de toekomst zullen worden aangelegd tussen de v. Hees wijkstraat en het Natuur park „De Efteling" ten Oosten van de Parkstraat, van namen worden voorzien. Voor deze straten stellen B. en W. voor de namen Prinses Beatrix- straat en Prinses Irenestraat aan te wijzen. 6. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein, gelegen aan de Parkstraat, aan M. W. Soeter- boek, Roestenbergstraat 35 te Kaatsheuvel. Prae-advies: Ten behoeve van de bouw van 'n woonhuis wenst M. W. Soeterboek, Roestenbergstraat 35 te Kaatsheu vel, van de gemeente aan te kopen een van de bouwpercelen, gelegen aan de Parkstraat alhier, tegen de vastgestelde prijs van 3.40 per nr. Het perceel heeft een breedte langs de straat van 14.20m' en een diepte van 45 m', zodat de totale prijs zal bedragen ƒ2.172.60. 7. Voorstel tot verkoop van twee naast elkaar gelegen bouwterrei nen aan de Dr Nolensstraat aan de Gebr. L. M. en H. J. v. Heesch - alhier. Prae-advies: L. M. van Heesch, Gasthuisstraat 164 en H. J. van Heesch, Hoekje 1 te Kaatsheuvel, wensen een dubbel woonhuis te bouwen op twee aan elkaar grenzende bouwterreinen, gelegen aan de Dr Nolensstraat al hier. De prijs voor deze percelen heb ben B. en W. in totaal vastgesteld op 2.981.09, in welk bedrag is ver disconteerd een bijdrage in de aan leg- en verhardingskosten van de straat. 8 Voorstel tot het bouwen van wo ningen. Prae-advies: Het woningtekort in deze ge meente is, ondanks de bouw van diverse woningwetwoningen, nog Steeds ernstig. Hoewel B. en W. trachten het particuliere initiatief op het terrein van de woningbouw zoveel mogelijk te stimuleren en daarbij reeds enig succes menen te boeken, zijn B. en W. toch van oor deel dat het noodzakelijk is dat de gemeente weer ter verlichting van deze nood de helpende hand toe steekt, door de bouw van 36 wonin gen, welke zij als volgt wensen te verdelen: a. 2 stuks en 1 winkelwoning aan de eerste verbindingsstraat Bern dijksestraatHilsestraat; 24 stuks aan de 3e verbindings straat BerndijksestraatHilsestraat. Zoals in de vergadering van 24 April 1953 reeds werd meegedeeld, vormen deze woningen met de reeds gebouwde en in aanbouw zijn de woningen een nieuwe wijk, wel ke een verbinding vormt tussen de bebouwingskernen Kaatsheuvel en Berndijk. Daarbij komt nog dat een groot aantal woningen in de wiik Berndijk zeer slecht is en normali ter onmiddellijk afgebroken zou moeten worden. De in Kaatsheuvel te bouwen woningen dienen dan ook naar de mening van B. en W. in de omgeving van het grootste woningtekort te worden opgericht; b. 4 stuks in Loon op Zand op een gemeenteterrein ten Noorden van de bestaande woningwetwonin gen aan de Hogesteenweg. Aangezien in Loon op Zand het tekort aanmerkelijk lager is dan in Kaatsheuvel en aldaar thans geen geschikte bouwplaatsen meer aan wezig zijn, moest het te bouwen aantal lager worden vastgesteld; c. om op een bescheiden wijze tegemoet te komen in een behoefte in deze gemeente, waarin tot op heden van gemeentewege niet werd voorzien, Willen B. en W. overgaan tot de bouw van 5 middenstands woningen. Deze kunnen naar de mening van B. en W. worden opge richt aan de verbindingswegen v. Heeswijkstr.Natuurpark „De Ef teling". Deze woningen zijn gedacht als premiewoningen, waarvan de huuropbrengst zodanig is, dat voor de gemeente geen nadelig saldo overblijft. Voor deze vijf woningen hebben B. en W. reeds met gegadig den contact gehad, zodat de bezet ting daarvan verzekerd is. De in houd bedraagt 500 ms; de huur zal ongeveer 100.per maand be dragen; voor het geval aanleg van centrale verwarming wordt ver langd, wordt de huurprijs met 175.— per jaar verhoogd. Door de plaatsing van deze woningen aan de zijstraten van de v. Heeswijkstraat wordt tevens het bouwen aan deze sraten gestimuleerd. 9. voorstel tot het aangaan van een rekening-courant - overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's Graven- hage en met de Amsterdamse Bank N.V. te Kaatsheuvel voor het jaar 1954. Prae-advies: Evenals vorige jaren is ook voor 1954 wederom de beschikking over een crediet in rekening-courant noodzakelijk. De behoefte aan vlottende midde len bestaat zowel ten aanzien van de gewone dienst overbruggings- FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" VAN door Martin Verduyn. 38) Onbewogen zag hij vlak in zijn nabijheid plotseling geallieerde sol daten opduiken. Het was een der door Mersham gezonden patrouilles. Zij passeerden hem rakelings, niaar ontdekten hem niet. Het luchtge vecht duurde onverminderd voort. Zo dacht Nichols. Hoe benard z'n toestand ook was, hij veronderstel de geen ogenblik dat het anders kon gaan. Maar in Nichols' wiskundig geschoolde brein was geen plaats voor hogere machten, die in het lot van de mens ingrijpen. Even later zou hij ervaren, hoe zijn uitdagen de, koele, berekende houding voor de gerechtigheid niet bestond. Het oorverdovend lawaai in de lucht werd plotseling overstemd door een luguber gierend geluid. De gehele omgeving werd hel verlicht, met 'n vreselijk gekraak sloeg een bran dend vliegtuig vlak bij hem neer in 't geboomte. Enorme steekvlam men stegen op en ongelooflijk snel stond het bos in brand. Als een rat uit zijn hol werd Nichols verjaagd. Door de ontzettende hitte gedwon gen, moest hij zijn schuilplaats ijlings verlaten. Overal schoten ge allieerde soldaten te voorschijn en bij het helle licht zag men hem on middellijk. „Niet schieten", brulde 'n stem, „we mogen niet op hem schieten". „Hij zat vlak bij ons, de smeer lap", kwam een andere stem. „Niet schieten" hoorde hij de andere stem weer. Hijgend als een achtervolgd dier trachtte Nichols zich door de dichte vegetatie uit de voeten te maken. „Hij ontsnapt toch", schreeuwde een der soldaten en in zijn nervosi teit schoot hij. Nichols voelde een zware slag tegen zijn heup. Hij tol de in het rond, maar viel niet. Hoe wel hij wist dat hij gewond was, zette Nichols zijn pogingen voort. Hij betastte de wond en trok zijn hand vol bloed terug, ,,'n Schamp schot", dacht hij snel. „Ik moet ver der, ik moet verder." Maar 't vuur leek nog sneller dan zijn achtervol gers. De wond begon te schrijnen, het vuur loeide vlak achter hem en overal sloegen hem takken in het gelaat en rukten zijn armen en be nen open. Struikelend, half stik kend, wrong hij zich voort, verbijs terd en ontzet, nu hij voor het eerst met krachten geconfronteerd werd, die niet in zijn denkwereld pasten. De man, die voor een groot deel de oerkracht der natuur ontketenen kon, voelde zich plotseling bezeten van angst voor het primitieve vuur en het bloed dat uit zijn zijde vloei de. Nu en dan keek hij om, om ech ter slechts te zien dat hij onverbid- dellijk gevolgd werd door 'n vast beraden groep van ongeveer tien soldaten. De door het neerstorten van een vliegtuig ontstane bosbrand werd onmiddellijk aan Mersham en Des- mond gemeld. Dit sensationele be richt viel echter in het niet bij de melding, die onmiddellijk daarop Mersham bereikte: Nichols ontdekt. Zowel Desmond als Mersham scho ten ijlings op de kaart toe. „Hier zat hij verscholen", zeide Mersham, wiens stem nu hees van opwinding klonk. „Daar is ook de brand ontstaan", zei hij verder, „het vuur verspreidt zich snel in Noord westelijke richting. Nichols vlucht voor het vuur uit. Als hij geluk heeft, loopt hij de Duitsers in de ar men. Wat moeten we doen?" „Zijn onze jongens er dan niet achteraan?" vroeg Desmond. „Zeker, zij zitten hem vlak op de hielen, maar daardoor lopen zij het gevaar van afgesneden te worden en slaags te raken met een Duitse overmacht. Het is wel zeker, dat er parachutisten in het Noorden van het operatieterrein zijn afgewor pen. „De brand sluit ons van de Noordelijke sector af" was het nu Desmond's beurt. „Bovendien moe ten wij ons hier verdedigen. Laten we daarom radiocontact opnemen met de versterkingen die nu uit Le- poldsville onderweg moeten zijn. Wij instrueren* hen dat zij een lan dingsterrein ten Noordwesten van de brand moeten zoeken en een om singelende beweging moeten maken van Noord via Noordwest naar West. Zo kunnen wij als ze op tijd komen, zowel Nichols als de Duit sers, die zich nu in de Noordelijke sector bevinden, insluiten tussen onze verste rkigstroepen en de brand." „Geen gek plan", antwoordde Mersham, „maar er zijn twee be zwaren. In de eerste plaats kan het vuur zich snel verspreiden en mag dus de landingsplaats voor de trans portvliegtuigen geen gevaar lopen en in de tweede plaats zitten onze manschappen, die Nichols achter volgen, dan ook in de nijptang." „Weet je een andere oplossing?" crediet als de kapitaaldienst, waar volgens de financieringsopzet voor 1954 een bedrag af 1.290.000.- van het geïnvesteerde kapitaal met kort crediet gefinancierd zal moe ten worden. Tengevolge van de destijds krap pe geldmarkt is het de Amsterdam se Bank c.q. Incassobank gedurende enkele jaren niet mogelijk geweest om ten behoeve van de gemeente een crediet in rekening-courant te openen, zodat toen uitsluitend kon worden beschikt over een crediet bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Deze situatie leverde uiteraard vaak grote moeilijkheden op, o.a. in die gevallen waarin een directe behoefte bestond aan con tante middelen. B. en W. achten het daarom van groot belang dat zij tengevolge van een recente aanbieding van de plaatselijke Bank wederom in de ge legenheid zijn om naar de oude toe stand terug te keren. De Amster damse Bank zal voor de bij haar te openen rekening-courant dezelfde voorwaarden bedingen als de Bank voor Nederlandse Gemeenten stelt. De debet- en de creditrente, die zijn afgestemd op het promesse-disconto van de Nederlandse Bank en dus steeds aan schommelingen onderhe vig zijn, belopen momenteel respec tievelijk 3% en B. en W. stellen voor om te be sluiten tot het aangaan van een re- kening-courant - overeenkomst met respectievelijk de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- senhage en de Amsterdamse Bank N.V. te Kaatsheuvel, beiden met een maximum van 200.000. 10. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de vergoedin gen aan de bijzondere lagere scholen voor 1954. Prae-advies: Het basisbedrag per leerling voor 1954 ten aanzien van het gewoon lager- en het voortgezet gewoon la ger onderwijs, kan gevoeglijk wor den gehandhaafd en mitsdien we derom bepaald op resp. 30,en 45—, Voorts ligt het in de bedoeling dat, op instigatie van de consulent voor lichamelijke opvoeding, het schoolzwemmen wordt bevorderd. Daartoe zal aan die scholen, die van de zwemgelegenheid in 't Natuur park ,De Efteling" gebruik maken, een extra vergoeding worden toege kend van 2.25 per kind per jaar. Er wordt echter op gewezen dat deze bijdrage uitsluitend op daar toe gedaan verzoek aan de school besturen wordt uitgekeerd en ge heel los staat van de hierboven ge noemde vergoeding ingevolge art. 101 van de Lager-Onderwijswet '20 11. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Dr Nolensstraat, aan C. M. v. Heijst, Gasthuisstraat 138 alhier. Prae-advies: C. M. v. Heijst, Gasthuisstraat 138 te Kaatsheuvel, wenst een woon huis te bouwen op een in eigendom der gemeente toebehorend perceel bouwterrein, gelegen aan de Dr No lensstraat alhier. De prijs voor dit perceel hebben B. en W. vastgesteld op f 1.511.95, in welk bedrag is verdisconteerd een bijdrage in de aanleg- en verhar dingskosten van de straat. 12. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Dr Nolensstraat, aan J. H. N. Bisselink, Bosscheweg 506 te Tilburg. Prae-advies: J. H. N. Bisselink, Bosscheweg 506 te Tilburg, wenst een woonhuis te bouwen od een in eigendom der gemeente toebehorend perceel bouwterrein, gelegen aan de Dr No lensstraat alhier. De prijs voor dit perceel hebben B. en W. vastgesteld op ,f 1.523.13, in welk bedrag is verdisconteerd een bijdrage in de aanleg- en verhar dingskosten van de straat. 13. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1953. 14. Voorstel tot vaststelling van de vergoedingen ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 en de voor vergoeding in aan merking komende uitgaven der bijzondere scholen over 1952. 15. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 500.000.door bemiddeling van de Amsterdamse Bank N.V. te Kaatsheuvel. Prae-advies: Bij de financiering van kapitaals uitgaven stelt de Minister van Bin nenlandse Zaken als eis dat een ge meente slechts dan voor het doen van. nieuwe kapitaalsuitgaven in aanmerking kan komen, indien zij zorg draagt dat de netto vlottende schuld een bedrag van 25% van de gewone dienst niet te boven gaat. Momenteel is deze grens belang rijk overschreden, zodat tot conso lidatie van de vlottende schuld moet worden overgegaan, o.m. in ver band met het thans aan de orde zijnd woningbouwprogramma en de aanleg c.q. verbetering van wegen, waartoe reeds eerder werd besloten. Een bedrag van ƒ500.000.— van de vlottende schuld komt voor omzetting in een vaste geldlening in aanmerking. Voor de te sluiten lening is door de Amsterdamse Bank N.V. alhier een aanbieding gedaan, groot ƒ500.000.—, looptijd 40 jaren rente 3 3/8%, af te lossen in 40 gelijke jaarlijkse termijnen en op te nemen op 15 Maart a.s. 16 Rondvraag. ACCIJNS OP SIGAREN. De twee jaar geleden ingevoerde verlaging van de accijns op siga- !'e" za! voorlopig nog iwee jaar gehandhaafd worden. De regering is van oordeel, dat het niei wense lijk is de nu bereikte, meer bevre digende toestand in de sigarenin- dustrie in gevaar te brengen dooi de accijns op het hogere niveau terug ie brengen. De toestand inde sigarenindustrie is nog niet sta biel. De regering wil afwachten f°e «J zich verder zal ontwikke- eb' deelt staatssecretaris Van den Berge in de toelichting op hel regeringsvoorstel aan de Tweede hamer mede. SPOORWEGRAAD IN OVERWEGING. wee,m"lel fA1fer? wil .."ader over- Ron i i Jnstelling van een Raad voor de Spoorwegen, waar voor een wettelijke regeling ver eist is, bevorderd moet worden. Hij deelt dit aan de Eerste Kamer mee naar aanleiding van vragen wilfc tvvnf hCL7,I>L Vos v- Stfen- wijk (VVD) gesteld zijn over de spoorwegongelukken, die de laat ste tijd zijn voorgevallen. NIEUWE ARRESTATIES IN INDONESIË. De politie van Meda» op Suma tra heeft in opdracht van Djakar- ^cderhuiders .1. Kolk, 31 jaar teerd' FltfSboJ' 27 Jaar- gearres teerd. Li xjjn geen nadere inlich tingen verstrekt. l)e journalist hvenhuis, die van Soerabaja naar het immigranten verblijf in Tand jong Priok werd overgebracht in afwachting van zijn uitwijzing is in verband met zijn gezondheids- ïoesland, in het ziekenhuis „Tjiki- ,'n Djakarta opgenomen'. Hij niijtt ook daar onder politiebewa king. DE TOESTAND VAN DE H. VADER. De verbetering in de gezond heidstoestand van Z.H. Paus Pius XII is, volgens berichten uit Rome, tijdelijk tot staan gekomen. Zün' algehele toestand is nog zwak en zijn volledig herstel zal nog wel enige weken vergen. Een Duitse arts, dr Heubner uit Frankfort, zou enige tijd geleden het hart van de Paus onderzocht hebben. Hij bevond het organisch gezónd, maar zwak, en hij stelde een kuur voor. vroeg Desmond ironisch. „Eigenlijk niet", gaf Mersham toe, „de jongens zullen zich er doorheen moeten slaan en per slot van rekening zijn het jouw mannen, Desmond." De mannen zwegen. Weer kwam een melding binnen. De brand dreef honderden kleine dieren voor zich uit. Er was reeds een treffen ge weest met kleine Duitse patrouilles. Nichols was men uit het oog verlo ren. Mersham vloekte. „De kerel komt misschien om in de brand", zei hij verschrikt tot Desmond. De ze haalde onverschillig de schouders op. Hij gaf de ordonnans 'n bericht voor de radioman. Deze moest di rect het eskader versterkingstroe pen opsporen en hen instructies gevengeven ver vóór de brand in noordwestelijke richting te landen. De manschappen moesten om liet vuur heen trekken in westelijke richting. Ongeveer een uur voor zonson dergang liet Flanders, nog geheel onkundig van de grote gebeurtenis sen aan het „front", 'n groot vuur ontsteken op de binnenplaats van de negerkraal. Dit was het teken voor het vliegtuig, dat Marion en hem zou halen, in gespannen af wachting zagen zij omhoog naar de hemel, de negers om tien heen ge schaard. Zowel Marion als Flan ders voelden nu 'n warme vriend schap voor deze mensen, die hen het Jeven hadden gered in hun wonderlijke paradijselijke schuil plaats. Vooral Marion had reden het wakkere dorpshoofd dankbaar te zijn. Zonder hem zou zij nu ten gevolge van een slangenbeet dooit zijn geweest. Als zij naar Flanders j keek, golfde een gevoel van warme sympathie en bewondering door haar heen, maar tegelijkeriijd was zij zich wederom pijnlijk bewust, dat deze gevoelens niet van de al les in tiaar overweldigende macht waren, als die zij in het nabijzijn van Mersham had. Zij betrapte zich er op, dat zij er naar hunker de hem weer te zien. Haar vroege re wereld van wiskundige formu les en rustig experimenteren in la boratoria leek haar een droom, prof. Nichols een nachtmerrie uit een ver verleden. Hoe lang was het geleden, dat Mersham na zoveel pijnlijk misverstand, in het aange zicht van de dood zijn arm om haar had heengeslagen en begon nen was over zijn liefde te spre ken? Zij glimlachte weemoedig als zij er aan dacht dat die liefdesver klaring nog altijd niet voltooid was. Zouden zijn gevoelens inmid dels weer veranderd zijn? Zij ken de hem nu genoeg om te vermoe den dat hij na haar avonturen met Flanders, zou zwijgen over hetgeen tussen hem en haar bestond. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6