Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld Machtswisselingen $la.a.dsv.&h.g.ad&KiHQ. Q\utieti UIT OE PROVINCIE UIT DE MAANDAG 1 MAART 1954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkere Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77 e JAARGANG No. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" DOUANE SLAAT EEN GROTE SLAG. Met Rheumatische Pijnen moet U niet door blijven lopen. Roei ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. O Overzicht over 1953 O Plannen voor de toekomst (I Trottoir en riolering Aan de orde was verder het voor stel van B. en W. tot vaststelling DE EOra HEI ZUIDEN Het is een bekende theorie dat de re volutie haar eigen kinderen opeet. Dat die theorie meer dan eens praktijk wordt, bewijzen twee omwentelingen die in de loop van de vorige week in het Midden oosten hebben plaats gevonden. Onge veer tegelijkertijd werden president Na- guib van Egypte en president Shishakli van Syrië afgezet, als was er voor de rest een aanzienlijk onderscheid tussen beide gevallen. Wel kwamen de berich ten allebei als een donderdag bij heldere hemel, wat niet bewijst dat er geen voor spel aan vooraf zou zijn' gegaan. De buitenwereld heeft altijd de indruk gekregen, dat generaal Naguib de leider was van de opstand die in 1952 tegen de corrupte regering van de toenmalige koning Faroek uitbrak. De gebeurtenis sen gaven in elk geval te verstaan dat hij nummer 1 was in het nieuwe Egypte, zonder dat men daarbij direct de indruk kreeg, dat hij zijn macht aan anderen dankte. Men verbaasde zich erover dat een revolutionnaire leider zoveel zelf beheersing aan den dag legde, dat hij aanvankelijk de parlementaire regerings vorm liet bestaan en niet alle macht aan zich trok. Later is die indruk wel wat verzwakt, maar Naguib leek toch niet het type dictator dat wij hebben leren kennen en verfoeien. Nu, is door de re cente gebeurtenissen iets van de sluier die de gronden voor dit optreden bedek te, opgelicht. Niet Naguib bleek de ster ke man te zijn, maar de 36 jaar oude overste Gamal Abdel Nasser, althans voorlopig. 'Want hij is voortgekomen uit en maakt als vice-voorzitter deel uit van de uit 13 jonge officieren bestaande Re volutionnaire Raad, die hem nu heeft be noemd tot minister-president. Naguib was president van de repu bliek, minister-president en voorzitter van de Revolutionnaire Raad. Hij was echter blijkbaar niet tevreden met de be perkte macht die in deze posities zijn deel was. 'Hij wilde namlijk het recht van veto op besluiten van de raad zelf, het recht om ministers te benoemen en te ontslaan en om officieren en functio narissen te benoemen en te bevorderen. De raad weigerde hem deze bevoegd heden te geven en toen diende Naguib zijn ontslag in. Hij zal daartoe wel ge noodzaakt zijn geweest, getuige de ver klaring die later door de minister van voorlichting werd uitgegeven, dat Na guib de revolutie had gesaboteerd en dat hij doodgeschoten had kunnen worden, maar hij werd zelfs niet gearresteerd; al leen was hem verzocht een of twee maanden (nu nog onder zware bewa king) binnenshuis te blijven. Dit is het einde van de vrij kortstondige politieke carrière van een man, die, als militair begonnen, op dat andere gebied blijkbaar niet de diplomatieke soepelheid bezat om zijn streven te verwezenlijken. In hoe verre dat streven voortkwam uit zorg voor het landsbelang, en in hoeverre uit persoonlijke eerzucht, moge in het mid den blijven. Wel is duidelijk dat een Na guib zich inde politieke maalstroom niet heeft kunnen handhaven en het veld heeft moeten ruimen voor een ander. Of Abdel Nasser meer succes zal heb ben, valt niet te voorzien. Wel is op merkelijk dat hij alleen benoemd is tot minister-president en niet tot president van de republiek, welke functie vacant blijft tot het land zal zijn teruggekeerd tot de normale parlementaire regerings vorm. Vooralsnog schijnt dus wel het plan te bestaan de demokratie te zijner tijd te herstellen. Revolutionnaire ont wikkelingen moet men echter voor wat de plannen tegenover de uitkomst betreft altijd lichtelijk wantrouwend gadeslaan, want dictator te spelen schijnt een zeer aantrekkelijke bezigheid te zijn. De voormalige president van Syrië, Shishakli, moet daar niet zo over ge dacht hebben. Want toen hij door een revolutie aan de macht was gekomen in 1952, voelde hij er aanvankelijk niets voor om als president op te treden, maar uiteindelijk kon ook hij zijn figuur niet achter de schermen houden. Hij werd toch president en hoewel hij eerst aller minst demokratisch regeerde hoe kon het anders' trachtte hij later de par lementaire regeringsvorm te herstellen. Dit moest mislukken, omdat wie door een revolutie aan de macht komt er op moet rekenen allerminst parlementaire tegenstanders tegenover zich te vinden. In dergelijke aangelegenheden geldt blijkbaar nog de wet van oog om oog, tand om tand. De oppositie bleef actief en uiteindelijk heeft zij haar slag gesla gen. Shishakli moest aftreden en het land verlaten en werd opgevolgd door zijn voorganger, generaal Hasjem el Atassi, die door 'hem was afgezet. De staats greep ging uit van het Noorden, dat in meerderheid Shishakli vijandig gezind was en veel aanhangers telt van de Volkspartij, die een Groot-Syrisch rijk wil vormen met Irak. Daardoor krijgt de zaak een internationaal politieke kleur. De koningen van Irak en Jordanië ko men deze week bijeen om de toestand die door de ontwikkeling in Egypte en Syrië is ontstaan, te bespreken. Voor wat Egypte betreft, wordt er niet veel verandering in de buitenlandse politiek verwacht, ook niet tegenover Engeland. Nasser heeft zich altijd zeer anti-Engels uitgelaten, maar men meent dat dit in de praktijk wel zeer zal mee vallen. Ook- is verklaard dat Egypte zich niet tegen het Westen zal keren. Voor lopig zal men zijn handen wel vol heb ben om de binnenlandse toestand op nieuw te consolideren, want het zou zeer verwonderlijk zijn als met het gebeurde de kous af was. Het gist weer in het Middenoosten en daar is de gist over het algemeen nogal krachtig. Minister Staf in New York VIJFHONDERD AMERIKANEN MET JAGERS NAAR NEDERLAND. Wij lezen in de Volkskrant Minister Staf is zeer voldaan over zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Bij terugkeer van zijn ioer in New York deelde hij mee dal nog di; jaar een squadron van Amerika's nieuwste onderschep pingsjagers met bijbehorende com plete uitrustingen en ongeveer 500 man personeel in Nederland ge- sta.ionneerd zal worden. Hij brengt geen „new look" in de de fensie mee naar Nederland, maar wel de zekerheid, dat Nederland geen verandering behoeft te maken in zijn defensieplannen. De minister van Oorlog achiie het belangrijkste punt, dal Neder land thans voor het eerst volko men op de hoogte is van het pro gramma der Amerikaanse defen sie, zodat hij de Eerste Kamer bin nenkort definitief kan meedelen, wanneer bepaalde leveringen ook op hel gebied van de marinelucht macht kunnen worden verwacht. Nederland weet thans, dat in het programma van de Verenigde Sta ten de vijf Nederlandse divisies volledig zijn opgenomen. Eerst zullen apparaten worden geleverd voor de luchtafweer, waarmee deze het aanvliegen van vijandelijke vliegtuigen op betrek kelijk grote afstand kan opsporen. Na overleg hebben wij besloten de omvang van de Nederlandse lucht macht niet verder uit te breiden. De nadruk zal echter worden ge legd op de organisatie van een goedetactische luchtmacht en luchtafweer. Wij gaan door met de opleiding van piloten in Ame rika voor de komende twee jaar. De piloten zullen een jaar in Ame rika worden getraind en een jaar in Nederland. Wij hebben alles gekregen wat wij wilden hebben wapens en zware uitrusting. Wederom is de goede naam, die Nederland in Washing ton geniet, van belang gebleken. Wij hebben duidelijk kunnen ma ken, dat wij wat de Nederlandse marine betreft, onze havens met de toegangswegen moeten open houden en schoonvegen. Hierover is volledige overeenstemming be reikt. Nederland wordt geen basis voor strategische bommenwerpers en krijgt geen atomisch geschut. In de toekomst echter wel raket-projec tielen. OUDERDOMSVERZEKERING. De Sociaal-Economische Raad heeft in besloten zitting het ad vies inzake de wettelijke ouder- domsverzekering behandeld. Dit uitvoerig beredeneerd en gedocu menteerd advies bevat richtlijnen voor een definitieve oudedags voorziening, die in de plaats moet komen van de huidige Noodwet. Naar wij vernemen, hebben de be sprekingen die gedurende de ge hele zitting met grote belangstel ling door minister Suurhoff zijn gevolgd, tot resultaat gehad, dat het advies in zijn geheel door de Sociaal-Economische Raad is aan vaard. TOERISTEN UIT DEN VREEMDE brachten in 1953 liefst 150 millioen in. Buitenlandse toeristen hebben in '53 volgens voorzichtige schattin gen ruim 150 millioen gulden in Nederland besteed. Hiermee zijn de deviezeninkomsten v. d. bloem- bollenhandel voorbijgestreefd. Het vorige jaar kwamen al meer dan 100.000 Duitsers hun vacantie in Nederland doorbrengen, daar mee hun bezoek van 1952 ruim verdubbelend. Ook het aantal Bel gische logeergasten steeg aanzien lijk, namelijk met 28 percent. Uit de Verenigde Staten kwamen 13 percent meer bezoekers. Voorts is de stijging van Oostenrijkse, Ierse, Noorse en Deense toeristen op merkelijk. VERTRAGING TELEVISIE NEDERLAND—BELGIË. De zend-apparatuur, welke in de Antwerpse wolkenkrabber „de Boerentoren" op 10 Maart de eer ste televisie-uitzending Brussel Lopik zou hebben mogelijk gemaakt, is door brand vernield. In het aller gunstigste geval zal de straalverbin ding België-Nederland nu op 17 Maart kunnen werken; men vreest echter dat dit langer zal duren. Evenmin konden de Belgen Vrijdag avond de Nederlandse programma's relayeren. Ook in de verbinding Lo pikBrussel komt een vertraging van minstens veertien dagen. NIEUWE ORDERS VOOR DAF t VAN 25.5 MILLIOEN. De DAF te Eindhoven heeft een nieuwe militaire opdracht gekre gen voor de bouw van duizend drie tons vrachtauto's. Me; de uit voering van deze order, die 25 millioen gulden beloopt, is al be gonnen. Het commissariaat van de militaire productie heeft de DAF bovendien een order van een half millioen gegeven voor de bouw van chassis met dieselmotor. Camion met 32 koeien in de val. Twee Nederlandse douaniers hebben Woensdagmiddag op Bel gisch grondgebied een goede slag geslagen. Hun viel een grom vrachtauto in handen, waarmee getracht werd een lading van niet minder dan 32 koeien van Neder land in België binnen te smokke len. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Op de Rijksstraatweg Leeuwar denGroningen is een ernstig auto ongeluk gebeurd, dat een dode en twee zwaargewonden heeft geaist. Een personenauto die uit Gronin gen kwam, reed bij Tietjerk op een met ijzer geladen vrachtauto. Van de inzittenden uit de personenwagen was de heer Sip Castelein uit Leeu warden, een in geheel Friesland be kend sportman, onmiddellijk dood. De heer Mensonides kreeg 'n been breuk en van de drie inzittende dames liep er een een zware her senschudding op. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in Leeuwarden overgebracht. TOESTAND VAN DE PAUS ONVERANDERD. Paus Pius XII heeft opnieuw een „vrij rustige nacht" doorgebracht en zijn toe stand is „ongeveer hetzelfde" als Don derdag, aldus Vaticaanse bronnen. Voor het eerst sinds een week heeft de Heilige Vader weer langs natuurlijke weg een weinig vloeibaar voedsel kunnen inne men. j i In de vijfhonderd kerken van Rome Zal een plechtig triduum worden gehou den voor het herstel van de Paus, dat Zaterdag begon en Dinsdag, op de ver jaardag van de Paus en de dag waarop hij precies 15 jaar geleden het pontifi caat aanvaardde, zal eindigen. De gebe den zullen voornamelijk gericht worden tot dé Heilige Maagd Maria. Het tri duum is verzocht door Clemente kardi naal Micara, de pauselijke vicaris voor de stad Rome. DUITSE BEWAPENING IN BONDSDAG AANVAARD. De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft Vrijdag de grootste hinder nis voor een deelneming van West- Duitsland aan de Europese Defensie Ge meenschap uit de weg geruimd. Met 334 tegen 144 stemmen negen stemmen meer dan wettelijk geëist heeft zij aanvullingen in de grondwet aanvaard, die Duitsland in staat stellen zich te her bewapenen. Deze aanvullingen gaan nu ter behandeling naar de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer). Ook hier is de regering van Adenauer van de ver eiste meerderheid van twee derden der stemmen verzekerd. BELGISCHE FISCUS GEDUPEERD. Meer dan 300.000 Belgen hebben in 1953 hun radiobelasting niet betaald, lie.geen een verlies voor de Belgische schatkist betekent van fr. 40 millioen. De minister van verkeerswezen heeft thans besloten de controle te verscherpen, o.a. door huisbe zoek. LOONSVERHOGING IN BELGIË OP 1 MAART. Van 1 Maart af worden de lonen in verschillende Belgische bedrijfs takken verhoogd. In de land- en tuinbouw worden loonsverhogingen van kracht van 5 percent. In de in dustrie van zink- en non-ferrome- talen stijgen de lonen met 2V2 per cent, evenals in de tabaksindustrie en de handschoenenindustrie. In de drukkerijen en de grafische bedrij ven worden loonsverhogingen door gevoerd van 4 percent. De loonsverhogingen zijn een ge volg van een nieuwe stijging van 't indexcijfer der kleinhandelsprijzen in Februari, aan welk cijfer de lo nen in België gekoppeld zijn. Ten opzichte van Januari gaf dit index cijfer een stijging te zien met 3,6 punt tot 423,6. De stijging van het indexcijfer is in de eerste plaats te wijten aan de hogere prijzen voor koffie, cacao en spijsolie op de we reldmarkt. Ook de strenge winter heeft het zijne bijgedragen tot de prijsstijgingen. Ondanks 't streven van de regering om door invoer van varkens uit het buitenland 'n druk uit te oefenen op de vleesprijzen, zijn deze nog iets opgelopen. De prijs van aardappelen is gemiddeld met 75 centime per kilogram geste gen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en ver lichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiveren de organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wonder middel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stramheid en pijn. De raad der gemeente Drunen kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize, onder voorzit terschap van de EA. heer Burgemeester Snels. Na de opening op gebruikelijke wijze wenste de voorzitter, daar dit de eerste vergadering was in 1954, de leden van de raad een voorspoedig 1954 toe. Voor spoedig niet alleen in hun gezinnen, hun bedrijf of hun werk, maat ook hoopte spreker dat er zegen zou mogen rusten op het werk dat zij als leden van de /aad. voor de gemeente dn het komende jaar zouden mogen verrichten. De voorzitter meende op deze eerste vergadering in 1954 nog eens een terug blik te moeten werpen op het voorbije jaar, alsmede op datgene wat voor ons ligt. Al gaan er dan over het algemeen over 1953 geen hoerastemmingen op, wat de gemeente betreft, aldus spreker, mo gen wij niet ontevreden zijn. In 1953 werd met de geboorte van de 6000ste inwoner weer een mijlpaal be reikt in de geschiedenis van onze ge meenschap en de geboorte van deze 6000ste doet ons weer denken aan de gemeente waarin wij leven, die groeiende is, en het zal in de naaste toekomst dan ook wel zo zijn, dat wij herhaalde malen geconfronteerd zullen worden met pro blemen én mogelijkheden die deze groei nu eenmaal met zich mede zal brengen. 1953 was geen ongunstig jaar, maar wij zullen, aldus de voorzitter, diligent moeten blijven om datgene wat werd be reikt te bestendigen en verder uit te bouwen. Sprekende over de industrie, merkte spreker op: de oude historisch groeiende industrie, de schoenindustrie, heeft zich in onze gemeente niet alleen gehand haafd, maar maakte in het verlopen jaar een gezonde groei door. Tal van uit breidingen kwamen tot stand, waarvan zelf één grote, en daar waar kwantiteit niet kan of behoeft te worden opge voerd, wist men zich door kwaliteit te handhaven. In 1953 kwam in deze tak van indus trie geen grote conjunctuurinzinking voor waardoor zij die emplooy hierin vonden mogen spreken van een goed jaar. De lederwarenindustrie mag ook niet klagen. Deze industrie, waarvan aanvan kelijk gedacht werd, dat zij zich zoals in het verleden meermalen gebleken is, moeilijk zou kunnen handhaven, heeft zich geleidelijk geconsolideerd, en wat onze gemeente aangaat, mag gezgd wor den dat zij hier sterk groeiende is en dat in deze tak van nijverheid hier reeds velen een zeer goed emplooy hebben ge vonden. Wat de metaalindustrie aangaat, in onze gemeente, aldus de voorzitter, die houdt hier 'het nauwste verband met wat bij Lips N.V. zoal gebeurd. De uitbouw die hier in 1953 reeds tot stand kwam en de plannen die nog op stapel staan, wijzen op een zeer sterke groei van deze industrie in onze ge meente. 'Door de alzijdigheid van dit grootbedrijf wordt de conjunctuurgevoe ligheid veel minder. De groei van dit bedrijf zal zeker zijn stempel drukken op de groei van de gemeente. Wat de nijverheid in het algemeen be treft mag er niet geklaagd worden. De werkeloosheid was minimaal en in Rijk en Provincie maakte Drunen op dit ge bied een zeer gunstige uitzondering. De neringdoenden en de ambachtslie den gaven in 1953 weer blijk dat zij hun tijd verstonden, overal was onder deze bedrijvigheid en met de groei der gemeente zullen zij zeer zeker in de toe komst 'hun tijd weten te verstaan. Ook voor de land- en tuinbouw was j het een bevredigend jaar. Het in gebruik nemen van de nieuwe veilinghallen was in het verlopen jaar een gebeurtenis op zich, al moeten wij dit dan ook regionaal zien. Tegen de groei der industrie en de moeilijkheden der agrariërs, mag de groei van deze moderne veiling met zijn aantrekken van aanvoerders en kopers, als een goede tegenhanger worden ge zien. Spreker noemde in dit verband ook de tuinbouwschool, welke een grote taak heeft. Spreker hoopt dat, nu hier de middelen tot ontwikkeling zo vlak bij huis worden geboden, velen hiervan een goed en nuttig gebruik zullen willen ma ken. Ook de bouwnijverheid mag niet onbe vredigend worden genoemd, al had men misschien nog meer gewild. Op rekening van de bouwnijverheid komen: 10 woningwetwoningen, 24 pre miewoningen, 10 herbouwplichten, 2 wo ningen in de vrije sector, 19 stuks bouw industrie, 2 herbouw boerderijen, 12 wo ningen premie Terlingenfonds, 1 kleuter school, 1 verbouwing school en 34 wer ken boven de f 400. Alles een totaal van bijna \Yi mill. Wat het culturele leven betreft mogen wij ook niet ontevreden zijn. Muziek verenigingen en zangverenigingen bloei en alom en proberen steeds hoger te reiken. De toneelvereniging moet ge roemd worden om haar voortvarendheid en spreker beklemtoonde nog eens het nut van een dergelijke vereniging, die onder een beproefde en bekwame leiding iets goeds nastreeft. Ook de sportverenigingen groeien en bloeien. Laat dh bevolking, aldus spre ker, al deze verenigingen, die op cultu reel gebied werken, waarderen als het bezit van een groot goed en naast de overheid, die al steunt waar zij kan, de ze verenigingen steunen met gulle hand. Spreker wees ook op de plannen voor de toekomst. Er is een plan ontworpen voor riole ring. Nog in deze raad zal aan de orde komen het voorstel tot aanleg van een wandelpad aan de zuidzijde van de Grotestraat en riolering voor afvoer van het hemelwater. Sportterreinen en crea tie voor de jeugd zal de bijzondere aan dacht vragen en de plannen die de Stich ting Kinderdorp reeds binnenkamers ge maakt heeft, zullen via de overheids lichamen tot realiteit gebracht moeten worden. Tenslotte stelde spreker de verschillen de gemeentelijke instellingen en diensten nog eens in een extra daglicht. De Vakschool voor Schoenmakers, die steeds de aandacht heeft en deze bij voortduring zal blijven vragen omdat men steeds meer aanvragen voor leer lingen krijgt: voor de avondcursussen heeft men reeds jongens moeten afwij zen omdat er geen ruimte meer was. De Brandweer, die steeds Weer door oefening zijn paraatheid wil verhogen en met wie de organisatie der B.B. spoedig haar beslag zal krijgen. De politie, met wie een goede samen werking bestaat. De dienst openbare werken, waar men van hoog tot laag zijn plicht doet. En het secretarie-personeel, dat ook ir; het verlopen jaar weer bergen werk heeft verzet, waar pas nog verschillen de mutaties zich hebben voorgedaan en dat straks in zijn nieuwe formatie onder leiding van de secretaris weer de veel heid van werk zal gaan verwerken. Aan deze diverse diensten bracht de voorzitter hartelijk dank en niet in het minst aan de beide wethouders en de raadsleden daarbij de hoop uitsprekende dat de goede samenwerking bestendigt zou mogen blijven en dat onder Gods zegen de gemeente Drunen zal mogen groeien en bloeien. De heer van Sprang dankte als oudste lid van de raad de voorzitter voor diens heilwensen voor 1954 en bood deze heil wensen ook wederkerig aan. Speciaal sprak de heer van Sprang de hoop uit dat Mevrouw Snels, die momenteel nog in het ziekenhuis vertoeft, spoedig her steld zou mogen zijn. Spreker had ook met volle aandacht gevolgd hetgeen door de voorzitter over 1953 en over de toekomst is gezegd. Het verheugde de heer van Sprang, dat er zoveel plannen op stapel staan en spr. hoopte dat met de verwezenlijking hier van spoed zal worden betracht. Speciaal echter vroeg spreker nog eens aandacht voor de krotwoningen, in, Drunen volgens spreker 50, waarvoor mogelijk in verband met rijksregelingen een oplossing gevonden zou kunnen worden, zij het dan in gedeelten. Hierna waren aan de orde de notulen der vorige vergadering. De heer Wagemakers merkte aangaan de deze notulen op, dat hij middels deze had kennis genomen van hetgeen de heer van Sprang tijdens zijn afwezigheid had gezegd aangaande leveranties aan de gemeente door hem, alsmede van het verzoek van de heer van Sprang om hem, alsmede de heer L. Th. v. Drunen te schorsen als lid van de raad. De heer Fortuijn had in de vorige vergadering ook gevraagd naar cijfers en spreker wilde weten of deze cijfers konden wor den genoemd en of er al iets bekend was van het apèl dat de heer van Sprang bij G.S. had aangetekend. De voorzitter antwoordde dat dit in derdaad bekend was. Ged. Staten had den beslist dat deze schorsing geen door gang zou behoeven te vinden, dat de le vering geschied was in een vorige zit tingsperiode, terwijl tevens uit een on derzoek is gebleken dat de levering ge heel niet is geschied uit winstbejag. Bij levering van de heer van Drunen aan CULTURELE DAG N.C.B. Donderdag werd in Tilburg een culturele dag van de N.C.B. gehou den, waarvan de hoofdschotel werd gevormd door wedstrijden in zang, declamatie, spreken in het openbaar, ter beoordeling van een jury- in de namiddag kwamen alle deelnemers in de Metropole schouwburg bij elkaar, waar de voorzitter van de R.K.J.B., de heer Leo de Bekker, het woord voerde, evenas de heer van Eijndhoven, 'cultureel adviseur van de N.C.B., die o.iii. sprak over de plannen om te komen lot een culturele raad ten plaitelande. Dan volgde de prijsuitreiking, waarbij de als 1 en 2 geklasseer- den nogmaals van hun kunnen blijk gaven. De Minister van O. K. en W. werd vertegenwoordigd door de heer Rooswinkei, terwijl ook de puiaties van de beweging in Bel gië aanwezig waren. De heer Q. Kamp uit Raams- donksveer behaalde bij de jonge boeren in het spreken in het open baar de 3e prijs en bij het decla meren de eerste prijs met lof der jury- LITTERATUURPRIJS DER GEMEENTE HILVARENBEEK. Door de gemeente Hilvarenbeek is een jaarlijkse litieraiuurprijs van 4U0.ter beschikking ge steld, wejke za worden ui,gereikt aan auteurs, die geboortig zijn van of woonachtig in Noord-Brabant en Limburg en de Antwerpse en Limburgse Kempen. De toekenning en ui.reiking van de prijs geschiedt door de Stichting Groot-Kempi- sche CuKuurdagen te Hilvaren beek. Voor het jaar 1954 is de prijs verdeeld als volgt 250.voor de beste roman, verschenen in 't afgelopen kalenderjaar een prijs van 100.- en een tweede prijs van 50.voor een nog niei ge publiceerde gedicht. De jury be slaat uit Emiel van Hemeldonck te Vosselaar (bij Turnhou,), Anton van Duinkerken ie Nijmegen en Jan Naaijkens te Hitvarenbeek. Romans behoeven niet te worden ingezonden. Voor de gedichten sluit de termijn van inzending op 1 Juni 1954. De prijzen zullen wor den uitgereikt gedurende de Groot Kempische Cultuurdagen te Hilva renbeek op 24 en 25 Juli a.s. Uitvoerige inlichtingen kan men (uitsluitend schriftelijk) aanvra gen hij Jan Naaijkens ie Hilvaren beek. RIJWIELPADEN ONTSLUITEN BELANGRIJK RECREATIE GEBIED IN NOORD-BRABANT. A.N.W.B. plaatst honderddertig paddenstoelen. Nog dit voorjaar zal de A.N.W.B. in de provincie Noord-Brabant overgaan tot plaatsing van een honderddertigtal paddenstoel-weg wijzers in het gebied ten zuiden van de weg TilburgBestEind hoven. Vóór het a.s. toeristenseizoen zal de Bond met dit project gereed zijn. Deze paddenstoelen voorzien in dit deel van Noord-Brabant, dat van zo groot belang is als recrea tiegebied voor de bevolking van de grote steden in deze provincie, alsmede voor de ontwikkeling van het sociaal toerisme, stellig in een lang gevoelde behoefte. Het zal nog dit seizoen mogelijk zijn aan de hand van deze beweg wijzering via de rijwielpaden door dit fraaie gebied de provincie van West naar Oost en van Noord naar Zuid te doorkruisen, daar de A.N.W.B. zijn paddenstoelen juist langs de doorgaande rijwielpaden heeft aangebracht. Bij de keuze van deze rouies heeft de Bond zich gehouden aan de plannen van de in oprichting zijnde streek-rijwielpad-organisa- ties Brabants Centrum en De Kem pen, die voornemens zjjn al deze niet verharde rijwielpaden langs zandwegen binnen zeer afzienbare tijd van een goede verharding te voorzien. de Vakschool was zelfs 30 a 40 procent ender de prijs geleverd. De voorzitter hoopte dat hiermede de zaak als afgedaan kon worden be schouwt. De rivaliteit tussen personen kan hilariteit verwekken naar buiten. Het verstoort tevens de goede harmonie en het kan nooit een goede samenwerking bevorderen. Drunen beeft de reputatie goede en verdraagzame en arbeidzame mensen te hebben. Spr. meende dat zij die zich door eede verplicht hadden de belangen der gemeente te dienen, hierin toch zeker wel voor moesten gaan. De heer van 'Sprang wenste de zaak echter nog niet voor afgedaan te be schouwen en zeide reeds beroep bij de Kroon te hebben aangetekend.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1