VROOM DREESMANN HET WAALWIJKS ORKEST woen§utls; -prijxen DE OPDRACHT ROBERT MERSHAM Het belangrijke werk der Dierenbescherming 78e 's-HERTOGENBOSCH TILBURG-HELMOND DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 MAART 1954 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 10 MAART Adverteren doet verkopen Voor het eerst Winterconcert op Woensdag 10 Maart in Musis Sacrum Verlangend wordt in Waalwijk uitgezien naar een asyl Kinderdekentje, 75x100 met diverse aardige cm. popdessins en bleu Damespantoffefs, van pri ma kwaliteit overleder met extra zware crêpe zolen In rood. groen, blauw en zwart. Met of zonder pom poen, maten 36 42 ^|,95 Gebloemde waszijden witte onderjurk, boven en onder afgewerkt met fijn kantje maten 40 A 50 t/m 48 2 Draads sportwol, in ver schillende modekleuren, zeergeschikt voor pullovers en vesten, 100 4 60 grams knot Prima lingeriekatoen, in alle nieuwe voor- Q jaarstinten 80 cm. br. Hagelwit kastpapier, in een betere kwaliteit, per rol van A Qc 71/2 meter Sajet werksokken, prima kwaliteit met nylonverster- In zwart, bruin en 195 grijs Speculaas, heerlijk op de boterham, 250 9ram^^c Boerenkaas, belegen, pracht- partij, 250 gram Geborduurde overhand doek, royale maat, leuk motief in groen, «65 rood en blauw Plastic portefeuille-por- Badstof keukendoek, in temonnaie combinatie, rood. groen en geel ruit- in leuke kleuren. Zeer prac- dessin, zeer mooie ©S|c tisch in iedere kwaliteit damestas Haargaren boueléloper, een mooi randdessin, in diverse kleuren, zeer bij zondere aanbieding, 50 cm. breed J t5 per meter 70 cm. breed per meter Jongensjacket, van water- afsotende gabardine, geheel met watten gevoerd Met losse teddykraag voor de winter (dus het gehele jaar door te dragen), Leeftijd 5 jaar Kleine 4 4 50 stijging per maat SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN I dag MEDEWERKING VAN GAGLIANO-KWARTET. Het is ons bekend dat het orkest, dat regelmatig wordt uitgebreid, a] valt het niet mee in Waalwijk en omgeving de juiste krachten te vin den voor een goede en zo volledig mogelijke bezetting, de laatste ja ren zeer ijverig en zeer gedegen heeft gestudeerd. De heer Plinsinga heeft zijn grote orkest-ervaring aan gewend om het Waalwijkse ensem ble tot een harmonieus samenspe len te brengen, terwijl zijn muzika le geschooldheid, ook het musiceren der diverse orkest-groepen, zeer ten goede blijkt te zijn gekomen. We zijn, en met ons ongetwijfeld zeer velen die voelen voor de actie ve muziekbeoefening in Waalwijk, zeer benieuwd naar dit eerste zelf standige optreden van het W aal wij ks Orkest, dat nu de gelegen heid krijgt te tonen wat het waard is en te bewijzen dat het de belang stelling die velen in Waalwijk (maar nog lang niet genoeg!) daad werkelijk tonen voor 't gezelschap, ook waard is. We twijfelen niet aan een gun stig resultaat van deze proef op Woensdag a.s., hoewel we wel be nieuwd zijn naar de mate van groei, die het Waalwij ks orkest heeft ge kend. Aan dit concert zal ook worden meegewerkt door het Gagliano- kwartet uit 's-Hertogenbosch, dat is samengesteld uit Simon Kooke, le viool, Jan Plinsinga, 2e viool, Dick Vos, alt-viool en Arpad Szo- moru, cello, en hun medewerking aan deze avond verzekert ons nog eens te meer van het schone dat ons te wachten staat. HET PROGRAMMA. We willen graag voor de geïnte resseerden, en laten dat er velen zijn, een korte toelichting geven op de uit te voeren werken. Het concert wordt geopend door de strijkers van Het Waalwijks Or kest, die drie delen zullen spelen uit de „Sonata da Chiesa" in C. gr. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". VAN door Martin Verduyn. 42). Nog geen vijf minuten na het door Mersham en Desmond gemaakte plan, moesten zij een geheel nieuwe situatie onder het oog zien. Wat zou er nu gebeuren? De reserves wer den nu als het ware door de brand naar het kamp gedreven, maar ook ook de vijand zou het naderend vuur bemerken en gedwongen wor den in Westelijke richting uit te wijken of in een wanhopige poging trachten Mersham's „front" te door breken. Maar dit was practisch on mogelijk door een nog kwaadaar diger vuur. De vijand zou dus het op. 1 van A. Corelli; zoals de naam zelf reeds zegt, een werkje dat be doeld is gespeeld te worden bij ker kelijke plechtigheden, vandaar zo wel het sterk canonisch karakter van het eferste deel en het langzaam en gedragen karakter van het twee de. Dat Het Waalwijks Orkest be schikt over voortreffelijke blazers, zal blijken uit het eerste deel van het Divertimento No. 1 in Bes gr. voor hobo, clarinet en fagot van W. A. Mozart, een zeer amusant werkje, dat ook zuiver als ver- strooiïngsmuziek is bedoeld en als zodanig zich zeer genieten laat. Het Gagliano-kwartet zullen we dan zien en horen optreden in het Strijkkwartet op. 125 No. 1 in Bes gr. van Fr. Schubert. Eveneens een stuk muziek dat zich gemakkelijk verteren laat, blij en ongecompli ceerd van karakter, wat echter niet wil zeggen dat het geen op en top muziek zou zijn, dan zou de compo nist geen Franz Schubert moeten heten. We horen vooral de eerste viool de melodie voeren, hierbij, vaak een octaaf lager, geholpen door de 2e viool; dit brengt een spe ciale klankbekoring teweeg. Het tweede deel kent een zeer origineel rythme in het scherzo en gaat in 't trio over in een zeer weke stem ming. Het adagio is Schubert, zoals we hem allemaal kennen, als de meester van het lied. Het Kwartet in D. mol KV 421 van W. A. Mozart, waaruit het Ga gliano-kwartet 't laatste deel speelt, is in tegenstelling tot het vorige kwartet van een diepe zwaarmoe digheid; het laatste deel is geschre ven in de variatie-vorm, de mees terlijke variaties worden door de verschillende instrumenten ge speeld. Na de pauze zullen we het volle dige Waalwij kse Orkest aan het werk horen; begonnen wordt met twee delen uit de bekende Sympho nic mit dem Paukenschlag van J. Haydn, Andante en Menuet-trio. Op geniale wijze gebruikt Haydn in het Andante een eenvoudige grote 'drieklank, later gevolgd door een beleg moeten staken en vluchtende naar het Westen ongetwijfeld stui ten op de groep van Dunwell. En bij die groep bevond zich Marion, die niet alleen voor hem, maar voor de gehele gealieerde wereld tot geen prijs in de handen van de vijand mocht vallen. Mersham realiseerde zich tenslotte dat ook hij met zijn manschappen zou moeten wijken voor het vuur, dat zich gretig een weg vrat naar zijn basis. Hij stond nu voor een uiterst moeilijk pro bleem. Of hij moest onmiddellijk onder vijandelijk vuur het kamp ontruimen en de Duitsers voor zijn in hun vlucht in Westelijke rich ting, maar dan zouden zij tevens in Zuidelijke richting kunnen vluch ten, of hij moest wachten tot de vij and door de brand verjaagd zou worden en van de verwarring ge bruik maken om hen uiteen te-ja gen. Maar gelukte dit niet, dan zou hij hen letterlijk naar Dunwell op- kleine drieklank unisono in alle stemmen, waarna de oorspronkelij ke drieklank in de strijkers weer terugkeert, terwijl fluit en hobo 'n prachtige tegenmelodie spelen. Het menuet dat dit programma-gedeel te besluit is boers en vitaal. De Balletmuziek uit Rosamunde van Fr. Schubert is met twee delen op het programma van Het Waal wijks Orkest vertegenwoordigd: Andante un poco assai en Andanti no; het eerste gedeelte is gecompo neerd in de tweedelige liedvorm; na twee maten door de strijkers zet ten- clarinet en fagot de voorzin van het thema in, dat in de nazin wordt jagen met alle vreselijke gevolgen van dien. Toen schoot hem een red dende gedachte door het hoofd. De reserves moesten niet verder naar het kamp opdringen, maar onmid dellijk in Westelijke richting gaan en wel zo snel, dat zij de Duitsers voor waren. Mersham zou de vijand ongemoeid laten gaan, hen dan achterna jagen en tegen de inmid dels gearriveerde reservetroep op drijven. Inderhaast werden de in structies veranderd. Dikke rookwolken kwamen de laaiende vuurzee reeds vooruit. Het schieten van de vijand verminderde en hield geheel op. Kennelijk waren zij reeds op de vlucht. „Onze man nen moeten hard lopen, willen ze hen voor zijn", zei Desmond be zorgd. Mersham was te gespannen om te antwoorden. Hij zond enige verken ners uit om de onmiddellijke om geving te inspecteren. overgenomen door fluit en hobo; in het tweede deel constateren we een sterk danskarakter, terwijl ook hier het concerterende principe zeer duidelijk is doorgevoerd. De bekende wals Donauwellen van Ivanovici, waarover we U wel niets hoeven te vertellen, besluit 't programma. Het is, zoals U ziet, een prachtig programma, waarvan iedere mu ziekliefhebber ten volle zal genie ten en we kunnen slechts hopen dat het jeugdige Waalwijkse Orkest nog meer belangstelling, daadwer kelijke belangstelling voor zich zal weten te winnen. Enige minuten later rapporteer den zij hem dat er geen vijand meer te vinden was. In een aaneengeslo ten formatie marcheerden zij in Westelijke richting. „Dan wij er achteraan", beval Mersham. De vuurzee stortte zich met donderend geraas op het kamp, toen het nog geen tien minuten verlaten was. Vriend en vijand vluchtten nu voor de ontketende natuurramp. Ook van Mersham's tweede plan kwam niets terecht. Er was geen tijd voor vechten meer. Hogere machten maakten Mersham's op dracht af. De vluchtende vijanden stuitten inderdaad op Dunwell, maar zij waren bezeten van vrees voor de hel achter hen en renden door. Wie viel was verloren, wie aarzelde een prooi der vlammen. Flanders sleepte Marion voort, Dun well zweepte zijn mannen op, allen beheerst door één gedachte, de vuurdood. Nichols' lijk was reeds PROPAGANDA-AVOND. De voorzitter deelde vervolgens het een en ander mee over de grote film- en propaganda-avond op Don derdag a.s., tijdens welke de prach tige propaganda-film „Onze dieren in huis en hof" zou worden ver toond, het woord gevoerd zou wor den door de heer Nieuwenhuyzen, een zeer begaafd en boeiend spre ker en welke avond muzikaal om lijst werd door Nel Dupont, so praan, Rinus Hesselberth, tenor en Frans Wilmont, piano. Bij deze avond, die wordt gehouden in de zaal van „De Gecroonde Leersse", zal een aantal personen worden uit genodigd, waaronder de Burgemees ters en Wethouders van de bij de afdeling Waalwijk aangesloten plaatsen. Een poging om een middag voor de jeugd te organiseren had geen succes gehad; de scholen waren te veel overladen met dergelijke din gen, was de mening van de hoofden der scholen. Het bestuur zou thans trachten een speciale jeugdcommis sie te benoemen, om zo het dieren- beschermingswerk ook onder de jeugd ingang te doen vinden. Vanuit de vergadering werd ge wezen op de grote-waarde van pro paganda voor de dierenbescherming onder de lagere- en middelbare schooljeugd en tijdens een gedach- tenwisseling over dit punt kwam. vast te staan, dat de verkenners reeds hun medewerking aan deze avond verlenen en dat zij zelfs al plannen hebben een oriëntatie-rit voor de jeugd te organiseren, met grote propagandistische waarde voor de dierenbescherming. De vergadering werd door do voor zitter gesloten, maar alvorens wij onis verslag sluiten, willen wij U toch nog graag even aansporen de propaganda-vergadering op Don derdag a.s. zeker te bezoeken. Het prachtige, onmisbare werk van de Dierenbescherming is ons aller sympathie en daadwerkelijke be langstelling waard. AMERIKAANS VLIEGTUIG MET 20 INZITTENDEN VERMIST. Een twee-motorig transportvlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht, dat onderweg was van Rome naar Bitburg in West-Duitsland, wordt sinds Donderdagmiddag ver mist. Het vliegtuig had 16 passa giers en een bemanning van vier koppen aan boord. Volgens de laat ste berichten zou het wrak van het vliegtuig ongeveer 65 km. ten Noor den van Nice zijn waargenomen. Dit bericht echter werd weer tegen gesproken. Het toestel was Donderdagochtend om half twaalf van het vliegveld bij Rome opgestegen en het laatste be richt van het vliegtuig was om 12 uur over het radiobaken Corsica ontvangen. lang achtergelaten. Zijn stoffelijke resten zouden nooit in Leopolds- ville arriveren. Maar Marion dacht aan Mersham: zou zij hem nu toch verloren hebben? Zij zwoegden over een lage heuveltop, waar de gruwe lijke hitte even minder was. Toen gaf Dunwell een lange schreeuw. „Daar komt de baas", brulde hij. Mersham was van de andere zijde van de heuvel genaderd. Plotseling stonden zij van aangezicht tot aan gezicht. Ondanks het waarschuwen de geschreeuw van de mannen om hen heen, bleven Flanders, Marion en Mersham als verstard voor el kander staan. De soldaten vlucht ten verder, alleen Dunwell bleef. „Ik geloof dat het tijd wordt de v/acht af te lossen", grinnikte Flan ders. Hij liet Marion los en gaf Dun well een wenk. „Laten we die ke rels bij elkaar houden", zei hij rus tig. „Maar ze verbranden", riep Sam. Flanders zag nog eenmaal om GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD Schoen en leder Chef snijder-ij Overleersnijders Zoolleerstanzer Bijtuigers Prima ophalers Afmaker Uitpoetser Randenhechter Contrefort-inzetter Kantenschrooier Machine-zwikker Aanklopper Perforeerder Schakner Schoenstikkers Jeugdige schoenfabrieksarbeiders voor diverse afdelingen Schoenschiksters Plaksters Handschoenstiksters Div. hulparbeiders schoenfabr. tot 3540 jaar Sjouwers nathuis lederfabriek Uitzetter lederfabriek Hout - Kurk - Stro j Machinale houtbewerker L.l. meubelmakers Metaalnijverheid Halfwas auto-monteur L.l. plaatwerker L.l. constructie-bankwerker Metaaldraaier Stempelmaker Mach. bankwerkers Cartonnage Plaksters Voeding en genot t Bakkersleerling Handel L.L winkelbediende vr. Vrije beroepen t Steno-typiste Facturiste Kantoorbedien den Ponsters Huish. diensten i Dagdienstbode Werkster Dienstbode (dag en nacht) BIEDEN ZICH AAN: Bouwvakken Schilders Schoen- en leder t Magazijnchef-lederhandel Magazijnchef-schoenfabriek Magazijnknecht Handel L.L verkoopster Landbouw t Landarbeider (gemengd bedrijf) Verkeer s Chauffeurs Bezorgers Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau Waal wijk, Grotestraat 339. Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig vanaf 8 Maart t.m. 13 Maart 1954. Het arbeidsbureau Waalwijk verstrekt ook inlichtingen aan adspirant-emigranten naar de heuveltop, waar twee men sen elkaar omarmden. „Geen spra ke van, het vuur komt daar niet en de wind draait". De storm werd als met een onzichtbare hand neerge slagen, een zachtere wind keerde zich tegen het vuur. Een onwezen lijke stilte daalde over de geblaker de vlakte. Mersham en Marion daal den de heuvel af. Zwijgend drukte Mersham zijn oude vriend Flanders de hand. „Je bent een prachtkerel", zei hij eenvoudig. „Zullen we het eerste vliegtuig naar Europa nemen, kapitein?" antwoordde Flanders Mersham grinnikte. „De opdracht luidt nog steeds: Leopoldsville", antwoordde hij. „Waar blijven onze vliegers? en de Duitsers?" informeerde Dunwell. „Die moeten maar zien dat. ze thuis komen", zei Mersham en hij gaf Sam een formidabele klap op de schouder. EINDE. Reeds vaker hebben we Het Waalwijks Orkest horen optre den; we herinneren ons de begeleiding van de Opera „Der l'reischütz", de begeleiding van fragmenten uit Mozarts „Re quiem", maar bij deze muzikale evenementen speelde het orkest de tweede viool, en al moesten we speciaal in het eer ste geval de durf van dit jonge ensemble bewonderen, we konden ons niet aan de indruk onttrekken dat men toch iet wat te hoog had gegrepen. Het jeugdige orkest heeft met „Der Freischütz" ondervonden dat het niet meevalt te bege leiden, en dat men hieruit lering heeft getrokken bewijst wel de hegeleiding van het „Requiem", dat van aanmerkelijk beter gehalte was. Onder leiding van de heer Jan Plinsinga, tweede violist van Het Brabants Orkest, heeft sindsdien het orkest gedegen en ijverig gerepeteerd en zich gericht op een eerste zelfstandig concert, zoals dat dan a.s. Woensdag in Musis Sacrum ge geven gaat worden. Ruim een jaar is in Waalwijk en Omstreken een afdeling van de Nederlandse Bond tot Bescherming van Dieren thans werkzaam en Donderdagavond werd in „De Twee Kolommen" de eerste jaarvergadering gehouden. De belangstelling van de zijde der leden was niet bijster groot, doch dit wil niet zeggen dat de afdeling van de Dierenbescherming in Waal wijk en Omgeving niet een zeer prachtig werk zou verrich ten, en zeker niet, dat dit werk niet zeer noodzakelijk en belangrijk is. De belangstelling echter voor dit werk moet groeien, en niets groeit dikwijls zo langzaam als belangstelling en juist daar om willen wij de Waahvijkers die veel voor dieren voelen en ook, ja vooral de anderen, wijzen op de grote film- en pro paganda-avond die de afdeling Waalwijk op Donderdag a.s. in „De Gecroonde Leersse" houdt. en tweemaal moest operatief wor den ingegrepen. Dat verschillende honden dood gegaan waren, was wederom een argument voor het spoedig, inrichten van een modern en goed geoutilleerd asyl. Het asyl sloot met een nadelig saldo; had men een goed groot asyl gehad, waarin ook logé-honden kon den worden opgenomen, dan zouden de boeken ongetwijfeld sluitend zijn geweest. De secretaresse vestigde verder de aandacht op de verschillende bij eenkomsten en cursussen die be stuursleden en houder van 't nood- asyl hadden meegemaakt en bijge woond en op de actie die men op de scholen gevoerd had tegen het uit halen van vogelnestjes. Verschillende personen, diè zich zeer verdienstelijk hadden gemaakt voor de afdeling, werd hartelijk dank gebracht, bijzonderlijk aan de heer en mevrouw v. *Beurden, die gezorgd hadden voor prijzen voor bridge-drive en rik-concours, aan de heer en mevrouw Merks, de be heerders van het nood-asyl, aan de heren Zijlmans en Trommelen, zonder wier hulp het niet meege vallen zou zijn de dieren in 't leven te houden. Uit het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse, Mevr. Ir v. Im- beeck-v. Ravenzwaai, bleek o.m. dat aan contributie een bedrag ontvan gen was van 342.—, dat het batig saldo van de bridge-drives en het rik-concours ongeveer f 380.had bedragen en dat de Waalwijkse af deling thans over een totaal van 620.50 aan kasmiddelen beschikte. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer A. de Visser, er op dat het afgelopen eerste vereni gingsjaar niet vruchteloos was ge weest en er veel ter bescherming van dieren is gebeurd, zoals direct wel uit het jaarverslag van de se cretaris zal blijken. Verheugend noemde hij het dat er zo weinig le den hadden bedankt bij de inning van de contributie. Bij de Mededelingen en de Inge komen stukken zei hij, dat 't kerk dorp Loonopzand bij de afdeling Tilburg was gevoegd; Kaatsheuvel echter bleef ressortéren onder de afdeling Waalwijk en het bestuur stelde de vergadering voorts voor, de candidatuur van de heer de Ja ger, voorzitter van de afd. Eind hoven, voor de a.s. hocfdbestuurs- verkiezing te steunen. STREVEN NAAR ASYL. De secretaresse, Mevrouw de Vis- ser-v. Everdingen, bracht vervol gens haar jaarverslag uit en hieruit bleek dat het ledental ver over de 100 ligt, dank zij vooral het ijveren van de dames Mevr. v. Beurden en Mej. Rous; tweemaal was er een birdge-drive gehouden en 1 maal een rik-concours ten bate van 't op te richten dieren-asyl. Hoe zeer dit op zijn plaats was in Waalwijk, bleek wel uit het feit dat in het nood-asyl het afgelopen jaar 104 honden waren opgenomen; vier konden er aan hun baas worden te ruggegeven, terwijl alle andere beesten een goede nieuwe baas kregen; aan zes honden moest ge neeskundige hulp worden verleend

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6