Waalwijkseen Langst Courant I Wijde Wereld STILSTAND Verstopping sstt* Wordt R. K. Huishoudschool te Waalwijk uitgebreid? UIT DE Jaarverslag Boerenleenbank Drunen-Elshout. VRIJDAG 19 MAART 1954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Voor vlijtige handen Mededeling van de Gemeente Licht en Waterbedrijven Waalwijk In eerste instantie werd gunstig beslist. De omzet in 1953 steeg tot ruim f31.000.000. De heer J.J.KHJn benoemd tot Eere-bestuurslid. DEEDra HET ZUIDEN 77e JAARGANG No. 33 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco j>. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Zo snel plotselinge gebeurtenissen de ogenblikkelijke toestand in een bepaald deel van de wereld kunnen veranderen, zo lang kan het totale wereldbeeld een situatie weerspiegelen die de indruk wekt dat er geen of weinig ontwikkeling is. Nu zijn wij moderne mensen wat on geduldig van aard, omdat we bijvoor beeld op technisch gebied gewend zijn de ene omwenteling na de andere mee te maken, waardoor ze op den duur nog nauwelijks indrukwekkend zijn. Dit brengt er ons toe ditzelfde te willen eisen van de dingen die des geestes zijn, in ieder geval niet louter afhangen van het technisch vernuft van de mens, en daar begint te vergissing. De menselijke geest is nu eenmaal geen mechanisme en wanneer men er dat van wil maken, onderschat men het ten zeer ste. Helaas gebeurt dat tegenwoordig nog al eens en de stelselmatige toepassing van het principe heeft onder het rode regiem al heel wat menselijke wrakken gemaakt. De geest moet vrij zijn en kun nen waaien waar hij wil. De moeilijkheid is echter dat vrijheid een moeilijk han teerbaar begrip en een even moeilijk te genieten recht is. Het is tamelijk over bodig hierover nu uit te weiden, het gaat er maar over om enkele factoren naar voren te brengen waardoor kan worden aangetoond, dat de loop van de geschie denis geenszins gelijke tred houdt met de technische ontwikkeling. Misschien is dat maar goed ook, want het incasse ringsvermogen is beperkt en heeft de laatste jaren toch al genoeg te verdu ren gehad. Is dus ons ongeduld verklaarbaar, te rechtvaardigen is het niet. Een typisch bewijs hoe we ons kunnen vergissen, heeft de duur van de laatste oorlog ge geven. Men redeneerde aldus: de eerste wereldoorlog heeft vier jaar geduurd, in middels zijn de vernietigingswapens sterk ontwikkeld en dus kan het nu zeker geen vier jaar duren. Desalniettemin duurde de slachting ruim vijf en een half jaar. En de oorlog op dat kleine stukje we reld dat Korea is werd drie jaar lang met de meest moderne wapens gevoerd en toen de partijen uiteindelijk wapenstilstand sloten, waren ze nagenoeg op hun uit gangspunt teruggekeerd. De tijd laat zich dus "niet dwingen, de natuur houdt het tempo dat ze bij de schepping opgelegd heeft gekregen en om iets goeds te doen moet ook aan de dag van vandaag de mens nog nadenken. Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opko mend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. Daarom zal in de geschiedenisboeken van' de toekomst ongetwijfeld niet staan, dat er in 1954, nadat de oorlog in 1945 was geëindigd, nogal een koude oorlog woedde tussen Oost en West. Met onze neus boven op de feiten, vinden wij dat een hele tijd, maar tegen de tachtigjarige oorlog kijken wij niet meer op. De gro- tere afstand geeft ons een ruimere kijk en toont dat tijd ook voor ons een betrek kelijk begrip is. Als men het ons voor speld had, zouden we nooit hebben ge loofd dat we het zouden vol houden. Een bom moet volgens onze speculaties veel eerder barsten, maar dat is weer een vergissing van onze kant. Inderdaad gaat de kruik zo lang te water tot ze breekt, maar in spreekwoorden is de mens zo wijs dat hij over het algemeen geen tijd noemt, dan blijven ze altijd geldig. Wij vinden dat het verschrikkelijk lang duurde, voordat de wapenstilstandonder handelingen resultaat opleverden en nu weer voordat een politieke conferentie wordt gehouden om de definitieve sta tus van Korea vast te stellen. Ook hier spelen gezichtsbedrog en ongeduld ons parten. De wereld van onze generatie is geen grootheid op zichzelf, die alle pro blemen waarmee wij nu worstelen heeft opgeworpen, uitgevochten en nu ook nog zou moeten oplossen. Onze tijd maakt geen groter en waarschijnlijk geen voor namer deel uit van het volledige plan dan welke tijd ook. Elke generatie be paalt tot zekere hoogte de toekomst van een volgende en daarom is onze verant woording niet minder zwaar dan die van een vorige. i Ongetwijfeld lijkt de oorlog in Indo- China tamelijk nutteloos. Al jaren vech ten de Fransen en de Vietnamezen te gen een praktisch onverslaanbare horde opstandelingen, onverslaanbaar omdat die een schier onuitputtelijke reserve achter zich heeft van communistisch China. Waartoe dan deze bloedige strijd, waaraan geen uitzicht is? Het lijkt na tuurlijk erg speculatief, wanneer men redeneert dat het nut dat wij nu niet genieten een wissel op de toekomst kan zijn. Het is evenwel niet minder zeker dan ogenblikkelijk nut dat later in nadeel verkeert. Hadden de Verenigde Naties en Frankrijk zich in Zuidoost Azië niet verzet tegen het opdringende communis me, ook zonder direct uitzicht op een volledige overwinning, dan was de toe stand daar waarschijnlijk veel droeviger geweest en zou ze niet veel verschild hebben van die in Oosteuropa. We moeten ons derhalve niet te gauw beklagen, dat „het niet opschiet' want we hebben weinig recht dat te vragen. De geschiedenis staat niet stil, maar zij haast zich evenmin als tien of twintig eeuwen geleden. Uiteindelijk kan ons dat misschien een troost zijn in een we reld die te duidelijk bewijst dat ze een tranendal is. Niet de grillen van enkelen bepalen de loop der ontwikkeling, maar een beleid van Hogerhand richt alles voor ons bestwil! AFSLUITING VAN VIER ZEEGATEN. sr.— Werk duurt 25 jaar, kosten 2 milliard. De Delta-commissie, bestaande uit elf Nederlandse waterbouwkun digen met wereldfaam zijn eenpa rig van oordeel dat het noodzake lijk is de door de stormvloed van 1 Februari 1953 geteisterde gebie den belangrijk beter te beveiligen. In beginsel dienen daartoe vier zeegaten tussen Westerschelde en Nieuwe Waterweg en wel het Haringvliet, het Brouwershavense- gat, de Oosterschelde en het Veer- segat zo spoedig mogelijk afge sloten te worden. De commissie werd op 18 Februari 1953 door de minister van Waterstaat geïnlstal- leerd en moest onderzoeken welke waterslaatstechnische voorzienin gen in de door de watersnood ge teisterde gebieden getroffen dienen te worden. De commissie is thans van oordeel dat uit een oogpunt van veiligheid de affsluiting van de zeegaten verre te verkiezen is boven de versterking van de be staande dijken. Zij acht deze op lossing economisch en technisch uitvoerbaar en geeft de minister te verstaan dat de veiligheid van de geteisterde gebieden thans eist dat de regering op korte termijn een principiële beslissing neemt ten aanzien van de afsluiting van de zeearmen en dat een desbetreffend onderwerp zo spoedig mogelijk wordt ingediend. De vraag of ook eventueel af sluiting van Westerschelde en de Nieuwe Waterweg zelf gewenst was, heeft de Delta-commissie bui ten beschouwing gelaten, 't Werk van de afsluiting zal evenwel nood zakelijkerwijs met zich meebrengen dat de djjken van de Rotterdamse Waterweg en van de Westerschel de worden versterkt. De totale kosten van het afsluitingsproject worden geraamd op 1,5 tót 2 mil liard gulden, te besteden in een periode van 20 tot 25 jaar. Een spoedige principiële beslissing wordt nodig geacht omdat 't nood zakelijk is reeds op korte termijn op verschillende plaatsen maatre gelen tot verhoging van de veilig heid te treffen. De wijze waarop deze versterking zal moeten gebeu ren en de omvang van déze maat regelen zullen afhangen van het besluit of al dan niet tot afsluiting van zeearmen wordt overgegaan. OMZETBELASTING WORDT VERLAAGD MET 44 MILLIOEN De regering heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld het ontwerp van de „Wet op de omzetbelasting 1952" zodanig te wijzigen, dat de opbrengst van de omzetbelasting zal dalen met ongeveer 44 millioen gulden per jaar. Het oorspronke lijke wetsontwerp werd in Juni 1952 door de toenmalige minister van Financiën minister Lieftinck, ingediend en beoogde voorname lijk de heffing van de omzetbelas ting te verschuiven van de winke lier naar groothandelaar en fabri kant, In de thans voorgestelde wij zigingen wordt een groot aantal vrijstellingen van omzetbelasting aangekondigd. Deze zullen in het algemeen gelden voor het verrich ten van leveringen en diensten met een sociale en culturele inslag. Verder wordt een aantal percen tages verlaagd. Voor het verrich ten van diensten zal de omzetbe lasting 4 percent bedragen. Voor een viertal industrieën zal een bij zondere heffing worden ingevoerd (integratieheffing). De aangifteter mijn voor omzetbelasting wordt van veertien dagen tot twee maan den verlengd. Het tussentarief (10 percent) en het „weeldetarief" (15 percent) blijven voorlopig gehand haafd. Te zijner tijd zal voor wij zigingen in deze tarieven een af zonderlijk wetsontwerp worden in gediend. Het verlies van 44 millioen wenst de regering intussen geenszins als een offer aan de belastingbetaler te brengen. Zij heeft hiervoor eni ge compensaties gezocht en gevon den. Een eerste compensatie wil de regering zoeken in een verdere verhoging van de omzetbelasting bij invoer van goederen. Deze maatregel zal naar schatting 25 millioen gulden opleveren. Een tweede compensatie voor de schat kist denkt de regering te krijgen door de bestaande vrijstelling voor de invoer van metaalertsen en blokken zink, lood en tin in te trekken. De opbrengst hiervan zal naar schatting 15 millioen gulden bedragen. PRINS BERNHARD. Het a.r. dagblad „Trouw" maakt een vrljmoedigé opmerking aan 't adres van Prins Bernhard: Prins Bernhard is, een man, die door zijn activiteit inspireert en die door de reizen, die hij, vaak in opdracht van de regering doet, aan land en volk zeer goede diensten bewijst. En Prins Bernhard is overigens zo vrij al's iedere Nederlander en wij zouden daar niet graag iets op afdingen. Maar met de bescheidenheid die ons past, is het naar ons ge voelen niet strijdig, indien wij de wens naar voren brengen dat de Prins zich toch enige reserve zou oplegggen gij het verrichten van koene prestaties in het luchtruim. Wij zien niemand graag veron gelukken. Maar als er een ongeval geschiedt met een straaljager door iemand die daarmee „beroepsma tig" vliegt en die derhalve in zijn normale arbeid door een arbeids ongeval wordt getroffen, dan heb ben wjj het gevoel, dat wij dat als zodanig behoren te aanvaarden. Maar indien de Prins der Neder landen zou verongelukken, bijv. bij het doorbreken van de geluidsbar rière, dan zouden wij en dan zou, dunkt ons, de overgrote meerder heid van ons volk dat gevoel niet hebben. Wij menen dan ook, dat: het in het belang van ons land en van het Koninklijk Huis is in dien de Prins daarmede rekening hield. En wij hopen dat deze opmer kingen zullen worden aanvaard in de geest waarin zij zijn geschreven n.l. die van eerbied, waardering en. genegenheid voor de Prints en voor het Koninklijk Huis. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 ct zal zich waarschijnlijk tussen 16 en 28 Maart op de Marshall-eilan den afspelen. Verwacht wordt, dat Lewis L. Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor het atoomonderzoek, tussen beide data op dit. proefterrein voor atoom ontploffingen zal arriveren. De te verwachten gelijktijdige aanwezig heid van verscheiden waarnemers van het Gongres op de Marlshall- eilanden doet de kans stijgen, dat de eerste lang verwachten ontplof fing van een voor de oorlogvoe ring bestemde waterstofbom op handen is. (n schoonmaakgetij: Hamea-Gelel O.L. VROUWEBEELD VAN GOUDEN KETTING BEROOFD in Fatimakerk te Tilburg. Eerst begin van deze week is be kend geworden dat waarschijnlijk Vrijdagmiddag'van de vorige week op een stil uur het beeld van de Moeder Gods, dat in een nis ach ter in de kerk van O. L. Vrouw van Falima te Tilburg staat, en het middelpunt is van een grote devo tie, beroofd is van een gouden ket ting van 1,60 meter lengte, terwijl ook het gouden, met een juweel versierde kruis van de rozenkrans is gestolen. Voor het beeld had de heiligschenner een van de bidstoe- len geplaatst. Dloor er op te klim men kon hij l?et beeld bereiken. Het is niet uitgesloten dat 'n hand langer bij de kerkdeur de wacht heeft gehouden. De ketting en het gouden kruisje vertegenwoordigen een grote materiële waarde. Hoe groot de ontsteltenis van de paro chianen is, bleek Zondagavond, toen in tegenwoordigheid van een reusachtige menigte een plechtig Lof van eerherstel werd gecele breerd. Onze bedrijven leveren vrijwel alle lijke gas- en electrische apparaten trekkelijke vooiwaarden. huishoude- tegen aan- Levering in huur, huurkoop of a contant via uw fitter of-installateur. Eigen warmwatervoorziening f. 2.50 per maand. reeds vanaf Inlichtingen rechtstreeks aan onze kantoren, Stationsstraat 45. MOORD TE BAARLE-NASSAU OPGELOST. Dadjer zevenenzeventigjarige man De Rijkspolitie is er in geslaagd de hand te leggen op de dader van de moordaanslag te Baarle-Nassau die gepleegd werd in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op de 67-ja- rige mej. L. M. De dader, die reeds bekend heeft, is de 77-jarige A. H. uit Baarle-Nassau. H. heeft medegedeeld dat hij Vrijdagmorgen aan mej. M. de 100 had teruggevraagd, die hij haar ge leend had. Hjj had dat verzoek ge daan naar aanleiding van het feit dat mej. M. over twee weken haar intrek in een gesticht te Gilze zou nemen. Mej. M. had dit bedrag niét direct bij de hand. Vrijdagavond heeft H. nogmaals geiracht in het bezit van zijn geld te komen. Toen nog geen afrekening volgde, heeft hij de vrouw geslagen. Hij geraakte volgens zijn verhaal buiten zich zelf, greep een pook en heeft zijn slachtoffer daarmee gedood. ONTSTELLENDE ERVARING OP AUTO-GEBIED. Van elke drie personenwagens, die in Nederland dagelijks op de weg zijn, is er een met een defecte stuurinrichting en versleten rem- voeringen. Tot deze ontstellende conclusie is de Technodienst van de ANWB gekomen op grond van de 18.000 autokeuringen die deze dienst sinds 1948 heeft uitgevoerd. Het schrikwekkende resultaat van deze enquête is een klemmend ar gument voor een deskundig en diepgaand periodiek onderzoek van het Nederlandse wagenpark Want vele ongevallen zijn onge twijfeld aan mechanische euvels te wijden. In 9,6 percent van alle gevallen was de voetrem niet in orde. Bij 10,2 percent werkte de handrem niet. In liefst 37,2 percent was de stuurinrichting defect. In 5,8 per cent vertoonden de banden scheu ren, zodat zij elk ogenblik konden springen. In 10,2 percent voldeden de schokbrekers niet aan de eisen. In 4,6 percent was het chassis ge scheurd. Op elke 1000 wagens wer den er 316 met versleten remvoe- ring aangetroffen (31,6 percent). Volgens deskundigen van de ANWB zijn deze ontstellende per centages ongetwijfeld op 't gehele Nederlandse personenwagenpark van toepassing. RUSLAND KOOPT KAAS. Rusland koopt van Nederland 2000 ton GoudSse en Edammerkaas. Het In- en Verkoopbureau voor Zuivel (IVZ) heeft een contract in deze zin met Rusland afgesloten. De prijzen liggen naar raming van deskundigen op ongeveer 2.10 per kilo voor de Goudse kaas en op ongeveer 1.90 per kilo voor de Edammer kaas. SPAARSALDI IN FEBRUARI. De spaarbanken, aangesloten hij de Nederlandse Spaarbankbond, hebbenl in Februari een overschot behaald van 25.167.131, tegen 22,5 millioen in Januari. Bij de niet aangesloten algemene spaar banken werd 42.352 gespaard en bij de bankspaarbanken 1.187.806 gulden. Het totaal der besparingen bedraagt hier 26.397.789. (De rijk'sposlspaarbank boekte in Febr. een overschot van 15.5 millioen). AMERIKA HEEFT WATER" STOFBOM. Vernietigingscapaciteit van 1300 vierkante kilometer. Amerika heeft de waterstofbom. Dit reedis lang publieke staatsge heim werd officiëel aan de open baarheid prijsgegeven door de voorzitter van de Commissie voor de Atoomenergie, Sterling Cole. Hij voegde aan zijn verklaring toe dat Amerika over de middelen beschik te om onverschillig welk deel van de aardbol met de waterstofbom te bestoken, als het moest. GROOTSTE ONTPLOFFING ALLER TIJDEN. De zwaarste door mensen teweeg gebrachte ontploffing aller tijden Uit het verslag over het schooljaar 1953 van de R.K. Huishoud en Industrieschool te Waalwijk vernemen wij dat aan de architect van de school, de heer Edmond Nijsten opdracht is gegeven een schetsplan voor uitbreiding van de school te ontwerpen. Het blijkt dat de school behoefte heeft aan een gymnastieklokaal, dat de overblijf ruim te beperkt is, en dat ook voor schoolbijeen- sten, ouderavonden, e.d. naar een grotere ruimte dient te worden uitgezien. Dit is een sprekend bewijs van de groei van deze belangrijke school, een groei die zich ook demonstreert in een steeds groter getal leerlingen en in de uitbreiding van het aantal cursussen. SCHOENSTIKSTERSCURSUS. Ten aanzien van de cursussen schoen- stikken, zoals die op de huishoudschool worden gegeven, valt op te merken, dat Mej. van Hooren, lerares N.V., een jaar Op 1 Januari 1953 werden de oplei dingen bezocht door 216 leerlingen, de cursussen door 224; op 31 December wa ren deze getallen resp. 250 en 224. Van de 474 leerlingen waren er 225 afkomstig uit Waalwijk; de overige 249 waren verdeeld als volgt over de om ringende plaatsen: 54 uit Drunen; 15 Elshout; 13 Loon- opzand; 83 Kaatsheuvel; 20 Sprang-Ca- pelle; 4 Drongelen; 4 Genderen; 6 Ee- then; 2 Heesbeen; 1 Babiloniënbroek; 1 Doeveren; 1 Herpt; 16 Nieuwkuijk; 1 Vlijmen; 12 Waspik; 4 Haarsteeg; 4 Raamsdonk; 5 Raamsdonksveer; 3 uit Dongen. Met het volste recht kan deze huis houdschool dus een streekschool worden genoemd en van het grootste belang kan zij worden geacht voor geheel de Lang straat en omliggend gebied. In 1953 werden na afgelegd examen behaald39 Getuigschriften primaire op leiding, 9 diploma's huisnaaister, 5 di ploma's Coupeuse, 12 diplomas schoen- stikken A (eenvoudig stikken) en 2 schoenstikken B (uitgebreid stikken). GEEN OPLEIDING VOOR HANDSCHOENEN- STEPSTERS. In het afgelopen jaar werd, zo lezen we in het jaarverslag van de R.K. Huis houd- en Industrieschool verder, door een fabrikant van handschoenen geïnfor meerd naar de mogelijkheid van een op leiding voor handschoenenstepsters stik- sters). Na de oorlog zijn er meerde lederwa renbedrijven gekomen waarin volgens de aan de school verstrekte gegevens in het district werkzaam zijn: in Waalwijk, Kaatsheuvel en Sprang-Capelle129, waarvan 82 thuiswerkenden; in Dongen 24 en in Oosterhout 157, waarvan 95 thuiswerkenden. Dit is het aantal van het ogenblik, maar als er meer beschikbaar waren, zouden er meer geplaatst kunnen wor den in de industrie en zou dus ook een hogere productie mogelijk zijn. De Nederlandse Bond van Lederwaren en Kofferfabrikanten heeft in verband met deze opleiding een vergadering be legd, maar niet alle belanghebbende fa brikanten hadden hiervoor belangstelling. Van de 12 bedrijven waren er slechts vier aanwezig. Voor deze zouden jaar lijks 22 vakbekwame stiksters nodig zijn. Dit aantal Is te klein om een dergelijke opleiding aan te vragen. De Mater Amabilisschool, vervolgt 't verslag, groeit geleidelijk. In Juli werden de eerste diploma's uitgereikt. Vanaf September zijn er vijf groepen, een groep gedeeltelijk in bedrijfstijd, de andere vier zijn avondgroepen. De leeftijden varieren van de 16 tot 32 jaar, maar de meesten zijn rond de 20. De geest van de school is prima. haar opleiding in de schoenindustrie heeft gehad. Door de Commissie werd haar het certificaat van bekwaamheid voor het onderwijs in schoenstikken uit gereikt, waardoor zij ook met de lessen kon beginnen. Daarom zijn er vanaf September vier groepen, n.l. 2 groepen die twee middagen komen en twee groe pen ieder voor twee avonden. De aan gifte voor deze opleiding is zeer groot, zodat niet alle ingeschrevenen geplaatst kunnen worden. Het is echter niet mo gelijk meerdere groepen te vormen, om dat het in sommige tijden moeilijk blijft om het nodige en juiste materiaal in vol doende hoeveelheid te krijgen. Uit het geregelde schoolbezoek blijkt, hoezeer de meisjes deze opleiding waar deren, evenals uit hun ijver en hun pro paganda, waardoor zich steeds nieuwe leerlingen voor de cursus melden. Met het oog op een ruimere materiaal voorziening was het wenselijk de com missie uit te breiden. De heren Sluijmers en Tabbers waren bereid hierin zitting te nemen en werden als zodanig geïnstal leerd. UITBREIDING. De zaal voor lichamelijke opvoeding geeft moeilijkheden. Tot September had de school een dag de beschikking over een gymnastieklokaal, zodat slechts 10 lessen gegeven konden worden, terwijl er twintig te geven waren. Ook de voor de overblijvers beschik bare ruimte is te beperkt. Voor de schoolbijeenkomsten, ouder avonden enz. heeft men als grootste ge legenheid een ruimte van 15 x 8 m., wat te klein is. Hierover werd gesproken met mej. Lommen, de Inspectrice, en deze ad viseerde uitbreiding aan te vragen. Op het ingediende verzoek ontving men vergunning de architect van de school, de heer E. Nijsten, een schets plan te laten maken. Hierover zijn reeds besprekingen ge weest met de Hoofdconsulent Lichame lijke Opvoeding de heer Wiegel en de architect. Zodra het schetsplan klaar is, zal dit ingediend worden en na goedkeuring, zal het definitieve plan met bestekken uit gewerkt worden. Zondagmiddag hield in de gymnastiek zaal de Boerenleenbank DrunenEls- hout haar algemene jaarvergadering. Aanwezig was het voltallig bestuur, de raad van toezicht, de Hoogeer w. heer Deken Rooijackers, het ere-lid de heer M. van Halder en bijna alle leden. De voorzitter de heer C. van Drunen opende op de gebruikelijke wijze en heet te allen van harte welkom. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter er op dat in tegenstelling met andere jaren, als de jaarvergadering in het najaar moest wor den gehouden, dit nu reeds in het voor jaar kan, dank zij de mechanische boek houding, waardoor de kassier de heer Brok, de jaarstukken veel vlugger kon overleggen. Spr. wijdde in zijn openingswoord ook nog enkele woorden aan de grote wa tersnood welke in begin 1953 ons land teisterde en sprak de hoop uit dat de overheid die maatregelen zal treffen welke nodig zijn om ons in de toe komst voor een dergelijke ramp te vrij waren. Wat de Boerenleenbank betreft, aldus de voorzitter, het jaar 1953 was hiervoor weer gunstig. De omzet steeg weer in al le afdelingen met enkele millioenen, zo zelfs dat het bestuur gemeend heeft om ten opzichte van het kantoor wederom maatregelen te moeten nemen. De kan toorruimte alsmede de inrichting van wachtlokaal en loketten zijn van dien aard dat zij met het oog op de drukte op onze bank niet meer aan de mini mum te stellen eisen voldoen. Gezien de centrale ligging van ons kantoor, zowel ten opzichte van Elshout als van Dru nen heeft het bestuur getracht om ook in de toekomst het kantoor op deze plaats te houden. Dank zij de spontane medewerking van het kerkbestuur is dit ook volkomen gelukt. Na de ingebruik neming van de nieuwe kleuterschool kan de bank beschikken over de daarachter liggende ruimte. Hierdoor kan de kan toorruimte worden vergroot, het wacht lokaal alsmede de loketten worden ver bouwd, terwijl er dan tevens nog plaats zal zijn voor een privékantoortje voor de kassier. De voorzitter dankte het R.K. Kerkbestuur voor de radicale oplossing hier aangeboden. Tenslotte wijdde de voorzitter nog en kele woorden aan de nieuwe wet op de vervreemding van landbouwgronden. Ik wil hier aldus de voorzitter maar even op wijzen, omdat niet alleen ons bestuur bij het verlenen van hypotheek hiermede rekening heeft te houden, maar ook omdat het voor de boeren van zeer groot belang is met de bepalingen van de wet op de hoogte te zijn. Dit kan voor velen in de naaste toekomst van zeer groot belang zijn. De voorzitter dankte dan tot slot de leden voor het-vertrouwen in 1953 weer aan het bestuur geschonken en sprak de hoop uit dat dit vertrouwen ook in de toekomst zal mogen blijven bestaan. Na het voorlezen der notulen bracht de kassier de heer Brok het jaarverslag uit. Het aantal leden bedroeg op 31 De cember 1953 407, dit was een toename van 9. Er werden 1 algemene en 13 ver gaderingen van het bestuur en raad van toezicht gehouden. Het aantal spaar- en deposito-rekenin gen der Stichting Spaarbank bedroeg op 31 Dec. 1614 met een gezamenlijk saldo van f 2633,831,—. Lopende rekeningen 533 met een creditsaldo van f274350,42 en een debetsaldo van f 154511,93. Voorschotrekeningen met een uitge leend bedrag van f 574123,45. De inlagen op spaarrekeningen be droegen met bijgeschreven rente over 1953 f 1291276,57; de terugbetalingen f 1126,335,29, een toename der spaar gelden met f 164,941,28; aan voorschot ten werd verstrekt voor een bedrag van f 216,350.—; de aflossingen bedroegen f 29165,Aan spaarrente werd door de bank vergoed f 61951,24. De omzetten op lopende rekening be droegen f 12885,703,49, een toename vergeleken met het vorige jaar van f 1,223,000.—. De kasomzet bedroeg f 6301289,29, een toename van f663,812 en de totaal omzet steeg met f 4,325.000 tot een bedrag van ruim f 31325.000. De onkosten bedroegen f 15767,24, een vermindering van f 1000.tegenover 1952. De winst bedroeg f 4000.aan het rampenfonds werd f 1000 geschon ken. Het verslag besluit dan Alvorens te eindigen voelen wij ons verplicht' dank te brengen aan God, Wiens Zegen ook in 1953 zo zichtbaar op onze organisatie ruste. Een woord van dank ook aan het bestuur en de raad van toezicht, de geestelijk adviseur en het erelid M. van Halder, voor de be langeloze ijver, waarmede zij de belaa-

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1