rf A ATSHEUu EL Een ïorsteÉoom werd ontluisterd 1, JA A VOOR DE VROUW „Internationale allure" ALGEMENE BERICHTEN PLUIMVEE \k liiftééMiialv V RIKCONCOURS FAROEK'S SCHATTEN GEVEILD 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 9 APRIL 1954 10 V V V 100 auto's, 7 brandkasten, roulettes, speel dozen, dranken, tapijten, muziek, schilderijen, porcelein, en honderden costuums! JEUGDZORG DON BOSCO. De heer A. Mosselveld alhier werd in de laatst gehouden Jaarvergadering van de vereniging Jeugdzorg Don Bosco voor het District Tilburg en Omgeving, geko zen 'tot lid van het Bestuur. RIKCONCOURS. Zondaag gaat in de zaal van de heer Jan van Dun het tweede Rikconcours, georganiseerd door de Toneelvereniging Luctor et Emergo uit Tilburg. Voor een vlot verloop van het concours is het van groot belang, dat op tijd kan worden begonnen, waarom de deelnemers wor den uitgenodigd om 8 uur in de zaal aan wezig te zijn. Als hoofdprijs is Zondag een compleet 12 persoons koffieservies te winnen, waarnaast nog verschillende an dere waardevolle prijzen zijn beschik baar gesteld. DUIVENSPORT. Zondag a.s. vangt dan eindelijk het vliegseizoen aan en komt alles wat de duivensport mint weer in volle actie. De eerste vlucht met oude duiven gaat van uit Duffel, waarvoor Vrijdagavond tus sen 7 en 9,30 uur n.m. wordt ingemand. Poulebrieven moeten voor 9 uur zijn in geleverd op boete van uitsluiting van de vlucht. Op deze vlucht kan deelgeno men worden aan de eerste serie voor de TBC-vlucht met een inleggeld van 50 ct. per duif. De eerste prijs hiervoor is f 50, de tweede f 25 en de derde f 10. GESLAAGD. Voor het diploma Typen slaagde te Tilburg o.m. de jongedame Coby Hop man, die haar opleiding ontving bij de eerw. zusters Franciscanessen te Kaats heuvel. MODESHOW „DE ZON". Magazijn „De-Zon" van de heer Fre- deriks alhier, dat vorig jaar met zeer veel succes een Modeshow gaf in de zaal van de heer Jan v. Dun, besloot ook dit jaar het seizoen met een show in te zet ten. Op Woensdag 8 April zullen de laatst uitgekomen modellen in het meest courante en betere genre getoond wor den met de bedoeling deze show tot de meest populaire show van de Langstraat te maken. ZONDAG 11 APRIL 8 UUR N.M, Zaal Jan van Dun Hoofdprijs 12 pers. koffieservies en vele mooie prijzen. ALLES OP NAAR T.O.P. Het Supportersleger van DESK komt in actie. Ónder geen voorwaarde mag Desk degraderen, hebben de Desk-sup porters besloten. Alles wordt gedaan om de sympathieke club, die reeds zoveel jaren haar tweede klasserschap wist te handhaven in deze klas te behouden. Iedereen weet, dat de club daarom een morele steun nodig heeft en Kaats heuvel is besloten, die te geven, door Zondag in groten getale op te trekken naar Oss, waar de allerbelangrijkste wedstrijd van de slotphase van de com petitie tegen TOP moet gespeeld wor den. Er is een beroep gedaan op de ge hele Desk-aanhang om mede de reis naar Oss te maken, waarvoor bij tijdige aan melding voldoende reisgelegenheid zal geboden worden. Bij de agent van van Dijks Reisbureau zijn kaarten hiervoor verkrijgbaar. Wacht echter niet tot het laatste moment, doch geeft U tijdig op. Het elftal alleen kan de strijd niet win-, nen, doch het heeft aller medewerking nodig en verdient die nu het gaat om de beslissing. Desk blijft tweede klasser, als gij medewerkt. BILJARTSPORT K.B.B. Reeds zijn er vier ronden gespeeld in de strijd om het persoonlijk kampioen schap van de KBB en er komt reeds te kening in de strijd. In de 1ste klas zijn nog drie kanshebbers, t.w. H. Netten, J. Damen en Andr. Snoeren. Eerstge noemde heeft nog maar 2 verliespunten, terwijl de beide tegenstanders er drie hebben. In de 2de klasse heeft G. v. d. Linden de beste papieren met in 5 wed strijden nog geen enkel verliespunt. In de volgende ronde kan hier de beslis sing reeds vallen, wanneer hij ook van Susteren aan zijn zegekar bindt. Anders maken Hermans en van Susteren nog 'n kleine kans. In de 3de klas zijn van Ravenstein en Toon Soeterboek favoriet, beiden met 2 verliespunten. De Groene Laken-spelers van Wanrooij, van Riel en van Gorp kunnen hun echter de voet nog dwars zetten. In de 4de klasse maken de drie gebroeders van Boxtel bijna de gehele klasse uit. Jammer, dat hier weinig komt van formulier inleveren, zodat van deze klas op 't laatst pas de stand bekend gemaakt kan worden. Wel heeft hier Fr. Laros de beste papieren. We wachten op de laatste successen. 125 INSCHRIJVINGEN. Met niet minder dan 125 inschrijvin gen is het solistenconcours van het Kon. Muz. Gez. Euphonia, dat op de 2e Paas dag en Zaterdag en Zondag daarop vol gend gegeven wordt, volgeboekt, 't Wor den drukke dagen in de Euphoniazaal, waar de liefhebbers van solistische mu ziek volop zullen kunnen genieten. AGENDA. Vrijdag 8 uur nam. jaarvergadering St. Willibrordus, zaal Gildenbond. Vrijdag 7-9,30 uur nam. Inmanden duivenvlucht Duffel, café De Sportwe reld. Zaterdag 8 uur nam. Voorstelling Apollo-Theater. Zondag 8 uur nam. Rikconcours zaal Jan van Dun. Zondag 6 uur en 9,30 uur nam. voor stelling Apollo Theater. Maandag 8 uur nam. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. KONINGSKEGELEN. De heer Jos Schalken, behaalde j,I. Woensdag het Koningschap Kegelen bij de kegelclub Zet 'm Op, met niet min der dan gemiddeld 78 hout over 100 bal len. Een prestatie, die genoemd mag worden. In deze nuchtere wereld waant men de romantiek bijkans gestorven. Toch zijn er nog sprookjestuinen en echte schatkamers, zoals in oude tij den. Tot voor kort bestond er temidden van de stijlloze flats van een koude wereld nog een rijkdom, d ie herinnerde aan verhoudingen en toe standen uit de middeleeuwen. Blijkbaar is het tempo van de tijd, die de overgang naar het verleden regelt, zo hoog opgevoerd, dat zo nu en dan een plekje in de wereld vergeten wordt. De kunsthandelaren, die sedert het be gin van Februari in Cairo hebben ver. toefd, waar de schatten van ex-koning Faroek werden geveild, geloven weer aan de verhalen uit duizend en één nacht. Zij zullen hun leven lang weten, wat nu eigenlijk rijkdom betekent. Zij hebben in Faroek's schatten geneusd en in grenzen loze verbazing uitgeroepen: „de helft was ons niet aangezegd!" Pas bij de veilingen van Faroek s vroe gere eigendommen is gebleken, wat deze heerser heeft bezeten. Over de vier pa leizen en een twintigtal villa s, die stuk voor stuk lusthoven zijn, behoeven we niet eens te spreken. Dit behoort nl een maal bij de uitzet van een oosters vorst. Bij zijn honderd auto's waren echter wel 25 Rolls-Royces, die alleen al een waar de hadden van tien millioen gulden. Voor lopende uitgaven beschikte hij over een banksaldo van 26 millioen gulden, ter wijl voor bijzondere posten nog eens 11 millioen klaar lag bij een andere instel ling, die geld beheert. Zelden behoefde hij een product te eten, dat niet uit eigen tuin kwam, want hij bezat alleen in Egypte 150.000 h.a. grond van de beste kwaliteit. Een stuk zeer goede grond brengt in Egypte 25.000 gulden per h.a. op. Vanzelfsprekend is het onmogelijk om al Faroek's eigendom aan roerend goed op te sommen. Dat heeft de huidige Egyptische regering al gedaan in een boekwerk, dat even dik is als de bijbel of de korin. Beperken we ons daarom tot een enkele greep om een indruk te krijgen van de verzameling materie, die deze vorst letterlijk had opgestapeld. Zeven brandkasten. Hat centrum van zijn rijkdommen vond men in het Kubbeh-paleis in Cairo. In Mn spwöatl gebouwd gangansyetaem, be stemd om ongewenste bezoekers op een dwaalspoor te brengen, doolt men rond, totdat men eindelijk verbaasd stilstaat voor een grote, gevoelige balans. Dit is geen symbool van gerechtigheid, maar een weegschaal, die Faroek gebruikte om goud en edelstenen te wegen. In een halve cirkel rond dit veelzeg gend apparaat staan zeven grote brand kasten. Wellicht zeven als een veelzeg gend vergelijk met de zeven vette jaren uit de Egyptische geschiedenis. Al die kluizen zijn met een ingewikkeld elec- trisch controle-systeem verbonden ge weest met Faroek's slaapkamer. Zou men dus inbreken, dan werd hij direct ge waarschuwd. In verscheidene van deze kluizen lagen gouden munten en de kostbaarste edel stenen opgestapeld, zoals de anthraciet of eierkolen in ons brandstofhok. En dan te weten, dat wij met enkele van die steentjes de belastingbiljetten voor ons gehele leven zouden kunnen voldoen! De munten waren van alledaags tot zeer kostbaar. Bij de veiling bracht één klein muntje ter grootte van ons dub beltje ongeveer f 14000 op. Het was een vijfdollarcentstuk, te Denver geslagen. Er zijn er slechts zes van op de gehele wereld. Men vond er ook de postzegel verzameling van de vorst. Een machti ge voorraad zegels uit alle delen en tij den van de wereld. Genoeg om alleen een museum te vullen. Plotseling waant men zich in het Ca sino te Monte Carlo, wanneer men te midden van een collectie roulettes, bac- caratspelen en duizenden dobbelstenen staat. Speelkaarten lagen er bij millioe- nen. De meesten waren van ordinaire kwaliteit met pin-up girls en andere voorstellingen, die een keurig opgevoed mens het schaamrood naar de kaken roept. Maar ook zeldzame spelen waren er onder, met zeer kunstzinnige voorstel- De laatste modeshow tijdens het l'Heure des Dames in het Amster damse Doelen Hotel heeft een bij zonder cachet. Een mode-mani festatie met een internationaal ka rakter. Van heinde en verre: uit Groningen, Maastricht, Leeuwar den en Middelburg, maar ook uit Denemarken en Amerika, stromen de bezoeksters het Doelen Hotel binnen om de voorjaarscollectie van de Confectie Industrie AVECO te bezichtigen. Een collectie, die met elke buitenlandse collectie kan wedijveren. In alle bovenge noemde plaatsen en landen heeft AVECO klanten. Daarbij komt, dat de prijzen zo laag zijn gehouden, dat elke vrouw, hoe klein haar lcleding-budget ook moge zijn, zich bij AVECO tegen een redelijke prijs elegant kan kleden. Het devies van de ontwerpster, Mevrouw J. E. Agema-Velthuyzen, is: „Alle ma ten, vanaf maat 36 tot en met maat 50, dezelfde prijzen. Naast 'n man tel of complet, die meer tot het „haute couture" genre dan tot de confectie behoren, zijn er ook heel goedkope en toch elegante zomer- japonnen en voorjaarsensembles. Parijse elegance en Amerikaan se vindingrijkheid gaan hier hand in hand. De materialen behoren, ook wanneer het een eenvoudige zomerjapon betreft, tot de beste die in Nederland en in het buiten land worden geweven. Door de gehele collectie vinden we ensem bles die op zes en zeven verschil lende manieren kunnen gedragen worden. Daar is bijvoorbeeld „Negresco" een wijd-klokkende zomermantel met een enorme kraag. Deze man tel werd zó gesneden dat de draag ster deze met één handgreep (n.I. door een patentsluiting open te trekken) kan verdelen in 'n zwie rige rok en een opvallend chique bolero. AVECO komt tegemoet aan de grote vraag naar „wandeljapon nen". Daar is „Ligne Nouvelle", gemaakt van zuiver wollen kam- garen jersey. Deze creatie beslaat uit een marine-blauwe wandelja pon, geheel doorgeknoopt en een kort jasje. Dit jasje biedt ontelbare mogelijkheden. Het is voorzien van grole akken op de zijkanten. Zak ken met kleppen, waar doorheen men de ceintuur kan halen. Deze valt dan ongeveer 10 cm onder de taille. Men kan de ceintuur ook om het middel dragen, dan is het een tailleur jasje geworden. Zon der ceintuur: een topper die men op practisch elke zomerjapon kan dragen. Wandeljaponnen brengt AVECO in vele verschillende modellen. Soms zijn het overgooiers, die als cocktailjaponnen kunnen worden gedragen, zonder blouse, dan weer jurken met grote kragen, die het hoofd omlijsten en beschermen. Het is wel aardig om de mening van Mevrouw Agema-Velthuyzen over deze grote kragen weer te ge ven. „En vrouw wil zich graag beschermd weten. Een grote kraag omlijst het gezicht en geeft lijn aan een japon of mantel, terwijl de draagster haar gezicht er bijna in kan verbergen. Voor zulke kragen moeten wij altijd de beste materi alen kopen. Want stoffen zijn be langrijk. Als een kwaliteit slecht is, dan kan zelfs de beste coupe 't model niet redden. Goede stoffen inspireren mij altijd weer. Met slechte materialen kan ik niet wer ken. Temeer daar ik de modellen nooit of te nimmer op mijn man nequins maak. Ik vreëer voor elke vrouw en zij heeft lang niet altijd het figuur van een mannequin". Elegant en practisch zijn de een voudige tweedjaponnen en de cos tuums van glanzend laken. Daar is „Concorde", gemaakt van zwart lakense velours met een warme zijden glans. Maar schijn bedriegt: het materiaal is van zuiver wollen garens geweven. „Concorde heeft een aansluitende rok en een jasje in de zo gewilde „cape-lijn". De prijs van dit soort costuums is laag gehouden: 92.50. Hetzelfde geldt voor „Le Bourget", een mantelcos- tuum van 'zuiver wollen laken, be staande uit een kort jasje, dat ruim rond de schouders en strak langs de heupen valt, met een aanslui tende rok. Ook „Le Bourget" biedt vele mogelijkheden, kan worden geleverd in groen, grijs, beige, zwart en rood voor de werkelijk zeer redelijke prijs van 75 gulden. Naast deze zeer goede confectie staat de ontwerper van Le Ghapeau Artistique met een aantal hoeden, die al even Frans zijn als de mo dellen van AVECO. Waar de ont werpster werkt en speelt met gro te kragen, brengt dit hoedenhuis kleine, recht op het hoofd staande kapjes van picotstro, panama, grosgrain en laize. Bij een uiterst elegant complet, waarvan de japon met een rose shawl werd versierd, brengt Le Chapeau Artistique een rose dopje, dat de aandacht vraagt door de speelse lijn. Het accentu eert de haren van de mannequin en laat zien, hoe belangrijk zo'n klein hoofddeksel wel kan zijn, vooral wanneer het omlijst wordt door een grote opstaande kraag. Speelse lijnen, draagbare modellen en goede kwaliteiten maken deze show tot een ware modemanifes tatie van internationale allure. Bij de tekeningen Van zuiver wollen langharige zibeline werd deze mantel „Ja cqueline" gemaakt. Men lette hier op de inlopende lijn, de doorge stikte zakken en de pas rondom de kraag. Dit model weegt nog geen 250 gram en kost 95.De elegante hoed is een ontwerp van Le Chapeau Artistique. Deze hoed is overigens de uitzondering, die de regel bevestigt. De meeste hoe den zijn klein. De grote modellen vertonen golvende randen, die aan de zijkanten breder zijn dan aae de voorkant. „Ligne Nouvelle", een tweedelig zuiver wollen jersey ensemble, be staande uit een jasje en een wan deljapon. Het jasje kan op vele manieren worden gedragen. De ceintuur, die nu een tien centime ter onder de taille valt, kan ook om het middel worden gedragen, waardoor men een tailleurjasje met een ruim schootje krijgt. Ver der kan het als topper worden ge dragen op elke zomerjapon. De wandeljurk van dit ensemble kan naar keuze van de draagster wor den gegarneerd met witte piqué. De prijs van het geheel is 120. Negresco, een prachtige klok kende mantel met een enorme kraag, die, zoals de ontwerpster, Mevrouw J. E. Agema-Velthuyzen zegt „de vrouw beschermt". Negresco is een der meest inte ressante modellen van deze col lectie. Een mantel, die men met één handgreep, door een ritsslui ting open te trekken, verandert in een zwierige rok en een chique bolero. lingen uit oude tijden. Een verzameling waar men geslachtenlang voor zou moe ten sparen. Van boek tot fles De overgang naar een schitterende bibliotheek met zeer oude en hoog mo derne lectuur verrast nog nauwelijks. In een hoekje lag slordig een oud bijbel boekje: het oude testament in het He breeuws. Waarde 3 millioen. Het valt u moeilijk door te wandelen naar de ver zameling wandelstokken uit alle delen van de wereld met of zonder ingebouwde uurwerken, al dan niet belegd met edel stenen. Bij het overhalen van een con tact beginnen een groot aantal van die kunststokken muziek te produceren: com pleet met speeldozen. De speeldozen be roerden de ziel van Faroek op bijzondre wijze. Hij bezat er een fabelachtige col lectie van in allerlei vorm en met de vreemdste constructies en meest zonder linge geluiden. Aan dranken heeft hij ook veel aan dacht besteed. Hoe kan het anders. Er waren duizenden flessen, die elk een li keur bevatten van aparte kwaliteit, die de tong van elke mens zou strelen. En dan de vorm en de grondstoffen, waar van de flessen waren gemaakt! In som mige van die flessen lag een mensenleven aan handenarbeid verankerd. Maar men wordt uitgenodigd, door te wandelen naar de tapijtenafdeling, terwijl u onderweg achteloos een blik werpt op de beeldengalerijen. In de ene gang vindt u een reeks fraaie borstbeelden van Franse koningen, in de volgende staan u de Italiaanse monarchen van weleer aan te staren. Er zijn nog veel meer soorten. Wij troffen ons eigen konings huis niet aan. Gelukkig maar, want de opstelling was stijlloos. In een grote zaal met stapels tapijten zet de schoon heid van elk vertoond tapijt de omgeving In een warme gloed. Men wordt gewoon bedwelmd door de rijkdom aan kleuren- variatie door kunstenaarshanden gerang- 1 schikt. en van gymnastiekzaal tot costuums. Loopt men even een korte gang door, dan staat men in een soort gymnastiek zaal met een overmaat aan toestellen. Faroek gebruikte die, zonder succes, op zijn eigen lichaam. Even dreigt de tragiek dan door te breken, maar het doek gaat al weer op voor de volgende acte /de muziekzaal. Een kostbare piano staat naast een concertorgel. Hier een verza meling instrumenten, waar een orkest van kan likkebaarden. Naar ons beste weten, speelde Faroek op geen enkel instru ment Alle collecties worden opgesierd door sdhilderijenverzamelingen. Er moeten veel waardeloze doeken bij zijn. Maar neemt men alleen het beste er uit en laat men de directeur van het rijksmuseum uit Amsterdam komen, dan zal hij na de be zichtiging vermoedelijk tot de conclusie komen, dat onze collectie in Nederland nodig moet worden aangevuld. In Boy mans en het Rijksmuseum is het nog maar een „kale boel" zal hij wel zeggen na de bezichtiging van Faroek's bezit. Geen wonder, dat die man nooit naar musea ging. Hij had alles thuis! Met vermoeide ogen kunnen we ten slotte nog de collectie porselein zien of het kristal, dat de ogen verblindt door de flonkering. Wat interesseren u na dit alles nog de honderden costuums, die Faroek achterliet en waarvan hij et- vele nooit heeft gedragen. Er is nauwe lijks oog nog voor duizenden dassen of voor een uitgebreide collectie cosmetica. Overal staan gouden en zilveren vaas jes op plaatsen, waar wij het „mandje voor de hond" plegen te zetten of de papierbak! Sic transit gloria Faroek's droom in Egypte is ten einde. Zij eigendommen aldaaï worden ver kocht en verdeeld. Rondom de weerga loze pracht en rijkdom woont een dik wijls arm volk, dat steun zoekt bij nieu we leiders, die de romantiek verachten en spreken over sociale verheffing en een toekomst in vrijheid. Maar het klinkt toch hol, nadat men eenmaal in zijn le ven gezien heeft, waar de schatten der aarde waren opgeborgen. Niemand vindt eigenlijk in Egypte dat Faroek bestolen is, nu zijn rijkdommen worden geveild. Hij viert ergens feest in een goede bar in Frankrijk, terwijl be kwame financiers zich suf rekenen om zijn vermogen te tellen, dat hij in Europa en Amerika bezit. Om te zien, wat er „nog over" is? Men schat zijn rijkdom buiten Egypte, dus onbereikbaar voor Naguib, nog op ruim 900 millioen gul den! NOG TWEE JAAR ACCIJNS VERLAGING VOOR SIGAREN. De Tweede Kamer heeft z.h.s. het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de tijdelijke verlaging van de accijns op si garen nog met twee jaar wordt ver lengd. Onderwijl is de omzet met ruim 20 toegenomen. AUTO REED TEGEN TRAMMAST Eén dode en drie gewonden. Doordat de bestuurder onder in vloed' van sterke drank verkeerde, is een personenauto uit Amsterdam in de Alexanderstraat te 's-Graven- hage tegen een trammast gereden. Een der inzittenden, de 25-jarige beeldhouwer L. v. d. B. uit 's-Gra- venhage, overleed ter plaatse. De 28-jarige J. B. G. en de 29- jarige P. v. L„ beiden eveneens af komstig uit 's-Gravenhage, liepen een hersenschudding op. De be stuurder, de 29-jarige T. G. uit Am sterdam, kreeg een hoofdwond en vermoedelijk een shock. Alle gewonden zijn in het zieken huis Zuidwal opgenomen. De auto werd totaal vernield; de trammast werd ontzet. Diphterie onder de vorm van pokken. De heer J. J. W. te Wassenaar. Hoogstwaarschijnlijk is dat nu, wat men noemt pokken, een ui tingsverschijnsel van diphterie. Onder dezelfde koppels treft men in zo'n geval meestal dieren aan met dikke koppen en geel beslag in de bek (snot) en dieren met blauw-zwarte puistjes op de kam en de lellen vaak ook op 't gezicht (pokken). Goed dat u deze exem plaren direct apart hebt gezet. Wanneer u een klein stiftje helse s!een in de apotheek haalt en daarmee de blauwzwarte wratten wrijft, na ze eerst met warme zoe te olie wat aangevocht te hebben, dan is er kans dat 't spoedig over gaat. Intussen de dieren beslist droog en tochtvrij houden. Dus 'n dikke laag haksel of turfmolm op de vloer aanbrengen. Als fokdieren zjjn deze beesten niet meer te ge bruiken van 't jaar. Ik zou ze zelfs het volgend jaar daar liefst niet meer voor bestemmen.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 10