d.hd. Zwitsalettenff OCEAANLIEFDE BIOSCOOP-PROGRAMMA 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen POPENT OQODT SM MUtt 2' DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 9 APRIL 1954 2 KOOPHANDEL. waarschuwen tegen i voor vergaderingen e. d., want doordat tengevolge van de oorlog het patronaat daarvoor niet ge bruikt kon worden, is men op dit gebied in een impasse geraakt. Daarover hoeven wij eigenlijk niet veel meer te zeggen, evenmin als over de Stichting die nu nog „Kinderdorp" heet, want daarover is onlangs al een uitvoerige re portage in ons blad verschenen. Wel mogen we er in navolging van de directeur, de heer Koeman, die er ons op wees de nadruk °P leggen dat het de bedoeling van deze Stichting, waarin alle geledingen van de bevolking, ver ticaal en horizontaal, zijn verte genwoordigd, niet is ie organise ren, alleen om onderdak te ver schaffen en te stimuleren. Voorts wees de burgemeester er op dat de gemeente Drunen in geen en kel opzicht iemand concurrentie wil aandoen, maar dat de maat regelen uitsluitend zijn bedoeld om te voorzien in de plaatselijke behoeften, die nijpend zijn. Ook de zwemgelegenheid in Drunen is nog een probleem, dat echter nijver wordt bestudeerd door de Ned. Heidemaatschappij. Want niet alleen voldoet het hui dige zwembad Pleune Wiel niet meer aan de eisen, maar het ligt ongeveer ook bij Lips binnen, zo als de burgemeester het uitdrukte. De Heidemaatschappij bestudeert nu een plan om een zwembad aan te leggen op de Hoge Schijf, waar door het uit de rook van Lips en onmiddellijk bij het recreatiege bied komt te liggen. Nieuw hart. En ondertussen wordt er hard gewerkt aan het nieuwe hart van Drunen, dat door de oorlog deer lijk was aangetast. Dit nieuwe hart is mede te danken aan de grote voortvarendheid van de vo rige deken Goossens en de huidi ge deken Rooyackers. Dat nieuwe hart zal bestaan uit een Plein, waaromheen liggen of komen te liggen het raadhuis, de nieuwe kerk, die in aanbouw is en op 16 Augustus zal worden geconsa creerd door mgr. Mutsaerts, een nieuwe pastorie, ook al in aan bouw, jongensschool, meisjes school, die voor een bedrag van 15.000 verbeterd wordt, en een nieuwe kleuterschool van 120.000 die rond September ldaar zal zijn. Voorts wordt er in de Stations straat nog een huishoudschool voor het platteland, onder auspi ciën van de N.C.B. gebouwd, zo dat alle scholen bij elkaar komen te liggen. Het v.m. Broederhuis wordt nu bewoond door de zus ters van J.M.J., die een zeer ver zorgd tehuis voor ouden van da gen hebben gesticht, waar al een 40-tal bejaarden onderdak hebben gevonden. Dit alles is al klaar of komt dit jaar klaar, terwijl voor volgend jaar nog een wijkgebouw voor het Wit-Gele Kruis is geprojecteerd, want ook dat is hard nodig. Het hart van Drunen zal vol tooid worden door de vorming van het plein, tussen Stationsstr. en kerk en aan de achterkant be grensd door een winkelgalerij, die aansluit op de nieuwe huizen in de Stationsstraat en een compro- mis vormt tussen kerk en raad- j huis. Daardoor krijgt het dorp een fraaie kern, die de materiële won den door de oorlog geslagen, on getwijfeld zal doen vergeten. in Drunen in aanbouw zijn, ook wanneer zo spoedig mogelijk zal worden begonnen met de grond slag voor „Kinderdorp", om al thans in de eerste behoefte van de Drunense en Elshoutse jeugd te voorzien. Zo ziet men, dat de gemeente Drunen er niet alleen naar streeft materieel vooruii te komen, maar ook de geestelijke ontwikkeling bijhoudt. Het gaat er niet uitslui tend om de gevaren die het eerste meebrengt te bezweren, doch vooral een goede harmonie tot stand ie brengen tussen stoffelijke welvaart en geestelijke en cultu rele behoeften. Het gemeentebe stuur heeft de problemen, in sa menwerking met andere instan ties, voortvarend aangepakt, zodat men de stellige overtuiging krijgt dat Drunen de tijd aan kan en zich niet door de snelle ontwikke ling laat overdonderen, maar er leiding aan geeft. Dat is een te gelukkig verschijnsel om het niet met vreugde te signaleren en er niet de aandacht aan te besteden die het waard is. Elshout* Ondertussen is ook de parochie Elshout niet vergeten. Daar is al j een nieuwe straat aangelegd en er j is er nog een in aanbouw. Verder wordt er gedacht om aansluitend aan de Drunense Stationsstraat tuinderswoningen te bouwen, I waardoor de mogelijkheid zal wor- den geopend tot het aaneengroeien van de beide kerkdorpen. En zeer zeker zal Elshout dan te meer mee de vruchten plukken van de pro jecten die op verschillend gebied ja Krabben en peuteren HllTSffg- maakt de kwaal steeds niedno erger. De helder vloeibare lliiSlaQ D.D.D. dringt diep in de poriën door. zuivert, ont smet en geneest de huid. geneesmiddel tegen huidaandoeningen HERBENOEMING KERKMEESTERS. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts heeft herbenoemd tot Kerkmeesters der paro chie St. Jan de heren A. de Kort, A. v. d. Meijdenberg en Drs G. de Vries JUBILEUMGESCHENK VOOR DE KAMER VAN Het comité van aanbeveling vergader de 1.1. Maandag om de resultaten der tot nog toe gevoerde actie onder de loupe te nemen. Daarbij bleek dat het resultaat wat het bedrag betreft vooralsnog niet is tegen gevallen, ruim de helft van de benodig de som is bijeen, maar het aantal der schenkers is verre beneden de verwach ting. Van de 3600 aangeslotenen, heb ben tot dusverre ruim 200 blijk van be langstelling gegeven! En nu weten we wel dat er veel meer ingeschrevenen zijn die aan hun waarde ring voor dit lichaam bij haar 75-jarig bestaan en de ingebruikneming van haar eigen gebouw gaarne willen getuigen, maar hoe gaat het dikwijls uitstellen en vergeten 't biljet in te vullen en te ver zenden. Daarom kan mogelijk deze korte her innering goed werken en anders zult U er dezer dagen wel aan herinnerd worden door een der leden van 't Comité van aanbeveling, die op zich genomen heb ben ieder in z'n plaats de actie nog eens krachtig ter hand te nemen. Want 't moet toch mogelijk zijn dat 3600 aangeslotenen der Kamer een ge schenk geven 'haar waardig en dat zal dan kunnen zijn de meubilering van de grote vergaderzaal. Er zijn kleine plaatsen bij, die schit terend hebben bijgedragen; wij noemen hier Wijk Aalburg, misschien de kleinste gemeente, maar die wat het ge storte bedrag en 't aantal deelnemers, verschillende grote handels- en industrie plaatsen verre de ioef afsteekt. Laat men dat goede voorbeeld voor ogen houden; vooral de groothandel en industrie mag nog wel eens goed voor de dag komen en dan liefst spoedig. De tijd dringt. WINKELSLUITINGS- VOORSCHRIFTEN. Overzicht van de plaatselijk vastge stelde winkelsluitingsvoorschriften in de gemeente Waalwijk. 1. Verordening als bedoeld in de ar tikelen 3, derde lid, en 9, derde lid der Winkelsluitingswet. Deze verordening houdt in de instel ling van een z.g. koopavond op Vrijdag tot 22 uur voor de winkels en de markt- handel, straathandel of handel te water. 2. Verordening als bedoeld in artikel 4, eerste lid, der Winkelsluitingswet. Deze verordening houdt in de ver plichte Dinsdagmiddagsluiting vanaf 13 uur voor alle winkels. 3. Verordening als bedoeld in artikel 11eerste lid der Winkelsluitingswet. Bij deze verordening worden de „uit zonderingswerkdagen aangewezen waarop van <18 tot 22 uur het sluitings verbod voor winkels en het verbod tot uitoefening va nmarkthandel, straathan del en handel te water, alsmede de Dins dagmiddagsluiting, niet zullen gelden. Deze „uitzonderings-werkdagen" zijn a. de werkdagen, vallende tussen de tweede en de derde Zondag in Juli; b. de laatste werkdag, voorafgaande aanNieuwjaarsdag, Pasen, Hemel vaartsdag, Pinksteren, 15 Augustus en 1 November; c. de werkdag, voorafgaande aan de tweede Zondag in Mei; d. de werkdag, vallende op 30 April; e. de Zaterdag, vallende in de acht ste- en de Maandag en de Dinsdag, val lende in de zevende week vóór Pasen; f. de laatste Zaterdag, voorafgegaan aan 5 December, indien deze datum op een Zaterdag valt. 4. Verordening als bedoeld in artikel miwïK I 11, tweede lid, der Winkelsluitingswet. Bij deze verordening is bepaald 1. dat het sluitingsverbod op Zonclag voor winkels en het verbod tot uitoefe ning op Zondag van markthandel, straat handel en handel te water niet zullen gelden van 13 tot 22 uur op a. de tweede en de derde Zondag in Juli; b. de Zondagen, vallende in het tijd vak van 11 t/m 22 Juni. 2. dat het sluitingsuur op werkdagen voor de kapperswinkels wordt gesteld op 19 uur, doch uitsluitend voor het ver richten van kapperswerkzaamheden. AAN ALLE VRIENDEN EN VEREERDERS VAN SINT ANTONIUS. Dinsdag 13 April beginnen weer de 9 Dinsdagen ter ere van Sint Antonius, de grote wonderdoener en Uw aller vriend. Gaarne verwacht de pastoor van Sint Antonius te Waal wijk U allen in zijn devotie- kerk ter ere van die grote Heilige. De H.H. diensten, zijn: Om kwart vóór 7 gezongen H. Mis voor de leden van de Sint An- tonius-Broederschap. Om kwart vóór 8 H. Mis, waar onder de kinderen der school op schooldagen zingen. Vóór, onder en na alle H.H. Mis sen gelegenheid tot communi ceren. Gelegenheid tot biechten even eens. 's Avonds om 7 uur Lof. Na de H.H. Missen en het Lof verering van de relikwieën van Sint Antonius. Vrienden van Sint Antonius, U bent welkom in Waalwijk. Sint Antonius zal Uw drin gende gebeden gaarne verho ren. Veel devotie wordt U toe gewenst door A. v. Haaren, Pastoor Sint Antonius Waalwijk AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Dinsdagochtend ontving de directie der Amsterdamsche Bank N.V. kantoor Waalwijk, cliënten en belangstellenden, om dezen in de gelegenheid te stellen de verbouwing en modernisering harer kan toren, waarvan wij in Ons vorig num mer al een beschrijving hebben gegeven, in ogenschouw te nemen. Het was van 12.3013.30 een va et vient van velen uit plaats en streek die dit mooie kantoor en deszelfs inrichting bewonderden en de directie van 't kan- Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter'sLeverpilletjes om uweerop gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermid delen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. toor Waalwijk en de heren van 't hoofd bestuur alle succes ook voor de toekomst kwamen wensen. Wij merkten o.m. op de burgemeester, de geestelijkheid, leden van 't bestuur van W.B. en tal van anderen, Ook in de vorm van bloemen en tele grammen kwamen vele blijken van be langstelling. LAATSTE ONTW1KKELINGS AVOND DER K.A.B. Het moet voor de heer P. Coppes een tamelijk kil beeld zijn geweest, toen hij Maandagavond, op de laatste ontwikke lingsavond van de K.A.B. in de grote zaal van „De Gecroonde Leersse voor slechts een twintigtal belangstellenden moest spreken over de nood van de jeugd. Nochthans deed hij het met veel overtuiging. De spreker vatte zijn taak blijkbaar vooral positief op en schetste voorname lijk de hoge waarde van het gezin als de door God gewilde meest natuurlijke en sociale gemeenschap. Hij noemde het dan ook onmisbaar voor de mens. Dui delijk de schoonheid van het gezinsleven aantonend drong hij geenszins de eis van offervaardigheid voor degenen die een gezin stichten op de achtergrond. Hij wees op de noodzaak van trouw, zowel voor het gezin zelf als voor het welzijn van de staat en pleitte voor meer eer bied voor het gezin. Warm was het betoog van de heer Coppes voor een eigen, haast tastbare katholieke sfeer in de katholieke gezin nen, waarin het gebed en de viering der kerkelijke hoogtijdagen een wezenlijke plaats moesten innemen. Voor wat zijn gehoor betrof, meende hij dat de K.A.B. een goede eigen arbeidersstijl in de ar beidersgezinnen moest bevorderen, waar bij hij noemde het sparen, een stijlvolle meubilering en een aan de omstandighe den aangepaste aankleding en gezellig heid. Onder de praktische punten waar voor de K.A.B. ten overstaan van de gezinnen op de bres moest staan, noem de geschikte arbeiderswoningen, ook voor grotere gezinnen, verdere pro gressie in de kinderbijslag en studietoe lage voor het begaafde kind. In zijn slotwoord opperde de heer Cop pes dat er altijd voor*veel gevochten is, maar misschien te weinig voor geluk in de gezinnen en daarop was zijn causerie gebaseerd. Aan het eind van de bijeenkomst deel de de voorzitter mee, dat de jaarverga dering van de K.A.B. in Mei zal wor den gehouden. 35-JARIG BESTAAN R.K. BOUW- VAKARBEIDERSBOND ST. JOZEF. Op 11 Mei a.s. hoopt de Kath. Bouw vakarbeidersbond St. Jozef, afd. Waal wijk, zijn 35-jarig bestaan te vieren. Te vens zullen dan weer 2 jubilarissen wor den gehuldigd voor hun 25-jarig trouwe lidmaatschap. Het afdelingsbestuur is thans met de voorbereidende werkzaam heden begonnen, om dit feit op feestelijke wijze te herdenken. JAARVERGADERING ST. WILLIBRORDUS AFD. WAALWIJK. Op Zaterdag 10 April om 8 uur des avonds zal de afd. Waalwijk van St. Willibrordus haar jaarvergadering hou- j den, die zo aantrekkelijk mogelijk zal j worden gemaakt. Tevens is deze verga dering ook belangrijk, daar aan een 10- tal leden een diploma zal worden uitge reikt voor hun 25 en meer-jarig lidmaat schap; de jaarverslagen zullen worden behandeld en wat verder nog op de agen da voorkomt. De vergadering is op een Zaterdag gesteld om ieder lid in de gelegenheid te stellen aanwezig te zijn; het bestuur zal zich niet onbetuigd laten, door de leden ook een consumptie aan te bieden; zodoende kan dit een prettige én tevens leerzame jaarvergadering worden. VERGADERING K.O.B. WAALWIJK—HEUSDEN. De afdeling Waalwijk-Heusden van de K.O.B, in 't Bisdom 's-Hertogenbosch vergaderde Dinsdag 6 April in de Twee Kolommen. De voorzitter opende te kwart vóór 7 met de Chr. Groet. Hij heette de leden hartelijk welkom, memo reerde de Vastentijd ter verklaring van de reden, waarom een ernstige spreek beurt gekozen was en wekte hen op de kinderen de vastentijd te leren beleven als een voorbereiding op het vreugde- Volle Paasfeest. De notulen werden door de secretaris voorgelezen en onveranderd vastgesteld en getekend. Ook kregen de aanwezigen nog een aardige, maar ook nuttige her innering aan de lezing van insp. Zee gers in de laatste buitengewone vergade ring, waarvan de secretaris een keurig verslag had opgemaakt. in verband met een mogelijk uitstapje werd door de voorzitter gesproken over de tentoonstelling „De Gouden Schakel te Rotterdam, t Zou wel de moeite waard zijn die te bezoeken. Een der le den merkte op, dat binnenkort in Dru nen iets dergelijks te zien zou zijn, na tuurlijk op kleiner schaal en uit enger kring. INu volgde stemming voor afgevaar digden naar de Alg. Verg. van de K. O. B. en het K.O.V. op 20 en 22 April. Naar de eerste moesten 6 afgevaardigden gezonden worden, naar de tweede 3. Ge kozen werden dhrn. Peters en van Roy, mej. Gebbing, dhr. F. v. d. Broek, mej. de Kort en dhr. Hommel Voor de plaats vervanging werden nog aangewezen de dames T. Vissers en Sprangers en dhr. v. d. Vlas. Tijdens de stemming was de spreker Voor deze avond binnengekomen: de heer Kooimans, v.m. predikant bij de Ned. Herv. Kerk. Toen de stemming afgelo pen was verleende de voorzitter hem het woord. Spr. merkte op, dat in de laatste 20-30 jaar vëel veranderd is in de ver houding Katholieken-andersdenkenden. Stonden ze vroeger wantrouwend en defensief tegenover elkaar, langzamer hand is dit veranderd in begrijpend en vertrouwelijk samenspreken. Dit is zeer in de hand gewerkt door de concentratie kampen van de nazi's, waar katholieke priesters en predikanten van alle ge zindten elkaar ontmoetten, onder dezelfde tragische omstandigheden, met elkaar spraken over geestelijke zaken en wat ze met elkaar gemeen hebben. Toeval bestaat niet, zegt spr. 't Is de leiding van God, die het „toeval" aan grijpt, om de mens in de richting, die Hij wenst, te stuwen, zonder zijn vrije wil geweld aan te doen. Het „toeval" wilde, dat 'n vriend van spr. hem vroeg, om dat hij nogal aan genealogie deed, 'n onderzoek in te stellen naar zijn voor ouders. Dit onderzoek leidde hem naar Beesd, waar hij niet terecht kan bij het Gemeentebestuur, noch bij de Dominéé. En zo voerde het hem naar de Pastoor, die hem welwillend te woord stond, maar hem niet kon helpen. Spr. zei hem, dat hij Hervormd predikant was, en toen kwam het gesprek natuurlijk terecht op theologisch terrein. Om kort te gaan, er volgden meer gesprekken, uitlenen van boekjes, bezoeken aan Katholieke ker ken, meer toenadering tot de Kerk, maar ook moeilijkheden met vrouw en oudste dochter, die deze toenadering met lede ogen aanzagen. Geen wonder, maar een duidelijke gebedsverhoring na een be zoek bij het beeld van de Zoete Moeder in de Kathedraal van Den Bosch, maak te dat ze alle drie tegelijk in de Kath. Kerk werden opgenomen. Aan deze overgang knoopt spr. vast, dat een bekeerling gemakkelijk tot een breuk komt met familie, vrienden en ken nissen, waarbij hij opmerkte dat het zo moeilijk is in de katholieke sfeer te ko men. Daarom was het zo nodig, dat ka tholieken zo iemand in hun kennissen kring opnamen. Het was een prachtige, leerzame spreekbeurt, die in diepe stilte werd aan gehoord. Aan het einde klonk luid ap plaus na het dankwoord van de voorzit ter. De voorstellen van K.O.B. en K.O.V. gingen vlug onder de hamer door. De meeste vonden -instemming bij de verga dering. Na de rondvraag volgde de sluiting met de Chr. Groet. CAFÉ „BERG EN DAL" VERNIEUWD. Wij waren dezer dagen aan de Roes- telberg, al leende het weer er zich niet buitengewoon toe om u in een zomerse of zelfs nog maar lentelijke stemming te brengen. Nochthans was er wel iets van het naderend seizoen te bespeuren, want degene die in de wintertijd niet in deze omgeving was geweest, zag, dat Café „Berg en Dal" ondertussen in een nieu we gedaante was herrezen. Men ziet er nu een landelijke, fris gewitte herberg, die past in de omgeving waar zij is neer gezet. Natuurlijk zijn we een kijkje gaan nemen al komt ge voor de krant ge woonlijk op een tijdstip dat alles een koortsachtige bedrijvigheid is en von den een gelagkamer die aanstonds trof door een gezellige sfeer, een mooie ruimte met een afzonderlijk zitje, lichte kleuren, veel deuren, zodat er als het maar zonnen wil, licht en lucht in over vloed naar binnen stroomt, terwijl buiten enkele flinke terrassen zijn aangebracht. De heer Van Eeuwijk heeft het ge troffen met architect Robben uit Tilburg, die de nieuwbouw ontwierp, terwijl de firma M. Kleingeld Zonen de verbou wing uitvoerde. Het schilderwerk werd verzorgd door de firma W. van der Heijden en Zonen, het licht werd ver zorgd door de firma Jan van Dongen en het sanitair werd geïnstalleerd door de fa. A. L. van Wijlen te Sprang-Capelle. Ruim 25 jaar geleden begon de heer Pauw van Eeuwijk zijn café aan de Roestelberg en iedereen die er kwam, weet, hoe gezellig het er kon zijn. Zijn zoon zet de traditie op waardige wijze voor, daarvan getuigt ook het nieuwe „Berg en Dal A.s. Zaterdag zal het voor genodigden worden geopend. Pas toor Rietra zal het inwijden. Voor het overige verwijzen wij naar de adverten tie in dit nummer. HET BIOSCOOPWONDER. Vanaf Vrijdag 9 April is in Tilburg in het Chicago Theater het nieuwste bios- coopwonder „CINEMASCOOP" te zien. Op een scherm van 44 vierkante Meter zal worden vertoond de beroemde film „DE MANTEL". Deze film wordt in 1 ilburg vertoond direct in aansluiting op Amsterdam. Het is ongelooflijk wat het cinemascoopbeeld vertoont; men zit doordat het doek gebogen is, als het wa re midden in het drama opgenomen; het geluid is stereofonisch. Dat wil zeggen doch neen, laat dat een verrassing blij ven. In Amerika hebben 28 millioen men sen deze film gezien; in ons land reeds meer dan een half millioen. Zo-iets is gedurende het bestaan van de film nog nooit gebeurd. Om plaatsen te krijgen is het nodig tijdig te bestellen, zo nodig per briefkaart. JIU JITSU EN JUDO. A.s. Zaterdag 10 April wordt door Judoclub Waalwijk in Zaal Thalia een Jiu Jitsu en Judo-avond georganiseerd. Voor deze beide sporten, die zeer aan elkaar verwant zijn, bestaat steeds een grote toenemende belangstelling, en heeft ook in V/aalwijk en naaste omgeving tal rijke beoefenaars. Judoclub „Waalwijk" heeft deze sporten reeds meermalen ge demonstreerd, en mocht ^teeds vele be langstellenden trekken. Thans is het haar gelukt de Zuid Nederlandse kampioens- ploeg „Tilburg" te krijgen om op deze avond de wedstrijden en demonstraties te verzorgen. Tevens zullen 3 personen van het Zuid Nederlands Judoteam dat van W.-Duitsland met 5—0 won, aan wezig zijn om een competitie-special (dit is een wedstrijd tegen meerdere perso nen) te maken. De wedstrijden omvatten voorts een 3-steden ontmoeting Waal wijk Tilburg en Oisterwijk, zowel in team als individueel verband. De toelichting en technische leiding van deze avond is in handen van de voorzitter van de Technische Commis sie district Zuid, C. van Unen, 2e Dan, Tilburg, welke ook diverse Jiu Jitsu en Judo-demonstraties zal geven. Het Waalwijkse Judo-team dat de laatste maanden intensief heeft getraind voor deze belangrijke wedstrijden, wordt na de selectie van a.s. Donderdag bekend gemaakt. PROGRAMMA .„MUSIS SACRUM". Van Vrijdag t.m. Zondag draait een van de beste Italiaanse films van de laatste tijd, „Het gebeurde in Rome" van Giuseppe de Santis. Het gaat over een ongeluk dat enkele jaren geleden in Ro me is gebeurd, toen in een kantoorge bouw een trap instortte waarop zich een groot aantal meisjes bevond die naar de betrekking van typiste kwamen sollicite ren. Doordat een van de meisjes zich naar voren dringt, ofschoon ze nog niet aan de beurt is, ontstaat er een tumult, waaronder de trap bezwijkt. De film volgt dan het leven van enkele meisjes die in het ziekenhuis terecht komen, ter wijl de politie de schuldige tracht op te sporen. Die is er echter niet, want het is de werkloosheid. De film eindigt zo als hij is begonnen, met een meisje dat komt solliciteren..-. Deze boeiende en ontroerende film kan gezien worden door veertienjarigen en ouderen. Wie een spannende detectivestory wil zien, moet Maandag of Woensdag gaan kijken naar „Tijdrit met de Dood", die zich voor een groot deel afspeelt in een trein van Chicago naar tos Angeles, waarin een detectieve voor gangsters wordt achterna gezeten, nadat deze zijn collega al in Chicago hebben vermoord. Hoe de afloop van deze strijd is, kunnen zij beleven die minstens 18 jaar zijn. Tegen KIESPIJN, ZENUWPIJN:^ tv FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". 10). ,,Meester-speurder Gordon Jen kins", zei dokter Merryland pla gend. „Het klinkt niet slecht". Een flauwe blos kleurde de wan gen van de jonge officier. „Dat is flauw. Ik mag zulke dingen nu eenmaal. Ze breken het monotone van het dagelijkse werk op het schip een beetje." Hun gesprek werd gestoord door het binnentreden van een der jongste stuurlieden, die Gordon meedeelde, dat de kapitein hem dringend wenste te spreken. „Oké", zei Gordon en hij verliet het vertrek, terwijl dokter Merry land hem volgde. „Wat zou hij van me moeten?" vroeg Gordon. „Hij geeft je vast opdracht om je detective-talent in dienst van de maatschappij te stellen en deze moordzaak uit te pluizen", grin nikte de dokter, terwijl hij Gordon een klapje op de schouder gaf en fluitend een gang insloeg, die naar zijn hospitaal voerde. Gordon klopte even later aan bij de kapitein en vond deze met nog een ander op hem wachten. „Dit is Gordon Jenkins, mijn tweede stuurman", zei de kapitein uit zijn stoel opstaande en zich ver volgens tot Gordon wendend: „Dit is mr. Turner, die enkele inlich tingen heeft omtrent het onprettige incident van gisteravond". Gordon boog even in de richting van de passagier en gaf toen ge volg aan de uitnodiging van de kapitein om te gaan zitten. „Steekt u maar van wal, mr. Turner. Wij luisteren." De man glimlachte even verle gen en begon toen: „Ik weet niet of het iets terzake doet, maar om dat u het vanmorgen aan tafel vroeg, meen ik verplicht te zijn u dit mee te delen". Hij zweeg even. Michael Jones knikte hem bemoe- digend toe. „Mijn hut is gelegen j naast die van de O'Connels. Een half uur voor de aanvang van het I bal gisteravond, bevond ik mij in mijn hut en was geheel onvrij willig de toehoorder bij een vrij hevige twist. Ik kon niet horen waarover deze twist ging, doch kon alleen uit de stemmen opma ken dat de twistenden een man en een vrouw waren. Ik ontmoette tijdens het bal mrs. O'Connell en meende haar aan haar stem te her kennen als een der twistenden. Dit is hetgeen ik u wilde vertellen." Verwachtingsvol keek Mr. Tur- ner om beurten de beide officieren aan. De kapitein knikte even als in gedachten en vroeg toen: „U I weet dus niet waarover deze twist ging?" Mr. Turner schudde het hoofd. „Nee" zei hij, „dat heb ik niet ge hoord". „Goed", zei de kapitein. „Ik dank u in ieder geval voor de verleende medewerking. Wij zullen verder de j zaak uitzoeken en bewijsmateriaal verzamelen tegen de persoon, wel ke wij in verzekerde bewaring ge steld hebben". Mr. Turner stond op, groette de beide officieren en verdween. „Dat hebben we al weer gehad" merkte de kapitein op, toen de man verdwenen was. Vind jij het be langrijk?" Gordon zweeg tactisch. „Ik heb hier nog wat", zei kapi tein Jones dan. Hij haalde uit een lade van zijn bureau een voorwerp te voorschijn, dat met een doek omwikkeld was. „Bekijk dit eens". Nieuwsgierig boog Gordon zich over het voorwerp. Hij verwijderde het omhulsel en vond een sierlijke dolk. Het gevest van het wapen was met kunstig snijwerk versierd en in bet ivoor waren verschillen de edelstenen ingezet. Het lemmet was vervaardigd van een glanzend metaal en Gordon meende, dav het met de hand vervaardigd moest zijn. „Een mooi stukje werk" prees hi,j. „Hoe komt u er aan?" „Mooi stukje werk?" vroeg de kapitein. „Een gevaarlijk stukje werk. Dit is het wapen, waarmee Pete O'Connell vermoord is!" Gordon floot even tussen zijn tanden. „Het is niet Europees", merkte hij dan op. „Waar liet wel vandaan komt zou ik ook niet kun nen zeggen." „Ik voel iets voor hetgeen jij gisteravond opmerkte", begon dan de kapitein. „Met Vjiskenty, de vertegenwoordiger der maatschap pij, heb ik het geval nog eens uit voerig besproken en ook hij voelt er iets voor om heel voorzichtig verder te zoeken. Niemand mag echter in de gaten hebben 'dat wij eh. laten wij het noemen.... dat wij enig verder bewijsmateri aal verzamelen, althans enkele per sonen nogmaals verder verhoren. Alleen hetgeen voor de hand ligt, zullen wij nagaan en er zo min mogelijk tijd aan besteden". Gordon verborg zijn vreugde over deze toezegging en de kapi tein vervolgde: „Ik voel er thans iets voor om mrs. Tequita O'Con nell enkele vragen te stellen. Een ogenblik". Hij drukte op de schel en vroeg aan de verschijnende ste ward mrs. O'Connell te verzoeken even bij hem te komen. „Ik wil haar eerst vragen: of zij iets mist; ten tweede of zij het wapen kent en ten derde, wat er juist is van die beweerde twist." Gordon knikte. „Inderdaad, daar kunnen we iets wijzer door wor den". „Fungeer jij als stenograaf?" vroeg de kapitein. Gordon haalde zijn vulpen te voorschijn Jones verschafte hem papier en hij maakte het zich gemakkelijk. Hun bezoekster liet een vol kwartier op zich wachten. Gedu rende die tijd werd er niet gespro ken. Kapitein Jones ijsbeerde met zijn handen op zijn rug de hut op en neer, terwijl hij gedurig lange halen deed aan zijn sigaar. Gordon zat in zijn stoel en verroerde geen vin. Hij had zijn vulpen schrjjvens- gereed in zijn hand. Zijn gedachten waren bij de moord op Pete O'Con nell en hij wachtte met ongeduld op mrs. Tequita O'Connell. Toen de steward zachtjes aan de deur klop te en enige seconden later haar aankondigde, schoof hij iels rech ter in zijn stoel. De vrouw trad de hut binnen, knikte koe! tegen de beide officieren en ging, daartoe door de kapitein hoffelijk uitgeno digd, zitten. Haar gezicht verried op geen enkele wijze haar gedach ten. Zij zat en scheen te wachten tot men het woord tot haar zou richten. Michael Jones kuchte even en begon toen: „Neemt u ons niet kwalijk, dat wij u weer enkele vra gen gaan stellen, doch in het be lang van het onderzoek naar de doodsoorzaak en -omstandigheden van uw echtgenoot achten wij dit noodzakelijk. Allereerst dit: mist u iets da uw eigendom was?" Mrs. Tequita O'Connell verklaar de op heldere en vaste toon dat zulks niet het geval was. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2