I Katholieke Kiezers No. 1 van lijst 1 DE LANG Waaiwijkse en LanCourant Carillon bij N.V. Lips in gebruik genomen DRUNEN VLIJMEN HAARSTEEG LAAT U NIET VERLEIDEN GIJ SABOTEERT DAARDOOR Hartelijk afscheid van Dokter Kolster. Misleidend. Ouderdomsvoorziening' UNICUM IN EUROPA. Mijn stem zal steeds de arbeid prijzen, die mij uit afval deed verrijzen. in de Statenkieskring Heusden door onjuiste leuzen in pamfletten tot het uitbrengen van voorkeurstemmen op de katholieke lijst. uw eigen katholieke organisatie en helpt mee de katholieke partij in Ne derland af te breken. Stemt naar plicht, eer en geweten DINSDAG 20 APRIL 1954. Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 77e JAARGANG No. 32 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO' Niet meer door een alarmerende sirene, maar door de speelse klan ken van een carillon zullen in het vervolg de werkers van Lips' Scheepsschroevengieterij N.V. te Drunen aan de arbeid geroepen worden, sinds daar op Paas-Zat erdag de eerste bedrijfsbeiaard in Europa, misschien zelfs in de wereld, is ingezegend en in gebruik genomen. Daarbij zijn vele woorden gesproken, die bijna alle be trekking hadden op de symboliek van het klokkenspel met betrek king tot de arbeid en het bedrijf en de eerste officiële klanken die het door de koude voorjaarslucht liet spelen, waren van een diepe en schone betekenis: het Wilhelmus en het Hallelujah. Daar waren vele genodigden bij deze feestelijke gebeurtenis tegen woordig. Natuurlijk de directie en het personeel en voorts merkten wij op de heer M. Lips sr, deken Rooy- ackers, ds. Boustra, het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Drunen, mr Kruse na mens het proviciaal bestuur, prof. Dresden namens de commissarissen der N.V., het ere-comité, bestaande uit de heren burgemeester Snels, ir Orie, B. J. Eysbouts, M. Lips en Smitshuysen, dr E. Lips metaaldes- kundige, de firma's die hebben mee gewerkt aan toren en carillon, te weten Vissers' Wegenbouw, De Vries-Robbé en Eysbouts, 't werk comité en vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorgani saties. BEIAARD EN BEDRIJF. Om kwart voor twaalf verzamel den zich alle genodigden voor de hal, waarop toren en carillon zijn gebouwd en waar ir J. A. Verhoef, de voorzitter van het werk-comité, het carillon overdroeg. Maar eerst verrichtte deken Rooyackers de zin volle plechtigheid van de wijding, door de gebeden der Kerk Gods ze gen er over afsmekend. In zijn toespraak merkte ir Ver hoef op dat het carillon tot stand was gekomen door de samenwer king van de firma Eysbouts en de N.V. Lips en hij dankte de eerste voor die prettige samenwerking. Het oudste meewerkende bedrijf was evenwel de heer Lips senior en de heer Verhoef sprak er zijn vol doening over uit dat deze nu aan wezig kon zijn. Bij Lips waren de 17 grootste klokken vervaardigd, 'n groot aan tal onderdelen en was de montage gebeurd. Het metaalbedrijf had uit schroot de klokken gemaakt en de bedrijfstechnische dienst het tim merwerk en bijkomende werkzaam heden, evenals de montage. Ir Ver hoef dankte alle medewerkenden. Hij verklaarde ook de zin van 't carillon: bovenaan hingen de grote klokken, dat was de bedrijfsleiding, dan volgden de chefs, de bazen en de arbeiders. Alle draden kwamen samen in de speelkamer bij de bei aardier, die vergeleken kon worden met de directie in de directiekamer. Deze moest het klokkenspel har monisch doen samenklinken en geen klok mocht er uit de toon val len. Tenslotte verzocht ir Verhoef aan de heer M. Lips sr op een knopje te drukken en om klokslag 12 uur klonken vanaf de toren, terwijl al len gingen staan, de tonen van het Wilhelmus, gevolgd door het Hal lelujah. MUZIEK EN ARBEID. Vervolgens voerde de heer M. Lius sr het woord. Hij verklaarde dat hier een werk tot stand was gekomen, enig in Europa, zeker in Nederland. Hij vond dat de directie blijk had gegeven van een juiste kijk op de invloed van muziek en klokkenspel, op de ontspanning van de geest gedurende het werk. De fabriek had willen demonstre ren waartoe het jonge regeneratie- bedrijf in staat was en dat aan de klokkenspijs hoge eisen werden ge steld, was iedereen bekend. Hij wenste zijn zoon Max en alle mede werkers geluk met het carillon en sprak de hoop uit dat het in alle op zichten zou voldoen. NIEUW TIJDPERK. Deze dag, dit uur, het afgelopen ogenblik, aldus de directeur de heer M. Lips, waarop dit carillon zijn klanken deed horen, luidde voor ons een nieuw tijdperk in. En hij her innerde aan de spreuk die het ca rillon met zijn geboorte heeft mee gekregen en die wij hierboven heb ben weergegeven. Hij gaf het een taak: ons toe te roepen hoe wij moe ten leven in ons werk en buiten ons werk en hoe wij tussen beide harmonie moeten leggen. In 't werk door er aan te herinneren dat ar beid een zegen is, wat er van zal weerhouden terug te vallen in het moedeloze. Buiten het werk door op te wekken in de gang naar huis om daar rust te vinden. In en buiten het werk door te doen beseffen dat er harmonie is tussen arbeid en muziek, wat ons gelukkig zal doen leven en naar boven zal trekken. Tenslotte sprak de heer Lips de hoop uit dat het carillon allen zou begeleiden op de levensgang tot over de drempel die de Allerhoog ste als laatste stap voor ogen houdt. DE KLOKKEN TERUG! Deken Rooyackers memoreerde de oude legende die verhaalt dat op Witte Donderdag de klokken naar Rome gaan en op Paas-Zaterdag te rugkomen. Daarom had zojuist het Hallelujah daar gekloken en hij was blij pastoor te mogen zijn van een parochie waar zo op Paas-Za- terdag het Hallelujah mocht klin ken. Hij vond het een gelukkige ge dachte het carillon op Paas-Zater dag te laten inwijden en hij sprak de wens uit dat de zegening een symbool zou zijn, dat wanneer het carillon roept voor het werk, dit een taak en opdracht was van God. Dan zou het carillon een symbool zijn dat God het werk zegent. L'ESPRIT DU CLOCHER Prof. Dresden, namens de com missarissen sprekend, zag de klok ken als teken van saamhorigheid en hij illustreerde dit door de Belgische zegswijze voor verbondenheid aan eigen grond te citeren: L'esprit du clocher. Ook uit dit oogpunt was 't carillon een symbool van saamho righeid van allen in het bedrijf, echter nog in een ander opzicht. Elk instrument had zijn eigen taal. De hoofdtrilling was wel hetzelfde, maar het eigen karakter ontstond door de bij trillingen. Deze gaven de klokkenklank het eigen timbre. Voor de juiste klank was een zui vere spanning nodig. Zo ook in het bedrijf, opdat de klanken niet vals zouden klinken. Als allen op de juiste manier zouden samenklin ken, zouden de resultaten goed zijn. Daarom wilde prof. Dresden zijn speciale wensen van deze dag voor leiders en medewerkenden in het bedrijf^vastknopen aan het carillon. KLEINIGHEIDJES De heer Eysbouts constateerde dat, sinds de firma Eysbouts in Dru nen was begonnen, het bedrijf van Lips enorm was gegroeid. Door toe vallige omstandigheden was hij met de N.V. Lips in aanraking geko men en men had toen gezegd dat daar wel eens klokken gegoten zou den worden, dat was maar een klei nigheid. Het waren een heleboel kleinigheidjes geworden en als men ze van tevoren had gezien, zouden angst en vrees om het hart zijn ge slagen. Zo ging het hier met alles, men beschouwde het als kleinig heidjes en het kwam er. Hij wenste de directie-beiaardier Max en zijn hulp George toe, dat iedere klok-medewerker de juiste stemming zou weten te bewaren. Namens de directie van de firma Eysbouts dankte hij voor de pret tige samenwerking en feliciteerde hij 't bedrijf met 't eerste eigen be- drijfscarillon misschien wel ter we reld. GEMEENTELIJKE TROTS. Burgemeester Snels tenslotte dank te namens het gemeentebestuur de directie voor de uitnodiging om bij de inwijding en ingebruikneming van het carillon aanwezig te zijn en te vertolken wat er in de Drunense bevolking omging. Hij memoreerde het initiatief tot het carillon en de moeilijkheden die er overwonnen hadden moeten worden, maar het was er gekomen door de samenwer king van de firma's Eysbouts en Lips. Als burgemeester vervulde dhr Snels een gevoel van trots dat er in de gemeente een bedrijfscarillon was. Hij sprak de wens uit dat het een symbool zou zijn voor de goede samenwerking in de gemeente en dat het een nieuw tijdperk in het bedrijf zou inluiden. Hij hoopte dat het carillon ook voor Drunen en Brabant betekenis zou hebben door te verkondigen wat de industrie aan de werkers te zeggen heeft en dat de toeristen, die zouden komen, door het carillon wakker zouden worden geschud. Tenslotte dankte de personeel- chef, de heer v. d. Loo, alle sprekers en terwijl de genodigden een ver versing gebruikten, liet de beiaar dier, de heer Sjef v. Balkom, de klanken door de lucht duikelen dat "het een lust was. Hij had dan ook een arsenaal van 47 klokken tot zijn beschikking, waarvan de 17 grootste bij de N.V. Lips zijn ge goten en de kleinere bij de firma Eysbouts. De 35 laagste zullen, als het mechaniek klaar is, ook auto matisch bespeeld kunnen worden, terwijl er 13 zowel met het manuaal als met het pedaal gebruikt kunnen worden, de 5 grootste alleen met de voeten. De grootste klok had een gietge- wicht van 950 kg. en hield daarvan na stemming nog 905 kg. over. Op vernuftige wijze heeft men er voor gezorgd dat het carillon zo goed mogelijk aan zijn doel beantwoordt, zodat de trots die bij deze gelegen heid tot uiting kwam, zeer zeker gerechtvaardigd was. De heer Timmermans achtte het een plicht dit te zeggen en een voorrecht het te mogen doen. Dat hij het terecht deed, mocht blijken uit de steun die de oproep van het comité kreeg. Velen hadden er ge volg aan gegeven en daardoor kon hij een waardig geschenk aanbieden uit veler hart en hand. Als teke nend haalde haalde hij 't voorbeeld aan van een kleine bijdrage die één der comité-leden had onfvangen met de bijvoeging: "Uit een goed hart voor een goed hart". Deze uit spraak had ook algemene betekenis, verklaarde de heer Timmermans. Hij bood vervolgens, namens oud patiënten en vrienden, een portret aan van dokter Kolster, geschilderd door Theo v. Delft. Er was echter meer. In geen en kel beroep, zei dhr Timmermans, speelde de echtgenote een zo be langrijke rol als bij een huisarts en richtte zich daarbij tot mevrouw Kolster: wij weten wat het betekent wat gij met een groot gezin dage lijks te verwerken helpt gehad en hij noemde als buitenstaander een aantal beslommeringen. Ook dit werd bijzonder gewaardeerd en daarom wilde het comité ook mevr. Kolster iets blijvends aanbieden in de vorm van een zilveren schaal. Tenslotte schonk hij namens het comité een lijst van namen van schenkers, in rood leer gebonden en hij sprak de wens uit dat dokter Kolster het in zijn nieuwe woon plaats Vught goed zou stellen en er veel eeJukkige jaren zou mogen doorbrengen. Voorts dat het por tret een herinnering zou bliiven en dat de gesnecialiseerde functie hem grote voldoening zou schenken. Hii eindigde met. de opdracht van het geschenk: Wat we hebben mogen doen, moge U zien als blijk van dank en grote genegenheid van oud patiënten en vrienden. De burgemeester, die aanwezig was met wethouder Smolders en de secretaris, sprak namens het ge meentebestuur. Hij wees er op hoe de heer Timmermans op voortref felijke wijze de grote verdiensten van dokter Kolster voor de Waai wijkse gemeenschap had geschetst. Namens het gemeentebestuur wilde hij uiting geven aan gevoelens van, hartelijke dank voor wat dokter Kolster had gedaan niet alleen voor de leidende mensheid, maar ook voor Waalwijk in het algemeen Ook in zijn gemeentelijke functie was nooit vergeefs een beroep op hem gedaan en de burgemeester herinnerde daarbij speciaal aan de tijd toen er hier een epidemie heers te. Hij bracht daarvoor dank aan dokter Kolster en sprak de wens uit dat het hem in zijn nieuwe werkkring goed zou mogen gaan. Als stoffelijk blijk van waardering had het gemeentebestuur een bij drage gegeven aan het geschenk van oud-patiënten en vrienden. Ook mevrouw Kolster dankte de burge meester voor haar aandeel in het werk van haar echtgenoot. Daarna kregen weer de velen die stonden te wachten en hartelijk in stemden met de gesproken woor den, gelegenheid dokter Kolster de hand te drukken. Het heeft geen zin hier namen te noemen, want allen met wie dokter Kolster als arts of in een of andere functie iets te ma ken heeft gehad, waren vertegen woordigd. Het was een onafgebro ken file van belangstellenden. Dit afscheid, en vooral dit laatste, moet inderdaad voor hem onvergetelijk zijn. Ook onze beste wensen verge zellen hem in zijn nieuwe werk kring en zijn nieuwe omgeving. In een bijeenkomst met het comi té na afloop van de receptie, heeft dokter Kolster nog hartelijke dank woorden gesproken aan het adres van het comité en zijn oud-patiën ten en vrienden. Waardig geschenk uit veler hand en hart. Een ononderbroken stroom van vrienden en oud-patiënten kwam op Tweede Paasdag 's middags tussen half één en half twee in Hotel Ver- wiel dokter Kolster de hand druk ken ten afscheid en wat de hand druk van die honderden betekende, heeft ongetwijfeld dhr Jud. Tim mermans namens allen in woorden uitgedrukt; toen hij als voorzitter van het comité „Geschenk dr Kol ster" vele waarderende woorden sprak tot de scheidende arts en even zeker zal deze in het geschenk een dankbare herinnering bewaren aan dit afscheid en aan de tijd dat hij in Waalwijk een practijk heeft uitgeoefend. Om ongeveer kwart voor één on derbrak de heer Timmermans de stroom om namens het comité en hieroverheen namens de vele oud patiënten en vrienden te zeggen dat het de bedoeling was om op deze dag, dit uur dat dokter Kolster voor het laatst in Waalwijk was, een herinnering mee te geven die hem zijn hele leven zou bijblijven. Toen bekend was dat dokter Kolster voor nemens was gelegenheid te geven om persoonlijk afscheid te nemen, had zich een comité gevormd om de organisatie van deze morgen op zich te nemen en een geschenk aan te bieden als een blijvende herinne ring aan de tijd die hij in Waalwijk had doorgebracht, al was dit voor hem persoonlijk niet nodig, daar de drukke artsenpractijk voldoende herinnering zou zijn. Als jong arts, zo memoreerde de heer Timmermans, was dokter Kol ster hier gekomen en hij had de practijk met idealisme aangepakt en deze was onder zijn kundige persoonlijkheid sterk gegroeid. Hij had dan ook veel gedaan om de lij dende mensheid te helpen. Namens de oud-patiënten durfde de heer Timmermans gerust ver klaren: Als arts zijt gij in ons mid den bijzonder geslaagd. Allereerst als geneesheer, maar ook als recht schapen en fijngevoelig mens. Nie mand zou kunnen zeggen hoeveel noden, ook buiten de lichamelijke, hij daardoor genezen had. Vele dankbaren waren er ongetwijfeld in de stoet die door een handdruk daarvan voor het laatst wilden ge tuigen. VRIJE TIJDS BESTEDING. De organisatie van de tentoonstelling Vrije tijds-besteding is in volle gang. De tentoonstelling zal gehouden worden op 30 April, 1 en 2 Mei. Dezer dagen wer den de namen van de juryleden bekend. Deze jury die de taak zal hebben de ruim 300 werkstukken te beoordelen, be staat uit de volgende personen: Mej. A. Verdiesen en de heren C. Jansen, J. Im- pens, P. Born en K. Spee. Voor het toe kennen van de prijzen heeft men de deelnemers ingedeeld in 6 leeftijdsgroe pen, nl. van 78, van 910, van 11 12, van 13-^15, van 1518 jaar en ouder dan 18 jaar. In totaal kunnen 25 punten worden behaald. De uitspraak van de jury is onherroepelijk. Voor iedere groep zullen drie prijzen worden toegekend, terwijl voor de deelnemers onder de 14 jaar nog tal van troostprijzen wachten. De werkstukken van de schooljeugd zullen moeten worden ingeleverd a.s. Zondagmorgen van 10.30 uur tot 12 uur aan de Kleuterschool in de Schoolstraat. Voor de z.g. schoolvrije jeugd en ouderen moet de inlevering geschieden Maandag 26 April in hetzelfde gebouw. Het ontwerp van de tentoonstelling, welke gehouden wordt in de gymnastiek zaal is reeds gereed en wij verwachten dat deze zeer fraai zal worden. De ten toonstelling zal in de namiddag van 30 April geopend worden door de E.A. heer Burgemeester 'Snels, die ook Zondag 2 Mei de prijzen zal uitreiken. TONEELUITVOERING. Hedenavond zal de toneelvereniging van de Beambtenvereniging der fa. Lips, voorheen Lima-toneel, in de zaal van Th. Elshout een toneeluitvoering geven voor genodigden. Opgevoerd wordt het bekende toneel spel „Arsenicum en oude Kant". A.s. Zondag 25 April zal dit spel wor den opgevoerd voor het publiek. CANTABILE. Naar wij vernemen zal de gemengde zangvereniging Cantabile op Zondag 9 Mei haar tweede concert geven van dit seizoen voor haar donateurs. HEIDEBRAND. Waalwijk en Kaatsheuvel zijn de laat ste week verschillende malen opgeschrikt door brandalarm. Het bleken steeds hei- debrandjes te zijn. Ook op Drunens ge bied kwamen brandjes voor, welke dank zij het spoedig ingrijpen van zich ter plaatse bevindende personen en de Kaats- heuvelse brandweer tot een minimum werden beperkt. Na onderzoek is gebleken dat een on toerekenbaar jongmens ui t Waalwijk deze brandjes veroorzaakte. Maatregelen zijn genomen om dit in de toekomst te voorkomen. LOTERIJ. Op 30 April trekt dé grote loterij welke georganiseerd werd door de Stich- ting Afbouw St. Lambertuskerk. Dit be richt heeft over het gehele land de aan vrage voor loten losgeslagen. In de afge lopen week waren er dagen dat meer dan 200 loten werden verkocht. Het se cretariaat werkt momenteel op volle toe ren. Deze week gaan de laatste 80,000 folders, welke over het gehele land ver spreid worden, de deur uit. De lotenver- koop stijgt naar de 4000. Er resten dan nog 800 loten, waarvan het comité ver wacht, dat zij de laatste week geplaatst zullen worden. Wie nog een lot wenst zal spoed moeten gaan betrachten. De tijd' kort en de spanning stijgt. AANRIJDING. Tweede Paasdag stond 's morgens in de Grotestraat nabij het Sigarenmagazijn van Sambeek een melkwagen gepar keerd van de Coöp. Zuivelfabriek Dru nen. Vanaf de richting Waalwijk naderde een auto van de heer W. uit Cuijk aan de Maas. Deze moest afremmen voor een tegenligger. Door het slippen reed W. echter achter tegen de melkwagen, die zeer veel schade opliep. De melk venter, de heer Doreman, noch de chauf feur bekwamen letsel. IN HUIS GEREDEN. Tweede Paasdag reed 's morgens in de Wolfshoek in de richting Heusden een autobus van het Toeristenbureau N. van Dijk uit Eindhoven met een groep jon gelui, met bestemming Almkerk. Vlak over de overweg moest de chauffeur uit wijken voor een kind dat op de weg was. De bus reeds recht op de winkel van dhr. L. van Engelen af. De pui van de winkel, alsmede de bus, werden zeer zwaar beschadigd. Wonder boven won der deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. 50-JARIG KLOOSTERJUBILEUM. Onze oud-dorpsgenote de eerw. Zus ter Seraphine, in de wereld Johanna Ko gels, hoopt op 10 Mei haar gouden pro- fessiefeest te vieren. Zuster Seraphine verblijft momenteel in het St. Elizabeth- huis te Leiden. CONCOURS Supportersver. Vlijmense Boys. Maandag, Tweede Paasdag, was het de laatste dag van het concours van de Supportersvereniging Vlijmense Boys. Het ging er de laatste uren spannend naar toe en met kampen moest de be slissing vallen. De winnaar Kegelen werd Jo Lommers met 70 punten: de dagprijs was eveneens voor Jo Lommers met 68 punten. Hub. Boom no. 2, 69 punten; J. de Wijs no. 3 met 67 punten; Hub. Boom 4 met 63 punten; van Keulen 5e met 61 punten; W. van Bokhoven 6e met 60 pt. 10 van Rood: H. Lammers 20 pt.: G. Slaats 20 pt.: Th. Peijnenburg 20 pt.; Jo van Engelen 20 punten. Kampen voor de uitslag als volgt: H. Lammers 12 pt.; G. Slaats 8 pt.; Th. Peijnenburg 5 pt.; J. van Engelen 4 pt.. Dagprijs G. Slaats 12 punten; H. Lammers 9 pt. Vogelpik: B. Parijs 42 pt.; H. van der Pol 42 pt.; na kampen B. Parijs 6, H. van der Pol 4 pt. Dagprijs Jan van Engelen. VISCLUB DE HUT. Op de gehouden vergadering van de Visclub de Hut werd besloten deel te nemen aan het grote concours in Empel dat in Juni wordt gehouden. WIELRENNEN. Zondag namen de Vlijmense renners deel aan de Ronde van Geldrop. Bij de amateurs was G. van Baardwijk bij de kopgroep en in de sprint moest hij met de 5e plaats genoegen nemen. De nieu welingen deden het niet slecht en dn een spannende strijd wisten Sibregts en Parijs zich in de kopgroep te plaatsen; 5 ron den voor het einde viel de beslissing. Sibregts sprong alleen weg en wist stand te houden en kwam alleen als eerste over de streep. Parijs bleef in de kop groep en wist de 5e plaats in te nemen. Kuijs werd 15e; Kiviets en van de Ven hadden met pech te kampen en moesten opgeven. „De wekker" van de P. v. d. A. heeft weer zo n aardige stunt om de kiezers te misleiden. Bcnrijvende over de oude-dag-voorzie- ning, waarover de Boctaai-fzcononiische Kaad advies heett uitgebracht, zegt het geschritt o.m. „tiet noodlot van de K.V.P. wil ech ter weer dat een drietal roomskaihoiieke hoogleraren, leden van de S.ü.K. zich niet met het plan hebben kunnen vereni gen. Het blad weet even goed als wij, dat de K.V.P. met dit rapport van de S.E.R. niets te maken heelt, dat zij daarover hare mening zelts niet heeft uitgespro ken, dat het hier slechts gaat over een rapport dat aan de regering is uitge bracht en dat later pas in een wetsont werp zal worden belichaamd. Dan zal de K.V.P. in de Kamer zeker haar standpunt duidelijk maken en er is zelfs alle schijn van dat dit gunstig zal zijn. De r.k. bladen, de r.k. arbeidersbewe ging die dit rapport bespraken, hebben het met enthousiasme begroet, ondanks 't feit dat 3 r.k. hoogleraren een andere mening zijn toegedaan, wat hun goed recht is, en welke mening het volk, zo als de P.v.d.A. dat begrijpt, niet zou schaden. Intussen haalt men er de K.V.P. maar bij, al heeft deze er niets en totaal niets mee te maken, om de schijn te wekken, dat zij tegen oudersdomspensioen is, in de hoop hiermee weer enkele onnaden kende zieltjes te winnen. Net als met de steun van Drees! De P.v.d.A. tracht de indruk te wek ken alsot zij bij uitsiuitmg ai datgene voorstaat, wat in het belang van de be volking zou zijn. Zo ook weer in het laatste nummer d van de .Wekker, dat ik in mijn brievenbus vond. Laar wordt weer de indruk gewekt alsof de ouder domsvoorziening alleen aan de P.v.d.A., zou zijn te danken. Het is daarom nut tig eens een beetje de geschiedenis te be studeren. Dan zal men kunnen ontdekken, dat de zaken nog iets anders liggen. Het was Minister Talma in het coa litieministerie 'Heemskerk, die kwam met zijn ouderdoms- en invaliditeitswet. Bij zijn verdediging in de kamer kwam het verzet van de linkerzijde. Van de socia listen evenzeer als van de liberalen. Na drukkelijk verklaarde de heer Schaper: wij zijn er tegen, omdat wij de verplichte verzekering verwerpen. Hij noemde haar dwangverzekering. De wetsvoorstellen van Minister Talma zijn dan ook aange nomen met de stemmen van alle socialis ten tegen. Heei onze sociale voorzieningen zijn al meer uitgebreid met het werk van Tal' ma als basis, het levenswerk van Talma, waartegen de socialisten zich met alle kracht hebben verzet. Toen in 1913 een felle verkiezingsstrijd werd gevoerd, gin gen de socialisten hand in hand met de liberalen. Overal waar een man van rechts met een liberaal in herstemming kwam, steunden zij de liberaal. De lin kerzijde won en de volledige uitvoering van de wetten van Talma werd alleen door die stembusoverwinning van socia listen en liberalen vijf jaar uitgesteld. De rechtse coalitie moest het eerst weer win nen, voordat Aalberse deze wetten kon invoeren. Dr Drees heeft dan ook niet anders gedaan in de bekende noodwet dan voortbouwen op deze grondslag en deze wet aanpassen aan de gewijzigde gelds waarde en de gewijzigde omstandigheden. Niet alleen de P.v.d.A. was voor deze wet, maar evenzeer de C.H.U., de A.R.P, en de K.V.P. Nu deze tijdelijke regeling vervangen moet worden door een defi nitieve regeling zijn deze laatste partijen daar evenzeer voor als de eerste. Het is wel een bewijs van zwakheid als men door zulk een partijdige vöor- stelling van zaken stemmen moet trach ten te werven! Maar ja, de onkunde is groot onder de mensen en de P.v.d.A. schroomt klaarblijkelijk niet om daar een gepast (of ongepast?) gebruik van te maken. D. SCHOUTEN. JUBILEUM FRATER LIDWINUS. Maandag Tweede Paasdag werd het 25-jarig jubileum van Frater Lidwinus gevierd. Vlijmens Koor bracht op de middag een aubade en de harmonie Con cordia bracht een serenade. Hartelijke woorden werden gesproken en vele ge lukwensen kwamen in van de ouders van de leerlingen. Gaarne sluiten wij onze gelukwensen hierbij in. OUDEN VAN DAGEN. Door het comité „Ouden van Dagen", dat zich ten doel stelt om allen die de 70-jarige leeftijd hebben bereikt eens in het jaar een uitstapje te laten maken, is begonnen met het organiseren van een actie om de benodigde gelden bijeen te brengen. Verleden jaar stelden allen die om medewerking te verlenen werden aangezocht, zich beschikbaar en het werd meteen een groot succes. Deze me dewerking stelde het comité in staat op de ingeslagen weg voort te gaan. Nu wil het comité trachten reeds vroegtijdig het benodigde comité bijeen te krijgen om een hele dag aan een uitstapje te besteden. Onder het motto: „De jongeren voor de Ouderen" is dezer dagen huis aan huis een circulaire verspreid, waarin tot iedere inwoner het verzoek wordt ge richt om de te houden actie te steunen. Zij vraagt de volledige medewerking voor een te houden sportdag op Zondag 16 Mei a.s. Deze sportdag belooft iets groots te worden en diverse verenigingen hebben reeds nu hun volledige medewer king toegezegd. Het voorlopig program-

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1