Waalwijkse en Langsiraatse Courant QRUNEN Gemeenteraadsvergaderingen SPRANG-CAPELLE Uit Binnen- en Buitenland Verslag Kamer van Koophandel Streek V.V.V. Brabants Centrum. De Statenverkiezingen, over 1952. DINSDAG 20 APRIL 1W4. Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO Wl HET ZUIDEN 77e JAARGANG No. 32 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per rn.rn. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAAI,WIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Openbare vergadering van de Raad der gemeente Drunen te houden op Don derdag 22 April 1954 te 7.30 uur n.m. ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling notulen raadsvergade ring van 26 Februari 1954. 2. Ingekomen stukken, t.w. besluiten van Gedeputeerde Staten tot goedkeu ring van raadsbesluiten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van premie op de voet van de iPremieregeling Wo ningverbetering 1953 aan W. v. Delft, Kleinestraat 20 en Mej. F. Klijn, 'Heus- denseweg 23. 4. Voorstel tot het garanderen der rente en aflossing van een door derden aan M. A. van Veggel en J. H. van Ges-, tel te verstrekken hypothecair bouwcre- diet. 5. Voorstel tot verkoop van een per ceeltje grond in de Burg. v. d. Heijden- straat. 6. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan het dorpsplein. 7. Voorstel om Burgeifieester en Wet houders machtiging te verlenen over te gaan tot aankoop van grond van Wed. j. Klerx, P. Smits, A. Pelders, Kind. L. van Haider en Coöp. Stoomzuivelfabriek. 8. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Stichting „Lips Woning bouw". 9. Voorstel tot verpachting van enkele percelen gemeentegrond. 10. Voorstel tot benoeming van en kele ambtenaren van de burgerlijke stand. 11. Voorstel om te zijner tijd een ge deelte van de Kasteeldreef aan het open baar verkeer te onttrekken. 12. Voorstel tot wijziging van de Bouwverordening. 13. Voorstel tot het nemen van een besluit, dat een wijziging van het We dt ropbouwplan wordt voorbereid. 14. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een crediet voor: a. de aanleg van een nieuwe Weg t.b.v. de omlegging van een gedeelte der Kasteeldreef; b. de aanleg van een nieuwe spoor wegovergang i.w.m. de onder a bedoelde omlegging; c. de aanleg van een. zestal nieuwe brandputten; d. het aanbrengen van een verhar ding en riolering van het toekomstige dorpsplein. 15. Voorstel tot: a. wijziging van het reglement voor de nieuwe gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg; b. verlening van eervol ontslag aan de zitting hebbende functionarissen van het intussen opgeheven Burgerlijk Arm bestuur; c. benoeming van een secretaris en een penningmeester voo,r de nieuwe ge meentelijke instelling voor 'Maatschappe lijke Zorg. 16. Voorstel tot het verlenen van een garantie maximaal groot f 200.met be trekking tot een door het Comité „Vrije Tijdsbesteding" te houden tentoonstelling. 17. Voorstel tot wijziging der gemeen tebegroting 1954. Openbare vergadering van de Raad deze.r gemeente, op Vrijdag 23 April '54, des nam. 7,30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Opening. 2. Beëdiging van het tussentijds toe gelaten raadslid Mevr. A. C. Gerlach- Huijskens. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Verlenen van medewerking ex art. 72 der L.O.-wet 1920 aan het Be stuur der Ver. tot Stichting en Instand houding van scholen met de Bijbel te Capelle,tot het aanbrengen van water spoelingen op de w.c.'s en urinoirs, tot een bedrag van f 1127,52. 6. Verlenen van medewerking ex art. 72 L.O.-wet 1920 aan het Bestuur der Ver. tot Stichting en 'Instandhouding van scholen met de Bijbel te 'Capelle, tot het aanschaffen van leermiddelen handenar beid tot eeri bedrag van f 500. 7. Wijziging subsidievoorwaardenbe- sluit bijzondere 'kleuterscholen; subsidie verhoging van f 10 f 40 per leerling. 8. Vaststelling nieuwe verordening als bedoeld in art. 4, lid 1, de.r Winkel sluitingswet 1951. B. en W. delen mee dat het bestuur van de Winkeliersvereniging „Sprang- Capelle" verzoekt de verplichte sluiting op Dinsdag na 13 uur op te heffen, om- I dat dat ln de gemeente Loonopzand ook is gebeurd. Naar aanleiding van dit ver zoek hebben zij een enquête ingesteld onder de winkeliers, waaruit bleek dat er 59 vóór de halve-dagsluiting waren en 34 tegen, maar er waren verschillen per branche. Daarom stellen B. en W. voor de hal ve-dagsluiting verplicht te stellen voor enkele branches, namelijk kruideniers winkels, brood- en /of banketbakkers winkels, slagerswinkels en kapperszaken, waarvan blijkens de enquête een aan zienlijke meerderheid voor de halve-dag sluiting is: Bakkers Slagers Kruideniers Kappers 7 19 4 tegen 3 2 5 3V T.a.v. de z.g. „gemengde winkels" wil len B. en W. een afwachtende houding aannemen. 9. Onbewoonbaarverklaring wonin gen Kerkstraat 139 en 141. 10. Wijziging verordening tot rege ling van de bezoldiging van de vrijwil lige brandweer in de gemeente Sprang- Capelle. B. en W. stellen voor cxm, in verband met de diverse loonronden en de prijs stijgingen, de gezamenlijke vergoeding voor het 25 man tellende personeel van de brandweer te verhogen van f 150 tot f 300 en de vergoeding per dienstuur voor overdag te verhogen van f 1 tot f 1,50 en voor 's nachts van f 1,50 tot f 2.25 (voor niet-leden resp. f 1.25 en f 1.75). De vergoeding voor de com mandant (f 210 per jaar), de onder commandant (f 100 p. j.) en de monteur (f 100 p.j.) wordt in vergelijking met andere gemeenten redelijk geacht. 11Regeling verplaatsingskosten amb tenaren en onderwijzend personeel. B. en W. stellen voor om de gemeen telijke regeling tot het toekennen van een vergoeding van verplaatsingskosten voor het gemeentepersoneel en onderwijzers voor nu en voor de toekomst in over eenstemming met de rijksregeling te bren gen. Dit houdt voor het ogenblik in dat de regeling imperatief wordt gesteld en dat het maximum komt te vervallen. 12. Verkoop bouwterrein aan de Z. Nederlandse Bouw- en Handels-Combi natie te Vlissingen. De Zuid-Nederlandse Bouw- en Han delscombinatie te Vlissingen heeft zich tot de gemeente gewend met het verzoek haar bouwvolume toe te kennen voor 20 woningen in 1954 en haar de daarvoor benodigde bouwgrond te verkopen. Deze combinatie bouwt woningen van het type verbeterde arbeiderswoning, waarvan de huurprijs ongeveer f 6,50 bedraagt. 'Deze woningen worden verhuurd aan degenen aan wie het gemeentebestuur een woning toewijst. Na gunstige informatie over de combinatie te hebben verkregen, stellen B. en W. voor op het verzoek in te gaan. Het komt hun wenselijk voor dat zullen worden gebouwd: 4 blokjes van 2 woningen aan de zuid zijde van de Schrevelstraat; 2 blokjes van 2 woningen aan de Hei straat op de grond, aangekocht van P. B. Zijlmans, Th. A. Rijken en A. P. Dek kers; 4 blokjes aan de nieuw aan te leggen dwarsstrat te Sprang, die de verbinding zal vormen tussen de Molenstraat en een evenwijdig aan de Molenstraat aan te leggen nieuwe straat B. en W. merken op dat dan dit jaar weliswaar niet gebouwd zal worden in Vrijhoeve-Capelle, maar zij hopen dat het mogelijk zal zijn het bouwvolume 1955 geheel in Vrijhoeve-Capelle te re aliseren om met de daar gewenste kom- vorming een begin te maken. Als de raad op het voorstel ingaat, zal het gemeentelijk bouwplan 1954, omvat tende 6 woningen te 'Sprang, 10 wonin gen aan de 'Schrevelstraat te Capelle en 2 woningen aan de Heistraat te Capelle, worden teruggebracht tot 4 woningen aan de Schrevelstraat (Noordzijde, ach teraan) en 2 woningen aan de Hoofd straat te Capelle. Dit is mogelijk nu 'het bouwvolume 1954'56 nog met 5 wo ningen is verhoogd tot 78 woningen. B. en W. stellen derhalve voor aan de Zuid-Nederlandse Bouw- en Handels combinatie te Vlissingen te verkopen 7301 m2 bouwgrond tegen de prijs van f 2,45 per m2, onder voorwaarde dat op deze grond 20 woningen worden ge bouwd, waarvan bestek en tekeningen aan B. en W. ter goedkeuring moeten worden voorgelegd. 13. Verbreding spoorweg-overgang Wendelnesseweg en verbetering hoekHei- straatWendelnesseweg/Nieuwevaart. Daar de bestaande overweg aan de Wendelnesseweg door haar geringe breedte een verkeersobstakel vormt, wat door de B.B.A. zelfs is gebruikt als ar gument tegen blijvende verlegging van lijn 22 zoals dat tijdens de watersnood het geval was, hebben B. en W. in 1953 contact opgenomen met de Nederlandse Spoorwegen. Het plan dat de Spoorwe gen hebben ingediend voorziet in een verbreding van de overweg van 4,60 m tot 6,80 m. De verbreding van de eigen lijke overweg wordt verricht door de Spoorwegen, terwijl de gemeente moet zorgen voor' de bijkomende werken. De kosten van de werkzaamheden van de N.S. worden begroot op f 4562,50, waar van de N.S. f 2590,50 voor hun rekening nemen, zodat f 1972 ten laste van de gemeente komen. De bijkomende kosten worden begroot op f 2528, zodat het hele project de ge- j meente f 4500 zal kosten. Als ooit de overweg weer bewaakt zou moeten wor- j den, verplicht de gemeente zich de meer- dere kosten voortvloeiend uit de verbre- j ding aan de N.S. te vergoeden. Voorts is het noodzakelijk om een be hoorlijke aansluiting te verkrijgen tussen Nieuwevaart en Heistraat na verwijding van de bocht naar de Wendelnesseweg van de Stichting Christelijke Landbouw- huishoudschool, ongeveer 40 m2 aan te kopen, waardoor eveneens een verrui ming van de linkerbocht zal kunnen ont staan. De kosten hiervan zijn in de be groting opgenomen. B. en W, stellen voor in deze geest te besluiten. 14. Bestekklaarmaken rioleringsplan. Op 1 September 1953 heeft de raad f 20.500 uitgetrokken voor het doen op maken van bestek en tekeningen voor het rioleringsplan. Inmiddels is gebleken dat hierin niet is begrepen het bestek- klaarmaken van de zuiveringsinstallatie. In de mechanisch-biologische riool waterzuiveringsinrichting, die op een ter rein langs het Zuiderafwateringskanaal zal moeten worden gebouwd, moet het rioolwater worden opgenomen, afkom stig uit een gebied waarin voor 7500 in gezetenen woongelegenheid zal zijn. Daar echter ook rekening moet worden gehouden met aansluiting van de zuivel fabriek op de riolering, waarover nog geen beslissing is genomen, moet de ca paciteit van de zuiveringsinstallatie wor den uitgebreid tot die voor 11.000 inwo ners. De kosten van een dergelijke installa tie worden geraamd op f 480.000 en de kosten van het bestekklaarmaken op f 14,500, zodat de totale kosten van voorbereiding van de riolering f 35.000 zullen bedragen. B. en W. delen mee, dat de Commis saris voor de Werkgelegenheid het rio leringsplan heeft aanvaard als werkge- legenheidsobject. Onder bepaalde voor waarden, o.a. dat 'het plan vopr 1 Jan. 1955 klaar moet zijn, krijgt de gemeente de kosten van bestekklaarmaken ad f 35.000 geheel vergoed. B. en W. stel len voor daartoe te besluiten. 15. Wijziging gemeente-begrotingen 1953 en 1954. Hierbij wordt o.m. voorgesteld de kos ten van uitbreiding en verbetering van de openbare lagere school te Capelle te verhogen van f 33.500 tot f 40.000. Op het verzoek van het hoofd der school om het schoolgebouw te voorzien van centrale verwarming adviseren B. en W. niet in te gaan. Zij achten deze voor een school met 4 lokalen bedrijfsekono- misch niet efficiënt. Ze zou ongeveer f 8000 kosten. Bovendien wijzen B. en W. erop dat in 1952 de aanleg van gas- v erwarming geweigerd is aan de Bijzon der school in de Heistraat, omdat hier door de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen, zouden worden overschreden. Op deze overwe gingen gronden B. en W. hun afwijzend advies. 16. Mededelingen. 17. Rondvraag. 18. 'Sluiting. FUSIE WERKSPOOR—STORK. Na maandenlange onderhandelingen is besloten tot een fusie van Werkspoor N.V. te Amsterdam en de Koninklijke Machinefabriek 'Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo. Het personeel van beide on dernemingen is van dit belangrijke be sluit in kennis gesteld. Het ogenblik voor de samenwerking achten directies en commissarissen van Werkspoor en Stork goed gekozen. Er zal een nieuwe ven nootschap worden opgericht met als ze tel Den Haag. In een gezamenlijke publicatie zetten de directies van beide bedrijven uiteen, dat met deze fusie nieuwe mogelijkheden voor een verdergaande specialisatie wor den geopend. Zij spreken de verwachting uit, dat „het samengaan van krachtige, elkaar aanvullende productieeenheden 'n gezonde ontwikkeling zal bevorderen". Beide directies prijzen zich zeer gelukkig, dat na langdurige besprekingen en ern stige overwegingen dit resultaat kon wor den bereikt. RTC MET DE WEST OP 18 MEI. De regeringsraad van de Antillen heeft een telegram van de Nederlandse regering ontvangen, waarin deze, voor stelt de Ronde-Tafel-conferentie met de Antillen en Suriname 18 Mei aanstaan de te doen beginnen. Het Nederlandse voorstel wordt thans door de Antilliaanse delegatie besproken. „DE SCHELDE" TREKT ZICH TERUG UIT VLIEGTUIGBOUW. Alle werknemers van de afdeling Dordrecht van de N.V. Kon. Maatschap pij „De Schelde" hebben een namens de directie van deze maatschappij en uit naam van de N.V. Ned. Kon. Vliegtui- genfabriek Fokker getekend schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, Gat „De Schelde" heeft besloten zich uit de vliegtuigbouw terug te trekken. Dit besluit is genomen teneinde te komen tot een meer rationele productie en bedrijfs voering. „De Schelde" heeft daartoe een overeenkomst aangegaan met de N.V. Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker. Met ingang van 1 Mei a.s. zal Fokker de exploitatie van het fabriekscomplex van „De Schelde" te Dordrecht overne men met de bedoeling dit geheel voor de vliegtuigproductie in te schakelen. SCHRIJVER VAN „DON CAMILLO" TOT 1 JAAR VEROORDEELD. De schrijver van „Don Camillo", Gu- areschi, die uitgever is van het Italiaan se, rechtse weekblad „Candido", is ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Dit is het slot van het proces, dat de vroegere Italiaanse premier, De Gasperi, tegen Guareschi was begonnen. De Gas peri was er namelijk in het weekblad „Candido" van beschuldigd, de gealli eerden in 1944 te hebben verzocht, een bombardement op Rome uit te voeren. De rechtbank constateerde, dat de do cumenten, die Guareschi als bewijsstuk ken had meegebracht, vals waren en men weigerde het verzoek van Guareschi's verdediger, om deze documenten door schriftkundigen te laten onderzoeken, waardoor de echtheid dan zou zijn aan getoond. Guareschi kreeg, behalve de gevange nisstraf, een boete van 100.000 Lire en verder moet hij De Gasperi één Lire schadevergoeding betalen. De kosten van het geding (200.000 Lire), komen ook voor Guareschi's rekening. VIER ZWAAR GEWONDEN. Vier personen werden zwaar gewond, toen een auto met vijf inzittenden bij Denekamp tegen een boom reed. De wa gen maakte een halve slag en stuitte te- rug op de weg. Aan het stuu,r zat de 46- jarige mevrouw A. Schute-Rode uit Den Bosch, die een heup, een been en een pols brak. Aanhaar zwager Herman Schute, die een schedelbasisfractuur op liep, moest het heilig 'Oliesel worden toe gediend, evenals aan de twee personen, die achter in de auto zaten. Dit waren de 56-jarige mevrouw A. Schute-Ein- haus en haar zoon Hans. Alleen de 15- jarige Elisabeth Schute kwam met de schrik vrij. Het gezelschap was op weg naar Duitsland voor een familiebezoek. De slachtoffers zijn in het ziekenhuis te Oldenzaal opgenomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. TWEE KINDEREN GEDOOD DOOR GASVERSTIKKING. Twee kinderen van de familie R. uit de Hamerstraat in Heerlen zijn Woens- dagnacht in hun slaap door gasverstik- king om het leven gekomen. De man die met zijn vrouw en een baby van drie weken in een kamer op de benedenver dieping sliep, stond Donderdagmorgen om vijf uur op en rook een sterke gas- lucht. In de bijkeuken bleek "dat de gas slang van de leiding was afgeschoven. De beide slachtoffertjes, een meisje van één en een jongetje van drie jaar, sliepen ieder in een apart vertrek op de boven verdieping. DODELIJK MIJNONGELUK. Bij een ondergronds verkeersongeval in een steengang op de 660-meterverdieping van Staatsmijn Emma te Hoensbroek, is Woensdag de 31-jarige locomotief-ma chinist P. Bours uit Elsloo dodelijk ver ongelukt. Hij werd op slag gedood, toen zijn locomotief na een botsing met een mijnwagen omkantelde. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. ZORG VAN DE PROV. WATER STAAT VOOR BRABANTS WEGENNET. Een redacteur van het „Huisgezin" schrijft in een beschouwing onder boven staande titel o.m. Rijwielpad WaalwijkLoonopzand. Dinsdag (vandaag) volgt de aanbe steding van de aanleg van rijwielpaden langs de weg Waalwijk—Loonopzand. Den BoschLangstraat. Een groot project staat voor de weg Den BoschVlijmen en verder voor de gehele Langstraat te wachten. Den Bosch Vlijmen krijgt een tweede fietspad, terwijl de weg wat verbreed wofdt. Mo menteel is men nog doende met grond aankopen. Het weggedeelte NieuwkuikDrunen is reeds verbeterd. Even voorbij Drunen komt een viaduct onder de spoorlijn en nog dit jaar wordt de verbetering van deze weg tot Waalwijk aangepakt, als de gronden er voor tenminste verwor ven kunnen worden. Plannen zijn in voor bereiding voor omleggingen bij Vlijmen, Waalwijk en Waspik, maar de uitvoe ring daarvan kan men toch niet binnen al te korte tijd verwezenlijken. Tenslotte is vanaf de Baard wijker Overlaat tot Geertruidenberg maar dat is nog toekomstmuziek een geheel nieuwe weg ontworpen. 320.000 BROMFIETSEN. DRIE-KWART MILLIOEN MOTORVOERTUIGEN. Er rijden thans, met inbegrip van de bromfietsen, meer dan drie kwart millioen motorvoertuigen in Nederland. Sinds 1 Augustus van het vorige jaar is het Nederlandse motorvoertuigenpark met ruim 62.000 eenheden gegroeid. De groot ste toeneming heeft nog steeds plaats bij de bromfietsen. Vorig jaar Augustus waren er 283.023, thans zijn er 320.000. Het aantal personenauto's nam toe van 187.608 tot 202.300. Geringer was de toeneming van de overige motorvoertuigen. Er zijn nu 131.700 motorfietsen (inclusief driewielers en scooters) tegen 127.104 het vorige jaar, 6580 auto bussen (vorig jaar 6295), 87.750 vracht- en bestelauto's (vorig jaar 82.355), 3950 trekkers met oplegger (vorig jaar 3727) en 5000 speciale voertuigen (vorig jaar 4382). Het jaar 1953, zo lezen wij in het jaar verslag der Stichting Streek V.V.V. Bra bants 'Centrum, is voor het Vreemdelin genverkeer in Midden-Brabant en voor de jonge Streek V.V.V. Brabants Cen trum een belangrijk jaar geweest. Het bezoek van toeristen aan de streek was van bijzonder grote omvang. De rol, wel ke de Streek V.V.V. hierin heeft ge speeld, is zeer tastbaar geweest. Een ander belangrijk resultaat van haar activiteit is de alom in haar rayon ge groeide belangstelling voor het V.V.V.- werk. Vrijwel alle betrokken overheden en particulieren zijn thans op de hoogte van de grote economische, sociale en culturele waarden van het vreemdelin genverkeer. Het is overigens nog niet zo dat deze bekendheid steeds tot voldoen de besef voor de noodzaak van krachtige financiële steun heeft geleid. Hoewel de omstandigheden waaronder de Stichting haar werkzaamheden moest verrichten, gezien de beperkte financiële mogelijk heden, doorgaans zeker niet ideaal ge noemd mogen worden, kan teruggezien worden op tal van vruchtbare activiteiten in de afgelopen periode. Een groot deel der werkzaamheden, waarvan het karakter slechts weinig of niet spectaculair is, kon in dit verslag slechts ten dele tot uitdrukking komen. Toch moet men hun betekenis zeker niet onderschatten. Resultaten worden vaak pas bereikt na jarenlange, schijnbaar on belangrijke activiteiten. Waar de inten sivering van het vreemdelingenverkeer in Brabants Centrum een taak van vele jaren is, dient men geduld te betrachten. Gebied der Streek V.V.V. Vrijwel alle gemeenten van Midden- Brabant waren in 1953 bij de Stichting Streek V.V.V. Brabants Centrum aange sloten: Berkel-Enschot; Boxtel; Diessen; Drunen; Esch; Helvoirt; Heusden; Hil- varenbeek; Loon op Zand; Moergestel; Oirschot; Oisterwijk; O.W. Middel- beers; Tilburg; 'Udenhout; Vlijmen en Waalwijk. Slechts Goirle en Haaren ont braken op het appèl. In de loop van het verslagjaar werd de basis gelegd voor verdere uitbreiding van de rij der sub sidiërende gemeenten. Het gebied der Streek V.V.V. telde in 1953 ca. 250.000 inwoners. In acht van genoemde gemeenten wa ren in 1953 plaatselijke V.V.V.'s geves tigd, te weten: Boxtel; Hilvarenbeek; Loon op Zand (Kaatsheuvel); Oirschot; Oisterwijk; Tilburg; Udenhout en Waal wijk. Omvang vreemdelingen verkeer. Aangezien de ovemachtings-statistiek nog niet in alle 20 aangesloten gemeen ten is ingevoerd of nauwkeurige cijfers produceert, is het niet mogelijk concrete aantallen te noemen. Een in het najaar gehouden uitvoerige enquête gaf even wel een uitstekende indruk van de om vang van het vreemdelingenverkeer. Een voorzichtige raming wijst uit dat in Midden-Brabant 135.000 overnachtin gen werden geboekt, n.1. 70.000 in hotels, pensions en Bungalows en 65.000 van kampeerders. Ook het dagbezoek was van grote omvang. Enige cijfers kunnen dit illustreren. De tentoonstelling Slem trok 69,324 bezoekers; Tilburgs Dieren park 140.000 en de Efteling 410.000. Onder deze cijfers bevindt zich een belangrijk percentage buitenlanders, meest uit België en Duitsland. Een toe name van Scandinavisch, Frans, Engels Amerikaans bezoek viel te constate ren. De omvang van het vreemdelingenver keer is van grote economische betekenis voor de streek geweest. Millioenen gul dens werden hier besteed. Hotels, pen sions, restaurants, ontspannings- en amu sementsbedrijven, middenstands- en ver voersbedrijven hebben een belangrijke bron van inkomsten uit hoofde van het vreemdelingenverkeer genoten. Tal van manifestaties konden slagen, dank zij de recette-verhoging uit hoofde van het be zoek van buiten. Handel en nijverheid, maar ook het culturele leven en de fleur van ons Brabantse volksleven zijn hier bij gebaat. Nog vele desiderata heeft ook de Stichting Streek-V.V.V. Verbetering van de logiesaccomodatie, verfraaiing en het aantrekkelijker maken van haar territoir, grotere activiteit van de plaatselijke V.V.V.'s, meer daadwerkelijke steun van overheid en belanghebbend particulier bedrijfsleven en toename van het buiten lands bezoek, zijn noodzakelijk wil deze Streek V.V.V. haar positie handhaven en verbeteren. A.s. Woensdag gaan wij dus weer ter stembus voor de verkiezingen van leden van de Prov. Staten van Noordbrabant. Zij die onlangs de lezing van burge meester Teijssen hebben bijgewoond of het uitvoerig verslag daarvan hebben ge lezen, zullen nu duidelijk weten, als ze daarvan te voren onkundig waren, wel ke belangrijke zaken op velerlei gebied aan de Staten zijn toevertrouwd. Nu hebben wij het geluk dat in de statenkieskring Heusden de K.V.P. een lijsttrekker heeft, in de persoon van bur gemeester Teijssen, die om zijn persoon, zijn capaciteiten en zijn principiële hou ding een sieraad is voor dit college en in staat is veel stemmen naar de K.V.P. lijst te trekken. Daarom willen wij alle katholieke kie zers van de kring met klem uitnodigen a.s. Woensdag, dat is morgen, hun stem uit te brengen op nummer 1 van lijst 1. Dit is van groot belang voor de Lang straat en Brabant, maar zeker niet min der voor de Katholieke Volkspartij of liever voor het katholieke volksdeel. Bij de vorige statenverkiezingen heb ben de katholieken in onze kring op het kantje af 2 zetels behaald vroeger waren het er ooit 3 een bewijs dat we alle zeilen zullen moeten bijzetten om minstens te behouden wat we hebben, laat staan een zetel meer te bezetten. Aan de andere zijde wordt alles in het werk gesteld om nog meer zieltjes te winnen en katholieken en andere chris tenen moeten alles in het werk stellen om dat te voorkomen. Daar is bijvoorbeeld het sprookje over de steun van Drees, dat een vorige maal tal van brave lieden heeft gegrepen en op de P.v.d.A. doen stemmen. Dat ge leuter zal nu toch onderhand wel van de baan zijn. Die steun van Drees komt nief meer van Drees dan van Romme. De noodwet ouderdomsvoorziening is door de Tweede Kamer aangenomen en daaraan hebben de katholieke en pro testants-christelijke partijen zeker even veel meegewerkt als de P.v.d.A.. Door dat de laatste nu Drees als paradepaard gebruikt, lopen te velen in de val. Niet minder misleidend is het affiche waarmee de P.v.d.A. bij deze verkiezingen blijk baar de indruk wil wekken dat zij de gezinspartij is. Dat is pertinent niet waar en de K.V.P. kan 'beslist meer rechten op dit praedicaat doen gelden. Bovendien is het ditmaal dubbel nodig principieel te stemmen, katholiek of christelijk. Deze verkiezing zal een graadmeter zijn voor de stand der, par tijen op dit ogenblik, een toetssteen of de doorbraakgedachte veld wint. Laten wij katholieken (en de protestants-chris- telijken op hun lijsten op hun beurt) aan tendentieuze beweringen in die richting door een daad met elan paal en perk stellen. En dat doen wij door eensgezind te Stemmen op nummer 1 van lijst 1, J* U P. M. TEIJSSEN, burgemeester van Waalwijk. Wij ontvingen onlangs het Ver slag van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant te Waalwijk over het jaar 1952. Men vindt daarin gege vens over de geschiedenis van de Kamer, over haar werkzaamheden, over de bevolking, over de ekono- mische toestand in het district van de Kamer, over het verkeer, enz. Het uitgebreidste hoofdstuk is het overwicht van de economische toestand in het district van de Ka mer. Hierin wordt het wel en wee van de industrieën die in dit dis trict vertegenwoordigd zijn aan een beschouwing onderwornen, alsmede de handel, het veilig wezen en de middenstand. Over de schoenindustrie wordt geschreven dat de productie in de ze bedrijfstak in 1952 een aanmer kelijke verbetering ten opzichte van 1951 vertoonde. Ook de export van schoeisel nam toe. De voorjaarsverkoop voor 1953 naar België in het najaar van voorafgaande jaren wegens de ken tering in de prijsverhoudingen in Nederland, België en Luxemburg en de moeilijkheden in de schoen industrie in Beneluxverband. Aan schoeisel werden in 1952 19.735.000 paar geproduceerd tegen over 19.001.000 in 1951 en 18.894.000 in 1950. De uitvoer steeg naar het aantal paren van 2.296.836 in 1950 via 3.260.613 in 1951 tot 3.744.925 in 1952. De waarde van deze uitvoer was resp. 20.189.000, 35.960.000 en 28.072.000. De voornaamste bui tenlandse afnemers waren België en Luxemburg (in 1952 meer dan de helft van de totale uitvoer), In donesië (dat in 1951 nog 47,9 afnam en in 1952 nog maar 1,4 West-Duitsland, het Verenigd Ko ninkrijk, Zweden, Frankrijk, Ver enigde Staten en Canada, Ned. An tillen, Suriname, Nieuw-Guinea Noord-Afrika enz. Uit de grafieken blijkt dat de detailhandel in schoe nen vooral in de maanden Mei en Juli een grote opleving had, maar dat de gemiddelde opbrengst van een paar schoenen naar het midden van 't jaar aanzienlijk daalde, later steeg en tegen 't eind van het jaar weer daalde, behalve in de groot winkelbedrijven. De geldomzetten in de detailhandel stegen vanaf 1949 tot 1951, maar vertoonde daar na een dalende tendens. In de lederindustrie nam de pro ductie van overleder na de eerste slappe maanden aanzienlijk toe, maar na het midden ontwikkelde zich de grondstoffen-voorziening ongunstig, waardoor een abnormale prijsstijging werd veroorzaakt, ter wijl de import moeilijkheden on dervond. Het verslag acht het een redelijke eis, dat evenals voor 1940 de huiden normaal op een veiling worden aangeboden, zoals in alle landen het geval is. De gang van

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5