Waaiwijkse en LangsiCourant Ir komen weer 84 nieuwe woningen. Gemeenteraad Waalwijk In de Sprang-Capelse raad Stichting Oudheidkundig Museum voor de Schoen- en Lederindustrie. QRILLENSPECIALIST Wmkdkluitingsverordeniiig vormt een puzzle Het eerste vrouwelijke raadslid doet haar intrede. OUDE SCHOENEN GELEGENHEIDSSCHOENEN GEREEDSCHAPPEN MODELLEN MAANDAG 26 APRIL 1954 Uitgever Waalwjjkee Stoomdrukker^ Antoon Tleleu Hoofdredacteur JAN TIELHN Dit blad verschijnt 2 x per week 77o JAARGANG No. 84 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 805, WAALWIJK TEL. 3681 Dr van BEURDEN STRAAT S, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" In de spoedeisende raadsvergadering van Vrijdagavond werd een belangrijk besluit genomen dat, gezien de nijpende woning- §emeenfe> met vreugde zal worden begroet. Met algemene stemmen keurde de raad n.l. het voorstel van B. W ped tot grondaankoop tussen de Eerste en Tweede Zeine en tot het bouwen aldaar van 84 woningen. De aanbesteding hier van zal onderhands geschieden, het geen bij sommige raadsle den aanvankelijk bezwaar ontmoette, doch binnenkort zullen nog 33 woningen openbaar worden aanbesteed. Het viel ons Vrijdagavond op dat de publieke tribune, waarop bij an dere vergadringen gewoonlijk geen belangstellenden zijn, ditmaal door diverse Waaiwijkse aannemers be zet was. De voorgestelde bouw van 84 woningen, waarvan m:en blijk baar al wist dat deze onderhands werden gegund, waartegenover men van deze aannemerszijde liever een openbare aanbesteding had gezien, zal aan deze belangstelling wel niet vreemd zijn geweest. Na de gebruikelijke opening met gebed door burgemeester Teijssen bleken de heren Kemperman en v. d. Hoven niet aanwezig. Zij hadden bericht van verhindering gezonden. 1. Voorstel tot aankoop van grond tusen de Eerste en Tweede Zeine. De heer Duijvelaar vraagt of de ze grond na aankoop direct voor de bouw van de geprojecteerde 84 wo ningen beschikbaar is en of er eventueel een schadevergoeding aan de pachters wordt gegeven. De voorzitter antwoordt dat zo wel over het .direct beschikbaar komen van deze gronden voor wo ningbouw, als over het toekennen van een schadeloosstelling nog na der overleg met de pachters zal plaats hebben. B. W. hebben ge gronde verwachting dat een en an der wel onderling geregeld zal kun nen worden. Zonder verdere discussie en zon der hoofdelijke steming wordt het voorstel hierna aangenomen. 2. Voorstel inzake de bouw van 84 woningen ten Oosten van de President Steynstraat en tot 't aan gaan van een geldlening tot dit doel. De voorzitter stelt namens B. en W. voor in besloten vergadering over te gaan teneinde over dit punt enige nadere mededelingen te kun nen doen. Nadat de raad geruime tijd in ge heime zitting hierover van gedach ten heeft gewisseld, wordt de open bare vergadering heropend en wordt allereerst door de voorzitter een nadere toelichting gegeven op dit nieuwe bouwplan. Aanvankelijk lag het in de be doeling aldaar 94 woningen te bou wen. Een voorstel daartoe zou in een spoedeisende raadsvergadering een week geleden In behandeling zijn gekomen, doch als gevolg' van door hierbij betrokken instanties geopperde bezwaren, moesten de plannen enigszins gewijzigd wor den en de bewuste raadsvergade ring worden uitgesteld. De geop perde bezwaren betroffen de groe pering van de 94 geprojecteerde woningen in het kader van het uit breidingsplan in de St. Antonius- pa'rochie Als gevolg van de nieuwe ruimere groepering is het aanvan kelijk geprojecteerd aantal van 94 teruggebracht tot 84 woningen. Deze 84 woningen zullen een in houd hebben van 220 m3. B. en W. stellen voor, zoals in ge heime vergadering nader was toe gelicht, 'n geldlening van 750.000.- aan te gaan. Hieruit moet niet, al dus de voorzitter, de conclusie ge trokken worden dat met de voor gestelde grondaankoop en de bouw van 84 woningen een bedrag van 750.000.gemoeid is. Dit bedrag behoeft niet uitsluitend voor dit ob ject benut te worden, doch kan te vens voor verdere objecten worden aangewend. Verder wij st de voorzitter er op dat B. en W. in deze zaak zeer snel hebben moeten bandelen, gezien de grote belangen die hier op het spel stonden, daar er voor 84 gezinnen weer een huisvesting kan worden eeschanen en dat het voorstel van B. en W. tot onderhandse aanbeste ding hiervan mede een gevolg is. De heer Talsma wijst er op dat in het uitbreidingsplan ter plaatse een speeltuin was geprojecteerd en vraagt hoe het nu met deze speel tuin zal gaan. De heer Brouwer merkt op dat de huurprijs voor deze woningen aanmerkelijk hoger is dan in het eerste voorstel. Wat is de reden daarvan? Ook spr. wilde, evenals de heer Talsma, informeren hoe het nu met de speelweide moet. Hij vindt deze zeer dringend nodig, vooral nu .het seizoen weer aan breekt waarin de jeugd buiten wil spelen. Spr. hoopt dat B. en W. hiervoor spoedig een oplossing vin den. De heer Meys zegt dat in geheime vergadering over het aanhangige voorstel reeds grondig van gedach ten is gewisseld. Hij had aanvanke lijk zeer ernstige bezwaren tegen 't voorstel tot onderhandse aanbeste ding, maar na de toelichting hier omtrent en de toezegging in ver band met volgende woningbouw plannen, heeft hij zich met 't voor stel kunnen verenigen. De heer Verdoorn zegt dat hij eveneens in de besloten zitting zijn standpunt reeds heeft uiteengezet ten opzichte van de onderhandse aanbesteding. Gehoord de toelich ting van de voorzitter in geheime vergadering en diens toezegging voor de toekomst, wil spr. niet te gen het voorstel stemmen, doch hij handhaaft volkomen zijn standpunt dat hij niet voor onderhandse aan besteding is. De voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers. Ten aanzien van de speeltuin wil hij de heren Talsma en Brouwer verzekeren dat B. en W. dit punt ook wel degelijk overwogen hebben. Zij hebben di- lect naar een ander terrein hier- voor uitgezien. Hierover wil hij thans nog niet verder uitweiden doch binnenkort zal een voorstel hierover in de raad komen. Men behoeft er niet gevreesd voor te zijn, aldus de voorzitter, dat de speeltuin niet tot stand zal komen. Sprdenkt dat er misschien eerder met de bouw van de speeltuin dan met de woningbouw zal kunnen worden begonnen. De hogere huurprijs, n.l. f8.15 in- plaats van 7.95 zoals in het oor spronkelijke plan, was een gevolg van de nieuwe groepering, waar door er op hetzelfde terrein slechts 84 inplaats van 94 woningen wer- den gebouwd. De grondoppervlakte per woning werd dus groter en de prijs daardoor iets hoger. Van hetgeen de heren Meys en Verdoorn naar voren brachten over onderhandse aanbesteding, hebben B. en W. nota genomen, aldus spr. Zij kunnen daar volkomen mee ac- coord gaan en zullen er in de toe komst rekening mee houden. De heer Brouwer merkt in twee de instantie nog op dat de gehele raad en het college van B. en W. liever de andere aannemers ook de kans zouden geven voor deze wo ningen. Ook andere bouwobjecten zijn tot volle tevredenheid door Waaiwijkse aannemers uitgevoerd. Maar ditmaal was men door om standigheden gedwongen anders te handelen. De heer v. Seters meent dat B. en W. al het mogelijke hebben ge daan om het woningprobleem in Waalwiik zoveel mogelük op te los sen. Hij juicht het voorstel van har te toe en hoopt dat het plan ook spoedig verwezenlijkt zal kunnen worden. Wat er omtrent openbare aanbesteding is gezegd, daar is vol gens spr. alles voor te zeggen, maar in dit geval moest wat het zwaarst is ook het zwaarste wegen en dat was deze bouw van 84 woningen, waardoor weer vele gezinnen ge huisvest zullen kunnen worden. In dit blad is meermalen geschreven over het Oudheidkundig museum vaor de Schoen- PT1 I.pHprtn^ncWü fa Wnnl-»»T;u. U GAAT TOCH OOK tl AAR... DEN BOSCH VUGftTERSTR.25 TILBURG MARKT 32 De voorzitter wil, betreffende de kwestie van openbare aanbesteding, nog meedelen dat er in Mei reeds een openbare aanbesteding zal plaats hebben van 33 woningen aan de Assendelftstraat Inderdaad heb ben B. en W., zoals de heer v. Se ters reeds opmerkte, al het moge lijke gedaan om dit project van 84 woningen verwezenlijkt, te krijgen en nog veel meer zal hiervoor ge daan moeten worden, doch verder kan spreker over deze aangelegen heid op dit ogenblik niet uitweiden. De raad gaat hierna zonder hoof delijke stemming met het voorstel accoord, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed wordt gesloten. Sinds Vrijdagavond kan men over de raad van Sprang-Capelle niet meer spreken als over de vroede vaderen. Niet dat de heren minder vroed zouden zijn geworden sinds de vorige raadsvergadering, maar zij hebben een vroede vrouw in hun midden opgenomen in de persoon van mevrouw Gerlach en zelfs de burgemeester moest wennen aan „mevrouw, mijne heren Hij verwachtte veel van haar, maar het zou toch wel erg veel gevraagd zijn om van haar te eisen dat ze de puzzle die de winkelslui tingsverordening opwierp ineens zou oplossen. De raad koos dan ook wij selijk de gulden middenweg. Alle leden waren aanwezig toen bur- gemeester Smit om goed half 8 de ver- gadering opende. Onmiddellijk daarna volgde de beëdiging van het tussentijds toegelaten raadslid, mevr. A. C. Gerlach- Huijskens. Toen ze de vereiste beloften had afgelegd, sprak de burgemeester haar toe. Het deed hem genoegen dat hij me vrouw Gerlach als eerste vrouwelijke raadslid een woord van welkom mocht toeroepen. Niet alleen omdat hij het als eerste mocht doen, maar ook omdat zij het eerste vrouwelijke raadslid van Sprang-Capelle was. Hij meende dat de discussies er alleen maar gunstig door beïnvloed zouden kunnen worden. Niet dat deze in het verleden minder aange naam waren geweest, maar vrouwen be naderden de zaken nu eenmaal van een andere zijde dan mannen. Hij verwachtte daarom nieuwe dingen van mevrouw Gerlach en sprak de hoop uit, dat ze prettige vergaderingen zou mogen mee maken, dat haar ambt haar voldoening zou geven en dat ze er een aangename herinnering aan zou bewaren. Hij heette haar dan ook van harte welkom. Ook wethouder Winkelman sprak een kort woord. (Hij vond het opmerkelijk dat ondanks de algemene stemplicht ons land praktisch alleen door mannen werd be stuurd en meende dat dit ten onrechte zo was. Vrouwen legden een grotere ijver en nauwkeurigheid aan den dag en man nen waren wispelturiger. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat het eerste vrou welijke raadslid haar intrede had gedaan en dat ze tot zijn fractie behoorde. Mevrouw Gerlach dankte de burge meester en wethouder Winkelman en be loofde haar beste kunnen te zullen geven aan het huishoudelijke bestuur van de 1 gemeente. Ze hoopte evenwel niet, zoals haar man had gezegd, dat over enige ja ren de vrouwelijke burgemeester het eni ge mannelijke raadslid welkom zou heten! De notulen werden goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen met een opmerking van de heer Van Caem. Verkeersweg over spoorbaan? Er was evenwel nog een schrijven van de R.K. Boerenbond DrunenElshout binnengekomen, waarin werd gevraagd adhaesie te betuigen aan een motie waarin werd gevraagd om voor de ver keersweg door de Langstraat de spoor lijn te benutten. B. en V?. stelden voor aa nhet verzoek te voldoen. De heer Genuit voelde daar niet di rect voor. Hij meende dat de plannen voor de weg achter de Winterdijk "in een vergevorderd stadium verkeerden en vroeg of het nu wel juist was om als raad nu aan deze motie adhaesie te be tuigen. De voorzitter antwoordde dat de weg nog niet in uitvoering was en dat er vroeger al veel was gedaan om de ver keersweg over de spoorbaan te krijgen. De heer Van Caem evenwel merkte op dat er nog een sterk streven was om de spoorlijn voor personenvervoer te be houden, maar de voorzitter meende dat de kans daarop miniem was. Het station in Geertruidenberg zou al worden afge- broken en de gemeente Geertruidenberg had al aanzegging gekregen om een ander wachthuisje voor de fi.B.A. te plaatsen. De heer Genuit was er nog niet voor om aan de motie adhaesie te betuigen. Wethouder Waverijn betoogde dat 't bezwaar was dat er teveel cultuurgrond verloren ging aan een weg door de pol der, terwijl de Voorzitter er aan toevoeg de, dat wanneer de weg door de polder doorging de fa. Oerlemans in het gedrang zou komen. Wethouder Winkelman had de indruk gekregen dat het personenvervoer toch niet zou terugkomen. Als dit toch defi nitief was verdwenen, was het een ge meentebelang dat de snelverkeersweg over de spoorlijn zou komen. De heer Genuit was daar niet zo ze ker van, maar de voorzitter meende van wel -m verklaarde dat B. en W. im gros zen Ganzen het met de motie eens waren. I De heer Maijers meende ook, dat nu de bezwaren van het goederenvervoer en van de defensie blijkbaar opgeheven kon den worden, de raad adhaesie moest be- tuigen. Toen ging de raad met het voorstel van B. en Wl accoord. j De punten 5 en 6 zie de agenda met prae-adviezen in ons vorig nummer - werden zonder meer goedgekeurd. Ook punt 7, dat door de heer Van j Caem werd toegejuicht als een verstan- j dig besluit. Tegen het andere gedeelte van de gemeente zou hij willen zeggen: dit is een voorbeeld ter navolging. Alles of niets. Bij het voorstel tot vaststelling van een j nieuwe Winkelsluitingsverordening toon de de heer Vos zich verbaasd, dat de winkeliersvereniging met een verzoek was gekomen nu de Winkelsluitingsver- ordening pas kort in werking was. Hij was temeer verwonderd daar als argu ment naar voren werd gebracht dat Waalwijk en Loonopzand de halve dagsluiting ook hadden opgeheven. De winkeliers zagen daar waarschijnlijk scha de in, maar dat kon de heer Vos zich niet voorstellen. Hij stond overigens niet afwijzend tegenover het verzoek, maar wel tegenover het voorstel van B. en W. Wanneer een gedeelte wel open mocht zijn en een gedeelte niet, dan haalden B. en W. grote moeilijkheden op hun hals in verband met de vele gemengde be drijven. Er waren er die tegelijk nylons en prikkeldraad verkochten; zo werd een onjuiste concurrentie veroorzaakt en dan hield hij het liever bij het oude. Of alles openstellen of niets, was zijn con clusie. De heer De Raedt was het volkomen eens met de heer Vos. Bij zijn beantwoording stelde de voor zitter voorop dat de verordening zo la ten niet zou gaan in verband met een arrest van de Hoge Raad. Daardoor kon den niet zonder meer alle winkels ge sloten worden gehouden, want dan zou alles opgenoemd moeten worden.-Daar om hadden B. en W. een enquête ge houden en, zo demokratisch mogelijk, waar de meerdmheid voor sluiting was, sluiting voorgesteld. De moeilijkheid van de gemengde bedrijven hadden B. en W. zelf ook gevoeld en op het eerste gezicht leek er wel iets voor de winkels waar goederen werden verkocht van een branche die onder de sluiting viel, ook te doen sluiten, maar in de praktijk zou dat op grote moeilijkheden stuiten. Dan zag de heer Vos liever alles open. Ook wethouder Winkelman wees op de grote moeilijkheid van de situatie, want als de groentenwinkels open moch ten zijn, dan konden in een gemengd be drijf 'waar groenten werden verkocht ook kruidenierswaren worden verkocht op Dinsdagmiddag. De heer Ros wilde van alle gemengde bedrijven laten bepalen wat er de hoofd zaak was en daarop afgaan. Als die hoofdzaak onder de sluiting viel, zou dat gemengde bedrijf gesloten moeten zijn. Volgens de heer Van Caem lag de zaak anders. Hij was aan het rekenen ge gaan en was tot de slotsom gekomen, dat maar een vierde geen halvedagslui- ting wenste. Er moest iets op gevonden worden, dat aan de wet werd voldaan en dat toch alle winkels gesloten werden gehouden. Op het ogenblik was er rust onder de winkeliers en ze waren blij met hun vrije middag en dat moest zo blijven. Iets anders was dat de heer Van Caem had gemerkt dat er blijkbaar wel vent vergunningen voor Dinsdagmiddag wer den afgegeven, maar dat kon volgens de voorzitter alleen voor een venter met vis zijn. De rest kreeg alleen een ver gunning op Woensdagmiddag; helemaal was er toch niet aan te ontkomen. Dat venten met vis vond de heer Tim mermans niet zo erg, want er was in heel Sprang toch geen enkele viswinkel. Op het eigenlijke betoog van de heer Van Caem antwoordde de voorzitter, dat B. en W. eerst dezelfde gedachte waren toegedaan. Tenslotte was er een bespre- knig geweest met de winkeliersvereniging en daarvoor waren ze gezwicht. De heer Dekkers vroeg of ook de groentewinkels onder de volledige halve- dagsluiting vielen, wat hij ongewenst vond. Toch moest de voorzitter dit in principe bevestigen. Hetzelfde tegenover mevrouw Gerlach, die vroeg of kapprs buiten de winkel op Dinsdagmiddag mochten gaan kappen bij iemand die niet kon komen. De heer Vos verklaarde er zich nog maals voor om het te laten zoals het was. De voorzitter verklaarde echter nogmaals dat dat niet ging en bleef het een puzzle vinden, die zelfs de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten ontzet tend moeilijk vond. De heer De Bie suggereerde een hele waslijst te maken en de heer Vos meen de dat dan maar de hele verordening moest vervallen. De voorzitter vond dat men ook aan het personeel moest denken. Dan zou hij liever behalve de genoemde kategorieën er nog enkele bij nemen. De heer Van Caem betoogde nogmaals dat de meerderheid voor sluiting was en alles bijeen maar een kwart tegen. Daar om kon hij het voorstel zo niet aanvaar den en stelde hij voor dat B. en W. het zouden terugnemen. Dan zouden volqens de voorzitter de zelfde problemen blijven. Tenslotte werden de kategorieën die al genoemd waren aangevuld met de ma nufacturenwinkels, de drogisterijen en si garenwinkels en de groentewinkels, zo dat die ook op Dinsdagmiddag gesloten zullen moeten zijn met de kruideniers winkels, de brood- en banketbakkers winkels, de slagerswinkels en de kap perswinkels. Zo werd de Gordiaanse knoop doorgehakt. en Lederindustrie te Waalwijk. Velen van) U zullen de „Werkkamer" van ons Museum -Slem hebben gezien. op de Let Bestuur heeft thans de beschikking gekregen over een van de oudste woningen van Waalwijk, n.l. No. 6 op de Klooslerwerf, waarin heel vroeger het klooster „Nazareth" was gevestigd. Na enige veranderingen die nog moeten worden aangebracht, hopen wij het Museum in Juni of Juli voor! het publiek ie kun nen openstellen. Wij zouden van dit Museum gaarne een documentatie-centrum willen maken voor de gehele Nederlandse Schoen- en Leder industrie en in verband daarmede zouden wij de lezers willen verzoeken om, indien zij voorwerpen in hun bezit hebben die voor dit doel van betekenis kunnen zijn, deze aan het Museum, eventueel tegen nader overeen te komen vergoeding, te willen afstaan. Deze voorwerpen kunnen zijn enz. enz. enz. Alles wat er toe kan bijdragen om een zo volledig mogelijk beeld te geven van de ontwikkeling in onze industrie, is welkom. Op UW rommelzolder heeft U misschien dingen staan die U niet: meer aankijkt en die, gerangschikt in het kader van de ont wikkelingsgang in ons vak, van grote betekenis kunnen zijn. Schenkers worden in een speciaal daarvoor bestemd register ingeschreven. Ook is het mogelijk voorwerpen die men toch liever in eigen dom wenst te behouden, tijdelijk aan het Museum af te staan. Er bestaat ook gelegenheid om Erelid-Stichter te worden met een storting van ineens ten minste Fl. 100. Begunstiger met een jaarlijkse bijdrage van Fl. 10. Donateur met een jaarlijkse bijdrage van Fl. 2.50. Het Secretariaat van onze Stichting zal gaarne Uwe medede ling in behandeling nemen. Bij voorbaat bedankt J. TIELEN JUD. TIMMERMANS Secreiaris Penningmeester Mr. v. Coothstraat 35 J. W. v. HEESBEEN Voorzitter De punten 9, moeilijkheden. 10 en 11 boden geen Verkoop bouwterrein voor 20 woningen. Bij dit voorstel merkte de heer De Raedt op, dat er blokjes van 2 wonin gen gebouwd zouden worden en hij vroeg of de open gaatjes nu niet eens dichtge- maakt konden worden. De voorzitter antwoordde daarop, dat het de laatste tijd ontzettend moeilijk was om grond los te krijgen. Hij stuitte op veel meer verzet van de eigenaren dan vroeger en zag geen andere oplossing dan maar te gaan onteigenen. De men sen werden kennelijk eigenaardig voor gelicht. Zo had men iemand, van wie de gemeente een stuk grond van f 3000 wilde kopen, verteld, dat hij wel 15.000 gulden bedrijfsschade kon krijgen. Wethouder Winkelman antwoordde dat de lage prijzen van de Zuid-Neder landse Bouw- en Handelscombinatie wa ren gebaseerd op bouwen vlak bij el kaar. Anders zouden de woningen veel duurder worden. De heer Van Caem had zich, overwe gend dat die combinatie toch geen in stelling van liefdadigheid was, afgevraagd of de huurprijs inderdaad op f 6.50 zou komen. Hij was bang dat de toevoeging plus minus teveel speling zou laten. Zouden plannen onder de woningstich ting niet voordeliger uitkomen? Een aan nemer had hem gezegd, dat de aanne mers bereid waren woningen te zetten voor dezelfde prijs als de laatste. De voorzitter meende echter dat men dat niet au sérieux kon nemen, want bij de laatste aanbesteding waren ze be langrijk hoger geweest en dat was dan ook niet goedgekeurd. De heer Van Caem zei dat hij wel iets voelde voor het voorstel van B. en W„ maar hij wilde de huurprijs houden op f 6.50. De voorzitter antwoordde dat B. en V/. ervan overtuigd waren dat dit zou gebeuren en op een vraag van de heer Dekkers, dat de plaatselijke aannemers ingeschakeld zouden worden, dat echter de materialen door de combinatie gele verd zouden worden. Daarna ging de raad met het voor stel accoord. De punten 13, 14 en 15 gingen vlot onder de hamer door. Aan het laatste punt werd nog toegevoegd eenbedrag van f 250 voor de plaatselijke EHBO, voor de aanschaffing van materialen om te kunnen beginnen. Daarna werden nog enkele punten aan de agenda toegevoegd. Op de eerste plaats het voorstel van B. en W. om het presentiegeld voor de raadsleden te verhogen van f 4 op f 6.50 en de vergoeding voor leden van het stembureau van f 8, -wat voor sommigen niet eens voldoende was om hun verlet te compenseren, tot f 10. De raad keurde dit goed. Dan stelden B. en W. nog voor om de panden Kerkstraat 78 en 80 aan te kopen van een weduwe Nieuwenhuizen te Amstelveen. Die zouden mettertijd af gebroken moeten word«n om de door braak van de nieuwe straat waaraan nu gebouwd ging worden naar de Kerk straat te realiseren. Dan zou men einde lijk in Sprang-Capelle „een blokje om" kunnen. De koopprijs was f 8000. Ook dit keurde de raad goed. Omdat op 1 Juli de nieuwe kringarchi- tekt in functie zou treden kon de functie van gemeentearchitekt komen te verval len. B. en W. stelden voor een besluit in die zin te nemen. De huidige functio naris zou op hetzelfde salaris in dienst blijven als technisch ambtenaar eerste klas. Ook hier ging de raad mee ac coord. Mededelingen waren er verder niet en evenmin waren er vragen binnengeko men, zodat de voorzitter de vergadering met gebed kon sluiten. RUSSISCH AGENT LOOPT OVER NAAR WESTEN Moordopdracht niet uitgevoerd. In Bonn werd de vlucht onthuld van een kapitein van de Russische geheime staatspolitie M. V. D. Ni- Kolaj Chochiof. Hij was oorspron- kehjk naar West-Duitsland :>e- siuurd met de opdracht dr. Georgi Okolowitsj, een der leiders van de Russische anti-Sovj et-organisatie in het buitenland, de N.T.S ie vermoorden. Op aanstichten van zijn echtgenote heeft Chochiof de ze opdracht niet uitgevoerd. Hij heeft zich met zfjn twee Oost- duitse handlangers bij de Ame rikaanse autoriteiten gemeld en hun uitgebreide inlichtingen ver schaft over het doen en laten van de M.V.D. in Rusland en in het buiienland. Chochiof heeft ook de speciale wapens uitgeleverd, die hem voor het plegen van de aanslag waren gegeven electrische pistolen, die vrijwel geluidloos vuren, en met cyaankali geladen lum-dum-kogels, die hun slachtoffers onmiddellijk doden. De onthullingen van Cho chiof zullen leiden tot de arresta tie van talrijke Sovjet-agenten in West-Europa. De kapitein heeft over de organisatie van Russische spionnagenetten hier een schat aan gegevens uitgeleverd. DE ZAAK FABER. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken is van oordeel, dat even.u- e'e berechting van de ontvluchte oorlogsmisdadiger Faher in Duits land geen aanvaardbaar alterna tief is voor de gevraagde uitleve ring. De uitspraak van het Oberlan- desgericht te Düsseldorf acht men voorshands in strijd met de door de hogere Duitse rechter omtrent Polk gegeven richtlijnen. De minis ters zulten zich zo spoedig moge lijk omtrent verder ie nemen stap pen beraden.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1