UIT DE PROVINCIE PROGRAMMA 3 3 voor de viering van de verjaardag van H. M. KONINGIN JULIANA op Vrijdag 30 April 1954 in de gemeente Waalwijk. 4' "5™ ft""g"r°il|„%P"ri0lieS 'Chielen- spoedig meerdere voorstellen zou den volgen. Ook werd crediet gevraagd voor riolering en verharding van het dorpsplein. Hierover zegt het prae-advies: Vanwege 't College van B. en W. was opdracht gegeven aan de Tech nische Dienst van Bouw- en Wo-. ningtoezicht alhier, tot het opma ken van een plan en een begroting van kosten voor verharding en rio lering van het dorpsplein en de daarmee samenhangende voorzie ningen. De opzet is het plein te voorzien van tegels van het formaat 40 x 60 centimeter; dikte 8 cm. Noord- en Westzijde wordt omzoomd door een bestrating van gewone klinkers. De Oostzijde sluit aan op de Stations straat Het op te breken gedeelte in de Stationsstraat wordt vervangen door een klinkerkeibestrating. Zoals de raad bekend is zal de nieuwe herbouwde R.K. Kerk in Augustus 1954 in gebruik worden genomen. Het verdient alleszins aanbeveling en het zou ten zeerste gewenst zijn dat de uitvoering van deze plannen zijn beslag had gekre gen tijdens de opening van de kerk. Waar uiteindelijk dit project tóch ter hand dient genomen te worden, is uitvoering op korte termijn te prefereren. Blijkens de aan B. en W. ver strekte cijfers zullen de kosten van een en ander niet gering zijn en worden deze geraamd op rond 134.000.Waar de uitvoering van dit plan als het ware bepalend is voor het aanzien van de gehele ge meente en hiermee volledig een af doende oplossing wordt verkregen, vertrouwen B. en W. dat ook de ragd met ter vergadering te ver tonen plan zal instemmen. De heer v. Sprang juichte een en ander toe en de raad gaf gaarne zijn toestemming. Voorstellen tot wijziging Bouwveror dening en tot het nemen van een besluit dat een wijziging van het wederopbouw- plan wordt voorbereid, werden goedge keurd. Aan de orde was verder het voorstel tot wijziging van het reglement voor de nieuwe gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke zorg. Artikel 5 van het Reglement voor de nieuwe Instelling voor Maatschappelijke Zorg stelt het aantal bestuursleden vast op een oneven aantal van tenminste 3 en ten hoogste 5 leden. Omtrent de af treding bepaalt artikel 7, dat jaarlijks op 31 December een of twee leden van het bestuur aftreden. Het is ons thans geble ken dat uitvoering van deze bepaling bij een aantal bestuursleden van 3 niet te verwezenlijken is. Met het oog echter op het feit, dat in de vorige raadsvergade ring tot benoeming van 5 leden werd overgegaan en mede gelet op de wense lijkheid om in het Bestuur verschillende groeperingen van de bevolking te ver tegenwoordigen zal het aantal bestuurs leden zonder twijfel ook steeds 5 bedra gen. De heer van Sprang stelde echter voor dat de aftreding periodiek zou geschie den en dat de leden van het Lestuur niet gekozen zouden worden naar de voor dracht van B. en W„ maar naar een aanbeveling van deze. De raad zou al tijd buiten deze aanbeveling om kunnen stemmen. Wethouder van Drunen wees er op dat het kiezen van bestuursleden voor Maatschappelijke Zorg niet zomaar wil lekeurig kon gebeuren en was van me ning dat een voordracht wel het beste was. De voorzitter bepleitte ook een voordracht boven een aanbeveling. Wethouder v. d. Wiel zag hierin ech ter geen bezwaar en steunde het voorstel van de heer van Sprang, evenals de heer Pijnenburg. Het voorstel van de heer v. Sprang om de bestuursleden periodiek te laten aftreden en te benoemen op aanbe veling van B. en W. werd met 8 stem men tegen 3 stemmen aangenomen. Uit de opheffing van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur vloeit nog voort dat aan de zitting hebbende bestuursle den en de secretaris-penningmeester in gaande 2 Mei 1954 eervol ontslag dient te worden verleend. De huidige bestuurs leden zijn: Arn. Brok Grotestraat 63 en Adr. Muskens Kerkstraat 16. Zoals de raad bkend is maakt de heer A. van de Wiel sinds 31 December 1953 geen deel meer uit van het op te heffen Burgerlijk Armbestuur. De huidige secretaris-pen ningmeester is M. van Huiten, Grote straat 136. Op voorstel van B. en W. besloot de raad deze heren eervol te ontslaan. De voorzitter bracht in zeer hartelijke woorden dank aan hen die als bestuurs lid van het burgerlijk armbestuur zitting hadden gehad en sprak zijn erkentelijk heid uit voor 't zware en moeilijke werk in de voorbije jaren verricht en was overtuigd dit te doen namens de gehele raad, ja ztlfs de gehele bevolking. Het oude heeft plaats moeten maken voor het nieuwe, het werk dat wacht voor deze instelling zal groter en om vangrijker worden, maar de verdienste van hen die nu weggaan is er niet minder groot om. Tot secretaris van de instelling maat schappelijke zorg werd met 10 stemmen gekozen de heer K. van Dun en tot pen ningmeester met 8 stemmen de heer M. van Huiten, tot dusver secretaris-pen ningmeester van het Burgerl. Armbe stuur. Aan de orde was verder het voorstel tot het het verlenen van een garantie maximaal groot f 200. Met betrekking tot een door het comité Vrije tijdsbeste ding te houden tentoonstelling. Hierover zegt het prae-advies Ten einde een nuttige vrije tijdsbeste ding voor de jeugd en ook voor de ou deren meer te animeren en te stimuleren is in onze gemeente een comité opgericht dat tot doel heeft een en ander in goede banen te leiden en de deelname daaraan voor iedereen, jong en oud, zoveel mo gelijk te bevorderen. Het hoofddoel is wel de jeugd te bewegen in hun vrije tijd enige bezigheid ter hand te nemen, ter wijl deze ook van belang kan zijn voor hun opvoeding en toekomst. Hierdoor wordt ook bereikt, dat de jeugd van de straat gehouden wordt, met alle nut tige gevolgen van dien. Ook voor de ouderen is een nuttige vrije tijdsbesteding een aangename tijdspassering, die alleen doelmatig en ook leerzaam kan zijn. Door voormeld comité is een begin ge maakt met de actie door het organiseren van een tentoonstelling op het gebied van de vrije tijdsbesteding. Alsdan worden producten tentoongesteld, welke in de vrije tijd vervaardigd zijn, terwijl het ook de bedoeling is de beste inzendingen te bekronen. Door een en ander zullen op de eerste plaats de inzenders en daar naast ook degenen die niet aan de ten toonstelling hebben deelgenomen, geprik keld worden tot actie en medewerking. Het is begrijpelijk, dat aan het houden van een tentoonstelling en de toekenning van prijzen financiële kosten verbonden zijn, die niet door het comité gedekt kun nen worden. Met het oog hierop is door dit comité een verzoek ingediend om subsidie. De voorzitter wees in dit verband op het zeer nuttige van deze instelling en bepleitte warmhet verlenen van deze subsidié. De heer van Sprang juichte dit werk ook zeer toe en wees er op dat de ge meente moest steunen daar waar moge lijk is. De raad gaf dan ook zijn goedkeuring aan het voorstel. De heer Fortuijn vond het bedrag wat aan de lage kant en pleitte voor een groter bedrag. De voor zitter wees er echter op dat het niet een tegen de overheid aanleunen moest wor den. Aan de orde was verder nog een be grotingswijziging in verband met een voorstel tot verhoging van de presentie gelden voor leden der stembureaux. Tot slot werd nog aangenomen het voorstel tot overdracht van een strook grond aan het R.K. Kerkbestuur, i.v.m. de bouw van de Kleuterschool. DE GEKOZENEN IN DE PROV. STATEN VAN NOORD-BRABANT. Katholieke Volkspartij. Janssen, R. W. Roosendaal; van Hasselt, J. A. P. M., Bergen op Zoom Alberts, P. 13. M., Rucphen; de Gou, L., Steenbergen; Mattheus- sens, C. J. A. M., Ossendrecht van der Poel, A. J. L., Breda van den Broek, J. P., Baarle Nassau Rom- som, A. P., Breda Manders, G. J. A., Zundert Biemans, H„ Breda; Philippart, G. P., Eindhoven Smulders, geb. Belien, G. C. Th. M., Middel beers van Doren, J. J., Best de Natris, W., Eindhoven van Eijndhoven, P. J., Netersel (gem. Bladel); van Beek, C. A. A., Reuse] Panken, Th. I., Eindho ven van Lanschot, F. J. J. L., Gel drop Smits van Oijen, jhr. J. Th. M., Nu en en van Ivemenade, F. A., Eindhoven van Daal, J. M., Groot Linden van Ruel, B. J., Oss Hendriks, P. M. J. Wanroij van Kemenade, G. I. M„ Uden van Grunsven, W. Ph., Berghem Ver- berne, H. L. F. A., Someren den Ouden, F. J. C., Helmond Swin- kels, A. L. A., Deurne; Severijnen, A. M. W„ Boekei Steenbergen, H. J. M. Veghel Otten, mej. A. P. Th. C. C., Erp Sassen, E. M. J. A., Vught Loeffen, J. L., Nistelrode Hovenier, J. \V. Schijndel v. d. Eerenbeemt, F. H. J. M„ 's-Herto- genbosch v. d. Hurk, C, A., Heesch Teijssen, J. L. P. M., Waalwijk van Haaren, H. A., Til burg Janssen, geb. Twaalfhoven, W., Tilburg Beerens, J. C., Loon op Zand van Roermond, A. E. M., Rilvarenbeek Simons, C. J., Hel- voirt de Kort, W. L. P. M., Goirie; Coppes, P. H., Tilburg; van Bijs- terveldt, C., Goirie Heere, mr. Th. H. A. M., Raamsdonksveer van Lnnik, G. J. Zevenbergschen hoek; van Oers, F. A. J., Oosterhout de Wild, C. J., Oudenbosch Kamp, A. A. P., Drunen. Partij van de Arbeid. Ratsma, P., Bergen op Zoom Lienden, v. C. J., Eindhoven; Jong bloed, A., Breda Krugers, J. F. L., Tilburg van Deelen, W. J., Eindhoven Janssen, mej. G. J., Den Bosch van Pelt, N. J., Til burg Willems, J. M., Oisterwijk. 1 ussen de heren Vermeulen, J. F. M., Breda, Baggerman, J. C., Til burg en Koppenol, M., moet om 1 plaats worden geloot. Christelijk Historische Unie. Van der Put, D. W„ Zevenber gen Kuiper, S., Werkendam. Katholieke Nationale Partij. Rademaker, A. A. J. M., Roosen daal. Anti-Revolutionnairen. De Jong, C. G., Almkerk; van der Schans, D. A., Eethen. Vrijheid en Democratie. Kloezen, J. H., Breda. HERDENKING BRABANTS GESNEUVELDEN TE WAALRE Voor het eerst is vorig jaar de herdenking van Brabant's gesneu velden van de eerste Zondag in September verlegd naar de voor avond van de Nationale Feestdag, wanneer heel Nederland met zijn gedachten verwijlt bij hen, die voor de bevrijding van ons land in de jaren 1940-1945 het offer van hun leven gebracht hebben. Wederom was toen de belangstel ling zeer groot. Naar verwacht mag worden, zal deze dit jaar op Dinsdag 4 Mei nog toenemen, Immers, een van de treffendste momenten was weleer steeds de godsdienstige plechtig- Centraal Oranje-Comité. 10.30 uur. KINDER-AUBADE op het Raadhuisplein, door de kinde ren van de gezamenlijke lagere scholen en de B.L.O.- school van Waalwijk. De kinderen trekken in optocht naar het Raadhuis plein met begeleiding van de Harmonieën „St. Crispijn" en „St. Jan" en de K.A.J. drumband. 1 ijdens de aubade worden de kinderen toegesproken door Burgemeester J. L. P. M. Teijssen. Na afloop van de aubade ontvangen de kinderen een tractatic. Vereniging „Koninginnedag" v.m. Besoijen. 14.00 uur. KINDER OPTOCHT, begeleid door de K.A.J. drumband Opstelling bij de Ned. Herv. Kerk aan de Haven. 15.00 uur. KINDERSPELEN op het R.W.B.-terrein. 19.15 uur. ZANG door het Kinderkoor „Hosanna". Dirigente Mej. Ant. Blom. Programma: 1. Wie zingt er mee D. Appeldoorn 2. Echo H. C„ v. Oost 3. De gevaarlijke straat K. Hamm 4. Kemperlied J. A. Brotiwer v. Zanten 5. Mei J, C. Andriessen 6. De Winter is voorbij 19.30 uur. ZANG door de Ghr. Zangvereniging „Hallelujah". Diri gente Mej. Ant. Blom. Programma 1. Wilhelmus 2. Hymne aan de nacht F. Pijlman 3. Treurlied H. Altink 4. Motet 12 P. Schulz 5. Neerland en Oranje Elgar-Wolf 6. Jeruzalem G. Verdi 7. Slavenkoor G. Verdi 20.00 uur. CONCERT door de Koninklijke Harmonie „Sophia's Ver eniging, Loonopzand. Dirigent de Heer Ant. Kotter. Programma 1. Openings Marche 2. Gedenck Clanck 3. Scènes Alsaciennes 8. Dimanche Matin b. Au Cabaret c. Sous les Filleuls d. Dimanche Soir 4. Le Rcy D'YS, Ouverture Pauze, Scènes Caucasiennes a. Dans les Montagnes b. Dans le Village c. Dans la Mosquée d. Procession du Sardar 6. Scènes Napólitaines 7. Marche Finale 8. Wilhelmus Vereniging „Trouw aan Oranje", St. Antonius-parochie. 8.30 uur. H. Mis in de St. Antoniuskerk voor de gevallenen tijdens de oorlog uit de St. Antoniusparochie. 14.00 uur. Kinderspelen op het terrein waar de speeltuin zal komen, tussen de Dr. Ringérsstraat' en de Pres. Steynstraat. 19.30 uur. Muzikale wandeling door de Harmonie St. Jan, met lam pion-optocht. 19.00—24.00 uur. ORANJE-BAL in „De Lindeboom" met attracties. Vereniging „Oranje Boven", v.m. Baardwjjk. 13.45 uur. Verlrek van de kinderen voor de kinderspelen vanaf de Muzieknis, met begeleiding van de Harmonie St. Jan. 14.00 uur. KINDERSPELEN op het Juliana-terrein. 20.00 uur. ORANJE-BAL in zaal „Het Vosje". Vereniging „Oranjehuis", Centrum. 7.30 uur. H. Mis in de kerk van St. Jan tot intentie van H. M. Konin gin Juliana. 13.30 uur. Start van STADSLOOP door de jongens van klas 5 en 6 der lagere school vanaf de Marktfinish voor de ingang van liet RKC-terrein op de Zuider-Parallelweg. 14.00 uur. KINDERSPELEN op het RKC-terrein. 19,00 uur. CONCERT door het Gemengd Koor van de Liedertafel „Oefening en Vermaak" op de kiosk op het Raadhuis plein. Directeur de Heer L. Sars. Programma: 1. Wilhelmus. 2. Nederland en Oranje 3. Friihlingszauber 4. Einzug der Gaste, uit Tannhaüser 0. Wals uit Faust 6. Hallelujah uit Messias 7. Jeruzalem uit I Lombardi 8. Kerkkoor uit Cavalleria Rusticana uur. CONCERT door de Waalwjjkse Harmonie St. Crispijn op de kiosk op het Raadhuisplein. Dir. de Heer G. Dujjvelaar. Programma 1. Wilhelmus 2. Avanti, Mars c. ^ori 3. Nabuchodonosor, Ouverture Verdi, L.-Walpot 4. Diavolino, Air Varié pour Clar. mi b R. Mullot 5. Ellinore, Ouverture p. Stalmeier b. Cavallerie Legere, Ouverture Suppé-Briffaux Aiendsnest, Mars p. Bisselink Na al loop 1AP 1 OE door 'een gedeelte van het Centrum. De gezamenlijke Waahvijkse Oranjeverenigingen verzoeken de in gezetenen om op de verjaardag van H. M. Koningin Juliana uiting te geven aan hun feestvreugde door algemeen de vlaggen uit te steken. Beleefd verzoek om tijdens het zingen STILTE in acht te nemen! WIJ ZIJN JONG. 1. Wij zijn jong, de aard ligt open, lokt en roept met sterk geluid, Ons verlangen en ons hopen drijven ons de huizen uit, Makkers, laat het hoofd niet hangen, kijk maar in de zonneschijn. Er op uit met sterk verlangen. Wij zijn jong en dat is fijn. Ton Kotter Valerius, arr. Wiest J. Massenet E. Lalo, arr. A. Gironce M. Ippolitow-Ivanow J. Massenet arr. Leon Chic Ton Kotter 20.1; Edv. Elgar M. von Weinzierl R. Wagner Ch. Gounod G. Handel G. Verdi P. Mascagni 2. Ligt daar achter gindse bomen niet een onbekend gebied? Zingt de wind niet langs de stromen zijn bekoorlijk zang'rig lied! Of wij zwerven op de heide, dan wel in de duinen zijn, Of wij gaan langs bos en heide. Wij zijn jong en dat is fijn! 3. Op dan op! De zon zal stralen overal, langsi heg en steg. Als de nacht te vroeg mocht dalen, wijzen sterren ons de weg. 't Vrolijk lied dringt uit de kelen, mocht er ook een buitje zijn, Regen, wind kan ons niets schelen. Wij zijn jong en dat is fijn! EEN SCHEEPJE. L Een scheepje in de haven landt, Ho-jo! Ho-jo, ho-jo, ho-jo' Gevuld met specerijen, ho-jo, ho-jo, ho-jo, ho-jo, ho-jo, hol' En menig flinke jonge kwant J J Met buidels vol tot aan de rand En harten vol verblijen, Ho-jo, ho-jo, ho-jo, jo, ho-jo, ho-jo! 2. Een beetje pret, na leed en last, Ho-jo, ho-jo, ho-jo, ho-jo! Mie zou het u misgunnen! ho-jo, ho-jo, ho-jo, ho-jo, ho-jo, ho-jo' Maar niet de zeilen volgebrast! Toe, leg een reefje, waar het past, Het zou eens stormen kunnen! Ho-jo, ho-jo, ho-jo, jo, ho-jo, ho-jo!- HET LIED VAN HERTOG JAN. 1. I oen den Hertog Jan kwam varen te peerd parmant al triumfant, Na zevenhonderd jaren, hoe zong men t 'allen kant Har-ba-lo-ri-fa, zong den hertog, Har-ba-lo-ri-fa, na zevenhonderd jaren fn dit edel Brabants land. 2. Hij kwam van over 't water de Schelde vloed aan wal te voet t 'Antwerpen op de straten. Zilver veren op zijn hoed, Ilarba enz. t 'Antwerpen op de straten, Leren leerzen aan z'n voet. 3. Rooise boeren komt naar buiten met de grote trom, met de kleine trom, Trompetten en cornetten en de fluiten want den Hertog komt weerom, Harba, enz. Trompetten en cornetten en de fluiten In dit Brabants Hertogdom. 4. In Valkensweerd daar zaten al in de kast, de zilverkast, de gulde-koning zijn platen, die wierden aaneen gelast, Harba enz. de gulde-koning zijn platen, toen had hij een harnas. 5. W ij reden allemaal samen op Waalwijk aan, door de Kloosterlaan En Jan riep: in Gods name, hier heb ik meer gestaan, Harba enz. En Jan nep: in Gods name, reikt mij mijn standaard aan. 6. Hg is in Den Bosch gekommen al in de nacht, niemand zag 't, En op de Sint Jan geklommen, Daar ging hij staan op wacht, Harba enz. En op de Sint Jan geklommen, daar staat hij dag en nacht. WAT ZULLEN ONZE PATRIOTJES. 1. Wat zullen onze patriotjes eten Als zij in 't leger zijn? Een kiekske aan 't spit gesteken, Dat zullen onze patriotjes eten: Kapitein, luitenant, vaanderig, sergeant, tamboer, korporaal, patriotjes allemaal Kameraden, kameraden. 2. Wat zullen onze patriotjes drinken, Als zy in 't leger zijn? Den wijn, uit zilv'ren pinten, Dat zullen onze patriotjes drinken: Kapitein, enz. 3. Waarop zullen onze patriotjes slapen Als zy in 't leger zijn? ^dPen, Op 'n bed met schone lakens, KapiteinCenz? Pa,rl»''«s Met een groot kanon met wieltjes, Kajüein, enz?" Patri°tjeS SChieten: LIEF VADERLAND, VAARWEL! 1. Vaarwel, mijn dierbaar Vaderland Lief Vaderland, vaarwel! k VeTlaat Uw dierbaar duin en strand, Lief Vaderland, vaarwel! Maar 'k ga met opgewekte moed, Vol levenslust en goede moed, Lief Vaderland, vaarwel! 2. Mijn laatste groet zij U gewijd, Lief Vaderland, vaarwel! Maar 't scheiden duurt niet voor altijd Lief Vaderland, vaarwel! Eens zie ik Uwe beemden weer, Als ik behouden wederkeer, Lief Vaderland, vaarwel! 3. Uw beeld staat steeds voor mijnen geest, Lief Vaderland, vaarwel! Dit maakt mij kloek en onbevreesd, Lief Vaderland, vaarwel! En treedt mijn voet op vreemde grond, Dan zeg ik nog uit hart en mond Lief Vaderland, vaarwel! WILHELMUS. Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytschen bloei; Den Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doet. Een prince van Oranjen Ben ick vrij onverveert; Den Coninck van Hispanjen Heb ick altijd ghe-eert. 2. Mijn schilt ende betrouwen Sijt ghij, o Godt, mijn Heer! Op U so wil ick bouwen, Verlaet mij nimmer meer! Dat ick doch vroom mag blijven U dienaar t 'allerstont, De tyranny verdrijven, Die mij mijn hert doorwont. heid, die de katholieken en de protestanten op die September- Zondag vooraf lieten gaan aan het gezamenlijk herdenken rond de grafstede van de Brabantse soldaat in de eeuwenoude St. Willibror- dus-kapel te Waalre. Het bestuur van de provinciale Stichting Her- deiïking Brabant's Gesneuvelden heeft voor dit jaar dat religieus karakter weten te herstellen. Om half acht komen de deelne mers samen op een punt dichtbij de Markt te Waalre, dus niet meer bij het verder af gelegen raad huis. Vandaar vertrekt men zwij gend onder het geroffel van de gil- detrommen naar het oude kerkje, terwijl het carillon in de toren van het gedachtenismonument het „Wilt heden nu treden" speelt. Binnen wachten allen de voorge schreven minuten van stilte op klokslag acht uur af, waarna de beiaardier het Wilhelmus ten ge hore brengt en de voorzitter, Mgr. dr. G. P. J. Bannenberg het Onze Vader voorbidt. Nadat de geza menlijke zangkoren van Aalst en Waalre het „Beati Mortui" hebben uitgevoerd, begint het défilé met bloemenhulde op het eregraf en verlaten alle deelnemers de kapel. De protestantse bezoekers bege ven zich naar het vlakbij gelegen Parochiehuis, waar de Ned. Herv. predikant van Valkenswaard, ds. J. A. Alsfelt, zal voorgaan in een herdenkingsstond. De katholieken komen terug in het kerkje voor de solemnele Avondmis, die de gewes telijk aalmoezenier, maj'oor Th. H. H. Op het Veld met assistentie van de kapelaans van Aalst en Waalre voor de zielerust der gesneuvelden zal opdragen. Na afloop vertrekt een extra au tobus van de EMA omstreeks half tien van de Waalrese Markt naar het station Eindhoven, zodat alle deelnemers nog die avond hun woonplaats kunnen bereiken. De ouders van alle gesneuvelden in Brabant ontvangen nog een programma met uitnodiging. DE SCHOONHEID VAN STAD EN LAND IN DE PROVINCIE NOORD-BRABANT. De Raad van Overleg inzake de schoonheid van stad en land in de provincie Noord-Brabant heeft een brochure uitgegeven die bo- venstaande titel draagt. Daarin vertelt V. Langenlioff over 't doel en het werk van de verschillende verenigingen die zich beijveren

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3