Wereld RANG Waalwijkse en LangstCourant UIT DE SC2 H.M. de Koningin verjaart. Vorstelijk Deens bezoek aan Nederland. Gemeenteraad Waalwijk. 'De tMsnapeiifi# van domste tang. De Conferentie van Geneve. LERAREN GEVONDEN OP DRACHSTEINBERG. Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. VRIJDAG 30 APRIL 1954 Uilgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO Wl HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 35 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAAI,WIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR. ADRES: „ECHO" Hoe men verder ook tegen de confe rentie in Genève aankijkt, men kan niet ontkennen, dat ze met een wonderbaar lijke vlotheid is begonnen. Over alle pro cedure-kwesties werd binnen de kortste keren overeenstemming bereikt. Dit houdt in dat rood China niet zonder meer als gelijke van de Grote Vier zal worden behandeld en dat eerst de kwestie-Ko- rea op de agenda verscheen en daarna Indo-China. De talen die worden ge bruikt zijn Frans, Engels, Russisch, Chi nees en Koreaans, wat een nogal inge wikkeld vertaalsysteem noodzakelijk maakt. Het voorzitterschap wordt bij toerbeurt bekleed door de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Molotof, de Engelse minister van buitenlandse za ken, Eden, en de Siamese minister van buitenlandse zaken prins Wan Wajta- wakon Krommoen Narabhip Bongspra- band. Noch minister Dulles, noch de Chinese minister van buitenlandse zaken Tsjoe en Lai, noch minister Bidault zul len de voorzittershamer hanteren. Dinsdag had de eerste eigenlijke ver gadering plaats, die gepresideerd werd door Molotof. Daarbij voerden de Noord- koreaanse minister van buitenlandse za ken generaal Nam II en zijn Zuidkore- aanse collega Pjoeng het woord. De be sprekingen worden gehouden achter ge sloten deuren. De eerste heeft een plan voor hereniging van Korea ter tafel ge bracht dat kennelijk van Russische in spiratie was het terugtrekken van alle buitenlandse troepen, de vorming van een gemengde Noord-Zuidkoreaanse commissie voor het ontwerpen van een kieswet, algemene verkiezingen cn de vorming van een regering voor heel Ko rea. Dit lijkt heel aannemelijk, maar men herinnere zich Berlijn, waar Molotof een soortgelijk plan naar voren bracht met betrekking tot Duitsland, zonder enige waarborg dat de verkiezingen inderdaad vrij zouden zijn. De zuidkoreaanse minister verklaarde dat zijn land niet wilde dooryechten, maar dat heb wanneer het om zijn vrij heid ging, wel zou doorvechten. Ondertussen dringt de kwestie-Indo- China zich steeds sterker op, vooral door de kritieke situatie waarin de vesting Dien Bien Phoe begint te verkeren. De ministers Molotof en Bidault hebben er buiten de conferentiezaal overleg over gepleegd. Molotof wil een verte genwoordiger van de opstandige Viet- minh uitnodigen, waartegen van Weste lijke zijde geen ernstig bezwaar schijnt te worden gemaakt, zolang dit in qenen de le erkenning inhoudt van de Vietminh. Van de andere kant pleegt Molotof weer overleg met Dulles over het plan van president Eisenhower over het vreedzaam gebruik van de atoomenergie. Er heerst dus wel activiteit in Genève. Of die resultaten tot gevolg zal hebben, moet worden afgewacht. MALENKOF EN KROESJEF SAMENWERKING MOET ER KOMEN. Malenkof, leider van de Sovjet regering, en Kroesjef, leider van de Communistische Partij Rusland hebben onverwacht een redevoe ring gehouden, die duidelijk aan sluit op de conferentie in Genève. De twee Russische leiders, die voor de opperste Sovjet in Moskou het woord voerden, eisten van Ameri ka, dat het communistisch China zou erkennen. Malenkof betoogde, dat de communistische en kapita listische landen met elkaar „kun nen en moeten" samenwerken. Hoekstenen van de buitenlandse politiek van het Kremlin waren, volgens hem, de verdragen van we derzijdse bijstand, die Rusland na de oorlog met Engeland en Frank rijk heeft gesloten. „De Sovjet-Unie is nog steeds bereid zich onder be paalde voorwaarden bij de Atlan tische Unie aan te sluiten", aldus Malenkof. Hij pleitte opnieuw voor 't ver drag van veiligheid voor Europa, dat vorige maand door Molotof aan de ministers der Westerse Drie is voorgesteld (en werd afgewezen). Voorts drong hij aan op een uit breiding van de handel tussen de communistische en niet-communis- tische landen. Volgens Kroesjef „moeten en be horen de communistische en kapi talistische landen samen te werken omdat beide stelsels nu eenmaal bestaan". CHURCHILL s IN INDO-CHINA „GEEN MILITAIRE ACTIE". Premier Churchill heeft meegedeeld dar Engeland niet bereid is enigerlei mi litaire actie in Indo-China te ondernemen, zolang, de conferentie in Genève nog aan dr gang is. Temidden van gejuich ver klaarde hij in het Lagerhuis: „Wij heb ben geen enkele nieuwe militaire of po litieke verplichting aangegaan". LIJKEN VAN SCHOLIEREN EN Na 9 dagen zoeken hebben red dingsploegen Zaterdag de lijken ge borgen van zeven van de tien Duit se scholieren tussen 15 en 17 jaar, die op 15 April tijdens een zware sneeuwstorm op de 3000 meter ho ge Drachsteinberg zijn verdwenen. De lijken van twee van de drie be geleiders, een onderwijzer en zijn verloofde, zijn eerder op de dag gevonden. Zij lagen begraven on der 45 cm. sneeuw in de buurt van een kampplaats, waar reeds eerder een schoudertas van een jongen werd ontdekt. Het waren de honden van de reddingsbrigade, die de zes jon gens vonden. Ze waren aan elkaar gevroren en hadden zich blijkbaar tegen elkaar gedrukt om zo min mogelijk warmte te verliezen. De lijken lagen op 45 meter afstand van die der begeleiders. Men neemt aan dat de leraren de jongens in het kamp hadden gelaten om te trachten een weg naar beneden te vinden. Doch ze zijn kennelijk al spoedig in de sneeuwstorm, die twee dagen duurde, bezweken. Daarna, toen de leraren niet te rugkwamen, schijnen de scholieren zelfstandig getracht te hebben de berg af te dalen. Ook zij hebben 't slechts tot korte afstand van het kamp gebracht. Naar de vier ove rige vermisten wordt nog gezocht. Uit Milaan wordt gemeld, dat Zaterdag de lijken van drie berg beklimmers zijn gevonden, die ver scheidene dagen geleden in het Grignolamassief ten Noorden van Lecco verdwaalden. 1953 WAS ECONOMISCH EEN GOED JAAR. Het nationale inkomen van Nederland is in 1953 naar schatting gestegen met 6 percent ten opzichte van 1952. De om vang van de nationale productie vertoon- Oe in het afgelopen jaar een toeneming van circa 8 percent. De algemene eco nomische opleving in 1953 overtrof ver de productiederving van circa 1 percent tengevolge van de watersnoodramp. De ze watersnoodramp heeft het nationale inkomen echter een schade berokkend van meer dan 5 percent. Dit blijkt uit 't zeer lijvige jaarverslag van de Neder- landsche Bank over 1953, waarin de pre- dering op de E.B.U. steeds duidelijker blijkt een zwakke stee te vormen, teza men met de consolidatie van de binnen landse monetaire verhoudingen, die thans heeft plaats gevonden, rechtvaardigt de conclusie, dat de technische positie van de Nederlandse geldeenheid thans geen belemmering meer vormt voor een even tueel herstel van haar vrije inwisselbaar heid voor alle transacties in het lopende verkeer. DISPENSATIE IN ONTHOUDINGS- WET VOOR REIZENDEN. De Bisschoppen van Nederland heb ben besloten, wederom dispensatie te verlenen in de onthoudingswet aan per sonen, die op reis zijn. Derhalve verlenen Zij krachtens Pau selijke volmacht voor dit jaar (d.i. tot de Grote Vasten van het volgend jaar) ciispensatie alleen in de onthoudingswet op alle dagen van het jaar, behalve op Goede Vrijdag, aan de volgende perso nen, ook als zij buiten Nederland ver blijven: aan allen, die op reis zijn, be halve wanneer zij bij particulieren (d.w. z. in hun particuliere woning) hun maaltijd gebruiken, met dien verstande, aat onze onderhorigen ook buiten ons Bisdom van deze dispensatie gebruik kunnen maken. JONGETJE UIT HAARLEM ONTVOERD 7 De Haarlemse politie vraagt ieder, die inlichtingen kan verstrekken over het 4JA jaar oude jongetje Jaapje Klerk, dat op Eerste Paasdag spoorloos verdween en waarschijnlijk is ontvoerd, dit aan haar door te geven. Het telefoonnummer is K 500—15350. Het jongetje heeft een knap gezichtje met diepe blauwe ogen en donkerblonde krullen en was gekleed in een marine- kleurige houtjes-touwtjes-jasje met capu chon, rood bruin kort broekje, grijze sportkousen en lage bruine schoenen. Lichamelijk is hij normaal ontwikkeld, maar hij heeft opvallend dunne beentjes. Op zijn linkerwang heeft hij een klein lidteken. Aangenomen wordt, dat hij op de middag van Eerste Paasdag in een don kergekleurde personenwagen is ontvoerd. De bestuurder was een 30 tot 35 jaar oude man met donkerblond hoog opge kamd haar. Hij droeg een donkerblauw costuum met een smal, licht streepje en een bril met hoornen montuur. De po litie vestigt er de aandacht op, dat het jongetje door de ontvoerder in andere g/v> sident, dr M. W. Holtrop, uitvoerige be schouwingen wijdt aan de economische en monetaire ontwikkeling van Neder land. Het totale overschot op de betalings balans, met inbegrip van het normale ka pitaalverkeer en de aflossingen op de buitenlandse schuld beliep f 1.017 mil- lioen (in 1952 f 1621 millioen); de aan was van de goud- en deviezenvoorraad van de Nederlandsche Bank was - voor namelijk tengevolge van de terugbetaling van het destijds bij het Internationale Monetaire Fonds opgenomen crediet - geringer en beliep f 843 (1994) millioen. Deze toeneming van de goud- en devie zenvoorraad van de Bank overtrof aan merkelijk de toeneming van het totaal der liquide middelen in handen van publiek en bedrijfsleven en betekende derhalve een werkelijke versterking van de dek kingspositie van de Nederlandse geld eenheid. De bevredigende stand van de devie zenvoorraad, waarin overigens de vor kleren kan zijn gestoken of dat zijn haren kunnen zijn verknipt of geverfd. Punten van aanknoping kunnen zijn een tien maanden oud zusje, dat Josétje heet en een oom en tante, die Frans en Truuk heten. VIJFJARIG MEISJE ONTVOERD. In Colmschate onder Diepenveen heeft de politie een 34-jarige grondwerker ge arresteerd, die Zondagochtend ia Heeten bij Raalte het vijfjarig dochtertje van de expediteur De Zoet ontvoerde. De da der nam het meisje op de fiets zonder zich te storen aan het verzet, dat haar broertje, in wiens gezelschap zij wan delde, daarbij bood. Onmiddellijk werd in de gehele omgeving het politie-appa- raat in werking gesteld, 's Avonds werd de dader, die het meisje nog bij zich had, aangehouden. De grondwerker was af komstig uit de Rijkswerkinrichting te Avereest. Ongetwijfeld heel Nederland zendt vandaag minstens in gedachten of door het uitsteken van de nationale driekleur, een gelukwens naar paleis Soestdijk, waar HM. de Koningin in de kring van haar gelukkig gezin haar 45ste verjaar dag viert En wij bidden God dat Hij onze geliefde vorstin nog vele jaren voor ons spare. Wij hebben reden tot dank baarheid, elk jaar wanneer het weer 30 April is, omdat wij het voorrecht hebben in Koningin Juliana door een vorstin ge regeerd te worden die ook een moeder is voor Haar volk, maar daarnaast ten vol le Haar tijd begrijpt, getuige de grootse allure waarmee Zij de moderne proble men mee tracht op te lossen en de weg wijst die niet alleen Nederland, maar ook Europa moeten volgen om hun plaats in de wereld te behouden en te verbeteren. Telkens brengt Zij daarbij de christelijke waarden naar voren als de enige grondslag waarop een nieuwe we- Het bezoek dat koning Frederik en ko ningin Ingrid van Denemarken van Maandag tot Woensdag aan Nederland hebben gebracht, is zeer hartelijk en stijl vol geweest. Dat bleek al bij hun aankomst 's mor gens om 10 uur op het Centraal Station in Amsterdam, waar ter begroeting aan wezig waren koningin Juliana, prins Bernhard, de voltallige ministerraad, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en een aantal andere hoge auto riteiten. Amsterdam bleef niet achter bij de landelijke autoriteiten en had de stad feestelijk versierd, terwijl duizenden zich langs de korte route van het Centraal Station naar het paleis op de Dam hadden geschaard, de vorstelijke perso nen hartelijk toejuichend en toewuivend. Onmiddellijk daarna verschenen de ko ninklijke gasten op het balcon van het paleis. 1 Een van de eerste daden van koning Frederik in Nederland was de kransleg- ging bij het Nationale Monument op de Dam, een korte, eenvoudige, doch zeer treffende plechtigheid, verricht door een man die, nadat zijn land door de Duit sers was overweldigd, zelf ook nauwe relaties onderhield met het Deense ver zet. De middag was gewijd aan een korte rijtoer in een open calèche en een bezoek aan het Rijksmuseum, dat bij het Deens koninklijke paar blijkbaar zeer in de smaak viel. 's Avonds boden H. M. de Koningin en de Prins een galadiner aan aan hun gasten, waarbij 180 gasten aan zaten. Tevoren had de Deense koning nog het corps diplomatique ontvangen. Om half 10 was er een galaconcert door het Concertgebouworkest onder lei ding van Eduard van Beinum, aangebo den door het gemeentebestuur van Am sterdam. Dit concert werd bijgewoond door de twee koningsparen, het gemeen tebestuur van Amsterdam, de minister raad, het corps diplomatioue en andere vooraanstaande persoonlijkheden. Vooral koning Frederik, die zelf als liefhebberij dirigeert, volgde het met grote belang stelling. De Dinsdag was gereserveerd voor een bezoek aan Rotterdam en Den Haag. Met auto's vertrok het koninklijk gezel schap morgens naar Rotterdam, waar een bezoek werd gebracht aan de haven. De rijtoer door de Stad was zo gekozen, dat het Deens koningspaar een goed idee kon krijgen van de snelle opbouw van de verwoeste binnenstad. Aan de Maas haven lag het koninklijke jacht „Piet Hein" klaar om de koninklijke gasten naar het vliegkampschip „Karei Door man" te brengen, waar zij een demon stratie bijwoonden. Hierbij was ook de minister van Oorlog en marine ir Staf aanwezig. In de club van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" werd de lunch gebruikt. Ook de Rotter dammers juichten de koninginnen, de ko ning en de prins hartelijk toe. Om kwart voor drie vertrok het ge zelschap naar Den Haag, waar om half vier eerst een kort concert werd bijge woond door het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo, ge volgd door een korte rijtoer door de stad. Daarna begaven koning Frederik en ko ningin Ingrid zich naar Hotel des Indes, waar ze zich anderhalf uur op onge dwongen wijze onderhielden met hun landgenoten. Aan koningin Juliana en Prins Bernhard boden zij een diner aan op de Deens legatie. 's Avonds was er een grootse recep tie van de Nederlandse regering in de Ridderzaal, waarbij 700 ministers, diplo maten en vooraanstaande persoonlijkhe den aanwezig waren. De koninklijke gas ten werden namens de Nederlandse rege ring verwelkomd door de minister-pre sident dr Drees en de vice-premier dr Beel, waarna zij Zich met een aantal personen onderhielden. Woensdag werd allereerst een bezoek gebracht aan de bloemenveiling te Aals meer en daarna aan de Keukenhof te Lisse, waarna op het paleis Soestdijk de lunch werd gebruikt. In de namiddag brachten koning Frederik en Prins Bern hard een bezoek aan Philips' Telecom municatie Industrie in Hilversum en Hui zen en koningin Ingrid en koningin Julia na aan het Instituut tot onderwijs van blinden in Huizen, waarna zij weer naar Amsterdam vertrokken. Om half 8 was het koninklijk bezoek ten einde en deden Koningin en Prins hun Deense gasten uitgeleide naar het Centraal Station, waar ze afscheid van hen namen. Ko ningin Ingrid en Koning Frederik ver trokken met de koninklijke trein weer naar Denemarken, ongetwijfeld een scho ne indruk meenemend van hun bezoek aan Nederland, terwijl de Nederlanders op hun beurt de herinnering bewaren aan een waarlijk vorstelijk paar, bemin nelijk en hartelijk. De eeuwenoude ban den tussen Nederland en Denemarken zijn er zeker nog sterker door aange haald. Uitbreiding Nijverheidsschool met afd. Leerlooierij. Door het bestuur der stichting „Nijverheid.school voor Waalwijk en Omstreken" is onder dagteke ning van 31 Maart 1954 tot de Raad hel verzoek gericht een in gevolge art. 25, lid 2 der Nijver heidsonderwijswet gevorderde ver klaring te willen afgeven, dat uit breiding van de dag-nyverheids- reld kan worden gebouwd. Het is te ho pen dat Haar stem in Nedearland en daarbuiten doorklinke en invloed hebbe, opdat wij onder Haar leiding een geluk kige toekomst tegemoet gaan, bevrijd van vrees en doortrokken van een Christe lijke wereldbeschouwing. Ondertussen is Koninginnedag in zijn volle luister hersteld, zodat Nederland die op traditionele wijze kan-vieren. Het is altijd een van de schoonste openbare feesten van het jaar geweest. Laten wij die traditie van een stralende Koningin nedag waarop het Oranjezonnetje geen verstek pleegt te laten gaan en we hopen dat dat ook vandaag niet het ge val zal zijn voortzetten als een uiter lijk bewijs van onze dankbaarheid voor alles wat Koningin Juliana doet voor ons land en als gelukwens voor onze jarige vorstin. Wij wensen Haar van harte nog vele gelukkige jaren. school van die stichting met een afdeling voor leerlopien noodzake lijk wordt geoordeeld. Het schoolbestuur spreekt als zyn mening uit, dat ook de Raad er wel van overtuigd zal zijn, dat de leerlooierijen in "haar diverse schakeringen in onze gemeente en onze streek een zeer belangrijke plaats innemen. Deze industrie kampt evenwel aldus het adres reeds sinds jaren met moeilijk heden inzake de personeelsbezet ting, daar de aanmelding van jon ge werknemers te gering is. Het bestuur is van mening, dat dit voor een groot deel hierdoor komt, dat er op de ambachtsscholen geen ge legenheid is voor het volgen van onderwas in leerlooien. De afde ling looierij van de hier bestaande middelbare vakschool immers be oogt zoals de naam dier school reeds doet veronderstellen een hogere opleiding dan die, welke op een lagere technische school (ambachtsschool) pleegt Ie worden gegeven. Door het ontbreken van een la gere looierij-school slaan, naar de mening van het schoolbestuur, de aankomende leerlooiers ten achter bij de leerlingen van andere am bachten en industrieën. Bovendien is dit een aanleiding voor de jon gelui en hun ouders om een vak te kiezen, waarvoor wel een oplei ding mogelijk is op een school hier of in de omgeving. De leerplichti ge jongens mogen immers de laat ste Iwee jaren van de leerplichtie leeftijd doorbrengen op een am bachtsschool. Het blijkt, dat de ou ders daaraan in het algemeen de voorkeur geven boven het laten volgen van lager onderwijs tot de leeftijd van 14 (15) jaren. Zodoen de wordt voor vele jongens een vak gekozen, dat niet dat vak is, dat het zou zijn, indien er voor alle vakken een schoolopleiding was. Zo kan het mogelijk zijn aldus de brief van het bestuur dat het vak leerlooien hoe langer hoe min der door de jongelui wordt geko zen, óók al is het vak door hun va der en vóór hem in de familie reeds van geslacht op geslacht uit geoefend. Het bestuur is van me ning, dat het handelt in het belang van deze streek door de betrokken tak van industrie (de leerlooierij) mede op gang te helpen houden, namelijk zowel in het belang van vele werknemers als werkgevers, welke van oudsher dit vak hebben uitgeoefend. Het schoolbestuur deelt ook nog mede, dat de lonen in deze indus trie niet bij die in andere takken van industrie ten achter staan, en dat het vol vertrouwen is, dat een op te richten afdeling leerlooierij aan zijn dagnijverheidsschool vol doende leerlingen zal trekken, wanneer daarop behoorlijk de aan dacht wordt gevestigd van alle be langhebbenden. B. en W. zijn 't in grote lijnen met het schoolbestuur eens en zijn van mening, dat inderdaad alles be hoort te worden gedaan om deze industrie, die aan vele bewoners van onze streek een behoorlijk be staan verschaft, te steunen. De desbetreffende organisaties van patroons en werklieden, door B. en W. gehoord, verklaren zich allen vóór de voorgenomen uitbrei ding der nijverheidsschool met een afdeling leerlooien. Zij stellen daarom voor de ge vraagde noodzakelijkheidsverkla ring af te leggen, waartoe zij een ontwerp-besluit ter vaststelling aanbieden. B. en W. van Waalwijk. Fin. verhouding rijk/gemeenten. Opcenten Personele Belasting. In de nota, waarbij B. en W. de ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor 1954 aanboden, hebben zij te kennen gegeven, dat zij voorals nog geen voorstellen zouden doen tot belastingverhoging. Het was de bedoeling, dat B. en W. daartoe eigener beweging niet direct zou den overgaan. Dat evenwel door hogere instanties drang in die richting zou worden uitgeoefend, daarop hielden zij zich voorbereid. Bij nader contact met Gedepu teerde Staten, alsmede uit diverse artikelen in de vak-literatuur, bleek aldra, dat invoering van di verse heffingen en opvoering van bestaande belastingen tot een zeker niveau geëist zou worden van die gemeenten, welke in aanmerking wensen të komen voor een z.g. sub jectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Het is bekend, dat ook onze ge meente een aanvrage daartoe heeft ingediend, zulks omdat de gemeen tebegroting een (relatief) tekort vertoont op de gewone dienst, dat weliswaar zou zijn te dekken door eèn bijdrage uit de reserves op de kapitaaldienst, doch dat op die wijze niet gedekt behoeft te worden volgens de door de Regering ken baar gemaakte eisen om voor een subjectieve verhoging van de alge mene uitkering in aanmerking te komen. Daartoe behoeft namelijk slechts te worden beschikt over 1/30 van de algemene reserve, als mede over een gelijk gedeelte van de z.g. „saldi-reserve" op Hfst. I van de kapitaaldienst, nadat daar van 7.50 per inwoner buiten aan merking is gelaten. Deze gedeelten van de beide reserves zijn inder daad op de gewone dienst der ge meentebegroting voor 1954 uitge trokken. Wat dit betreft voldoet de begroting aan de eisen. Niet echter voor wat betreft de heffing van belastingen e.d. Alvorens hierop nader in te gaan achten B. en W. het niet ondienstig

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1