lp JEUK tsngss&s^ OCEAANLIEFDE I V o or j a ars vergader in g „Waalwijks Belang". de natuurzuivere DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 APRIL 1954 H rl 191 li II li 113 123 138 153 168 178 Attractief Volksfeest op 15 Augustus 3 'H Ui ii ill H i fell 11c i ;i raad nogmaals in het kort nader te informeren aangaande de omstan digheden, weike oorzaak zjjn van het optredend tekort op de gewone dienst der begroting voor 1954, zinks nadat B. en W. de raad daar omtrent reeds bij die begroting zel ve uitvoerig hebben ingelicht, ter wijl ook de voorzitter van 't college bij verschillende gelegenheden zo wel algemene gezichtspunten als nadere details daarvan onder de aandacht heeft gebracht. In 't kort samengevat komt het hierop neer, dat onze, zich sterk uitbreidende industriële gemeente zich heeft aan te passen aan redelijke eisen, wel ke ges.eld mogen worden ten op zichte van de verzorging van haar bevolking op verschihend gebied huisvesting, onderwijs, volksge zondheid, verkeer, recreatie, cul tuur welke aanpassing, gedeel telijk ver ten achter, telken jare meer uitgaven op de gewone dienst der begroting vraagt, waartegen over geen nieuwe of hogere inkom sten zjjn te stellen. In dit verband moge worden op gemerkt, dat het vervallen van de Ondernemingsbelasting voor een industriële gemeente als de onze wel als een zeer grote schadepost moet worden aangemerkt, dit nog te meer, omdat onze industrie nog steeds groeiend is, zodat de inkom sten uit de opcenten op de onder nemingsbelasting een tegenhanger zouden hebben kunnen vormen te genover de groeiende uitgaven der gemeen ie. Nu kent de tijdelijke regeling in zake de financiëce verhouding tus sen het rijk en de gemeenten voor de jaren 1953, 1954 en 1955 welis waar een (nieuwe) belastinguitke- ring, welke o.m. is gebaseerd op de uitkering aan ondernemingsbelas ting 1950, doch juist over die uit kering wegens ondernemingsbe- lasting is reeds heel wat gesproken en geschreven, zonder dat bevre diging verkregen is. Voor onze ge meente is het zo, dat de uitkering over 1950, niettegenstaande belang rijke verhoging na herscha'ttinig1 op verzoek van B. en W. naar hun me ning te laag is vastgesteld, blijkens o.a. uit de diverse grote na-uitke ringen tot in 1954 toe. Dit heeft gevolgen niet alleen voor de uitke- ring-1950, doch ook voor de plaats vervangende uitkeringen over 1951 en 1952 (de belasting zelf was toen reeds afgeschaft) en zoals bo ven medegedeeld ook voor de jaren 1953, 195b en 1955, omdat de nieuwe belastinguitkering over de ze jaren mede is gebaseerd op de uitkering ondernemingsbelasting 1950. Nu laten de tegenwoordig geldende wettelijke bepalingen niei toe alsnog een herschatting te doen plaats vinden. De groots e onbil lijkheid der regeling schuilt ech ter wel hierin dat die gemeenten, welke na 1950, blijkens de ter zake door het rijk aangehouden reke ning-courant, alsnog een tegoed hadden wegens uitkering onderne mingsbelasting, waaronder ook Waalwijk, de plaatsvervangende uitkeringen over 1951 en 1952 niet kregen toebedeeld van het rijk zoa.s andere gemeenten - maar uit haar eigen tegoed in rekening- couranti Tot nog toe is het niet mogen gelukken deze onbillijkheid ongedaan gemaakt te krijgen. Het college heeft zich Ier zake van de ze aanelegenheden reeds meer dan eens gewend tot de betrokken mi nister, terwijl zij ook de Vereni ging van Nederl. Gemeenten (hier voor het aangewezen cenlrale or gaan voor de gemeenten) uitvoe rig hebben ingelicht. Deze laatste berichtte nog kort geleden, dat zij ter zake diligent blijft. Voor on ze gemeente gaat het hier om zéér. belangrijke bedragen. Om terug te komen op de mid delen, waarover onze gemeente jaarlijks kan beschikken, moge worden vermeld, dat de uilkerin gen, welke voor de jaren 1953, Niet krabben. De helder vloeibare DDDkal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek- tekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. Geneesmiddel tegen HUIDAANDOENINGEN 1954 en 1955 ter beschikking wor den gesteld voor een industriële gemeente, niet opwegen tegen het gemis van de opcenten op de on dernemingsbelasting, welke im mers een steeds groeiende op brengst zouden hebben opgeleverd. Gevolg daarvan is, dat zoals vermeid een beroep moest wor den gadaan op verhoging van de algemene uilkering van het ryk (subjectieve verhoging). Gememoreerd is ook reeds, dat is gebleken, dat door het rijk daartoe zal worden geëist, dat eerst een aantal belastingen en heffingen zal worden ingevoerd, c.q. verhoogd. De eerste officiële brief hierom trent ontvingen B. en W. van Gede puteerde Staten gedateerd 17 Maart 1954, G. nr. 6473e, Ille Afd. en wel over de heffing van opcenten op de hoofdsom der Personele belasting. In de raadsvergadering van 11 Fe- br. '54 is ter zake 'n nieuwe veror dening vastgesteld en wel op het voorstel d.d. 3 Februari 1954 num mer 32. Dit voorstel werd ge daan naar aanleiding van de circu laire van de Minister van Binnen landse Zaken d.d. 20 Januari 1954, waarin van de gemeenten, weike een progressief tarief voor de hef fing der opcenten toepassen, werd gevraagd die opcenten-heffing aan te gassen aan de huurverhoging in die zin, dal de aangeslagenen door de huurverhoging niet hoger wor den belast in hun aanslag wegens opcenten op de personele belas ting. Om hieraan te voldoen stel den wij voor de grondslagen voor die opcenten-heffing te wijzigen door ze mei 26% te verhogen (ge lijk aan de huurverhoging). Het re sultaat van de heffing blijft dan voor de aangeslagenen gelijk. De raad besloot overeenkomstig dit voorstel. Deze verordening werd gezonden aan Ged. Staten met verzoek de ko ninklijke goedkeuring te bevorde ren doch B. en W. ontvingen ze van dit co,lege terug bij genoemd schrijven van 17 Maart, waarin te kennen wordt gegeven, dat het geen zin heeft de ingezonden ver ordening in behandeling te nemën, omdat deze mei het oog op het be grotingstekort toch zal moeten worden herzien. Wij geven U reeds „thans" aldus Gedeputeerde Sta ten „in overweging, herziening te bevorderen in dier voege, dal gemiddeld 150 opcenten zullen ge heven worden". In de gegeven omstandigheden rest geen andere weg dan gehoor te geven aan de eis der overheid. Wel brengen B. en W. hier even onder de aandacht, dat onze ge meente, met haar heffing van min der dan 150 opcenten, op dit ge bied een wille raaf is. Voor verhoging van de opbrengst der opcenten op de Personele be lasting kan en dit is practisch de gemakkelijkste weg het aan tal opcenten voor alle aansagen op 150 gebracht worden. In onze gemeente is evenwel sleeds een progressieve schaal toe gepast, waardoor de minder draag- krachtigen het minst belast wor den. Het College van B. en W. staat dit beginsel ook thans nog voor en wenst daarom voor de nieuwe heffing wederom een progressieve schaal voor te snellen. Dit is geoorloofd, mits de opbrengst minstens gelijk staat met die van een gelijkmatig tarief van 150 opcenten. Bij de opstelling van die nieuwe schaal en van de grondslagen (huurwaarde) hebben B. en W. re kening gehouden met de reeds in de verordening van 11 Febr. '54 in gevoerde nieuwe grondslagen, aan gepast aan de huurverhoging. In het prae-advies van 3 Febr. 1954, nr. 32, deelden zij mede, dat 85150 opcenten volgens de oude grondslagen volgens raming van de Inspecteur der belastingen voor 1954/55 zouden opbrengen ƒ41.800 en de hoofdsom 34.000, zodat 85 15 opcenten zouden opbrengen bijna 123% van de hoofdsom; voorts dat daar de nieuwe grondslagen bij de verhoging met 26% slechts zeer weinig waren af gerond mocht worden aangeno- men, dat de opbrengst bij de nieu we grondslagen gelijk zou zijn, dus ook ongeveer 123% van de hoofd som zou bedragen. Hierop voort bouwend zal een gemiddelde 'op brengst van minstens 150 opcenten worden verkregen door ieder ta rief te verhogen met 28 opcenten- immers 85150 opcenten brachten reeds bijna op 123% van de hoofd- som. De schaal ziet er dan als volgt uit: Huurwaarde Aantal opcenten at j oud nieuw Meer dan 220 en met meer dan 250 85 Meer dan 250 en niet meer dan 315 95 Meer dan 315 en niet meer dan 380 110 Meer dan 380 en niet meer dan 505 125 Meer dan 505 en met meer dan 630 140 Meer dan 630 150 110 ten aanzien van deze verhoging van opcenten moet worden onge merkt, dat intussen een zeer be langrijke verlaging is tot stand ge komen van de Hoofdsom der Per sonele belasting. en wel krachtens ^on^n Van 21 Dec- 1953 <Stbl- nr. 590). Deze verlaging treedt ten vol le in werking met ingang van het belastingjaar 1 Juni 1954/55, ter wijl voor het belastingjaar 1953/54 een gedeeltelijke verlaging is in gevoerd. De verlaging voor 1954/ 55 e.v. jaren is van 10% van de huurwaarde op 4^%. Blijkens de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp is eerstens een verla ging van 10% op 734% bedoeld als compensatie voor de verhoging der be.asiing door de huurverhoging, terwyl de verdere verlaging van V/2 op 4^% is bedoeld als alge hele verlaging met 40% van de personele belasting, welke in uit zicht was gesteld, tegelijk met an dere verlagingen, n.l. verlaging jan de suikeraccijns en de afschaf fing van omzetbelasting op huis- bi and ën schoeisel. Door deze ver laging der hoofdsom wordt nu de grondslagen voor onze gemeen telijke opcenten-heffing zijn aan gepast aan de huurverhogingde opbrengst dezer opcenten dus be ïnvloed door de verlaging van de hoofdsom met 40% (van 7j^ op 4/s%), zodat de opbrengst wordt globaal 60/100 van de oorspronke lijk geraamde. Het valt onmiddellijk in het oog dat zodoende de verlaging voor de aangeslagenen groler is dan de verhoging met 28 gemeentelijke op centen, zodat de belastingplichti gen op hun belastingbiljet 1954/55 een toch nog merkbare verlaging zullen constateren. Zekerheidshalve hebben B. en W. de Inspecteur der belastin gen verzocht de -schattingsbe- dragen voor 1954/1955 te willen opgeven naar de momenteel beken de gegevens en met inachtneming van de bepalingen der gewijzigde wet. De Inspecteur raamt de hoofd som 1954/55 thans op 23.400 en de opbrengst van 113—178 opcen ten 1954/55 op 35.300. Deze laat ste brengen dus ruim 15% op van de hoofdsom. Deze nieuwe schat ting van de hoofdsom valt dus ho ger uit dan 60% van de aanvanke lijke raming. Ze is evenwel geba seerd op de recente gegevens, wel ke de Inspecteur ten dienste staan. De verhouding met de opbrengst wegens opcenten is evenwel nage noeg ongewijzigd gebleven. Wij stellen U daarom voor met ingang van het belastingjaar 1954/ 55 een nieuwe verordening vast te stellen inzake de heffing van op centen op de Personele belasting en wel 113 tot 178 opcenten, zoals de ontwerp-verordening aan geeft, een en ander met het voor behoud, dat de gemeente door het rijk alsnog gecompenseerd wordt voor de uit de aanpassing der op- centenregeling aan de huurverho ging voortvloeiende derving aan inkomsten. Dit voorbehoud is ook reeds ge maakt bij het raadsbesluit van 11 Februari 1954. Aan het slot van de Memorie van Toelichting bij de Wet van 24 Dec. 1953 (Stvl. 590) inzake wijziging der Wet op de Personele Belasting wordt voorts ten aanzien van de verlaging van inkomsten, welke daaruit o.m. voor de gemeenten voortvloeit, medege deeld, dat de te derven inkomsten door het rijk worden vergoed en een wetsontwerp daartoe t.z.t. zal worden ingediend. Nog andere maatregelen inzake heffing van nieuwe of verhoging van bestaande belastingen zal de gemeente genoodzaakt worden te nemen in verband met de inge diende aanvrage om verhoging der algemene uitkering uit het gemeen tefonds, o.a. heffing van straatbe lasting op ongebouwde eigendom men, waartoe B. en W. in de ver gadering van gisteren een voorstel hebben aangeboden, verhoging der hondenbelasting, enz. Voorstellen daartoe zijn in voor bereiding. De niet overmatig druk bezochte voorjaarsvenraderintr die Verw-r1nh?iMg Waalwijks Belang Maandagavond in Hotel Verwiet hield, stond in het teken van het geschenk aan de gemeente en een aantrekkelijk zomerprogramma, dat het nodige vertier zal brengen en waarvan verschillende pun ten veel vreemdelingen naar Waalwijk zullen trekken zo dat de activiteit van Waalwijks Belang er toe zal bijdragen dat de naam van Waalwijk steeds verder wordt uitgedra gen. Voorts werd een plan besproken om de manifestaties v®" de verschillende verenigingen in de zomer via Waal- wflks Belang te coördineren. Coördinatieplannen worden voorbereid. Nadat de voorzitter, de heer Jud. Timmermans, de vergadering had geopend, heelte hij de aanwezigen welkom, speciaal de erevoorzitter burgemeester Teijssen, die hij ge lukwenste met zijn uitverkiezing tot lid van de Provinciale Staten. De heer Timmermans was er van overtuigd dat de burgemeester vruchtbaar werk in het belang van plaats en streek zou verrichten. De secretaris, de heer Jan Tielen las eerst de notulen voor, die wer den goedgekeurd, en daarna het 47ste jaarverslag. Daarin memo- ei^*6 stadsfeesten en de SLEM, waarin de bestuursleden van Waalwijks Belang een groot aandeel hadden gehad. De activi teit naar buiten was er evenwel sterk door beperkt. Ondertussen werd toch het initiatief genomen tot het aanbieden van 'n geschenk aan de gemeente in de vorm van een beeltenis van H. M. de Konin gin ter herinnering aan de Stads feesten en de SLEM en als blijk van waardering voor wat de ge meente voor beide had gedaan. De BBA noemde een van haar touring cars „tSad Waalwijk" en Waalwijks Belang zorgde dat daarin een paar mooie foto's van Waalwijk werden geplaatst. Nauw contact werd ook onderhouden met de Streek-YVV Brabant s Centrum en de directeur zou op een vergadering van de Mid denstandsvereniging optreden om te wijzen op het belang van samen werking tussen Waalwijks Belang en middenstand. Bij de geboorte van de 15.000ste Hei besie dagelijkse middel Ier opwekking en verkwikking inwoner liet de vereniging zich niet onbetuigd: ze gaf acte de pré- sence bij de aangifte en bood een herinneringsbord aan, vervaardigd door de heer Koos Bergmans. Voorts merkte de secretaris in zijn jaarverslag op, dat er veel vraag was naar gidsen, folders, in lichtingen over plaats en streek en naar tijdelijke pensions. Hij be treurde het dat er niet meer reac tie was gekomen op een- oproep van het bestuur om pensionruimte terwijl het voor velen een mooi extraatje zou kunnen betekenen en onze plaats er meer en meer vreem delingen door zou kunnen trekken. Tenslotte deed hij een beroep op de leden om het bestuur te helpen om Waalwijk een jirettig wooncen- trum te doen zijn en als plaats van vestiging voor handel en industrie steeds hogerop te brengen. De, vergadering beloonde de se cretaris met een applaus voor zijn jaarverslag en de voorzitter dankte hem. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren H. Hoffmans, Jos de Kort en H. Berg mans praclisch met algemene stemmen herkozen. Het geschenk aan de gemeente. De voorzitter deed vervolgens nog enkele mededelingen over het geschenk van de burgerij aan de gemeente. Het bedrag van 1600.- was bjj elkaar. De voorzitter dank te de gevers en deelde mee, dat de beeltenis een buste in brons zou worden op een piëdestal. Inmid dels was de opdracht aan de heer Theo van Delft gegeven en deze was al aan zfjn eerste opzet begon nen. Over enkele maanden, in het najaar, zou het werkstuk klaar zjjn en het bestuur zou nog in overleg met het gemeentebestuur de wijze van aanbieding vaststellen. Zomerprogramma. De Dodenherdenking in de avond van 4 Mei, zo deelde de voorzitter mee, zou op dezelfde wijze worden gehouden als vorig jaar. Om half 8 komen de genodigden op 't Raad huisplein bijeen en na een bezoek aan de fusilladeplaats achter het raadhuis wordt de stille stoet ge formeerd naar het monument, al waar de dodenherdenking zal plaats vinden. De voorzitter riep de inwoners op om tijdens de stille tocht niet op het trottoir te blijven staan, maar zich aan te sluiten, opdat de stoet nog uitgebreider en algeme ner worde. Na de Dodenherdenking voert de Liedertafel Oefening en Ver maak met medewerking van solis ten en het Waalwijks Orkest het „Requiem van Mozart uit in „De Gecroonde Leersse". De toegang tot deze uitvoering is gratis Op de Bevrijdingsdag, 5 Mei In de maand Juni zouden er con certen worden gegeven door de harmomeen Concordia en St Cris- pijn. 1 V0,r'S Jaar °P 15 Augustus had Waalwijks Belang verstek moe ten laten gaan, maar dit jaar zou weer het volksfeest worden gege ven. Daar deze datum op een Zon dag viel, kon pas na de middag worden begonnen. Op de eerste plaats zou een wa genspel worden opgevoerd, n.l. de klucht Windbuil en Platzak" van Kees Spierings. Deze zou door vijf Waalwqkse acteurs op een platte boerenwagen worden gespeeld on der regie van de heer Tiny van der Heijden. De opvoering, die drie kwartier duurt, vindt plaats op 't Raadhuisplein, in Baardwijk en in Besoijen. De voorzitter deelde mee dat deze opvoeringen overal elders veel succes oogstten. Voorts was in het Centrum ge- piojecteerd een optreden van de P°2lse Dansgroep, die ook op de 8LEM was geweest. Het ongunstige weer evenwel had toen afbreuk gedaan aan het succes Van half 8 tot half 10 zou de harmonie „Volharding" uit Dru- nen concerteren, waarna het bal champetre zou zijn. De heer Knepflé vroeg of 't niet mogelijk was ook voor'de middag iets te doen, maar de voorzitter antwoordde dat het vanwege de Zondagswet niet mogelijk was voor wni en dan was het JhtT ?r5 Iaa* voor een matinée van de Liedertafel bijvoorbeeld. Op Knerfnet Vra3ig van de heer Hof n 1 nntwoordde de voorzitter, dat het onder de vacantie bezwaar lijk was sporlfeesten voor de jeugd te organiseren, zoals de heer Knep flé voor het volksfeest had gesug gereerd. Vervolgens werd meegedeeld, dat er besprekingen gaande waren om in het najaar een tentoonstel ling van werken van Charles Eyck te organiseren. In het najaar zou ook de aanbie ding van het geschenk aan de ge meente plaats vinden. Met het Ballet der Lage Landen waren besprekingen gevoerd over een optreden in Waalwijk, maar inancieel was dat dit seizoen niet wel mogelijk. In Juli kon tegemoet gezien wor den de komst van de deelnemers aan de driedaagse fietstochten, .Ge organiseerd door de V.V.V. in Den Bosch. Er werd naar gestreefd om nier een plaats voor afstempeling te krijgen, zodat de 3000 deelne mers die werden verwacht, heel wat vertier zouden kunnen veroor- zaken. Ook de deelnemers aan de fiets tocht uit België, die wordt geor ganiseerd door de Streek-V.V.V. Brabants Centrum in samenwer king met Vlaanderen, zullen Waal- wqk bezoeken. Op 5 Augustus komt er een mu ziekcorps van de hoofdfabriek van de N.V. Landis Gyr uit Zwitser land naar Waalwijk. Het zal door B. en W. en Waalwijks Belang ont vangen worden en mogelijk 'n con cert geven of een muzikale wan deling maken. ii "T ".4 I Rondvraag. Van de rondvraag maakte als eerste de burgemeester gebruik im te bedanken voor de felicitatie en te zeggen dat hij hoopte ook de be langen die behoorden tot de wer kingssfeer van Waalwijks Belang, te behartigen. Hij dankte voorts bet bestuur voor de hulp en de medewerking bij de Stadsfeesten en de SLEM. De heer De Visser deelde mee dat, waarschijnlijk in de tweede week van September, weer een middenstandsbinnenmarkt zou ge- FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". 16) „Daar is hij", merkte mrs Wood stock op, toen de rijzige figuur van de kapitein in de deuropening, ver scheen. „Wat ziet hij er moe en zorgelijk uit. Heel anders dan en kele dagen geleden". Kapitein Jones liep langzaam naar zijn plaats aan het hoofd van de tafel. Hij was zich er goed van bewust dat men op hem gewacht had; dat men opheldering van hem verwachtte. Hij ging niet zitten, doch legde zijn handen op de rug leuning van zijn stoel. Er viel een stilte in de zaal. De blikken van de passagiers waren op hem gericht. Sommigen nieuwsgierig, anderen ongerust of verstoord. Kapitein Jo nes keek naar de twee lege plaatsen aan de tafel. De plaatsen waar mrs èn mr O'Connell behoorden te zit ten. Geen der andere passagiers had verstek laten gaan. „Dames en heren, ik heb van nacht aan enkelen uwer beloofd aan tafel een verklaring af te leggen. Dat doe ik bij deze". Hij pauzeerde even en keek de personen aan de tafel een voor een aan. Zijn stem was zacht. Hij richt te zich dan op in zijn volle lengte. „Welnu, hedennacht is er 'n moord aanslag gepleegd op mrs O'Connell. Zij heeft 'n snij wond aan haar hals gekregen en zij is zeer geschrokken. Haar toestand is thans bevredigend. Gisteren heb ik ook een verklaring afgelegd over een ander ongeval, dat een der passagiers overkomen is. Ik heb daarbij verzwegen dat deze_ passagier, de echtgenoot van mrs O'Connell, aan de gevolgen daarvan overleden is Er ging een huivering door de zaal. Er klonken enkele gefluisterde opmerkingen. Blikken van ver standhouding werden gewisseld. De gedachten waren op vele gezichten te lezen: „Het is dus toch waar!" De kapitein vervolgde: „Velen van u hadden dit reeds vermoed. Ik heb dit eerst voor u verzwegen, omdat ik de stemming aan boord niet wil de bederven. Thans meende ik ech ter niet meer te mogen zwijgen. Omtrent de reden van beide aan slagen tasten wij nog in het duister. Wij, dat wil zeggen, de officier, die met het onderzoek belast is, en ik zelf. Het onderzoek wordt echter voortgezet en wij roepen de mede- i werking in van alle passagiers om deze zaak spoedig tot een oplossing te brengen. Iedere passagier die in de afgelopen nacht iets bijzonders bemerkt, gehoord of gezien heeft, wordt verzocht dit onverwijld aan de officieren mee te delen. Het spreekt vanzelf dat alles in alle dis cretie behandeld zal worden. Ik kan verder alleen de hoop uitspreken dat de voorzorgsmaatregelen die wij getroffen hebben om een herhaling te voorkomen, doeltreffend mogen zijn en de verdere reis in rust vol bracht zal worden", Michael Jones boog even en ging zitten. Tegen Gordon's verwachting in vroeg geen der passagiers het woord. Zwijgend gebruikten allen de maaltijd en Gordon was blij toen hij eindelijk de tafel kon verlaten. Hij trok zich terug in de kapiteins hut in afwachting van een even tuele passagier, die naar aanleiding van het verzoek van de kapitein iets zou komen vertellen. Kapitein Jones liet zich niet "zien. Hfj be hoefde niet lang te wachten. Een zacht klopje op de deur vertelde hem dat iemand binnen gelaten wenste te worden. „Binnen" riep hij, zich omdraai end. De deur werd geopend en nog een betrekkelijk jonge vrouw trad bin nen. „Goede morgen", zei Gordon haar de hand toestekend. „Ik ben Gordon Jenkins, tweede stuurman. Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Ik ben mrs Catsmere. Aange-e naam u te ontmoeten, mr Jenkins". „Gaat u zitten". Zij bracht een golf van zware parfum in de hut. „Ik kom naar aanleiding van het verzoek van de kapitein aan tafel, vanmorgen. Bent u de officier die met het onderzoek belast is?" „Dat ben ik", antwoordde Gordon. Zij schonk hem een allerliefste glimlach. „Misschien vindt u het helemaal niet belangrijk, misschien is het dat ook helemaal niet, maar ik vind toch dat ik het u moet ver tellen. Het gaat over iemand die ik van het begin af niet vertrouwd heb. Ik bedoelZe wachtte even en keek Gordon aan met een geheimzinnige blik in haar ogen. „Gaat u verder", nodigde Gordon haar uit. „Ik bedoelmr Turner!" „Mr Turner", echode Gordon ver baasd. „Waarom denkt u dat?" „Wel", zei ze aarzelend. „Ik voel dat zo. Als ik hem aankijk, dan krijg ik altijd rillingen. Die man is niet te vertrouwen. Ik zou hem als ik u was, maar eens goed in de ga ten houden. Zijn hut bevindt zich naast die waarin mr O'Connell ver moord is. Bovendien Weer pauzeerde ze even om haar woorden goed door te laten drin gen. hij is vannacht een tijd uit zijn hut geweest! Mijn hut is tegenover de zijne en omdat ik slecht geslapen heb, kon ik goed horen dat hij weg geweest is. Ik heb hem niet eens terug horen ko men, maar zag hem later tussen de andere passagiers, die zich voor de hut van mrs O'Connell verzameld hadden. U weet waarschijnlijk dat die hut een tiental nummers ver derop gelegen is. De hut, waarin de moord plaats vond, is thans verla ten. Ik ben er zeker van dat mr Turner vannacht weg is geweest. Hoelang, weet ik niet precies, want ik heb niet op mijn horloge geke ken". Mrs Catsmere keek Gordon aan alsof zij zeggen wilde: Zou u hem nu maar niet onmiddellijk arreste ren? Gordon zat met het geval een beetje in zijn maag. Hoe kon hij de vrouw er van overtuigen dat het geen zij hier noemde, bij lange na niet voldoende was om iemand te verdenken, laat staan hem te arre steren. „Luistert u eens, mrs. Catsmere", zei hij, pogend een vaderlijke klank in zijn stem te leggen. „Hetgeen u daar tegen mr Turner naar voren brengt, klinkt zeer bezwarend. Ik zal dit ook terdege onderzoeken. Ik dank u verder voor uw medewer king". Hij glimlachte vriendelijk tegen haar en stond op om haar naar de deur te begeleiden. Mrs. Catsmere keek voldaan en schonk hem nogmaals haar liefste glim lacht. „Geheel tot uw dienst, mr Jenkins. Ik hoop dat u succes heeft. Het idee dat hier een moordenaar aan boord rondloopt, is verschrik kelijk". Ze trippelde de hut uit en Gordon zuchtte. Wat moest hij hier nu mee aanvangen? Dit wees weer in een geheel andere richting. Er kondigde zich weer een nieu we bezoeker aan. En zo ging 't nog verschillende malen. Toen de kapi tein om een uur of twaalf de hut binnentrad, vond hij er een zuch tende Gordon, die met een ongeluk kig gezicht in zijn aantekeningen zat te bladeren. „En? Hoe is het gegaan? Nieuwe feiten losgekomen?" „Ik weet niet wat ik er van den ken moet. Vijf personen hebben zich gemeld. Alle vijf hadden ze wat anders. Het een nog vreemder dan het andere. Lees maar". Hij overhandigde de kapitein de aan tekeningen en deze keek ze rustig door. j (Wordt vervolgd). tuna 'V IC eijerh. 'V tardia rxes abanii nga H '1( IS j 4 ji!',.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2