VRAEWlKj Waalwijkse en Langstraatse Courant Stralende Koninginnedag DRUNEN 15 Agendapunten binnen half uur afgehandeld Gemeenteraad Waalwijk Alle voorstellen z. h. st. goedgekeurd Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. 25 pnt. pnt. 23% pnt. pnt. 35 pnt. 33i/2 pnt. pnt. pnt. 33 pnt. 32 pnt. 37 pnt. 35 pnt. pnt. 34i/2 pnt. 35 pnt. 33 pnt. 32% pnt. 37% pnt. 36% pnt. Ie Les. 1. B. Remie 23 2. M. Pullens 22 3. H. de Leijer 2e Les. 1. Jan v. Hooff 30 2. L. Boom 28 3. L. v. Cromvoirt 24 3e Les. 1. A. Verkooijen 33% 2. J. Remie 33% 3. B. v. Hooff 33 30 27 Een belangrijke dag bij de N.V. Lip* MAANDAG 3 MEI 1994. Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 36 Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Donderdagavond j.l. kwam de ge meenteraad van Waalwijk m open- bare zitting bijeen onder voorzitter- schap van burgemeester Teijssen. De heer v. d. Hoven was, met kennisgeving van verhindering, af wezig, j De notulen van de raadsvergade ring van 21 April werden goedge keurd na een opmerking van de heer Duivelaar, die zijn standpunt inzake het medevoeren van een rij wiel tussen de kramen op markt dagen niet juist vond weergegeven. Van zijn opmerking zal in dei no tulen van deze vergadering melding worden gemaakt. Alle ingekomen stukken, hoota- zakelijk goedkeuringen van geno men raadsbesluiten, werden zonder opmerkingen voor kennisgeving aangenomen. Alleen bij de behan deling van het verzoek van de kap pers tot wijziging der winkelslui- tingsverordening (zie prae-advies in ons laatste nummer) merkte de heer Duivelaar op dat B. en W. hun afwijzing o.m. baseren op het teit dat er voor het publiek nog vol doende gelegenheid overblijft om inkopen te doen. Maar het betrel- fende verzoek ging uit van de kap pers en had dus niet de bedoeling meer koopgelegenheid te bieden. De voorzitter wijst er op dat de winkelsluiting voor alle zaken geldt. Zou men dus dit verzoek van de kappers inwilligen, dan zouden ook alle overige winkels op Dinsdag middag vóór Pasen en Pinksteren open mogen zijn. De heer Duyvelaar kan zich na deze toelichting volkomen met het standpunt van B. en W. verenigen en ook de raad gaat er z.h.st. mee accoord dat het verzoek voor ken nisgeving wordt aangenomen. 3. Voorstel tot herziening van de tarieven voor de heffing vaii op centen op de Personele Belasting. De heer Duyvelaar vindt het zeer toevallig dat de 28 opcenten op de Personele Belasting precies over eenkomen met een gemiddelde ho gere opbrengst van deze belasting van 28% en vraagt enige verklaring hiervoor. De voorzitter kan van dit reken kundig wonder niet direct in 't kort een verklaring geven. Dan zou hij de hele becijfering moeten voorle zen van de Inspecteur der Belastin gen, waaron dit hele voorstel is ge baseerd. Hij zal deze gegevens schriftelijk aan de heer Duyvelaar doen toekomen. De heer Brouwer had gaarne ge zien dat op de lagere huren wat minder opcenten waren voorgesteld. De beter gesitueerden zou men dan iets zwaarder kunnen belasten om toch tot hetzelde resultaat te ko men. De lagere huren gelden im mers vooral voor oudere woningen, waaraan men toch reeds hoge on derhoudskosten heeft. De voorzitter merkt de heer Brou wer op dat Waalwijk een van de weinige gemeenten in het land is die een sociale progressieve heffing voor deze belasting handhaaft. De minister heeft zelfs gevraagd of Waalwijk ook niet tot het uniforme tarief wil overgaan. Maar hier is reeds de uiterste grens op 't punt van progressieve tarieven bereikt. Trouwens, na deze blijft toch het zelfde tariefverschil gehandhaafd. De heer Brouwer geeft toe dat onze gemeente op dit gebied inder daad een witte raaf mag worden ge noemd en kan zich na de toelich ting van de voorzitter volkomen met het voorstel verenigen. De raad gaat er verder ook zon der hoofdelijke stemming mee ac coord. Hierna gaan de navolgende pun ten zonder discussie onder de ha mer door: 4. Voorstel tot herziening van de „Verordening op de heffing van een straathelasting in de gemeente Waalwijk". 5. Voorstel tot wijziging van de tarievenverordenlng voor de ge meentelijke Zweminrichting. 6. Voorstel tot overname in ei gendom en onderhoud van de Eer ste en Tweede Zeine van het water- schat» „De Binnenpolder van Waal wijk". Deze 3 voorstellen worden dus z.h st. aangenomen. 7. Voorstel tot overname in ei gendom en onderhoud van de be staande onverharde weg aan de bui tenteen van de Winterdijk (Dijk weg) voor zoveel betreft het ge deelte tussen de Zomerdijkweg en de Kadastrale grens Waalwijk-Be- soyen van het waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal". De heer Verdoorn vindt het voor gestelde een goede oplossing. Hij zou er echter de aandacht van B. en W. op willen vestigen dat de Noordzijde van de Winterdijk, voor al in de zomer, vaak een minder fraaie aanblik biedt door brandne tels en vuilnis. De entree in onze gemeente wordt daar ter plaatse door ontsierd. De heer Brouwer hoopt ook dat overname van de onderhoudsplicht door de gemeente zal voorkomen dat de mensen daar vuilnis depo neren en afvalopkopers aldaar hun onverkoopbare rommel deponeren. De heer Kemperman wijst in dit verband op de slechte toestand van de weg in de Hugo de Grootstraat (naar de Haven). Als spr. daarover moet, waant hij zich altijd in Til burg. Hij heeft er zich altijd op be roemd dat men hier in Waalwijk niet zulke slechte wegen had als daar. De voorzitter wijst er de heer Brouwer op dat het gedeelte van de weg langs de Winterdijk dat in onderhoud bij de gemeente komt, slechts een klein stukje is nabij de Zomerdijkweg. Daar zullen de ge signaleerde euvels wel niet zo sterk voorkomen. B. en W. zullen er ech ter aandacht aan schenken. De opmerking van de heer Kem perman acht de voorzitter een com pliment voor de gemeente. Dat de Hugo de Grootstraat thans in slech te staat verkeert, houdt verband met de werkzaamheden die daar, misschien vrij spoedig, verricht moeten worden voor aansluiting aan de nieuwe provinciale weg door de polder. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. 8. Voorstel inzake subsidiëring vart een vervoersdienst in verband met het schoolzwemmen door leer lingen van scholen voor g.l.o., b l.o. en u.l.o. Ook dit voorstel wordt zonder op merkingen goedgekeurd. 9. Voorstel tot het afgeven van een noodzakelijkheidsverklaring in gevolge de Nijverheidsonderwijswet aan de Stichting „Nijverheidsschool voor Waalwijk e.o.", ten behoeve van de uitbreiding van haar dag school met een afdeling leerlooien. De heer Eibers juicht het .voor stel toe. Het is zeer moeilijk om ge schikte arbeidskrachten voor de looierij te vinden. Nu kunnen de jongelui zich eerst op de school in het looiersvak bekwamen. De heer v. Seters juicht 't voor stel eveneens toe en hoopt dat vele jongelui zich het mooie looiersvak zullen kiezen om ook dit op een hoger peil te brengen. De heer Brouwer stemt ook ten volle in met deze plannen. Tot nu toe moest de vakkennis geheel in de looierijen zelf worden opgedaan. Ook hij hoopt dat vele jongens zich hiervoor zullen melden, zodat Waal wijk ook op het gebied van de looie rij een steeds betere naam moge krijgen. De heer Mombers wijst er nog op dat dit onderwijs zeker geen con currentie aan de Rijksvakschool zal aandoen. Integendeel zullen ver schillende jongelui die aan de Nij verheidsschool de eerste beginselen van het vak leren er later gemak kelijker toe overgaan om aan de Rijksvakschool verder te gaan stu deren. De voorzitter beaamt dat het on derwijs aan beide scholen een groot verschil vertoont. De Nijverheids school wil arbeidskrachten kweken voor de looierij, waaraan dringend behoefte bestaat. Om aan de Rijks- vakschdol te studeren moet men eerst middelbaar onderwijs hebben genoten en daar wordt men opge leid voor een leidende functie. Spr. deelt nog mee dat de nieuw te ope nen cursus vermoedelijk pas 1 Sep tember 1955 zal kunnen beginnen. Z.h.st. wordt het voorstel aange nomen. 10. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen aan de Tweede Zeine. 11. Voorstel tot aankoop van gronden, gelegen aan' de Eerste Zei ne. 12. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten Noorden van de Winterdijk. 13. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein, gelegen aan de Burge meester v. d. Sehuerenstraat. 14. Wijzigingen der gemeente begrotingen voor het dienstjaar '53 en voor het dienstjaar 1954. Ook deze 5 voorstellen lokken geen enkele discussie uit en wordeh z.h.st. aangenomen. De voorzitter zegt dat B. en W. nog een punt aan de agenda zouden willen toevoegen. Gezien de bijzon dere betekenis van dit voorstel en de korte termijn waarin beslist moet worden, zagen zij dit punt nog gaar ne in deze vergadering behandeld. De gemeente heeft van het rijk in de loop der jaren diverse bedragen geleend ter financiering van de wo ningbouw. Deze leningen belopen een bedrag van 1.769.669.52 en hiervoor geldt een rente van 4%. B. en W. kunnen thans een lening van 960.000.sluiten tegen een rente van 3 Vw%, waardoor dus een rentebesparing zou kunnen worden verkregen. Daarmee kan een be duidend bedrag aan de reserve voor de woningbouw worden toegevoegd tot verbetering van de volkshuisves ting. B. en W. stellen voor van dit aan bod gebruik te maken. De minister gaat er mee accoord dat aan 't rijk een gelijk bedrag op haar lening wordt terugbetaald. Geen der leden heeft bezwaar dit buitenkansje te accepteren, zodat ook dit laatste voorstel z.h.st. wordt aangenomen. Daarmee heeft de raad in een half uurtje de lange agenda van 15 pun ten afgedaan en kan de voorzitter op de gebruikelijke wijze de verga dering sluiten. waarvoor de kansen van tevoren al met vuur werden besproken en ge wikt en gewogen. Het ging er dan ook schrikkelijk spannend naar toe. En 's avonds muziek, vocaal en instrumentaal, in het Centrum, in Besoijen en in de Antoniusparo- chie. In Baardwijk was het maar rustig! Op de kiosk op het Raad huisplein concerteerde eerst het Gemengd Koor van de Liedertafel „Oefening en Vermaak", die zelfs op het vroege avonduur al flinke belangstelling trok. Ze zong een aantal bekende nummers, die bij het publiek zeer in de smaak val len. Daarna speelde de harmonie St. Crispijn en uiteraard groeide de belangstelling voortdurend. Het was trouwens zeer de moeite waard. Alleen liet de aandacht van een deel van het publiek nogal te wensen over en dat is jammer. De dag werd besloten met een succes- I volle taptoe, die zeer in de smaak viel bij de honderden die er aan deelnamen en waarbij ook de nieu we wijken van het Centrum niet werden vergeten, en het Wilhel mus. Binnenshuis werd het feest hier en daar nog wel voortgezet. In Besoijen zong eerst 't kinder koor „Hosanna" en daarna de Chr. Gemengde Zangvereniging „Halle- l lujah", die allebei met veel aan- dacht en genoegen werden aan hoord. Het grote avondconcert werd gegeven door de Koninklijke Har monie „Sophia's Vereniging", wat door de Besoyenaren, gezien de aandacht waar ze mee luisterden, zeer werd gewaardeerd, en terecht, want die harmonie speelt voortref felijk. Maar eigenlijk ging ons hart een beetje uit naar de Antonius-paro- chie, waar de harmonie „St. Jan" luister bijzette aan een lampion-op tocht. En om dat laatste ging het ons eigenlijk. We hadden graag ook met een lampion achter de harmo nie aangegaan en hadden een van die honderden kinderen willen zijn die zorgvuldig hun lampion bran dende hielden in de vallende avond. Dat is het besluit van Koninginne dag dat we ons altijd verbeelden als het mooiste, maar als je groter wordt durf je alleen nog stiekum in je hart kind te zijn. „St. Jan" trok heel de parochie door en de Pastoor en de Zusters kregen nog een extra serenade, wat ze natuur lijk erg op prijs stelden. Zo mogen we Koninginnedag 1954 in Waalwijk gerust goed geslaagd noemen. Iedereen had er kennelijk genoegen in, en dat men die dag wilde vieren bleek trouwens wei uit het feit dat er heel druk werd gevlagd. Dat doet al veel goed aan de stemming, die dan ook weinig te wensen overliet. Op verschillende plaatsen werden nog Oranje-bals georganiseerd, waar de dansliefheb bers natuurlijk graag van profiteer den. Het was best. De geleerde heren van De Bilt zullen er in het vervolg goed aan doen bij het voorspellen van het weer van 30 April er rekening mee te houden, dat het die dag Konin ginnedag is. Dat zal hen voor we tenschappelijk ongetwijfeld ver klaarbare, maar psychologisch on vergeeflijke blunders sparen. Want ondanks de somberste weerberichten was het lekker toch het mooiste weer van de wereld, waarmee de eerste voorwaarde voor een stralende Koninginnedag was vervuld. De vlaggen wapper den er roder, witter en blauwer door en het Oranje schitterde nog feestelijker. Bovendien hadden we een hele dag vrij, zodat ik weet niet welke voorwaarde nog ver vuld moest worden om een ware feestdag te organiseren. 's Morgens waren er volgens een schone gewoonte H. Missen tot in tentie van H. M. de Koningin en daarna begon in de loop van de morgen het feest voor de jeugd. Zo moet het zijn. Niets mooier op zo'n dag dan duizenden kinderen in een stralende zon, met vlaggen in allerlei kleuren, sjerpen, mut sen, versierde fietsen en wat ze al niet meer bedenken om zich vader landslievend uit te dossen. Zo wa ren ze allemaal naar het Vredes- plein getrokken, vanuit Baardwijk met de harmonie St. Jan, vanuit de Antoniusparochie met de drum band, vanuit Besoijen en het Cen trum met St. Crispijn. Het plein gonsde van vrolijke kinderstem men, maar het leek nog te massaal voor al die kinderen. Maar toen ze begonnen te trekken door de Bern- hardstraat en de Stationsstr. naar 't Raadhuisplein langs half Waal wijk, dat was uitgelopen om dit schouwspel, dat niemand op Ko ninginnedag mag missen, te zien, toen waren de straten opeens vol feestelijkheid en Oranje en Rood- Wit-Blauw. Op het Raadhuisplein defileerden ze langs de autoriteiten met de burgemeester als de verte genwoordiger van H. M. de Konin gin aan het hoofd. Daarna zongen ze hun lied en hield de burgemees ter een geestdriftige toespraak tot de jeugd om ze op de betekenis van deze dag te wijzen. Een officiëel hoogtepunt dat er zijn mocht, maar mag men het ze kwalijk nemen als ze zelf de tractatie een beetje de clou van alles vonden? Het was werkelijk een passend begin, ge schikt om iedereen in de stemming te brengen. 's Middags kinderspelen in de verschillende parochies, met veel ambitie door de Oranjeverenigin gen georganiseerd. In Besoijen ging er een kinderoptocht aan vooraf en in het Cenlrum een estafetteloop van het Raadhuisplein naar het RKC-terrein. Heel de middag werd er door de jongens en meisjes ge streden om het eerste te zijn, of wel om een glas water zonder te knoeien heen en terug te brengen, de jongens - merkwaardig genoeg! - met een schenkblad, de meisjes zonder. Er zijn ook varianten, met eieren. onbreekbaar! - op een lepel of een bus op je hoofd, die tussen twee strikken altijd nog be ter blijven staan dan op een gladde bol. Koekhappen kan een hele toer zijn, maar vlak het ook niet uit als je met drieën op je kop in een teil water moet duiken om er een ap pel uit te vissen; en laat er dan maar plaats voor tweeën zijn. Er werd touwtje gesprongen, estafette gelopen, blaasgevochten enzovoort enzovoort en alles bij elkaar werd het een reuze middag, die niet al leen de kinderen veel spanning en sommigen een prijs bezorgde, maar ook 'voor de ouderen heel plezie rig was. Ook de burgemeester gaf blijk van zijn belangstelling op de diverse speelterreinen. Ondertus sen was een enkel mooi weerwolk- je het enige water van de drei ging van De Bilt, dat was overge bleven. Zelfs de wind was op deze Koninginnedag stukken milder dan hij in weken was geweest. Het was niet genoeg om de vlaggen te doen wapperen zoals het behoort. Ten slotte mogen we niet vergeten te vermelden dat er tussen middag en avond in Baardwijk nog een wie lerwedstrijd werd georganiseerd, E.H-B.O.-EXAMEN. Bij het op Maandag 26 April af genomen examen voor het diploma EHBO slaagden de volgende per sonen: Dames: Mevr. E. v. Breugel, W. de Vries, A. van Huiten, M. Baajj- ens, L. Baaljens, J. Buykx, J. de Bont, M. van Huiten. Heren: J. Lombarts, L. Sand- brink, J. Lejjten, M. van Es, II. van Baardwijk, A. Boons, N. Talsma, C. de Jong, C. Eekels, G. v. Sleeu- wen, E. Blanken, N. v. Hoof, S. Blom, H. Pijnenburg. De cursus werd gegeven door Dr H. Langemeijer. Aan alle geslaagden van harte onze gelukwensen. VERENIGING VOOR HEEM KUNDE MIDDENLANGSTRAAT „Het Hoefsven". Op uitnodiging van de Vereni ging voor Heemkunde zal op Don derdag 6 Mei a.s. een lezing wor den gehouden over het Hoefsven door de heer Fr. v. Oostrum. Nu de oorspronkelijke toestand van dit ven definitief tot het ver leden gaat behoren, leek het de Heemkundevereniging van beteke nis belangstellenden en belangheb benden nog even in herinnering te brengen van welk uniek gehalte dit water en zijn begroeiing ook was en gelukkig ook nog is. De heer v. Oostrum volgde jaren achtereen de ontwikkeling van het plantenleven en aan de hand van pas gereed gekomen projectiema teriaal van het beste gehalte, zal hij ons meenemen op zijn speurtoch ten langs dit water om er al de ge heimen die het herbergt, van te onthullen. Aan de hand van vergelijkingen lussen dit ven en watertypen als b.v. de Elshoutse en Besoijense wielen zal de bijzondere plaats van dit water duidelijk worden ge maakt, waaruit bijzonderheden om trent planten- en dierenleven en de speciale geschiktheid van dit water als zwemwater vanzelf dui delijk worden. De lezing zal worden gehouden in een zaal van Hotel Verwiel en begint om 8 uur n.m. Vanzelfsprekend zijn weer vele belangstellenden van harte welkom. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „KUNST EN KRACHT". De onderlinge wedstrijden van „Kunst en Kracht", die j.l. Woens dag- en Donderdagavond zijn ge houden in de gymnastiekzaal van de St. Clemensschool, hebben een vlot en spannend verloop gehad. Vooral bij de meisjesafdeling was er felle strijd en liepen de be haalde punten soms weinig uiteen. Over het algemeen stonden de prestaties van de meisjes op hoger peil dan die van de jongens. Daar werd ook aan de afwerking meer zorg besteed en vooral aan even- wichlsbalk en ringen, alsook bij de knotsoefeningen waren stijlvolle verrichtingen te bewonderen. Bij de jongens- en herenafdelin gen bleken goede krachten te schui len, doch men zal daar meer aan dacht aan correcte en vlotte af werking moeten besteden. De jury, bestaande uit de dames mevrouw Vermeer-Maas alhier en mevrouw Maas-Kooien uit Tilburg en de heren L. v. Drunen alhier en L. v. Gulik uit Tilburg heeft zich met grote nauwgezetheid van haar niet gemakkelijke taak gekweten. De prijzen werden behaald als volgt MEISJES. Ie Les. 1. M. Beerens 2. T. Pullens 3. N. Scheerman 2e Les. 1. H. Lombarts 2. W. Pullens 3. R. v. Mierlo 3e Les. 1. Irene Verhoofstadt 1. Jo v. d. Ven 2. Joke v. Tuijl 3. Corry v. Oers 4e Les. 1. Ria Pullens 2. Th. de Jongh 3. Leni v. Helvoirt 3. Riet v. Gelder 5e Les. 1. Toos v. Huiten 2. Lies v. Hooff 3. Ria v. Meeuwen 6e Les. 1. Doortje Mulders 2. Riek Braaf 3. Sjaan v. Gelder De fraaie wisselbeker voor het hoogst aantal punten bfj de meis jesafdelingen werd dus behaald door Doortje Mulders met slechts punt voorsprong op Ria Pul lens. 241/4 351/2 331/2 331/2 341/2 331/2 pnt. JONGENS. 211/2 HEREN. 30 Vz pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. 1. M. Remie 2. J. Remie 3. J. v. Mierlo Hier wist dus A. Verkooljen, een aspirant, in puntenaantal boven aan te komen en daarmede de wis selbeker voor heren in de wacht te slepen. De prijzen werden met een toe passelijk woordje door de voorzit ter van „Kunst en Kracht", de heer J. v. Mierlo, uitgereikt, waarbij de ze alle leden en aspiranten aan spoorde flink te blijven oefenen om deze zomer op de demonstratie voor eigen publiek als op de ko mende wedstrijden tegen enkele bevriende clubs een goed figuur te slaan. Aan het slot van de laatste wed- strijdavond vond tevens een har telijke huldiging plaats van de oud leider, de heer L. v. Gulik uit Til burg. Daarbij werden door de voor zitter de grote verdiensten van de heer v. Gulik nog eens gememo reerd. Gedurende 7 jaren had hij zijn beste krachten aan „Kunst en Kracht" gewijd en haar in moeilij ke jaren tot grote bloei gebracht. Als blijk van dankbaarheid en als herinnering aan zijn oude club werd hem een fraaie verzilverde zuil met sportfiguur aangeboden met hierop 'n toepasselijke inscrip tie. De oud-leider dankte getroffen voor deze hulde en wenste „Kunst en Kracht" voor de toekomst alle goeds toe. 5 MEI. Op uitnodiging van \Vaalwijks Belang zal de harmonie St. Jan op de avond van 5 Mei (bevrijdings dag) een concert geven op de kiosk op het Raadhuisplein, s avonds ten 8 uur, onder leiding van haar instructeur, de heer 'sGravesande uit Oosterhout. Programma: 1. Sons of the brave, mars T. Bidgod 2. Lustspiel-ouverture Kéler Béla 3. Op een Perzische markt, Alb. W. Ketelhy 4. Badinage, clarinet-solo door de heer H. Maas met accomp. van harmonie Edmond Avon 5. Een schone Meimorgen P. B. Bisselink Pauze. 6. Solidarité, Mars H. Lureman 7. Partita Piggola Ger. Boudin 8. Weense Parels, potpourri van melodieën van Strauss en Suppé P. Hertram 9. Florida, mars A. Duroc 10. Wilhelmus. Koninginnedag was voor de N.V. Lips' Schroevengieterij alhier een zeer belang rijke dag, toen 's mogens onder veel feestelijk vertoon een juweel van tech nisch kunnen en vakmanschap, n.L de grootste schroef die ooit op het vaste land van Europa werd vervaardigd, de fabriek verliet, om via de Rotterdamse haven scheep te gaan naar Zweden, waar zij haar bestemming zal vinden on der een daar in aanbouw zijnde tanker. Tal van genodigden, waaronder Bur gemeester en "Wethouders der gemeente Drunen, kwamen Vrijdagmorgen bij de N.V. Lips dan ook bijeen en na een korte rondleiding over de fabrieksterrei nen, waarbij de genodigden een inzicht kregen in de omvang van dit nog steeds groeiende bedrijf, werd na het gebruik van een kleine verversing, buiten het historische feit van het vertrek met en kele toespraken luister bijgezet. De directeur der Schroevenfabriek de heer Ir van Lammeren, wees op het be langrijke feit dat de N.V. Lips deze op dracht, waarover men nog wel wat hoofdpijn heeft gehad, heeft kunnen uit voeren. Hiermede immers is getoond wat de N.V. Lips met gezamenlijke inspan ning van alle krachten vermag. Spreker bracht dan ook dank aan alle technische leiders en het gehele personeel, dat dit werk heeft aangedurfd en met gezamen lijke inspanning van alle krachten ook tot een goed einde heeft weten te bren gen. Spreker benadrukte met klem dat op deze schroef door de meest critische be schouwer moeilijk iets zal kunnen wor den afgekeurd en sprak de hoop uit dat dit product de goede naam van de N.V. in het buitenland mede zal verstevigen en dat het schip dat met deze schroef scheep zou gaan een goede vaart zou mogen hebben. Burgemeester Snels noemde deze dag een belangrijke dag, niet alleen voor de N.V. Lips, maar voor de gehele ge meente Drunen. Spreker merkte dan ook op dat het gemeentebestuur en zelfs de gehele bevolking meeleeft met het wel en wee der N.V. Lips, en wanneer op een dag als deze dit product van tech nisch kunnen en vakmanschap de fabriek van Lips verlaat, is de N.V. Lips daar met recht trots op, maar het gemeente bestuur en de gehele gemeente Drunen met haar. Spreker stelde het zelfs zo dat in een industrialiserend land als Neder land iedereen er trots op mag gaan dat wij tot zoiets in staat zijn. In dit licht bezien schonk de eerste burger van Dru nen dan ook onze nationale vlag met daarop het wapen van Drunen, welke vlag de schroef die straks de wereld zeeën zal bevaren, op haar tocht zal ver gezellen, om de naam van Nederland en ook van Drunen verder uit te dragen. De heer Max Lips was Burgemeester Snels voor deze daad zeer erkentelijk en in een korte toespraak dankte hij het ge meentebestuur voor het medeleven, de steun en medewerking daar waar nodig aan de N.V. geschonken. Voorafgegaan door de directie, geno digden en personeel, verliet hierna de schroef van 32000 kg netto de werven van de N.V., onder het loeien der sirene en onder de vrolijke tonen der Harmonie de Volharding en de Fanfare Eendracht maakt Macht, die deze schroef mede uit geleide deden. KONIGINNEDAG. De zonnige Koninginnedag werd in Drunen ook blij en opgewekt gevierd. 's Morgens begon het feest met een H. Mis in. de noodkerk en een dankdienst in de Ned. Herv. Kerk. Voor het gemeente huis had om 10 uur een kinderaubade plaats en in een toespraak tot de kinde ren stelde Burgemeester Snels voor een telegram van aanhankelijkheid te zenden naar H. M. de Koningin. In de namiddag had een kinderoptocht plaats, die bijzonder fraai was en waar voor zeer veel belangstelling bestond. De eerste prijs voor deze optocht werd verdiend door de kinderen van Delft met een fraai versierde kinderjeep. TENTOONSTELLING VRIJE TIJDSBESTEDING. Vrijdagmiddag om half vijf werd door Burgemeester Snels in de gymnastiekzaal de tentoonstelling vrije tijdsbesteding ge- 4

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1