Waalwijkse en Langstraatse Courant ills L00N-0P-ZAND MOTORSPORT Drs. F. A.6R00TSWAGERS Economisch Adviesbureau h« RODE KRUIS helpt U wel. WIELRENNEN Tuinbouw-wenken. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week *1 ADMINISTRATIE «n BELASTINGZAKEN. maar wat doet UP AUTO-RIJSCHOOL C. J. Vossen Co. VRIJDAG 21 MEI 1554. DE Eora HEI ZDQQt 77c JAARGANG No. 41 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" fira misHEüVEi EEN MUZIKALE CONTACTAVOND De R.K. Muziekschool Kaatsheuvel hield Woensdag een Contactavond in de zaal van de heer Piet van Dun. Er was een waarderende belangstelling voor wat de leerlingen van deze muziekschool, die gevestigd is in de St. Jansschool, presteerden. Onder leiding van de beide onderwijskrachten, mej. Simons uit Til burg voor piano en de heer Oremus uit Zeist voor snaarinstrumenten, accordeon en blokfluit, lieten de leerlingen horen hoever ze reeds op de muzikale ladder gestegen waren. Kleine pukkies bliezen op de blokfluit en gaven accordeonsoli, anderen tokkelden een aardig walsje op de grote vleugel en meer gevorderden speelden reeds zeer muzikaal een werkje van meer betekenis. Het Mandoline-or kest vulde het geheel aan met meerdere zeer goed voorgedragen werken begeleid door de heer Oremus op de vleugel en afgewisseld met mooie zang. Onder de pauze werd gelegenheid ge geven met de leerkrachten van gedach ten te wisselen, terwijl een woord van propaganda gesproken werd dit contact meer te bevorderen, door ook tijdens de lessen omtrent de vorderingen inlichtin gen in te winnen. Een ding viel ons op deze avond op. Kaatsheuvel mag dan op mözikaal ge bied een goede naam hebben, doch won derlijk weinig jongens schijnen zich de opoffering te kunnen getroosten htm tijd te geven om een grondslag te leggen, waaraan ze in hun later leven steeds een steun kunnen hebben. Wil onze plaats zijn goede naam houden, dan mag de oefening van jongs af aan niet ont breken. Maar al te vaak ondervinden we, dat er later geen tijd voor genomen kan worden. 1 ]W Ï«*«8.U|»3U WEER EEN SUPPORTERSCLUB? Desk kende reeds meer dan eens een actieve supportersclub. Maar telkens weer taande hiervoor de belangstelling, als het de club niet naar den vleeze ging. Juist als de grootste steun nodig was ging die telkens ontbreken. Thans horen we echter weer geruchtten, dat er een groep Desk-aanhangers is, die op nieuw de noodzakelijkheid van een cc- tieve supportersvereniging inzien en stap pen willen zetten, om in de kortst mo gelijke tijd weer een vereniging op te richten. Zaterdag 22 Mei wordt in café De Steenbakker om 8 uur een vergade ring belegd om tot een oprichting te ko men. Geheel Kaatsheuvel is er van over tuigd, dat het nodig is, dat onze roem ruchte club een morele en financiële steun krijgt, wil ze het volgend jaar weer niet opnieuw moeten dobbelen om haar lijfsbehoud. Julianastraat 13. TELEFOON 2369. DES OP TOURNOOI. Onze Hockey-club DES gaat Zondag met niet minder dan drie elftallen op tournooi naar Veghel. 't Zal hier voor onze jonge gepromoveerde Dessers een zware opgave worden. Naar we verne men is de deelname zo sterk, dat juist de Kaatsheuvelse club in de afdeling, waarin deze uitkomt, als juist gepromo veerd naar de promotieklasse, het elftal vprmt van de laagste afdeling. Doch de Dessers zijn momenteel in vorm, zodat we verwachten, dat ze zeker niet als laagste zullen eindigen. man»'; T.B.C.-vlucht Kaatsheuvel. Het grote gebeuren in de duiven sport gaat dan weer plaatsgrijpen. Zondag krijgt Kaatsheuvel z'n t.b.c.-vlucht, waaraan geheel de plaats heeft meegewerkt. Vooral de huis aan huis-collecte is dit jaar buitengewoon geslaagd en ook aan andere prijzen is een toezegging ingekomen, die de verwachtingen ver overtreft. Het gevolg wordt dus dat het Vrijdagavond 21 Mei storm gaat lopen in de achterzaal van het café De Sportwereld met duiven- liefhebbers, die hun vogels komen inmanden. En dan Zondag de span ning. St. Denis is pl.m. 350 km. Als de officiële tijd van lossen aan gehouden wordt die op 6 uur is gesteld dan kunnen bij enigs zins gunstig weer de duiven om streeks 12 uur verwacht worden. Natuurlijk hangt zeer veel af van weer en wind. Steeds blijven er verrassingen mogelijk, waarom de lucht wel reeds vroegtijdig zal worden afgespeurd of geen veertje in aantocht is. De spanning is er nu reeds; de oplossing eerst Zon dagavond, als de prijzen bekend worden gemaakt. Mutaties en benoeming. Ter gemeente-secretarie te Kaats heuvel werden van commies 2e klas se tot commies le klasse bevorderd: J. A. M. Reijnen, J. R. C. Hoawé en J. F. Verschuren. Van adjunct-commies le klasse tot commies 2e klasse: A. H. L. van Velthoven en van adjunct-commies 2e klasse tot adjunct-commies le klasse B. G. Prins. Tot administratief ambtenaar bij de dienst der gemeentewerken werd benoemd de heer Coopmans te Til burg en tot technisch ambtenaar bij deze dienst de heer Niersman te Waalwijk. N.O.P. in 't zilver. N.O.P. gaat jubileren. De Kegel club van Kaatsheuvel komt in het zilver. Was er geen N.O.P. geweest, Kaatsheuvel had op het sportterrein van de ballen over de baan, nooit naam gehad. En nu staat de plaats in het Zuiden bekend als een der meest enthousiaste van de verre omtrek. Aan N.O.P. is het te dan ken dat Kaatsheuvel, wat inwoner tal betreft, mogelijk het grootste aantal clubs per zielental telt. En als We hierbij N.O.P. noemen, dan zeggen we niet te veel als we met een de Gebrs Jan en Piet Remme ren wat duidelijker als de twee pro motoren betitelen, die de sport ge- ambiëerd en geïnteresseerd hebben en op Kegelsportgebied de plaats een naam gegeven hebben die een uitstekende klank heeft niet alleen bij de T.K.B., maar zelfs ver naar buiten. Nu de Kegelclub N.O.P. ju bileert in het zilver, verleende de T.K.B. spontaan zijn volle mede werking om dit jubileum met een groot bondsconcours te vieren. Za terdag om half 7 opent de feeste lijkheid met een receptie in het Kegelhuis van Euphonia. Natuurlijk zijn daar de prominente figuren van de T.K.B. present en naast die prominente figuren een 10-tal van de T.K.B., dat op die openings avond de strijd aanbindt met een 10-tal van de Kaatsheuvelse Rege laars; 'n aparte attractie is aan dit T.K.B.-concours verbonden. Tien dagen gaan de ballen rollen en geen club van de T.K.B., of ze zal acte de presence bieden op dit jubileum concours. Hospes v. Dun zal zijn naam zeker Weer hoog weten te houden, zodat het aan gezelligheid, door minitieuze verzorging, niet zal ontbreken. Weer een brand-alarm. Woensdag omstreeks half 6 loeide de brandsirene weer. Er werd brand gemeld uit 't Hoekje. De eerste ge ruchten waren dat het weekeind- huisje van de Eerw. Broeders uit Waalwijk in brand zou staan; een nader bericht bracht echter de ge ruststellende mededeling dat het slechts 'n houtmijt in die omgeving gold. Intussen was de grote wagen uitgerukt, reeds binnen 4 minuten na het alarm met een volledig be zette bediening, zodat men het vuur spoedig meester was en gevaar voor uitbreiding voorkomen werd. Kolping in protest. De R.K.V.V. Kolping, die, naar we allen weten 2 verliespunten kreeg te noteren voor het niet opkomen tegen T.O.P. op Vastenavond-Zon dag, heeft tegen deze beslissing pro test aangetekend. Kolping vroeg destijds tijdig uitstel van deze wed strijd aan, op grond van het Veer tigurengebed in Helmond. Waar dit verzoek niet ondertekend was door de Geestelijk Adviseur, werd 't af gewezen. Een tweede verzoek werd ingediend, wel door de Geestelijk Adviseur getekend, doch dit kwam te laat binnen. Waar het eerste ver zoek tijdig was ingediend en het i tweede verzoek niet meer binnen de daarvoor gestelde termijn van 14 dagen kon worden ingediend, meent Kolping dat deze straf onrechtmatig is opgelegd, volgens de destijds door de K.N.V.B. met de I.V.C.B. over eengekomen bepalingen. Agenda. Vrijdag 21 Mei van 79 uur inman den voor de T.B.C.-vlucht op St. Denis in café „De Sportwereld". Zaterdag 6.30 uur n.m.: receptie zilveren jubileum Kegelclub NOP in Euphonia; Om 7 uur n.m. opening Kegel concours N.O.P.; Om 8 uur n.m. en Zondag 6 en 8.30 u. n.m. Apollo-Theater „Sol daat Boem", toegang 14 jaar. Zondag 12 uur v.m. en 6 uur n.m. Kegelconcours N.O.P. Maandag 8 uur n.m. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. K.A.J.-agenda. Zondag 23 Mei bedevaart naar Den Bosch; 5.30 uur v.m. vertrek per fiets vanaf de Gildenbond. EABRIEKSONGEV AL. Woensdagmorgen kwam de arbeider Jac. Vos, werkzaam in de lederfabriek Hollandia alhier, met de rechterhand tussen de wals terecht. Alle vijf vingers en een gedeelte van de hand werden verpletterd. Per auto werd de getroffene naar het St. Elisabetsgasthuis te Tilburg vervoerd. CONCERT. A.s. Zaterdagavond 8 uur geeft de Kon. Erk. Harmonie Concordia, in sa menwerking met de Harmonie St. Cecilia uit Udenhout een concert vanuit de mu- zieknis te Loonopzand. Voor de pauze wordt door Concordia uitgevoerd: 'Het daghet in het oosten, van Fr. C. D'Haeyer en de Ouverture Ceci- liaanse Vespers, van G. Verdi. Na de pauze speelt de harmonie St. Cecilia de Ouverture Apollon van M. Poels en Images de France van Alb. Thiri. Tot slot zullen de beide harmonieën gezamenlijk uitvoeren: mars De Victorie van Karei Jansen en de Manouvremars met drumband. VROUWENBOND. De K.A.V. hield Woensdagavond een bijeenkomst in de zaal van G. Wijtvliet. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte van de vergadering had de ver loting plaats van een Lourdesreis, welke ten deel viel aan mej. de Jong-Pelders. Onder een gulle tractatie vond Pas toor Dryvers gelegenheid de aanwezige dames met „ernst en luim" een gezellig en leerzaam uurtje te bezorgen, zodat allen zeer voldaan huiswaarts keerden. GESLAAGD. Bij gelegenheid van het op 18 dezer gehouden examen Dameskapper (model maken) slaagde te Tilburg onze dorps- genote mej. Ria v. d. Louw. Onze dorpsgenoot de heer Wim van Roosmalen ontving het bericht, dat hij op 11 Mei jl. te Breda slaagde voor het mondeling en schriftelijk examen hulp- inonteur. 60 belangrijke vredestaken... Kent U ze Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... Kaatsheuvel Tel. 2486 DEBACLE IN STOCKHOLM. ZWEDEN—NEDERLAND 6—1. Het Nederlands elftal heeft Woens dagavond in het Rasunda-stadion in Stockholm een 61 nederlaag geleden tegen een Zweeds elftal, waartegen het in genen dele was opgewassen, waaruit blijkt dat de ruidige keuzecommissie '1 Oranje team geen streep verder uit het moeras heoft kunnen trekken dan de vorige. De nederlagen zijn al tijd nog sprekender geweest dan de enkele schrale overwinningen. Men zag het niet aanstonds in *t begin, dat er zo'n diepe nederlaag in het verschiet lag. Wel werd dui delijk dat er in de Zweedse voor hoede enkele gevaarlijke en snelle spelers zaten en dat Steiger niet zo safe was als anders. Dadr was om te beginnen al de eerste goal aan te danken. Daarvoor had Michels al een felle schuiver juist aan de verkeerde kant van de paal ge schoten, maar aan de andere kant moest de Nederlandse verdediging een corner weggeven, die, door Li- ander goed genomen, door Steiger niet afdoende werd gestopt, zodat midvoor Sandell kon doelpunten: 16. Dit was nog niet zo ontmoe digend, vooral niet toen Louer uit een voorzet van Van der Kuil mét een prachtig doelpunt al gauw ge lijk maakte: 11. Maar nog voor de rust werd het 21. Dat kon trouwens niet uitblijven, want al 'te dikwijls moest onze verdediging corners weggeven om de situatie te redden: vier corners binnen een minuut toonde afdoende hoe ge vaarlijk de Zweden voor het Ne derlandse doel zaten. De tweede Zweedse goal ontstond doordat Steiger een voorzet van rechtsbui ten Hamrin maar half raakte, zo dat Sandell zich meester kon ma ken van de bal en scoren: 21. Met deze niet ontmoedigende stand kwam de rust. Daarna was het gauw met alle mogelijke illusies gedaan. In een offensief van 10 minuten scoorden de Zweden 4 goals, zonder dat de Nederlanders aan de andere kant de Zweedse defensie konden ver ontrusten. Het begon na 10 minu ten. Toen maakte rechtshalf Svens- son een onverwacht doelpunt uit een voorzet van Hamrin. Zonder dat een Nederlander een voet of een hand had kunnen uitsteken, schoot hij in: 3—1. Vanaf de aftrap was het weer raak. Sandell snelde door de verdediging heen en maak te de stand tot 41. Weer enkele ogenblikken later scoorde Svens- son onhoudbaar: 51. En na een adempauze van enkele minuten gaf Thillberg de genadeslag. Hij legde de hele verdediging alleen in de luren en scoorde nummer 6: 61. Dat was het. De Nederlanders hieven hun best doen om nog eèn tegenpuntje te maken en om ver dere Zweedse doelpunten te voor komen. Het eersle lukte niet, het tweede wel, maar dat was nauwe lijks een verdienste. De ijver was er toch wel en het lot van 't Oran je-team was nu eenmaal bezegeld. NEDERLAND R— NOORWEGEN B 5—2. Het Nederlandse B-elftal heeft in Hengelo een 52 overwinning be haald op het Noorse B-elftal, na dat het met 02 had achter ge staan. De doelpunten werden ge maakt door Bleijenberg (3), Dillen en Gruisen. Een weinig olie op de Slockholmse wonde WSC—ROOSENDAAL. Zaterdagavond om half 7 gaat WSC de strijd aanbinden tegen de kampioen van de afdeling Roosen daal. De twee grootste rivalen van deze competitie zullen in de laat ste wedstrijd van het seizoen el kaar bekampen. WSC zal het zich tot een eer rekenen om de kampi oenen een nederlaag toe te bren- 8en, terwjjl Roosendaal deze wed strijd zal gebruiken als een oefen wedstrijd voor de aanstaande pro motiecompetitie. Al met al kan een spannende strijd tegemoet worden gezien en iedereen zal de kampi oenen wel aan het werk willen zien. In verband met de wieler ronde van a.s. Zondag is de wed strijd bepafüd op Zaterdagavond half 7. RKC. Donderdag 27 Mei is voor RKC een zeer voorname wedstrijd vast gesteld; ze gaat de verre reis ma ken naar Zierikzee. Supporters, ga in groten getale mede om uw jon gens aan te moedigen. Wie deze reis mee wil maken, kan zich op geven vanaf 21 Mei tot Zondag avond 8 uur. Na die datum worden geen supporters meer aangenomen. Verdere inlichtingen worden hij opgaaf verstrekt uitsluitend bij de heer A. v. Hoof, Antoniusstraat 100 Waalwijk. RWB contra Willem li-junioren. Afgelopen Zondag hebben onze junioren 'n nuttige oefenwedstrijd gespeeld hij Willem II. Voor de 4-1 nederlaag, die onze jongens daar leden, geldt op de eerste plaats als excuus de duizenden toeschouwers die vroegtijdig naar het stadion ge komen waren voor de wedstrijd Willem IIEindhoven en die voor de nodige zenuwen zorgden. Niettemin hebben onze kampioe nen kranig parijj gegeven. JHet was een lust om deze knapen aan het werk te zien, vooral de Willem II- ers demonstreerden een partijtje voetbal, waarvan het na de rust vol gestroomde stadion voor hon derd procent heeft kunnen genie ten, en dat een hartelijk applausje ten beste gaf, waarvan ook onze doelman v. d. Houdt zijn aandeel kreeg. A.s. Zaterdag 4.30 uur krijgen onze jongens de gelegenheid in ei gen huis tegen deze toekomstige eerste klassers een revanche-wed- 'slrijd te spelen. Wij raden vooral onze supporters aan a.s. Zaterdag deze wedtrijd te komen zien, daar men dan van een prima voetbal- partijtje verzekerd is. WAALWIJK. JULIANA-NIEUWS. Zaterdagavond a.s. om 8 uur precies is in de zaal van de heer Jac. de Njjs te Waalwijk een non- s.op cabaretavond voor leden en donateurs van Juliana. Medewer kenden zijn: Baardwijks Toneel, regie Jan v. d. Hoven en de Yel low-cowboys onder leiding van Jos Remie. Conferencier is de heer Rombouts. Tot slot volgt een bal. Tevens is het bestuur van Baard wijk bezig voor 2e Pinksterdag een buitenlands elftal als gast te krij gen, terwijl ook een sportdag voor de Juliana-jeugd is vastgesteld. Dit alles wordt georganiseerd in ver band met het 35-jarig bestaan j.i. Maart. Leden en donateurs mét hun dames hebben toegang op ver toon van hun uitnodigingskaart. Toegang boven 18 jaar. Mochten door omstandigheden leden of do nateurs geen kaart ontvangen heb ben, dan hebben zij toch vrij toe gang. CAPELLE. SPARTA-NIEUWS. Sparta heeft zich door het 11 geljjke spel tegen Good Luck voor de bekerronde in de volgende ron de geplaatst. Hoewel Good Luck de gehele wedstrijd wel iets in de meerderheid is geweest, gelukte 't hun, vooral ook door het keurige werk der achterhoede'van Sparta, maar één goal te maken, vlak voor de rust. Na een half uur spelen in de tweede helft, maakte G. v. d. Mast de gelijkmaker, waarhij het is gebleven en zodoende heeft Sparta getoond, al speelt Good Luck dan een klasse hoger, niet voor hen on der te doen. Jammer is het, dat Good Luck dit wellicht niet kon verdragen en met alle geweld een overwinning probeerde te force ren en zodoende het spel wel eens wat te fors werd, vooral toen een maal de gelijkmaker geseoord was. Maar hulde aan de scheiderechter, die het spel in handen hield, als het soms wat al te fors werd. Door dit gelijke spel komt Spar ta in de volgende ronde uit tegen de in de 3e klasse KNVB spelende vereniging „Heerjansdam". Voor a.s. Zaterdag spelen alleen de jeugdelftallen beiden thuis en wel: Jeugd B om half 3 tegen WSC en jeugd A om half 4 eveneens te gen WSC, VLIJMEN. De Vljjmense renners nemen a.s. Zondag weer aan verschillende wedstrijden deel, in Waalwijk en in Goirle. We zijn benieuwd naar de prestaties. Deze week nam Tini Wolfs weer deel aan wedstrijden in België en boekte ondanks pech weer goed succes. Maandag werd hij 3e; hij was alleen los, maar door 'n lekke band werd hij juist voor de finish nog gepasseerd door twee renners, waardoor hij derde werd. DE MOTORWEDSTRIJD DER WERELDKAMPIOENEN TE SCHIJNDEL. Méér dan vijf en twintig internationalen aan de start. De motorvereniging Schijndel organi seert op Zondag 23 Mei a.s. haar jaar lijkse Motorterrein wedstrijden op het circuit nabij Wijbosch. Dat deze terrein wedstrijden telken jare meer en meer be faamd worden, getuigt het aantal bezoe kers, dat zich elk jaar in steeds stijgen de lijn beweegt. Vorig jaar waren er ruim 23 tot 25000 bezoekers en dit jaar verwacht men veel meer belangstellenden. Gezien dit feit hebben de organisato ren de accomodatie van het terrein ver beterd. Zij hebben talvan maatregelen genomen om de wedstrijd zo attractief mogelijk te maken. Op de eerste plaats heeft een bulldo- WORTEL OF PEENVLIEG. Van alle aantastingen der wortelen is die van de wortelvbeg verreweg de be langrijkste; 80 aangetaste wortelen is heus geen zeldzaamheid. Al is de be strijding ook duur, vooral als het tuin- bouwwortelen betreft, is deze zeker eco nomisch verantwoord. Levensloop van het insect. Omstreeks half April komen de eerste vliegen uit de grond te voorschijn. De verschijningstijd is nogal lang gerekt en duurt soms wel 4 a 5 maanden. Ongeveer half Mei kan men de hoofd- vlucht verwachten. Eitjes worden afge zet op de wortelhals of op de grond in de onmiddellijke omgeving van de wor tels. Aantal vliegen dat de voorschijn komt, kan van 10.000 tot 100.000 per ha belopen. Het vliegje is Yi cm lang, het lichaam is zwart, de kop bruin en de poten geel. Schadebeeld: Meestal komen aan de punt, minder in 't midden en 't minst aan de bovenkant, grillig lopende vreetgangen voor in de wortels. Het loof van de bui tenste bladeren vertoont geel-roodkleu- ring aan de bladpunten. Deze verkleu ring komt veel overeen met magnesium gebrek. Men kan dit controleren door enige planten op te trekken. Ernstig aan getaste planten reageren op de vreterij door het vormen van veel „baardige" wortels. Bij droogte gaat het gewas soms legeren. De smaak van „pierige" wortels is bitter, dus voor consumptie practisch ongeschikt. Voor export moe ten deze worden geweigerd, terwijl de wortels niet zo goed houdbaar zijn. Bestrijding: Er zijn strooi- en spuit- middelen om de wortelvlieg te bestrij den. Om te spuiten kan men gebruik maken van 0.2% Parathion, 25% chloor- aaan vloeibaar ten tijde dat da plantjes het eerste hartblad ontwikkelen. Van deze oplossingen moet men 40 L per are gebruiken om het middel in te spuiten. Daarom zal strooien de voor keur verdienen. De hierna te noemen poeders buiten mengen met 5 maal zo veel niet-droge grond. Ze verdelen dan makkelijker en stuiven dan niet meer. Goed vermengen met het bovenste laag je grond tot 10 cm diep. Momenteel vindt men veel luis in de sla. De hartblaadjes va nde jonge sla worden kroezig, vouwen in elkaar en de randen krullen omlaag. Deze groene lui zen kan men zeer gemakkelijk waarne men. Wanneer we luis hebben in oogstbare sla is dit nog veel erger. Voor export is de sla ongeschikt en. voor de binnenland se markt zeer minderwaardig. Verluisde sla mag vanwege het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen niet worden geveild. Bestrijding tot 3 weken voor de oogst met Parathion spuit volgens gebruiks aanwijzing. Het spuiten uitvoeren bij niet te snel opdrogend weer, omdat para thion dan te snel verdampt. Temperatuur liefst pl.m. 20 C. Nicotine 95 in oplossing van 0.1 en uitvloeien Krachtig en overvloedig spuiten. In kasruimte Nicotine 95 ver dampen of nicotine rookpoeder 10 Tot 2 dagen voor de oogst een H.E.T. P of T.E.P. middel, volgens gebruiks aanwijzing Bij het zaaien van sla dienen we ons in deze periode af te vragen, welke ras sen hel best geschikt zijn. Naar dè ge voeligheid voor de dagelijkse lichtperiode vallen de sla'rassen uiteen in daglengte gevoelige en daglengte ongevoelige ras sen. De daglengte gevoelige schieten bij lange dagen vroegtijdig „door en vormen alleen kroppen bij korte dagen, dus win ter, voorjaar en herfst. Hiertoe behoren o.a. Meikoningin, Victoria, Blondine. De volgende rassen zijn in staat om bij lange dagen kroppen te vormen, deze zijn weinig daglengte-gevoelig. Hiertoe behoren o.a. Attractie, Zwart Duits, Wonder van Voorburg. De laatstge noemde zijn dus speciaal voor zomer- teelt. Direct na de bloei moeten we in ap pels spuiten tegen de appelzaagwesp. Na een aantasting kan men de geelwitte bastaardrupsen in de vrucht vinder). In het eerste stadium van de aantasting mineren de larven zéér oppervlakkig (slangvormige figuren). Daarna vreten de larven naar het klokhuis, waarna de bruine uitwerpselen door brede gangen naar buiten komen. De laatst genoemde aangetaste vruchten vallen vroegtijdig af. Bestrijding: Tussen uitbloeien tot en met het uitkomen van de eerste larven, bespuiten met parathion en spuitzwavel, dan kan men tevens spint, blad, bloed huizen en schurft bestrijden. v. H. zer een week lang 10 uur per dag onder het wakend oog van reskundigen op het gebied van terreinwedstrijden, het cir cuit verbeterd, o.a. door het maken van kuilen, vele spectaculaire bochten en moeilijke hairpins, die hoge eisen stel len aan de renners en last not least een heuvel van 10 m hoog, welke wel de moeilijkste hindernis vormt voor de in ternationale coureurs. Mede door het grote aantal inschrij vers, vooral voor de -internationale klas se, heeft men het circuit over de volle lengte verbreed en ook langer gemaakt tot 3 km, zodat het publiek dit machtig evenement goed zal kunnen volgen. Reeds tal van bekende buitenlandse renners hebben ingeschreven o.a. niet minder dan 8 Belgen, waaronder Rom- bauts en Smet, 5 Engelsen, onder wie Basil Hall, Phal, Nex en G. Dawson. Voorts 3 Zweden met Andersson, Sven- nungsson en Jansson, kampioen van Frankrijk 1952.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5