de echo van het zuiden DELSHGSMfil ALLEEN MORGEN 695 DRUNEN NIEUWKUIJK VLIJMEN GEMEENTERAAD WAALWIJK Agenda en prae-adviezen ZATERDAG 29 MEI jj Êfe, WANDELSANDAAL 41-46 795 36-40 VROOM IfREESJlAW VRIJDAG 28 MEI 1954 77e JAARGANG No. 43 D« leden van de raad der ge meente Waalwijk worden opgeroe pen tot bijwoning ener openbare vergadering op Dinsdag 1 Juni 1954 te 19.30 uur ten gemeente- huize. Agenda 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen, gehouden op 23 April 1954 en op 29 April 1954. 2. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten o.m. Bericht van verdaging inzake beslissing op de raadsbesluiten van resp. 1 October 1953 en 30 Decem ber 1953 tot aankoop van grond van resp. de Wed. M. A. Loeff- Staal, de N.V. „Noord-Braband", A. A. Saint Martin-van der Pol en E. van der SchrJeCk-Middelkoop en tot aankoop van 2 panden van M. J. Esch en van 5 panden van de N.V. „Noord-Braband". Goedgekeurd raadsbesluit van 4 Februari 1954 tot het onderhands verhuren van twee benedenlokalen van het schoolgebouw, gelegen aan de Mr. van Coothstraat nr. 27, aan de Gelderse Lederhandel N.V. te Waalwijk. Goedgekeurd raadsbesluit van 4 Februari 1954 tot het onderhands verhuren van het schoolgebouw met rijwielbergplaats, gelegen aan de Mr. van Coothstraat nr. 27, aan de Centrale voor Katholiek Han delsonderwijs te' 's-Gravenhage. Besluit tot het onthouden, van goedkeuring aan het raadsbesluit van 29 October 1953 tot aankoop van grond van de Erven Th. Ra ming. Goedgekeurd raadsbesluit van 1 October 1953 tot aankoop van 7 stroken grond, gelegen ten Noor den van de Winterdijk te Baard wijk, van A. Saint Martin-v. d. Pol. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 December 1953 tot aankoop van grond, gelegen aan de Zuidzijde van de Eerste Zeine, van G. F. van Loon. Goedgekeurd raadsbesluit van 2o Februari 1954 tot aankoop van grond, gelegen ten Noorden van de Winterdijk, van M. J. Esch. Goedgekeurd raadsbesluit van 4 Februari 1954 tot verkoop van een bouwterrein, gelegen aan de W est- zijde van de Dr Mollerlaan, aan C. J. Ververs. Goedgekeurd raadsbesluit van 1 April 1954 tot verkoop van grond, gelegen aan de van Brederodelaan aan N. J. P. Gragtmans. Goedgekeurd raadsbesluit van 1 April 1954 tot verkoop van grond, gelegen aan de van Brederodelaan aan de C.V. Lederfabriek L. Mom- kers. Goedgekeurd raadsbesluit van 1 April 1954 tot ruiling van gronden gelegen aan de van Brederodelaan met L. A. W. Mombers. Algemene machtiging tot 'i doen van uitgaven en het ontvangen van inkomsten op de dienst 1954. Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim in de gemeente Waalwijk over het jaar 1953. Verslag van de Commissie van Toezicht op het middelbaar onder wijs over het jaar 1953. Controle-rapporten van het Cen traal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, beteffende kasopncmoing en con trole van de administratie van de Afdeling Sociale Zaken, Bevolking en Burgerlijke Stand en van hel Bad- en Zwembedrijf over het le kwartaal 1954 en van het Hypo- theekbedrijf, het Slachthuis en het Woningbedrijf over het 4e kwar taal 1953 en het le kwartaal 1954. 3. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de hef fing van een hondenbelasting in de gemeente WaaLwijk. Prae-advies no. 81: Hondenbelasting. Op grond van de begrotingsposi- tie van de gemeente is door het College van B. en W. een verzoek ingediend om subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds. Bij de beoordeling van dit ver zoek door Ged. Staten zal worden nagagaan of het tarief van de hon denbelasting wel tot de vereiste hoogte is opgevoerd. De Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën zijn n.l. van mening dat een belasting van tenminste 10.voor luxe honden en van 2.50 voor bedrijfshonden in het algemeen noodzakelijk moet worden geacht. Afhankelijk van de draagkracht van de bevolking kan dit tarief al of niet worden opge voerd. De thans geldende verordening geeft een belasting aan van resp. 5.en 2.50. Het eerstgenoemde tarief ligt dus aanmerkelijk bene den het door voornoemde Ministers aangegeven minimum. Teneinde nu de aangevraagde subjectieve verhoging van de alge mene uitkering uit het Gemeente fonds niet in gevaar te brengen, zal het tarief van de onderhavige be lasting noodgedwongen moeten worden verhoogd. Op grond hiervan ware de belas ting voor bedrijfshonden te hand haven op ƒ2.50 en voor luxe hon den te brengen op 10.(aange geven minimum). Uitgaande van het aantal honden in het belastingjaar 1952/1953, n.l. 530 luxe honden en 210 waakhon den, zal de onderhavige belastingen opbrengen: totaal 6.325. geraamd is bij-de begroting 1954 (naar het tarief van resp 5.en 2.50 3.425. de hogere opbrengst .be draagt dus 2.900. Voorts stellen B. en W. voor nog enkele ondergeschikte wijzigingen aan te brengen Zij zeggen daarover onder meer: Tot op heden moest de betaling v/orden voldaan bij de inlevering van het aangiftebiljet en wel tegen bewijs van ontvangst. Het blijkt echter gewenst te zijn om voor de onderwerpelijke belasting een ko hier op te maken en de belasting door middel van aanslagbiljetten te doen innen. Overeenkomstig het advies van de commissie voor de techniek der gemeentelijke belastingverordenin gen van 20 Maart 1954 ware de ter mijn, binnen welke eventueel nog tot navordering kan worden over gegaan of ambtshalve vermindering van teveel geheven belasting kan worden verleend, te stellen op vijf jaren. 4. Voori:{el| lót onbewoonbaari- verklaring van de woningen, plaatselijk gemerkt Grotestraat 221a, Westeinde 19 en Westeinde 50. 5. Voorstel tot 't toekennen van een premie ten behoeve van het verbeteren van een particuliere woning, 6. Voofstel tot herziening van de „Gemeentelijke Bouwcredietrege- ling 1953". Prae-advies no. 84: Herziening gemeentelijke bouw- eredietregeling 1953. Onder dagtekening van 14 April 1954 ontvingen B. en W. een circu laire van de Bouwspaarraad afde ling Noord-Brabant van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten te Boxtel, aangaande een wijziging van de indertijd op instigatie van deze Bouwspaarraad vastgestelde „Gemeentelijke Bouwcredietrege- ling 1953". Een uittreksel uit de inhoud dezer circulaire volgt hieronder: „Het blijkt nogal een voor te ko men dat bouwmaatschappijen, aan nemers e.d. met rijkspremie wonin gen bouwen en deze reeds vóór of onmiddellijk na het gereed komen aan gegadigden verkopen. Het komt ons voor dat er, in ge lijke mate als zulks geldt bij nieuw bouw door betrokkenen rechtstreeks termen bestaan om in deze gevallen gemeentelijke medewerking te ver- lenen, hetzij door het verstrekken van gemeentelijke leningen, hetzij door het garanderen van rente en aflossing van door derden te ver strekken leningen (waaronder bouwkasleningen Wij hebben dan ook onze ont- werp-bouwcredietregeling aange vuld in dier voege, dat onder de werkingssfeer daarvan voortaan eveneens valt hij, die binnen twee jaren na toekenning der rijkspremie door aankoop de eigendom van een woning verwerft. Van verschillende zijden werd er onze aandacht op gevestigd dat het in onze regeling opgenomen maxi mum-bedrag per m3 (ƒ40.het welk als aannemingssom ten hoog ste in aanmerking wordt genomen, in vele gevallen te laag blijkt. Wij hebben hierin aanleiding ge vonden, bedoeld bedrag te verhogen tot 45.—. Voorts komt het in verschillende gemeenten voor, dat vanwege de bodemgesteldheid onevenredig hoge funderingskosten moeten worden gemaakt. De Premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 komt hierin eni germate tegemoet door toekenning van een toeslag voor fundering. Hierop aansluitend hebben wij thans in het 2e lid van art. 4 een bepaling opgenomen, dat voor het het geval een zodanige toeslag wordt verkregen, voor de toepassing der bouwcredietregeling de stichtings- kosten met anderhalf maal deze toe slag kunnen worden verhoogd". B. W. menen, dat er in deze gemeente alle reden voor is, om ook de categorie kopers van premiewo ningen in dezelfde faciliteiten te la ten delen als de bouwers van deze woningen. Door de uitbreiding van de werkingssfeer van de bouwcre dietregeling zal de particuliere bouwnijverheid hier ter stede een stimulerende invloed kunnen on dervinden. Mede hierdoor zal het urgente woningnoodprobleem in de ze gemeente een stap dichter bij zijn oplossing gebracht kunnen wor den. Ook de overige voorstellen van de Bouwspaarkas zijn alleszins ac ceptabel. B. W. stellen daarom voor de .Gemeentelij ke Bouwer ediet-r ege- ling 1953" te wijzigen overeenkom stig het concept-raadsbesluit. 7. Voorstel tot wijziging van de „Regeling betreffende het verlenen van subsidie aan de plaatselijke Kruisverenigingen in de gemeente Waalwijk'. Prae-advies nr. 85. Regeling subsidieregeling plaatselijke kruisverenigingen. Bij prae-advies van 26 Januari 1954, nr. 24, boden B. W. ter vast stelling aan een subsidiëringsrege ling voor de beide Kruisverenigin gen. Hoewel deze subsidie-regeling' in hoofdzaak is ontleend aan een in ontwerp door de provinciale raad voor Gezondheidszorg in Noord- Brabant toegezonden regeling, zijn er toch ook op dezerzijds initiatief enkele bepalingen in opgenomen. Tegen één daarvan maakt genoem de Provinciale Raad enigszins be zwaar en wel tegen artikel 4, het welk luidt als volgt: „De Vereniging is gehouden die belangen van de volksgezondheid te 'behartigen, welke naar het oordeel van B. en W. noodzakelijk zijn, zulks met inachtneming van de dienaangaande door B. en W. te be palen richtlijnen". In zijn brief van 4 Mei j.l. Nr. R-164, deelt de Raad het volgende mede: „Ten aanzien van artikel 4 dier regeling vragen wij ons echter af of de formuling daarvan niet 't ge vaar oplevert dat het College van B. en W. zijn bemoeienissen met de interne aangelegenheden der Kruis verenigingen zo ver zou kunnen uit strekken, dat het zelfstandig karak- 4er dier verenigingen in het gedrang cou komen. De onderhavige bepa ling toch geeft aan B. en W. de be voegdheid om allerlei taken en op drachten op het terrein der gezond heidszorg aan de plaatselijke afde ling op te dragen, zelfs wanneer deze buiten het kader van het nor male Kruiswerk vallen. Dit bete kent een zo vérgaand ingrijpen van overheidszijde in de zaken van het particulier initiatief, dat dit be zwaarlijk kan worden geaccepteerd. Uiteraard ligt het niet in de bedoe ling van Uw College ten deze zo ver te gaan als hier gesteld, doch we menen dat de formulering ook de mogelijkheid van een dergelijke inmenging dient uit te sluiten. Waar voorts de statuten der plaatselijke verenigingen een vol ledige opsomming geven van de ta ken welke deze hebben te beharti gen, acht ons bestuur de hier be doelde bepaling ook niet nodig. De daarin voorkomende bepaling, dat het werk dient te geschieden met inachtneming van de dienaan gaande door B en W. te bepalen richtlijnen, ontmoet op dezelfde grond eveneens bezwaar. Naar wij vernemen geeft de algemene lei ding van de Prov. Bond en het toe zicht van de Geneeskundig Inspec teur van de Volksgezondheid vol doende waarborgen, dat het plaat selijk werk op verantwoorde wijze geschiedt". Het heeft niet in de bedoeling van B. en W. gelegen de bemoeiin gen van het college zo ver uit te strekken als waarvan sprake is in de eerste zin van het geciteerde ge deelte van de brief van de Provin ciale Raad. In het algemeen is de wijze van subsidiëring volgens de vastgestelde regeling zodanig, dat reeds daarin een stimulans zit voor de Kruisverenigingen om zoveel mogelijk nieuwe taken op zich te nemen. Ook de overheid echter i.e. de ge meente, heeft een taak op het ge bied van de volksgezondheid. Het in ons land gehuldigde beginsel, dat zoveel mogelijk het particulier ini tiatief met de uitvoering van de ta ken op het terrein van de gezond heidszorg is belast, welk beginsel B. en W. volkomen onderschrijven, is juist aanleiding geweest tot het opnemen van de gewraakte bepa ling. Er kunnen zich n.l. omstandig heden voordoen en deze hebben zich in onze gemeente reeds voor gedaan dat B. en W. het gewenst achten dat bepaalde belangen op 't gebied van de volksgezondheid wor den behartigd. Daar de gemeente voor de realisering van die taken niet over het benodigde personeel beschikt en de behartiging daarvan ook beter aan de verenigingen, werkzaam op het terrein van de ge zondheidszorg, kan worden overge laten, is het juist, dat B en W. ge tracht hebben in de subsidieregeling een bepaling op te nemen, dat de Kruisverenigingen met die taak of ZONNEGLAZEN OP STERKTE GESLEPEN. taken kunnen worden belast. Zo is het vorig jaar aan de besturen van de Kruisverenigingen gevraagd of zij bereid zijn aan de wijkzusters op te dragen controle uit te oefenen op de verzorging van de huid en han den van de schoolkinderen en er op toe te zien dat van de in de scholen aanwezige sanitair door de school kinderen ook gebruik wordt ge maakt. De beide in onze gemeente werkzame kruisverenigingen heb ben aan dit verzoek voldaan. Hier uit blijkt voldoende dat B. en W. aan een bepaling, in de geest als in artikel 4 vermeld, wel degelijk be hoefte gevoelen, al behoeft een der gelijke bepaling niet zo stringent en dwingend van karakter te zijn als thans is opgenomen. Het is op grond hiervan, dat B. en W. voorstellen de redactie van artikel 4 zó te doen luiden, dat zij in overleg en in algehele overeen stemming met de vereniging be paalde taken op het gebied van de volksgezondheid door de vereniging kunnen doen behartigen. B. en W. zouden de redactie van artikel 4 der regeling als volgt wil len doen luiden: ,,B. en W. kunnen in overleg en in algehele overeensteming met de Vereniging bepaalde door hen no dig geachte belangen op het gebied van de Volksgezondheid door de vereniging doen behartigen, zulks met inachtneming van de dienaan gaande door hen eveneens in on derling overleg te bepalen richt lijnen. Indien over de in de vorige alinea bedoelde aangelegenheden geen overeenstemming wordt bereikt, is de Vereniging gehouden haar afwij zend standpunt gemotiveerd en schriftelijk aan B. en W. kenbaar te maken". B. en W. menen, dat de bezwaren van de provinciale Raad voor Ge zondheidszorg in Noord-Brabant bij de voorgestelde redactie goeddeels zullen komen te vervallen, daar de Kruisverenigingen alsdan in volko men vrijheid en zelfstandigheid zul len kunnen beslissen. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden overeenkomstig artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920 ten behoeve van de wijziging en verbetering van het gebouw der St. Petrusscholen. Prae-advies no. 86: Wijziging en verbetering gebouw St. Petrusscholen. Door het bestuur der St. Petrus scholen is dd. 5 April 1954 tot de raad het verzoek gericht om mede werking ex art. 72 der Lager-On derwijswet 1920 voor wijziging en verbetering van het gebouw dier scholen. Dit verzoek strekt tot ver vanging van een gelijkluidend, on der dagtekening van 7 Januari '54 ingediend verzoek, dat om formele redenen dd. 30 Maart 1954 weder is ingetrokken. B. en W. stellen voor de gevraag de medewerking te verlenen voor: 1. De constructie-verbeteringen van gangen-, trappenhuizen en ra men; 2. wijziging deuren leslokalen; 3. de verbetering van de bestrating en waterafvoer van de speel plaats, evenwel slechts voor de helft, aangezien de geraamde werken eveneens voor ongeveer de helft als gewone onderhouds werken moeten worden aange merkt; 4. de aanschaffing van meubilair, waarvan de lessenaars evenwel zonder podium; voorts voor de revisie van meubilair en voor aanschaffing van leermiddelen. 9. Voorste] tot het beschikbaar stel'en van gelden overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 192o ten behoeve van het aanschaf fen van leermiddelen en het tref fen van enige andere voorzienin gen voor de St. Antoniusschool. Prae-advies no. 87: Medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. Het bestuur der St. Antonius school, St. Crispijnstraat 83 alhier, verzoekt de raad bij schrijven van 22 April 1954 om medewerking in gevolge artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 voor het aanschaffen van leermiddelen en het treffen van enige voorzieningen ten behoeve van de verwarming van de toiletten gedurende de winter. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van het aanschaf fen van meubelen voor de R.K. Meisjes u.l.o.-school. Prae-advies no. 88: Medewerking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. Het bestuur der R.K. u.l.o.-school, Grotestraat 244 alhier, verzoekt de raad bij schrijven van 5 Mei 1954 om medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van een veertigtal tafels en stoelen. 11. Voorstel tot het verbeteren van de gemeentelijke gymnastiek lokalen, Stationsstraat nr. 24 en Mr. van Coothstraat nr. 27. Prae-advies no. 89: Verbetering gem. gymnastieklokaal Stationsstraat 24 en Mr v. Coothstr. Reeds enige tijd geleden heeft de wnd.-lnspecteur van het Lager On derwijs zich met B. en W. in ver binding gesteld over het treffen van enige voorzieningen ten opzichte van het gymnastieklokaal aan de Stationsstraat 24. Dit lokaal doet overdag dienst voor de leerlingen der Openbare school, van de Nuts' u.l.o.-school, de St. Petrusscholen (y2 dag), de Nijverheidsschool en 's-avonds voor diverse verenigin gen. Het betreft hier diverse ^voor zieningen met betrekking tot de kleed-, was- en bergruimten welke volgens de Inspecteur niet aan re delijke eisen voldoet}. Ook de in richting van het lokaal is z.i. niet 'volledig genoeg. De Inspecteur somt in zijn „plan tot verbetering" ver volgens de naar zijn mening nood zakelijke voorzieningen op en ad viseert voorts tot aanschaffing van diverse nieuwe oefenmaterialen. B en W. hebben na ontvangst van die brief de Directeur van Ge meentewerken opgedragen een be schrijving met tekening te laten op maken van de nodig geachte wer ken inzake verbetering van 't gym nastieklokaal. Deze zijn intussen gereed gemaakt en aan de Inspec teur toegezonden, die bij brief van 2 April 1954 B. en W. heeft bericht dat hij zich er mee kan verenigen. Voorts hebben B. en W. begin Ja nuari een bespreking gehad met ge noemde Inspecteur en met de Con sulent voor de lichamelijke opvoe ding inzake het beschikbaarstellen van de gvmnastiekzaal van de voor malige H.B.S. aan de Mr v. Cooth straat voor scholen voor lager on derwijs, zulks in plaats van stich ting van een nieuw gebouw voor dit doel. Daar naar de mening van de Inspecteur deze zaal niet aan re delijke eisen voldoet, kan ze z.i niet zonder meer worden overgeno men voor het lager onderwijs. Bij schrijven van 13 Januari 1954 zendt hij B. en W. toe een uitvoerig rap port, bevattende een plan tot ver bouwing en inrichting van dit lo kaal. Een door de Dienst van Ge meentewerken ook hiervoor opge maakte beschrijving met tekening kan de goedkeuring van de Inspec teur verwerven, mits rekening wordt gehouden met enkele nadere wensen, kenbaar gemaakt bij schrij ven van 2 April 1954. In die brief adviseert de Inspecteur tevens tot aanschaffing van een belangrijke hoeveelheid oefenmaterialen, die voor het onderwijs op lagere scho len nodig zijn. Door de Directeur van Gemeen tewerken zjjn tenslotte begrotingen van kosten opgemaakt voor de verbouwingen en verbeteringen der beide bovengenoemde zalen, alsmede voor de aanschaffing en verbetering van werktuigen, oefen materiaal, spelmateriaal enz. voor beide lokalen. Hij raamt de kosten in totaal op 33960.inbegrepen de opslag voor algemene kosten van de Dienst Gemeentewerken. B. en W. stellen voor een crediet tot dit bedrag beschikbaar te stel len. 12. Voorstel tot het uitlenen van brengen wij deze met lederen of Continen taal rubberzooi, in de maten zolang de voorraad strekt DEN BOSCH gelden aan de Katholieke Arbei ders Beweging afdeling Waalwijk, onder intrekking van het besluit van 1 April 1954. PRAE-ADVIES Nr. 90. GELDLENING K.A.J.-DRUMBAND. Bij besluit van 1 April 1954 is door de raad aan de Katholieke Arbeiders Be weging, afd. Waalwijk, voor haar cul turele afdeling de Drumband van de Ka tholieke Arbeiders Jeugd, een geldlening toegekend, groot f 2000,en wel rente loos. Het prae-advies van 27 Maart '54, nr. 9, had hierop betrekking. Door Ge deputeerde Staten jwordt bij schrijven van 21 April 1954, G Nr. 82451/82429, Ille afdeling, medegedeeld, dat het ver strekken van genoemde geldlening bij hen in beginsel geen bedenking ontmoet, aoch dat zij er bezwaar tegen hebben, dat voor deze lening geen rente in reke ning wordt gebracht. In dit verband verwijzen Gedeputeerde Staten naar hun algemene aanschrijving van 17 Maart 1954 betreffende subsidiëring. Uit die aanschrijving blijkt, dat het de voorkeur verdient bij voorschotverlening e.d. de normale voorwaarden te stellen, dus los van faciliteiten, welke in zich een vorm van subsidie-verlening zijn. Teneinde nu de vereniging in staat te stellen uit haar moeilijkheden te komen, is er slechts één mogelijkheid, namelijk het jaarlijkse sub sidie verhogen met de kosten van rente van de lening ad f 200Ó,— Voor het jaar 1954 is dit subsidie op post 432 der gem. begroting uitgetrok ken op f 250. In het besluit betreffende de geldlening w are te bepalen, dat le. de lening per i Juli 1954 wordt verstrekt; 2e. de rente (3J4 telkenjare, te gelijk met de aflossing op. 30 Juni moet worden voldaan, eerstmaol op 30 Juni 1955. Resumerende stellen B. en W. voor: le. het desbetreffende besluit van 1 April 1954 in te trekken: 2e. een nieuw lenings-besluit te ne men met in achtneming van het voren- i'aande; 3 e. in beginsel te besluiten de ver eniging telken jaren een extra-subsidie te verlenen en wel in maximum tot de vo rengenoemde liedragen. 13. Voorstel inzake het intrekken van twee besluiten tot verkoop van bouwterrein. 14. Voorstel tot verkoop van bouwterrein, gelegen aan de Bur gemeester Mooneniaan. 15. Voorstel tot verkoop van bouwterrein, gelegen aan de Bur gemeester Smeelelaan. 16. Voorstel inzake aan- en ver koop van grond. 17: Voorstel tot aankoop van een strookje grond, gelegen aan de Tweede Zeine. 18. Voorstel tot aankoop van grond ten Noorden van de Win terdijk. 19. Voorstel tot aankoop van een strook grond, gelegen aan de Oost zijde van de Stationsstraat. 20. Wijziging der gemeentebegro tingen voor het dienstjaar 1953 en voor het dienstjaar 1954 en goed keuring van het besluit tot wijzi ging der begroting 1953 en voor het dienstjaar 1954 en goedkeu ring van het besluit tot wijziging der begroting 1953 van de ge meentelijke instelling voor maat schappelijke zorg. KERMIS. A.s. Zondag begint in Drunen de jaar lijkse Kermis, welke ook Maandag en Dinsdag zal voortduren en met de twee Pinksterdagen zal worden besloten. Als een van de eerste Kermissen in de Langstraat zal deze bij gunstig weer wel druk bezoek trekken. Ook de Katholieke Jeugdbeweging or ganiseert dit jaar ten bate van het Ka tholieke Jeugdwerk in Drunen in de gymnastiekzaal een Vlaamse Kermis. Evenals andere jaren zal ook dit weer wel veel belangstelling trekken. Men vergete dan niet een bezoek te brengen aan café Th. Elshout, waar muziek, dans en cabaret U veel genoe gen zullen verschaffen in een prettig millieu en gezellige sfeer. DEELNAME AAN RADIO-RALLYE. Een groepje dorpsgenoten onder lei ding van de garagehouder M. Elshout alhier nam verleden jaar deel aan de Radio-Rallye en met succes, want zij wisten zich bij de eersten te klasseren. Ook dit jaar heeft dit groepje weer ingeschreven, men zal nu uitkomen in de sportklasse, waar men zich zal moe ten meten met tal van geroutineerde Rallye-rijders. Wij wensen hun gaarne veel succes. Wanneer zij Zaterdagmorgen starten, hebben zij een zwaar parcours van ruim 300 km voor de boeg. LEZING OVER DE WALVIS VANGST. Voor de ontspanningsvereniging der N.V. Lips hield in de Cantine der N.V. de heer Bruning van de Stoomvaartmij. „Oostzee" een lezing met film over de "Walvisvangst met de Willem Barendz in het Zuidpoolgebied. De heer Bruning die zelf verschillen de malen een reis met de Willem Ba rendz heeft meegemaakt, vertelde ia zijn lezing uitvoerig over het leven aan boord en over de vangst en de verwerking der walvissen op deze verre reizen. Door middel van een tweetal films werd het een en ander nog eens extra verduide lijkt. Het was een zeer leerzame avond. WEER THUIS. Onze dorpsgenoot de heer C. v. Dru nen kwam na een diensttijd van twee jaar in West-Indië weer thuis gevaren. De buurtbewoners van Kasteeldreef Bosscheweg en Groenewoud meenden dat dit feit niet ongemerkt mocht voorbij gaan. Zij hadden de Indië-vaarder een hartelijk welkom bereid door middel van versiering, toespraken en een fraai ca deau. Een fakkeloptocht en een feest avond vormden het slot van dit wel komstfeest. ZUSTER VAN DER LINDEN. Naar aanleiding van het bericht over het vertrek van Zr. v. d. Linden ver zoekt men ons mede te delen dat Zr. v. d. Linden niet zal vertrekken voor dat een nieuwe vroedvrouw de practijk kan hebben overgenomen. CONCOURS-HIPPIQUE. Met Hemelvaarsdag werd onder zeer grote belangstelling in Drunen een con- cours-hippique gehouden, georganiseerd door de landelijke rijvereniging De Echo. Uitvoerig verslag volgend nummer. GOUDEN JUBILÈ. Vorige week Zaterdag had alhier de huldiging plaats van drie gouden jubi larissen der harmonie „De Eendracht nl. de heren Arn. Mostermans, C. van de Water en A. van den Oord, thans leden van hoofdbestuur en bestuur. Voorafgegaan door de drumband en harmonie werden de jubilarissen om pl.m. 7 uur in een auto met palfrenier aan huis afgehaald en ging het onder de to nen van een pittige mars naar het pa tronaat, alwaar de huldiging plaats had. Hier werden de heren toegesproken door de voorzitter der harmonie, de heer P. Croes en hartelijk gehuldigd. Van de hierna gehouden receptie werd een druk gebruik gemaakt. Zondag werd ter intentie der jubilarissen om 10 uur een plechtige gezongen H. Mis van dankzegging opgedragen. Met een openluchtbal werd Zondag avond het feest besloten. RONDE VAN VLIJMEN. Zondag 30 Mei zal de Ronde van Vlijmen worden verreden. Dit jaar is t een zeer bijzondere wielerwedstrijd; de veteranen openen de wedstrijd en hier aan nemen zeer bekende renners deel. Dit wordt een internationale wedstrijd, want Frans Hoogstraten (Belgié) zal aan deze wedstrijd deelnemen. Verder A. van der Linden Tilburg, B. van Dijk Haarlem, J. Smets Tilburg, J. Gersjes Helvoirt en verder deelname uit Amster dam, Breda, Helmond, Delft, SrGraven- hage enz. enz. Aanvang van de wedstrijd 1 uur, 25 km. De Nieuwelingen wordt voor Vlijmen de grootste wedstrijd van de dag door eigen deelname, waarin zeker als favo rieten worden aangezien Fr. Libregts, H. Kiviets, H. Kuijs, J. van Dal, L. van de Ven. Door ziekte zijn Parijs en v. Weert niet van de partij. Als verdere kansheb bers mogen genoemd worden C. Enge land uit Schijndel, die dit jaar grote successen boekt en reeds enkele ronden op zijn naam bracht; J. W. Smit Arn hem, J. van Ham Oss, G. Visser Eind hoven, H. Termorshuizen, die dit jaar reeds winnaar werden van rondes te Oss, Goirle en Waalwijk. Nieuwelingen 50 km, start 1.45 uur. „Amateurs" belooft ook spannend te worden. Op de eerste plaats onze eigen favorieten Tini Wolfs, G. van Baard wijk, W. Susman Haarlem, P. van den Brekel Echt, C. Keepers Roosendaal, H. Timmermans uit 's-Bosch, die in goede vorm zijn. J. Pardoel Hedel, F. Rabe Amsterdam, A. van 't Hof, P. Peters, Verhoeven, Steenvoorden, P. de Jong, waar nog onderhandelingen mee wor den gevoerd, omdat om technische re denen de ronde van Made niet door zal gaan; ook deze favoriet wordt wellicht

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5