VUMLWÏK m JUBILEUMFEESTEN Duitse en Nederlandse Pad vinders werden broeders. KOP EN SCHOTEL WIELRENNEN MONSTERSTIKSTERS en PLAKSTERS. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 8 JUNI 1954 KOOPJE VAN DE WEEK. er«me nu voor 49 ct. bij gelegenheid van het 18e lustrum „Sophia's Vereniging" te Loonopzand MARKT De Harmonie „St. Jan" te Berndijk opnieuw met eerste prijs bekroond. Een ontmoeting op de Pessert. Banden tussen Bergneustadt en Sprang. ^jdc. ezflHiani ^Holland vraagt voor zijn SCHOENENATELIER Aanmelden: Grotestraat 138a Kerkstraat 83 WAALWIJK. i BEVORDERING. De heer Toon v. Tilburg, reserve kapitein der intendance, is bevor derd tot majoor bij dit dienstvak. BESTRIJD DE COLORADOKEVERS. Bij de gemeentepolitie zijn al ver schillende berichten binnengeko men betreffende het vrij veelvuldig voorkomen van de gevreesde colo- radokever. Het is zaak dat dit scha- delijk insect wordt bestreden; voor al de boeren dienen zich te houden aan de bestrijdirigsvoorschriften. NED. CHR. BEDRIJFSBOND AFDELING WAALWIJK. De afd. Waalwijk van de N.C.B. hoopt op Vrijdag 11 Juni a.s. haar 25-jarig bestaan te herdenken. Zij komt daarvoor met vrouwen en verloofden in een feestvergadering bijeen. Daar hoopt ook aanwezig te zijn de heer v. Eibergen uit Utrecht, voorzitter van de N.C.B.die aan een 6-tal leden die 25 jaren lid zijn, het gouden insigne met oorkonden hoopt uit te reiken. Na het officiële gedeelte denkt men de avond door te brengen met voordracht en mu ziek, waarbij natuurlijk de tracta- tie niet ontbreken zal. VOOR HET NED. ROODE KRUIS. De grote dag op sportgebied voor Waalwijk nadert. Wij vertrouwen dat de vele moei ten voor het tot stand brengen van de reeds eerder gemelde voetbal wedstrijd, een unicum voor Waal wijk, beloond zal worden door een overtalrijk bezoek, mede ook in verband met het mooie doel het Ned. Roode Kruis te steunen in zijn groot werk van naastenliefde. Na jaren werk is het ons eindelijk ge lukt deze gecombineerde voetbal match van de vier Waal wij kse clubs te organiseren. Nogmaals, toont door grote opkomst dat door U deze bijzondere gelegenheid die U thans op voetbalgebied geboden wordt, appreciëert. Het Actie-Comité. VISSCHERSLUST. 12 Juni a.s. houdt Visscherslust haar jaarlijks concours-vissen, me de in verband met het 35-jarig be staan. Er zal om half 2 bij Frans v. Helvoirt worden geloot, waarna om 2 uur de deelnemenden per auto bussen vertrekken. Concours-ter rein Oude Maasje bij Dussen. Er mag alleen gevist worden met aas van deeg en aardappel. Om 7.30 uur namiddag prijsuit reiking. Om 9 uur treedt een caba ret op, terwijl om pl.m. 10.30 uur het bal aanvangt. NA AANRIJDING DOORGEREDEN. Vorige week Donderdag werd Me juffrouw v. R. uit Den Bosch, die met haar bromfiets door de Anto- niusstraat reed, aangereden door 'n vrachtwagen, waarvan de onbeken de bestuurder doorreed. Mej. v. R. liep enkele lichte verwondingen op. De politie heeft de zaak in onder zoek. REUZENE1. Een kip van de heer K. v. Oos trum presteerde het dezer dagen om een ei te leggen van niet min der dan 120 gram; dat is zo onge- /veer drie maal het gewicht van een normaal kippenei. Een vermeldens waardige prestatie van deze kip. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: enkele Dortemonnaies met inhoud; alpinopetje; glacé da meshandschoen; gebloemde shawl; bruine dameshandschoen; zadeldek; keeshond; schooltas; motorhand schoen; lederen motorhandschoen; open zwarte dameslakschoen; hals kettinkje; stalen meter; rode step; grijze ceintuur; wit schoentje; por tefeuille met inhoud; witte dames handschoen. Verloren: portemonnaie met inh.; rode step; zwemkaart op naam; gouden armbandje; zonnebril; hals ketting; zilveren rozenkrans; zwem kaart; haak van trom; portemonnaie met inhoud; doublé armbandje; wit te open handschoen. AGENDA. Woensdag 9 Juni: om 8 uur repe- titie Dameskoor „Oefening en Vermaak" in Hotel Verwiel. Zondag 13 Juni: om 12 uur repe titie Mannenkoor in „De Twee Kolommen". MGR. W. MUTSAERTS WAS VEERTIG JAAR PRIESTER. Op le Pinksterdag heeft de Bis schop van Den Bosch, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, zijn veertigjarig priesterjubileum gevierd. Deze viering droeg het kenmerk dat ook de persoon van deze prelaat siert, ze was zeer bescheiden en be perkte zich slechts tot een pontifi cale H. Mis in de St. Jan. Dit zal echter niet verhinderd hebben dat velen in en buiten het bisdom die dag bijzonder gebeden hebben voor Monseigneur, die in de harten der gelovigen zo'n grote plaats in neemt, en die ook als bestuurder van het bisdom zo'n grote figuur is. Hij werd op 18 Juni 1889 ie Til burg geboren uit een oude degelij ke Tilburgse familie, en studeerde aan het klein seminarie van 't bis dom, waar hij zich reeds onder scheidde als een uitmuntend stu dent. Op 6 Juni 1914 werd hij door Mgr. W. v. d. Ven priester gewijd. Na bijna een jaar werkzaam te zijn geweest als kapelaan te Best, werd hij benoemd tot 2e secretaris van het bisdom, terwijl hij vijf jaar la ter, de eerste secretaris, de heer N. van Riel, als zodanig opvolgde. Jn 1928 kreeg hij de opdracht een kerk te bouwen in zijn geboorte stad en sinds 1931, toen de kerk werd geconsacreerd, was Mgr. Mutsaerts de beminnelijke en jo viale herdei' van de St. Theresia- parochie in Tilburg, waar z'n oud parochianen nog met veel liefde aan hem terugdenken en hem nog vaak in hun midden zien. In 1942 benoemde de Paus Mgr. Mutsaerts tot bisschop-coadjutor van Den Bosch, titulair bisschop Van Lirbe; en toen het volgend jaar Mgr. Diepen overleed, volgde hij deze als bisschop op. In deze hoedanigheid kent ka tholiek Nederland thans deze kerk vorst, die, zoals wij schreven, zich niet alleen zeer bemind heeft we ten te maken, die niet alleen een goede vader is voor zijn dierbaren, maar die ook als bestuurder van het bisdom zijn zeer grote verdien sten heeft. Brabant leeft op een kentering van tijden en daarom heeft Brabant, katholiek Brabant, een zeer bijzondere taak, maar ook zeer bijzondere problemen. Met een wijs inzicht bestuurt Mgr Mutsaerts de katholieke kerk in het groeien de Brabapt en vele zijn de kerken die hij liet bouwen en de parochies die hij stichtte. Moge God hem de kracht en de genade geven zijn gelovigen voor te gaan in diepe godsdienstzin en liefde en moge Hij ons de weldaad bewijzen, onze Bisschop nog lang over ons met zijn vaderlijke goed heid te doen regeren. KONINKLIJK GEZIN NAAR GRIEKENLAND. Het koninklijk gezin heeft een uitnodiging van de koning van Griekenland ontvangen om in de laatste week van Augustus en de eerste dagen van September mét enige andere vorstelijke personen een zeereis over de Ionische Zee te maken. Deze uitnodiging is aan vaard. Het ligt in het voornemen, dat de Koningin, de Prins en de prinsessen Beatrix en Irene zullen deelnemen aan deze reis, waarbij onder andere enige plaatsen van oudheidkundige betekenis zullen worden bezocht. H. HEEZEMANS Pastoor parochie H. Catharina te Eindhoven en Deken van het dekenaat Eindhoven. De Hoogeerw. Heer H. Heezemans, Pastoor der parochie St. Catharina te Eindhoven en Deken van het dekenaat Eindhoven, herdacht eer gisteren zijn 40-jarig priester-jubileum. Deken Heezemans heeft als pastoor ruim 10 jaren (ook de moeilijke oorlogsjaren) de belangen van de parochie St. Jan gediend, welke parochie aan hem de beste en dankbaarste herinneringen bewaart. Wij wensen hem gaarne namens Waalwijk van harte proficiat en nog vele zegenrijke jaren. l te Waalwijk ep Donderdag 10 Juni a.s. J Begunstigd door aanvankelijk heerlijk zomerweer,vingen Zater dagnamiddag te Loonopzand de feestelijkheden aan bij gelegenheid van het 90-jarig bestaan der Kon. Harmonie Sophia's Vereniging. Tussen de muziekgezelschappen, die onder de problemen der nieu were tijden niet bezweken, neemt „Sophia's Vereniging" waarlijk niet de minste plaats in. Reeds vóór 1864 had Loon zijn muziekgezelschappen, en op instru mentaal gebied zelfs verscheiden heid in het z.g. „Hoornmuziek" en het „Veldmuziek", 't laatste vooral in Tilburg bekend onder de naam van ,,'t Lonsflutjesmuziek". De mu zikaliteit is die van Loon heus niet in de laatste 25 jaren aangewaaid. Toch boterde het tussen de twee muziekcorpsen niet al te best, wat de Hoogweledelgeb. Heer Jhr A. Verheijen, destijds burgemeester onzer gemeente, in overleg met zijn broeder Mr J. B. Verheijen, heer van Loonopzand, deed besluiten uit de twee corpsen één fanfare te for meren, gelijk geschiedde. Men noemde het nieuwe muziekcorps naar de moeder der heren, Mevr. Verheyen, geb. Sophia de Roy van Zuidewijn „Sophia's Vereniging". Deze oprichting had plaats 19 Febr. 1864. De oprichters werden resp. Ere-voorzitter en Beschermheer. De heer J. Bossers, destijds notaris ter plaatse, was de eerste voorzitter, die als zodanig werd opgevolgd door de heren A. Cools, A. H. Verster en sinds 1917 door de heer J. D. E. v. d. Heuvel. Het beschermheer schap bleef als het ware verankerd in de familie Verheyen en zo is dit thans in handen van Mevr. ten Hor- ne, geb. Jonkvr. E. Verheyen. Sinds de oprichting van de Ned. Feder. van Muziekgezelschappen is de jubilerende harmonie lid van deze Federatie en in snel tempo volgden haar successen elkaar op. De schitterende staat van dienst die onze Sophia's Vereniging heeft, werd Zaterdagmiddag te 3 uur in de openings- en ontvangstbijeen komst, die in de zaal van de harmo nie gehouden werd, door Drs. D. v. Rooy in den brede gememoreerd, waarbij spreker een speciaal woord van dank bracht aan de Edelachtb. Heer Burgemeester en de Raad der gemeente, van wie de muziekgezel schappen steeds de volle medewer king mogen ondervinden. Voor vele generaties van Loonse inwoners heeft Sophia een opvoe dende en vormende taak verricht, zegt spreker, waarbij zij een tegen wicht vormde tegen toenemend ma terialisme en vervlakking. Haar tal loze prestaties bezorgde haar de naam van „de roem van Loonop zand" tot over 's lands grenzen. Nadat de erewijn geserveerd was, kreeg burgemeester v. d. Heijden 't woord, die zich volkomen aansloot bij de woorden van de voorzitter van het feestcomité, en vooral het feit memoreerde dat Sophia derma te zelfstandig is, dat zij zichzelf kan redden, wat niet wegneemt dat het bestuur der gemeente indertijd be sloot om, gezien de prestaties van de vereniging, haar subsidie te ver hogen. Het verheugde burgemees ter v. d. Heijden dat de jubilerende harmonie zo spoedig de moeilijk heden die de voorbije oorlog teweeg bracht, te boven is gekomen. Pastoor Schoenmakers prees ver bolgens de wijze waarop bestuur en ledên van Sophia met de plaatselij ke geestelijkheid samenwerken, ook al kost dit soms al eens een of fertje van hun kant. Deze samen werking is van die aard, dat de pastoor hier gaarne getuigt van zijn genegenheid en sympathie, waarbij hij als pastoor de jubilerende har monie de opmars naar een glorieus eeuwfeest van harte toewenste. Mevrouw ten Horne het woord krijgend, sprak haar oprechte hoog achting uit voor „Sophia's Vereni ging", waarvan zij het voorrecht ge niet „beschermvrouwe" te zijn. Nog dezer dagen mocht zij van de par ticulier secretaris vgn Z.K.H. Prins Bernhard een schrijven ontvangen vol waardering over haar vereni ging met de beste wensen voor de toekomst. Mevr. ten Horne bood vervolgens een feestgeschenk aan onder couvert, waarna haar echtge noot, de heer ten Horne, mede na mens zijn echtgenote na een harte lijke speech, die getuigde van zijn waardering voor de goede geest en gemoedelijkheid, die hij hier steeds constateerde, een tweetal prachtige muziekinstrumenten, en wel een clarinet en een piston aanbood, wel ke geschenken in dankbaarheid werden aanvaard. Verder voerden nog het woord de voorzitter van de Nederl. Federatie van Muziekverenigingen, die So phia's Vereniging noemde een parel aan de kroon der Federatie. Namens de deelnemende muziek gezelschappen werd het woord ge voerd door de voorzitter van „Bea trix" uit Drunen. Vervolgens sprak de heer J. D. E. v. d. Heuvel, de voorzitter van Sophia's Vereniging, een woord van dank aan allen die op eniger lei wijze hebben meegewerkt om hetzij door hun capaciteiten of an derszins, dit festijn te doen slagen. Inzonderheid dankte spreker de beschermvrouwe en haar echtge noot voor de uitnemende belang stelling, hier vandaag weer be toond. Na een dankwoord van de voor zitter van het feestcomité tot de sprekers van deze middag en in de hoop dat de festiviteiten een gun- sig verloop mogen hebben, ver klaarde deze het festival voor ge opend. Onder de tonen van het Koninkl. Muziekgezelschap Euphonia uit Kaatsheuvel werd afgemarcheerd naar het feestterrein, waar het ge noemde corps een aanvang maakte met de concerten. Achtereenvol gens concerteerden op Zatermid- dag en -avond: de fanfare „Moed en Volharding" uit Udenhout; „Loonopzand's Gemengd Koor; de harmonie „Beatrix" uit Drunen; de Kon. Erk. Harmonie „Concor dia" uit Loonopzand; ,,'t Roze- knopje" uit Capelle; de fanfare „Kunst na Arbeid" uit Capelle en „Moed en Volharding" uit Drunen. „Capelle St. Jan" uit Tilburg verzorgde het avondconcert onder leiding van haar dirigent de heer C. Schalken. Uitgevoerd werd o.m. „Finlandia" van Jean Sibelius, arr. A, Dreissen, „Hoffmann's Erzah- lungen" van Offenbach en tot slot de „Taptoe". Op le Pinksterdag werd om 5 uur in de namiddag een begin ge maakt met de concerten, waarvan de jubilerende vereniging de rij opende en onder leiding van Ton Kotter uitvoerde „Le Roi d'Ys" van Lalo en „Scènes Napolitaines" van Massenet. Vervolgens werd gecon certeerd door Liedertafel „Echo der Duinen" uit Loonopzand, Har monie „St. Cecilia" uit Gilze, „Has selts Gemengd Koor" uit Tilburg, terwijl „Hasselts Gemengd Capelle Koor" onder leiding van de heer C. Schalken en met medewerking van het Tilburgse Salonorkest en de sopraan mevr. v. d. Sande-de Jong, een avondconcert gaf. Op 2e Pinksterdag 's middags te 5 uur werd wederom een aanvang gemaakt met de concerten. Trok ken die van Zaterdag en le Pink sterdag veel volk, op 2e Pinkster dag' was de toeloop van belang stellenden uit de verre omtrek ze ker niet minder. Nu was het de harmonie „Concordia" uit Hilva- renbeek die de reeks opende. Dan volgde „Vlijt en Volharding" uit Alphen N.Br., Harmonie "St. Jan" uit Kaatsheuvel, „Opwaars" uit Tilburg en fanfare „St. Joachim" uit de Moer. De Kon. Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" uit Waspik sloot de rij der concerten. Op Zaterdag 12 Juni zullen de feestelijkheden worden voortgezet met een Nationaal Federatief Mu ziekconcours en zal in de zaal van de heer G. Wjjtvliet de officiële ontvangst plaats hebben te 14.30 uur, waarna te 15.15 uur de tam- boerswedstrtjd zal aanvangen. LOURDESREIS H. FAMILIE. Op le Pinksterdag had alhier de verloting plaats van de eerste Lourdesreis vanwege de H. Familie ter plaatse. Deze viel ten deel aan P. Coomans, Kloosterstraat. Zo enigszins mogelijk, zal over enkele dagen nog een tweede reis worden verloot. Zondagmorgen was muziekminnend Kaatsheuvel opgekomen om eens te be luisteren, wat de Harmonie St. Jan uit de Parochie Berkdijk presteerde in de uitvoering van de concourswerken, waar mede op de 2e Pinksterdag op het con cours der R.K. Federatie te Vessem in de le afdeling zou worden uitgekomen. En het was goed gezien van het St. Jan- bestuur hiervoor de zaal van het Kon. Muz. Gez. Euphonia te kiezen, het daar door de liefhebbers gemakkelijk makend eens te komen luisteren. Er was zeer veel belangstelling van tot oordeel bevoegde muziekliefhebbers en... er was boven mate veel zeer verdiende waardering voor wat St. Jan liet horen. Van alle zijden mocht Directeur Kuijten het meest gunstige oordeel horen over stemming, voordracht, nuancering, klankgehalte etc. Ieder was er van overtuigd, dat St. Jan het ditmaal tot promotie brengen zou. Voor wie mogelijk niet weten, welke eisen hiervoor aan een corps gesteld worden, willen wij mededelen, dat met 260 punten een 1ste prijs behaald wordt, doch dat minstens 300 punten moeten behaald worden wil men promoveren tot een hogere afdeling. Voor St. Jan zou dat de afdeling Uitmuntendheid zijn. Jam mer, het is Berndijk niet mogen gelukken deze stap te zetten. De eisen die in Ves sem gesteld werden waren zeer hoog, en die wetenschap is zeer zeker oorzaak geweest dat de zenuwen de executanten te pakken hadden gekregen. De inzet van het verplichte werk van Alb. Thiry „Images de France" was twijfelachtig, onzeker en mat, en is de eerste klap een waalder waard, ook de eerste indruk beïnvloedt in sterke mate het oordeel. Alle supporters moesten toegeven, dat St. Jan niet die prestatie geleverd had, die het bij herhaling ge presenteerd heeft in de laatste repetities. Jammer, want daardoor was de kans op promotie verkeken en is het corps ver plicht weer opnieuw in dezelfde afde ling uit te komen. Dat het oordeel van de jury overigens zeer gunstig was bleek uit het behaalde aantal punten. Met 264 punten werd een 1ste prijs in de 1ste afdeling behaald. De stemming was er direct toen de uitslag bekend gemaakt werd en van alle zijden mochten voor zitter, directeur en muzikanten de ver diende felicitaties van de vele suppor ters in ontvangst nemen. In Kaatsheuvel gearriveerd werd het bekroonde muziekcorps door de beide mupziekcorpsen Euphonia en Apollo op de Markt opgewacht. In volle muziek on der ontzettende belangstelling werd naar Berkdijk gemarcheerd, waar de heer Th. v. d. Linden, namens Euphonia, de heer P. Dekkers namens Apollo, de heer A. van Boxtel namens Bel Canto feliciteer den en bloemen aanboden. Pater van den IJssel ontbrak niet op het appèl, om ook zijn felicitaties aan te bieden met nog vele anderen uit Berkdijk en Kaatsheu vel. Op het muziekterrein te Vessem mocht St. Jan tot haar grote verwonde ring de heer G. P. Meert uit Gemert ontmoeten, oud-voorzitter van St. Jan, thans ere-voorzitter, die door zijn aan wezigheid blijk gaf van zijn blijvende be langstelling voor deze harmonie. Ook dt Zeereerw. heer E. Rietra, pastoor te Berndijk en de Weleerw. heer Kapelaan Swinkels waren in Vessem aanwezig, wat begrijpelijk ten zeerste werd gewaar- derd door het muziekcorps. De voorzitter van St. Jan de heer P. Soethoudt sprak een woord van dank voor de vele attenties bij deze gelegen heid aan de harmonie St. Jan gebracht. Hij zag hierin de uitstekende verhouding die tussen de plaatselijke gezelschappen bestaat, een verhouding, die z.i. kan lei den om nog meer voor de corpsen ge daan te krijgen. Hij is tevreden met de bekroning door zijn Harmonie behaald, in aanmerking genomen, dat de zenuwen vandaag parten gespeeld hebben. Doch de geest van St. Jan is uitstekend, op nieuw zal het zich opmaken om het doel te bereiken: naar de afdeling Uitmun tendheid. Wanneer dat zal geschieden, daarover zal eerst nog wel eens een woordje gesproken worden. Eerst gaat St. Jan deze bekroning vieren en dat doet het in een gezellige reünie op heden Dinsdagavond. Wij bieden bij dezen het corps ook on ze gelukwensen aan met een: Crescendo! DUBBELE HERHALING VAN OPERETTE DOORN-ROOSJE. Het enorm succes tijdens het 25-jarig priesterfeest van de Zeereerw. heer Pas toor Rietra, 30 Mei j.l. in de kinderhulde, is aanleiding geworden tot een dubbele heropvoering van deze kinderoperette „Doorn-Roosje uit de Efteling". Tweemaal nog hebben de meisjes en de jongens van de lagere school hun zo keurige opvoering herhaald, Maandag middag en Woensdagavond. Een harte lijk applaus gaf de uiting van een wer kelijke waardering der vele aanwezigen, die geboeid werden door dit prachtig spel der kinderen, dat zich z.g. afspeel de in het sprookjesbos De Efteling. De Zeereerw. Zuster Reinalda en de heer van Eeuwijk kunnen met trots te rug zien op hetgeen zij ons onder hun leiding hebben geboden. Mochten de voorbereidende werken wel wat hoofd brekens gekost hebben, het prachtig re sultaat is niet uitgebleven: daarvan heb ben wij kunnen genieten en we zijn er hun zeer dankbaar voor. AGENDA. Dinsdag 8 Juni 7,30 uur trainen voor de voetbalver. Berndijk. 7.30 uur oefenavond voor de biljart vereniging Poedelvrees, beiden in hun verenigingslokaal bij Wed. van Dinteren. RONDE VAN RAAMSDONKSVEER. In de 7e Ronde van Raams- donksveer, die op 2e Pinksterdag onder grc/ie belangstelling wei(d verreden, behaalde P. Maas uit Pinderp de overwinning bij de amateurs, gevolgd door G. van den Berg uit Sliedrecht en C. v.d. Borst uit Etien, die vier ronden voor 't einde een geslaagde uitlooppoging hadden gedaan; 4 P. Jacobs, Bre da; 5 W. v. Brunscliot, Den Haag; 6 A. van Linden, Tilburg; 7 C. Ver- siraten, Breda; 8 P. Muilewjjk, Rot terdam; 9 P. de Jongh, Made; 10 A. Geluk, Rotterdam; 11 J. Konings Breda; 12 G. v. Baardwijk, Vlijmen. Bij de aspiranten was C. Niesten uit Beverwijk de vlugste en bij de nieuwelingen G. Jacobs uit Rotter dam; 2 C. Schijvenaar, Oud-Gastel; 3 M. v. d. Pluijm, Hank; 4 H. Ki- vits, Vlijmen; 5 W, van Dongen, Dongen. Twee jaar geleden werd het begin, het heel toevallige begin, gemaakt van een broederlijke vriendschap tussen de padvinders van de Gruppe „Feste Neustadt" uit Bergneustadt in Duitsland en de Jan de Rooijgroep uit Sprang-Cape 11e. Het was op de Markt in Antwerpen dat de twee pad- vindersgroepen elkaar ontmoetten en de „stevige linker" die de broeders padvinders elkaar toen gaven, was de eerste uiting van een meer dan normale sympathie, die beide groepen voor elkaar zijn gaan voelen. „Waren we er 5 minuten eerder of later geweest, zei Feldmeister Paul Sprunkel, dan hadden we waarschijnlijk nooit iets van elkaar gehoord". „VON HERZ ZU HERZ". Tegen een rand van laag eikenhout, in dat gedeelte van de hei dat Pessert ge noemd wordt, stonden tijdens de Pink sterdagen een aantal kleine tenten. Boven die tenten, waarvan de schutskleuren ons herinnerden aan een voorbije periode, wapperden kleurige wimpels: een hout vuur rookte wat na en een aantal jon gens renden achter een bal aan. Het was een tafereel dat iedereen, die ooit „het spel van verkennen" speelde, graag her kent. En dan maakt het geen verschil, wie dat spel spelen, of van welke na tionaliteit zij zijn, want een jongen is een jongen en Baden Powell richtte zich tot alle jongens van de hele wereld. Op de wapperende wimpels stonden namen als „Tiger" en „Fuchs", de kreten bij het voetbalspel waren niet allemaal in 't Sprangs, en tussen het khaki van de Nederlandse uniformen was het don kerblauw met de andere herkenningste kens van de „Bund Deutscher Pfadfin- der". Dat waren uiterlijke verschillen slechts waarmee geen innerlijke samengingen. Want het is wonderlijk te ervaren, hoe een zo toevallige ontmoeting een zo hechte vriendschap deed ontstaan, tussen Hopman de Vries en Feldmeister Sprun kel, en tussen al die andere Duitse en Nederlandse jonge mensen. Joviaal begroetten ons Hopman de Vries en Feldmeister Sprunkel, toen we in de morgen van de Twee de Pinksterdag op de Pessert waren om eens te zien en te vernemen van de vriendschap tussen deze padvin ders van twee naties. En Herr Sprunkel vertelde ons dat zijn groep die uit 17 voornamelijk jonge men sen bestaat, Vrijdag uit Bergneu stadt (een stadje van 6500 zielen, 60 km. voorbij Keulen in het berg land, dat om zijn lederwaren-indus trie ook relaties heeft met Waal wijk) is vertrokken voor een fiets tocht door Nederland. De eerste nacht kampeerden zij bij de Neder lands-Duitse grens, en via Roer mond en Eindhoven bereikten zij, noodlottigerwijs in drie groepen uiteengevallen, Zaterdagmiddag Sprang-Capelle, waar zij hartelijk werden begroet door de padvinders van de Jan de Rooy-groep, die blij waren thans hun vrienden als gas ten te mogen ontvangen, nadat zij vori gjaar in Bergneustadt zeer har telijk door hen ontvangen waren. Op een terrein op de Pessert wer den de tenten opgeslagen. De Eerste Pinksterdag gingen de broeders-padvinders gezamenlijk ter kerke in Sprang, waarna de Duitse vrienden kennis maakten met de ouders en andere familie leden van de Sprangse padvinders; ze hebben de omgeving bewonderd en ook Waalwijk bezocht. Feldmeis ter Sprunkel was enthousiast over alles, over de ontvangst, over da

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3