Waalwijkse en Langstraatse Courant UIT DE PROVINCIE. Vlotte vergadering van Waspikse raad. Wist U dat er een drinkbeker is, die Waalwijkse Dijk wordt genoemd Kampioenen en Recordhouders naar Waalwijk. Uit Binnen- en Buitenland genééstI Hij werd gebruikt bij de Arminiaanse of Vaderlandse dronk. De Brabantse Zwemkampioenschappen ADENAUER IN OCTOBER NAAR DE V. S. MAANDAG 14 JUM 1954. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 48 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Zoals in Waspik te doen gebrui kelijk, werd de agenda voor de vergadering die de gemeenteraad Donderdagavond hield, op uiterst vlotte wijze afgehandeld. Geen der punten gaf de leden aanlei ding tot een uitgebreide discussie en de enkele punten die bij de rondvraag ter sprake kwamen, werden eveneens kort en krach tig behandeld. Nadat de notulen met een cor rectie van de heer van Dongen wa ren vastgesteld, werden de Ingeko men Stukken voor kennisgeving aangenomen. Hieronder was een voorstel van Gedeputeerde Staten de salarissen voor de wethouders te verhogen tot 550.Het voor stel om de heffingspercentages straatbelasting voor 1954 vast te stellen op 6 voor de gebouwde en 3 voor de ongebouwde eigen dommen, waarvan de opbrengst voor de gemeente werd geraamd op totaal 6.345.werd zonder meer aangenomen. Evenals een voorstel tot wijziging van het Ambtenaren reglement en de Arbeidsovereen komstverordening. Nadat de vergoeding en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven der Bijzondere Scholen Waren vastgesteld, besloot de raad aan de Bijzondere Lagere Meisjes school een bedrag van 784.53 te verstrekken als vergoeding in de beloning van de vakpnderwijzeres in het leervak handwerken. Aan dè heren A. P. en M. dé Bont, 't Vaartje 16 te Waspik, werd een perceel grond langs de Juliana- straat ter grootte van pl.m. 600 M2 verkocht voor 3.per M2. Deze grond was bestemd voor de reali sering van een herbouwplicht. B. en W., aldus de voorzitter, juichen de particuliere woningbouw ten zeerste toe. Ook de raad gaf zonder meer zijn toestemming voor deze verkoop. Aan de gemeente-opzichter, de heer J. v. Dongen, werd met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als zodanig, omdat hij per die da tum in vaste dienst is gesteld bij de gemeenschappelijke dienst van Bouwwoningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken en inrichtingen in de gemeenten Sprang-Capelle en Waspik. De heer van Dongen vroeg de voorzitter in het ontslagbewijs op te nemen, dat de heer J. v. Dongen weer in dezelfde functie en tegen dezelfde vergoeding in ge meentelijke dienst kon terugkeren, wanneer de nieuwe regeling niet zou worden verlengd of zou wor den opgeheven. De voorzitter wees er op, dat deze toezegging voldoen de gegarandeerd was. Niet alleen was ze opgenomen in de gemeen schappelijke regeling, njaar boven dien werd ze in dit besluit nog eens nadrukkelijk herhaald. Nadat de raad accoord was ge gaan met de slotwijziging van de begroting 1953, stelde de voorzitter de rondvraag aan de orde. DE GEVAARLIJKE S-BOCHT. De heer van den Broek bracht de gevaarlijke S-bocht in de Beneden kerkstraat ter sprake, waarover al meer te doen is geweest, maar nog steeds waren de gevraagde waar schuwingsborden er niet geplaatst, Inmiddels was er weer een ongeval gebeurd. De heer van den Broek vond het onverantwoordelijk deze toestand te laten voortbestaan. De voorzitter had contact opge nomen, antwoordde hij, met de Pro vinciale Waterstaat, waaronder de ze weg ressorteerde en meermalen op het gevaarlijke van deze weg ge wezen en betoogd, dat het gewenst was waarschuwingsborden te plaat sen. Of deze instantie dat zou doen, was een open vraag "men was na melijk een beetje bang of men het •verlangde wel zou bereiken met 't plaatsen van die borden. Ondertus sen moest men maar afwachten. De heer Zijlmans vroeg hoe het 'zat met de grond van het voorma- linge Spoorpaadje indertijd had men toch besloten deze grond over te doen aan de belendende eigen dommen. Volgens de wet vervreemding 'landbouwgronden, aldus de voor zitter, mocht deze grond niet ver vreemd worden zonder toestemming van de grondkamer. De gemeente had zich gewend tot deze instantie, na de vereiste 20.gestort te hebben, en daar was het verzoek nu nog. Ondertussen vroeg hij zich af, hoe het bestond, dat het spoor paadje onder landbouwgrond kon vallen. Ook hier moest men gedul dig wachten op de toestemming van de grondkamer. De heer van Dongen informeerde of de onteigening van het huis van de familie Mutsaerts aan de brug niet bespoedigd kon worden het huis ontsierde de orhgeving en was gevaarlijk. In dit verband kon de voorzitter de heugelijke mededeling doen, dat deze zaak in kannen en kruiken was de provincie had besloten het huisje te kopen. Wanneer de boe delscheiding een feit zou zijn, zou de zaak rond zijn. Het was ook de bedoeling dat de lantaarn daar dan weg zou gaan. De gemeente zou de kosten van verplaatsing van de lan taarn, die waarschijnlijk hoger wa ren dan de hele aankoopkosten van het huis, voor haar rekening ne men. De heer Timmers tenslotte wees op een gevaarlijk smal weggedeelte in de Carmelietenstraat. Dit euvel zou, volgens hem, verholpen kun nen worden, wanneer de heg werd opgeruimd, de straat zou er ander halve meter breder door worden. Uiteraard kon de voorzitter hier niet meteen zijn mening over zeg gen, maar hij zegde toe, dat B. en W. de zaak zouden-bekijken. Dit was het laatste wat in de bpenbare vergadering te behande len was en bijgevolg ging de voor zitter tot sluiting over. Wanneer er, zoals we lezen in het artikel dat de heer A. Hal lema onder de titel „Merkwaardige en historische bierpullen en wijnbekers" in het Mei-nummer van Misset's Vakblad voor de Handel in Gedistilleerd, Wijn, Bier, etc. publiceerde, een wijnglas bestaan heeft of wellicht nog bestaat, dat de naam draagt van Waalwijkse Dijk, dan bewijst dit helemaal niet, dat er ooit in Waalwijk en zijn omgeving veel wijn en andere verheffende dranken gedronken zouden zijn, of nog gedronken worden. We willen ons hier niet over uitspreken, dat kunnen we beter over laten aan de abonhé's van genoemd vakblad en aan degenen die klant zijn bij die abonné's, maar een feit is, dat het merkwaar dige wijnglas met zijn merkwaardige naam hier niet op wijst het dankt zijn naam aan een historische gebeurtenis, die in het artikel wordt verhaald en die we, hoewel de geschiedenis in grote trekken bekend is, onze lezers niet willen onthouden. OP Nu waren er, lezen we verder, heel wat Remonstrantse predikan ten, die weigerden om de Akte van Stilstand te tekenen, maar die zich er eveneens tegen verzetten om vrijwillig hun ambt neer te leggen of het land te verlaten. Het gevolg was dat een aantal van deze wei- gerachtigen te Dordrecht preventief werd gedetineerd, in afwachting van hun deportatie. Het waren de predikanten Episcopius, Poppius, Corvinus, Dwinglo, Naeranus-Pijn- acker, Sapma, Niëllius, Vezekius, Hollingerus, Matthisius, Goswinus, Leo en Rijckewaert Schout Muys van Holy kende voor hen echter geen genade en op Ds. Leo na, die toegaf, werden zij bij vonnis van 5 Juli 1619 uitgebannen, zullen bij terugkeer in het land „als pertuba- teurs van de gemeene ruste, ande ren ten exempel, arbitralycken ge straft werden". 6 Juli 's morgens om vier uur werden zij op zes wagens uit Dordt via Breda onder geleide van vier stadboden naar Waalwijk gebracht, waar zij voorlopig verblijf konden houden. Verder werden twee naar HET GEBEURDE 6 JULI 1619. We lezen dan in het betreffende artikel De tweede bokaal of drink beker, waarvan we hier de geschie denis van zijn naamsoorsprong wensen te verklaren, is de z.g. Waalwijkse Dijk, waaraan een merkwaardige histore is verbonden. Het drinkglas Waalwijkse Dijk, ei genlijk de Langstraat tussen Geer- truidenberg en 's-Hertogenbosch, ontleent aan de volgende omstan digheid zijn oorsprong. De bekende Dordtse synode van 1618—1619 had de Remonstrantse predikanten en hun leer veroor deeld, als in strijd met de leerstuk ken der Gereformeerde Kerk, die de Staatskerk der Republiek is ge worden. Aan de Remonstrantse pre dikanten werd nu gelegenheid ge geven, om de z.g.. Akte van Stil stand te tekenen en zich dan verder te onthouden van prediken en van enige andere kerkdiensten. Wie niet wilde tekenen moest het grondge bied der Republiek verlaten, want alleen de Gereformeerde Kerk werd als Staatskerk geduld. Bentheim en een naar Kleef ver voerd. „DE VADERLANDTSCHEN DRONCK". Toen nu de predikanten te Waal wijk, gelegen buiten de grenzen van Holland, waren aangekomen, dronken zij elkaar een glas toe „op het welvaaren van het vaderland", door de tegenpartij spottend „de Arminiaensche dronck" genoemd. Zij zelf echter noemden het de „va- derlandtschen dronck", om te be wijzen, dat zij, hoewel uitgebannen, hun trouw wilden en bleven betui gen aan het vaderland, dat hun ont zegd was. Dit gebruik met het daarvoor ge bezigde glas bleef in ere, zodra zij elkaar naderhand opnieuw in den vreemde ontmoetten, want hun hart bleef verpand aan Holland en de Republiek en zij wilden goede en getrouwe vaderlanders blijven. Het glas de Waalwijkse Dijk was dus a.h.w het symbool geworden van trouw aan het vaderland en de band van trouw aan het beginsel, dat allen verenigde die door het Dordtse banvonnis waren getroffen. Van Alkemande heeft het bijzonde re drinkglas, voor die dronk steeds gebruikt, in 1732 nog gezien en be schreven. In Waalwijk, gaat het artikel ver der, vonden de bannelingen al even min een rustig verblijf. In de eerste plaats was de R.K. pastoor daar met het verblijf van zoveel, nog wel ge bannen predikanten, allerminst in genomen en hij trachtte hen daar om weg te werken. Doch de meer humane bisschop van 's-Hertogen bosch kende meer medelijden met hun droevig lot en zond tot hen een minoriet met bijzondere brede op vattingen. Over deze eigenaardige tegemoetkoming en milde bescher ming, zegt de heer Hallema, zou nog veel te vertellen zijn, doch daarvoor is 't hier niet de plaats. De Staten van Holland echter toonden in het geheel geen barm hartigheid, vooral niet toen hun bleek, dat de predikanten vanuit Waalwijk weldra weer levendige betrekkingen onderhielden met hun getrouwen in die provincie en zelfs nieuwe contacten probeerden te leg gen. Zij lieten nu spoedig een cor don om Waalwijk trekken en ga ven aan de schouten van Heusden en Geertruidenberg opdracht om al len die een pelgrimage naar de ver bannen predikanten te Waalwijk trachtten te maken, streng te on dervragen, te fouilleren en desnoods enige tijd op te sluiten. Zo zagen de Remonstrantse voorgangers zich genoodzaakt om ook Waalwijk te verlaten en voorlopig te Antwerpen hun bivak op te slaan. Ook daar aronken zij elkaar weer toe uit de Waalwijkse Dijk om steeds de eens gezindheid en broederschap te be waren. schaafwonden, schrammen, ontvellingen (Uitsluitend by Apothekers en' Drogisten DE BEKER ZELF. Tot slot geeft de heer Hallema een beschrijving van de beker of het glas zelf. Het was, zegt hij, van binnen en van buiten met zeer kleine geslepen ruitjes voorzien, van onder met zil ver beslagen en eindigde in een oogje van hetzelfde metaal. Het werd aan dit oogje opgehangen en kon dus niet op zijn voet staan. Van de maker is niets bekend en even min hoe de predikanten er aan ge komen zijn. Het kan tot de particu liere bezittingen van een hunner hebben behoord, doch het is ook mogelijk, dat hun dit curieuze stuk te Waalwijk door een vriend of be schermer is geschonken. In de 18e eeuw was het glas in het bezit van de Goudse burgemees tersfamilie Loef, die het als een kostbaar kleinood uit de periode van kerkelijke en politieke onver draagzaamheid bewaarde. Toen is er ook een tekening van gemaakt. Naderhand schijnt het zeldzame en waardevolle stuk te zijn zoekgeraakt of gebroken. In elk geval bleef de Waalwijkse Dijk (Langstraat) sy noniem met de Arminiaanse of de „vaderlandtsche dronck". De Brabantse Kampioenschappen die a.s. Zondag in het ge meentelijk zwembad „Het Hoefsven" zullen worden gehouden, beloven een attractie van de bovenste plank te worden en het spreekt vanzelf dat de jonge Waalwijkse Zwemvereniging en Reddingsbrigade, die ze organiseert, haar uiterste best doet om ze tot een succes te maken voorzover dat van haar afhangt. Zij kan hierbij gelukkig op de volledige medewerking van alle be trokken autoriteiten rekenen, zowel van de gemeente als van de K.N.Z.B. De officiële opening van het bad die er aan voorafgaat verhoogt nog het cachet en de demonstraties in kunstzwemmen vermeerderen de attractiviteit, zodat het in alle opzichten een sportieve middag belooft te worden. dus niets nagelaten om deze mid dag ook als kijkspel te doen slagen. DE WEDSTRIJDEN. Maar de hoofdschotel wordt na tuurlijk gevormd door de wed strijden om het kampioenschap van Brabant, waaraan de meest prominente zwemmers van onze provincie zullen deelnemen. Aan gezien de inschrijvingstermijn van avond pas sluit, kunnen we er u nog niet over inlichten wie er al lemaal zullen komen, maar enkele van de grootste hebben al toege zegd. Daar is b.v. Jan Mol, Neder lands kampioen schoonapringen, die ook zijn provinciale titel zal moeten verdedigen. Voorts Gert Jan van Rooy, houder van ver schillende records vlinderslag en Kees Kivit, die vier maal kam pioen van Nederland rugslag is geweest. Ook de bekende zwem ster Nel van Opstal zal waarschijn lijk van de partij zijn. Het programma, dat 15 nummers omvat* hebben wij al gepubliceerd. De prestaties van de deelnemers op deze nummers zullen worden beoordeeld door een jury die be staat uit de heren J. F. v. d. Zwaan, voorzitter-kamprechter en K. S. v. I d. Wolk, kamprechter, voorzitter van de Kring Noord-Brabant van de K.N.Z.B. Als afgevaardigde van de K.N.Z.B. zal mevrouw P. Esca- bache de supervisie hebben over de wedstrijden. Voorts heeft de bond een eigen geluidsinstallatie beschikbaar, speciaal afgesteld op dergelijke gelegenheden. De waterpolowedstrljd tussen Brabant A en Brabant B, het slot nummer van het program, zal ge speeld worden op het nieuwe po- lo-veld met doelen, dat de gemeen te beschikbaar heeft gesteld. Voor de toeschouwers tenslotte zal er ruimschoots gelegenheid zijn om de wedstrijden te volgen tegen een heel schappelijke prijs. Er is een beperkt aantal zitplaatsen. Het hele zwemfeest zal een uur of drie duren en begint om drie uur met de officiële opening van het bad. Wij wensen de W.Z.V. en R.B. veel succes en vooral veel zon, want het welslagen van het zwem- festijn zal veel afhangen van de gunst der weergoden. Mogen die de organisatoren welgezind zijn. ATTRACTIES TE WATER. Eigenlijk heeft niet de W.Z.V. en R.B. zelf zo hoog gegrepen om in het nieuwe bad zo maar de Bra bantse zwemkamipoenschappen te organiseren. Oorspronkelijk was 't haar bedoeling om een zevenkamp te houden tussen de beste zwem verenigingen van Brabant en de organisatie van wat ongetwijfeld ook een evenement zou zijn geweest op watersportgebied, was al een heel eind in kannen en kruiken. Maar toen het bestuur op een ver gadering van de Kring Noord-Bra bant van de Koninklijke Neder landse Zwembond het aanbod kreeg om de Brabantse zwemkampioen schappen voor 1954 in „Het Hoefs ven" te verzorgen, kon het begrij pelijkerwijs de verleiding niet weerstaan om dit eervolle aanbod te aanvaarden. Evenwel beseffend dat het voor haar jonge vereniging een heksentoer zou zijn om dit he lemaal op eigen kracht te doen, vroeg en verkreeg het de volledige medewerking van de instanties die meer ervaren zijn op dit gebied. Ook het gemeentebestuur stelde zich er volledig achter en ver leende het evenement bizondere glans door er de officiële opening van „Het Hoefsven" door de bur gemeester mee te combineren. De drumband van de K. A. J. en de harmonie „St. Crispijn'l zullen de feestelijkheid van de gebeurtenis sen nog accentueren door hun mu zikale medewerking, waarbij het de bedoeling is dat „St. Crispijn" de nieuwe verplaatsbare kiosk zal inwijden. Een aparte attractie zal onge twijfeld vormen het optreden van de zwemvereniging „Admiraal de Ruyter" uit Amsterdam, met haar onderafdeling „The Synchronized Swimmingclub „De Kunstzwem sters", die een demonstratie kunst- zwemmen zullen geven. Dat zijn niet zo maar akrobatische toeren in het water, maar men zou hel een waterballet kunnen noemen op licht klassieke muziek worden allerhande figuren gezwommen op een manier die, naar men ons ver zekerde, een fantastisch effect geeft. Het is bepaald ook niet iets dat men iedere dag te zien krijgt, want deze kunst in het water is hier nog nooit vertoond. Men heeft GIDS VOOR DE TOERIST IN MIDDEN-BRABANT. Door de Streek-V.V.V. „Brabant Centrum is een boekje uitgegeven dat een gids wil zijn voor de toe rist in Midden-Brabant. Een gids echter die zeer beknopt moet zijn, die niet alles kan ver tellen want er is veél 'te zien en te beleven voor hen die hun va- cantie in het hart van Brabant doorbrengen. En dat zyn er steeds meer, dank zij ook de activiteit van de streek-V.V.V. De gids begint met een niet al te duidelijk en onvolledig kaartje na een voorwoord vertelt J. van Mosselveld iets over de geschiede nis van Brabant Jacques Sin- ninghe wijst op de vele legenden en sagen die er nog leven en Jan Naaykens stipt een aantal folklo ristische gebruiken aan. H. Ilans- i sen weet het een en ander te ver tellen over de bouwkunst in Mid den-Brabant en wanneer W. v. Boextel tenslotte iets gezegd heeft van de flora en de fauna in onze omgeving, volgt er een „korte ty pering- der gemeenten van Midden- Brabant en beschrijving van de bezienswaardigheden", alles zeer beknopt, zo beknopt, dat men haast zou wensen dat de toerist zich niet afschrikken laat door de korte droge opsomming, maar met eigen ogen de rijkdom gaat zien die door deze enkele woorden wordt aangeduid, hetgeen dan ook de bedoeling is natuurlijk. Wanneer de toerist er gemak van heeft, wanneer het boekje hem helpt het vele schoons dat Mid den-Brabant in zich bergt, te ont dekken en te genieten, en het boekje biedt hier inderdaad alle mogelijkheden toe, dan is het doel van deze toeristische gids voor Midden-Brabant geheel en al be- heikt. De Gids is verlucht met veel goede foto's, die niet steeds een even mooie plaats kregen, maar niettemin een tip oplichten van de sluier die voor velen nog over het schone Brabant ligt, ZOMERZITTING PROV. STATEN. De eerste gewone zitting 1954 van de Provinciale Staten van dit gewest, zal worden geopend op Dinsdag 6 Juli a.s., des voormid dags om 10.30 uur. De daarop volgende vergadering zal worden gehouden op Woens dag 7 Juli a.s., des voormiddags om 10 uur. DRIE JUBILARISSEN BIJ A.A.Z. TE TILBURG. De hele A.A.Z.-familie was Woensdagmiddag op het hoofd kantoor in de Heuvelstraat te Til burg bijeen om het zilveren feest te vieren van een drietal jubila rissen mejuffrouw T. Launsbacli, hoofd van de administratie en de boden-vertegenwoordigers C. M. Moreval uit Kaatsheuvel en J. Flo- rie uit Boxtel. In de recreatiezaal werden zij allereerste toegesproken door de voorzitter van het bestuur Dr. C. Postma, die aller verdiensten schetste en als feestgeschenk een couvert aanbood de dames ont vingen bloemen. De directeur, de heer Fr. Kuijs- ters en de personeels-chef, de heer J. Cremers, overlaadden de jubi larissen als 't ware met nog ver dere geschenken en woorden van waardering laatstgenoemde na mens het „Sociaal fonds". De controlerende geneesheer Dr. Spierings, richtte zich in het bij zonder tot mej. Launsbach, die hij preës als een trouwe medewerk ster van alle dag. De „buitendienst" vertolkte zijn gevoelens bij monde van de heer Heek, eveneens met geschenken. Verschillende medici woonden de plechtigheid bij. Met feestmaaltijden in Hotel Mo dern en de Bremhorst, werd de gedenkwaardige dag besloten. OP ZONDAG 11 JULI PLECHTIGE MARIA-OMGANG IN '-BOSCH. De plechtige omgang ter ere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch zal dit jaar op Zondag 11 Juli trekken. Met de feestdag der Zoete Moe der op 7 Juli beginnen de negen stille omgangsdagen, die hun hoog tepunt hebben op de daarin liggen de Zondag, wanneer de luisterrijke Mariale Stoet door de straten van Den Bosch trekt. Voor een bepaald onderdeel van deze stoet is de om gang met enkele straten uitgebreid, doch voor het overige gedeelte blijft de aloude en traditionele beeweg gehandhaafd. Reeds zijn de voorbereidingen in volle gang om de verleden jaar her nieuwde manifestatie vooral ook in dit speciale Mariajaar tot een de voot en prachtvol gebeuren te ma ken. VERKEERSONGEVAL TE EIND HOVEN MET DODELIJKE AFLOOP. Donderdagmiddag is de heer A. C. J. M. Schellens, directeur van de N.V. Eyken Zn. Wollenstoffenfa- briek te Geldrop, wonende te Eind hoven, met zijn auto in botsing ge komen met een vrachtauto met ste nen uit Boxtel, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. De chauffeur van de vrachtwagen moest met een lichte hersenschud ding en inwendige kneuzingen naar 't ziekenhuis worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde op 't kruis punt van de Poersstraat en de Her cules Segherslaan, terwijl de vracht auto, die kantelde, van links kwam. De .personenauto werd geheel ver nield. De heer Schellens die officier was in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van St. Gregorius de Grote, was lid van het kerkbe stuur van de Villapark-parochie. AMERIKA'S BONDGENOTEN WEKKEN DULLES' ONGEDULD EN DAARBIJ HET FIASCO VAN GENÈVE. In twee redevoeringen heeft John Fos ter Dulles, Amerika's minister van bui tenlandse zaken, uiting gegeven aan een zeker ongeduld. In een rede te Seattle waarschuwde hij, dat Amerika 'n funda mentele wijziging in zijn politiek zou aan brengen, indien Europa verdeeld en dus zwak bleef. In dezelfde, maar duidelijker nog in zijn rede te San Francisco, zin speelde hij er op, dat het meningsver schil met de bondgenoten over de po litiek in Zuidoost-Azië het hem wel erg lastig maakte een buitenlandse politiek te voeren en dat, indien China zich zou vergrijpen aan posities van de vrije we reld in het [Westelijk deel van de Stille Ocaan, Amerika maatregelen zou ne men, die 'het niet zou laten afhangen van wat anderen zouden doen. Zelden hebben de Amerikaanse auto riteiten zich zo bezorgd gemaakt over de buitenlandse politieke ontwikkeling als op dit ogenblik. Zij vrezen, dat een Franse regeringscrisis alle pogingen om het communisme in Zuidoost-Azië een halt toe te roepen, zal verlammen. In dien de regering-Laniel valt, blijft zij een interim-kabinet, doch dit kan geen be slissingen op lange termijn nemen. Hier door wordt het voor het Westen zelfs onmogelijk een basis te leggen voor operaties op lange termijn. Zowel presi dent Eisenhower als minister Dulles heb ben de toestand „zorgwekkend" ge noemd. Een Franse regeringscrisis zal tevens een laatste dodelijke slag toe brengen aan de conferentie in Genève. Nu reeds Verklaren westelijke gedele geerden, dat zij de conferentie als vol ledig mislukt beschouwen. Het zoeken is slechts naar een formule om de bespre kingen te beëindigen. Ook de militaire conferentie in Londen heeft geen resul taat opgeleverd. De Amerikaanse, Britse, Franse, Australische en Nieuwzeelandse chefs van staven zijn er niet in geslaagd een gemeenschappelijk program op te stellen voor het winnen van de oorlog in Indo-China, waar de Vietnam gesteund door Chinezen hun opmars voortzetten, terwijl de Fransen plannen maken, maar met hun versterkingen al weer te laat in de Delta van de Rode rivier zullen komen I i De West-Duitse bondskanselier, Dr. Konrad Adenauer, heeft Vrijdag te Bonn medegedeeld, dat hij in October a.s. een bezoek aan de V. S. zal brengen om een eredoctoraat, dat hem door de Co- lumbia-Universiteit wordt verleend, in ontvangst te nemen. Hij hoopt van de gelegenheid gebruik te kunnen maken om president Eisenho wer en minister Dulles te bezoeken. VLIEGTUIG VERMIST. Een amphibie-vliegtuig van de Ame rikaanse marine met 17 personen aan boord wordt sinds Woensdag boven Zuid-Japan vermist. Het toestel was on derweg van de luchtbasis Iwakuni naar Hongkong. Met schepen en vliegtuigen wordt naar het vermiste vliegtuig ge zocht. LEVEN VAN RONIFATIUS ZIJ U 'N TEKEN. De encycliek „Ecclesiae Fastos", welke de H. Vader op de feestdag •van de H. Bonifatius heeft uitge geven, legt bijzonder de nadruk op de nauwe banden tussen deze Hei lige en het Vaticaan en de andere bisschoppen. De Paus noemt deze toewijding aan de H. Stoel het geestelijk testament dat Bonifatius aan zijn zonen naliet. Nog een tweede les, aldus gaat de encycliek verder, ligt in het le ven van deze apostel besloten „Het woord des Heren blijft in eeuwigheid". Twaalf eeuwen zijn voorbijge gaan, volksverhuizingen hebben

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5