Waalwijkse en Langstraatse I Wijde Wereld MISLUKT. UIT DE Wrijf Kou en Pijn w Fabriekspoorten voor Nederlandse gaan open Huisvrouwen. Hhenmatische Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. w....irlcjiü weg met DAMFO JE BIJ EXAMENS Mijnhard! Zenuwtabletten. MAANDEN VROEGER AF. Gezinsverband van heel het land. VRIJDAG 18 JUNI 1954. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tillen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE EQra HET ZUIDEN fa 77e JAARGANG No. 49 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaaj f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per ra.m, Contract-advertenties speciaal tarief. Bureau»- GROTESTRAAT 30S, WAALWIJK - TEL. 8621 - Dr val BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. - OPGERICHT 1878 TEL EG R.-ADRES: „ECHO" Er zijn voor het ogenblik vast twee mislukkingen te noteren met betrekking tot de conferentie te Ge- nève. De ene gaat over Indo-China, de andere over Korea. De kwestie Indo-China is de aanleiding gewor den tot de val van de regering-La- niel, nadat deze bijna- een jaar aan het bewind was geweest, en over Korea hebben de 16 landen die on der de vlag van de Verenigde Na ties hebben gevochten in een gei meenschappelij k communiqué ver klaard, dat de Koreaanse vredeson derhandelingen zijn afgebroken en dat het nutteloos zou zijn de confe rentie te laten voortduren. Ze heb ben voorgesteld het vraagstuk te rug te wijzen naar de Verenigde Naties. Voor wat het laatste probleem be treft, heeft Genève zeker niet meer opgeleverd dan verwacht werd. Mis schien zelfs heeft er hier of daar toch wel enige hoop geleefd op iets beters dan dit volkomen negatieve resultaat Heeft de Noordkoreaanse generaal Nam II dat nog willen be reiken door te elfder ure nog nieu we voorstellen te doen voor de her eniging van Korea door verminde ring van de legers van Noord- en Zuid-Korea tot honderdduizend mgn en het verbod of de vernietiging van alle verdragen met buitenlandse mogendheden? Het lijkt meer op 'n laatste propagandastunt, om de in druk te wekken dat de mislukking niet te wijten is aan de halstarrig- heid der communisten, maar aan die van het Westen. De tegenpartij is er dan ook niet ingetrapt en had geen andere keus dan ook deze voorstel len te verwerpen. Onverrichter za ke kunnen de afgevaardigden naar huis gaan. Ondertussen zitten de Verenigde Naties opnieuw met het probleem te kij|ken, niet als 'n col lege dat met frisse moed en onbe vangen blik 't opnieuw onder ogen kan zien, maar beladen is met de last van alle vorige mislukkingen en van de onderlinge tegenstellin gen in de organisatie zelf. En Korea zelf? Daar is nog altijd een wapen stilstand van kracht, de legers lig gen nog altijd tegenover elkaar met een neutrale zone daartussen in en het Koreaanse volk wacht tever geefs op de vrede. Het is 'n trieste situatie, die opnieuw de volkomen machteloosheid van de wereld om de problemen die zij zelf heeft ge schapen, op te lossen, weergeeft. Nu is er geen enkel lichtpuntje meer dat hoop geeft op een oplossing en men kan nog slechts op een wonder hopen dat de partijen dichter bij el kaar zou brengen. Maar al zijn de wonderen de wereld nog niet uit, speciaal met betrekking tot de span ningen tussen Oost en West laten ze al negen jaar verstek gaan. Men mag al blij zijn als de communisten het gevecht op de wapenen moe zijn, hun vredesoffensieven hebben al niet meer succes, omdat ze daar mee willen bereiken wat ze met de wapens niet kunnen krijgen. Men voelt er in het Westen dan ook niet veel voor de conferentie op een na der te bepalen plaats voort te zet ten, zoals de Chinise minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en lai, voorstelde, omdat het menselijker wijs gesproken toch weer op het zelfde zou uitlopen. De Verenigde Naties zijn tenminste een perma nente organisatie, die zich met der gelijke zaken bezig houdt en die kunnen dan het vruchteloze werk voortzetten. Laat het zo ver niet komen begin bijtijds Uw Kruschen kuur. Iedere mor gen de kleine dagelijkse dosis zo veel als er op een stuiver gaat en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet Kruschen's bloedzuiverende wer king, een ware stimulans voor lever, nieren en ingewanden. Een heerlijk mid del: Kruschen Salts smakeloos in Uw morgen kopje thee. Zou het met Indo-China zoveel beter gaan? Het heeft Laniel al zijn politieke hoofd gekost, nadat hij' al enige tijd het minder prettige ge voel moet hebben gehad het zwaard van Damocles boven zich te hebben hangen. Of het beleid in Indo-China de diepere oorzaak is geweest van de val van het kabinet-Laniel, is 'n tweede. De gedachtengang van de Franse Nationale Vergadering is erg moeilijk te volgen en een grappen maker zou kunnen zeggen: men vond dat Laniel lang genoeg had geregeerd zijn kabinet was een van de langst levende na de oorlog en stuurde hem daarom naar huis. In dergelijke grapjes lijkt on derhand een kern van waarheid te zitten, want waarom onthield men de premier het vertrouwen dat hem kort tevoren wel was geschonken, zij het met een krappe meerderheid? i Bovendien schijnen de bezwaren zich niet op de eerste plaats tegen minister Bidault, die toch de onder handelingen in Genève leidde, ge richt te hebben, maar tegen Laniel zelf en de minister van defensie, Plèven. Men ontkomt dan ook niet aan de indruk dat Indo-China al thans gedeeltelijk niet meer dan een aanleiding was en raakt zo langzamerhand verbijsterd over een parlement dat een zo gewichtige kwestie durft te degraderen tot een aanleiding om een kabinet uit an dere (partijpolitieke) motieven naar huis te sturen. En zolang er geen beslissing is genomen over de Europese Defensiegemeenschap zal elk kabinet het gevaar lopen daar over te struikelen. Ondertussen is Frankrijk in een zeer kritiek stadium zonder rege ring komen te zitten. Het heeft in Genève geen vertegenwoordiger meer met regeringsbevoegdheid, zo dat de Franse afgevaardigden geen enkel besluit kunnen nemen, ter wijl toch Frankrijk met de betrok ken Indochinese staten het meest belang heeft bij mogelijke resulta ten van de conferentie. Het is een jammerlijke vertoning en niemand weet hoelang die duurt. De moge lijkheden voor een spoedige oplos sing van de regeringskrisis liggen in het inzicht dat er een regering moet komen die inzake Indo-China beslissingen neemt in Genève en in Indo-China zelf en die althans in dat opzicht de Nationale Vergade ring achter zich weet. Een grootse oplossing hoeft men niet te ver wachten, maar misschien vindt men een lapmiddel dat het Franse aan zien niet helemaal vernietigt en het beleid in Indo-China niet juist door het ontbreken van een beleid tot een debacle maakt. Overigens hoeft men zich na het mislukken van de besprekingen over Korea evenmin over de confe rentie over Indo-China nog illusies te maken. Zolang de communisten eisen blijven stellen zonder zelf werkelijk concessies te doen, is overeenstemming bij de huidige stand van zaken bij voorbaat uitge sloten en schiet er niets over dan een strijd op leven en dood. Die wordt op het ogenblik in Indo-Chi na met de wapens uitgevochten. Het is te hopen dat het daarbij eens meer steun krijgt van het moeder land, met name de volksvertegen woordiging, dan het nu krijgt in de vorm van een demissionaire rege ring. CHURCHILL MET EDEN NAAR WASHINGTON. i Sir Winston Churchill zal teza men met zijn minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, vol gende week Donderdag (24 Juni) naar Washington vliegen om met president Eisenhower en minister John Foster Dulles de politieke toestand te bespreken. De staats lieden zullen vermoedelijk zoeken naar een vervangingsmiddel voor het Europese Leger en spreken over een gezamenlijk veiligheids verdrag in Zuidoost-Azië, zo heeft minister Dulles in Washington ver klaard. Zij zullen echter geen for mele besluiten nemen. Deze be sluiten moeten wachten op een nieuwe Franse regering, waarmee tevoren overleg zal worden ge pleegd. Koningin Elisabeth van Enge land heeft Sir Winston Churchill Maandag geïnstalleerd als ridder in de Orde van de Kouseband. Deze orde, die in 1348 werd ingesteld, is voorbehouden aan de dappersten van het land. Generaal Nogues, één van de Franse Vichyijpolitici, die indertijd bij verstek zijn veroordeeld, is gis teren onder geleide in Parijs terug gekeerd en prompt in de gevangenis gezet. Zijn zaak wordt misschien op nieuw behandeld. DE KLOKKENBERG. Bezoek van H. M. de Koningin aan Brabant. Minister Suurhoff zal op Dinsdag 2i> Juni de Klokkenberg officieel openen en in de morgenuren van 7 Juli zal H. M. de Koningin een be zoek brengen aan dit nieuwe sana torium. Des namiddags gaat H. M. met de Prins naar 's-Bosch, waar zij op de Markt het défilé van de jubilerende garde-regimenten grenadiers en ja gers, die dan 125 jaar bestaan, zal afnemen, waarna receptie ten stad- huize. 's Avonds geeft de Kon. Miliitaire Kapel in 't park achter 't raadhuis van Vught een concert met taptoe. De avond tevoren geeft het ge meentebestuur van Den Bosch een gala-soirée ten stadhuize voor een aantal militaire en burgerlijke auto riteiten. DE K.A.B. VERGADERDE IN f UTRECHT. De Verbondsraad der K.A.B. hield in Utrecht onder leiding van de heer Middelhuis een belangrijke verga dering, waaraan wij enige flitsen ontlenen. Hij besprak o.m. het mandement der bisschoppen, waarbij hij ver klaarde dat de K.A.B. zich als één man achter de bisschoppen en het mandement schaart, dat een pasto raal, maar geen politiek document is. „De grote richtlijn welke de bis schoppen in hun jongste mandement andermaal onderstrepen: „Één in eigen verband en van daaruit sa menwerking met anderen met be houd van eigen zelfstandigheid" heeft de Katholieke Arbeidersbewe ging tot dusver gevolgd. En dat blijft zo!" Zich er van bewust dat het Mandement „onder onze niet- katholieke landgenoten een zekere onrust en vrees voor grotere ver deeldheid" heeft gewekt, beklem toonde de heer Middelhuis dat het Mandement niets in de weg legt aan de samenwerking in de talrijke in stanties waarvan de K.A B. deel uit maakt: de Stichting van de Arbeid, de Raad van Vakcentralen, de Be- drijfsunie, Vakraden, Bedrijfsraden en meer". Bij de samenwerking komt de K.A.B. waarlijk niet met lege han den, aldus de verbondsvoorzitter, die vervolgde: „De katholieke so ciale organisaties brengen daarbij ook iets mee in die samenwerking aan solidaristische gezindheid, chris telijke liefde, aan doelstellingen en program, dat voor de ganse samen leving van grote waarde en beteke nis is. Indien dit katholieke patroon daarin zou ontbreken, ware dat een wezenlijke verarming". In elk geval is nog nimmer, waar dan ook, gebleken, dat de zelfstan dige katholieke organisaties een be letsel waren voor een doeltreffende samenwerking, „waarvoor wij bij overheid en bedrijfsleven een conti nuïteit en stabiliteit van beleid ken nen, waaraan voor een belangrijk deel het verrassende herstel van 's j lands economische en financiële po sitie wordt toegeschreven". Dat met name het NVV zich door het verbod van de bisschoppen pijn lijk getroffen en gegriefd blijft voe len, begrijpt de KAB. „Het is klaar", aldus de heer Middelhuis, „dat het zeker niet op onze weg ligt om bij de ledenwerving voortdurend met die bepaling te schermen". „Onze kracht, ook bij de propa ganda, putten wij uit ons rijke be ginsel- en urgentieprogram, dat ook na dit Mandement niet gewijzigd be hoeft te worden". Wel, zo meende de verbondsvoorzitter, is er aanlei ding aan de hand van het Mande ment na te gaan welke punten daar uit thans als het meest urgent voor rang dienen te verkrijgen. Daarbij aansluitend kwam de heer Middelhuis met enkele harde cijfers terug op de zo moeizaam verlopen loononderhandelingen van het vorig jaar, waarbij het er om ging of de arbeiders met vijf dan wel met zes pet. inkomstenvermeerdering zou den gaan delen in de gunstiger eco nomische toestand van het land. Het werd toen vijf percent. „Maar de huidige tijdsomstandigheden", aldus de verbondsvoorzitter, „hebben hen in het gelijk gesteld, die in 't laatste stadium van de discussies om prac- tische redenen de zes percent ver langden". Hij staafde zijn bewering met er op te wijzen dat reeds in het voor jaar de prijzen ongeveer twee per cent op de lonen vooruit waren, zo dat de gemiddelde inkomstenstij ging op dat moment geen zes, maar vier percent bedroeg. En al kan men er over twisten of de consumptie beperking op dit ogenblik één of anderhalf percent bedraagt, die consumptiebeperking is er. In weer wil van de belofte dat ze zou ver vallen. Volgens Middelhuis: „voor ons een moeilijk te verteren punt". Afschaffing van de consumptie beperking, verhoging van de lonen der geschoolden en vermindering van het gemeenteklassenverschil, zo vervolgde de verbondsvoorzitter, waren voor de arbeiders immers de beloning voor jaren van inspannen de arbeid aan Nederlands herstel. Deze verruimingen konden per 1 Januari 1954 ijan kracht worden op grond van de gunstige ontwikkeling in 1953. Zij vormden het aandeel van de arbeiders in de gestegen welvaart. In de bijna zes jaar van haar be staan heeft de staatscommissie-Be- zitsspreiding nog slechts één inte rim-rapport doen verschijnen en enige beleidsmaatregel is hiervan niet het gevolg geweest. De ver bondsvoorzitter van de KAB vroeg zich in zijn openingsrede van de Verbondsraad Maandagochtend af of de minister, aan wiens bijzondere zorg de bezitsvorming is toever trouwd, er niet goed aan zou doen zelf met eigen voorstellen te komen H. M. de Koningin aanwezig bij de televisie-uitzending in de speeltuin Oud-Naarden met kinderen van verplaatste personen. Aan het slot deelde H. M. tesamen met Prinses Margariet een geschenkje aan de kinderen uit. wanneer de commissie niet in staat blijkt binnen redelijke termijn met een advies te komen. Het is tevens te betreuren, zo be sloot de heer Middelhuis, dat de concretisering van de gedachte van de vrijere loonvorming zo lang op zich laat wachten. Mocht ook op dit gebied binnen afzienbare tijd geen tastbaar resultaat te verwachten zijn, dan zal men er op moeten re kenen, dat de KAB op korte termijn met voorstellen zal komen omtrent andere middelen, waarmee 't recht vaardig aandeel van de arbeiders in de stijgende welvaart kan worden veilig gesteld. SANERING CULTUURGROND EEN NATIONAAL BELANG. Van de 2% millioen hectare vul- tuurgrond in ons land komt onge veer een millioen hectare in aan merking voor ruilverkaveling. Als deze ruilverkaveling is uitgevoerd, zal er een productieverhoging zijn bereikt, die gelijk is aan de op brengst van 200.000 ha. nieuw land. Dat wil zeggen aan de productie van de nieuwe IJsselmeerpolders. Met dit duidelijk voorbeeld illus treerde de heer Engelbertink (KVP) Vrijdagmiddag bij de behandeling der ruilverkavelingswet in de Twee de Kamer, het nationaal belang van de sanering van versnipperende cultuurgrond door ruilverkaveling. Deze ruilverkaveling kost echter minder dan de inpoldering van de Zuiderzee, terwijl de werkgelegen heid en de bestaanszekerheid der boeren op een groter gebied er door wordl: bevorderd. Van de ruim één millioen ha. cul tuurgrond, die door de molen van de ruilverkaveling moeten gaan, staan 480.000 ha. als zeer urgent ge boekt, 525 000 ha. als matig urgent en 470.000 ha. als minder urgent. Tot de zeer urgente ruilverkave- lingsgebieden behoren onder meer de Langstraat en een groot gebied ten Z.O. van Den Bosch. Matig ur gent is o.a. de ruilverkaveling in 't grootste deel van West-Brabant. spelen zenuwen een grote rol, Een rustig examen doet U met LANDMACHT ZWAAIT TWEE Kader en specialisten DRIE maanden. Minister Staf heeft in een Nota aan de Tweede Kamer laten we ten, dat de militaire dienstplicht de tijd van de eerste oefening voor het gros van de dienst plichtigen (de landmacht) van 20 op 18 maanden zal worden ge bracht. Voor kaderfuncties en voor specialistische diensten zal de diensttijd van 24 op 21 maanden worden teruggebracht. Verder kondigt de minister aan, dat het aantal dagen, beschikbaar voor herhalings-oefeningen, verhoogd zal worden. Binnenkort zal aan de Tweede Kamer een regeringsvoor stel worden aangeboden, waarin dit nader zal worden toegelicht. De verkorting van de diensttijd moet zo verstaan worden dat de dienstplichtigen na 18 maanden eerste oefening, op „een daartoe strekkend verzoek" twee maanden klein verlof kunnen krijgen. Eerst na 2 maanden gaat dan het groot verlof in. Gedurende de tijd van het „klein verlof" twee maan den kunnen de dienstplichtigen zonder meer door hun comman dant naar hun onderdeel worden teruggeroepen. Nederland heeft goede verbindingen en korte af standen, schrijft de minister en hij verwacht, dat hierdoor de parate eenheden binnen een dag op volle sterkte zijn. Intussen kunnen ze op 87H percent gemiddelde sterk te tot de nodige actie overgaan. Met ingang van 1 Juli VIJFTIG GULDEN EIGEN RISICO BIJ AUTOVERZEKERINGEN. Met ingang van 1 Juli a.s. zal voor iedere nieuwe automobielver zekering een eigen risico worden toegepast van ten minste 50 gul den. Dit eigen risico zal eveneens worden toegepast bij vervanging van de verzekerde automobiel. De invoering van het eigen risico ge schiedt zonder premiereductie. Aldus wordt medegedeeld in een circulaire, die ondertekend is door 82 assurantiemaatschappijen, die werkzaam zijn in de automobiel- verzekerings-branche in Neder land. GEDEELTELIJKE STAKING IN VUGHTS WOONOORD. Een nieuwe „Bijdrage-regeling" voor Ambonezen, die buiten hun woonoord in bedrijven werkzaam zijn, heeft in het Vughtse woonoord „Lunetten" enige beroering ver wekt. Er was zelfs kans, dat er een formele stakin gzou uitbreken; 450 mensen die in de omgeving werken, hadden gedreigd Dinsdag niet aan de slag te zullen gaan, als de nieu we regeling ook in Vught zou wor den toegepast Het bleek echter dat 250 Ambonezen toch naar het werk gingen. De bijdrageregeling de eerste werd in 1951 ingesteld is gegrond op overwegingen van billijkheid. De Ambonezen die in de woonoor den vertoeven, hebben gratis huis vesting, voeding, kleding, gehele medische verzorging, onderwijs en daarenboven nog zakgeld. In 1951 werd bepaald dat de Ambonezen, die buiten de woonoorden werk zaam zijn en derhalve loon ontvan gen, hiervan 60 percent aan het rijk moesten afdragen. Deze bijdragere geling kon in „Lunetten" een van de twee grootste woonoorden met ongevger 3000 zielen niet behoor lijk worden toegepast. Men had een voudig geen controle, onder meer doordat enkele werkgevers in Den Bosch en omgeving botweg weiger den medewerking te verlenen. De nieuwe regeling, eveneens op basis van 60 percent, is ingegaan op 12 Juni. Deze regeling verschilt in zo- vêrre van de eerste van 1951 dat de leiding nu sancties kan toepassen op eventuele onwilligen. „PRESIDENT ROBERT" 2Y2 JAAR. De Maastrichtse rechtbank ver oordeelde de 31-jarige Robert Lom- bert, beter bekend als de president Robert, wegens oplichting meerma len gepleegd, tot een gevangenis straf van twee jaar en zfes maanden, met de bepaling, dat Lombert na 't uitzitten van zijn straf ter beschik king van de regering wordt gesteld. De rechtbank nam als bewezen aan dat Robert Lombert, om zichzelf of notaris Quadvlieg te verrijken, zijn oom A. L. Ross en zijn neef J. Lom bert met een samenweefsel van ver dichtingen heeft bewogen tot af gifte van respectievelijk 50.000 en 65.000 gulden. BUS MET NEDERLANDERS OVER DE KOP. In de buurt van Innsbruck is Maandag een touringcar, waarin 30 Nederlandse vacantiegangers zaten, over de kop geslagen. Van de inzit tenden liepen er zeven lichte ver wondingen op. Het ongeval gebeurde toen de bus een vrachtwagen probeerde in te halen. De touringcar week van de ,weg af, viel van de 2 meter hoge berm en kwam ondersteboven te liggen. De zeven gewonden konden, na behandeld te zijn, de reis vervol gen. De inschrijvingen voor de Nij meegse vierdaagse zijn zeer groot; tot nu toe al meer dan 4000, dat is ruim 700 meer dan verleden jaar; er komen ook weer veel buitenlan ders. (Door een Medewerkster). In de oorlogsjaren hebben wij geleerd wat nationale belangen zijn. Waarden, waarbij heel ons volk betrokken is en waarvoor bepaalde groepen, zelfs als zij niet altijd gelijk denken, toch de handen ineen slaan. Zo was het in de jaren 19401945: gelukkig is die eendracht voor een be langrijk deel blijven bestaan. En dat was nodig, want er dreigde (ja dreigt nog) een nieuwe vijand: Werkloosheid en ar moede. Een uitgeplunderd land moest meer dan tevoren zich toeleggen op in dustrie. Goederen gaan maken die zelve van nut kunnen zijn voor de gebruikers: alleen zo werkt men productief. Als het slechts gaat om werk te verschaffen, dan kan men eindeloos zandheuvels opwer pen, afgraven en opnieuw beginnen. Maar willen wij uit de moeilijkheden ra ken, dan dienen fabrieken zuike produc ten af te leveren, dat zij in een behoefte voorzien, en de kopers waar voor hun geld te krijgen. Kwaliteitsartikelen in de eerste plaats, en als 't enigszins mogelijk is tevens opvallend door goede vorm, practisch in het gebruik, kortom, een vreugde voor wie er mee omgaat. Deze dingen zijn geen pas ontdekte wijsheid, alleen van belang voor wie lei ding geven aan de ontwikkeling van ons volk. We hebben er allen mee te maken; de leden der regering, maar ook de ar beiders, middenstanders en fabrikanten zelve. Zij die voor hun gezin de kost verdienen en wie thuis de verzorging van de familie leiden door dat loon weer op een verantwoorde wijze uit te geven. Ja, vooral de huisvrouwen van Neder land dienen hiervan een goed begrip te krijgen. Liefst door ze zelf te laten zien. Met vier millioen in één autobus. En zo kwam het besluit tot stand om al die vrouwen gezamenlijk een week lang rond te leiden langs een aantal in dustrieën. Moeders van grote gezinnen en onderwijzeressen, uit dorpen en ste den, van iedere ontwikkeling, geloofs of levensopvatting. Tezamen ruim vier millioen. Een groot plan, een nuttige voorlichting, maar onuitvoerbaar. Daar om koos de instelling die dit organiseer de een betere oplossing: er is geen vrouw in Nederland of zij leest één of meer bladen: nieuws- of dagblad, een geïllu streerde wekelijkse uitgave, een „vak blad" van een vrouwenbond of organi satie van plattelandsvrouwen. Al deze bladen zijn in de gelegenheid gesteld een redactrice op reis te zenden, die de le zeressen thuis zou kunnen overbrengen wat zij zelve had gehoord en gezien. De omroepverenigingen hebben er een mede werkster voor beschikbaar gesteld die regelmatig de voorlichting van de huis vrouwen door de microfoon bespreekt. Kortom, er is geen huis overgeslagen en de ruime touringcar, die eèn groot deel van het land heeft doorkruist, had in wezen de vier millioen „aan boord", die voor het gehele gezinsgebruik, voor de speciale behoeften van man en kinderen (en natuurlijk ook voor zich zelf) in Nederland vrijwel het gehele bedrag be heren dat voor gebruiksgoederen wordt besteed. Organisatoren. Wij zullen u in enkele artikelen ver tellen van het vele belangwekkende, dat wij voor u mochten zien. Maar laten we eerst voorstellen wie onze, beter gezegd wie üw gastheren zijn geweest: de Ver eniging Nederlands Fabrikaat. Laten wij bij deze naam twee misverstanden voor komen. Deze organisatie wil niet doen of we alleen op de wereld zijn. Vroeger 'ging dat al moeilijk, maar nu kan het bepaald niet meer. Geen land zou op zichzelf kunnen bestaan, alleen leven van eigen producten en die verwerken. Evenmin: graag zijn eigen productie overschot uitvoeren maar niets er voor in de plaats ontvangen dan baar goud. Tussen invoer en uitvoer kan gen wan verhouding bestaan. Wat bedoelt Neder lands Fabrikaat dan wel? Dat wij stre ven naar kwaliteitsproducten, welke zo wel het eigen- als het buitenland graag koopt. En bovendien: het inzicht bevor deren dat onze industrie heel wat mans is, veel kan maken dat even goed en niet duurder is dan een aantal importgoede ren, zodat we eens afraken van het voor oordeel: dingen zijn goed omdat ze van ver komen. Natuurlijk: er zal altijd een reeks producten blijven, die een ander land op grond van bijzondere omstan digheden beter maakt dan wie ook, maar dan moet dat oordeel op feiten berusten. Alleen een voor-ingenomenheid zonder grond is misplaatst en schadelijk voor onze belangen.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1