Waalwijkse en Langsi r Uit Binnen- en Buitenland De raad van Geertruidenberg nam verreikende besluiten. Nederlandse ontwikkelde Schoenindustrie zich krachtig Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Eindelijk gaat er iets gebeuren met SPORTVELDEN STRAATVERLICHTING. Daar heb ik uren voor gekookt Toenemende aandacht voor de export. MARKT Uit de Provincie. VERGADERING VAN NED. GEMEENTEN AFD. BRABANT. MAANDAG 21 JUNI 1954. DE ECHOOT HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 50 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.rn. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux- GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. - OPGERICHT 1878 - TELEGB.-ADRES: „ECHO" ZWEMBAD Een golf van activiteit blijkt op het ogenblik te breken uit het Geertruidenbergse gemeentehuis, waar te lang urgente kwesties bleven drijven op een zeer van apathie en onactiviteit. Neem nu bijvoorbeeld de kwestie van het zwembad endespoit- velden. eD heer Hartong heeft in de raadsvergadering van Don derdagavond een treurige opsomming gegeven van de belache lijk vele keren, dat de raad er bij het gemeentebestuur op aan dring nu eens deze kwestie aa nte pakken, een opsomming ook van de belachelijk weinige keren, dat het gemeentebestuur in derdaad een klein stapje in de goede richting zette; een stapje echter, dat spoedig werd gevolgd door vele stappen terug, want de hele kwestie was in al die jaren van vragen en aandringen geen meter verder bij een oplossing gekomen. Dat zal nu echter gaan veranderen; Donderdag kwamen de wnd. burgemeester Drs. Cruis van Made en de wethouders met een voorstel een plan te doen ontwerpen voor de aanleg van n zwam- bad en sportvelden, terwijl van gemeentewege getracht zal wor den de stichtingen voor het zwembad en de sportvelden te doen fuseren, zodat zij als één instantie met het betreffende bureau het plan kunnen ontwerpen. Afscheid van Burgemeester Bianchi. Voordat Drs. Cruis de agenda ging behandelen, dankte hij namens de raad burgemeester Bianchi, aan wie, nadat hij 32 jaar Mng ziJn krachten aan de gemeente had ge geven, met ingang van 1 Juni op zijn verzoek eervol ontslag was ver- leend. Nadat de notulen met een correc tie van de heer van Melik, die zijn woorden m.b.t. de affaire van de rampgoederen moest mitigeren, wa ren vastgesteld, werden enkele in gekomen stukken behandeld, waar onder een verzoek van de heer van Pinksteren tot het maken van een terras voor zijn pand aan de Markt, waarvoor hij gemeentegrond tot een diepte van 1 meter nodig had. Dit werd hem toegestaan tot wederop zegging toe, voor een vergoeding van 7.50 per jaar. Bii de ter kennisneming aangebo den stukken was een schrijven van G S. waarbij aan de gemeente vij woningen werden toegewezen uit de migratiereserve. Er werd voorts een verordening vastgesteld ex art. 3 lid 2 der Zon dagswet, handelende over de Zon dagsrust, waarbij echter op verzoek van de heer van Melik ruimte werd gelaten voor folkloristische gebrui ken, zoals dauwtrappen, terwijl met deze verordening in de hand ook de luidruchtigheid, die de jeugd rond de kerkgebouwen op Zondag vaak veroorzaakte, zou worden bestre den, dit po verzoek van de heer v. Erk Een voorstel tot verhoging van de presentiegelden voor raads- en com missievergaderingen werd door de raad goedgekeurd, echter met de aantekening, dat de heren Hartong en van Erk geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Zij meen den dat alleen vergoeding gegeven moest worden wanneer er sprake was van loondreving. Vervolgens werden de woningen Dordtsestraat 1, Centrale weg 5 en Venestraat 45 onbewoonbaar ver klaard. Door de provinciale directie is een reëele controle gevraagd op de krotwoningen, dat zijn dus met alleen onbewoonbaar verklaarde woningen ;de controle, die nog niet was voltooid, had al 83 woningen als krotwoningen op de nominatie doen zetten. Het gemeentebestuur van Den Berg had dan ook een schrijven aan G. S. gericht, waarin de ver wondering te kennen werd gegeven over het feit, dat aan de gemeente geen contingent woningen was toe gewezen voor het opruimen van krotwoningen. In de woningcommissie werd hier na de heer P. F. van Dongen geko zen met 10 stemmen en een blanco. Woningkwesties. Een aantal woningkwesties wer den in een uitvoerig debat ter spra ke gebracht, toen B. en W. voorstel den een rijksbijdrage aan te vragen voor de bou wvan 29 woningwet woningen; hierbij waren reeds vier woningen van het contingent voor het volgende jaar, die nodig waren om de Ir. de Vochtstraat vol te krij gen. Men had hier inderdaad de goedkeuring voor gekregen, wan neer de gemeente de woningen zou bouwen aan de door het Rijk toege laten prijs. De heer Schot bracht de kwestie van de woningen voor de grote ge zinnen ter sprake, een kwestie die eerst goed bekeken kon worden, wanneer men over voldoende gege vens beschikte zoals andere leden opmerkten. Ook werd besproken wanneer deze 29 woningen klaar zouden kunnen zijn; de vooruit zichten waren niet rooskleurig. Een Sportpark. Toen B. en W. de raad een cre- diet vroegen voor de voorbereiden de werkzaamheden voor de aanleg van een zwembassin en sportvelden, bleek, dat het oude zwembassin niet 's Zondags wel tot vier uur open en hier niet. Hij had het indertijd voor gesteld, maar de raad meende dat er geen kans was op goedkeuring; terwijl de raad van Roamsdonks- veer dit besluit wel had genomen, en nu in afwachting van de goed keuring de oude toestand liet voort bestaan. Enkele leden meenden ech ter dat de raad indertijd dit wel be sloten had, maar dat men de goed keuring niet had gekregen. Dit zou nagezien worden en bleek dit niet het geval, dan zou men besluiten tot openstelling tot vier uur en onder tussen de oude toestand laten voort duren. Geen ambtswoning. Nu Geertruidenberg binnen af zienbare tijd een nieuwe burge meester kan verwachten, hadden enkele leden zich .afgevraagd waar déze magistraat gehuisvest moest worden. De ambtswoning, wier ge vel beschermd wordt door natuur monumenten, was onbewaanbaar. En uitvoerig werd besproken wat de gemeente nu te doen stond. Al terlei mogelijkheden werden geop perd en overwogen, maar het einde van het lied was, dat men de knoop zou doorhakken en de onbewoon- baarverklaringsprocedure zou enta meren en Monumentenzorg zou vra gen wat het beste gedaan kon wor den ter oplossing van dit al zo lang spelende probleem. De heer van Melik bracht o.m. de gevaarlijke duiker in de weg bij de PNEM ter sprake, dei ieder ogen blik kon invallen, zodat de weg zou zakken. Momenteel echter, antwoordde de voorzitter, mag men niet met- her stel beginnen, want dat zou de wa terinzet in de polder in gevaar bren gen. Burgemeester Cruis stelde ten slotte voor een kruisbeeld in de raadszaal te hangen, waarmee alle leden stilzwijgend hun instemming betuigden. Dit was het einde van deze lang durige vergadering, die echter weer eens concrete resultaten opleverde. meer verbeterd kon worden, omdat het water absoluut ongeschikt en gevaarlijk voor de volksgezondheid was verklaard. De heer Schot betoogde dat, wan neer er voorheen de nodige aan dacht aan was besteed, de zwem mers thans niet zo gehandicapt zou den zijn. En de heer Hartong hield 'n uit voerig requisitoir (dat de voorzitter aan het verhaal van Saidja en Adin- da deed denken), waarin de manier, waarop in het verleden met de me ning en de gevoelens van de raad was gespeeld, duidelijk aan de kaak stelde. Vreselijk was de zaak getrai neerd, ondanks het herhaaldelijk vragen en aandringen van de raad; de heer Hartong somde alle verga- daringen op waarin de laatste vier, vijf jaren de leden van de raad hier over vragen hadden gesteld, en dat bleken bijna alle gehouden verga deringen te zijn geweest. Alles was echte rop niets uitgelopen. Enfin, de voorzitter hoopte, dat de derde acte (die de laatste acte was in een klassiek drama, naar hij zei. maar wij menen toch dat hij zich vergist en we hopen dat de raad van Den Berg er geen klassiek drama van zal maken, want dat kent vijf bedrijven) thans begonnen was en de raad verzette zich na tuurlijk niet tegen het crediet, ter wijl hij er ook in toestemde, dat van gemeentewege getracht zou worden een fusie tot stand te brengen tus sen de stichting voor de speeltuinen en de Stichting Zwembad Geertrui denberg, zodat deze instantie met het bureau, dat het plan ontwierp, kon overleggen. Aan enkele scholen werd tege moet gekomen in de financiering van utibreiding en aanschaffing van leermiddelen; de salarisverordening voor het gemeentepersoneel werd gewijzigd. 50.600.voor nieuwestraatverlichting. Een ander zeer belangrijk besluit was het verlenen van een crediet van 50.602.voor de vernieuwing van de verlichting in de gemeente. Voor dit werd verleend, stelde de heer van Melik voor eën raadscom missie te benoemen die met de PNEM nog eens de verlichting zou bespreken, zodat er met de wensen van de gemeente volkomen reke ning kon worden gehouden; voodal aesthetische kwesties zouden nog besproken dienen te worden. De heer van Alphen stelde voor in deze commissie te benoemen de heren van Melik, Schot en wethou der Broeken, waartegen geen der leden bezwaar had, evenmin, zoals we al zeiden, als tegen het crediet. Een stukje grond werd aange kocht voor de aanleg van een Alge mene Begraafplaats en de reclames Hondenbelasting vormden evenmin aanleiding tot discussie. De rondvraag. De rondvraag bracht ook nog en kele veelbesproken punten naar vo ren, zoals de kwestie van de raads vergadering, die de heer Hartong naar voren bracht; hij herhaalde zijn meermalen naar voren gebracht standpunt dat er te weinig raads vergaderingen gehouden werden; vooral bleek de vaak overbelaste agenda, zoals enkele leden meer be toogden, bezwaarlijk, in verband met het bestuderen der stukken. Als ik er nog ben, zei burgemees ter Cruis, krijgt u over vijf weken in elk geval weer een vergadering. De heer van Boxtel vroeg waarom aan Weterings geen ontheffing kon worden verleend van 't verbod, zijn wagen, die hij uitsluitend voor zijn bedrijf gebruikte, voor zijn pand te lossen, en hij bracht ook de in de Koestraat geplaatste verkeersbor den ter sprake; deze plaatsing bleek niet in overeenstemming met de wensen van de raad en zou veran derd worden. Waarom, vroeg de heer v. Boxtel voorts, zijn op het Veer de winkels 't Is in een wip verdwenen, (Doo.r een Medewerkster) Hoeveel tijd staat een vrouw per dag in de keuken? Met elkaar heel wat. Van de eerste ketel water voor de thee des j morgens tot wat er na de avondmaaltijd wordt gedronken; koken, bakken braden, het keert terug met de regelmaat van de klok. En als men dan aan „tafel" niet het begrip toont voor het vele werk, dat in de „keuken" vooraf is gegaan aan het vullen der borden, dan is het wel eens moeilijk niet te vervallen in de verzuch ting, welke wij hier hier boven hebben geplaatst. Ook dit punt kwam aan de orde op onze kwaliteitstocht door Nederland. We hebben dingen gezien, die geheel behoren tot de keuken, het werkterrein bij uitnemendheid voor de Nederlandse huisvrouw. Daarnaast ook de middelen om het gebruik aan tafel te maken tot een dagelijkse bron van gezelligheid. Keukenuitzet t uitgave voor jaren. We weten allen wel wat goed ge reedschap waard is. Of het nu een hen gel betreft voor onze man en vader of de passerdoos, waarmee de oudste zoon straks naar de ambachtschool zal gaan, de „spullen" moeten in orde zijn. Past u dit eens toe op uw keukenpan nen en bedenk bovendien wat er van deze nuttige gebruiksvoorwerpen dag aan aag gevraagd wordt; fel verhitten, snel afkoelen, van binnen bestand tegen al- calihoudende stoffen en zuren. Niemand vraagt zich af of dat nu eigenlijk wel kan. En bovendien: op dit gebied dulden we geen slijtage. De meeste textiel is aan mode onderhevig, en ons vloerkleed gaat kale plekken vertonen bij gebruik. Jam mer, maar het is zo. Wat echter op de keukenplank staat moet mee tot over vijf en twintig jaar, daarvoor heeft het zoveel geld gekost. Inderdaad: een keukenuitzet is kost baar. Maar gezien de diensten welke hij ons bewijst is dat begrijpelijk en verant woord. Na een bezoek aan de N.V. Ko ninklijke Kamper Emaillefabrieken is ons duidelijk geworden, wat er nodig is om een gaaf product te laten overgaan in beu trotse bezit van een stel gelukkige verloofden. Daarbij heeft de fabrikant aan alles gedacht: duurzaamheid, goede vorm, practische inhoudsmaat en zelfs het vraagstuk der kleuren. Want uitge breide wetenschappelijke proefnemingen zijn gedaan om te komen tot de meest t geslaagde mengvorm van de twee beste tinten: groen en geel. waarbij het reseda tenslotte is uitverkoren. Wij zeiden reeds: goede pannen moe ten kostbaar zijn. Maar: het publiek maakt ze duurder dan nodig is! Even- al: vele andere bedrijven, welke wij heb ben bezocht, heeft ook deze industrie met nadruk verklaard, dat de „smaak" van de kopers dwingt tot dingen, welke de fabrikant liever zou nalaten. Op kousen- gebied bijvoorbeeld het sierwerk van zwarte naden, bewerkte hielen of zelfs bijzondere borduursels, heeft men te Kampen te kampen met het „gouden biesje". Extra duur, want het moet met de hand opgebracht worden, en de grondstof is bijzonder prijzig. Maar: het publiek en de klant beveelt. De jongste spruit aan de boom van dit bedrijf is aluminium. Licht aan ge wicht maar (nog) vatbaar voor bepaal de nadelen. Zo verkleurt de binnenzijde in sommige streken (Veenkoloniën) door de samenstelling van het daar gebruikte water. Deze industrie ondergaat sterk de in vloed van de woningtoestanden. De ge woonte ten plattelande om in de keuken ook te wonen, heeft bevorderend ge werkt op het aanschaffen van mooi en verzorgd kookgerei. Daarentegen moe ten vele jonge gezinnen zich zo behelpen met een noodinrichting dat de uitrusting van dit voornaamste „werkvertrek der huisvrouw" nog lang niet algemeen op het peil van voor de oorlog is gebracht. Het bestek. Wij zijn uitgegaan van een dubbele kiacht: de vele arbeid bij het koken en de vanzelfsprekendheid waarmede de resultaten worden „verwerkt". Dit laat ste is een kwestie van de tafel, dé rust, de manieren die daar heersen, maar ook van het „eetgereedschap", in vaktermen „bestek" genaamd. Grote diners munten niet alleen uit door de kwaliteit en de afwisseling der spijzen, maar het succes hangt niet minder af van de wijze waar op gedekt is. Van ouds is daarvoor zilver het meest geschikte metaal. Bij de tegenwoordige levensstandaard is evenwel zo goed als niemand in staat zich dat aan te schaf fen in massieve vorm. Sinds een men senleeftijd is stelselmatig gezocht naar een combinatie van een onedel metaal om de goedkoopte en het zilver op grond van de sierlijkheid. De oplossing is geworden: een kern van goedkope samenstelling (die toch door en door roest- en vlekvrij moet zijn) en een zil veren deklaag. Uiteraard speelt bij dit laatste het gehalte een rol. Terwijl de wetgever het woord „zilver" verboden heeft voor wat niet geheel en al uit dit metaal bestaat, is het aan elke fabrikant vrijgelaten om voor de mengproducten naar eigen inzicht te handelen. De kwaliteitstocht van Nederlands Fa brikaat voerde voor dit belangrijke on derdeel naar een fabriek te Zeist, waar men behalve de vorken, lepels en mes- senheften van verzilverd metaal (Zilvi- um genaamd, waarbij de verwerking- van 90 gram zilver op 12 couverts wordt ge garandeerd) ook een gehele keuken-ap- paratuur maakt van een iets minder kostbaar metaal, Zilmeta. Toch zijn de ze pannen en schalen voor huishoude lijk gebruik vrijwel onbereikbaar om de prijs. Grote instellingen, zoals de koop vaardijvloot gebruiken ze op grond van de uiterste soliditeit en sierlijkheid. Ook hier ontvingen wij practische aanwijzingen: regelmatig gebruik is be ter dan lang in de kast liggen. En poet sen (natuurlijk met verantwoorde mid delen) is niet alleen nodig om de op tredende aanslag te verminderen, maar ook voor het wegwerken van kleine krasjes en het ophalen van de glans. (Nadruk verboden). De Nederlandse schoenindustrie heeft zich in de na-oorlogse jaren krachtig ontwikkeld. De productie werd aanzienlijk vergroot. De af zet op de binnenlandse markt nam toe, doch daarnaast werd in tegenstelling tot de voor-oorlogse jaren in toenemende mate aan- dacht geschonken aan de export mogelijkheden. Deze gestegen pro ductie heeft de werkgelegenheid in de schoenindustrie gunstig be ïnvloed, aldus een overzicht van de persdienst van het ministerie ,van Economische Zaken. De productie van schoenen steeg van 15 millioen paar in 1938 tot ruim 23 millioen paar in 1953. Bij de beoordeling van deze stijging van de productie moet er rekening mee worden gehouden, dat naast het gebruikelijke productiepro- gramma het z.g. California-schoei- sel zijn intrede deed. Hiertoe be horen vnl. goedkopere dames schoenen voor één seizoen. Dit schoeisel bespaart door een be paalde maakwijze materiaal en ar beidskosten en stimuleert door de lage prijs het verbruik. Het aantal kleine bedrijven nam na de oorlog aanvankelijk snel toe. Toen de schaarste aan schoeisel echter geleidelijk afnam, verdween tegelijkertijd eveneens een deel van deze kleine bedrijven. Een an der deel wist zich echter op te wérken tot de categorie grotere bedrijven, d.w.z. de bedrijven met meer dan 25 arbeiders. In de thans bestaande 380 schoenbedrijven waarvan ruim 130 grotere ondernemingen zijn momenteel in totaal rond 17.000 personen werkzaam. Van deze 17.000 personen werkt rond 90 pet. in de grotere bedrijven. Vergele ken met voor de oorlog toen circa 11.000 personen in de schoenin dustrie werkzaam waren, betekent dit een grote toeneming van de werkgelegenheid, n.l. met rond 55 pet. De schoenenindustrie is voor het overgrote deel gevestigd in de Langstraat en andere delen van Noord-Brabant. In- en Uivoer. Het percentage van de productie dat gemiddeld voor uitvoer be stemd is, overtreft het vooroorlog se cijfer thans in zeer aanzienlij ke mate. Het steeg van nog geen 1,4 procent voor de oorlog tot bij na 20 procent thans. Aan de hand van gegevens ontleend aan het C.B.S. zijn van deo ntwikkeling van de in- en uitvoer van schoei sel de volgende cijfers op te stel len. (Aantal in duizenden, waarde in min. guldens). Invoer Uitvoer Prn.Wrd. Prn.Wrd. 1936 t.m. '39 (Jaargem.) 1364 2,3 208 0,4 1946 t.m. '49 (Jaargem.) 1236 11,5 408 4,3 1950 1236 11,5 408 4,3 1951 2153 13,8 3261 35,9 1952 1195 6,8 3770 28,3 1953 1392 7,4 4347 30,0 I I I kI' i -I Zoals uit deze cijfers blijkt, was de uitvoer voor de oorlog slechts van bescheiden omvang. De Neder landse schoenindustrie werkte in die tijd vrijwel uitsluitend voor de binnenlandse markt. Van 1936 tol 1939 bedroeg de export gemiddeld 208.000 paar per jaar, wat nog geen 1,4 pet. uitmaakte van de toenma lige productie van 15,7 min. paar. Terwijl de invoer van schoenen in die jaren gecontingenteerd was, bedroeg deze toch nog gemiddeld 1.364.000 paar per jaar. Er was dus een gemiddeld jaarlijks in- voeroverschot van bijna 1,2 min. paar. te Waalwijk op Donderdag 24 Juni a.s. Na het einde van de oorlog be stond er hier te lande bij de ge hele bevolking een enorme inhaal vraag, onder invloed waarvan dit invoer-overschot in 1946 toenam tot ruim 2,9 min. paar. Toen daar na evenwel in de meest urgente binnenlandse behoefte was voor zien en de schoenenfabrikanten aandacht konden gaan schenken aan de export, was dit invoerover- schot al zeer snel verdwenen. In 1937 bereikte de schoenindu strie het vooroorlogse productie- peil, hetgeen in de daarop volgen de jaren belangrijk werd over schreden. Vrij spoedig daarna reeds ontstond een uitvoerover- schot, dat in de loop der jaren re gelmatig groeide. Van nog geen 136.000 paar in 1949 steeg liet tot 1,1 min. paar in 1951, tol 2,6 min. in 1952 en tot bijna 3 min. paar in 1953. Ook na de Korea-hausse zet te zich deze stijging voort. De uitvoer van genoemde totalen richt zich voor meer dan 80 pel. op West-Europa. Ruim 10 pet. gaat naar het westelijk halfrond en de rest naar de andere werelddelen. DE PRINS REIKT ONDERSCHEI DINGEN UIT. Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Bernhard op Donderdag 24 Juni a.s. om half twaalf in het ko ninklijk paleis te Amsterdam onder scheidingen uitreiken aan verdien stelijke Nederlanders. Qnder hen bevinden zich de heer Carl Thomas uit Vught, directeur van Hollandia alhier, aan wie H. M. de Koningin vorig jaar de bronzen leeuw ver leend heeft, en de heren H. J. van 't Hof en M. J. Burgerhof uit Den Bosch, aan wie het Kruis van Ver diensten is toegekend. Daarna zal een aantal troepen voor de Prins en de gedecoreerden defileren, waarna Z. K. H. in het Paleis nog enige tijd met hen zal samenzijn. In verband met deze uitreiking zal de militaire attaché der V. S. in ons land aan Carl Thomas de Medal of Freedom met bronzen palm reeds Dinsdag 22 Juni a.s. 's morgens om elf uur te zijnen huize te Vught uit reiken. Vorige week had te Eindhoven een vergadering plaats van de afd. Brabant van de Ver. van Ned. Ge meenten. Deze was zeer druk be zocht en ging gepaard met verschil lende inleidingen over en bezichti ging van belangrijke bouw-objesten en openbare gebouwen van Eindho ven. Ir. Delver, hoofdingenieur bij Ge meentewerken te Eindhoven, heeft de stedebouwkundige aspecten van Eindhoven onder de loupe genomen en nader toegelicht. Hij betoogde daarbij o.a. dat de stad Eindhoven bijzonder gunstig gelegen is en ge makkelijk bereikbaar. De toekomst zal wellicht nog meer goede com municatiemogelijkheden bieden. De stad telde in 1900 20.000, in 1920 45.000 en in 1954 150.000 inwoners. Op 't terrein van bouwen, werken, recreatie en daartussen door de we gen brengt een en ander natuurlijk problemen met zich. Maar men kan en durft deze aan. Men schat dat de gemeente Eindhoven in 1980 onge veer 280.000 inwoners zal tellen. Ir. Vroom heeft voorts een inlei ding gehouden over „Nieuwbouw en openbare gebouwen te Eindho ven". De vergadering, welke onder de vlotte leiding stond van burgemees ter J Teijssen van Waalwijk (hij verving de voorzitter, burgemeester Loeff uit Den Bosch) was zeer druk bezocht. De voorzitter mocht o.a. verwelkomen mei. mr. Revers, die de directie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vertegen woordigde. en mr. P. Kruse uit Den Bosch, die de griffier der Staten verving. De commissaris der Konin gin en de chef-kabinet waren we gens ambtsbezigheden verhinderd. De jaarverslagen werden alle zon der op -of aanmerkingen goedge keurd. De rekening en verantwoording van de penningmeester over 1953 vermeldde aan ontvangsten 2689,54 en aan uitgaven 2473.81, batig saldo 215.73. Het reservefonds is- groot 3903.70. Volgde nog benoeming van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heren burgemees ter mr. H Kolfschoten, Eindhoven; drs. M. van Heivoort te Boxtel en C. Landweer te Wijk c.a. Zij wer den alle met grote meerderheid van stemmen herkozen. RIJKSSTEUN VOOR PARTICU LIERE BOUW VAN BEJAARDENTEHUIZEN. Het rijk gaat ook aan particulie ren geldelijke steun geven voor de bouw van bejaardentehuizen. De bouw van deze tehuizen werd tot dusverre door het rijk alleen finan- ciëel gesteund ingevolge de woning wet. Dit wil zeggen, dat alleen voor bejaardentehuizen, gebouwd door gemeenten en woningbouwcorpora ties rijksbijdragen werden verleend. Thans zullen ook particulieren voor de bouw van zulke tehuizen gelde lijke steun van het rijk kunnen krijgen. Door wijziging van het pre mie- en bijdragebesluit woning bouw zullen namelijk evenals dat voor woningen reeds het geval was voor bejaardentehuizen zgn. pre- miën van rijkswege kunnen worden toegekend. Ingevolge een beschikking van de minister van wederopbouw en volks huisvesting, die dezer dagen in de Nederlands eStaatscourant zal wor den gepubliceerd, zal de premie worden verleend voor bejaardente huizen, waarvan de inhoud niet gro ter is dan 125 M3 per te huisvesten bewoner. De premie zal, al naar gelang het tehuis een, twee, drie of meer bouw lagen bevat, 1.150. 1.325, of 1.400 per te huisvesten bewoner bedra gen. Boven de premie wordt 'n toe slag voor grondkosten gegeven, die afhankelijk is van de gorep waarin de gemeente van vestiging is inge deeld Deze toeslag bedraagt 325, 170 of 120. 'Voorts wordt nog een funderingtoeslag'verleend in geval de fundering zwaarder is dan nor maal. Toegekende premiën worden uit gekeerd als het tehuis voor bewo ning gereed is. Op verzoek kan de helft worden uitbetaald als het ge bouw glas- en waterdicht is. GEEN WAPJENS MEER VOOR FRANKRIJK EN ITALIË. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een voor stel goedgekeurd van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden uit het Huis van Afgevaardigden, waarbij Frankrijk en Italië worden uitgesloten van militaire hulp, zo lang deze landen de Europese de fensiegemeenschap of een andere vorm van een internationaal leger niet hebben aanvaard. West-Duits- iand, Nederland, België en Luxem burg, die het EDG-verdrag hebben geratificeerd, zullen wel militaire hulp ontvangen, echter onder voor waarde, dat zij een nieuwe organi satie voor collectieve veiligheid vor men of gezamenlijk programma's voor de wederzijdse verdediging ontwikkelen op een wijze, die presi dent Eisenhower bevredigt. WOEDEND WEST-BERLIJN TE GEN OOST-DUITSE BETOGERS. Kordaat optreden van de West- Berlijnse politie heeft voorkomen,

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1