V&ALWYK Nieuwe winkelsluitingsverordening. belangrijke voorstellen. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 JUNI 1954 3 Gemeenteraad Heusden. Raad van Sprang-Capelle wachten 0 Uitbreiding straatverlichting 0 Uitbreiding waterleidingnet 0 Bouw Brandweergarage en openbaar Badhuis 0 Verharding zandwegen. kosten hiervan worden geraamd op 44.567.—. De jaarlijkse kosten aan afschrijving en rente zouden geheel ten laste dër gemeente komen. Ger. Staten deelden mede dat zij in prin- j cipe geen bezwaar hebben tegen t doen van onderhavige kapitaalsuit gave doch alleen op voorwaarde dat de gemeente overgaat tot het invoe ren van een baatbelasting, tot een percentage van 75% van de jaai- lijkse lasten. Bij de berekening hiervan moet worden uitgegaan van een 30-jarige 3Vz annuïteitslening, zodat de opbrengst moet bedragen 75 van (5.4371 x 445.67) 1817.36, af te ronden op f 1817.Dit bedrag moet worden opgebracht door de eigenaars van de percelen, die ge baat zijn en mag ingevolge de ge meentewet niet over de gehele ge- mëente worden omgeslagen. Het meest billijk lijkt ons de verdeling tot een gelijk bedrag per perceel hetgeen dan momenteel neerkomt op 1817.26 (aantal bewoonde percelen) 69.89 per jaar- Indien nieuwe percelen worden bijgebouwd wordt de belasting per perceel min der. R en W. voelen aan, dat door de heffing van deze belasting de bil lijkheid min of meer in het gedrang komt, doch een andere oplossing is in deze te enenmale niet mogelijk. Hoe node dan ook, zij zijn verplicht een voorstel als bovenstaand aan de raad voor te leggen. De voorzitter deelde mede dat in middels een ander plan van de PNEM is afgekomen, waardoor de baatbelasting nog lager zou worden. Wat deze baatbelasting betrof, waaraan nu eenmaal niet is te out- komen, deelde de voorzitter mede, dat, gezien de mogelijkheden welke er ter plaatse kwamen, zoals recre atieoord. zwembad, meer bebou wing eet dit net misschien spoedig een rendabel net zou worden, waar door de baatbelasting zou komen te vervallen. De heer de Veer was er tegen dat baatbelasting zou worden geheven. De voorzitter zeide dat hieraan nu eenmaal niet te ontkomen was en wees er op dat men thans door een eventuele afwijzing van 't voorstel een daad ging stellen die misschien voor de toekomst niet verantwoord was. De PNEM zou hoogstwaar schijnlijk niet voor de tweede maal een voor deze gemeente dergelijk gunstig voorstel doen. De heer Fortuijn had met de men sen van Giersbergen gesproken en deze hadden niets liever dan heel gauw aansluiting. De heer Brok betoogde het tegen- deel. De heer Fortuijn was van oordeel dat minstens 80 voor aansluiting was en lieotsfogvnrdodyyfdij5,jxen was en liefst nog voor de winter. De heer Ploegmakers was niet te gen het voorstel, maar vond de baatbelasting voor velen te zwaar, en was van mening dat Ged. Staten met dergelijke eisen veel te ver gin- gen. De heer v. Sprang pleitte zeer krachtig voor een spoedige aanslui ting. Het voorstel werd tenslotte zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Aan de orde was verder wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1953—1954, welke wijzi gingen werden goedgekeurd. Verder was aan de orde voorstel tot wijziging van het ambtenaren reglement in verbgnd met vacantie- toelage aan het gemeentepersoneel. Ook dit ging vlot onder de hamer door. Aan de orde was tenslotte: Uitbreiding straatverlichting. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor uitbrei ding straatverlichting. Hierover zegt het prae-advies: Overeenkomstig de wens van de raad is door B. en W. contact opge nomen met de PNEM over het aan~ brengen van een verlichting in he verlengde van de Stationstraat van af de overweg tot Elshout. Wij heb ben thans hierover een Prijsopgave ontvangen. Door de PNEMzijn langs bovengenoemde weg 10 licht punten geprojecteerd en wel 5 ten Noorden en 5 ten Zuiden van de Omloop. De kosten hiervan zijn dooi de N.V. globaal geraamd op 7000. Dit voorstel werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd In een besloten zitting werd hier na door de heer Ir. v. Oijen, direc teur van de Prov. Planologische Dienst een uiteenzetting gegeven over het uitbreidingsplan voor de kern Drunen. De raad der gemeente Heusden kwam Donderdag 17 Juni 's avonds 8 uur in openbare vergadering bij een. Afwezig waren wethouder Groen en de heer v. d. Brink. Bij" de ingekomen stukken was n verzoekschrift van de R.K. Jonge Boerenstand te Herpt om subsidie. Dit verzoek werd op voorstel van B. en W. aangehouden tot de vast stelling van de begroting voor 1955. Verder was er een schrijven inge komen van twee leden van de raad, n 1 de heren G. v. Ooijen en Chr. v.' Herpt, met een dringend verzoek tot spoedige aansluiting van enkele percelen onder Hedikhuizen op het electriciteitsnet. Volgens de voorzitter waren hier toe reeds eerder al stappen onderno men, maar men heeft er destijds vanwege de hoge kosten van zien. De regeling is n.l. zo dat 25 van de aansluitkosten door de ge meente worden vergoed en de ove rige 75 moeten door de belang hebbenden zelf worden gedragen, hetgeeit neerkwam op 56 gulden per jaar gedurende 30 jaren. Op een vraag van de heer v. Herpt hoelang het nog zou duren alvorens dit onrendabel gedeelte zou zijn aan gesloten, beloofde de voorzitter nog eens in contact te zullen treden hiei - over met de PNEM. Van de zijde van het R.K. Kerk bestuur was een schrijven ingeko- men, "waarin het voornemen te ken- nen werd gegeven tot verkoop ovei te gaan van 'n perceel grond, om daarop 'n woonhuis te bouwen, on der voorwaarde echter dat de weg, welke aan dit perceel grenst, vol gens 'n bijgaand schetsje zou wor- nen verlegd. B. en W. stelden voor dit schrij ven aan te houden tot de volgende vergadering. De heer v. Herpt bevreemdde het dat in de vorige vergadering een verzoek om een crediet van 1000 te verschaffen, zonder dat dit schrij ven ter inzage had gelegen, direct werd aanvaard en dat dit schrijven terzijde zou worden gelegd. De voorzitter wees er de heer v. Herpt op dat bedoeld schrijven geen volledig overzicht geeft van de si tuatie, maar dat hieromtrent reeds advies is gevraagd. Van de fa. Kramer uit Genderen was een schrijven ingekomen, waar in deze mededeelde dat zij wegens omstandigheden niet meer beschikt over een opslagruimte voor haar materiaal en dit daarom elders moet onderbrengen. Zij ricljt daarom een verzoek tot B. en W. om haar de schuur te verhuren, behorende bij het gemeentelijk gasbedrijf. B. en "W. stelden voor od dit ver zoek afwijzend te beschikken en deze schuur mettertijd openbaar te verhuren. De raad ging hiermede accoord. Punt 4 van de agenda betrof het verzoek van de heer W. Knoop om eervol ontslag als hoofd van de operibare school alhier met ingang van 1 September a.s., B. en W. bêtreürdèn het dat dit verzoek was jngekomen en felici teerden het bestuur van de ULO- school alhier, waarvan dhr. Knoop als directeur is benoemd. Verder bracht B. en W. dank aan de heer Knoop voor het nuttige werk in al die jaren verricht. Bij punt 5, betreffende de vast stelling van een verordening Win kelsluitingswet 1951, werd het ene voorstel na het andere door de leden van de raad naar voren gebracht, maar de verordening werd tenslotte overeenkomstig het verzoek van de Middenstandsver. Heusden" goed gekeurd. In het vervolg zullen al leen de levensmiddelenzaken in deze gemeente Dinsdagmiddags ge sloten zijn. De overige winkels zijn niet meer aan een halve dag slui ting gebonden. Punt 6 betrof een voorstel van B. en W. tot wijziging van de Bouw verordening der gemeente. Hierin werden een paar punten ingelast betreffende krotwoningen. Onder krotwoningen zullen voortaan wor den verstaan die woningen, welke door beschadiging, verwaarlozing of verminking niet meer rendabel zijn om er verdere onderhoudsvoorzie- ningen aan te treffen. In zo'n geval kunnen B. en W. de eigenaar op dragen deze woning te slopen. Hier tegen kan de eigenaar een bezwaar schrift indienen bij de raad der ge- cneente en deze moet binnen 30 da gen hierover beslissen. Op een vraag van de heer van Herot of tegen de uitspraak van de raad beroep mogelijk is .antwoordde de voorzitter dat dit niet 't geval is. Punt 7. Op voorstel van B. en W. werd besloten over te gaan tot rui ling van een stukje grond tussen G. van Esdonk en de gemeente, dit in verband met de verbouwing van de Tekenschool. Punt 8: een wijziging van de over eenkomst voor de gaslevering door de Staatsmijn enwerd goedgekeurd. Punt 9. Een tegemoetkoming werd toegekend aan A. van Meurs voor twee zijner kinderen, die elders 'n school bezoeken, van 10.- per maand 5.per kind). De punten 10 en 11 werden nage noeg zonder op- of aanmerkingen door de raad aangenomen. Punt 12 betrof een voorstel van B. en W. tot instelling van 'n rechts- verordening. Deze verordening heeft hoofdzakelijk ten doel om te komen tot onteigening van enkele percelen grond ten behoeve van het uitbrei dingsplan Oudheusden. De voorzit ter stelde voor dit punt eerst in be sloten vergadering te behandelen en daarna de beslissing in openbare vergadering bekend te maken. De heer v. Herpt vroeg waarom dit punt niet in openbare vergade ring behandeld werd. Dat was volgens de voorzitter om dat er in de discussie, welke aan de beslissing zou voorafgaan, wel eens uitdrukkingen zouden kunnen wor den geuit, welke niet in een open bare vergadering thuis horen. Hierna werd de openbare verga dering geschorst. Nadat de raad geruime tijd over dit punt had beraadslaagd, werd de openbare vergadering weer hero pend en werd bekend gemaakt dat de raad besloten had tot instelling van een rechtsverordening over te gaan. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. GESLAAGD. Onze stadgenote Mej. Anny van Beurden slaagde Donderdag te Den Bosch voor het examen onderwijze res Zij genoot haar opleiding aan de R.K. Kweekschool „Mariënburg tc Den Bosch. Vorige week slaagde onze stad genoot Gerard Dirks voor het eind examen van het Gymnasium I. C. te Venray. Proficiat. ZILVEREN JUBILEUM, L.l. Donderdag, 17 Juni, was het 25 jaar geleden dat de heer C. G. van Steenderen, directeur van de Nijverheids school voor Waalwijk eo. in 's rijks dienst trad. Hoewel aan dit feit geen enkele rucht baarheid was gegeven, had hij van be stuur, leraren, leerlingen en anderen toch nog vele blijken van belangstelling in ontvangst te nemen. EEN GOUDEN BRUILOFT IN DE EERSTE ZEINE. ANDREAS JOHANNES ALESSIE (78) ien ADRIANA DE RUYTER (70) Hoewel er geen groot feest aal aijn in de eerste zeine, wanneer volgende week Woensdag, 23 Juni, het echtpaar A. J. Alessie-de Ruyter, zijn gouden bruiloft viert 't is toch allemaal duur genoeg, zegt Dries toch willen we ook dit bijzondere huwelijksjubileum niet zonder meer voorbij laten gaan. We vinden het een goede gewoonte, enige aandacht te besteden aan gouden huwelijksfeesten, omdat het toch wel iets heel bijzonders is, wanneer twee mensen, vijftig jaren, alle lief, alle leed en alle zorgen samen hebben gedeeld; en wanneer de liefde van hun jonge jaren is gerijpt, is ge kristalliseerd tot een diepere door niets of niemand te schenden trouw. Ja de foto's moeten deze keer ontbre ken. Niet dat Dries Alessie en zijn vrouw er zo'n schrik van hebben om in de krant te komen, helemaal niet, want ze hebben naarstig gezocht naar hun pas foto's; Dries heeft de zijne wel gevon den, maar zijn vrouw was ze kwijt. Dus geen plaatje. Niet erg, want iedereen kent Dries en zijn vrouw, 't zijn geboren en getogen Waalwijkers. 4 Juni 1876 was Dries' geboortedag, en moederke Alessie werd op 22 December 1883 in Waalwijk geboren. Daar hebben ze altijd gewoond van de eerste dag af tot nu toe, met een onder breking van 2 jaar, toen in 1909, zij in Utrecht gingen wonen, waar hij werkte voor een winkel. Hij vond er echter niet voldoende emplooy als volgeling van de Heiligen Crispijn en Crispinianus en keerde gauw naar de bakermat van al les wat met schoenen en met leer te maken heeft terug. Dries is altijd bij zijn leest gebleven, zoals een goed schoenmaker betaamt. Hij heeft veel thuis gewerkt en is later naar de fabriek gegaan. Veel luxe schoenfa brikanten hier ter plaatse schijnen hem onder hun personeel gekend te hebben. Waar nu de gasfabriek is, daar woon de het gouden paar vroeger. Toen de fa briek echter gebouwd moest worden, moesten de huisjes daar verdwijnen, maar Dries hoefde zich geen zorgen te maken, waar toen een ondedrak te vinden. Er werd voor hen gebouwd in de eerste Zeine, „midden in den ekker", zei Dries en het is meer dan eens gebeurd, dat er 's avonds nog al eens mensen in de sloot terecht kwamen; dat was het landelijke gedeelte van Waalwijk daar. Nou is dat allemaal heel wat verbe terd, en vooral nou sinds kort de eerste Zeine een van de mooiste en gladste we gen van Waalwijk is geworden, al heb ben ze er daar lang genoeg op moeten wachten. En als in het najaar begonnen wordt aan de tuintjes voor de huizenrij, waarin het gouden paar nu al een jaar of 27 woont, dan wordt het helemaal zó. Dries was niet thuis, toen we, zoals de traditie nu eenmaal wil, 'ns met 'hem wilden gaan praten, maar we wisten hem gauw genoeg op te sporen. Want hij is ofwel bij de ouden van dagen in het KTC-huis of in het wandelpark, of on derweg naar een van beiden, als ie niet thuis is. We troffen hem in de KJC- zaal waar de ivoren ballen tegen elkaar klotsten en waar de troeven hard op de tafeltjes neerkwamen. Hier vindt onze gouden bruidegom zijn vertier en als ge hem en de anderen daar zo bezig ziet, dan beseft ge wat een weldaad; dit voor deze mensen betekent. We hebben daar even met hem zitten praten, over vroeger (zijn oogskens knijpt ie dicht van de na-pret, als hij over vroeger praat), over zijn werk en zijn trouw. Het is niet allemaal even ge makkelijk geweest in het leven van deze mensen. Vijf kinderen hebben zij jong nog aan Onze Lieve Heer terug moeten geven; het leven kan hard slaan, en dan moet ge niet terug slaan, dan moet ge dat allemaal maar geduldig en gelaten verdragen in een groot vertrouwen op Onze Lieve Heer en dat hebben vader en moeder Alessie gedaan. En dat ver trouwen is beloond, want, al is het nog wel moeilijk om rond te komen, ze zijn nog bij elkaar en ze zijn nog gelukkig met elkaar; Dries is gezond, z'n vrouw- ke is wel een beetje zwak, maar zegt ie, ik zou ze niet graag missen. Neen, het zal geen groot feest wor den; maar in elk geval gaan ze 's mor gens om 9 uur naar de Kerk met de familie en er zal die dag toch wel een extra brooike zijn en een extra borrel tje, want zo'n gouden bruiloft is toch waard om gevierd te worden. En dat ze het gezellig mogen hebben op die dag, wensen we het gouden paar graag toe, zoals we ook hopen, dat ze nog jaren lang bij elkaar mogen blijven. Men schrijft ons nog: In de Eerste Zeine Oost wordt a.s. Woensdag de Gouden Bruiloft gevierd van het echtpaar H. Alessie-de Ruyter. Buurtgenoten hebben er voor gezorgd, dat de viering, waarvan oorspronkelijk was afgezien, toch doorgang zal kunnen vinden. We horen dat de woning pas send zal worden versierd, dat het gou den paar Woensdagmorgen door bruid jes zal worden afgehaald voor een H. Mis van dankbaarheid in de kerk van St. Antonius en dat 's avonds de har monie St. Crispijn een serenade zal ko men brengen. Zodoende wordt alles bij alles die dag toch nog een onvergetelijke voor de betrokken oudjes. ALGEMENE VERGADERING WIT GELE KRUIS. Het Wit-Gele Kruis te Waalwijk zal a.s. Woensdag 23 Juni om 8 uur in de achterzaal van het Wijkgebouw een al gemene jaarvergadering houden, waar bij alle leden worden uitgenodigd. Op de agenda staat onder meer, naast de gebruikelijke verslagen, een bestuurs verkiezing; met name een voorziening in de functie van secretaris. TROUW AAN ORANJE ST. ANTONIUS-PAROCHIE. De grote uitbreiding, die de St. Antoniusparochie heeft ondergaan en nog zal ondergaan is voor het Comité „Trouw aan Oranje" aan leiding geweest om de inwoners der St. Antoniusparochie op gezette tij den iets aan te bieden in eigen om geving, want het is lang geleden, dat de bewoners in de St. Antonius parochie de eer gehad hebben een concert te beluisteren in eigen pa rochie. Het dag. bestuur van „Trouw aan Oranje" heeft met het bestuur van de harmonie St. Jan uit Waalwijk een onderhoud gehad wat tot resul taat heeft gegeven, dat de harmonie St. Jan het comité „Trouw aan O- ranje" 'n concert heeft aangeboden welke geste het comité zeer op prijs stelt. Dit concert zal gegeven worden op Zondag 22 Aug n.m. 8 uur. Het Gemeentebestuur van Waalwijk heeft de toezegging gedaan, dat de nieuwe muziekkiosk in de St. An toniusparochie geplaatst zal wórden op 'n plaats, die we nog nader zul len bekend maken. Wij hopen dat de inwoners van de St. Antoniusparochie het werk van het comité zullen waarderen en dat „Trouw aan Oranje" op de steun en medewerking van de St. Antonius parochie mag blijven rekenen om in de gelegenheid gesteld te worden de festiviteiten, die het comité in voorbereiding heeft, te kunnen uit voeren. Nader komen wij nog op dit con cert terug. In de vergadering die de gemeenteraad van Sprang-Capelle a.s. Vrijdagavond om half 8 houdt, zullen enkele zeer belangrijke en verstrekkende voorstellen behandeld worden, die, wanneer zij wor den aangenomen, evenzovele prachtige verbeteringen zullen zijn. 9. Onttrekking gedeelte Bergsepad aan het openbaar verkeer. 10. Uitbreiding openbare verlichting. 11Netsuitbreiding waterleiding. 12. Aankoop nieuwe brandspuit. 13. Stichting brandweergarage an nex openbaar badhuis te Sprang. 14. Onderhandse aanbesteding 4 wo ningen a.d. Schrevelstraat. 15. Verharding zandwegen. 16. Wijziging gemeente-begrotingen 1953 en 1954. I 17. Mededelingen. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. I PRAE-ADVIEZEN. Voorstel tot vaststelling; der exploita- Agenda 1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling bedrag der vergoeding ex art. 101 der L.O. wet 1920 en het bedrag der voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven der bijzondere scholen voor g.l.o., over ;1953. 5. Vaststelling „Rangen- en Bezoldi gingsverordening 1954". 6. Vaststelling „Kinderbijslag-veror dening". 7. Wijziging rechtspositie-regelingen gemeente-personeel. 8. Advies inzake bezoldiging wet houders. i I I tie-vergoeding ex art. 101 der Lager- onderwijswet en van het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uit gaven der bijzondere scholen voor g.l.o., over het jaar 1953. Volgens opgave van het Bestuur der Vereniging tot Stichting en Instandhou ding van scholen met de Bijbel voor de geméenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle, gevestigd te Capelle, bedroeg over 1953 het gemiddeld aantal leerlingen 223, zo dat de vergoeding over dat jaar op 223 x f 26,32 is f 5869,36 dient te worden vastgesteld. i De werkelijke uitgaven van genoemde Vereniging over 1953 hebben f 4324,06 bedragen, waarmede B. en W. zich kun nen verenigen. Wat betreft de school voor Christelijk Volksonderwijs te Sprang, heeft het ge middeld aantal leerlingen over 1953, vol gens opgave van het bestuur, 3043 bedragen, zodat aanspraak op een ver goeding van 3041/3 x f 26,32 is f 8010,05 kan worden gemaakt. De uitgaven over 1953 ten behoeve van deze school hebben in totaal be dragen f 4699,03, waarmede B. en W. zich eveneens kunnen verenigen. Voorstel tot vaststelling van een Ran gen- en Bezoldigingsverordening voor het gemeente-personeel. B. en W. bieden een geheel nieuwe verordening ter vaststelling aan. De ma teriële positie der ambtenaren ondergaat geen andere verbetering, dan die voort vloeit uit de betreffende ministeriële cir culaire. Voorstel tot vaststelling van een nieu we Kinderbijslag-verordening voor het gemeente-personeel. De wijziging heeft ten doel de alge mene 5 loonsverhoging per 1 Jan. '54 eveneens toe te passen op de kindertoe lage, alsmede een nauwere aansluiting dan tot dusverre te verkrijgen tussen de bepalingen inzake de kindertoelage aan Rijksambtenaren en de bepalingen inzake de kinderaftrek van het Besluit op de Loonbelasting. De wijzigingen t.o.v. de bestaande kin- dertoelage-verordening houden het vol gende in: 1. De met 5 verhoogde minimum bedragen van de kinder-toelage worden gebracht op f 15.75 per maand of f 3,64 per week en het maximum op f 25,26 per maand. 2. De tijdelijke kindertoeslag wordt ondergebracht in de algemene regeling. 3. Als peildatum voor de aanspraak op kindertoelage en kindertoeslag geldt de toestand op de eerste dag van een kalenderkwartaal. 4. De leeftijdgrens voor de aanspraak op kindertoelage en kindertoeslag voor valide, niet-studerende kinderen wordt verlaagd van 18 tot 16 jaar. Ten einde de ambtenaren de gelegenheid te geven zich op de wijziging in hun financiële positie in te stellen gaat deze wijziging eerst in 1 Juli 1955. 5. Verhoging van de leeftijdgrens voor de aanspraak op kindertoelage en kindertoeslag voor studerende kinderen van 21 jaar tot 27 jaar, terwijl het on derwijs van deze kinderen niet meer be paaldelijk behoeft te worden genoten aan een inrichting voor algemeen vormend- of vakonderwijs. 6. Ter verkrijging van de aanspraak op kindertoelage en kinderbijslag ten be hoeve van minder-valide kinderen van 16 tot 21 jaar geldt o.m. de voorwaarde, dat in afwijking van de tot dusverre ge volgde gedragslijn thans slechts behoeft te worden vastgesteld, dat dé minder va liditeit vermoedelijk het eerstkomende jaar zal voortduren. Voorstel tot wijziging van de rechts positieregeling van de secretaris, de ont vanger en de ambtenaren van de burger lijke stand van het ambtenarenreglement en van het arbeidsovereenkomstenbe- sluit der gemeente Sprang-Capelle. Het betreft hier een regeling van de jaarlijkse 2 gratificatie, waarvan de minister opmerkt, dat, „alhoewel de jaarlijks verleende gratificatie in de be treffende regeling nimmer als zodanig is aangeduid, zij het karakter heeft gekregen van een uitkering ter tegemoetkoming in de kosten van vacantie-verlof van de ambtenaar en van de arbeidscontrac- tant." De betrokken ambtenaren-organi saties hebben vrijwel van meet af aan de regering geadviseerd aan de regeling het karakter van een jaarlijks te verle nen gunst te ontnemen en haar te ver vangen door een aanspraak gevende re geling, aan welk 'advies door de tot standkoming van een K.B. gevolg is ge geven. B. en W. stellen voor deze zaak ook voor de gemeente zo te regelen. Voorstel inzake het aan Gedeputeer de 'Staten uit te brengen advies m.b.t. de bezoldiging van de wethouders. Bij schrijven van 19 Mei 1954 zonden Gedeputeerde Staten een ontwerp-be- sluit tot verhoging van de salarissen van de wethouders. I Ingevolge dit besluit zal de jaarwedde van een wethouder in deze gemeente van f 750.tot f 900.per jaar worden ge bracht. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten dat met het concept-besluit wordt ingestemd. Voorstel tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van het zgn. Bergsepadje. Bij schrijven dd. 1 April 1954 heeft een aantal in de onmiddellijke omgeving van het Bergsepadje wonende ingezete nen, t.w.: M. voor de Poorte, Heistraat 177; C. Arts, Heistraat 181; J. van Oos terhout, Heistraat 169; Wed. M. Rou- bos-Boezer, Heistraat 176; D. Rosen- brand, Korte Nieuwstraat 21; C. Rijken, Korte Nieuwstraat 19; verzocht om het gedeelte van het zgn. Bergsepadje, lo pende van de Korte Nieuwstraat naar de Heistraat aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bedoelde ingezetenen hebben hiervoor als reden aangevoerd, dat het Bergse padje voor niemand enig nut heeft en slechts gebruikt wordt voor het plegen van minder oorbare handelingen. Boven dien heeft M. voor de Poorte, wonende alhier, Heistraat 177, aangeboden om ten behoeve van de ene woning, aan het Bergsepadje gelegen, zorg te dragen voor een gelijkwaardige uitweg rechtstreeks naar de Heistraat en dit bij notariële lak te vast te leggen. Waar ook naar het inzicht van B. en W. van het pad geen gebruik wordt ge maakt, de belanghebbenden er zelf om verzoeken en ondanks daartoe geduren de het tijdvak van 5 tot 29 Mei 1954 geboden gelegenheid door niemand na t openbaar maken van het desbetreffende voornemen bezwaren tegen onttrekking aan het openbaar verkeer zijn inge diend, stellen B. en W. voor te beslui ten om bovengenoemd pad aan het open baar verkeer te onttrekken. f 50.000.voor verlichting. Voorstel tot uitbreiding van de open bare verlichting. Zoals B. en W. reeds in de Inleidende Nota tot de gemeente-begroting 1954 mededeelden is de verbetering van de openbare verlichting een urgent punt op het programma van noodzakelijke kapi taalsuitgaven. De straatverlichting is to taal onvoldoende. Slechts om de 200 a 250 m staat een lichtpunt. Op het ge bied der straatverlichting moet dan ook een ergerlijke achterstand t.a.v. andere plattelandsgemeenten worden geconsta teerd, welke dringend verbetering be hoeft. Ook is met het oog op de eisen van het verkeer aanpassing der verlich ting noodzakelijk. Na voltooiing van het plan van de PNEM zal de straatverlichting als volgt zijn samengesteld: Oosteind 11 lichtpunten; Jan de Rooij- straat 4; Oudestraat 5; Kerkstraat 18; Molenstraat 7; v. d. Duinstraat 18; Kerk plein 1; Achter de Hoven 2; Dijkstraat 5; Kattesteeg 3; Raadhuisstraat 17; Trem- pad 3; Zuid-Hollandsedijk 12; Loonse- straat 3; Julianalaan 10; Hogevaart 15; Winterdijk 14; Wolfsnest 2; Inrit station Vrijhoeve 2; Heistraat 34; Nieuwevaart 15; Korte Nieuwstraat 3; Wittedijk 3; Hoge Zandschel 4; Dreef 3; Hoge Ak- kerwëg 4; Poolsestraat 3; W. van Gents vaart 7; Wendelnesseweg 19; School straat 7; Hoofdstraat 11; Waspiksedijk 12, totaal 227. De totale kosten van dit plan zijn ge raamd op f 46.007, Hierbij zijn niet gerekend de noodza kelijke bestratingskosten. Verwacht mag worden, dat deze ongeveer f 4000, zullen bedragen. Gezien de urgentie van dit project, stellen B. en W. voor tot de uitvoering van de onderhavige werkzaamheden te besluiten en daartoe een crediet te vo teren van f 50.000.—. De afschrijvings termijn ware te stellen op 20 jaren. Behalve de rente over en afschrijving op de investering ad f 50.000 ad gemid deld f 3500,per jaar gedurende 20 ja ren, komt dan jaarijks bovendien wegens electrische stroom etc. ongeveer f 4000 meer ten laste van de gewone dienst. Uitbreiding Waterleidingnet. Voorstel tot uitbreiding van het wa terleidingnet. In de vergadering van 16 Februari '51 werd besloten tot uitbreiding van de wa terleiding ten bate van de bewoners van De Dreef. De kosten van dit project zouden f 3004,60 bedragen, terwijl de gemeente zich bovendien garant moest verklaren voor de betaling der abonnementsgelden, In dit project was niet begrepen de mo gelijkheid voor de levering van bluswa ter. Door verschillende omstandigheden, waarvan de financieringsmoeilijkheden en de materialenschaarste wel de voornaam ste waren, is de uitvoering van dit pro ject achterwege gebleven. Thans heeft de Waterleiding-Mij. zich weer tot ons gewend met een aanbieding waarin alle nets-uitbreidingen welke in deze gemeente nog in aanmerking zou den kunnen komen, zijn opgenomen, n.l.: 1. Dreef, 2. 'Hoge Akkerweg, te voor zien van leiding met bluswater; 3. Ach ter de Hoven, 4. Sprangsevaart, te voor zien van leiding zonder bluswater. Door deze uitbreiding zullen in totaal 30 percelen aansluitbaar zijn. Van de bewoners dezer percelen hebben zich het merendeel, hangende het onderzoek, reeds tot aanleg bereid verklaard, zodat mag worden verwacht, dat de garandering der abonnementsgelden, waartoe de ge meente verplicht is, geen geldelijke na delen zullen opleveren. De aanlegkosten van deze uitbreiding bedragen in totaal f 27030,waarvan bij maximale aansluiting f 16530,als onrendabel wordt beschouwd. Volgens een nieuw tot standgekomen regeling voor de financiering van on rendabele werken kan de waterleiding maatschappij van dit onrendabele ge deelte f 10515,voor haar rekening ne men, mits de gemeente: 1. a fonds perdu bijdraagt de som van f 6015. 2. de aansluiting der 30 percelen ga randeert met dien verstande, dat voor elk niet aangesloten perceel een bedrag van f 16,50 door de gemeente verschul digd is; 3. voor elke op de onderhavige uit breiding geplaatste brandkraan aan de waterleidingmaatschappij f 7,50 per jaar betaalt. B. en W. stellen dan ook voor tot de onderhavige uitbreiding te besluiten en daartoe een crediet te voteren van f6015 en bovendien de gevraagde garandering te verlenen. Naast bovenomschreven voorzieningen stellen zij voor de onrendabele kosten van de verlenging der hoofdleiding van het waterbedrijf der gemeente Waalwijk van het perceel Hogevaart 82 naar het perceel Hogevaart 80 (eigenaar A. Hoef nagel) ten bedrage van f 450 voor reke ning der gemeente te nemen. De leiding van de Waterleiding 'Mij. Noord-West- Brabant strekt zich slechts uit tot het Zuiderafwateringskanaal. Alle andere woningen, gelegen ten Noorden van dit kanaal zijn reeds op eerstgenoemde lei ding aangesloten. Voorstel tot aanschaffing van auto mobiel-brandspuit. Reeds geruime tijd komen klachten binnen over de algemene toestand en de bedrijfszekerheid van de te Sprang ge- stationneerde blusmiddelen, t.w. de Au- stin-trekker 1943 en de tweewielige mo torspuit Bikkers 1939. In Januari 1952 zijn beide eenheden door de Districts-inspectie van 't brand weerwezen onderzocht, met als resultaat dat voor de motorspuit de aanschaffing van een nieuwe bluspomp en voor de Austin-trekker algemene revisie werd ge adviseerd. Naar aanleiding van dit rap port is toentertijd besloten alleen een

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3