Waaiwijkse en LangstCourant DE LANGSTRAAT De opening van het zwembad EEN ZELDZAAM GESLAAGD ZWEMFEEST CAPELLE DRUNEN ELSHOUT VLUMEN NEUSDEN EEN TEKEN VAN TEGENSPRAAK BRABANTSE KAMPIOENSCHAPPEN B&naaK I MAANDAG 21 JUNI 1954. Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 77e JAARGANG No. 50 Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Sinds het Bisschoppelijke Mandement „De Katholiek in het Openbare Leven van deze tijd" op 30 Mei verscheen, is de literatuur erover gegroeid tot een om vang die v.rij wat groter is dan het man dement zelf. In die literatuur is het niet meer of minder dan een teken van tegenspraak geworden, niet tussen katholieken en de rest, maar tussen christenen en de rest, welke laatste voornamelijk bestaat uit socialisten en liberalen. Merkwaardig is, dat men hier een confessionele waarde ring als christenen moet plaatsen tegen over een politieke die de benaming so cialist en liberaal toch heet te zijn, ter wijl het gaat over een geestelijk docu ment als het bisschoppelijk mandement. Men kan met de beste wil van de we reld niet zeggen dat het door iedereen benaderd is met het begrip «dat het als zodanig verdient. Integendeel, men is meermalen pijnlijk getroffen door de gro te mate van onbegrip die aan de dag wordt gelegd tegenover wat op de eer ste plaats is bedoeld als een herderlijk schrijven, d.w.z. als een vermaning van geestelijke herders tegenover de hun toevertrouwde gelovigen, i.e. de katho lieken. Wanneer verschillende commen tators dit zoal niet begrepen dan toch ge ëerbiedigd hadden, zouden er heel wat beschuldigingen en insinuaties in de pen zijn gebleven die er nu rijkelijk tegen zijn ingebracht. Dit is zeer te betreuren, maar het is de vraag of men iets anders kan verwachten, wanneer van anders- ■denkende zijde uitsluitend op zijn poli tieke mérites wordt getoetst wat in we zen niets met politiek te maken heeft en slechts door de feitelijke omstandigheden daarop betrekking heeft en dan nog al leen in zoverre het zieleheil van de ge lovigen in het geding is. Voelt de Partij van de Arbeid zich nochtans in haar bestaan als doorbraak partij bedreigd, dan heeft het toch wei nig zin daarom bedreigingen te uiten met betrekking tot de samenwerking met de K.V.P., alleen al omdat ook de K. V. P. aan het bisschoppelijk vermaan niets kan veranderen. Bovendien heeft dat vermaan in principe niets tegen de politieke samenwerking tussen KV.P. en P.v.d.A., zelfs niets tegen het door- braakkarakter van de P.v.d.A., alleen vinden de bisschoppen alweer om geestelijke motieven het onverant woord als katholieken aan de doorbraak meewerken door lid te worden van de P.v.d.A. En dat is iets dat tot hun com petentie behoort. De P.v.d.A, kan dit te leurstellend vinden, wat heel begrijpelijk is, maar dit doet aan het feit niets af. Wanneer men evenwel iets niet begrijpt, moet men niet zijn onbegrip tot norm maken, want dan is men er altijd naast en kwetst men onnodig, zoals door ver schillende PvdA- en andere organen in de afgelopen weken is gedaan. Daar is gewoonlijk wel succes mee te oogsten, maar het is niet helemaal eerlijk, vooral niet als men het anderzijds, zoals het bestuur van de P.v.d.A., wil doen voor- komen, het argeloze en onschuldige slachtoffer te zijn geworden van een aanval, in de rug. Waarom betwist de PvdA de bisschoppen het recht op gees lelijke gronden te bestrijden, wat zij op partijpolitieke gronden voorstaat? Zij kan die partijpolitieke overwegingen versie ren met prachtige motieven als eenheid van het volk e.d., deze kunnen zelfs van het zuiverste politieke water in de beste zin van het woord zijn, zij zou toch moeten erkennen dat het geestelijke le vensbeschouwelijke fundament dieper ligt. Kan zij dat niet, dan zou ze toch moeten eerbiedigen dat de christenen het wel zo zien, zodat ze niet hun levensbe schouwing kunnen aanpassen aan poli tieke ideeën, maar deze laatste afhanke lijk moeten stellen van hun christelijke overtuiging. Het gaat er tenslotte niet over of deze niet onverenigbaar is met een a-religieuze sfeer, maar waar ze het best bewaard blijft en van waaruit ze het beste uitgedragen kan worden, en dat is volgens de bisschoppen een chris telijke c.q. katholieke levenssfeer. Een ander punt dat in het geding is gebracht, is de verhouding van grond wettelijke vrijheid en geestelijke vrijheid of gebondenheid. Dat de beschouwingen van niet-katholieke zijde hierover van ernstig onbegrip getuigen, zou men kun nen begrijpen en desnoods billijken, als dit onbegrip niet werd gebruikt als ar gument tegen de beperking van de vrij heid van de katholiek, voortvloeiend uit zijn godsdienstige overtuiging. De bis schoppen zouden er niet aan denken iemand de grondwettelijke vrijheid te ontzeggen, die niet in strijd is met zijn geestelijk heil. Maar als de grondwet het recht van vrije vereniging erkent, houdt dit niet in dat het in strijd is met de grondwet wanneer dat recht voor een groep personen wordt beperkt door lei ders onder wier gezag die personen zich hebben gesteld. Men valt er de KNVB om deze reden toch ook niet hard om als zij het lidmaatschap van een prof club onverenigbaar verklaart met het lidmaatschap van haar bond! Zoals elke vergelijking gaat ook deze mank, maar het principe is hetzelfde. En in het bij zonder geval van de Kerk tegenover de gelovigen geldt bovendien, dat, wat het zwaarst is, het zwaarst moet wegen. Het enige wat men van de KNVB zou kun nen eisen is, dat ze van amateursbond profbond zou worden, maar volgens een analoge gedachtengang te verlangen dat de Katholieke Kerk een scheut neutra liteit bij haar beginselen zou doen, ware absurd. Ook hier weer: wgt men niet be grijpt, kan men nog wel eerbiedigen. Zelfs dat is echter van sommigen teveel gevraagd. Er zijn in de loop van de laatste we ken vele beschouwingen te berde ge bracht waarover een katholiek zich ze ker zo gegriefd kan voelen als de PvdA over het mandement. Daar zijn er bij die niet het niveau halen van een seri euze discussie. Zo die waarin de N.R.C, onlangs haar beduchtheid uitsprak over de volgende zinsnede uit het Nieuwsblad van het Zuiden: „Niettemin is de K.V.P. nog steeds een minderheid. Maar omdat zij zich verplicht voelt positief mede te werken aan het algemeen welzijn van ons volk, moet zij noodgedwongen sa menwerking zoeken", waarin (van de zijde der N.R.C.?) de uitdrukkingen „nog steeds" en „moet zij noodgedwon gen" gespatieerd gedrukt werden. Deze schijnen de ongerustheid die in deze kring leeft nog groter te maken. Zij vindt het blijkbaar niet goed demokra- tisch dat een partij (noodgedwongen) samenwerking zoekt omdat zij nog steeds (o horror, als het ooit niet meer zo zou zijn!) een minderheid is, daarbij voor deze gelegenheid maar voor bijziende dat het niet eens zo n excen triek demokratisch gebruik is wanneer een partij met de absolute meerderheid redeneert: meerderheid is meerderheid, en daarnaar handelt. Overigens kan de N.R.C wat dat betreft voorlopig nog-wel gerust zijn. Kinderachtig is echter verder op de op het oog vernuftige redenering waarlangs zij tot de conclusie komt dat de bisschoppen ,zich in het mandement mede verantwoordelijk verklaren voor de partij-politiek van de K.V.P. Zij kan er natuurlijk niet in komen, dat het de bisschoppen in een vroegere verklaring evenmin ging om propaganda voor de K.V.P., maar om „de beste waarborgen voor de eerbiediging en naleving van de zedelijke normen van het christendom op het terrein van wetgeving en be stuur". Het staat er toch duidelijk, maar het onbegrip van dergelijke waarden is nu eenmaal een van de bronnen van de felle aanvallen op het mandement. On dertussen voelt de N.R.C zich verplicht zich af te vragen, „in hoeverre deze (de K.V.P.) niet veel meer een kerkelijke partij dan een confessionele geworden is; men moet zich verder afvragen, wat in dit verband de betekenis is van de aan wezigheid van een priester in beide Ka merfracties van de K.V.P." Bisschoppe lijke controleurs natuurlijk! Over insinu aties gesproken KINDERSPEELTUIN. Donderdagavond werd in Hotel Vis sers door de Stichting Kinderdorp een speeltuin-comité geïnstalleerd, dat zich zal belasten met de organisatie en het dagelijks bestuur van deze instelling. In dit comité hebben zitting mevr. Lips, presidente; mej. Schreurs, secreta resse, mej. C. Merkx, mevr. van der Lee- Wolfs en de heren M Elshout, M. de Wild, T. Wagemakers, J. Aarts, W. v, Gorp, J. Schapendonk en G. Wassing. Uit dit comité werd een dagelijks be stuur gevormd, waarin zitting hebben mevr. Lips, mej. Schreurs en de heer T. W agemakers. In afwachting van de inrichting van de definitieve terreinen van de Stichting Kinderdorp zal voorlopig een kinder speeltuin worden ingericht op het ter rein achter de noodkerk. De bedoeling is om deze speeltuin op 3 Juli a.s. officieel in gebruik te stellen. Dit in gebruik stellen zal voor de jeugd ook met enige feestelijkheden gepaard gaan, waarover nog nadere mededelin gen zullen volgen. Deze kinderspeeltuin is weer een vrucht van het stimulerende werk van de Stichting Kinderdorp. 'Het comité zal in de komende weken de reglementen aangaande het gebruik van de kinderspeeltuin gaan ontwerpen. Deze speeltuin welke speciaal bedoeld is voor kinderen uit onze eigen gemeen te zal tegen een minimale intreeprijs kunnen worden gebruikt. AQUAFAUNA. De Aquarium-vereniging Aquafauna hield Donderdagavond in Hotel Vissers een bijeenkomst waarop Dr. Lodewijks uit Den Haag een voorlichting gaf over het Aquarium houden. Dr. Lodewijks gaf een interessante lezing over de schoonheid van de lief hebberij en een mooie film, getiteld: Een jaar natuurleven in en om het water. MIDDEN SANDS ACTIE U. Het bestuur der R.K. Middenstands vereniging in Drunen en Elshout gaat in de komende weken de ledenwervings actie, de z.g. actie U, besluiten met een rondschrijven aan de nog niet georgani seerde middenstanders, in welk schrijven de noodzakelijkheid en het nut van ge organiseerd te zijn nog eens nader zal worden uiteengezet. De laatste midden standsnota alsmede het Bisschoppelijk mandement hebben beiden nog eens dui delijk de noodzaak van georganiseerd zijn aangetoond en men vertrouwd er dan ook nu zeker op dat de niet-geor- ganiseerden dit ten volle zullen begrij pen. TENTOONSTELLING BRABANTSE GLAZENIERS. In het provinciaal museum te 's-Her- togenbosch, Bethaniestraat (bij de St. Jacobkerk) wordt heden een tentoon stelling gehouden van werken van Bra bantse glazeniers. Hieronder bevinden zich ramen voor de doopkapel voor de nieuwe kerk van Drunen, welke zijn ontworpen door de heer Lucas v. Hoek. Deze tentoonstelling duurt tot 28 Juni en is geopend op werkdagen van 1 tot 8 uur en op Zondagen van 2 tot 5 uur. PRACHTIG SUCCES VAN DE VRIJWILLIGE BRANDWEER. De Vrijwillige Brandweer uit Drunen behaalde Zaterdag op de Brandweer- wedstrijden te Roosendaal een prachtig succes. De motorploeg behaalde in de vierde klas de eerste prijs. Men had in deze klas 8 concurrenten, die alle goede resultaten behaalden en waarvan er vroeger ook reeds enige mooie prijzen behaalden. De preciese uitslag is nog niet geheel bekend, maar verwacht wordt dat Drunen een ruime eerste prijs heeft behaald. In ieder geval is de motorpjoeg uit Drunen gepromoveerd naar de derde klas. Een prachtig succes waarop de lei ders der brandweer en de brandweer- mannen met recht trots kunnen zijn. Wij wensen onze brandweermannen van har te geluk met dit succes. BEDEVAART. Donderdag 1 Juli zal een bedevaart gehouden worden naar Brielle. De be detocht gaat niet zoals vroeger per boot maar per bus. Pelgrims kunnen zich nog opgeven bij de broedermeester A. Lommers, Kerkstraat-74. GESLAAGD. A De heer Chr. van Delft slaagde voor het diploma vakbekwaamheid kruidenier. De heer A. Willemse slaagde te Den Bosch voor het diploma handenarbeid. TAFELTENNIS. Door leden van de tafeltennisclub De Smashers zal a.s. Zondag deelgenomen worden aan het sluitingstournooi dat te Oisterwijk wordt georganiseerd. Men neemt deel zowel aan het enkel- als aan bet dubbel spel. SACRAMENTS-PROCESSIE. Begunstigd door schitterend weer had een plechtige openbare processie plaats ter viering van Sacramentsdag. Nage noeg alle parochianen waren present. Straten en huizen waren versierd. Bij het rustaltaar op het Pleintje hield de Z.E. heer pastoor een korte toepasselijke predikatie. KATHOLIEK THUISFRONT. In aansluiting op de uiteenzetting van de hoofdaalmoezenier de Z.E. Pater Croonenburg, zal in de komende dagen een grootscheepse actie gevoerd worden om in onze parochie een groot aantal leden te winnen voor Katholiek Thuis front. SUCCES VOOR MEISJESSCHOOL. Het hoofd der Meisjesschool de eerw. zuster Anselinie heeft bericht ontvangen dat door de leerlingen van de 6e en 7e klas een tweede prijs gewonnen is in de schoolradiowedstrijd, met het werkstuk over de Wonderbare Moeder. Verschil lende onderwerpen, zoals de legende zelf, de Meimaand-viering, „Onze Dag", de bedevaarten en zelfs de O.L.Vr. Schutse werden daarin behandeld en met plaat jes, foto's en tekeningen verduidelijkt. Een mooi succes voor onze meisjes. „Een zeldzaam geslaagd zwemfeest" en „een onvergetelijke mid- j dag" noemde burgemeester T eijssen in zijri slotwoord de officiële opening van „Het Hoefsven" en de Brabantse zwemkampioen- schappen, die gisteren onder ideale weersomstandigheden plaats hadden. „Hierdoor is weer een jiieuwe parel toegevoegd aan de stadskroon", zei de burgemeester en niemand van degenen die aanwezig waren, zal dit de edalachtbare spreker bestrijden, want het was een waar feest, dat door duizenden toe schouwers werd bijgewoond. Saarom was het dankwoord dat de burgemeester in het bijzonder sprak tot de jonge Waalwijkse Zwemvereniging en Reddingsbrigade, zeer zeker op zijn plaats. H. HART-HULDE. Zondag 27 Juni a.s. zal in Vlijmen de H Hart-hulde worden gehouden. Het programma in het volgende nummer. Jaarvergadering. De jaarvergadering van het De partement Heusden van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, v/elke dezer dagen in Hotel „Con cordia" werd gehouden, bestond voornamelijk uit verkiezingen van nieuwe bestuursleden. De bestuurs functies werden als volgt verdeeld: Notaris J .A. Duijne, voorzitter; de heer G. Schipper, vice-voorzitter; de heer D. G. Vos, secretaris en de heer A. A. de Haan penningmeester. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer J. Gijsel- hart, ombtenaar ter secretarie al hier, slaagde bij het op Woensdag 16 Juni j.l. te 's-Gravenhage gehou den examen voor het diploma „Ge meente-administratie I". Eervol ontslag. Wegens zijn benoeming tot direc teur van de ULO-school alhier is met ingang van 1 September 1954 eervol ontslag verleend aan de heer W. Knoop, hoofd van de openbare school alhier. OFFICIËLE OPENING. Alles wat Waalwijk aan autoritei ten heeft, had zich met de zeer vele belangstellenden rond het wed- strijdbad in de herenafdeling van het zwembad verzameld. Natuurlijk op de eerste plaats het volledige ge meentebestuur, burgemeester Teijs- sen en zijn echtgenote, de beide wethouders, de secretaris, de ge meenteraad, de hoofden der ge meentelijke diensten, voorts het be stuur van Waalwijks Belang enz. Om ongeveer 3 uur nam de bur gemeester het woord om het bad of ficiéél te openen. Allereerst maakte hij zich tot tolk van het gemeente bestuur om dank te zeggen aan al len die direct of indirect hadden meegewerkt om dit magnifieke zwembad tot stand te brengen. Dat was niet gemakkelijk geweest. Eerst waren er de investeringsbelemme ringen, maar met deze werden ook de andere problemen van 't zwem- had opgelost. Nu mogen wij, aldus de burgemeester, de blijde getuigen zijn van het feit dat Waalwijk, dank zij de medewerking van ontwer pers, aannemers en onderaannemers een zwembad heeft, dat nu al een naam heeft in het Brabantse land. De Heidemaatschappij had het ont werp gemaakt en nu het gereed was kon men constateren dat de uitvoe ring van het ontwerp de verwach tingen verre had overtroffen. De directie werd gevoerd door de Hei demaatschappij en het Bureau Ge meentewerken en de burgemeester complimenteerde de beide instellin gen voor de wijze waarop ze hun taak hadden vervuld. Ook de aan nemers en de onderaannemers com plimenteerde hij, en voorts de DUW en allen die metterdaad door hun handenarbeid het zwembad hadden gebouwd. Hij bracht dank aan allen die op enigerlei wijze aan de tot standkoming van het zwembad had den meegewerkt. Het is de taak van het gemeente bestuur, zei de burgemeester, mee te werken aan de passieve recrea tie, door het aanleggen van rijwiel paden, door bosaanleg enzovoorts. Hier echter werd de actieve recre atie door het onvolprezen zwembad bijzonder gediend. De zwemsport stond in het teken der belangstel ling en was een factor geworden van niet te onderschatten beteke nis. De Waalwijkse Zwemvereniging had bijzondere luister bijgezet aan de opening van het zwembad door het organiseren van de Brabantse kampioenschappen en dat dit mo gelijk was geweest, was een bewijs van de klinkenle naam die 't zwem bad al had. De burgemeester verklaarde dat het gemeentebestuur er behoefte toe had gevoeld om degenen die had den meegewerkt aan het zwambad, samen te brengen om het bad in ge bruik te nemen. Hij hoopte dat de ze middag hun veel genoegen zau schenken en vroeg de Waalwijkse Zwemvereniging om het bad in ge bruik te nemen. Prompt vereshenen op de duikplank een zwemster en een zwemmer van de vereniging, die door de waterspiegel met een sierlijke duiksprong te breken, het bad officieel in gebruik namen. De burgemeester sprak de hoop uit dat het zwembad zou bijdragen tot de groei en de bloei van de ge meente Waalwijk, dat er veel ge bruik te nemen. Prompt verschenen dat het een schakel zou zijn in de keten van de ontwikkeling der ge meente. Met de enthousiaste excla matie: „Leve Waalwijk", waarmee de aanwezigen luide en hartelijk instemden, eindigde de burgemees ter. Staande aanhoorden daarop al len het Wilhelmus, gespeeld door de harmonie St. Crispijn op de nieu we kiosk, die op de zonneweide op gesteld stond. „Het Hoefsven" was met een waardige plechtigheid geo pend, PROPAGANDA VOOR DE ZWEMSPORT. Twee sprekers voelden daarop nog behoefte om de gevoelens te vertolken die hen bij deze plechtig heid bezielden. De eerste was de voorzitter van de Sportcommissie van de Konink lijke Nederlandse Zwembond, die de waardering van de bond uitsprak voor wat hier tot stand gebracht was. Speciaal vertolkte hij de waar dering van de Kring Brabant, die dit mooie bad binnen haar gebied had. Het devies van de bond „Elke Nederlander zwemmen" was hier voor wat Waalwijk betrof, te ver wezenlijken en het beste bewijs daarvoor vond hij de mededeling die de burgemeester hem juist had gedaan, dat er daags tevoren 1400 fietsen waren gestald. Daar moest het heen, dat ieder leerde zwem men. niet alleen om zich te kunnen redden als dit nodig was, maar voor al omdat men moest leren inzien dat het zwembad een grote hygië -nische waarde heeft. Op dit laatste wilde de voorzitter van de sport commissie bijzonder de nadruk leg gen. Hij feliciteerde de gemeente heel hartelijk met het nieuwe bad en sprak de hoop uit dat de zwem wedstrijden er velen toe zou bren gen de sport actief te gaan beoefe nen. Binnenkort moest Waalwijk de stad zijn met het hoogste percenta ge zwemmers. 'In dit verband roem de hij speciaal de activiteit van het gemeentebestuur, dat het school zwemmen bevorderde door zelfs een bus te laten lopen om de vrij grote afstand te overbruggen. Ook daar voor dankte de voorzitter van de sportcommissie. Toen was het de beurt van de heer Polderman om te spreken na mens de directie van de Nederland se Heidemaatschappij en om na mens die maatschappij te felicite ren,. Al in 1941 was het eerste con tact gelegd met 't gemeentebestuur over het zwembad en de heer Pol derman vond het maar goed dat het zo lang had geduurd, anders was er vast niet zo'n mooi bad gekomen. Hij dankte voor het vertrouwen dat het gemeentebestuur in de Heide maatschappij had gesteld en bood als aandenken een wisselbeker aan voor toekomstige zwemwedstrijden. Hij hoopte dat de beker een goede plaats zou krijgen en overhandigde hem aan de burgemeester, die har telijk dankte voor de gelukwensen van de beide sprekers en voor de wisselbeker. DE WEDSTRIJDEN. Daarna begonnen de wedstrijden om het Brabantse kampioenschap zwemmen. Ze werden in een vlot tempo afgewerkt en door de aan wezigen met grote aandacht en en thousiasme gevolgd. De burgemees ter reikte de prijzen uit en tussen de bedrijven door gaf de Amster damse Zwemvereniging „Admiraal de Ruijter" demonstraties kunst- zwemmen. De uitslagen waren: 100 meter rugslag dames: 1 en kampioene A. Kouijzer (PSV) 1 m. 21.6 sec.; 2. A. van Gerven (Surae) 1.28.5; 3. M. v. d. Vliet (Surae) 1.40. 100 meter rugslag heren 1 en kampioen A. van Dal (PSV) 1 min. 23 sec., 2. H. Braadbaart (Surae) 1.24.8; 3. T. Melzer (Surae) 1.26. 100 meter schoolslag dames: Hier won Nel van Opstal met groot machtsvertoon: 1 en kampioene Nel van Opstal (Surae) 1 min. 26.9 sec W. Strikkers (Zyv, Den Bosch) 1.34.9; 3. J. Kerkhofs (PSV) 1.35. 200 meter schoolslag heren: 1 en kampioen: J. Bruggewirth (Surae) 3 min. 2.3 sec.; 2. B. van Baardwijk (Zyv) 3.13.7; 3. C. Sprengers (PSV) 3.14. 100 meter vrije slag dames: 1 en kampioene: H. v. d. Putten (Surae) 1 min. 13.6 sec.; 2 A. Kouijzer (PSV) 1.15.5; 3. J. Rubens (PSV) 1.19. 100 meter vrije slag heren: 1 en kampioen: K. Voorkamp (PSV), 1 min. 5.6 sec.; 2. A. van Dal (PSV) 1.11.9; 3. J. Vreeken (Surae) 1.14. 4 x 50 meter wisselslag estafette dames: Hier zag PSV zich op de laatste 50 meter, toen het een vei lige voorsprong leek te hebben, de overwinning ontgaan, doordat de laatste zwemster de baan niet kon houden en drie banen verder aan het eindpunt terecht kwam. 1 en kampioen; Sura 2 min. 37.1 sec.; 2. PSV 2.40; 3. Surae II 3 25. 4 x 50 meter wisselslag estafette heren: 1 PSV 2 min. 24.9 sec.; 2 Su rae 2.31. 5 x 50 meter vrije slag estafette dames: 1 Surae 2 min. 55.2 sec.; 2 PSV 3.09.8. 5 x 50 meter vrije slag estafette heren: 1 PSV 2 min. 40.8 sec.; 2. Su rae 2 53.4. De selectiewedstrijd waterpolo Brabant A—Brabant B eindigde in een 3—2 overwinning voor het A- zevental, nadat het bij de rust al had voorgestaan met 21. Het zag er in het begin al niet mooi uit voor B, want A had in de kortste keren een 10 voorsprong genomen en maakte er kort daarna zelfs 20 van. Nog voor de rust kon B echter een tegendoelpunt maken en na de rust werd het zelfs gelijk door 'n twijfelachtige goal. Uiteindelijk wist A het winnende doelpunt te scoren, waar B niets meer tegen over kon stellen dan enkele felle aanvallen. Het was een waardig slotnummer van 't programma, dat, zoals we hierboven al aanstipten, verder werd afgewisseld met de monstraties kunstzwemmen door Z.A.R. uit Amsterdam, heel aardige intermezzo's, die echter moesten on derdoen voor de fraaie staaltjes schoonspringen, die mej. C. Hanen- burg en Jan Mol ten beste gaven. Het publiek stak zijn waardering hiervoor bepaald niet onder stoelen of banken en speciaal de tweeëneen- halve salto van Jan Mol werd met een langdurig applaus gehonoreerd. Rest nog te vermelden dat de har monie St. Crispijn het zwemfestijn opluisterde met enkele fikse mar sen, dat het materiaal dat voor de wedstrijden aanwezig was, er piek fijn uitzag, dat de leiding in uitste kende handen was en dat de Waal wijkse Zwemvereniging haar uiter ste best heeft gedaan om alles zo goed mogelijk te doen verlopen, zo dat het dankwoord van de burge meester op het eind aan allen die van ver waren gekomen om 't feest te doen slagen en aan de Waalwijk se Zwemvereniging voor haar orga nisatie ten volle op zijn plaats was. 's Avonds kwamen alle betrokkenen in Hotel Verwiel bijeen voor een gezellige avond, die al even goed slaagde. Kortom, het was een middag die in alle opzichten een buitengewoon 'succes was en die als het ware om herhaling te gelegener tijd en op de een of-andere wijze schreeuwt. Het bad is er, de belangstelling is er en als het een volgende keer dan ook nog zo'n mooi weer is als gistermid dag, dan kunnen we ons enthousi asme over zo'n feest weer niet op Een ware parel aan de al zo rijk be zette kroon van Waalwijk. Uitvoering Jeugdkoor 't Rozeknopje een succes. Het Jeugdkoor van de Gemengde Zangvereniging ,,'t Rozeknopje" gaf Woensdag- en Donderdagavond in 't Stationskoffiehuis Pruijssers voor de eerste maal na de oprichting een zaaluitvoering. Niettegenstaande de ongewone tijd voor het geven van een uitvoering, viel de belangstel ling geen van beide avonden tegen en vooral Donderdagavond was de zaal flink bezet. De voorzitter van 't Rozeknopje, Dr. N. L. Gerlach, sprak de beide avonden een hartelijk begroetings woord, waarna de kinderen onder leiding van hun dirigent, de heer Louis Sars uit Waalwijk, en met accordeonbegeleiding van de heer Jan Pruijssers, enkele leuke zang nummertjes ten gehore brachten, welke door de aanwezigen met ple zier werden beluisterd en waarmee de jeugdige debutantjes en hun lei der veel succes oogstten. Veel werd genoten van de opvoering van de operette in drie bedrijven van J .de Groot, „Zwaan kleef aan", en na ie der bedrijf hadden actrices en ac teurs met hun leider een enthousi ast applaus in ontvangst te nemen, hetgeen na het halen voor het laat ste bedrijf aanzwol tot een ovatie. Tot de kinderen en hun dirigent, alsmede tot allen, die op enigerlei wijze bij de instudering en bij de opvoering hebben medegewerkt, richtte Dr. Gerlach aan het einde van iedere uitvoeringsavond harte lijke dankwoorden. Landbouwhuishoudschool. Woensdag en Donderdag 1.1., bei de dagen in de namiddag- en de avonduren werd in de lokalen van de Landbouwhuishoudschool voor Sprang-Capelle e. o. de jaar lijkse tentoonstelling gehouden van het door de meisies gedurende het schooljaar 1953-1954 gemaakte werk. WÊtÊÊKÊÊÊ

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5