Waalwijkse en Langs Courani L Wijde Wereld J PROBLEMEN. Het Anjerfonds UIT Dl MetHAfflEA Gelei Het bloed van Bonifatius. Interleder geopend. Houdt altijd Rennies handen om trots op te zijt> ter bevordering van de zelfwerkzaamheid op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur De Nederlandse Bisschoppen Het zaad der Kerk. VRIJDAG 2 JULI 1954 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Arstoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 53 Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 Er spelen op het wereldtoneel de laatste tijd enige ingewikkelde pro blemen, die degenen die zich met de algemene wereldpolitiek bezig hou den, nogal zorgen baren. Wanneer we om te beginnen dicht bij huis blijven, is daar de Neder lands-Indonesische conferentie over de Unie. Op 2 November 1949 heb ben Nederland en Indonesië in een plechtige slotzitting van de twee maanden lange Ronde Tafelconfe rentie zich verenigd in Unie-ver- band, wat inhield, dat op grondslag van gelijkheid en volledige onaf hankelijkheid een vriendschappelij ke samenwerking tot stand zou worden gebracht. Wat er sindsdien gebeurd is, is u bekend. Op alle mogelijke manieren heeft men in Indonesië Nederland en de Nederlanders behoorlijk dwars gezeten. Men verloor alle goede diplomatieke gewoonten daar uit het oog en de manier waarop de Nederlanders in Indonesië verdacht werden gemaakt, waarop alles wat aan Nederland herinnerde, stelsel matig werd weggevaagd, is erger lijk. Met diplomaten die tot derge lijke praktijken in staat waren, moet de Nederlandse regering thans gaan onderhandelen. Iedereen weet ook hoe de sfeer waarin deze onderhandelingen zul len plaats hebben, op een verschrik kelijke manier door Indonesië ver troebeld is; niet voor niets heeft de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië enkele van de ergste ver dachtmakingen getracht te ontzenu wen, maar de manier waarop cle officiële Indonesische instanties hierop reageerden, wekt de ergernis van iedereen die het goed meent met beide landen en heeft alle hoop op een vruchtbare samenwerking de bodem ingeslagen. Van sommige kanten is de vraag gesteld, hoe de Nederlandse rege ring nog met een dergelijke partner kan onderhandelen, een partner die op een dusdanige manier heeft laten zien, dat hij Nederland en zijn rege ring en zijn goede bedoelingen aan zijn laars lapt en die liever heil bij het communisme zoekt, dat op alle mogelijke manieren zich in Indone sië heeft trachten in te dringen en blijkbaar met succes. bij de hand. Tegen overtollig maagzuur, dat Uw maag in lichtelaaie zet. Zo snerpend kan de pijn niet zijn, met één of twee Rennies zet U er een dom per op. Op 't zelfde moment behoort de pijn tot het verleden. Daarom hoeft II met Rennies bij de hand niet zo akelig voorzichtig te zijn, kunt U gerust alles eten waar U van houdt. Zo wordt ge met Uw Rennies weer de gezellige disgenoot. En komt soms de nood aan de man dan neemt ge Uw Rennies bij de hand en neemt ze onopvallend in. Geen haan die ernaar kraait, want iedere zuurbrand is zó geblust Maar in elk geval, Dinsdag zijn de besprekingen geopend en de leider van de Indonesische delegatie heeft geen doekjes gewonden om hetgeen Indonesië voorstaat; hij formuleerde zijn wensen in drie punten :Ophef- fing van de Unie, beëindiging van het RTC-accoord en de terugkeer van Nieuw-Guinea. En Minister Luns heeft in zijn openingsrede omstandig uiteengezet hoezeer Nederland heeft meege werkt om aan de Indonesische ver langens tot het houden van bespre kingen over de Unie-verhouding te gemoet te komen. Indien in Indo nesië na de souvereiniteitsoverdracht de wens had bestaan, zei de Neder landse minister, zoals die, naar wij moeten aannemen, aanwezig was bij de Indonesische vertegenwoordigers ter Ronde Tafel Conferentie, om in houd te geven aan de in en door de Unieverhouding gegeven mogelijk heden tot samenwerking, zou onze samenkomst op dit ogenblik niet no dig zijn geweest. Het heeft niet zo mogen zijn. De Nederlandse minister, de hele Nedrelandse delegatie zal zo mooi kunnen praten als zij wil, het zal vechten zijn tegen de bierkaai. Het recente verleden heeft aangetoond dat er met Indonesië niet te onder handelen valt. Het enige wat de Nederlandse regering op dit mo ment nog te doen staat, dunkt ons is het been strak te houden, waar het het Indonesische „verzoek" be treft om overdracht van Nieuw Guinea. Duidelijke taal hebben Eisenho wer en Churchill gesproken na het beëindigen van hun besprekingen te Washington, besperkingen die de banden tussen Amerika en Enge land hebben verstevigd en gelegen heid hebben gegeven het Brits- Amerikaanse standpunt in diverse kwesties duitdelijk uiteen te zetten. Voor ons is vooral van belang wat de Amerikaanse president en de Britse premier hebben verklaard ten aanzien van het verdrag der Eu ropese Defensie Gemeenschap. Zij zijn het er over eens, dat de West- Duitse Federale Republiek als ge lijkwaardige deelgenoot in de ge meenschap der Westerse landen op genomen moet worden, waar zij op passende wijze kan bijdragen aan de verdediging der beide landen. Het is onze overtuiging, luidt de verklaring der beide staatslieden, dat een nieuw uitstel van het in werking treden van het EDG-ver- drag en de overeenkomst van Bonn een nadelige invloed zal hebben op de saamhorigheid der Atlantische landen. Zij blijven het EDG-verdrag in zijn huidige vorm steunen. Het was vooral de vraag hoe de Franse regering op deze bekendma king zou reageren. Die reactie blijkt niet erg gunstig te zijn, zoals de eerste berichten luiden. Ondanks de duistere houding van deze regering is het toch aan geen twijfel onder hevig dat zij niet voornemens is het verdrag in zijn huidige vorm te rati ficeren en dat zij evenmin van zin is haar bestaan voor het verdrag op het spel te zetten. Een duidelijke uitspraak is er echter nog niet; twee leden van de regering, een uitgesproken tegen stander van de EDG en een voor stander, zijn pas begonnen met de voorbereiding van het debat van ministers, parlementsleden en des kundigen, waarvan de Franse pre mier een compromis verwacht. In deze omstandigheden heeft het de Franse groeperingen, die tegen het EDG gekant zijn, blijkbaar onaan genaam getroffen, dat de Britse en Amerikaanse regeringen hebben la ten uitkomen, dat zij niet geloven in de mogelijkheid van de vervan ging van het EDG-verdrag door een ander verdrag. Van de andere kant weten de Fransen heel goed, dat elke andere oplossing in het kader van de Euro pese defensie een herbewapening van Duitsland tengevolge zal heb ben zonder de beperkende bepalin gen die het EDG-verdrag ten aan zien hiervan impliceert. Het is dus zoals de Amerikaanse ambassadeur in Parijs verklaarde: De vraag waarop Frankrijk thans voor zichzelf en voor de geschiede nis het antwoord moet geven is, of de onvermijdelijke Duitse herbewa pening een gecontroleerde herbe wapening zal zijn of eens te meer zal leiden tot 't herstel van een on afhankelijk Duits nationaal leger. o In Guatemala is thans weer een nieuwe regering aan het bewind ge komen. Een militaire junta, onder aanvoering van kolonel Monzon, heeft de twee dagen oude regering van kolonel Diaz Dinsdag tot aftre den gedwongen. Het oude kabinet van Arbenz is ontslagen, de politie ke gevangenen zijn vrijgelaten en de communisten gearresteerd. Voorts werd de volksvertegenr waordiging ontbonden en de cen suur opgeheven. Aan alle eisen van de opstandelingen werd tegemoet gekomen. Spoedig was het bestand een feit en werden schikkingen getroffen voor een ontmoeting tussen beide partijen, nadat de nieuwe regering de V. S. verzocht had bemiddelend op te treden bij een ontmoeting tus sen beide partijen. De strijd is thans gestaakt en de wereld wacht waar toe de onderhandelingen tussen op standelingen en de nieuwe regering zal leiden. De opstandelingen staan w eregering aan hun wensen reeds sterk in hun schoenen, nu de nieu- is tegemoet gekomen en de moge lijkheid heeft geschapen voor onder handelingen. VERKIEZINGEN IN WESTFALEN. De regeringscoalitie van chris ten democraten en centrumpartij in Noord-Rijnland-Westfalen heeft Zondag bij de verkiezingen voor een nieuwe landdag in deze West- Duitse staat, waar ongeveer een kwart van de West-Duitse kiezers woont, haar meerderheid verloren. Door de winst, die de sociaal democratische partij de voor naamste oppositiepartij boekte, behaalde de oude coalitie slechts 99 van de 200 zetels. Volgens de niet-officiële uitsla gen is de zetelverdeling van de nieuwe landdag als volgt (tussen haakjes het zetelaantal in de oude landdag). 90 9 76 25 (94) 10) (67) (26) (12) 200 (215) TANDHEELKUNDE KOMT ONDER STAATSTOEZICHT volgens een ingediend wetsontwerp. Tandartsen en geneeskundigen zullen, indien zij practyk willen uitoefenen in een tandheelkundige inrichting, daarvan vooraf mede deling moeten doen aan de genees kundige inspecteur van het Staats toezicht op de volksgezondheid, in wiens ambtsgebied de inrichting gelegen is. C. D. U. Centrumpartij Socialisten Vrije Democraten Communisten Totaal De communisten zullen in de nieuwe landdag niet vertegen woordigd zijn, evenmin als de vluchtelingenparty, aangezien zij er niet in zijn geslaagd vijf pro cent van het aantal uitgebrachte stemmen te behalen. De percentages luiden, in verge lijking met de landdagverkiezin- geni n 1950 en de bondsdagver kiezingen in 1953 1950 1953 C. D. U. 41,27 36,9 48,9 Socialisten 34,49 32,3 31,9 Vrije Democr. 11,46 12,1 8,5 Van de inspecteur krijgen zij een bewijs van ontvangst van de me dedeling. Zonder in het bezit te zijn van dit ontvangstbewijs mo gen zij niet in een tandheelkundige inrichting werken. Zij zullen geen practijk mogen uitoefenen in een tandheelkundige inrichting, waarvoor direct of in direct, binnenlands of buitenlands reclame wordt gemaakt, dan wel acquisitie-methoden worden toege past. MIN. SUURHOF BESTRIJDT MANDEMENT. Zondag heeft minister Suurhof te Amsterdam gesproken over het Mandement der Nederlandse Bis schoppen, waartegen de PvdA pro testeerde zoals hij zei en zich zou verzetten waar dat mogelijk was. Maar hij verklaarde ook met grote nadruk dat de partij zich niet mocht laten dringen in een anti-clericale hoek, zoals sommige socialistische partijen in andere landen, want, zei hij, het heil van Europa hangt af van een ontmoeting tussen chris ten dom en socialisme. Zijn andere opmerkingen gingen niet bepaald in de richting van het dreigement de samenwerking van de KVP te verbreken zoals dat zijn Partijbestuur had benbaar gemaakt. PRINS BERNHARD COMMANDEUR DER ORDE VAN ST. JAN. Zaterdag is in een plechtigheid in de Ridderzaal Prins Bernhard geïnstalleerd als landscomman- deur van de orde van St. Jan. Hij volgt als zodanig de 75-jarige Ba ron van Lynden op. Koningin Ju liana was bij de plechtigheid te genwoordig. Rond de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard wordt aller- wege en op aile mogelijke manieren weer onze aandacht ge vraagd voor het Provinciaal Anjerfonds. Prins Bernhard im mers is de stichter van deze fondsen, in zoverre dat tydens de oorlog op zijn initiatief het Prins Bernhardfonds tot stand kwam, dat bij de Nederlanders in het buitenland geld inza melde, ter vergroting van ons aandeel in de geallieerde oor logsvoering. Maar toen de strijd om ons vaderland gewonnen was, bleek het, dat de strijd op het terrein van de geest en de cultuur eerst in alle hevigheid begon. Toen werd het Prins Bernhardfonds omgezet in een financieel strydfonds voor on ze geestelijke en culturele weerbaarheid. Alleen door het ver lenen van financiële steun tracht het fonds dit doel te berei ken. Daar echter de Nederlandse cultuur is opgebouwd uit gewestelijke eigenwaarden, zijn de Provinciale Anjerfondsen in het leven geroepen, die nu als provinciale instanties van het Prins Bernhardfonds een deel der financiën ter verde ling krijgen toegewezen ZILVEREN ANJER VOOR DR. DE BROUWER. Een van de taken die het Prins Bernhardfonds zich heeft gesteld, is het eren van Nederlanders die zich op het gebied van de geest (buiten hun beroep) bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt, door hen te onderscheiden met de zil veren anjer. Voor de vijfde maal heeft Prins Bernhard deze zilveren anjers Maandag uitgereikt en onder de gedecoreerden was ook de beken de gestalte van „den doctor", zo als Dr. P. G. de Brouwer uit Hil- varenbeek wordt genoemd. Hem werd de zilveren anjer persoonlijk door Prins Bernhard op de borst gespeld om, zoals het verluidt, „het uitzonderlijke werk van deze een- voudig-Brabantse en wijze pries ter, voor de culturele bewustwor ding en ontplooiing van het Bra bantse volksdeel, als oprichter en leider van het eerste R.K. Gymna sium in Noord-Brabant, als bezie ler van tal van culturele organi saties als „Ons Brabant", „Bra- bantia Nostra", het „Provinciaal Genootschap voor Kunsten en We tenschap" enz. Maar bovenal de man, die meer dan iemand anders in Brabant het Brabantse volk met behoud van zijn eigen waarde, ja juist door de weer bewust gemaak te eigenwaarde, heeft ingevoerd in de wijde wereld van ons natio naal bestel- tot heil van Brabant en Nederland beide. In de tijd dat de doctor, die thans een velverdiende rust geniet in het schone Iiilvarenbeek, hij is al 80 jaar, met al zijn krachten zich gaf voor de Brabantse zaak, was er nog geen Provinciaal An jerfonds; hoeveel gemakkelijker wellicht zou zijn werk dan zijn geweest. Want nu zien we hoe op alle gebieden van de geest het An jerfonds zijn grote steun ver leent harmonieën worden door 't fonds gesubsidieerd, bibliotheken krijgen steun, oude gilden herle ven door de stimulans van dit fonds en de begaafde Brabanders die door het fonds in staat zijn gesteld zich naar hun aanleg te ontwikkelen, zijn velen. Er zijn geen gebieden van de geest te noemen in onze provin cie, of het Anjerfonds is hier hel pend en stimulerend opgetreden. OOK IN ONZE OMGEVING. Ook in onze omgeving zijn tal van verenigingen en instellingen die zich mochten verheugen in de daadwerkelijke belangstelling van het Fonds. We hebben al meerma len een opsomming gegeven van de subsidiebedragen die deze vereni gingen mochten ontvangen. Bezien we de lijst van in 1954 verleende subsidies, dan komen daarop ook weer tal van vereni gingen uit onze onmiddellijke na bijheid voor. We noemen 300 voor de harmonie „Apollo" te Kaatsheuvel 300 aan de harmo nie „St. Bavo" te Raamsdonk 300 aan de Koninklijke Harmo- J nie „De Eendracht" te Raams- donksveer 300 aan de harmonie „Concordia" te Vlijmen 300 aan de harmonie „St. Cecilia" te Haarsteeg 300 aan het Loonop- zands Gemengd Koor te Loonop- zand 300 aan de Kerkelijke Fanfare „Eendracht maakt Macht" te Elshout 300 aan het gilde „St. Crispinus en Crispinianus" te v.m. Besoijen 300 aan de Ko ninklijke Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" te Waspik 250 aan de Christelijke Gemengde Zangvereniging „Looft den Heer" te Sprang-Capelle 300 aan het het Raamsdonksveers Katholiek Gemengd Koor en 300 aan de R.K. Koninklijk erkende Harmonie „Beatrix" te Drunen. Het bestuur van het Provinciaal Anjerfonds echter maakt er ons opmerkzaam op, dat het noodzake lijk geacht wordt evenwicht te brengen in de subsidiepolitiek. Bij het samenstellen van een overzicht der reeds verleende subsidie im mers is gebleken, dat meer dan de helft van het totaal bedrag is toe gekend aan harmonieën, zangver enigingen en gilden, tegenover b.v. nog een 10 procent aan beeldende kunsten, toneel en bibliotheekwe zen. Al is deze onevenwichtigheid veroorzaakt door het uitblijven van subsidieverzoeken uit bepaalde .sectoren, zij geeft het bestuur van ihet Provinciaal Anjerfonds noch tans aanleiding om zoveel mogelijk corrigerend op te treden en wel in die zin, dat voorrang zal worden ■verleend aan subsidieverzoeken uit bepaalde sectoren. Overigens zal op langere termijn meer en spe ciaal gelet worden op de zelfwerk zaamheid en de levende tradities, die voor het Brabantse gemeen schapsleven belangrijk zijn en op ,de persoonlijke veredeling die door subsidies bevorderd kan wor den. UW STEUN IS NODIG. Uit het bovenstaande blijkt dui delijk genoeg hoe heilzaam het An jerfonds te werk gaat en hoeveel er het bestuur aan gelegen is, zijn taak zo goedmo gelijk te vervullen en het fonds zoveel mogelijk aan zijn doel te laten beantwoorden. Maar de middelen waarmee het fonds werkt moeten verkregen worden uit vrijwillige bijdragen van particulieren en bedrijven en andere instellingen. Uw steun is tdus onontbeerlijk. Wanneer daar om, op welke manier ook, gevraagd wordt Uw bijdrage te leveren aan het werk van het Provinciaal An jerfonds, overweeg dan het grote goed van dit fonds en geef een bij drage, die het fonds en u waardig is, opdat er veel goeds kan worden verricht voor de geestelijke ont wikkeling van ons Brabantse volk, waarvoor mensen als „den doctor" steeds zo geijverd hebben. Laat hetgeen zij hebben bereikt, niet verloren gaan, integendeel, laat hun werk worden uitgebouwd en voltooid. Brabant heeft dit meer dan ooit nu nodig. In een herderlijk schrijven heeft het Nederlands Hoogwaardig Epis copaat Zondag de marteldood van de H. Bonifatius, 1200 jaar geleden herdacht. In deze dagen, begonnen de bis schoppen hun schrijven, dat in al le kerken werd voorgelezen, her denken allen in West-Europa, die de naam van Christus belijden, de heilige dood van Bonifatius, die twaalf eeuwen geleden om wille van het Geloof in Christus werd gedood, endie door onze Heilige Vader de Paus onlangs in zijn en cycliek zo treffend werd herdacht. Wij, katholieken, vereren in hem de heilige Bisschop en martelaar, die het geloof in Jezus Christus heeft gepredikt aan onze vaderen, die hun de hoop op de eeuwige goederen heeft geschonken, die hun harten heeft ontsloten voor de liefde, waardoor wij in Christus God als onze Vader liefhebben en aanbidden. Al koos de Heilige Bo nifatius voornamelijk zijn arbeids veld buiten de grenzen van ons vaderland, ook over deze gewes ten strekte hij zyn zorg uit, had na de dood van de H. Willibrord een tijd lang de zorg en het be stuur over het bisdom Utrecht en zijn laatste reis als missionaris was naar het Noorden van ons land, naar Friesland. Daar stierf hij als martelaar met velen van zijn gezellen, in het jaar des He ren 754, op Woensdag onder het octaaf van Pinksteren, in de na bijheid van Dokkum. Een Servatius, een Willibrord en een Bonifatius gaven zich in nauwe verbondenheid met de Moe derkerk van Rome met heilige moed aan de dienst van alle vol keren, de dienst der Kerk. Ze wis ten, zoals de heilige Bonifatius zei, TELEGR.-ADRES: „ECHO" dat de Waarheid, waarvoor zij werkten, vermoeid kon maken, nooit echter kon falen of worden overwonnen. Het getuigenis van de H. Bonifa tius groeide uit tot de kracht en de liefde van het martelaarschap. Is de martelaar niet de getuige van de heldhaftige trouw, de heldhaf tige liefde Toen hij werd aangevallen hief Bonifatius het Evangelieboek op boven zijn hoofd en ving daarin de slag van het zwaard. Zo vat hij in zijn sterven geheel zijn leven samen Hij houdt ons vóór het Evangelie van Jezus Christus, hij legt getuigenis af van de hoop op de wederopstanding. „Het geloof is een vaste grond voor wat men hoopt, een overtuiging over din gen die men niet ziet". (Hebr.ll, 1) Aan de volkeren van West-Europa heeft Bonifatius het geloof ge bracht hij heeft in hen een nieu we en waarachtige hoop doen le ven. Het bloed van deze martelaar is het zaad der Kerk geworden. Wij hebben dit erfdeel van St. Bonifatius mogen ontvangen. Het kan ons echter niet ontgaan, dat de Kerk door St. Bonifatius in deze landen geplant, heeft ge leden en nog dagelyks lydt door de scheuringen, die over haar ge komen zijn. In onze dagen wordt zij bedreigd door een stygende vloed van ongeloof. Na het ver lies of de verzwakking van het geloof zyn velen aangegrepen door twijfel aan de zin van hun bestaan, door een geest van dof fe wanhoop. Wjj kunnen deze wereld slechts helpen door een sterk geloof, dat ons leven richt op de goederen die niet van deze wereld zyn. Voor de onzekerheid en wanhoop van deze wereld is geen andere redding dan in de naam van Jezus Christus. Christus heeft tot Zij n Apos telen gezegd dat" Hy met hen zou zyn tot aan het einde der tyden Hq kwam tot ons in de persoon van Bisschop Bonifatius, Hij biyft onder ons in de persoon van Zijn Bisschoppen. Onze trouw aan Christus belichaamt zich daarom in onze trouw aan de Bisschoppen. Aan het slot van hun schryven bepalen de Bisschoppen dat op Zondag 4 Juli a.s. in alle kerken en kapellen een plechtige votief- mis van de H. Bonifatius zal wor den gecelebreerd en tevens lykt het hun billijk, dat Nederland zijn dankbaarheid jegens de H. Boni fatius voor het H. Geloof dat hy ons heeft gebracht en met zyn bloed heeft bezegeld, uit in een daad van geloofsverbreiding en geloofsverdediging ten gunste van West-Europa. Daarom wordt be paald dat eveneens op Zondag 4 Juli een collecte zal worden ge- i houden, waarvan de opbrengst be stemd zal worden om in het kader van de Oost-priesterhulp door de bouwv an een kerk of klooster het christelijk geloof in West-Europa te versterken. In de riante Bernhardhal te Utrecht wordt, zoals bekend, t.m. 2 Juli de internationale beurs voor leder, schoenen en aanverwante branches gehouden, die in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellen den, onder wie de burgemeester en een vertegenwoordiger van de mi nister van economische zaken, werd geopend. De voorzitter van de raad van be heer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema An- dreae, herinnerde in zyn welkomst woord aan de industrialisatienota van 1949, waarin de minister van economische zaken heeft gepleit voor het verkleinen van de import VERJAARDAG VAN Z. K. H. PRINS BERNHARD. Door de cadettendrumband „Prins Bernhari" van de Koninklyke Militaire Academie werd de jarige Dinsdagmorgen een concert aangeboden. Foto-Anefo 29-6-1954.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1