OCEAANLIEFDE mrr Gun hun ook nu weer dit plezier. UIT DE PROVINCIE. WRICLEY Mt 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 JULI 1954 Zet Uw zorgen aan de BRABANTS SANATORIUM „DE KLOKKENBERG" GEOPEND. en het vergroten van de export. Met voldoening constateerde de heer Fockema Andreae, dat de schoenen en lederwaren industrie in Neder land een diamant kan worden ge noemd in de kroon van de industri- alisatiepolitiek van ons land. In 1953 zijn niet minder dan vier millioen paar schoenen naar het buitenland verkocht tegen 241.000 paar in 1938. Wij exporteren tegenwoordig naar zeventig landen en dank zij de goe de kwaliteit, breidt deze export zich nog steeds uit, mede, omdat onze fa brikanten zich hebben weten aan te passen aan de modewisselingen en de internationale smaak. Ook onze lederindustrie is zeer belangrijk. De heer A. Mannaerts, voorzitter van de stichting Interleder, zei, dat de handel en de industrie de huidige lederbeurs niet graag zouden mis sen. Hier in Utrecht zijn thans 120 fabrikanten van schoenen vertegen woordigd en meer dan 40 exposan ten van leder. Hij noemde een vak beurs dringend nodig, zowel ter propagering van de artikelen in ons eigen land als buiten onze grenzen. Wij moeten ons niet blind staren op de huidige gunstige situatie, doch rekening houden met een wisseling van de conjunctuur. Vandaar dat in spanning van alle krachten geboden blijft. Hij riep degenen, die zich nu nog afzijdig van de beurs hadden gehouden, op tot eenheid en hij ad viseerde het nationaal belang hoger te stellen dan het eigen. Tenslotte heeft Ir. R. A. Plate, hoofd van de directie industrie en groothandel van het directoraat-ge neraal van handel en nijverheid, de beurs met een economische beschou wing over de plaats van de branche in ons industriële leven geopend. De aanwezigen maakten daarop een rondwandeling langs de stands, die hun materiaal op de meest at tractieve wijze tonen. Er valt veel nieuws op deze beurs te zien, b.v. schoeisel met elastische voering, die als een handschoen om de voet sluit, babyschoentjes van extra soepel chroomleder, voetafdrukapparaten, veiligheidsschoen met geheel stalen binnenzool, sandalen die spierpijn en vermoeidheid voorkomen. De kunst van het etaleren is ook hier voortreffelijk beoefend, want on willekeurig blijft men stilstaan bij 'n vitrine waar onder fraaie belich ting een fijn damesschoentje te vin den is van zwarte peau de suède met geraffineerd gouden biesje en waarin dan een takje asperagus is gestoken. Dergelijke schoentjes in allerlei vorm en kwaliteit vindt men bij tientallen in Utrecht. Ook aan de schoenmachines, zoals die in de fabriek worden gebruikt, en aan het leer e.d. is aandacht besteed. Voor iedere belanghebbende een zeer in teressante expositie. BLIJDE OGENBLIKKEN IN DE AVOND VAN HET LEVEN Een blik op deze foto's brengt ons weer terug naar de 7e Juli van het vorig jaar, toen we met de Waalwijkse Ouden van Dagen naar Oirschot zijn geweest. Het werd een prachtige dag voor deze men sen. De tocht in de vele auto's door de mooiste streken van Bra bant, de gezelligheid in de Oir- schotse feestzaal, waar gezongen werd en leut gemaakt, waar een goei borreltje werd gedronken en stevig gegeten, het vertier op de schone Oirschotse markt, waar de boerinnekes voor ons hebben ge danst. Vraag het maar aan al die Ou den van Dagen, of ze zich niet ont zettend goed hebben vermaakt en ze zullen er. niet over uitgepraat komen en ge zult ook merken hoe zeer ze weer naar volgende week Dinsdag verlangen. Dan mogen ze weer pit, nou naar St. Oedenrode, het vriendelijke Brabaatse plaats- ke, in de Meijerij, waar weer veel gezelligheid zal zijn. Och, ze hoeven geen grote toch ten te maken en geen geweldige dingen te zien. Ze zijn het best op d'r gemak als ze hun eigen omge ving terugkennen, als ze maar zo'n beetje aan mogen doen, als ze maar gezellig 'n eindje kunnen toeren en dan rustig ergens kunnen gaan zitten. Dan komen de ouwe liedjes en dë stukskes van vroeger weer voor den dag, dat is leutig en ple zant dan worden weer de ouwe verhalen verteld en dan wordt er weer volop gelachen om die ouwe herinneringen. Dat zjjn de blije ogenblikken in de avond van het leven Eigenlijk moesten alle Waalwijk- se mensen, die dit prachtige werk steunen, 'ns in de gelegenheid zijn een keer mee te gaan, het ple zier te zien dat de ouden van da gen hebben, te zien hoe goed hun dit uitstapje doet en we twijfelen er niet aan of al die Waalwijkse mensen zouden zeggen hier ik geef twee, drie keer zoveel als vo rig jaar, laat die ouden van dagen het nog beter hebben Jammer genoeg kan het comité u deze gelegenheid niet geven, maar we hopen, dat u enige waar de hecht aan onze woorden. Vaak zijn we al mee geweest en het is iedere keer voor ons ook een prachtig feest, want niets geeft zo veel plezier, zo veel vreugde als te zien hoe anderen zich amuse ren. En zeker als die anderen ou de mensen zijn, mensen vaak voor kikkert U helemaal op. Heerlijk verfrissend, zuivert mond en keel en is goed Uw tanden. wie het leven niet zo veel meer betekent, mensen die het erg moei lijk hebben gehad, die hebben ge sjouwd en gewerkt in een tijd, die hun lang niet die zekerheid gaf die u en wij en iedereen thans hebben. We weten het allemaal de Waalwijkse schoenmaker kan prachtige verhalen van vroeger vertellen, met een sprankelende humor, maar achter die luisterrij ke verhalen gaat veel ellende, veel armoe en veel zorg schuil. Nee, ze hebben het niet gemakkelijk ge had. En daarom geeft het zo'n gro- J te voldoening hun nu van tijd tot r tijd eens een plezier te kunnen doen. Ook de oude dag kent nog zijn zorgen, haal hen er eens uit gun hun eens een middag van on bezorgd plezier maak het hun eens mogelijk zich prinsheerlijk in een wagen te laten rondrijden en zich te laten verwennen: Ge kunt dat doen op zo'n mak kelijke manier. Morgen, Zater dag, zullen enkele geluidswagens uw aandacht vragen, loop naar buiten, maar neem wat geld, als 't kan veel geld, mee en stop dat in een van de bussen, die onder uw eerbiedwaardige neus worden gehouden. Gemakkelijker kan 't toch al niet. Help het comité dat zich uitslooft om Dinsdag 6 Juli voor de Waalwijkse Ouden van Dagen boven de 65 jaar tot een prachtige dag te maken. Doe evenals de autobezitters, die gra tis hun wagen, hun benzine en hun tijd beschikbaar stellen. Kijk 'ns 'n keer niet op een gulden, 't loopt toch tegen de kermis en geeft de ouden van dagen een onvergetelijke dag. Er is immers geen groter ge noegen dan een ander een ple zier te doen TOERISTISCHE INVENTARIS VAN BRABANTS CENTRUM GROEIENDE. Aan de vooravond van het vacan- tie-seizoen 1954 kan de inventaris van de toeristische uitrusting van Midden-Brabant met een gerust hart w°rden opgemaakt. De streek- VVV Brabants Centrum gaat haar derde seizoen beleven en is tevre den over hetgeen in ruim 234 jaar is bereikt, hoewel nog tal van desi derata blijven. a. WV-activiteit. Het gebied der streek-VVV Brabants Centrum werd nog dit jaar uitgebreid met de ge meenten Liempde en Vught en telt thans 265.000 inwoners. Naast de reeds bestaande 9 plaatselijke VVV's in haar rayon: Boxtel, Hilvaren- beek, Kaatsheuvel, Loonopzand, Oir schot, Gister wijk, Tilburg, Uden- hout en Waalwijk, zijn in oprichting VVV-Goirle en VVV-Vught. Een stroom van propaganda-ma- teriaal, drukwerken, filmstrips, eta lages, voorts lezingen, persartikelen en foto-distributie beginnen enorm effect te sorteren. Het aantal aan vragen was bij de streek-VVV hon derd procent en bij de meeste plaat selijke VVV's vijftig procent hoger dan verleden jaar. Buitenlanders ontdekken Brabants Centrum. Ex cursies van binnen- en buitenlandse VVV-directeuren en het gezelschap der buitenlandse persvereniging in Nederland zijn in dit verband van betekenis. Ook de vanaf heden we kelijks verschijnende rubriek „Het Hart van Brabant" in „World News Bulletin", het in 20.000 exemplaen verschijnende blad voor de buiten landse toerist in Nederland, en het binnenkort verschijnend Tilburg- nummer van „Tussen de Rails". b. Horeca-accomodatie. In de twee jongste jaren gingen twee hotels voor het toerisme verloren. Zeven nieuwe logies-verschaffende bedrij ven, twee katholieke jeugdherber gen en tien restaurants, waarvan acht „buiten" gelegen, werden ech ter geopend. Ook twee voortreffe lijke kampeerterreinen kwamen tot stand. c. Ontspanningsmogelijkheden. De belangrijkste aanwinst is het park De Efteling met ruim 200.000 bezoekers in 1952, 420.000 in 1953 en met een voor-seizoen 1954, dat hon derd procent vooruitgang t.o.v. 1953 te zien gaf. De stroom dagbezoekers naar De Efteling verspreidde zich over geheel Midden-Brabant. Ook Tilburgs Dierenpark ziet een snelle toename van de toeloop; dit geldt ook voor Oi sterwij k en vele andere plaatsen. De intensievere bespeling van het Oisterwijks Natuurtheater is een groot winstpunt. Het nieuwe thea ter De Schelleboom en de poppen kast op De Efteling zijn, vooral het eerstgenoemde, een welkome aan vulling op de ontspanningsmogelijk heden in Brabantse sfeer. Waalwijks Schoen- en Ledermuseum is even eens een aanwinst. Het nieuwe na tuurbad aldaar, het Hoefsven, Zon dag 20 Juni geopend, is een der beste van het land geworden. Mid den-Brabant heeft thans negen gro te zwembaden te bieden, vier met gemengde bassins. In Oirschot en Oisterwijk kwam midget-golfbanen tot stand. d. verkeer. De ANWB gaat voort toeristische belangen te verdiscon teren in haar wegwijzers en padde stoelen. Het onlangs gereed geko men paddestoelen-systeem in het Zuidelijk gedeelte van Brabants Centrum is een belangrijke aan winst. De Gemeenschappelijke Re geling Rijwielpadenplan Brabants Centrum kwam tot stand en hoopt binnenkort met de uitvoering van dit 160 km. lange net van toeristi sche paden te starten. De Gilzer- baan, nieuwe fietspaden langs de Prov. weg Tilburg—Waalwijk (Ef teling:), Oostelijke entree Tilburg, autobusstation Tilburg en andere projecten zijn voor het toerisme van grote betekenis. Al met al mag worden vastgesteld dat de toeristische inventaris en 't toeristisch klimaat in Brabants Cen trum in de jongste jaren aanmerke lijk zijn verbeterd en dat deze streek een sterke positie op de toe ristische markt heeft veroverd. P.N.E.M. VERLAAGT DE ELECTRICITEITSTARIEVEN. Met ingang van 1 Juli heeft, naar wij vernemen, de P.N.E.M. weder om de electriciteitslarieven voor kleinverbruikers verlaagd en wel het vlaklichttarief met 1 cent per kWh, het vlakkrachttarief met y2 cent per kWh (buiten de speru- ren), het vastrechttarief en tenslot te het woningdubbeltarief van nachtstroom eveneens met y2 cent per kWh. Behalve deze tariefwijzigingen voor kleinverbruikers zijn ook de tarieven voor grootverbruikers verlaagd en wel door de bij de ko- lenclausule behorende factor van 0,70 terug te brengen tot 0.65. Dit is reeds de tweede maal dat dit jaar een tariefverlaging wordt doorgevoerd. Op 1 Januari j.l. was zij van dezelfde omvang als de nieuwe.. In een half jaar tijd zijn zodoende de tarieven als volgt ver laagd Kleinverbruikers Vlaklichttarief van 30Y cent tot 26 cent vlakkrachttarief van 17 cent tot 153.-2 cent kWh-prijs vast- reehttarief van 8}/2 cent tot V/2 cent nachttarief van 6 cent tot 4 cent. Voor de grootverbruikers is de factor, behorende bjj de kolenclau- *ujf' teruggebracht van 0.75 tot i wil n,tbetekent dat thans per kvyh uit hoofde van de kolenclau- sule slechts behoeft te worden be- taald 0.65 maal de prijs van 1 k» kolen tegen 0.75 maal die pnTs voor 1 Januari 1954. Voor de laatste categorie van verbruikers is bovendien van be tekenis, dat in de Amercentrale kolen van een goedkopere soort kunnen worden verstookt, zodat de kolentoeslag na het volledig in bedrijf nemen dezer centrale ook j1' ?Jen h°ofde aanmerkelijk is ge daald. Rekening houdend met deze laatste omstandigheid bedraagt de prijsdaling voor grootverbruikers, vergeleken met vóór het in bedrijf stellen van de Amercentrale, circa 1,1 cent per kWh. Voor de Provinciale Bond „Het Wit-Gele Kruis" en de Noord-Bra bantse vereniging tot bestrijding van de tuberculose, die destijds het initiatief namen tot stichting van een Brabants sanatorium, was het Dinsdag een grote dag. Immers toen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Z.Exc. J. G. Suurhoff, in tegenwoordig heid van de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof.d r. Mun tendam en vele andere autoritei ten aan de Gaiderseweg te Breda het moderne katholieke sanato rium „De Klokkenberg" geopend, een prachtig complex in een om geving, rijk aan natuurschoon, bossen, heide en weidevelden, naar ontwerp van de architecten C. de Bever en C. van Moorsel, gebouwd door de N.V. Internationaal Gewa- pendbeton-Bouw (I.C.B.) Er is plaats voor 550 patiënten. NOTARIS IN ARREST TE VALKENSWAARD. De politie in Valkenswaard heeft dezer dagen de notaris J. J. S. uit Valkenswaard, op verzoek van de officier van Justitie te 's-Hertogen- bosch, gearresteerd. De notaris wordt verdacht van belastingfraude, deviezenovertre- ding en andere duistere daden. Zijn arrestatie heeft in Valkens waard de nodige opschudding veroorzaakt. Volgens de eerste gegevens uit het onderzoek is S. in 1940 ai met onregelmatigheden begonnen. De zaak kwam aan het rollen door het onderzoek van enkele belasting- AMSTERDAM, HOLLAND FESTIVAL-STAD. De Hoofdstedelijke Stadsschouwburg, een der brandpunten van het Holland Festival gebeuren, baadt in een zee van Flood-light. Aan het Leidseplein neemt de schouwburg nu ook bij avond de domine rende plaats in, welke haar toekomt, iets wat anders overstemd werd door de vele lichtreclames op het veelbezongen „plein". FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". 36) „Zelfs van een verdachte vroeg dokter Merryland hem in eens ernstig aankijkend. „Juist van een verdachte. Door mijn omgang met haar ben ik al heel wat te weten gekomen, wat ze me anders niet verteld zou heb ben. Ik weet niet, in hoeverre zij bij die moordgeschiedenis betrok ken is, maar ikik kan niet ge loven, dat zij schuldig is.... Luister eens, dok, zeg eens eerlijk. Geloof jij, dat zij schuldig is Dokter Merryland ontweek zijn blik. „Ik weet het niet, Gordon. De verdenkingen zijn ernstig en ge grond. Of alles op een misverstand berust? Ik weet het niet." Hij zweeg even en vervolgde dan: „Blijf objectief, Gordon. Laat je niet misleiden door lieve maniertjes en onschuldige ogen. Ik kan me voor stellen, dat een jonge kerel niet zou geloven in schuld, maar laat je niet beïnvloeden door het uiterlijk. Pro beer uit te vinden, wie de moorde naar is. Als zij werkelijk onschul dig is, zal dat blijken." „Ik zal het uitzoeken", zei Gor don vastbesloten. „Oké. Je weet waar je me vinden kunt, als je me nodig hebt." „Dank je dok. Ik zal er om den ken." Dokter Merryland verwijderde zich, na op gefluisterde toon enkele aanwijzingen aan de verpleegster gegeven te hebben. Gordon rekte zich uit en vouwde zijn handen on der zijn hoofd. Hij had een beetje hoofdpijn, doch voor de rest voelde hij zich goed. Door zijn halfgesloten ogen sloeg hij de verrichtingen van de verpleegster gade. Als vanzelf gingen zijn gedachten terug naar de gebeurtenissen van de vorige dag. Waarom was er op hem geschoten? Dit was de tweede aanslag op hem zelf. De eerste was, omdat hij de persoon, die Tequita's hut binnen wilde dringen, achtervolgde. Zuiver noodweer dus. 't- Schot van gister avond was echter afgevuurd met de bedoeling van de schutter om hem te doden. Het was óf aan het lichte wapen of aan de onbekwaamheid van deze te wijten, dat hij niet ern stig getroffen werd. Waarom wilde men hem doden? Waarom nu pas? De schrijver van de dreigbrief had er al op gezin speeld. „Herinner u slechts wat Pe te O'Connell overkomen is. -Be schouw dit als een ernstige waar schuwing." Hoe wist de dader dat hij het onderzoek toch voortgezet had? Had hij dan soms iets ontdekt dat gevaarlijk was voor de dader Deze gedachte gaf hem 'n schok. Hier lag een reëele mogelijkheid. Wat had hij dan ontdekt, wat zo ge vaarlijk was? De plaats waar de ge stolen sieraden en papieren verbro- gen waren? Nee, hier zag hij geen enkele verbinding. Het tweede punt was, dat hij ontdekt had, dat de beide brieven met dezelfde machine getypt waren. Wat kon dat voor een gevaar voor de moordenaar inhou den? Of was het 't feit, dat alle ma chines aan boord onderzocht wer den? Dat was het! Natuurlijk, maar hoe kon hij dat weten? Er waren maar enkele personen met dat plan op de hoogte. Maarhij kon het aan de beide vrouwen verteld heb ben, dat wist hij niet zeker meer. Verdraaid, weer stootte hij op Lucia en Tequita. Hield dat nu nooit op. Voor de zoveelste maal ging hij na wat Lucia tegen had. Weer stootte hy op het probleem, dat hij de vo rige dag al met Rodriguez bespro ken had. Als Lucia een dievegge was, waarom stal zij dan de papie ren? En als zij alleen maar papie ren wilde stelen, waarom nam zij dan die sieraden mee? Was dat ver haal over die dreigbrief soms maar verzonnen? In gedachten keek hij voor zich uit. Dan verhelderde op eens zijn gezicht. „Zuster, wilt u even voor mij een briefje schrijven?" De verpleegster nam potlood en papier ter hand en keek hem vra gend aan. Gordon dicteerde een te legram en vroeg haar dit aan de marconist ter hand te stellen en bij de man aan te dringen op 'n spoe dige behandeling. Juist toen de zus ter zich wilde verwijderen, kondig de zich een bezoekster aan, die mr. Jenkins wilde zien. „Hallo, Gordon, wat is er met jou gebeurd?" vroeg een zachte vrou wenstem waarin ongerustheid door klonk. „Lucia, lief van je om me op te komen zoeken. Wat er met me ge beurd is? Iemand wilde zijn schot vaardigheid op mij proberen. Ge lukkig was hij of zij geen bijzondere schutter." „Iemand op je geschoten? Gor don? Is het ernstig?" „Gelukkig niet. voor de tweede maal net op het nippertje. Maar ja, dat is het risico." „Wat ontzettend", fluisterde het meisje, hem met grote verschrikte ogen aanziend. „Wie heeft dat ge daan?" „Als we dat maar wisten, dan wa ren we een heel eind verder. De da der prefereert het voorlopig nog in het duister te blijven en slechts af en toe als een duiveltje uit 'n doosje te voorschijn te springen". Zijn toon klonk luchtig, maar 't meisje voelde toch een dreiging in zijn stem, toen hij vervolgde: „Het zal me overigens een genoegen zijn de deksel van dat doosje eens dicht te houden, zodat hij of zij niet meer kan ontsnappen." Lucia ging naast zijn bed op een stoel zitten. Ze legde haar handje met een naief gebaar op Gordon's arm en vroeg: „Hoe voel je je nu?" „Een beetje hoofdpijn, dat is al les." „Gelukkig dat het niet ernstig is." „Vanmiddag kruip ik er weer uit. Er wacht me nog veel werk." „Zou je dat wel doen?" vroeg ze bezorgd. „Wacht liever wat tot je weer helemaal beter bent." Gordon lachte even. „Maak je niet bezorgd. Ik mankeer niets. Er moet nu eenmaal gewerkt worden." Lucia bleef een vol uur bij hem, doch het leek Gordon of het maar tien minuten geweest was. Nadien sliep hij in voor enkele uren en toen hij weer wakker werd kroop hij uit zijn bed. Hij voelde zich eerst nog wat duizelig, maar dat ging spoedig over. Ondanks de protesten van de verpleegster kleed de hij zich aan en wandelde hij naar de hut van de marconist. Hij ver wachtte nog geen antwoord op zijn telegram, maar het kwam anders uit. Met een glimlach overhandigde de man hem een formulier. Gor don's ogen vlogen over de regels. „Je bezorgde me een hoop last stop broer van Marino is in Amerika stop sinds drie jaar stop leeft onder de naam Gerald Smits stop werd ver dacht van moord stop geen bewijs stop vrijgesproken stop Rudy Fisher. Gordon glimlachte tevreden. Lu cia had niet gelogen. Haar verhaal over de brief, waarin haar broer een misdaad bekende, kon op waarheid berusten. Dan bleef zijn oog op de naam rusten. Gerald Smith. Waar had hij die naam meer ontmoet? Ge rald SmithDan bleef hij ineens staan. Hij greep naar zijn hoofd en liep naar zijn hut. Haastig bladerde hij in zijn aantekeningen, totdat hij gevonden had wat hij zocht. Een ogenblik bleef hij peinzend voor zich uit staan kijken. Er kwam een zorgelijke trek op zijn gezicht. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2