DE Lm TBiEIlT 1 VKALWYK Waalwijkse en Langsiraatse KERKEBOUW IN DRUNEN SPRANG CAPELLE BELANGRIJK NIEUWS voor Waalwijk Geloof en Godsdienst manifesteert xich in steen TS6I nuf 61 PVaNVVW Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Anfoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 17e JAARGANG No. 58 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDEN STRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Als men Drunen nadert, dan ziet men dat boven de huizen, werkplaatsen en fabrieken en boerengedoenten, langzaam een toren verrijst. Tien jaar lang was Drunen een dorp zonder toren, ja zelfs zonder kerk, deze bloeiende parochie en nijvere bevolking waardig. De prachtige parochiekerk met zijn fraaie toren in 1871 onder architectuur van de heeer 'H, v. Tulder gebouwd en nadien, dank zij de milde gaven der ge lovigen door de verschillende pastoors meermalen verfraaid, was een deel van de tol die Drunen voor zijn bevrijding betaalde. Maar in Drunen zit men niet stil. Vanaf de eerste dag der bevrijding ken de men hier maar één wens: een nieuwe kerk, en een schone kerk. Deken Goossens verliet na de viering van zijn 25-jarig pastoraat in 1949 Dru nen, om de moeilijke taak van kerken bouw over te laten aan een jongere en krachtigere leiding. Drunen ontving Deken Rooij ackers zoals iedere parochie in Brabant zijn nieuwe pastoor ontvangt, maar voor hem had men een speciale vraag: 'Geef ons vlug een kerk. Deken Rooij ackers is in Drunen de mar die vorm is gaan geven aan deze eerste en grote wens van zijn parochie. En de bouwheer weet wat zijn paro chianen willen. Een fraaie kerk, de trots bespreking, die ons gaarne enkele in lichtingen verschaften over de bouw. De kerk wordt gebouw onder archi tectuur van de heer H. C. van de Leur, leerling van de bekende monnik bouw meester Dom. Paul Bellot OSB, met wie hij in binnen- en buitenland reeds verschillende kerken bouwde. De kerken door Dom. Billot gebouwd kenmerken zich door hun ruimtewer king, een ruimtewerking, die door archi tect van de Leur ook op deze kerk is "toegepast. Het kerkbestuur van Drunen v/as bij architect van de Leur wel op de juiste plaats, toen het eiste dat men van alle plaatsen uit, een vrij uitzicht op het altaar moest hebben. Door toepassing van deze ruimtewer king is het interieur, dat zeer strak en rustig is gehouden, wel zeer mooi ge werden. Toen wij dan ook later een kijkje konden nemen in de kerk zelf, werden wij als het ware overweldigd door het machtig mooie en stijlvolle interieur, aan wiens schoonheid de fraaie Boheme ge welven met hun fijne kleurnuanceringen ook een zeer grote bijdrage leveren. Wat het uitwendige van de kerk be treft, hierin heeft de architect meer dan in het interieur zijn eigen visie ten grondslag gelegd. Men kan bij deze kerk dan ook moei lijk van een stijl spreken. Eerder kan men spreken van een moderne, eigen tijdse stijl, met een traditionele inslag. van gepolijste hardstenen tegels, de vloer van de kerk van solonhofnertegels. De communiebanken en preekstoel worden van natuursteen, verfraaid met smeedwerk. Banken en biechtstoelen, ontworpen door de architect en uitgevoerd in ma- honiekleur, passen geheel in het fraaie interieur, dat wij reeds beschreven. En dan de doopkapel, ondergebracht in de linkse kleine toren, heeft een zeer fraai gewelf, dat een kunstwerk is op zich. Over de gebrandschilderde ramen voor deze doopkapel, is reeds veel geschre ven en over de verschillende gebrand schilderde ramen, welke nog worden aangebracht in het priesterkoor en zang koor, hopen wij nog nader te schrijven. De smeedijzeren hoofddeuren worden ook iets zeer aparts. Hierin staat name lijk geheel doorzichtig glas. Dit werd al leen nog maar in het buitenland in en kele kerken toegepast, voor Nederland is het een unicum. Dan gaan wij met de uitvoerder de bouw bezichtigen. Nog staat de kerk in de steigers en binnen op de vloer is het nog een chaos van planken en balken en een op en neer lopen van werklui. Maar door deze oogwaarschijnlijke cha os loopt een strakke lijn met vaste hand geregisseerd door de uitvoerder de heer J. de Bont, want 16 Augustus moet deze kerk in gebruik genomen worden en moet alles gereed zijn. De metselaar, de sjouwer, de timmer- HET PRACHTIGE INTERIEUR VAN DE NIEUWE R.K. DRUNENSE KERK. De architect heeft een mooie ruimte weten te scheppen en sierlijk in al zijn eenvoud is het lijnenspel der gewelven. van Drunen en een parel in de Lang- sti aat. En fraai wordt deze kerk. Niets wordt nagelaten om de schoonheid van deze tempel te vervolmaken. Iets waartoe Deken Rooij ackers weer in staat wordt gesteld, dank zij de milde bijdragen van zijn parochianen. Na vele moeilijke jaren van plannen maken en onderhandelen, verscheen in 1952 in Drunen de kerkenbouwer bij uit stek, de firma de Bont-van Huiten uit Nieuwkuijk. Zij sloeg op het dorpsplein palen in de grond, maakte een afrastering en bouwde een directiekeet; men voerde stenen aan, cement, grint, hout en vele andere materialen. Men bouwde een kerk. Maar nu wij deze week eens een kijk je zijn gaan nemen bij dit werk, is het ons wel zeer duidelijk geworden, dat een kerk bouwen niet enkel het bijeen bren gen is van een massa stenen en cement, maar dat dit werk tot stand komt met veel overleg, veel vakmanschap en veel liefde voor het werk. Wij hadden het zeldzame geluk, de opzichter, de heer F. Rijnen uit Nijme gen, de aannemer de fa. de Bont-van Huiten en de uitvoerder de heer J. de Bont Nzn. uit Nieuwkuijk in de direc tiekeet aan te treffen bij hun dagelijkse Een moderne kerk zelfs ook in de ver schillende kleine details, en wij denken hier aan een automatisch te bedienen Ar.gelusklokje, dat later misschien kan worden afgesteld op het grote uurwerk op de toren, aan de hete luchtverwar- ming, aan de geluidsinstallatie, ja zelfs is gedacht aan een garderobe voor de koorzangers. Een kerk die de mens van de twin tigste eeuw vol van rationalisatie en technisch vernuft wel moest bouwen. Als wij zo in grote trekken over de stijl hebben gesproken, dan komen de bijzonderheden los, bijzonderheden zon der tal. De kerk heeft een lengte van 54 m, het middenschip is 14,50 m breed, met de uitbouwen ter zijde van het priester koor 37 m. Het altaar, ontworpen door Lucas v. Hoek, wordt ook van een uitzonderlijke schoonheid. Het een een tombe van ge polijst hardsteen, met een band van glasmozaiek, waarin verschillende schil derwerken, betrekking hebbende op de liturgische feesten kunnen worden ge plaatst. Deze schilderwerken, acht in getal, worden gemaakt door Lucas van Hoek. Het altaar met omlijsting heeft een hoogte van 5,40 m, de schilderwerken zijr, 2 m breed en 3,10 m hoog. De vloer van het priesterkoor wordt man, de stucadoor, de electricien, de loodgieter, de schilder, al deze vakmen sen werken in een gestaag tempo en in de juiste volgorde, en onder hun vak manshanden groeit dit machtig en im posant gebouw. Wij gaan naar boven, de toren in; 25 m hoog is hij nu, en er komt nog 15 m bovenop. Op 25 m hoogte staan wij op een zware betonvloer. Waarom zulk een zware vloer op zulk een hoogte? Met al les is rekening gehouden. In een kerk waarin zoveel schoons is samengebracht, kan mogelijk best nog eens een klokken spel komen Wij denken even aan de inwoners van Drunen, die een fraaie kerk wen. sten. Hun verlangen wordt wel zee:, goed bevredigd. Wij kijken neer op Drunen, waar mei zich deze zomer gaat opmaken om he' historisch gebeuren van een kerkconse' cratie op een passende wijze te gaai vieren. 1 Dan zal de toren nog wel niet zij* volle lengte hebben, want degelijk wer' vraagt nu eenmaal ook tijd. Maar 15 Augustus zullen de steiger palen om de kerk weg zijn en, half No vember, zegt de aannemer, kan Drunen zijn toren zien, die als een vinger wijst naar de plaats waarvan deze kerk de poort mag zijn. CHR. VERKENNERSGROEP „JAN DE ROOIJ". Na een spannend avondspel, kwam het einde van de patrouillewedstrijden van bovengenoemde groep, die een span nend verloop hebben gehad en waarbij het onzeker bleef tot de laatste minuut welke patrouille als overwinnear uit de bus zou komen. De einduitslag luidde tenslotte: 1 Kieviten 220 punten; 2 Vossen 219 punten; 3 'Sperwers 214 punten; 4 Spech ten 212 punten en 5 Eekhoorns 208 pun ten. De tien bovenste plaatsen in 'het per soonlijk klassement worden als volgt be zet 1 A. Braspenning 244 punten; 2 G. voor de Poorte 241 punten; 3 J. de Cloe 240 punten; 4 S. Schouten 238 punten; 5 J. Elsman 237 punten; 6 A. Kreugel 226 punten; 7 A. van Vuuren 225 pun ten; 8 en 9 K. de Cloe en 'B. Horn 221 punten; 10 H. Pruijssers 218 punten. KERKDIENST. Dinsdag 20 Juli des avonds half acht hoopt D.V. voor de Geref. Gemeente voor te gaan de Weleerw. Heer Ds. J. B. Bel van Krabbendijke, in het kerk gebouw aan de Julianalaan alhier. MOOI SUCCES VOOR „MARIJKE". De Chr. Harmonie Marijke alhier nam j.l. Zaterdag 17 Juli deel aan het con cours .te De Bilt. Onder leiding van haar directeur de heer P. J. van Iersel uit Waalwijk werd door Marijke deelgeno men in de afdeling Uitmuntendheid. De concoursnummers „Kermesse" van v. d. Roeck als verplicht nummer en „Taxan- drie" van P. B. Bisselink als vrij geko zen nummer, werden uitstekend uitge voerd en met vertrouwen werd de be oordeling van de jury afgewacht. Deze was dan 'ook zeer gunstig; met niet min der dan 319 punten werd aan Marijke ec-n le prijs toegekend. Men kan zich de vreugde over deze succesvolle uitslag onder de muzikanten van Marijke voorstellen en in opge wekte stemming kon dan ook de thuis reis worden aanvaard. Wij zijn zeker de tolk van alle inge zetenen als wij Marijke en haar direc teur recht hartelijk feliciteren met dit mooie succes. INTERESSANTE LEZING. Donderdag 15 dezer hield de afdeling Sorang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de zaal van dhr. van Veen aan 't Bruggetje een ledenver gadering, welke niet druk bezocht was, hetgeen waarschijnlijk mede zijn oorzaak vond in de minder goede weersomstan digheden. Mevr. Hovinga-Lakenveid sprak een kort begroetingswoord en heet te daarbij de aanwezigen en meer in het bijzonder de heer J. Bergsma uit Rotter dam, die een lezing zou houden over het aanleggen van tuinen, hartelijk welkom. Zij betreurde het, dat de belangstelling voor de vergadering niet groter was. Na het zingen van 't Bondslied werden de notulen, nadat deze waren voorgelezen door de secretaresse mevr. Minnaard- Lokerse, vastgesteld. De heer Bergsma, die vervolgens het woord kreeg, behandelde in zijn referaat allereerst het aanleggen van tuinen bij de boerderijen en wees er daarbij op, dat veelal niet gelet wordt op het aanbren gen van een goede beschutting om het erf ener boerderij, hetgeen van groot be- lang is, zowel voor de gebouwen als voor de groenten- en siertuin. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting van de be planting van een tuin, wat ook al weer verband houdt met de ligging ervan. Na de pauze bepaalde dhr. Bergsma zich meer in het bijzonder bij de aanleg van tuinen bij de burgerwoningen. Meer dere vragen door de aanwezigen na het boeiend betoog van de spr. gesteld, wer den door hem naar genoegen van de vragenstelster beantwoord. De presidente dankte de spreker voor de bevattelijke uiteenzetting van zijn onderwerp, welk dankwoord door de dames met een har telijk applaus werd onderstreept. Het is wel jammer, dat de belangstel ling voor deze interessante lezing zo mi niem was en dit moet voor het afdelings bestuur, dat zich inspant om goede en leerzame avonden voor de leden te or ganiseren, wel zeer onaangenaam zijn. Het ware te wensen, dat de leden bij soortgelijke ontwikkelingsavonden meer interesse toonden, want dan alleen kun nen dergelijke avonden vruchtdragend zijn en medewerken tot meerdere bloei van het plattelandsleven in Sprang-Ca- pelle en naaste omgeving. OUDEN VAN DAGENTOOHT. Van de zjjde van het Comité Ouden van Dagen vernamen we, dat a.s. Dins dag aan het uitstapje door Midden-Bra bant 108 oudjes zullen deelnejnen. Voor deze reis worden 23 luxe auto's met chauffeur door de eigenaars belange loos beschikbaar gesteld. Aangezien dit aantal wagens niét toereikend is om al len een plaatsje te geven, heeft het Co mité nog een touringcar moeten char teren. De oudjes, welke de tocht per auto bus zullen maken, worden tussen 7.30 uur en 8,15 uur afgehaald en de ande ren na 8 uur. Het vertrek vindt plaats om half negen vanaf de Koningin Juliana- school. Wanneer het weer zich van een betere zijde laat zien dan de laatste da gen, hetgeen wij van harte hopen, dan kan het niet anders, of Dinsdag 20 Juli zal bij hen, die deze tocht zullen mede maken in lieve herinnering blijven be staan. BELANGRIJKE VERGADERING. De afdeling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft, zoals reeds eerder bericht, het ini tiatief genomen tot het voeren van een actie voor oprichting van een vereni gingsgebouw. Het bestuur dezer afde ling heeft thans een vergadering belegd op Woensdag 21 Juli a.s. des avonds 8 uur in Stationskoffiehuis Pruijssers en voor deze bijeenkomst afgevaardigden van de besturen van diverse verenigingen te dezer plaatse en Vrijhoeve-Capelle uitgenodigd t#r bespreking dezer aange legenheid en tot vorming van een comité om tot verwezenlijking van het doel te geraken. Gezien de grote behoefte, welke aan een dergelijk gebouw bestaat, twijfelen de initiatiefnemers er niet aan, of de uit genodigde verenigingen zullen zich door cén of meerdere afgevaardigden op deze bijeenkomst doen vertegenowordigen. Het is niet denkbeeldig, dat er ver enigingen zijn, welke geen uitnodiging ontvingen, doordat deze bij de initiatief nemers niet bekend waren. Men ver trouwt evenwel, dat desondanks van deze verenigingen een deputatie de ver gadering van Woensdagavond zal bij- wenen. 1 LANDDAG. De jaarlijkse landdag van de Ring 's-Grevelduin-Capelle van Jongelings verenigingen op Geref. grondslag wordt Zaterdag 24 Juli a.s. des namiddags half drie op een weiland aan de Heistraa', naast het Wijkgebouw gehouden. Mocht het weer zodanig zijn, dat een samen komst in de openlucht niet kan door gaan, dan wordt de bijeenkomst gehou den in de Ned. Herv. Kerk aan de Loon sedijk. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde, na beëindi ging van de drie-jarige dagcursus aan de School voor de Grafische Vakken te Utrecht, de heer H. J. SCHOOLREIZEN. Nadat gisterenochtend om half vijf in de parochiekerk van St. Jan door de moderator van hét Dr. Mol- lercollege de H. Mis was opgedra gen, vertrokken om half zes een 40-tal leerlingen van dit college per autobus naar Lourdes onder leiding van de Eerw. moderator Stevens en godsdienstleraar kape- j laan Knaapen en de leraren Engels en Vercauteren. Zij zullen een 10- tal dagen uitblijven. Op 30 Juli vertrekt een groep van een 20-tal leerlingen onder leiding van de leraar Martens naar Oostenrijk, waar zij gedurende 14 dagen de gast zijn van de Oosten- j rijkse Jeugdcentrale. JAN v. d. GRIENDT KAMPIOEN- HUMORIST VAN WAALWIJK. Zoals dat de laatste jaren de gewoonte is hadden in de avond i van Kermis-Vrijdag in het café van de heer Koos Passier in de St Antoniusstraat de wedstrijden plaats om de titel Kampioen- Humorist van Waalwijk. Het is er spannend naar toe gegaan op deze wedstrijden, dat bewijst wel het geringe punten- verschil tussen de nummers 1 en 2. En hoeveel spannender zou het nog geweest zijn, wanneer Jan van Delft ook van de partij had kunnen zijn. Verschillende factoren waren hierbij in 't spel; hij had verzuimd zijn voor te dragen stuk aan de jury te zen den en bovendien werd hem abu sievelijk, toen hij op weg was naar het tournooiveld, medege deeld, dat zijn nummer was af gekeurd. Vooral dit laatste gaf hem een geweldige inzinking. Jan v. d. Griendt, de titelhou der en bekerbezitter wist zowel titel als beker met succes te ver dedigen hij was met 52 punten de beste humorist van de deel nemers, maar H. Brokken volgde hem met 51% punt op de voet. De 3e en 4e plaats leverden een grote strijd op tussen H. v. d. Muysenberg en B. v. d. Velden, de eerste haalde 43 punten en de tweede 42 Het publiek kende Bertus van der Velden de publieksprijs toe. AMBROSIUS HEEFT EEN NIEUWE KONING Zoals we in ons vorig nummer al meldden trok het Baardwykse Gilde St. Ambrosius Donderdag in de Kermisweek, zoals zijn tra ditie dat wil, uit. We konden nog meedelen, hoe een schone tradi tie werd hersteld, toen in de morgenuren het Gilde zijn groet bracht aan kerkelijke en wereld lijke autoriteiten. 's-Middags had het hoogtepunt van de dag plaats, toen er om de Koningstitel werd geschoten op de boom achter het Gildelokaal café 't Vosje. Met 6 punten onttroonde W. Pullens Hzn. Koning Walter van den Broek; hij draagt de komen de twee jaren de Koningstitel. J. v. Beijnen werd 2e, J. v. Huiten 3, A. v. Buul 4, Th. Pullens Hzn. 5, A. v. Leijden 6, H. de Jong 7, J. Baijens 8, W. v. d. Broek 9 en L. v. Huiten 10. Dat waren de beste tien, maar ook de anderen schoten om de mooie prijzen, die beschikbaar waren gesteld en die 's-avonds in het Vosje door Hoofdman van Huiten in een gezellig samenzijn werden uitgereikt, nadat 't Gilde de nieuwe Koning zijn hulde had gebracht. Amerikaanse Industrie-vestiging in Waalwijk. Van verschillende zijden berei ken ons geruchten en berichten over een voor Waalwijks uitbouw zeer belangrijk nieuws. Van hetgeen we daaruit kunnen distilleren, staat het volgende wel vast. De bekende Stahl Finish Company te Chicago, die verschillende fabrie ken heeft voor de vervaardiging van verven, chemische artikelen, kunstharsen, enz. voor onderschei dene industrieën en die op 't ogen blik importeert in alle landen van Europa, zal zich te Waalwijk vesti gen als fabriek voor de productie in Europa. De fabriek en kantoren zullen gevestigd worden op het industrie terrein aan de Haven, waarvoor aan de gemeenteraad in een spoed eisende vergadering van a.s. Dins dag zal worden voorgesteld een hal te bouwen. Het terrein zou zo geprojecteerd zijn dat spoedige uitbreiding van dit bedrijf mogelijk is. Dit bedrijf zal met mannelijk personeel wer ken, waarvan de hoegrootheid nog niet bekend is, maar dat in het be gin toch wel op een 5060 man kan worden gesteld. De bekende firma Levenbach te Amsterdam vormt, naar wij ver namén, de directie en een deel van de staf dezer firma zal zich in verband met dit nieuwe bedrijf in Waalwijk komen vestigen. Men is druk bezig met de plannen ie ontwerpen en hoopt einde Au gustus te kunnen aanbesteden. Het bovenstaande was reeds ge schreven, toen wij 't volgende prae- advies ontvingen Reeds enige tijd heeft ons College onaerhanaeiingen gevoerd met de dirëctie van de Stahl Finish Com pany te Raebody jyiass., welke het voornemen koesterde hier te lande een maatschappij op te richten met het doel de aoor haar in Amerika thans vervaardigde lederfmishes en resins in Neaeriand te gaan ver vaardigen. Deze onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat de fabriek in Waalwijk zal worden ge bouwd, waartoe uiteraard de ge- meente haar vólle medewerking heeft veneend, zulks te meer nog, daar de Stahl Finish Company voor noemd, de grootste fabriek van ie- dertmishes en resins in Amerika is en eveneens fabrieken heeft te Montreal m Canada. De hier te lan de op te richten maatschappij wordt de ötahl Cnemical Industries N.V., waarvan de oprichting op de meest korte termijn zal plaats vinden. In deze nieuw op te richten maat schappij zal worden deelgenomen door de Stahl Finish Company in Amerika en door de M. Leven oach N.V. te Amsterdam. Zolang de op te richten N.V, nog geen rechtsper soonlijkheid heett verkregen, zul len de nodige overeenkomsten met de M. Levenbach N.V worden aan gegaan, waarbij aan laatstgenoemde de bevoegdheid zal worden toege kend alle rechten en verplichtingen over te dragen aan de Stahl Chemi cal Industries N.V. Naar ons uit verkregen inlichtin gen is gebleken, zullen in het be drijf uitsluitend mannelijke werk krachten te werk worden gesteld. Met het oog hierop en mede in ver band met het karakter van dit be drijf achten wij de vestiging in Waalwijk van groot belang. De medewerking, welke de ge meente Waalwijk heeft te verlenen, bestaat in het beschikbaar stellen van een industrieterrein, het bou wen van een industriehal en 't ver- Kuren van bedoelde industriehal, voorlopig aan de M, Levenbach N. V. te Amsterdam. Met de deelgerechtigden in de op i te richten N.V. is overeenstemming j bereikt omtrent de plaats in de ge- 1 meente, waar de industriehal zal worden gebouwd. Om meerdere re- i denen wordt de voorkeur gegeven i aan een industrieterrein ten Oosten R.W.B. GAAT WEER TRAINEN. van de Zomerdijkweg. Voorlopig Aanstaande Dinsdag om 7 uur be gint de training weer voor de leden van RWB. die onder leiding zal staan van de nieuwe trainer de heer Bertens uit Tilburg, oud-Willem Il-er. Dinsdagavond trainen de gese lecteerde spelers, Woensdag de jeugd en Donderdag de overige se nioren. kan worden volstaan met een ter rein ter grootte van 3000 m2. Van belang voor de N.V. i.o. is, dat ter plaatse voldoende gelegenheid be staat voor een eventuele uitbrei ding van de fabriek. Op bedoeld terrein wordt ver der door en voor rekening der gemeente Waalwijk een indu striehal gebouwd. Omtrent in-

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1