ZwitsaletteB' „OORLOGSDOCUMENTATIE" wijdt gedegen studie aan huiden- en ledervoorziening j 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 JULI 1954 2 MARKT Nationale Mariahulde 1954 DEELNAME IN PAROCHIEEL VERBAND. Ambtelijk perfectionisme te verkiezen boven milde chaos ,,Goed stuk Hollands koop mansbeleid" Goering had Damesschoenen nodig I houd, afmetingen en inrichting van de hal is met de directie nauw overleg gepleegd, zulks i.v.m. de eisen, welke door de di rectie aan de interne inrichting van de industriehal worden ge steld. Het is n.l. zo, dat de ge meente alleen de kosten van de universele industriehal voor haar rekening neemt, terwijl de inbouwkosten geheel door de N.V. dienen te worden betaald. Een begroting van de stichtings- kosten van de industriehal ligt vertrouwelijk ter inzage bij de raadsstukken. Zoals reeds summier in het voorgaande is gesteld zal ten slotte de industriehal voorlopig aan de M. Levenbach N.V. te Am sterdam worden verhuurd, met recht van huurkoop en koop en zal in het huurcontract een be paling worden opgenomen dat de huurster de bevoegdheid heeft de rechten en verplichtin gen van het contract over te dragen aan de Stahl Chemical In dustries N.V., thans nog in op richting. Bij de bepaling van het huur bedrag is uitgegaan van een in- brengwaarde van de grond tegen ƒ,2.50 per m2, tegen welke prijs de grond ter plaatse normaal voor industriële doeleinden pleegt te worden verkocht. De annuïteit, welke voor de bereke ning van het huurbedrag is aan gehouden, is in overleg met de provinciale griffie geba seerd op een rente van 4 De overige posten van de exploita tie-opzet spreken voor zichzelt en behoeven geen nadere toelich ting. Indien de Stahl Chemical In dustries N.V. na verloop van en kele jaren de hal met terrein in huurkoop wenst te krijgen, dan wel tot koop wenst over te gaan, zal zoals te doen gebruikelijk is bij 't bepalen van de huur koopsom dan wel koopsom wor den uitgegaan van de restant boekwaarde. De exploitatie-opzet van de universele industriehal hebben B. en W. eveneens vertrouwelijk ter inzage gelegd. Resumerende stellen B. en W. voor a. de nodige credieten beschik baar te stellen voor de bouw van bedoelde industriehal op het in dustrieterrein aan de haven b. de industriehal te verhuren aan M. Levenbach N.V. te Am sterdam tegen een huurprijs van 6.620.^er jaar, met recht van huurkoop en koop, waartoe B. en W. het ontwerp-besluit ter vaststelling aanbieden. De op dit voorstel betrekking hebbende wijzigingen van de ge meentebegroting voor het jaar 1954 zijn ten slotte eveneens bij de raadsstukken ter inzage ge legd. r te Waalwijk op Donderdag 23 Juli a.s. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Spoedeisende vergadering. De leden van de raad der gemeente Waalwijk werden opgeroepen tot bij woning ener spoedeisende vergadering op Dinsdag 20 Juli 1954 te 19^2 uur ten gemeentehuize. i Punten van behandeling 1. Voorstel inzake het bouwen en verhuren van een industriehal. 2. Voorstel inzake verhoging van het toegestane crediet voor het maken van het bouw- en waterbouwkundig gedeelte van de bezinkinstallatie voor riolwater. 3. Wijziging begroting 1954. Prae-advies t Crediet voor bouw bezinkinstallatie. In de vergadering van 11 Febr. j.l. is als onderdeel van het bereids in uitvoe ring gebrachte plan om voor onze ge meente een doelmatig en afdoend riole ringsstelsel te scheppen, een crediet ge voteerd voor het maken van het bouw en waterbouwkundig gedeelte van de be zinkinstallatie met toebehoren. Dit crediet is gebaseerd op een door het Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten opgemaakte be groting van kosten, zulks op grond van een door het Rijksinstituut voor Zuive ring van afvalwater (R.I.Z.A.) gemaak te ideeënschets. Thans heeft genoemd Rijksinstituut het primitieve plan in con- creto en in details uitgewerkt en is ge reedgekomen met de definitieve bestek tekeningen met omschrijving en nieuwe kosten-begroting. Uit deze begroting dijkt, dat het aanvankelijk budget voor wat betreft de kosten voor grond- en betonwerk aanzienlijk verhoogd zal moe ten worden. Uit het grondonderzoek, met name bij de fonderingen ter plaatse, door de afdeling grondmechanica van de Technische Hogeschool te 'Delft ver richt is nl. gebleken, dat een aanmerke lijke grondverbetering moet worden toe gepast om „op staal" hetgeen ver eist is_te kunnen bouwen. Voorts is het om technische redenen noodzakelijk om het gedeelte Van de persleiding, ge legen op en nabij de zuiveringsbassins, te betrekken, bij het onderhavige bestek voor het bouw- en waterbouwkundig ge deelte van de bezinkingsinstallatie. Beide hier bedoelde omstandigheden nopen tot een verhoging van het aan vankelijk gevoteerde crediet. Een kostenraming tot 'het nieuw ge raamde bedrag ligt vertrouwelijk voor de leden ter inzage. B. en W. stellen voor dit verhoogde crediet beschikbaar te stellen, alsmede in verband hiermede de gemeentebegroting en de begroting van de dienst gemeentewerken voor het dienstjaar 1954 te wijzigen conform de ontwerp-besluiten. In dit Maria jaar zullen er enkele grootse Mariale manifestaties wor den gehouden op initiatief van het Nederlands Episcopaat. Op 14 Au gustus, de vigiliedag van het Feest Maria ten Hemelopneming, zal een algemene boetedag worden gehou den. 15 Augustus, het Feest van Maria ten Hemelopneming, vormt de inzet van een week van gebed en eerherstel en op 22 Augustus, het Feest van het Onbevlekt Hart van Maria, zullen in alle parochies de gelovigen zich aan Maria toewij den. terwijl te 's-Bosch een massale bijeenkomst plaats vindt ter huldi ging van de Moeder Gods, door een spel en een pontificale H. Mis. Des middags om 2 uur vangt daar in het stadion De Vliert een Maria-spel aan, waaraan 3300 personen mee werken; dit spel eindigt in 'n bloe menhulde aan Maria. Dan volgt een pontificale Avondmis, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alf- rink, Coadjutor-Aartsbisschop van Utrecht. Er is gelegenheid tot com municeren. De wisselende gezan gen, gecomponeerd door Prof. H. Andriessen, worden met begelei ding van blazers van Het Brabants Orkest uitgevoerd door 't Utrechts Kathedrale Koor, terwijl alle aan wezigen de gewone gezangen zullen zingen. Na de H. Mis volgt een toe spraak van Mgr. Alfrink en toewij ding aan Maria. De toegangsprijs is vastgesteld op 1.'*(een klein aantal plaatsen op de overdekte tri bune kost 2.50). Om nu elke parochie ln de gele genheid te stellen door een passen de vertegenwoordiging deel te ne men aan deze manifestatie, worden tot op 25 Juli a.s. voor elke paro chie minstens 25 plaatsen gereser veerd. Na die datum zullen de over blijvende plaatsen naar orde van binnenkomst der bestelling worden aangetekend. Parochianen van de Waalwijkse parochies, die aan deze nationale, grootse Mariahulde wensen deel te nemen, kunnen zich op geven bij de pastorieën van de vier parochies. Men dient met deze opgave echter énige spoed te betrachten. Laat ook katholiek Waalwijk een goede vertegenwoordiging zenden naar 's-Hertogenbosch op Zondag 22 Augustus. GESLAAGD. Onze stadgenote Mej. H. Berg mans, slaagde dezer dagen voor de cursus algemene ontwikkeling; zij genoot haar opleiding op het Pen sionaat St. Jozef te Dongen. MT S. 's-HERTOGENBOSCH. Overgangsexamens. Bevorderd van het 1ste naar het 2de leerjaar o.m. Afdeling Bouwkunde J. N. M. de Wit, Drunen. Afdeling Weg- en Waterbouw kunde A. v. d. Wiel, Drunen. Afdeling Werktuigbouwkunde: R. P. van Huiten, Drunen. C. B. L. A. Raming, Waalwijk. P. C. Smits, Heusden. C. Koogje, Waalwijk. Afdeling Electrotechniek. M. P. Heurter, Sprang-Capelle. J. A. A. M. van Berge-Henegou wen, Heusden. R. G. Sh. T. Wijffels, Waspik. Afdeling Bouwkunde: A. de Vaan, Heusden. Afdeling Weg- en Waterbouw kunde: M. C. P. Vissers, Drunen. Afdeling Werktuigbouwkunde: J. Th. de Munninck, Waalwijk. A. A. M. van Berge-Henegouwen Heusden. W. Th. v. d. Bosch, Vlijmen. Afdeling Electrotechniek: L. J. A. van Roy, Waalwijk. J. J. Stokwielder, Waalwijk. ZILVEREN JUBILEUM. De heer H. Klaassen herdacht de zer dagen het feit dat hij 25 jaar administrateur was van de parochie St. Jan. Zondag werd hij door het Kerkbestuur te zijnen huize in in tieme kring gecomplimenteerd en werd hem een geschenk aangebo den. Ook wij bieden hem gaarne onze gelukwensen. KINDJE VERDRONKEN. Vrijdagmiddag is 't 2-jarig zoontje René van de familie van Cromvoirt, wonende aan de Noorder Parallel weg (hoek Baardwijksestraat) spe lenderwijze in de Spoorsloot te rechtgekomen en jammerlijk ver dronken. Toen de moeder het kind miste en in haar ongerustheid op zoek ging, vond zij het voorover liggen in de modderige sloot, die vlak bij de ouderlijke woning loopt, 't Kind bleek reeds gestikt te zijn. Men kan zich de verslagenheid der ouders bij deze verschrikkelijke ontdekking voorstellen. Het mede leven met het getroffen gezin is dan ook algemeen. Dit droevig ongeval moge 'n waar schuwing zijn voor de vele kinde ren, die men vaak in en nabij deze Spoorsloot ziet spelen en niet min der voor hun ouders. RUSTIGE KERMIS. De Waalwijkse kermis 1954 Ls zeer rustig verlopen, zoals de Politie ons meedeelde. Slechts een geval van een beetje vervelende dronkenschap is er bekend. Deze persoon heeft gisteravond in het bureau gelogeerd. Maar voor de rest heeft de kermis zich gekenmerkt door een rustige prettige sfeer. Ook van fietsendiefstal, zoals nogal eens pleegt voor te komen, is heel wei nig gemerkt. Een bromfiets wordt ver mist. Ongetwijfeld zijn de maatregelen die de politie neemt met betrekking tot het afgesloten staan van de fietsen de oorzaak mede van dit gunstige verschijn sel. i i i KERMIS KENMERKTE ZICH DOOR AANRIJDINGEN. Er is over het laatste gedeelte van de kermisweek weer een groot aantal aan rijdingen te melden. Donderdagmiddag om 4 uur kwam de auto van de heer S. uit Eindhoven, toen hij voor een tegenligger moest afremmen en slipte, in aanraking met een op het Laageinde geparkeerd staande auto van de heer D. Hier was lichte schade. Een half uur later had er in de Sta tionsstraat een aanrijding plaats tussen de bestelauto van K. uit Waalwijk en de personenauto bestuurd door mej. H. eveneens uit Waalwijk. Mej. H. kwam uit de Bernhardstraat en wilde de Sta tionsstraat in zuidelijke richting indraai en; K. die naar het Noorden reed wilde haar voorrang verlenen, maar toen hij wilde afremmen bleek zijn voetrem niet goed te werken, zodat een botsing niet meer voorkomen kon worden; er was behoorlijke schade aan beide wagens, waarvan er een moest worden wegge sleept. Om half 7 was er een botsing in iets zuidelijker richting. De bestelwagen van v. L. uit Drunen reed over de Parallel weg van westelijke in oostelijke richting, terwijl een luxe wagen bestuurd door van O. uit Breda de Antoniusstraat wilde inrijden vanuit de Stationsstraat. Van O. verleende geen voorrang en ook hier een flinke botsing, met behoorlijk veel scha de; de wagen van v. O. moest worden weggesleept. Zaterdagmiddag om half twee was het Kruispunt Min. LoeffstraatBaardwijk sestraat de plaats van een botsing toen de motorrijder de V. uit Nieuw-Amster- aam voorrang moest verlenen aan een uit de Baardwijksestraat komende wa gen. Hij remde, slipte en kwam tegen 'n bus van de BBA, die verfschade opliep. De motor echter was aan de voorzijde flink verbogen. Zondag om kwart voor negen wil de de heer S. uit Tilburg zijn in de Grotestraat geparkeerd staande wagen achteruit zetten, toen hij werd aangere den door een andere wagen, die door reed. Het nummer van deze wagen is echter bekend. Hij zal achterhaald wor den, want de volkswagen liep flinke schade op. Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten B.B.A. KON HET VERKEER NIET AAN. i Stille sabotage van Rijksbureau bracht bevolking vele voordelen herder, zilveren halssnoer, herenbril. Verlorennikkelen wieldop, porte feuille met foto's, shagdoos, fietspomp, crickstarter, huissleutel, polshorloge, bril, 1 paar zwarte gehaakte dameshand schoenen, dameshalsketting, damespols horloge, vulpotlood, zwarte motorhand schoen, verchroomd vulpotlood, regen jas en onderjurk, portefeuille met geld en foto's e.d.. (later werd deze porte feuille teruggevonden maar het geld was er uit!), lipssleutel. VLOEDGOLF VAN DONAU IN HONGARIJE. Een losgeslagen Donau in Hon garije, waar duizenden mannen en vrouwen vertwijfeld vechten om 't gevaar te keren en waar reeds gro te gebieden onder water staan; een nog ernstige toestand in Tsjecho- slowakije; opruimingswerkzaamhe den in Oostenrijk, waar de schade aan de landbouw 85 millioen gul den bedraagt, en beraad tussen West- en Oostduitse autoriteiten over de onrustbarend hoge water stand van de Elbe, zijn de gevolgen van de zeer zware regenval van de laatste dagen in het stroomgebied van Donau en Elbe. Wij lazen in de Maasbode: „Wij geven er de voorkeur aan het beleid van het Rijksbureau voor Huiden en Leder (R.H.L.) in de bezettingstijd aan te dui den als een goed stuk Hollands koopmansbeleid. Voorzichtig, maar niet zonder moed en visie; gericht op een behoorlijke belo ning voor 't bedrijfsleven, maar met het inzicht dat grove oor logswinst geen stand houdt; steeds met twee grote doelein den voor ogen tussen de vele klippen der omstandigheden doorzeilend het behoud der in dustrie en de best mogelijke voorziening der bevolking. Het moge weinig heroïek hebben, met heroïek kan men geen za ken doen. Een beleid als dit pas te op deze plaats." ZWITSAl Tot deze eindconclusie komt de heer A. J. van der Leeuw in zijn boek „Huiden en Leder 1939 —1945", een bijdrage tot de eco nomische geschiedenis van Ne derland in de tweede wereldoor log, welk boek met steun van het bedrijfsleven verschenen is als no. 7 in de serie Monogra fieën van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Deze eer ste publicatie van het instituut op economisch-historisch gebied is uitgegeven bij Mart. Nijhoff in Den Haag. Het onderzoek naar de ge beurtenissen in de huiden- en ledersector in de bezettingstijd is ingesteld in opdracht van de minister van Economische Za ken, die wil beschikken over rapporten omtrent het werk in de jaren 1939-1945 van de 17 Rijksbureaux voor Handel en Nijverheid. Dat het Rijksinsti tuut na de sectoren Kolen en Textiel, waarover reeds meer beperkte studies zijn geschreven, thans de werkzaamheden van 't Rijksbureau voor Huiden en Le der door een wetenschappelijk medewerker onder de loupe liet nemen, werd veroorzaakt door het feit, dat over een vrijwel vol ledige documentatie kon wor den beschikt, terwijl daarnaast met de beschrijving van deze sector het licht kon worden ge worpen op een van de belang rijkste problemen van de bezet tingstijd de verhouding tussen verzet en collaboratie. Bovendien werd de kans aangegrepen om nog tal van aspecten uit de ja ren '40'45 als arbeidsinzet, Jodenvervolging, organisatie- dwang, bedrijfssluiting e. a. te schetsen. Het spreekt vanzelf, dat veel aandacht werd gewijd aan de voorziening van de gehele bevolking met een zo onmisbaar dagelyks gebruiksartikel als schoenen en reparatieleder. Van der Leeuw doet dit alles in een prettige en zeker geen dor-zake- lijke stijl, welke het boek, dat niet minder dan ruim 350 pagi na's telt, rijk gedocumenteerd en van een Engelse „summary" is voorzien, ook voor niet-insiders wel leesbaar maakt. Eigen stempel. De voornaamste gebeurtenis sen in de onderzochte sector, al dus de schrijver in zijn inleiding, zijn door economische factoren bepaald, die men „normaal" zou kunnen noemen, in de eerste plaats door de Nederlandse in- en exportbehoeften. De ambte naren, handelsmensen en fabri kanten van beide landen toon den zich voor het overgrote deel gewone zakelijke mensen, toe gankelijk voor redelijke argu menten. De Duitsers zagen de noodzaak van een minimum voorziening voor de Nederland se bevolking zeer goed in. Op 't betrokken Rijksbureau is tijdens de oorlog met élan en verant woordelijkheidsgevoel gewerkt. Gestuwd door de directeur, L. F. Verwoerd, die een eigen stempel op het RHL wist te drukken en die zijn medewerkers niet alleen wist te bezielen, maar ook ver antwoordelijkheid mee te ge ven, heeft men hard, heel hard gewerkt, steeds in de mening daarmee het nationaal belang te dienen. Op de lange duur heeft men de Duitse tegenspelers vaak met succes weten te beïnvloeden ten gunste van de voorziening in Nederland door middel van stille sabotage, trucs en „tech nische" argumenten. Het belangrijkste resultaat voor de bevolking is geweest, dat tot September 1944 de voorzie ning met reparatieleder op on geveer 60. van het normale is gebleven. De heer Van der Lee*w, die zich afvraagt of het gehele stelsel der Rijksbureaux niet volkomen onjuist is geweest en misschien een „milde chaos zoals b.v. in Frankrijk heerste, verre de voorkeur boven dit ambtelijk perfectionisme ver diende, is geneigd als antwoord op die vraag voor de ledersector de voordelen van het ordelijke Nederlandse stelsel hoger aan te slaan dan de nadelen. Het RHL heeft met succes op de bres ge staan voor een behoorlijke ren tabiliteit van het bedrijfsleven en gestreden voor behoud van de kern der industrie. Tenslotte heeft het en dit is volgens de heer Van der Leeuw een zeer grote verdienste ook de ge hele voor Duitsland bestemde productie in de hand weten te houden en het Nederlandse pro gramma steeds voorrang gege ven. Met succes heeft men ook het mannelijk personeel voor de „Arbeidseinsatz" weten te vrij waren. Schon der dritte Duidelijk liet de schrijver uit komen, dat vooral het persoon lijk optreden van de directeur er veel toe heeft bijgedragen een belangryk gewicht ten voordele van Nederland in de schaal te leggen. De vakkennis en het on- derhandelingstalent van de heer Verwoerd maakten het mogelijk, dat de Duitsers overspeeld wer den door Nederlanders, die zij formeel konden commanderen. Bekend is de uitspraak gewor den van 'n boze Duitser, die zich in 1943 liet ontvallen Herr Mink ist jetzt schon der dritte Deutsche Bevollmachtigte der völlig unter dem Einfluss des Herrn Verwoerd steht". De overeenkomst, die de .Ne derlandse lederindustrie vier jaar lang draaiende heeft gehou den, bestond uit de volgende af spraak Duitsland zou looistof fen leveren, Nederland schoenen uitvoeren. Het spreekt vanzelf, dat het RHL in het kader van deze ruiltransacties talloze dien sten aan de bezetter heeft bewe zen en een aanzienlijk deel van de lederproductie van leder en schoenen naar Duitsland heeft gedirigeerd, doch met bovenver meld belangrijk resultaat. Met de arisering, waartegen het RHL zich zoveel mogelijk verzette, hebben Himler en de zijnen bewerkstelligd, dat het „gezicht" van de huidenhandel totaal veranderd is. De honder den Joodse handelaars en em- ployé's zijn tot tientallen gere duceerd, een verlies, dat nimmer te herstellen is, aldus de schrij ver. Kaatsheuvel „Goldene Stadt". Het steeds nijpender worden de gebrek aan schoeisel, dat dooi de distributie niet werd verhol pen, werkte natuurlijk de clan destiene productie zeer in de hand. Daarbij kwam in de loop van 1942 en 1943 nog de sluiting van talrijke fabrieken, waardoor vele bekwame arbeiders werk loos werden. Wie zich aan de te werkstelling in Duitsland kon onttrekken en dat waren er velen begon clandestien te produceren. Vooral in Kaatsheu vel waren straten waar bijna huis aan huis schoenen werden gemaakt, waarby gehele families werden ingeschakeld, die aan de ze huisnijverheid grof geld ver dienden. Kaatsheuvel heette „Die Goldene Stadt" naar een bekenae Duitse film uit die da- De Duitsers wilden einde ty41 een razzia houden, waarbij geheel het stadje door 2000 man Holizei zou worden afgezet en ieder huis doorzocht, doch het RHL wist de zaak vele maanden uit te stellen en op slinkse wijze de bevol Icing te waarschuwen J oen eindelijk enkele tientallen lJuitse politiemannen Kaatsheu- Iflm doorsnuffeIden, konden slechts100 kg. Ieder en en kele leesten in beslag genomen worden. Duur Kerstcadeautje. In de hongerwinter werd het hoogtepunt in de schoenennood bereikt. Wie bij het zien van fo to s uit die maanden zijn blik iaat afdalen van de magere ge zichten langs de haveloze kle ding, vindt vrijwel steeds een nauwelijks als schoen te herken- nen vod aan de voet. -En hoeveel kinderen vierden niet de bevrij ding op blote voeten Na Dolie Dinsdag waren dan ook door de Duitsers minstens 2500 ton hui den, 800 ton leder en 300.000 paar schoenen aan de bevolking ontnomen, terwijl 1625 machi nes en 17000 stuks gereedschap pen uit de lederindustrie werden geroofd. Van der Leeuw memoreert ook nog de „Weihnachtsaktion'. Goering, die in 1942 het Duitse volk een vrolijke Kerstmis wilde bezorgen, decreteerde in de herfst van dat jaar dat met alle in de bezette gebieden nog grijp bare voorraden van niet strikt vitale aard de lege Duitse etala ges gevuld moesten worden. De totale actie kostte veertig mil lioen gulden, waarvan het RHL 4.5 millioen moest betalen, een bedrag, dat nooit is teruggekre gen. Voorwaar, een duur Kerst cadeautje Uiteraard hebben wij maar en kele meer spectaculaire facetten van dit boek hier kunnen be lichten. Wie het doorbladert zal echter ontzag krijgen voor het vele werk, dat Van der Leeuw heeft verzet (in anderhalf jaar tijd werkte hij maar liefst'een „toren" van dertig documenten doorvoor deze studie in 'boekvorm kon worden uitgege ven, een studie die zeker een be langrijke bijdrage betekent in de economische geschiedenis van ons land in de jaren 19391945. De volgende publicatie, eveneens van Van der Leeuw, in deze se rie zal zijn een beschrijving van het wel en wee in de sector Rub berindustrie en Bandenvoorzie- ning. Het Rijksbureau voor Huiden en Leder regelde ook de aan koop van schoenen en laarzen voor de in ons land gelegerde Duitse Wehrmacht. Daarbij deed zich een fraai incident voor toen het R.H.L. in December 1941 ontdekte, dat een „Wehr- machtsbezugschein", benodigd voor het bestellen van officiers laarzen, was gebruikt om 200 paar luxe damesschoenen te ko pen. Men meldde het een en ander aan de betrokken Duitse instanties, en een daarvan zou juist een brief op hoge poten sturen aan het „Luftgaukommando Holland", dat de „schein" had uitgeschreven, toen men er achter kwam, dat het een be stelling „des Herrn Reichmarchalls' (Goering persoonlijk) betrof. Het spreekt vanzelf, dat de instantie ijlings het concept van de brief terugnam TOUR DE FRANCE. WAGTMANS NOG STEEDS IN GELE TRUI. Het heeft weinig gescheeld giste ren in de 10e etappe van de Tour de France die leidde van Bor deaux naar Bayonne of Wagt- mans was zijn gele trui kwijt ge raakt aan de renner van de Franse Noord-Oost ploeg Bauvin, die maar 36 seconden achter Wagtmans staat in het algemeen klassement. In de etappe van Vannes naar Angers, waarin de strijdlustige Wagtmans een uitstekende tweede werd, liep hij zijn achterstand op de gele trui drager Bobet geheel in en weder om tooide het kostbare stukje tex tiel de taaie schouders van de Bre dase coureur. Na de eerste dag van de Tour kon Wagtmans zich drie dagen de gelukkige bezitter noemen van de gele trui; in de tijdrit echter op het Circuit des Essarts moest hij Bo bet de eer laten. Drie dagen heeft Bobet haar mogen dragen, toen was het Wagtmans weer die de maillot met een fel gebaar van de Franse schouders rukte. Ook in de 9e etappe, die Vrijdag verreden werd, handhaafde Wagt mans zijn 1ste plaats in 't algemeen klassement. Dit was de beruch te langste etappe van de gehele Tour, van Angers naar Bordeaux,

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2