I Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraaise Courant WAPENSTILSTAND. WAALWIJK BOUWT HAL UIT DE Reactie Tan C.N.V. en K.A.B. Collecte ten bate VOOR AMERIKAANSE INDUSTRIE Do Ideale Gezinszalf EEN BAARDWIJKSE KERM/S Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaai 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-ad verten ties speciaal tarief. rschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Br van BEURDENSTRAAT KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. VAN A.V.O. BIJ EEN BAARDWIJKS JUBILEUM VRIJDAG 23 JULI 1954. Uitgever Waalwykse Stuoniarukkerü Acitoon 'TKTtn i i.tj J t.1 redact eu r JAN T1ELEN Dit Iiiatl DE ECHO \W! HEI ZUIDEN - TT* 77e JAARGANG No. 59 De Franse premier Mendès-France heeft de race tegen de tijd gewonnen. Bijna letterlijk om vijf voor twaalf op de laatste dag van de termijn die hij rich ha l gesteld, 20 Juli, werd er tussen de onderhandelaars in Genève overeenstem ming bereikt over een wapenstilstand in Iudo-China, die op 28 Juli zal ingaan. Vanaf 26 April is daarover met horten en. stoten onderhandeld en tot het laatst toe bleef de onzekerheid of er overeen stemming bereikt zou worden. Maar Mendes-France een krachtfiguur zo als de na-oorlogse Franse politiek nog niet te zien heeft gegeven was zo vast van plan zijn voornemen uit te voeren, dat hij opdracht gaf de motoren van het vliegtuig dat hem naar Parijs zou te- ruc. brengen vanaf kwart voor twaalf draaiende te houden. Was er voor 12 uur geen overeenstemming bereikt, dan zou hij de Nationale Vergadering voor stellen dienstplichtigen naar Indo-China te sturen om een strijd op leven en dood met de Vietminh aan te gaan. Het is niet zover hoeven te komen, alle hinder nissen werden voor het ogenblik uit de weg geruimd en de strijd in Vietnam zal binnen een week worden gestaakt. Is er dus reden om te juichen? In ieder geval wel inzoverre er een eind komt aan een oorlog die tot voor kort geen uit zicht bood, omdat de Fransen na zeven jaar niet in staat bleken de communis tische opstandelingen te onderwerpen, maar integendeel steeds meer in het de fensief werden gedrongen doordat ener zijds hun militair potentieel ontoereikend was en anderzijds de Vietminh onbe perkte steun konden krijgen van het communistische achterland China. Maar hoe staan de zaken nu? Op de eerste plaats zal ook Vietnam verdeeld wor den volgens een demarcatielijn tussen de 17de en de 18de breedtegraad, zodat hier voorlopig dezelfde situatie ontstaat als in Korea, Duitsland en Oostenrijk. Hoe hopeloos zo'n situatie is hebben de af gelopen jaren geleerd, laatstelijk nog de conferentie in Berlijn voor wat Duitsland en Oostenrijk betreft en die in Genève zelf voor wat Korea betreft. Wel is er bepaald dat binnen twee jaar algemene verkiezingen in heel Vietnam zullen wor den gehouden met het doel de beide de len te verenigen. Typerend is dat zowel de communisten als de_ Fransen hebben betoogd dat de verdeling van Vietnam maar een voorlopige is, de laatsten om de Vietnamezen over te halen hun ver zet tegen de verdeling te laten varen. Men kan hun dat verzet moeilijk kwalijk nemen met de bovengenoemde voorbeel den voor ogen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. De Verenigde Staten hebben niet on der stoelen of banken geschoven dat zij zich zo ver mogelijk van een wapenstil stand zoals die nu gesloten is wensen te distanciëren, dat wil zeggen zo ver als ze kunnen zonder de Westerse eenheid te doorbreken. Die heeft in de afgelopen maanden trouwens toch al verschillende keren aan een zijden draad gehangen. Toen Foster Dulles al gauw na het be- gin van de conferentie Genève verliet en de Amerikaanse vertegenwoordiging overliet aan Bedell Smith, was dat niet alleen een blijk van wantrouwen tegen over de communistische bedoelingen, want als het alleen dat was geweest, had hij niet eens hoeven te komen. Maar de hele richting die de conferentie insloeg zmde Dulles niet en dat werd er niet beter op toen het in de richting van een verdeling van Vietnam ging. Mendès- France en Eden zijn er tenslotte in ge slaagd Dulles naar Parijs te krijgen en hebben althans een volstrekte Ameri kaanse afzijdigheid weten te voorko men. De Verenigde Staten weigeren echter de wapenstilstand te onderteke nen, al zullen ze die wel eerbiedigen. Daarom is ze alleen getekend door de militaire vertegenwoordigers van Frank rijk en de Vietminh. Ze zal ook niet gegarandeerd worden door de negen landen die aan de conferentie hebben deelgenomen ge zamenlijk, maar door elk afzonderlijk, om tegemoet te komen aan het Amerb kaanse standpunt. Het toezicht op de wapenstilstandsvoorwaarden is toever trouwd aan dè neutrale landen India, Canada en Polen. Voorts is ip de wa penstilstandsvoorwaarden opgenomen dat alle buitenlandse troepen uit Vietnam, Laos en Cambodja zullen worden terug getrokken en dat deze drie landen niet zullen mogen deelnemen aan een of an der militair bondgenootschap, zodat ze -zonder meer al uitgesloten zijn van een Zuid-Oostaziatisch defensiepact dat de Amerikanen nog steeds voor ogen staat. Zo staan de zaken na een maand of drie onderhandelen. Eén feit, dat mis schien nog slechts weinigen hadden dur ven verwachten, staat vast er is een wapenstilstand gesloten. Wat er bij komt, geeft aanleiding tot velerlei spe culaties, maar die ene troost blijft, al is het voor een gedeelte van hen die er het nauwste bij zijn betrokken waar schijnlijk een tamelijk schrale. Een suc ces kan het resultaat nauwelijks genoemd worden, omdat dat pas in de toekomst zal blijken en die is nog heel onzeker. De voorzitters van het Christelijk Na tionaal Vakverbond en van de Katho lieke Arbeidersbeweging, de heren Rup pert en Middelhuis, hebben resp. Maan dag en Dinsdag voor de radio commen taar geleverd op de verklaring van het N.V.V. waarin het de gereglementeerde samenwerking opgezegd heeft. De heer Ruppert ontkende allereerst dat de naoorlogse samenwerking zou zijn ontstaan, zoals de heer Oosterhuis had beweerd, uit het in de oorlog geza menlijk doorstane leed. Hij verklaarde dat het C.N.V. niets had ondervonden van solidariteit van de kant van het so cialistische vakverbond. Het volstrekte tegendeel is het geval, aldus de heer Ruppert. Voorts verklaarde hij dat de gereglementeerde samenwerking niet had geleid tot een socialistische eenheids- vakbeweging, zoals het N.V.V. had ge hoopt. De Nederlandse loon- en salaris- trekkenden waren in meerderheid trouw gebleven aan de confessionele vakbewe ging. Dat de verwachtingen van het N. V. V. niet in vervulling waren gegaan, zag de heer Ruppert als achtergrond van het besluit van het N.V.V. De af wijzing van het N.V.V. baseert het C. N V. op de overschatting door de socia listen van het weten en kunnen van de mens. Deze is tot het kwade geneigd en behoeft daarom een norm, een richtsnoer buiten zichzelf, in God. Daarom achtte de heer Ruppert Christelijke vakbewe ging geboden. Tenslotte deelde de heer Ruppert mee dat het besluit van het N.V.V. geen enkele invloed heeft op het beleid van het C.N.V. Wel hoopte hij dat de invloed op het beleid van het N.V.V. zelf niet al te ongunstig zou zijn. In dezelfde geest besloot de heer Mid delhuis Dinsdagavond zijn toespraak voor de K.R.O. Hij verklaarde dat de K A.B. het uittreden van het N.V.V. uit de Raad van Vakcentralen betreurt, om dat noch het Mandement, noch de hou ding van de K.A.B. volgens haar daai- voor de „hoogst gewichtige redenen" kunnen vormen die het reglement van samenwerking bedoelt. Hij toonde dit aan met een citaat uit de toelichting op dit reglement, er ten overvloede aan toevoegend dat er zich in de feiten geen verandering heeft voorgedaan. Boven dien heeft het N.V.V. van de ware strek king en betekenis van het Mandement weinig begrepen en er een mistekende voorstelling van gegeven. Volgens de heer Middelhuis is het duidelijk dat de bisschoppen, uit ervaring sprekend, niet uitsluitend en zelfs niet op de eerste plaats aan Nederland gedacht hebben toen zij hun vrees uitspraken voor het verlies van het christelijk geloof en de christelijke zeden in socialistische mi lieus. Met de bisschoppen is het bestuur van de K.A.B. van mening dat er in Nederland allerminst voldoende redenen zijn voor katholieken om zich bij socia listische verenigingen aan te sluiten om dat er op alle terreinen katholieke orga nisaties! zijn, wat in andere landen dik wijls niet het geval is. De heer Middel huis sprak de hoop uit dat de vrees voor terugval tot vroegere minder ide ale verhoudingen ongegrond zou zijn, maar anders zou de K.A.B. de strijd niet schuwen. BIJ HET BEZOEK VAN PRESIDENT COTY. Bij gelegenheid van het bezoek van President René Coty van Frankrijk, ont vingen wij van „Services Officiels Frangais du Tourisme" enkele kleine boekjes, die ten doel hebben de figuren van President en Mevrouw Coty, hun gezin en familie, hun omgeving en hun werk bekend te maken en Frankrijk ons in al zijn fascinerende schoonheid te doen zien. Het ene „Echos de France" vertelt ons van Monsieur et Madame Coty, over waar zij: verblijven, over de Franse re laties met Nederland, over de kinderen en kleinkinderen van het presidentelijk paar en tenslotte bevat het boekje een programma van het vierdaags verblijf van de Franse President. Het tweede boek „France" laat ons la doucè France zien zoals het is in al zijn schoonheid en karakteristieke pracht. Prachtige foto's bevat dit boek van be kende Franse steden en streken, van be kende gebruiken en gebeurlijkheden. Beide boekjes willen nu dezer dagen de banden tussen beide landen weer vaster worden aangeknoopt, het Neder landse volk doen zien wat Frankrijk is en wat er in Frankrijk te genieten en te bewonderen valt; en als zodanig beant woorden beide werkjes volkomen aan hun doel, zoals ook het bezoek van President Coty en zijn echtgenote even min nalaat indruk te maken op het Ne derlandse volk. KONINGIN EN PRINS j NAAR GRIEKENLAND. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen van 22 Augustus tot 3 Septem- bet in Griekenland verblijven om daar deel te nemen aan een reünie van Eu- ropese vorstenhuizen. Koning Paul van Griekenland heeft hiertoe volgens be- richten uit Athene onlangs 75 vorstelijke personen uit Europa uitgenodigd. Het verblijf in Griekenland bestaat uit een grote boottocht door de Griekse wateren. Daartoe zal een van de twee Griekse luxe-passagiersboten, de „Achil les" of de „Agamemnon", worden ge bruikt. In Athene heeft een góed-inge lichte woordvoerder meegedeeld, dat ook kening Boudewijn van België en koning Frederik van Denemarken de uitnodi ging hebben aanvaard, evenals ex-ko- ning Umberto van Italië en ex-koningin Giovanni van Bulgarije met haar zoon ex-koning Simeon. TIEN JAAR GELEDEN i DE MISLUKTE BOMAANSLAG OP HITLER. Donderdag 20 Juli 1944 zal voor Duits land en de gehele wereld een der meest dramatische data van de moderne ge schiedenis blijven. Op de bewuste dag j.l. Woensdag precies tien jaar gele den plaatste de luitenant-kolonel Claus Schenk Graf von Stauffenberg, de 35-jarige chef-staf van het reserveleger onder bevel van generaal Fromm, een tijdbom op nauwelijks enkele meters van Adolf Hitler in het hoofdkwartier in Oost-Pruisen. Met een donderende slag exploideerde de helse machine en even later spoedde van Stauffenberg zich naar her Berlijnse Hoofdkwartier om de dood van de Führer aan te kondigen Adolf Hitler overleefde echter deze aanslag. OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mijnhardt) tegen spijsverterings stoornissen. Prijs per llacon 1 1.05 Een vloedgolf van terreur spoelde voor de zoveelste maal over het kwij nende Duitse Rijk. Nooit hebben Hitier en zijn trawanten zich schrikkelijker ge wroken. Duizenden, die iets met de aan slag hadden uit te staan, werden on verbiddelijk neergemaaid. Een ware ra ge van arrestaties en moorden deed Duitsland op zijn grondvesten trillen. En nog diezelfde avond weerklonken de vinnige schoten, die Stauffenberg en denbricht en tal van onschuldigen stand rechtelijk doodden Maar gelukkig heeft de woeste ter reur die Hitier en zijn trawanten in bin nen- en buitenland die deze dwaze on mensen steunden overal ontketenden, r.ie; zo heel lang meer geduurd. ONGELUK IN OOSTENRIJK. Negen Nederlandse toeristen gewond- Een aantal Nederlandse toeristen is in Oostenrijk gewond toen een brug bij St. Johann instortte. Ernstig gewond wer den de Amsterdammers J. en E. Hegge- ler alsmede hun dochter Annemarie. Zij weiden samen met de minder zwaar gewonde Nederlanders Jacob en Fran- cisca Leijgraaf, Leonardus en Elfi Ak ker en Wïilem Garadin naar een zie kenhuis gebracht. Een andere Nederlandse toeriste, Ma rianne Bouman uit Maassluis, heeft een schedelbasisfractuur opgelopen toen zij eerder op de dag van een brug bij Ab- tenau viel. ZEVENTIEN ITALIAANSE MILITAIREN GEDOOD. In het gebied van Trento (Zuid-Tirol) is Dinsdag een autobus met Italiaanse militairen in een ravijn gestort. Zeven tien militairen kwamen om het leven; twee liepen ernstige verwondingen op. NEDERLANDSE SCHEEPSBOUW STREEFT AMERIKA VOORBIJ. Aan het einde van het tweede kwar taal van 1954 nam Nederland in de rij der scheepsbouwende naties de derde plaats in achter Gróot-B.rittannië en Duitsland. Op Nederlandse werven werd aan 130 schepen met 443.700 bruto re gister ton gewerkt, ruim 7,5 percent van alle tonnage, welke over de gehele we- reld in aanbouw was. De Nederlandse scheepsbouwindustrie handhaafde zich hierdoor niet alleen op het peil van het eerste kwartaal, maar passeerde boven dien de Amerikaanse werven, wier pro ductie halveerde. TRAGISCHE DOOD VAN NIJMEEGS CAFÉHOUDER. Een alom bekend en geacht caféhou der te Nijmegen, de heer F. A. Rissen- beek, is in de nacht van Zaterdag op Zondag op tragische wijze om het leven gekomen. In verband hiermee heeft de Nijmeegse politie Zondagavond laat de 27-jarige W. uit Nijmegen gearresteerd. Zaterdagavond kwam W. 't café bin nen en vroeg om 2 flessen bier, die hij echter niet wenste te betalen. Toen de caféhouder weigerde het bier te geven dat de late indringer hem over de tap kast heen een stomp tegen de borst. De heer Rissenbeek begaf zich daarop naar de telefoon om politiehulp in te roepen, waarop, de indringer hem een slag in de nek gaf. Twee stamgasten, die op het late uur nog aanwezig waren, bemoei den zich daarop met de affaire. Zij overmeesterden de wildeman en werk- ten hem de deur uit. Bij hun terugkomst j bemerkten zij echter tot hun ontsteltenis dat de heer Rissenbeek dood achter de telefoon op de grond lag. ROOFOVERVAL OP 21-JARIG j MEISJE. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een 21-jarig meisje uit Amsterdam op de rijksweg NijmegenVenlo het slacht offer geworden van een laffe roofover val, voorafgegaan door een poging tot moord. De dader, een naar schatting 25- jarige jongeman, wist te ontkomen. Het meisje bracht haar vacantie door in Mook en is waarschijnlijk Vrijdag avond in Nijmegen naar de bioscoop ge weest. Tegen middernacht keerde zij per fiets naar Mook terug via de rijks weg NijmegenVenlo. Onder de ge meente Heumen schijnt zij te zijn aan gesproken door de bewuste jongeman, die plotseling een zakmes of een ander scherp voorwerp te voorschijn haalde, waarmee hij het meisje enkele diepe steken toebracht in hals en linkerborst. Daarna maakte hij: zich op een herenrij wiel met medeneming van het handtasje van het meisje uit de voeten. Hij ver dween in de richting Nijmegen. Het meisje dat hevig uit haar wonden bloed de, wist zich desondanks nog voort te slepen naar het hotel Molenhoek, dat aan de rijksweg gelegen is. Hier waar schuwde men direct politie en dokters hulp. Nadat ter plaatse eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer overge bracht naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen. In de loopi van Zondag trad een aanmerkelijke verbetering in haar toestand in, die zich aanvankelijk door veel bloedverlies nogal ernstig liet aan zien. De rijkspolitie te Groesbeek heeft di- 1 reet een scherp en uitgebreid onderzoek ingesteld. JONGEN VERHANGT ZICHZELF. Zaterdagavond is een 11-jarige jongen uit Amsterdam op tragische wijze om het leven gekomen. De jongen speelde in zijn eentje op de zolder van de ouder lijke woning. Waarschijnlijk heeft hij getracht een van een balk omlaag han gend touw, waarvan het uiteinde in een lus gestrikt was, los te maken. Ver moedelijk heeft hij daarbij een trapje ge bruikt, dat omgevallen is, zodat de jon gen met het hoofd door de lus schoot. Toen een zusje een kwartier later op zolder kwam, vond zij het stoffelijk over schot van de jongen, die door verhan ging om het leven was gekomen. Duyvelaar in herhaling te treden, maar toch wilde ook hij B. en W. en de hele gemeente feliciteren met dit plan. Het had hem goed gedaan dat voor het bouwen van deze hal een plaatselijk architecten-bureau was ingeschakeld. Maar, vroeg de heer Duyvelaar ten slotte, hoe denken B. en W. te handelen met de aanbesteding. GRAAG BEREID. Burgemeester Teijssen begon zijn be antwoording van de verschillende spre kers met zijn dank te betuigen namens B. en W. voor de waarderende woorden die tot hem werden gericht. Wanneer hij de opmerking van de heer van den Ho ven moest beantwoorden, dan wilde hij vooraf opmerken, dat hier natuurlijk niet de vraag aan de orde was, of het col lege meer aandacht besteedde aan de industrie van elders, dan aan de eigen industrie. Komende tot de beantwoording van de vraag, of het gemeentebestuur de moge lijkheid miste om voor Waalwijkse za ken ook een uitbreiding tot stand te brengen, moest de voorzitter constateren, dat tot op heden het gemeentebestuur geen verzoek had bereikt. In een geval was er ooit een dergelijk verzoek geko men, maar toen waren er bijzondere factoren die hier een spaak in het wiel staken. Wanneer er echter een industrie in Waalwijk was, die behoefte had aan uitbreiding en die niet in staat was di rect deze uitbreiding tot stand te bren gen, dan zou de gemeente niet nalaten hierin de helpende hand te bieden. De heer Brouwer had blijkbaar het concept-huurcontract niet goed gelezen. Voor minstens 10 jaar werd de hal ver huurd, evenwel met het recht op huur koop en het recht op koop, op grondslag van de boekwaarde. De voorzitter onderstreepte de woor den van de Heer Mombers; inderdaad deze nieuwe vestiging was ook van bete kenis voor de gevestigde industrieën en zou de andere industrieën waar vrouwe lijk personeel in dienst was, geen con currentie aandoen. Wanneer dit project de nodige goed keuringen verworven zou hebben, ant woordde de voorzitter op de vraag van de heer Duyvelaar, zou de opdracht tot het bouwen via een aanbesteding gege ven worden. Dit zou wel een openbare aanbesteding worden, of er zouden 7 a 8 aannemers worden uitgenodigd in te schrijven; dit punt was echter in B. en W. nog niet besproken. Ten vervolge op de besprekingen van de medewerking ook aan plaatselijke in dustrieën, meende dhr. Duyvelaar zich te herinneren, dat indertijd de door de raad aan de WAMI verleende mede werking door Ged. Staten niet werd goedgekeurd, omdat het hier geen uit breiding van werkgelegenheid betrof. In derdaad, dit was een criterium, zei de voorzitter. En toen verlangde niemand meer iets te zeggen aangaande dit voorstel, en werd het zonder hoofdelijke stemming met algemene stemmen aangenomen en ken de voorzitter de raad gelukwensen met dit besluit. Het voorstel inzake verhoging van het toegestane crediet voor het maken van het bouw- en waterbouwkundig gedeelte van de bezinkingsinstallatie voor riool water leverde helemaal geen stof tot dis cussie of tot vragen en ging zonder meer onder de hamer door, evenals de met deze punten verband houdende begro tingswijzigingen, zodat burgemeester Teijssen spoedig tot sluiting van deze spoedeisende vergadering kon overgaan. In de komende dagen zal in Noord- Btabant de jaarlijkse collecte gehouden worden ten behoeve van de Nederlandse Vereniging A.V.O. (Actio Vincit Om nia). Deze vereniging verdient meer al gemene bekendheid en steun dan haar nog van de kant van velen toevalt. Hier is nochtans sprake van een natio nale, tot welhaast een begrip uitgegroei de, organisatie met 90 afdelingen, ver spreid over het gehele land, en nog een groter aantal adviesbureaux. H. M. de Koningin is haar beschermvrouwe. In de provincie Noord-Brabant zijn 8 afdelingen, gebundeld in een Provinciale Raad; werkt de A.V.O. in 17 advies bureaux (revalidatiebureaux) samen met de Kruisverenigingen en de Gewestelijke Arbeidsbureaux; geven ruim 140 corres pondenten in alle Brabantse gemeenten hun medewerking aan het A.V.O.-werk. Het doel van de A.V.O. is; de min- der-validen op te sporen; te trachten hen in het bedrijfsleven te plaatsen of hen aan een eigen nering of aan huis arbeid te helpen; voorts te bevorderen dat beschuttende werkplaatsen opgericht werden, waar de minder-validen met passende arbeid een behoorlijk loon kun nen verdienen; vervolgens, de minder- validen behulpzaam te zijn bij het ver krijgen van kunstledematen, invalide wagens, in één woord, de mindervaliden zoveel mogelijk op te heffen uit hun maatschappelijk isolement. Vermelding dient, dat de provincie Noord-Brabant steeds vooraan heeft gestaan bij de uit voering van de A.V.O.-doelstellingen. Stonden in 1953 bij het Centraal Bu reau te Amsterdam ruim 3000 minder validen ingeschreven, hiervan komt het hoogste percentage, namelijk circa 18,5 procent, voor rekening van de provin cie Noord-Brabant. Wie draagt nu de kosten van al die bemoeiingen van de A.V.O.? De Rege ring geeft subsidie voor bepaalde onder delen van het werk; het Provinciaal Be stuur subsidieert eveneens; van de ge meentebesturen wordt medewerking on dervonden. Echter, deze subsidies geven slechts een ondergrond voor de zich steeds uitbreidende taak en organisatie van de A.V.O. Een voornaam deel van de kosten 'moet opgebracht worden uit allerlei initiatieven van de A.V.O. zelf, waartoe dan behoort de jaarlijks» col lecte. De opbrengst hiervan is onmisbaar voor het op peil houden van het A.V.O.- werk. Wanneer de A.V.O. nu dus vraagt: „Geeft gij, die zo gelukkig zit een valide mens te mogen heten, door uw gift blijk van dankbaarheid voor dit geluk", dan lijkt dit niet ten onrechte gevraagd. Men steunt dan tevens een organisatie, welke er op gericht is een plicht van de ge meenschap tegenover de misdeelde me demens te vervullen. Voor wie op andere wijze dan via de collectebus van zijn sympathie voor het A.V.O.-werk blijk wil geven of A.V.O.- hulp van node meent te hebben, diene, dat het Provinciaal Bureau van de AVO in Noord-Brabant gevestigd is: Stations weg 9 's-Hertogenbosch. OOK PLAATSELIJKE INDUSTRIEËN KUNNEN VAN DEZE FACILITEIT GENIETEN. De spoedeisende vergadering die de raad van Waalwijk Dinsdagavond hield was een korte, maar daarom niet te min belangrijke vergadering. Twee besluiten van verstrekkende betekenis zijn er genomen; op de eerste plaats de bouw van een Industriehal voor een Nederlandse maatschappij van de Stahl Finish Company te Paebody Mass. in Amerika en voorts een besluit tot verhoging van het crediet voor het maken van het bouw en waterbouwkundig gedeelte van de bezinkinstallatie van rioolwater; beide voorstellen van B. en W. hadden de enthousiaste instemming van de raadsleden. na een tijd van 15 jaren heeft genoem de firma het recht de hal te kopen of in huurkoop te aanvaarden, wordt dan de jaarlijkse huurprijs, die slechts voor 10 jaar is vastgesteld in rekening ge bracht. Ook de heer Mombers had met ge noegen de uiteenzetting gelezen; de Stahl Finish Company had het dus aangedurfd als eerste Amerikaanse firma zich uw Nederland te vestigen. VOORDELEN VOOR PLAAT SELIJKE INDUSTRIE. Met deze vestiging, aldus de heer Mombers, werd bereikt, dat de spreiding van de Waalwijkse Industrie wordt ver groot. Bovendien brengt deze vestiging de lederindustrie in een gunstiger posi tie, juist omdat in deze nieuwe hal pro ducten worden vervaardigd, die eerst moesten worden geïmporteerd. Een in teressante bijzonderheid noemde de heer Mombers tenslotte het feit, dat de ge vestigde Waalwijkse industrie geen concurrentie wordt aangedaan wat be treft het vrouwelijke personeel. Deze nieuwe industrie werkt immers alleen met mannelijke arbeiders. De heer van iSeters verklaarde ook verheugd te zijn, dat hier weer werk gelegenheid werd geschapen, vooral om dat het werkgelegenheid: voor mannen was. En ook hij bracht nog even de kwestie van de faciliteiten van de Waal wijkse industrie ter sprake. Het was geen gewoonte van de heer Toen voorzitter, burgemeester Teijs sen, deze vergadering, waarbij de heet van Os, zoals hij bericht had, niet aan wezig kon zijn, geopend had en het voorstel tot het bouwen van een Indus -riehal (uitvoerig toegelicht in het prae- advies, waarvoor we U naar ons vorig nummer verwijzen) aan de orde had ge steld, was de heer van den Hoven de eerste die naar aanleiding hiervan het woord voerde. Hij meende wel dat het college zeer verheugd zou zijn, dit voor scel te kunnen doen, en dat met hem al le raadsleden zouden instemmen met de ze blijdschap. Toch wilde hij de aan dacht vragen voor het volgende: Men ging nu voor een volkomen nieuwe in dustrie een hal bouwen, maar, zei hij, in onze stad zijn verschillende zaken die ook tot de goede naam van Waal wijk hebben bijgedragen. Bestaat er vooi deze bedrijven ook niet de mogelijkheid, dat de gemeente de bouw van een in dustriehal voor hen bekijkt. Persoonlijk, ging de heer van den Ho ven verder, zijn mij twee gevallen be kend, die heel gratig bij U zullen komen. Want juist deze investering brengt in deze tijd grote moeilijkheden met zich, deze allereerste moeilijkheden worden voor een grote kapitaalkrachtige Ameri kaanse zaak weggenomen, terwijl hier in Waalwijk zaken met dezelfde moeilijk heden kampen. De heer Brouwer viel de vorige spre ker bij, waar die hulde bracht aan B. en W. Ook hij had een vraag en wel deze: Er bestaan in Baardwijk grote plannen voor Zaterdag 31 Juli, Zondag 1 en Maandag 2 Augustus; dan wil men daar een groot festijn organiseren in en rond het patronaat. Zoals bekend immers bestaat er sinds enige tijd een uitgebreid comité dat de voorbereiding voor de viering van het 25-jarig bestaan der St. Clemensschool en voor de huldiging van de zilveren onderwijzers, de heren G. Veltman en G. Smits op zich heeft genomen. Dit comité van oud-leerlingen heeft reeds verschillende acties georganiseerd, zoals we noemen een actie onder de oud-leerlingen van de St. Clemensschool, de oranje-koeken-actie op Koninginne dag, de loterij, waarvan dezer dagen lo ten zijn of zullen worden aangeboden; maar men wil het feest groots opzetten, en naast het aanbieden van een cadeau aan de school, een huldiging van de ju bilerende onderwijzeres, heeft men het plan er vooral een feest voor de school gaande jeugd van te maken. Om echter over de nodige middelen te beschikken heeft het comité uitgezien naar nog een actie en deze gevonden in de wel zeer aantrekkelijke vorm van een Baardwijk- se Kermis. Deze Baardwijkse kermis wordt een soortement fancy-fair, maar een fancy- fair met heel bijzondere aantrekkelijkhe den en in een heel bijzondere vorm. Wilde men aanvankelijk deze actie voeren aan de vooravond van de Waal wijkse Kermis, thans heeft men besloten, om niet in het gedrang te komen met de exploitanten van de echte kermis, deze Baardwijkse kermis te houden op Za terdag 31 'Juli, en Zondag 1 en Maan dag 2 Augustus. Deze fancy-fair, of Kermesse-d'été of hoe U het ook noemen wilt, wordt ge houden in en rond het patronaat, zoals we al zeiden. In het patronaat zal het grote rad van avontuur worden opge steld en daar zal een gezellige bar wor den ingericht. Buiten, voor en rond de kiosk, zal een dansvloer komen te lig gen, voor een schitterend bal cham- pêtre, en zullen de diverse attractieve vermakelijkheden een plaats vinden. Er zal een feestelijke versiering en verlich ting worden aangebracht, kortom alles wordt gedaan om het feest zo gezellig mogelijk te maken. Het comité wil dit evenement dan ook reeds zien als een onderdeel van de feestelijkheden bij gelegenheid van het zilveren schooljubileum, een onderdeel van het feest, dat door geheel de St. Clemensparochie meegevierd moet wor den. Want daar is waarachtig wel alle re den toe. De St. Clemensschool immers betekent een grote weldaad voor dit stadsgedeelte. Voor de tegenwoordige generatie is het heel vanzelfsprekend: een eigen school in de eigen parochie. Maar vijfentwintig jaren geleden moest de Baardwijkse jeugd naar Waalwijk om onderwijs te genieten en vooral zij heb ben indertijd beseft wat het zeggen wil de: een eigen school in de eigen pa rochie. De dankbaarheid hiervoor moet tot uiting komen op dit feest, dat medio September gevierd zal worden; en deze dankbaarheid zal zich vooral moeten richten op de figuren van de twee onder wijzers die vanaf de oprichting aan de Baardwijkse school verbonden zijn ge weest; die vijfentwintig jaren de Baard wijkse jeugd hebben onderricht en heb ben gevormd, zijn voorgegaan op de weg naar het volle leven: Het hoofd van de School, de heer G. Veltman en de onderwijzer de heer G. Smits. Beiden nemen een bijzondere plaats in in het Baardwijkse gemeenschapsleven, beiden zijn daaruit niet meer weg te denken, want ook naast hun taak op de school, hebben zij steeds in alle opzichten deel genomen aan het verenigingsleven, dit gestimuleerd en gedirigeerd, naar hun beste vermogens en volgens hun beste inzicht. Dit alles overwegende komt men tot de conclusie dat er alle reden is, deze bijzondere feiten niet onopgemerkt voor bij te laten gaan, integendeel er een feest van te maken, dat de bijzondere betekenis van deze jubilea in een dui delijk licht plaatst en dat de dankbaar heid vertolkt van alle Baardwijkse in gezetenen, parochianen van St. Clemens; een feest ook, dat de jeugd van vandaag meer waardering bij brengt voor het be zit van deze school en voor het werk

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1