miSHEÜVEL m Waaiwijkseen Langst Courant m De nieuwe instrumenten uitgereikt Eerste Diploma-uitreiking R.K. Huishoud- en Industrieschool „St. Angela" te Kaatsheuvel. OUDERAVOND. éérst nog King's Cross! Een succesvol eerste jaar. V V De Pater Fortisschool en het Mater Amabiliswerk. Wie op vacantie gaat, merkt altijd dat er bijna iets vergeten zou worden. Laat U dat niet met Uw King's Cross-sigaretten gebeuren! Die horen er óók in Uw vacantie bij Dan heeft U dubbel plezier! KINGS De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! FEEST BIJ „APOLLO". VRIJDAG 30 JULI 1954. Uitgever Waalwykse Stoomdrukkere Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 60. Abonnement 19 cent per weck 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per ni.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO' Vrijdagavond öm 8 uur was ,er grote belangstelling in de R.K. Huishoud- en Industrieschool St. Angela, waar naast het volledige bestuur, het corps van do centen, ook zeer velen ouders van de leerlingen aanwezig waren op de eerste diploma-uitreiking aan de leerlingen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Wennekes, opende de bijeen komst. Hij sprak Dat U, beste ouders en leerlingen, vanavond nu we de resultaten van een leerjaar gaan overzien met ons tesamen bent in deze school, geeft het bestuur, de directrice en de leraressen, vele redenen tot verheugenis. In September '53 nu een jaar ge leden kon de Stichting H.H. School St. Angela, na vele jaren van moeizaam vechten voor de totstandkoming, het eerste leerjaar beginnen, met volop alle moeilijkheden, die doorgaans aan elk be gin verbonden zijn. Wij staan nu aan het einde van het eerste leerjaar en het bestuur van deze school mag zeer ver heugd zijn over hetgeen door de toewij ding van de Directrice en haar leer krachten, tesamen met de leerlingen be reikt is. De dagcursus, twee-jarige primaire opleiding, had in haar hoogste klas A en B veertig leerlingen. Drie meisjes verlieten de school, wegens ziekte van zichzelf of wegens ernstige ziekte thuis: twee meisjes gingen niet op voor het examen; drie werden, jammer genoeg, te licht bevonden en aan de overige, 32 in getal, mogen we hedenavond een diplo ma of getuigschrift uitreiken. Van deze 32 meisjes, verkrijgen 21 geslaagden, die het eerste opleidingsjaar op een VGLO volgden en met succes het tweede jaar op deze school verder gingen, 'n diploma van de IH.H. School. Aan 7 meisjes, die het eerste school jaar op een Nijverheidsschool elders waren en dit jaar hier hun studie af maakten, kunnen wij hetzelfde diploma uitreiken, maar dan ex artikel 29 der Nijverheidsonderwijswet. Vier meisjes waren in de theoretische vakken niet voldoende sterk, maar waren in de prac- tische vakken dermate goed, dat de school hen gaarne een verklaring be treffende het met succes volgen van de practische vakken medegeeft. De cijfers door de geslaagden in de verschillende vakken behaald, tonen dat hier met groot succes gewerkt is. Aan de jonge dame Corry Luxemburg werd een extra prijs uitgereikt voor haar zeer bij zondere prestatie in het vak „actuali teiten", met een 10 beoordeeld. Ik meen, dat wij allen, Bestuur, docen ten en leerlingen en ook U, ouders, met voldoening op de resultaten van dit eerste schooljaar mogen terugzien. Maar, beste meisjes, begrijp wel, dat wat de school jullie medegeeft, dat moet in toe passing gebracht worden, willen jullie daarvan later de vruchten plukken. Beste ouders, ook U wensen wij van harte geluk met de door uw kinderen behaalde resultaten, maar ook U moogt begrijpen, dat Wat de school uw doch ter heeft geleerd en nu medegeeft, veel belangrijker is voor de toekomst van uw kind, dan voor wat zij U nu behulp zaam kan zijn in uw huishouden. De meisjes van nu, zullen straks de Moe ders zijn van onze toekomstige gezinnen, waarvoor weer een andere tijd bepalend zal zijn waarschijnlijk een veel moei lijker tijd, dan die waarin li nu leeft. Moge dan onze gezinnen, gezonde, godsdienstige gezinnen zijn. Gezonde ge zinnen zijn gezellige gezinnen en alles is er netjes en verzorgd. Dan zijn vader en de kinderen graag thuis. U begrijpt toch hoe belangrijk dat is. Daarom moet U nu voortbouwen op wat de school bij uw kinderen heeft bereikt en dat net zo goed op het punt van karaktervorming en godsdienst, als van naaien, koken enz. Geeft uw kinderen gelegenheid thuis te doen en te onderhouden, wat hen hier met toewijding geleerd is. iBouw daarop voortLaat uw meisje gerust thuis mee aanpakken, maar besef, dat het even 'be langrijk is, dat ge uw kind Voldoende gelegenheid geeft tot goede ontspanning. Ook hierbij wil de school U nog gaarne helpen. Voor de jongere meisjes van 14 17 jaar beginnen er dit jaar in Sep tember z.g. jongerenclubs en voor de ouderen het Mater Amabiliswerk. Dit werk wordt hier in dit gebouw gegeven, het heeft een vormend karakter, dat niet op schoolse lessen gebaseerd is en waar in een ruime plaats aan gezonde, goede ontspanning is ingeruimd. Ben enkele middag in de week is er mee gemoeid; wij willen het U voor uw kinderen, die nu dt H.H. School verlaten, len ook voor uwe andere meisjes van harte aanbeve len. Ook vestig ik uw aandacht op de mogelijkheid om uw kind nog een ver dere opleiding te laten volgen, in de vorm van een cursus naaien, koken, enz. aan de IH.H. School. De directrice geeft U hierover gaarne inlichtingen. Mocht II nu nog een dochter op deze school hebben of krijgen, dan zou ik U graag nog iets op het hart willen bin den. Ga, in de daarvoor gestelde uren, eens over uw kind' praten met de direc trice of haar lerares. Het is in het belang tvan uw kind. De opvoeding van het kind behoort primair aan de ouders, de school vervult een aanvullende taak en daarom is samen werking tussen ouders en school zo uitermate belangrijk. Dat bereikt ge on dermeer door uitwisseling van gedach ten, door eens te gaan praten en te gaan horen. 1 'I I I I Beste ouders, bestuur en leraressen verheugen zich dat U vanavond hier bent. 'Deze contacten tussen ouders en school zijn zeer belangrijk, want het gaat om uw kind. De school, niet alleen on ze school, moet in Uw leven zijn, ter wille van uw kinderen. IWil daarom de gelegenheid tot contact, die de school U bij tijd en wijle zal bieden, benutten, opdat de school haar taak tegenover uw k:nd zo goed mogelijk kan vervullen. Wil ook uw medewerking aan de school geven, door te 'bevorderen en er danig op toe te zien, dat uw meisjes de lessen steeds regelmatig volgen. Dat ze voor de primaire dagcursus nog leer plichtig zijn, iifer een reden voor, maar deze is zeker niet de belangrijkste. Veel belangrijker is het feit, dat uw meisje bij iedere les, die het verzuimt, iets tekort komt. Ook bij iedere les waarbij zij niet oplet, of haar best niet doet, mist zij iets. Daarom, ouders, dit dringend be roep op U, om met de school mede te werken en er op toe te zien, dat uw meisje en ook Uzelf het niet te licht opneemt. En als dit geldt voor alle vakken, dan zou ik desondanks de na druk willen leggen op het vak godsdienst en godsdienstige vorming. Onze jeugd van nu, zal straks werkelijk op dit punt wat houvast erg goed kunnen ge bruiken en zelfs nodig hebben. Als we met ons allen willen werken voor een betere maatschappij, dan zullen de ouders in de eerste plaats een hoge opvatting van hun taak moeten hebben. En als we nu overgaan tot de uitrei king van de diploma's, dan wil ik eerst nog de directrice en de docenten namens het bestuur hartelijk danken voor de ho ge opvatting van het werk dat hen door het bestuur is toevertrouwd en nu op nieuw in vol vertrouwen in handen ge geven wordt. De Directrice, Mej. Gedde, was even practisch in haar korte toespraak tot de aanwezigen. Zij vroeg de ouders reke ning te willen houden met de vastgestel de spreekuurtijden. Natuurlijk, zegt zij, sta ik U altijd gaarne te woord en 'met mij ook de leraressen, maar II moet daarnaast bedenken, dat wij tijdens de schooluren ons volledig moeten kunnen inzetten voor de leerlingen. Na de vacantie zal er voor de meis jes opnieuw weer gelegenheid worden geboden om cursussen te volgen. O.a. de middag-cursus naaien, waarin 't hoofd vak naaien is, daarnaast godsdienstige vorming, dus algemene ontwikkeling met zang en gymnastiek. Van uw komst ver wachten wij, dat U uw meisje trouw zult sturen richt uw eigen werk daar naar in. Verder is er ook een avond cursus naaien, die gegeven wordt op Dinsdag- en Woensdagavond van 7 9,30. De bedoeling is om deze meisjes van tijd tot tijd een ontspanningsavond aan te bieden. Dan begint in September ook de cursus voor de jongeren, waar van U morgenavond op de Oudersavond meer zult horen in de Gildenbond. Gelijk met deze zakelijke mededelin gen, wil ik ook de gelegenheid waarne men, II allen te danken voor 'het ver trouwen dat ik van U mocht ondervin den. Gaarne wil ik U in de toekomst blijven helpen. Mede breng ik vanaf de ze plaats een heel hartelijk woord van dank aan alle leerkrachten, voor 't har de werken en alle 'hulp, die zij mij ga ven in dit eerste moeilijke jaar van onze school. Ik ben er dan ook van over tuigd, dat we, als we zo blijven werken, 't volgend jaar 'n nog mooier succes zullen boeken. Moderator Kapelaan Verheijen ving met een gelukwens aan leerlingen en ouders aan. Hij wees op het moeilijke werk, dat de opening der school vooraf ging, voor welk werk wij de initiatief nemers niet dankbaar genoeg kunnen zijn. De tijden zijn veranderd en de nieuwe tijd vraagt meer ontwikkeling en vorming. De toekomende tijd zal nog hogere eisen stellen. Hij zegt blij te zijn voor de goede opkomst, waarin hij een medeleven ziet. Hij vraagt hiervan in de toekomst bok verzekerd te mogen zijn. Met een kleine tractatie door de leer lingen aangeboden, werd deze eerste succesavond gesloten. Getuigschriften: 'Primaire opleiding in gevolge art. 29 der N.O.-wet R. Sprangers, J. Driessen, A. Klijn, A. Hendriks, B. Beerens, T. Lips en Sj. Vugts. i Primaire Opleiding, waarvan 1 jaar V.G.L.O. C. Luxemburg, R. 'Molenschot, T. 'Mo lenschot, J. Nouwens, B. Schoenmakers, J. Verboven, Sj. v. Laarhoven, L. Da- men, J. v. Gorkum, D, Dingemans, J. v. Gulik, F. Damen, J. v. Laarhoven, T. Laros, Th. Moreval, R. Snoeren, M. de Gouw en C. Zijlmans. Getuigschrift practische vakken J. Bert-ens, R. Grootswagers, Fr. de Jong en M. van Bruggen. Kaatsheuvel mag zich momenteel ver heugen over de grote belangstelling die aan de dag wordt gelegd voor de vor- j ming van de schoolvrije jeugd. Moge er dan op dit gebied een tekort geweest zijn in deze tijd, die veel meer eisen gaat stellen aan de vorming van onze jongens en meisjes, die van de lagere school in het bedrijfsleven worden inge schakeld, de laatste jaren worden initia tieven genomen, die een bewijs leveren, dat er getracht rwordt zelfs met het bren gen van grote offers, de 'jeugd op te Vangen en 'haar dat te bieden, wat ze ip de toekomst nodig kan hebben om het volle leven te kunnen, aanvaarden. 't Was op initiatief van de besturen van de Stichting Pater Fortis en Mater Amabilisschool, dat Zaterdagavond in de Gildenbond een oudersavond 'belegd werd voor de vaders en moeders van de schoolvrije jeugd, die ondanks het feit, dat er meerdere attractieve feestelijkhe den in dezelfde avond plaats vonden, zeer grote 'belangstelling had. De heer Wennekes opende als voor zitter van de Stichting de iavond Jnet een welkom, daarbij, wijzend op de nood zakelijkheid, dat er voor de jeugd iets gedaan wordt om haar klaar te maken voor de toekomst. Er is veel veranderd sinds vroeger, zegt de heer Wennekes; de moderne tijd, de oorlog, de techniek, de noden en behoeften van nu, de radio, de televisie enz., maken het leven niet gemakkelijker om het te aanvaarden. Zich hieraan aan te passen is de zorg die wij te dragen hebben en moeten, we ten op te lossen. Pater Reginald zal over dit onderwerp deze avond spreken en de weg wijzen naar de richting, die in geslagen moet worden om de jeugd die levenservaring bij te 'brengen om onze jongens tot flinke kerels en onze meisjes tot goede moeders te vormen. Pater Reginald noemt Kaatsheuvel al een moderne plaats. Is het 'Pater Fortis- verk nog slechts onlangs begonnen in Maastricht, Eindhoven en 'Den Bosch, nu volgt na Tilburg ook reeds Kaatsheuvel met de uitvoering van deze plannen, 't Is broodnodig dat voor onze jongens en meisjes iets gedaan wordt om hen meer levenservaring bij te 'brengen. Ons la ger onderwijs, dat ingesteld is op exa menwerk en ook het huisgezin van de arbeider, waar de zorgen om het be staan de gelegenheid onmogelijk maken de kinderziel gunstig te 'beïnvloeden, kunnen deze levenservaring niet bieden. Daardoor is het in doorsnee onmogelijk, dat de jongens en meisjes uit de arbei dersklasse iets bereiken. Vader draagt de sfeer van het arbeidsleven, dat in zijn gehele wezen is doorgedrongen me de mee naar huis. De ongevoeligheid van een werkgever, het lage niet toe reikende loon, de zorgen in het gezin, de critiek op elk gezag zo wereldlijk als geestelijk, wordt mogelijk ondoordacht geopenbaard, maar gaat niet langs het kind heen. Het oog, het oor en het ver stand van het kind staan open. Voor het geestelijk contact met het kind is geen tijd en gaat het na de lagere school naai het 'bedrijfsleven, dan is zijn eerste entree een ontgoocheling, die iets kapot maakt in de kinderziel. Dat arbeid adelt, dat er een reinheid te beleven is, dat er een gezag, is dat op God berust, wordt hem bij de eerste ervaring een leugen, want de jongen mist elke levenservaring, die hem op school niet is bijgebracht kunnen worden en die 'het huisgezin met zijn zorgen mist. Elke levensvorming is hem onthouden, zowel in school, als ambachtsschool als in huis, omdat al deze gelegenheden 6lechts een eenzijdige ontwikkeling heb ben en de algehele ontwikkeling ver waarlozen. Er staat een scheidsmuur tussen school en 'huis en het arbeidsmilieu. En waar die voorbereiding voor het volle leven gemist "wordt, is de eerste kennis making daarmede een teleurstelling. Er is geen verantwoordelijkheidsgevoel aan gekweekt, er is geen contact gezocht met de kinderziel op sexueel gebied en de eerste kennismaking op de fabriek is in woord en daad een verloochening van wat het kind meende dat heilig was. Er moet contact gezocht worden om levens ervaring bij te 'kunnen brengen. Het kind moet vorming krijgen in veie zaken. De Pater Fortisschool poogt dat te brengen, niet door schoolse lessen, doch door contact met de jongen te krijgen, hem liefde en verantwoordelijkheid bij te brengen voor de arbeid, zijn vrije tijdsbesteding te maken tot genotvolle verpozing, waarmede het latere gezins leven gebaat is en hem in te wijden in een omgang met 'het meisje, die de lief de tot elkaar als iets heiligs maakt. Ei moet getracht worden het leven van de jeugd weer tot iets moois te maken en de Pater Fortisschool zal daarvoor de gelegenheid bieden, als deze op uw al ler medewerking kan rekenen. Na een korte pauze, waarin een ver versing wordt aangeboden, krijgt Mej. Gedde gelegenheid iets over het Mater Amabiliswerk en het werk der Jongeren- ciubs te zeggen. Zij doet dit in een kort doch glashelder betoog, er op wijzend, dat het hoofddoel van het meisje, dat in het productieproces wordt ingeschakeld toch het ideaal blijft eens huismoeder te worden. Daarom moet de gehele vor ming van het meisje 'hierop berusten. Het idee van dit mooie gezinsleven moet in het Mater Amabiliswerk gesteund wor den. De school heeft daarvoor een kern program, met voornamelijk godsdienst onderwijs, levensvorming, dienstvorming, doktersvoorlichting in verband met het moederschap, opvoedkunde en verpleeg kunde, beperkt tot wat nodig is voor het gezin. Daarnaast een ontspannings programma, daar de boog niet steeds ge spannen kan zijn. Er moet geleerd worden een sfeer te scheppen, waardoor de mogelijkheid ge boden wordt man en kinderen aan het verblijf in het gezin te binden. Sport, spel en muziek in de juiste keuze toe gepast, zijn middelen, die deze sfeer mede helpen scheppen. Dit voor meis jes van 17 tot 25 jaar. De jongeren van 14 tot 17 jaar wor den in jongerenclubs gevormd in weke lijkse lessen van 4 uren met godsdienst onderwijs, huishoudonderwijs en sport, spel en zang; daarnaast een week met levensvorming op godsdienstige grond slag, naaien en koken en sport en spel. Deze jongerenclubs moeten een grond slag vormen voor het verdere Mater Amabilisonderricht. 'Mej. Gedde sluit met een oproep tot medewerking en gebed tot het slagen van wat hier 'begonnen wordt. Als daarna de heer Wennekes enige toelichtingen geeft van meer practische aard, wijst de Weleerw. Heer v. Oort er op, dat de opvoedingstaak niet alleen het werk is van de ouders, doch dat ook de kerk hierin een taak heeft, daar de vorming moet gebaseerd zijn op de ka tholieke godsdienst. Hij spoort aan tot spontane medewerking, want er is niets zo teleurstellend: voor 't kind dan te moe ten constateren, dat de ouders hun me dewerking onthouden. Wethouder Beerens, die namens het gemeentebestuur het woord voert, brengt dank voor de voortvarendheid waarmede hier een zaak is ter hand genomen, waarin de heer Franken van de dienst Maatschappelijke zorg het initiatief nam. Met volle medewerking van het ge meentebestuur is besloten tot de stichting Pater Fortis en Mater Amabilisschool. Hij brengt hulde aan de Werkgevers, die zich bereid verklaard hebben dit werk met hun offers te steunen en zegt namens de K.A.B. dank voor wat deze met de voorzitter van de stichting voor de verwezenlijking dezer plannen reeds deden. Hij mag getuigen, dat het gemeen tebestuur voor de volle 100 achter dit werk staat en is overtuigd, dat de ar beiders zullen weten te waarderen door hun volle medewerking te geven, wat hier voor het welzijn van de jongens en meisjes van de arbeidende klasse ge daan wordt. Na een dankwoord aan de heer Bee rens wordt tot slot een pracht filmwerk vertoond„Kinderen van de straat", waarin een bewijs geleverd wordt, hoe de juiste tact om het kind te winnen een volslagen ommekeer in de kinderziel te weeg brengt. 't Was een succesvolle avond voor het werk dat in Kaatsheuvel is begon nen en dat grote vruchten belooft voor de toekomst. Er was een druk bezoek aan de kleine Apollozaal toen Zondag daar een vol- dig nieuwe bezetting instrumenten lag tentoon gesteld, die eindelijk dan toch het corps tot betere prestaties in staat zal stellen. Van verschillende zijde was belang stelling voor wat er te zien was. Bur gemeester Mr. van der 'Heijden, het be stuur van het Kon. Muz. Gez. Eupho- nia en St. Jan gaven door hun bezoek blijk van interesse. Begrijpelijk zag het er keurig uit, wat er tentoongesteld lag, doch dit zegt nog weinig van de kwa liteit, die per slot van rekening de waar de van het instrument bepaalt. De naam zegt in deze meer en die klinkt, zoals de instrumenten behoren te klinken. Het koperwerk draagt het merk Mahillon; de clarinetten zijn van Klingson, de Saxo- phoon draagt het merk Toneking, ter wijl de Fluit een Hoffinger is. Dat bij alle instrumenten practische prachtige koffers behoren weet voortaan iedere muzikant, doch dit toebehoren vertegen woordigt al een kapitaal. Ook aan de Drumband is gedacht en het is de firma van Wijk uit Vlijmen, die vele instru menten leverde, die ook van eigen fa brikaat de drumbezetting bijvoegde, be staande uit een grote trom, een overslag- trom, 2 dieptrommen, vier paradetrom- rnen en 8 kleine trommen. 't Was Maandagavond een echt feest in de Apollo-zaal, waar het volledige bestuur, 'het bestuur van het destijds op gerichte instrumentenfonds, de ere-voor- zitter, Burgemeester v. Woensel uit Ho- geioon c.a. en verschillende belangstel lenden tegenwoordig wEtren. Voorzitter A. Schalken opent de bij eenkomst met een welkom, waarna hij het woord verleent aan de heer P. Steen bergen, voorzitter van het Instrumenten- fonds. De heer Steenbergen noemt het voor hem een eer dit prachtige Instru mentarium met drumband te mogen aan bieden. Hij brengt dank aan het bestuur voor de prettige samenwerking tijdens de werkzaamheden voor het Instrumenten fonds ondervonden. Hij voelt zich ver plicht het ontvallen van het actieve me delid, de 'heer C. Rrekelmans, te memo reren en Mevr. de "Wed. Brekelmans dank te brengen voor het milde blijk van waardering in een ruime bijdrage na het overlijden van 'haar echtgenoot aSn het fonds geschonken. Verder dankt hij alle medewerkers, en meer speciaal de heren J. Reijnen en A. Mosselveld. Zich tot de muzikanten richtend, spreekt hij de hoop uit, dat zij het kost baar bezit, dat hun zal worden, toever trouwd, zullen Weten te waarderen, door een intens oefenen en geregeld repeteren. Het woord is thans aan de werkende le den. De instrumenten zijn bijeengebracht dooi milde gaven van de gemeenschap. De leden moeten tonen het vertrouwen dezer schenkers waardig te zijn, door een goede behandeling en een doeltref fend gebruik. Dan brengt hij de leden van het be stuur hulde voor de persoonlijke offers van tijd en geld, die zij besteed hebben en de werkende leden voor de wekelijk se geldelijke bijdragen daarnaast ge schonken; de eminente voorzitter voor zijn spontane bereidwilligheid op elk moment, dat een beroep op zijn mede werkers gevraagd werd; de milde ge vers ter plaatse en daarbuiten voor hun steun en het gemeentebestuur voor het verstrekken van 'het renteloos voorschot aan de harmonie. Hij spreekt de hoop uit, dat de har monie haar oude roem zal handhaven en vergroten in 'het belang der culturele verheffing van Kaatsheuvel op muzikaal gebied. Moge door Gods: hulp en de in zet van al uw krachten, tenslotte de hoogste trop op de muzikale ladder be reikt worden door de Harmonie Apollo. Hij wenste de Directeur geluk en het beste succes met dit nieuwe instrumen tarium. Daarna neemt de heer 'Schalken het woord. Hij noemt de uitreiking der nieu we instrumenten een historisch feit voor de Harmonie Apollo, naast de verschil lende feiten, die het corps in het bijna 70-jarig bestaan met jubilea, successen en andere gebeurlijkheden reeds mee maakte. 'Hij laat dan de verschillende feiten de revue passeren, waarbij hij ook wijst op de tegenslagen, die Apollo niet. bespaard bleven. In September 1952 werd op een be stuursvergadering de noodzakelijkheid teen nieuwe bezetting te krijgen 'bespro- jken en ofschoon tegen de hoge kosten, Jals tegen 'n berg werd opgezien, 't be- sluit werd genomen voordat doel te gaan werken. Besloten werd een instrumen ten fonds te stichten en te trachten daar voor een comité te vinden van heren, die buiten de vereniging staande, 'hier voor hun krachten wilden geven. Onder leiding van de heer P. Steenbergen werd dit comité gevormd en dit comité heeft het gepresteeerd in een jaar en acht maanden de nodige gelden bijeen te bren gen, al was de watersnoodramp een han dicap, die het werk reeds in de aan vang zeer nadelig beïnvloedde. Het ont vallen van 'het zeer actieve lid van het comité, de heer Brekelmans, was eveneens voor het instrumentenfonds een zeer gevoelige slag. Toen het co mité alle mogelijke actie's 'had benut, werd ten laatste een beroep op de steun van de gemeente gedaan en spontaan werd ook van deze zijde hulp verleend in het verstrekken van een renteloos voorschot, waardoor het gevormde fonds gecompleteerd werd tot een 'bedrag, dat het comité in staat stelde over te gaan tot aankoop. Met de mede aangekochte benodigd heden voor een 'Drumband, vertegen woordigt het instrumentarium een be drag van niet minder dan f 15.000. De lang gekoesterde wens is in vervulling gegaan, doch mede is ons een grote ver antwoordelijkheid op de schouders ge legd. Wij moeten dankbaar zijn voor het belangeloze werk dat de leden van het Instrumentenfonds voor Apollo deden, voor de financiële steun door zovelen geboden, voor de steun ons door de ge meente geschonken. De dank kan ge bracht worden door II werkende leden, door als tegenprestatie de zaken op nieuw energiek aan te pakken onder de kundige leiding van 'Directeur Molen schot. De voorzitter eindigt met een aanbe veling de instrumenten met toebehoren ais een troetelkind te behandelen. Door het instrument krijgt ieder lid feitelijk een bedrag van f 250.tot f 1000.— toevertrouwd, iets wat toch zeker wel wat zorg waard is. Wat de Drumband 'betreft deelt de voorzitter mede, dat hiervoor een apart bestuur benoemd is, om de belangen van deze afdeling van Apollo te behartigen, samengesteld uit de heren C. Steenber gen, voorzitter, en A. Mosselveld en W. Smit. Als blijk van waardering voor het grote werk in het Instrumentenfonds voor de Harmonie verricht, stelt de voorzitter voor de heer P. Steenbergen tot ere-lid van Apollo te benoemen, waartoe de vergadering met applaus instemt. De heer van Wijk uit Vlijmen krijgt daarna als laatste een compliment van de voorzitter, voor de vlotte en keurige afwerking van de leverantie, direct nadat de beslissing tot aankoop genomen was, tevens voor de keurig verzorgde ten toonstelling. Na de toespraak van de voorzitter werd overgegaan tot de uitreiking. Eerst mocht het oudste werkend lid de heer Jan de Vries voortreden en ter wijl de voorzitter hem de nieuwe Trom bone overhandigt en hem feliciteert, flitst de blitzlamp van fotograaf Kort hout om dit moment te vereeuwigen. Jan spreekt een dankwoordje, met de hoop nog vele jaren met succes het in strument te mogen bespelen en mede te kunnen werken tot een crescendo suc ces voor de harmonie. Achtereenvolgens komen eerst de oudsten tot verder de nieuwelingen van het corps allen een instrument met een opwekkend woord incasserend, waarbij meermalen de heer Korthout werkend optreedt. Na de uitreiking krijgt Directeur Mo lenschot het woord. Zijn woord is een

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 11