l Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraaise Courant Russische wig. UIT DE Het Schoen- en Leermuseum in wording. Veel succes, Sint Crispijn Een zuil van vuur en schrijnend zuur van diep uit Uw maag tot hoog in de keel In Waalwijks Oudste Huis. Waalwijkse Harmonie voor het eerst na de oorlog weer op concours. VRIJDAG 30 JULI 1954. Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon TieL-n Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 60. Abonnement 19 cent per w?-ek 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Or van BEURDENSTRAAT 8. KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO' Wij hebben de vorige keer al met een enkei woord gerept van de Russische nota aan hei Westen, waarin de Russen verklaren de tijd gunsiig te achten om, nu Indo-Cri- na tot een oplossing was gebracht, ook tot overeenstemming ,e raken over andere problemen, die vroe ger een onoverkomelijk struikel blok vormden, met name Korea, Duitsland en Oostenrijk. He. mag j inderdaad merkwaardig heten dat j zo kort na de mislukte besprekin- i gen hierover, de Russen ineen s me- nen dat het nu wel zal gaan. Daar komt bij dat ten opzich.e van Indo- China niets is opgelost, wat voor de andere gebieden al niet van de baan is. Dal wil zeggen, nu zijn er in plaats van drie, vier verdeelde staten, waarvan de helfi commu- nistisch is. Wel zijn er voor Indo- China, of in dit geval liever Viet- nam, verkiezingen binnen twee jaar vastgesteld, maar men moet nog zien wal daarvan terecbl komt. Misschien zou men voor Duitsland en Korea al blij zijn als het zo ver was, doch het voornaamste blijft altijd dat de vreemde bezetting, hetzij openlijk of gecamoufleerd, zich terugtrekt, iets wat Oostenrijk ons in niet mis te verstane taal leert. En nu kunnen de Sovjeis be weren dat hun vredeswil verschrik kelijk groot is, men koopt daar niet zo heel veel voor en men gelooft er evenmin veel van, dat zo'n nota daardoor ingegeven is. Dat zou een te radicale ommekeer betekenen in een politiek die zich al jaren en jaren kennierkt door 'n averechtse richting. Derhalve zal men de ach tergrond van het voorstel om oude kwesties opnieuw aan te snijden, ook in die richting moeten zoeken. Er is vanuit het Westen nog wei nig of geen officieel commentaar op gekomen, maar het lijkt al een teleurstelling voor de Russen, dat minister Eden in het Engelse La gerhuis heeft verklaard, dat de be antwoording van de nota in nauw overleg met de Amerikaanse rege ring zal plaats hebben. Het is im mers frappant, dat zij juist na de conferentie van Genève met hun voorstellen als bovengenoemd, waarbij zeker ook niet mag verge ten worden hun idee van een Eu ropees veiligheidsverdrag, op de proppen zijn gekomen. De Ameri kanen hebben zich tijdens die con ferentie zeer op een afstand gehou den en hebben de resultaten niet gesanctionneerd, maar alleen ver klaard dat ze ze zullen eerbiedi gen. Wie erg graag wil, zou dus kunnen zeggen dat de conferentie van Genève is geslaagd bij afwe zigheid van de Amerikanen, de Russen zouden er ongetwijfeld graag van maken: c^ank zij de af wezigheid van de Amerikanen. Een feit is in ieder geval dat de com munisten een hechter blok hebben gevormd dan de westelijken, het geen trouwens geen wonder is, aangezien de partners daar heel wat minder hebben in te brengen dan de Sovjet-Unie. Het lijkt even wel niet vermetel te veronderstel len dat de Sovjets van de gelegen heid gebruik willen maken om de Amerikanen, die tot nog toe de eer ste viool pleegden te spelen bij de onderhandelingen tussen Oost en West, naar het tweede plan te drin gen. Zij menen waarschijnlijk een barst te bespeuren en zien daarin een welkome gelegenheid om te proberen er een wig in te drijven. Tijdens de Berlijnse conferentie hebben ze daartoe vergeefse pogin gen gedaan en nu schijnt minister Dulles zelf hun het wapen in de hand te geven, temeer daar Enge land en Frankrijk altijd meer ge porteerd zijn geweest voor onder handelingen dan de Amerikanen. Zoals de Europese ministers onder druk van hun parlementen staan om een zo welwillend mogelijke houding tegenover de Russen aan te nemen, is het Amerikaanse Con gres eerder bang dat de Ameri kaanse minister te vriendelijk zal zijn tegenover de Sovjets, al is die er zelf de man niet naar. De con troverse, als men het zo mag noe men, is er altijd geweest en ze was in Genève duidelijker dan ooit. Wie zich daarover ongerust zou maken, kan bedenken dat dit de genen die de verantwoordelijkheid dragen voor de Westelijke buiten landse politiek, zeker niet kan ont gaan. Niet voor niets gaf minister Eden in het Lagerhuis te kennen dat Engeland met Frankrijk èn Amerika overleg pleegt over de Russische nota. Bovendien kunnen noch het Oostenrijkse en Duitse, noch het Koreaanse vraagstuk wor den opgelost zonder medewerking van Amerika. En of de Westeuro- pese landen iets voelen voor een Europees veiligheidsverdrag met Rusland zonder de Verenigde Sta ten, is niet wel denkbaar. Daarom zullen de Sovjets, zolang zij zelf niet een radicaal andere richting inslaan, bot blijven vangen, wan neer zij de Westerse eenheid op essentiële punten willen doorbre ken. Het Westen past niet het va zalsysteem toe dat het communis tische bloc kent, maar dat wil niet zeggen da. het, als puntje bij paal tje komt, met minder zorg op zijn zaak lei. Wat het na harde strijd heeft veroverd en door grote in- spannig' heelt behouden, ii te kos.- baar dan dat het zonder meer zou worden prijsgegeven. Dat zal de Sovjet-Unie ook hij haar jongste manoeuvre leren. Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen afdoende en dadelijk, 'n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet apart verpakt. II hebt ze maar bij U te steken om ze voor t grijpen te hebben. Altijd, overal. Daarbij: makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook; ge woon maar laten smelten op de tong. TWEE ROODCHINESE VLIEGTUI GEN DOOR AMERIKANEN NEERGESCHOTEN. De spanningen tussen communistisch China en de V.S. zijn Maandag nog maals ernstig verscherpt door een lucht gevecht tussen twee communistisch Chi nese en twee Amerikaanse gevechts vliegtuigen boven het Zuiden vna de Chinese Zee, waarbij de twee Chinese toestellen werden neergeschoten. De twee Amerikaanse vliegtuigen, af komstig van een Amerikaans vliegdek- schip, dat naar de plek gezonden was waar Zaterdag een Britse Skymaster door de communistisch Chinese lucht macht werd neergeschoten, zochten naar mogelijke overlevenden van deze aan slag, welke in de V. S., zoals reeds ge meld, veel kwaad bloed heeft gezet. Volgens een officiële verklaring van minister Dulles openden de Chinese toe stellen de aanvallen boven open zee. De Amerikanen beantwoordden het Chi nese vuur en schoten de aanvallers neer. De Amerikaanse minister van defen sie, Wilson, preciseerde later in een Ver klaring, dat het incident zich had afge speeld buiten de 1-mijl-strook, welke als territoriale wateren rond het communis tische eiland Hainan worden aangeno men. Ook een communistisch Chinees oorlogschip had nog op de Amerikanen gevuurd, maar dit vuur was niet beant woord. Minister Eden heeft een tweede pro test te Peking ingediend naar aanleiding van de vliegtuigincidenten bij het eiland Hainan. De Roodchinese radio van Kan ton had meegedeeld, dat alle militaire vliegtuigen, die aan het reddingswerk deelnemen, beschoten zouden worden, als zij te dicht bij Hainan kwamen. Een uit zondering was gemaakt voor een Sun derland, die reeds in het begin bij Hai nan rondvloog. Eden wees er op, dat een dergelijke bedreiging indruist tegen alle internationale gebruiken. Daarom heeft hij de Britse zaakgelastigde in Pe king opdracht gegeven om een nieuw protest in te dienen. SUEZKANAAL-ZONE BINNEN 20 MAANDEN ONTRUIMD. De Engelse minister van oorlog, An thony Head, en de Egyptische premier, overste Nasser, hebben te Cairo een overeenkomst getekend inzake de ont ruiming van de iSuezkanaal-zone. De Britse troepen zullen de zone binnen 20 maanden ontruimen. Zij zullen slechts mogen terugkeren indien er een aanval wordt gedaan op een van de Arabische staten of op Turkije. Een Engelse par ticuliere firma zal de installaties van de basis mogen beheren. De nieuwe over eenkomst zal zeven jaa.r van kracht blij ven. Dit betekent 'het einde van de Brits- Egyptische onderhandelingen, die acht jaar hebben geduurd en herhaaldelijk werden onderbroken door bloedige inci denten. Engeland heeft de Suezkanaal- zone twee-en-zeventig jaren lang bezet. AGENT VAN JOHN SLOEG HAND AAN ZICHZELF. Wolfgang Höffer, een naaste mede werker van John, heeft daags nadat hij het verdwijnen van zijn chef vernam (Vrijdag) in Berlijn de hand aan zich zelf geslagen. Höffer was een Amerikaans genatu raliseerde Duitser. Volgens een Ameri kaans zegsman bestond Op het ogenblik van de zelfmoord geen enkele verden king tegen Höffer. Höffer was burgerlijk ambtenaar bij de contraspionnage. Hij werd een „briljant agent" genoemd. De Westduitse regering heeft een drastische reorganisatie aangekondigd van de Westduitse contraspionnage, 't departement, dat onder leiding stond van John. 1 VUREN GESTAAKT IN N.-VIETNAM. Dinsdagmorgen Om acht uur plaatse lijke tijd, is in iNoord-Vietnam 'het vuren gestaakt. Op 31 Juli wordt de desbe treffende order in Midden-Vietnam van kracht en daarna volgen resp. Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam. KONINKLIJKE FAMILIE NAAR DENEMARKEN. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op uitnodiging van koning Frede- rik en koningin Ingrid van Denemarken, het komende week-einde doorbrengen op het kasteel Graasten in Jutland. De vier prinsessen zullen hun ouders vergezellen en daardoor gelegenheid krijgen kennis te maken met de dochters van het Deen se koningspaar. Koningin Juliana zal met twee harer dochters per trein rei zen, prins Bernhard zal zich met twee prinsessen per vliegtuig naar Denemar ken begeven. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ ZAL NOG DIT JAAR WORDEN GEREORGANISEERD. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar te komen tot een reorganisatie van de Kath. Volkspartij. Deze reorganisatie zal geschieden aan de hand van hetgeen is neergelegd in het bekende rapport-v. d. Grinten, dat door het Centrum voor Staatkundige Vorming is uitgebracht. Betreffende de bestuursorganen komt het partijbestuur tot de volgende con clusie a. Een klein Dagelijks Bestuur maakt het presidium overbodig. Dit^ Dagelijks Bestuur bestaat uit een zevental leden en de voorzitter van de Tweede Kamer fractie als adviserend lid. Het is belast met de dagelijkse organisatorische lei ding. Een zelfstandige politieke taak heeft het Dagelijks Bestuur niet, al zou het zich regelmatig hebben te beraden ever politieke vraagstukken. b. De politieke taak van het Partij bestuur zal in de samenstelling van de vergaderagenda sterker tot uitdrukking moeten komen. Veel meer dan voorheen zal het P. B. zich aan politieke beraad slagingen moeten wijden. Het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming pleit voor af schaffing van groslijststemming. Reke ning houdend met traditie en mentaliteit van de Partij is het Partijbestuur tot de overtuiging gekomen, dat men binnen de KVP aan een referendum niet zal kun nen ontkomen. Evenwel zullen de feilen, die aan de huidige regeling der groslijst stemming kleven, zoveel mogelijk moeten worden weggenomen. Hiertoe zal een voornaam middel zijn een ernstige be zinning op de verhouding van de sociale organisaties en hun leden tot de politieke partij, met name op het stuk van de groslijststemming. Het aantal „aangewezen" 2etels kan volgens het Partijbestuur niet worden gemist, omdat zonder dit systeem een harmonieus samengestelde en in haar totaliteit deskundige fractie bezwaarlijk kan worden gevormd. Het Partijbestuur is tot de volgende conclusies gekomen A. De candidaatstelling dient te ge schieden op een wijze, zoals thans is voorgeschreven. B. Het Partijbestuur in dubbele sa menstelling beslisse over de vraag of een of meer lijsttrekkers zullen optreden. Het stelt eventueel vast, wie een der lijst trekkers zal zijn. C. Het aantal „aangewezen" zetels blijft beperkt tot ten hoogste een derde der te verwachten zetels. D. Kringadviescommissies en advies commissies van samengevoegde kringen adviseren de verkiezingsraad omtrent de samenstelling van de candidatenlijsten. E. De verkiezingsraad stelt het de finitieve advies aan de leden vast. De i raad kan slechts met tweederde meer derheid; afwijken van de adviezen der klingen. F. Aan de groslijststemming mogen slechts deelnemen zij, die op '1 Januari van het jaar, waarin de verkiezingen plaats vinden, als lid staan ingeschre ven. Eén uitzondering moet mogelijk zijn met name voor jongeren, die eerste na 1 Januari kiesgerechtigd worden. G. De groslijststemming wordt be schouwd als mogelijkheid ter correctie van het advies, dat door vertrouwens lieden van dè leden is opgesteld, niet als middel tot vaststelling van de volg orde der candidaten. Daarom worde de stem slechts op één candidaat uitge bracht. Uitgaande van de opvatting, dat de groslijststemming „mogelijkheid ter cor rectie" geeft, acht het P. B. het nuttig, dat ials experiment een systeem wordt ingevoerd volgens hetwelk niet-stem- mers worden beschouwd als voorstanders van het gegeven advies. Tenslotte wil het partijbestuur om te voorkomen dat de uitslag der groslijst stemming een onjuist beeld geeft van de wil der leden, ook voor zieken de mo gelijkheid scheppen bun stem uit te bren gen. i 1 1 i 1 ZESTIG MAN BIJ SCHEEPSBRAND ALS DOOR WONDER GERED. Wanneer Zaterdagmorgen het Museum voor de Schoen- en Lederindustrie geopend zal zijn, is er in Waalwijk weer iets unieks tot stand gebracht; dan zal er niet alleen een rijk en leerzaam verleden tot ons gekomen zijn, maar dan zal de schoen- en lederindustrie ook gaan beschikken over een documentatie-centrum, bevattende een schat van gegevens, waaruit de ontwikkeling van deze industrie af te leiden valt, en dat is steeds zeer leerzaam en nuttig. Er zal ook een stuk geschiedenis van Waalwijk blijven le ven, aangezien dit museum is ondergebracht in^het oudste huis van Waalwijk, een gedeelte van het in 1470 gebouw de klooster Nazareth; de naam Kloosterwerf herinnert hier nog aan. EEN IDEALE SFEER. Maar daar is nog meer, dat aan dit verre verleden herinnert, dat is de sfeer in dit lage, in de schaduw van de machtige St. Janstoren weggedoken huisje, een sfeer die ideaal is voor déze hommage aan het verleden, waarin de herinne ring aan de oude ^Waalwijkse schoenmaker, de vrolijke, hard ploeterende, maar op tijd zich rust gunnende ambachtsman, die Waal wijks industrie deed bloeien en zijn goede stad maakte tot het centrum van de schoen- en leerindustrie, als vanzelf zich aan U opdringt. De kleine ruitjes, en daarachter de blauwe horren, de plavuizen vloer en de lage witgekalkte, verre van vlakke zoldering, de bedstee van met de hand geschaafde plan ken, het brengt ons allemaal terug naar de tijd van onze grootvaders, de tijd van de werkstoel en de pek draad, van de lage lamp, de tijd van het sjouwen tot diep in de nacht voor een paar harde guldens, maar ook de tijd van de uitgelaten kermis en de onbezorgde Maandag. Deze tijd wordt vastgehouden in dat huiske Kloosterwerf numero 6, hij krijgt geen kans meer ons te ontsnappen, en het luidruchtige moderne leven zal hem daar, waar de kleine huisjes te dromen staan en zich niet storen aan het heden, niet verjagen. De laatste dagen echter is de rust enigszins verstoord want er is druk gewerkt om het caféke van Kolster te vervormen tot een museum. Maar wat er ook veranderd is, niet de sfeer; men heeft begrepen van hoe groot belang het was deze te bewaren. We zjjn er dezer dagen nog eens gaan kijken en het zou, dachten we, wel heel toevallig zijn, als we er de heer Antoon Hendrikx, directeur van het Oudheidkundig Museum voor de Schoen- en Lederindust- trie, niet aantroffen. Natuurlijk was hij er en enthousiast heeft hij ons over zjjn museum verteld. Komt ge de eerste, de hoofddeur, binnen, dan slaat ge meteen in de oude gelagkamer, die ingericht is als museum. Hier staan de grote vitrines, waarin het steeds rijker wordend bezit van het museum wordt tentoongesteld. Dit bezit be staat uit een prachtige collectie schoenen, van allerlei soort en al lerlei makelij en nationaliteit, ge duldig en met zorg vergaard door de directeur, die geen gelegenheid onbeproefd laat de collectie uit te breiden. Het vertrek naast dit eigenlijke museum is de oude schoenmakers huiskamer; daar staat de platte- buis, waarbij moeder de vrouw de aardappels zit te schillen, daar staat de werkstoel, waarbij de schoenmaker en zijn knecht te wer ken zitten, onder de lage lamp; op de werkstoel liggen al de oude, meest zelf gemaakte werktuigen; in die kamer staat het kammenet met de glazen stolpen, daar is de bed stee en daar hangen de oude platen aan de muur. Zo natuurgetrouw mogelijk is deze kamer ingericht, en ge hebt dan ook helemaal niet het idee, dat dit eigenlijk niet echt meer is; integendeel, hier hangt de sfeer van het verleden, hier komt Zo zag de oude schoen makerskamer er tijdens de SLEM uit; zo zullen velen ze weer bewonde ren in het Oudheidkun dig Museum voor de Schoen- en Lederindus trie, dat a.s. Zaterdag in Waalwijk's ouclsta huis, Kloosterwerf 6', zal worden geopend. het verleden concreet en werkelijk naar ons toe. De dagelijkse zorg voor dit mu seum en deze oudheidkamer is toe- verirouwd aan Drik Simons, die ook in het huisje woont en -hij zal het stichtingsbestuur en de direc teur bijstaan en er voor zorgen dat alles steeds netjes er uit ziet en hij zal de bezoekers ook veel kunnen vertellen wellicht over vroeger, want Drik behoort tot het gilde van de oude schoenmakers, die de 'tijd van het thuiswerken nog hebben meegemaakt, en al de zorgen en al de vrolijkheid ook van die tijd. Stokwielder heeft dit ook alles meegemaakt; toen we het museum 'ns bekeken, zat hij in het keuken tje de schoenen voor de vitrines op te kalafateren en te verzorgen; hij was bezig met de mooie verza meling Nederlands schoeisel, die de ontwikkeling gedurende de laat ste eeuw prachtig in beeld brengt. „Ja", zei hij, „voor zoiets moeten ze 'nen antieke schoenmaker heb ben" en zfjn eeltige handen streel den langs de oude spitse neuzen en langs de fraaie vormen van de hak, zoals die vroeger gedragen werd. In dit oude huisje, waar hier en daar een rondboog en een halve meter dikke muren sterk herinne ren aan de bestemming, die het ge bouw bijna 500 jaren geleden had, zullen de ouderen onder ons zich een halve eeuw teruggeplaatst zien in de tijd van de werkstoel en wel licht enige weemoed in zich voe len omdat er toch veel goeds en veel moois is verloren gegaan; maar de jongeren zullen zien hoe, wat thans talloze machines doen, vroeger door een paar eerlijke har de gevoelige handen werd gemaakt en zij zullen waardering krijgen voor de bezitters van die handen, die ons nu langzamerhand verla ten, maar aan wie de herinnering zal voortleven in de industrie die onze streek welvarend maakte, om dat hun ondernemingsgeest, hun vakmanschap en hun liefde voor het schone ambacht de fundamen ten zijn geweest, waarop de fabrie ken van onze tijd zijn gebouwd. waarin vele vaten stookolie staan. Het raag een wonder heten, dat geen der ar beiders het leven heeft verloren. De Alkor" was pas enkele maanden in de vaart. De schade aan het schip moet enorm zijn. Aan boord van het Nederlandse M.b. „Falco" deed zich Dinsdag een exploisie in de tmotor voor. Er vielen geen slacht offers en het schip kon worden wegge sleept. I 1 VONNIS IN ZAAK BETTY MELJADO. De Amsterdamse rechtbank heeft me vrouw G. M. Langendijk-Van Moorst uit Hilversum veroordeeld tot een gevange nisstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk en met af trek van de preventieve 'hechtenis, we gens medeplegen van „het verbergen en aan de nasporing van ambtenaren der justitie of politie onttrekken" van het Joodse meisje Betty Meljado, dat ont trokken was aan het wettig ove,r haar gestelde gezag. Mevrouw Langendljk- van Moorst, die op 22 Maart van dit jaar werd gearresteerd, zal dus nog on geveer twee maanden gevangenisstraf moeten ondergaan. In de machinekamer van een Pana- mees tankschip, de „Alkor", dat in de Amsterdamse haven ligt, ontstond j.l. Dinsdag brand, toen een ardbeider, die hielp bij het monteren van een nieuwe hulpmotor, met zijn lasvlam te dicht bij een lekkende oliepijpleiding kwam. Een tweede arbeider gooide een emmer water op het vuur, rwaarop een hevige ont ploffing volgde. In een oogwenk stonden alle ruimen van het schip vol rook, terwijl het licht uitviel. In 'het donker tastten de arbei ders radeloos naar een uitgang. Eén hunner werd letterlijk uit de vlammen gehaald. Door een luchtkoker kon men hem naar boven hijsen. Met enkele Ver wondingen werd hij naar het ziekenhuis gebracht. De tanker, hoewel niet met olie gela den, brandde even daarna inwendig als een fakkel. In minder dan geen tijd stond de scheepshuid witgloeiend. Tot 's avonds laat bestreed dè brand weer met alle beschikbare materieel, waaronder twee drijvende spuiten, de brand, doch uit niets bleek dat men re sultaat had. Binnen in het schip, dreef de bran dende olie op het water. Uit de schoor steen en uit alle luchtkokers braakte het 15 000 ton metende schip enorme rook wolken. Op het moment, dat de brand ont stond, bevonden zich ruim 60 arbeiders in de machinekamer, die aan weerszijden wordt begrensd door volle olietanks en Het was voor de oorlog nog, dat de Waalwijkse KAB-har- monie Sint Crispin voor het laatst op concours ging. Het was in Loonopzand in de afde ling Uitmuntendheid men moest er Mozart spelen en een bekroning werd niet behaald. Dit zeggen we nu niet om de harmonie, die aanstaande Zon dag op concours in Groesbeek zai gaan, meteen een domper op te zetten, maar alleen om te laten zien dat Crispijn na jaren van moeilijkheden gelukkig weer mee gaat tellen. Ieder die zich interesseert voor het muziekleven in Waalwijk, kent de grote moeilijkheden, die Sint Crispijn heeft doorgemaakt. Daar was de oorlog, toen het musiceren verenigingsverband verboden de oorlog heeft men di- 't werk in was; na reet weer alle pogingen in gesteld de harmonie nieuw leven in te blazen, maar toen waren er moeilijkheden, grote moeilijkheden met verouderde en kapotte instru menten, de animo onder de leden was ook niet bijster groot en de eertijds in Waalwijk zo gevierde harmonie leidde een kwijnend be- Toen kwam het moment dat de KAB de harmonie niet langer in stand zei te kunnen houden en haar overdroeg aan de zorgen van de Waalwijkse burgerij. Op initiatief van Waalwijks Be lang heeft zich toen een nieuw be stuur gevormd en dit bestuur, dat de zaken ineens flink aanpakte, dat een geweldige, goed geslaagde do nateursactie ging voeren, kon de harmonie al vrij spoedig van een prachtig instrumentarium voor zien, maar wat veel meer waard was nog, het slaagde er in de leden weer heel enthousiast te maken voor hun harmonie, en onder lei ding van de heer Duijvelaar, de di recteur, zette men zich serieus aan het studeren. Er kwamen degelijke repetities, waarop de leden niet ge makkelijk en niet graag ontbraken, er kwamen concerten, die de be volking weer bewondering leerden kennen voor Sint Crispijn. En zo is ook langzamerhand men moet met deze dingen niet te vlug van stapel lopen het plan ook ge groeid de prestaties van de harmo- niet op een concours te onderwer pen aan het oordeel van een des kundige jury. NAAR GROESBEEIC Dit plan zal Zondag aanstaande zijn concrete gestalte krijgen, wan neer de leden van St. Crispijn on der leiding van de heer Duijvelaar naar Groesbeek gaan, waar een concours gehouden wordt van de Nederlandse Federatie. In de 2e afdeling zal St. Crispijn uitkomen; U ziet, men heeft nog niet al te hoog gegrepen, bescheidenheid is voor iedereen en alles een sieraad, en het is beter in de 2e afdeling een eerste prijs te halen dan een tweede in de le. Of ze een eerste prijs zullen ha len? Dat is van veel factoren afhan kelijk. Zal het gaan aanstaande Zondag? Iedereen heeft wel eens een verkeerde dag! Welke maat staven zal de jury aanleggen? Zal dit eerste concours, waarvan zo veel afhangt voor de toekomst, drukken op het evenwicht van de muzikanten? Het zijn allemaal vra gen, die bestuur en leden van Sint Crispijn bezig houden deze dagen, ook vragen die een groot gedeelte van Waalwijk zich stelt, want Waalwijk zal zeer meeleven met 't korps en het zijn beste wensen mee geven naar Groesbeek. Hoe het ook zij en wat de uitslag ook mag zijn, de directeur en de leden zullen zich niets te verwijten hebben; want zij hebben bun beste krachten gegeven, het optreden van a.s. Zondag zo succesvol mogelijk

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3