GAPELLE WULWYK WASPIK RAAMSDONKSVEER ALGEMENE BERICHTEN Uit Loonopzand's verleden Een lumbersale in Waalwijk Een aifractieve actie voor 'n goed doel HOE VOOR 1648 EEN PAST00RSBEK0EM1K6 TOT STAND KWAM DUIVENSPORT 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 JULI 1954 6 (pt) Haar is uw sieraad i) v. Velzen uw kapper Op 15 - 16 - 17 en 18 October: yamin vandaag naar 25 Jaar Kraamverzorgster. Donderdag 29 Juli was een fees telijke dag voor „Het Groene Kruis". Onze plaatsgenote Mejuffr. Pietje de Roon herdacht het feit dat zij 25 jaar geleden het diploma voor kraamverzorgster in ontvangst mocht nemen. Veel, heel veel heeft zij voor de jonge moeders gedaan, veel jonge wereldburgers het eerst begroet bij de intrede in de grote wereld. Nog steeds als er een beroep op haar wordt gedaan, is zij bereid door weer en wind, bij dag en nacht er op uit te trekken en hulp te gaan bieden. Moge het voor vele vrouwen een voorbeeld zijn dat navolging ver dient om zich te scharen in de rij van de kraamverzorgsters. Geen mooier en dankbaarder leven dan zich te mogen geven in dienst van anderen. Geslaagd. Voor het examen Duitse Handelscor respondentie vanwege de Ned. Ass. voor Praktijkexamens slaagde mej. Dora Tab- bers. I De heer P. van Dongen Azn. slaagde te Breda voor het examen Leerlingstelsel metselen. MULO-EXAMEN. Op het te Breda gehouden examen slaagden alle leerlingen van de R.K. Jongens-Mulo St. Aloysius. B. Nollen, W. Olislagers, Jan van Alphen, Cor Damen, L. de Jong, Chr. Hitters en 'K. Kieboom te R'veer. Ad de Bont, R. Vissers en Nol Hooymayers te R'donk. Jan Gulickx, Wim v. Aken, Jan Ros sen en Jef Zijlmans te G'berg. Wim 'Schuurmans, Fr. Wijne en Jan v. Alphen te Lage-Zwaluwe. Tiny Beljaars te Hoge-Zwaluwe. Ad Anemaat te Waspik. Theo van Alphen te Den Hout. Ad Verheijden te Hank. 'M. v. Hoek te G'berg. Jos de Bok, B. Leenaarts, K. v. Mook, Jos de Laat en Han Smite te Made. ZONDAGSDIENST. De Zondagsdienst voor 'H.H. Dokto ren wordt weekeinde van 30 Juli1 Aug. waargenomen door dr Pos, Tel. 5 te Raamsdonksveer. Bakkersvacantie. Ingevolge de gemeentverordening, waar bij de bakkers verplicht hun vacantie zullen moeten nemen, gebeurt dit deze keer weer in twee groepen. De eerste 7 bakkers zullen vacantie nemen in de tweede week van Augustus en de an deer 6 zullen de derde week in Augus tus van het werken af zijn. Hoofdakte. Voor de Hoofdakte slaagde te Breda de Eerw. Frater Meinardus van de St. The- odorusschool alhier. Middenstand. De heer A de Bruijn behaalde te Bre da het Middenstandsdiploma. GESLAAGD. Op het te Maandag 1.1. te Utrecht gehouden examen Vakbekwaamheid Naaimachinehandel slaagde onze plaatsgenoot de heer A. Voogd. Onze stadgenoten dhr Eduard Thijssen Jzn en dhr Jo van Huiten, beiden onderwijzers aan de St. Clemensschool alhier, slaagden dezer dagen voor hun hoofdacte. Onze plaatsgenoot de heer H. Vrijhoeven slaagde 28 Juli j.l. te 's-Gravenhage voor de onderwijs- acte L.O. Handelskennis. Alle geslaagden van harte profi ciat. Te Tilburg slaagden voor het Middenstandsdiploma de dames: Annemies Holtgrefe en Riet Nijs- sen alhier; Dina de Jong, Janske en Rie Minnaard uit Capelle, en de heren: Antoon Bijnen, Lambert Kleijberg, Frans Klerkx en Frie Kelder alhier; Jules Hoffman, An- dré Molenschot en Jos v. Beers uit KaatsheuvelLoon op Zand. Geslaagden genoten hun oplei ding bij Middenstandsopleiding J. J. A. v. Drunen, Laageinde 82 B alhier. VOOR HET INSTRUMENTEN FONDS DER HARMONIE „ST. JAN". Als a.s. Zaterdagavond de harmo nie „St. Jan" een muzikale wande ling door Baardwijk maakt, zullen vele Baardwijkers het hun zo ver trouwde muziekcorps niet meer te- rugkennen. Het instrumentarium van „St. Jan" heeft n.l. een algehele veran dering en vernieuwing ondergaan. De koperen instrumenten zijn ver nikkeld, gereviseerd en voor zover nodig vernieuwd, terwijl ook „het hout" een grondige revisie heeft on dergaan. Alle instrumenten zijn dus weer als fonkelnieuw. Niet zonder trots wil „St. Jan" haar vernieuwd instrumentarium aan de burgerij tonen en daartoe maakt zij a.s. Zaterdagavond een muzikale wandeling door Baard wijk. Zij heeft hiermee echter nog een ander doel. Men zal begrijpen dat met deze vernieuwing en revisie grote uitgaven gemoeid zijn, die de harmonie, niettegenstaande krach tige steun van gemeentewege en burgerij niet uit eigen middelen kan bestrijden. Daarom zal er tij dens de muzikale rondgang, dooi de bestuursleden een schaalcollecte ten bate van het instrumentenfonds worden gehouden. Ongetwijfeld zal iedereen iets willen bijdragen om dit populaire muziekgezelschap op hoger peil te brengen. ALGEMENE LEDENVERGADE RING „ST. WILLIBRORDUS". De afdeling Waalwijk van de Ne- derlandse Kath. Bond van Werk- nemers(sters) in Industriële Be drijven „St. Willibrordus" v.m R.K. Fabrieksarbeiders, hield op Maan dag 26 Juli een algemene ledenver gadering. Door de voorzitter, de heer A. J. v .Seters, werd de vergadering ge opend met de christelijke groet, waarna hij de aanwezigen een har telijk woord van welkom toeriep. De notulen van de jaarvergade ring en de vorige algemene leden vergadering werden door de verga dering goedgekeurd. In zijn mede delingen herdacht de voorz. de le den De Vries en v. d. Steen, welke in de afgelopen periode zijn over leden. Voor hun zielerust werd een Onze Vader en Weesgegroet gebe den. Tevens zal er voor hen een H. Mis in de parochiekerk worden op gedragen. Daarna wijdde de voorz. enkele woorden aan 't oud-lid A. v. Reijen, aan wie het draag-insigne van de Bond is uitgereikt. Van Reijen, die reeds 45 jaar lid is van de Bond, kon door de slechte weersomstan digheden niet aanwezig zijn. Hierna bracht de voorz. verslag uit van de vergadering van de Lan delijke Bedrijfsgroep voor Leder, Schoen- en Lederverwerkende In dustrieën en Ambachten, welke op 3 Juli in Den Bosch werd gehou den. In deze bedrijfsgroep, waar de landelijke belangen voor genoemde industrieën worden behartigd, werd de heer A. J. v. Seters gekozen als bestuurslid, terwijl hij ook werd ge kozen als afgevaardigde uit dit be- drijfsgroepsbestuur naar de Bonds raad. Op deze vergadering werd ook overgegaan tot oprichting van kern groepen. Deze kerngroepen zijn be doeld om de leden, door nauwer contact met het bestuur, beter op de hoogte te brengen van 't werk dat er in de Bond in het belang van de arbeiders wordt verricht. Hoofdbestuurder Buijkx gaf daar na een korte uiteenzetting over de ondernemingsraden, waarna de voorzitter, nadat hij nog enkele vragenstellers had beantwoord, de vergadering sloot met de christe lijke groet. v. vslzsn ST. ANTONIUSSTRAAT 88 T«l. 2819 Waalwijk LEERLINGENAVOND Maandagavond was dé achterzaal van Hotel Verwiel vol belangstellenden, die kwamen luisteren naar hetgeen de leer lingen van mej. A. Blom presteren. Omstreeks kwart over acht heet mej. Blom allen hartelijk welkom en spreekt de wens uit, dat deze leerlingenavond goed mag slagen. Er zijn een paar klei nere leerlingen bij, die slechts enkele maanden les hebben en voor het eerst onder het publiek komen dit kan zich in hun spel mischien openbaren en men doet goed daar wel rekening mee te hou den. Verder wenst zij allen een genoeg lijke avond en werd het programma ge opend. Dit programma vermeldde o.a. orgel- soli, piano-soli, duet en zang-soli. Onder de orgel-solo's waren werken van 'Handel, Leybaets, Tschakowski en Bach. Onder de zang-solo's waren wer ken van Handel, Haydn, Schuman, Mo zart, 'Schubert, enz. Op een enkele uitzondering na stond het geheel op een goed peil en wat de klei nen, na een paar maanden les genoten te hebben, lieten horen, was voortreffe lijk. Natuurlijk was het te horen, dat de oudere leerlingen langere tijd les hebben genoten. Het duet, dat gezongen werd door mej. M. van Kampen en mej. Blom was schitterend en kwam in de omge ving goed uit. Jammer was het dat het te laat zou worden om het hele program ma af te werken, vandaar dat er ver schillende nummers van het programma niet uitgevoerd konden worden wegens tijdgebrek. Tot slot van deze avond werd aan mej. Blom als dank voor hetgeen zij voor de leerlingen doet, namens alle leerlingen een cadeau aangeboden. Dappere jongeman redde twee kinderen, REEDS ZIJN VIJFDE DRENKELING. De heer Mari Schilders uit v.m. Baardwijk heeft Zondagmiddag 2 kinderen van een verdrinkingsdood gered; nadat hij reeds eerder drie drenkelingen uit het kanaal redde, We hebben al eerder de aandacht nan onze lezers kunnen vestigen op een bijzonder evenement dat in Waalwijk te ge beuren staat. Namelijk een Lumber-sale. We hebben toen ook al de geheimzinnigheid die rond deze vreemd-talige naam zweefde kunnen opheffen, door uit de doeken te doen wat er eigenlijk mee bedoeld werd: een aantrekkelijke verkoop na melijk van een groot aantal curieuse en zeldzame artikelen, tegen een lage prijs, waarvan de opbrengst bestemd was voor een goed doel. Het goede doel in dit geval vormt het prachtige sociale werk dat wordt verricht in onze gemeente door de af deling van het Kath. Vrouwengilde, de Sint Elisabethsvereni- gingen en de Sint Vincentiusverenigingen. M'oeten we U nog iets vertellen hierover, moeten we U nog overtuigen van het zeer schone werk dat door deze verenigingen wordt verricht. Nee, naturlijk. ledereen is hier terdege van doordrongen. IN EEN AANTREKKELIJKE OMLIJSTING. Een aantal ingezetenen van Waal wijk was Woensdagavond door het Hoofdcomité ter bespreking van de plannen uitgenodigd. Het hoofdco mité hoeven we U ook niet meer voor te stellen, we maakten de na men van de vertegenwoordigers der genoemde verenigingen, die hierin zitting hebben, reeds bekend. Al leen dient U te weten dat de voor zitter, de heer Dingemans, op me disch advies zijn functie heeft moe ten neerleggen. In de persoon van Mr J. L. H. Hoek heeft men echter een uitstekend opvolger gevonden. Op die bijeenkomst dan werd meegedeeld dat de lumber-sale ge houden zal worden op Vrijdag 15, Zaterdag 16, Zondag 17 en Maan dag 18 October a.s. en naar alle waarschijnlijkheid zullen de pop pen aan het dansen gaan (in vro lijke zin wel te verstaan) in de gymnastiekzaal van de oude H.B.S. in de Mr van Coothstraat en op en rond de cour van dit schoolgebouw. De eigenlijke lumber-sale (waar U tijdig eens moet gaan neuzen, want de artikelen, de zeer aantrek kelijke artikelen worden verkocht tegen zeer lage maar vastgestelde prijzen, dus wie het eerst komt, maalt het eerst!), de lumber-sale dan wordt omgeven door een grote verzameling van attracties, een soort fancy-fair, die in zijn bonte verscheidenheid niet nalaten zal vele bezoekers te trekken en zal dwingen daadwerkelijk het goede doel te steunen, een steunverlening die uiteraard de meeste wel zal af gaan, want het gaat op een erg prettige manier, dat begrijpt U. Er zal ook een buffet zijn, waar het aangenaam verpozen is en waar U zich kunt overladen met de ge- neuchten van goede drank en goe de spijs, al weer ter ondersteuning van het gestelde sympathieke doel. U begrijpt, dit alles vraagt een goed kloppende organisatie en daar mee is Woensdagavond dan gestart; niet alleen ontwierp Wim Klijn al een sprekend affiche dat binnen niet te lange tijd Uw aandacht voor hetgeen te gebeuren staat zal le vendig gaan houden, maar ook zijn de diverse subcomité's al samenge steld. Er is een comité financiën, een comité in- en verkoop, hierin een taxatie-groep, een comité voor de attracties en tenslotte een voor pers en propaganda. In elk van deze subcomité's die uit hun mid den een voorzitter kiezen, zal ook een lid van het hoofdcomité zitting hebben, en dit lid en de voorzitter nemen deel aan de besprekingen van het Hoofdcomité, zodat vooral ook het onderlinge contact gehand haafd blijft en een goede vorm van samenwerking kan worden verkre gen. De samenstelling van de diverse comité's is dan als volgt: Comité Financiën: Mevr. v. Loon, Mevr. Hoffmans- v. d. Schoot, Mevr. Teurlings, Mevr. Verwiel-de Greeff en de heren Bergmans, Duquesnoy en Th. Vis sers. Comité In- en Verkoop: Mevr. Minke, Mevr. de Graaf, Mevr. v. Mierlo, Mevr. Snels, Mevr. Spierings, Mevr. Vissers, Mevr. v. Duyn-Kolster en Mevr. Verhoeven en de heren K. Bos, J. Thijssen, Teurlings en v. Beurden. Comité Vermakelijkheden en attracties Mevr. Dirks-Winthorst, de heren C. Pullens, G. Couwenberg, T. Pul lens, B. v. Loon, V. Weijers, G. Knepflé en J. v. Beurden. Comité Pers en Propaganda: Mevr. v. Baaien, Mevr. Boumans, Mej. v. Slobbe en de heren Mr J. Hoek, H. v. Oudheusden, Willem v. d. Mee, H. Swinkels en A. Ver hulst. Deze personen zullen in een goe de samenwerking en met grote voortvarendheid ongetwijfeld de voorbereidingen van het bijzondere evenement, dat deze lumber-sale voor Waalwijk en de gehele Lang straat is (en eigenlijk voor geheel Nederland, want het is iets geheel nieuws!) ter hand nemen. We zul len wel trachten U op de hoogte te houden, maar nu vast zouden we U toe willen roepen: gaat dat zien, mensen, gaat dat zien!!! heeft hij nu dus in totaal reeds vijf maal als dappere redder kunnen optreden. Een feit, dat wel een bij zondere vermelding en een extra woord van waardering waard is. Zondagmiddag waren in het Af wateringskanaal in de nabijheid van de spoorwegbrug twee jongens aan het vissen in een kano. Het waren de 11-jarige Johnny E. en de 16-jarige Joke de H. Midden op het kanaal sloeg de kano om en beide jongens, waarvan de jongste hele maal niet kon zwemmen en de oud ste een klein beetje, vielen in het water; bovendien waren ze hele maal aangekleed, dus aan zwemmen viel toch al niet te denken en het zou er niet zo fraai hebben uitge zien als op hun hulpgeroep de heer Schilders, die in de buurt aan het vissen was, niet aanstonds was ko men toelopen. Hij bedacht zich geen moment, sprong met kleren en al in het water en slaagde er met heel veel moeite in de jongste drenkeling over de omgeslagen ka no te leggen, de andere jongen had zich aan het bootje kunnen vast grijpen, en zo stuurde dhr Schilders zwemmend de omgeslagen kano naar de kant, waar behulpzame handen de drenkelingen verder op het droge brachten. Wij, en iedereen met ons, hebben de grootste waardering voor het kranige werk dat Mari Schilders heeft verricht. Het moge op gepas te wijze worden erkend en beloond. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Wilhelmus H. M., zv. J. F. van den Hoogen-Pols; Theo dora, dv. A. G. Noy-de Greef; Jo hannes G. C. M„ zv. G. C. M. van Heesbeen-v. Helvoirt; Martinus J. H. A. M„ zv. J* A. Moolenschot- Hamers te Loonopzand; Johanna M., dv. W. J. B. Snels-Kuyten; Jo hannes E. A., zv. A. J. B. Aarts- v. d. Aa. Overleden: Martinus P. v. Hel voirt, 1 jaar. Huw.-aangiften: W. N. S. Adri- aanse 26 j. en A. J. A. Brekelmans 21 jaar, beiden te Waalwijk; C. J. v. Roy 54 j. en C. P. Gebbing 49 j., beiden te Waalwijk. Gehuwd: A. Grootswagers 27 j. te Loonopzand en T. F. C. IJpelaar 24 jaar te Waalwijk. Ingekomen: C. P. J. Veraa van Oudenbosch; C. A. v. Hoof van Til burg; H. M. v. Riel van Den Haag; G. J. T. v. Dijk van Loonopzand; S. Hania en echtg. van Zaandam; J. M. v. Dongen van Loonopzand; C. van den Anker Van Eibergen; I. Szasz van Loonopzand; W. J. v. Gemert en gezin van Zutphen; J. M. Schellen van Loonopzand. Vertrokken: A. P. van den Houdt naar Eist; H. W. M. v. Welie naar Dreumel; D. J. Koekkoek naar Eindhoven; L. C. T. van den Houdt naar s-Bosch; G. C Mulders naar Den Haag. R. W. B. De jeugd van Sommelsdijk maakt a.s. Zaterdag 31 Juli een 3-daagse fietstocht en heeft het R.W.B.-ter- rein als eerste rustplaats uitgeko zen en zal om 6 uur een wedstrijd spelen tegen R.W.B.-jeugd B, kam pioen van het afgelopen seizoen. In zelf meegebrachte tenten over nacht men op het R.W.B.-terrein, waarna de reis wordt voortgezet naar Ravenstijn. Dit lijkt ons wel een pittige jeugd. OVERWEG IN DE VERBINDING ZEVENBERGEN—LANGEWEG door petroleumlampje Verlicht. A.N.W.B. dringt aan op afdoende maatregelen. Wanneer de bomen van de spoorweg overgang in de verbinding Zevenbergen Langeweg 's avonds gesloten zijn, is het voor het wegverkeer uitermate moei lijk deze te zien. De .overweg wordt dan ook slechts verlichtdoor een klein pe troleumlampje dat aan een zijde van de weg is aangebracht. Daar de weg van Zevenbergen naar Langeweg een onderdeel is van de ze ker niet onbelangrijke verbinding tussen West-Brabant en het gebied rond Ter- heyden, Wagenberg, Geertruidenberg en de Langstraat, heeft de A.N.W.B. zich gewend tot de Directeur Generaal van het Verkeer, en verzocht deze gevaar- hike situatie door afdoende maatregelen te doen verbeteren. NEDERLAND TERUG. De Indonesische minister van on derwijs, die lid is van de Indonesi sche onderhandelingsdelegatie in Den Haag en eind vorige week naar Djakarta vloog om verslag uit te brengen, keert vandaag naar Ne derland terug met nieuwe richtlij nen om te trachten de besprekingen over opheffing van de Nederlands- Indonesische Unie, die in een im passe verkeren, tot een goed einde te brengen. Na een kabinetszitting van 5y2 uur maakte de Indonesische regering bekend, te hopen dat de besprekingen voor 17 Augustus, de Indonesische Nationale Feestdag, met goed gevolg besloten zouden worden. Een aantal Indonesische rege ringspartijen wenst wijziging te brengen in de ontwerpovereen komst die vorige week in Den Haag werd bereikt. Daarom werd de on dertekening die Zaterdag zou plaats hebben, uitgesteld. HISTORISCHE MOLEN IN ROTTERDAM AFGEBRAND. Een van de weinige historische monumenten die Rotterdam na 1940 nog rijk was. is in de nacht van Dinsdag op Woensdag afgebrand. Het was de uit 1570 daterende mo len „De Noord". De brand brak uit door onbekende oorzaak en 't blus- singswerk werd erg bemoeilijkt doordat het Oostplein was opge broken, zodat de brandweer haar mechanische ladders niet kon ge bruiken. Bovendien moesten de deuren van de molen geforceerd worden, waardoor het gebouw ver anderde in een enorme schoorsteen die geweldig trok. Er bleef dan ook niet veel meer dan een ruïne over. Dezer dagen wordt beslist of 't his torisch monument nog gerestau reerd kan en zal worden. MENDES-FRANCE WIL NIEUWE VOLMACHTEN. De Franse premier Mendes-Fran- ce zal de Nationale Vergadering nieuwe volmachten vragen, nu om de economie van het land te her stellen. Hij wil de productie met 10 procent en meer verhogen en de prijzen verlagen om door concur rentie de vroegere vooraanstaande plaats van Frankrijk op de wereld markt te heroveren. Bovendien wil Mendes-France de handel met Oost- Europa, voorzover het niet-strate- gische goederen betreft, uitbreiden. Hij heeft daarover al overleg ge pleegd met de Westelijke bondge noten. WIJZIGINGEN IN HET ENGELSE KABINET. Premier Churchill heeft een aan tal wijzigingen in zijn kabinet aan gebracht Zo wordt Oliver Lyttel- ton als minister van 'koloniën opge volgd door de minister van trans port, Lennox Boyd. De gemiddelde leeftijd van de nieuwe ministers is 45 jaar, wat er op wijst dat Chur chill zijn kabinet heeft willen ver jongen. De premier zelf, over wie al verscheidene keren geruchten heb ben gelopen dat hij zou aftreden, schijnt voorlopig te zullen aanblii- ^en- °ver enkele maanden wordt hij tachtig jaar. Gelijk we al meermalen consta teerden, bezaten de oude „heren" van Venloon het „Jus Patronatus" het Patronaatsrecht, het recht dus om de geestelijken in hun heerlijk heid te benoemen, zij het dan met consent van de ordinarius, de bis schop van het diocees. Tot 1504 was dit altijd zo ge weest, doch in genoemd jaar maak te de Abt van de Praemonstraten- zerabdij van Tongerlo hiertegen be zwaar, in de mening dat de Abdij dit recht toekwam zoals in Tilburg, Waalwijk, Drunen en meer andere plaatsen dat het geval was. De Abt verwarde klaarblijkelijk Venloon met Hogeloon, waar de Abdij sinds onheuglijke tijden rechten had. Hoe het zij, de toenmalige heer van Loon, Robrecht van Grevenbrouck, liet een klinkend protest horen. In een schepenprotocol van 1504 vin den we het volgende opgetekend: „Wij Gerit Wouterssoen, Zeger „Willemssoen, Peter J. Henricssoen „en Adriaen Henricssoen, scepenen „van Venloen doen condt eenen „ieglijcken dat de meeste deel der „nabueren van Venloen Gemech- „tigd hebben Robbert voerscreven „onzen tijtelycken heer, alsdat Rob- „bert voerscreven met richt weder „staen soude den Abt van Tonger- „l°e, die toeseggen woude hebben „van de pastorye tot Venloen ende „dat hy dan voirt soude substueren. „Dies geloefden sy hem te geven „12 Rijnlandse guldens ende wat „meerom sij d'om verdinge „anno 1506, prima may, ende dit „gebeurde op te kerekhof ende ge- „loefde wat die heer voirt hier in „dede vast ende van weirde te hou- „den. Er ontstond een pennenstrijd, zo hevig, dat in 1550 Paus Julius III tussen beide kwam. Na overleg werd er een minnelijke schikking getroffen en vastgesteld dat het be- gevingsrecht om beurten in handen zou zijn^van de heer en de Abt van Tongerlö. Toen dan ook in 1562 Heer Christoffel van Scouwen stierf, werd door Tongerlo benoemd Petrus Scheelen, die in Loon vijf jaren pastoreerde. Tot 1648 zien we nu achtereen volgens 15671587 Joannes (secu lier) 15871607 Bartolomeus Rey- mer, die slechts tot 1590 schijnt ge resideerd te hebben, want in 'laatst genoemd jaar werd als zijn plaats vervanger benoemd, Bartholomeus van de Rijth. Bij de dood van deze laatste, droeg de heer als diens opvolger aan Bisschop Masius voor, Balthasar van Hoeve (v. d. Hove). Zowel van Balt. v. Hoeve als van diens op volger bezitten we een copie van de benoemingsbrief, die we hier laten volgen: „Op datum van desen den derden „Novembris Anno duysent Seshon- „dert, Soo is voer ons schepenen „van Venloen, dat men noempt „Loon op Sant gecompareert ende „verschenen, den Edelen Wel ge- „boeren heere, heer Dierick van „Ymerseel heer tot Loon, Haveluy „etc. heeft door Afflyvicheyt van „heeren Bartholomeesen Uenrixs- „sen van der Rijt, pastoer in zijn „leven van Loon ende Spranghe „malcanderen annex wesende, als „verus collator ratione Juris Patro- „natus voor dese reyse de voor- „screvenen kereken van Loon ende „Spranghe vacerende, geconfereert „mits desen, den eersamen heeren „Balthasar Petersen van Hoeve, „met al heren rechten, emolimen- „ten, daertoe staende, dat in suiker „vuegen als de voirscrevenen heer „Bartolomeus saliger vredelycken „in volckomen posseszie gebruickt „ende beseten heeft, versueckende „daeromme, myn Eerwerdighen „heere, mijnheer Gijsbertum Masi- „um Biscoep, dat Sijn Eerw. gelie- „ven sal den voorss. heer Baltha- „sarr tot denselven cueren tadmit- „teren, ende te gebruyeken de „solemniteiten daertoe requireren- „de. Aldus gepasseert voor Willem „Marthens van Gilssen ende Cor- „nelis Diericxsen als schepenen van „Venloon die dese giste ter ernsti- „ghe versuecke van mijn heer van „Loon hebben beseghelt. Met twee „wassen segels en handtekening i „Dierich v. Ymmerseel. Na de dood van Balthasar van Hoeve benoemde de Abt van Ton gerlo, zijn ordebroeder Bernardus Boon, die der kerk van Loon slechts maanaen diende en toen werd 0Ve£f-epi?-atst naar Rozendaal "Y1J Nl=olaas Mutsaerts, Bij den „gedoge Goidts Abdt des Goidts- „huys van Tongerloo, der Orde van „Premonstreyt in den bisdomme „van Tshertoghenbossche doen te „weeten met kennisse der waerheyt „dat mits deyen, het recht van te „nomineren, eenen bequamen per- tQt bedieninge der kereke „van Venloon aen ons, als abt, voör „dese reyse, was gecomen, door aff- „hjvichheyt van weylen heer Bal- „thasar van den Hoeve, pastoir was „der voirscreven kereke hadden „dyen volgende, tot bediening der „selve kereke, op den vierden Sep- „tembris lestleden gedenomineert „heeren Bernarde Boon, onsen me- "^r°eder' prioor ons convents „van Tongerloe voorss. maer alsoo „wij middelertijt judiceerden ende „geraetsaem vonden, den voorss. „heere Prioor nochtertjjt nyet te „ablegeren oft licenteeren door „seeckere redenen, ende motiefen „ons gemoveert hebbende, hebben „den selven verwillicht, de denomi natie over sijnen persoon gedaen iS resi8neren, ende uf i ïex. verteyen' dwelcke door „hem deliberate» animo gedaen sijn- „de, houden ons voor dese reyse „geconcentreerd pro turno nostro „ende sijn tevreden, dat die heere „van Venloon, alsnu sijnde eenen „gequalificeerden persoon, tot be- 'nae^w derJelver- denomineren „naer het goedduncken ende belie gen desselffs. Onder conditie ende „met alsulcken verstande, dat wij „oft onsen naeckomelingen, naert „overleyden resigneren oft cederen „van de ghenen, die bij den voors „heere van venloon totter voorss! "wj worden geprecenteert. „Wederom zullen comen inturnum „denominationis volgens de contac ten tusschen onsen voorsaeten „eertijds aengegaen ende gemaeckt, „alles sonder arche ofte liste ende „prejudicie, liste ofte verminderin- „ge des eens oft des anders goeden „rechten ende des 't oerconden heb ben wij onse segelen ten saecken „opt witte van desen beneffens on- „se smaturen doen drucken op den „eersten Apprillis anno dusent ses- „se hondert en acht". Hierna maakte de abdij nog slechts eenmaal gebruik van haar recht en wel na de dood van Ge- rardus Otten 1607—1627 toen de Abt m overleg met de kasteelheer Lngelbrecht van Ymmerseel, be noemde Dr Benedictus v Kessel gewezen Jezuit, die in 1654 op last van de Staten van Holland het ver blijf in de Meierij werd ontzegd, waarna hij in 1661 zijn leven eindig de als missionaris in de Hollandse Zending. Practische heeft de Abdij van Tongerlo slechts tweemaal een lid van haar orde als pastoor te Loon aangesteld. Loonopzand, P. Adr. v. Beers. CAPELLE. P.V. DE LUCHTVAART. Zondag hield de postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart zowel met oude als met jonge duiven een wedvlucht vanuit Neufvilles, waarbij de prijzen als volgt werden toegekend Oude duiven C. Groeneveld Jr. 1, 5: Adr. Stam 2, 13; Adr. Tactor 3; St. van Peer 4; Th .van der Schans 6; C. Groe neveld Sr. 7, 8, 14, 15; J. van Oosterhout 9; Adr. Versteeg 10; M. van iPeer 11 en G. Vos 12. Jonge duiven: C. Boer 1, 3, 28, 33, 59; B. Pols 2, 56, 78; M. van Campen 4, 29, 83; Adr. van Raamsdonk 5, 64, 71; St. van Peer 6, 7, 18, 25; Adr. Klootwijk 9, 14. 16, 17, 26, 80; Adr. van Beek 19, 51, 75'; Th. van der Schans 11, 47, 38, 49; D. J. van Helden 12, 54; C. de Cloe 13, 36, 55; M. van Peer 15, 59; H. Dalmeijer 19. 20, 37, 74; J. van Oosterhout 24, 45; H. van Campen 28, 31, 35, 46, 84; G. Vos 20, 21, 34; Adr. Spierings 22, 52, 68, 77, 82; M. Mesch 30; W. Haverhals 32, 44, 53; Adr. Versteeg 38, 67; J. Ro- zenbrand 39, 40, 62; J. van Doornik 41, 42, 73, 76; W. de Jong 43, 79; C. van der Schans 50; G. Treffers 57, 69, 70; H. Verduijn 60, 61; Adr. Tactor 63, 66, 72. J. Nieuwenhuizen 65 en P. Nieuwen- huizen 81, 82. i

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 8