Waalwijkse en Langs Courant Het grootste succes voor Waalwijkse Harmonie St. de Crispijn. Zwitsaleitea t W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op eik gebied. Ds. N. W. VAN DEN HOUT Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 110 punten brachten haar de eerste prijs met lof van de jury. Bestrijd Üw'PIJNEN met: W A A L W li K I Bevestiging en intrede tot predikant der Geref. Kerk te Sprang MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 Uitgever 77e JAARGANG No. 61 Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEÜRDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" ENTHOUSIASTE HULDIGING Luid toeterend reden een tweetal touringcars, gevolgd door enkele auto's door Baardwijk; de mensen die het nog niet wisten, lazen van het geweldige succes dat de harmonie St. Crispijn behaald had op het concours te Groesbeek. In' grote letters stond het op de platen die de bussen meevoerden: Harmonie St. Crispijn eerste prijs met 110 punten, lof der jury. Ze konden echter niet ongestoord doorrijden naar het centrum, want op een gegeven moment kwam de Drumband van de K.A.J. met het fiere nieuwe vaandel hun tegemoet gemarcheerd en ook de harmo nie St. Jan met de blinkende vernieuwde en nieuwe instrumenten versperde de glorieuze overwinnaars de weg. Eerst moest in dteze reünie van Waalwijks instrumentale verenigingen op een broeder lijke wijze uiting gegeven worden aan de vreugde over dit prach tige succes. Harmonie Sint Crispijn met de lauwerkransen van het succes harmonie Sint Jan met de nieuwe instrumenten en het en thousiasme van het schone streven en de K.A.J.-drumban'd met de felle kleuren van het nieuwe vaandel, tekenen van Waalwijks mu zikale opleven, tekenen die hoop, grote hoop geven voor de toekomst. reden, waren daar een eind voor 't EEN TRIOMFTOCHT EN EEN Hoekeinde in v.m. Baardwijk de harmonie St. Jan en de Drumband om de triomfators binnen te halen. ALS TRIOMFATORS. Het was voor St. Jan, dat met zijn nieuwe instrumenten een schone mars blies, een ere-plicht, zoals de voorzitter, de heer J. v. Mierlo zei, om bij Uw terugkeer op Waalwijks grondgebied de eerste te zijn U ge luk te wensen met het schitterende succes. Als triomfators keert gij te rug in de gemeente en daarom zul len we U ook in triomftocht voeren naar het verenigingslokaal. St. Jan was verheugd om dit suc ces, daar was geen sprake van ja- louzie, hoogstens van een prettige sportieve naijver, want, zei de voor zitter van St. Jan, Uw succes zal ook onze leden aansporen. Dat dit succes nog door meerdere gevolgd mocht worden en dat beide harmo nieën in goede harmonie en in de beste verstandhouding in Waalwijk mochten groeien en bloeien was de wens waarmee hij eindigde. Namens de Drumband sprak de voorzitter, de heer Fr. Schuurmans die het eveneens tot zijn grootste plicht achtte geluk te wensen met dit prachtige resultaat. Dat dit eer ste succes na de oorlog nog door meerdere successen gevolgd mocht worden, ook voor de harmonie St Jan, was zijn wens, voordat de Drumband een keurig geblazen en geroffelde Semper fidelis deed ho ren. En toen in triomf door het cen trum; dan sloeg de Drumband dat de ruiten meerinkelden, dan blies St. Jan de wangen bol en honder den en nog eens honderden stonden deze opgewekte stoet aan te zien, of liepen mee, genietend van dit schone gezicht en meelevend in de grote vreugde die het deel van de Waalwijkse muzikanten was. GROTE HULDIGING IN THALIA. Het is voor ons een groot genoe gen dit verslag te kunnen en te mogen schrijven. We hebben steeds in deze kolommen met het wel en wee van St. Crispijn meegeleefd. Met het wee van de moeilijke na oorlogse jaren, het wee van de moeilijkheden die speciaal de KAB met dit corps had op den duur; we hebben verslag mogen doen van t langzaam groeiende wel, de over- name door de burgerij; wekelijks las men in deze kolommen van de grote steun die de Harmonie bij de burgerij ondervond toen zij geen enkele'Waalwijkse deur oversloeg: Welke straat had naar verhouding de meeste donateurs? Toen kwamen de nieuwe instrumenten en toen be gon de tijd, de stille tijd van het gestadige en onverdroten studeren, een stille tijd, maar het was een ge laden stilte, een stilte die tenslotte verbroken werd toen we heel on langs mochten schrijven van het feit dat St. Crispijn naar een con cours zou gaan, en hoe zeer de mu zikanten zich er op voorbereidden. We hebben ons op de vlakte gehou den toen we onze impressies gaven van een repetitie-bezoek, bij ons zelf gaven we de harmonie een goe de kans op de eerste prijs. Maar hoeveel factoren zijn er niet die hierbij een rol spelen? Sn nu, vandaag, nu is die stilte wel voorgoed doorbroken. Vanmid dag werd het nieuws bekend. St. Crispijn heeft de eerste prijs ge haald met 110 van de 120 te behalen punten, met lof van de jury. En toen, toen hadden we spijt niet in Groesbeek te zijn, niet in de gele genheid te zijn U verslag te doen van de vreugde die er geheerst moet hebben bij de directeur, bij de muzikanten, bij het bestuur. Weken van bijna avond-aan-avond repeteren zagen zich nu beloond met de hoogste prijs; iedere maat die hoeveel keren opnieuw gespeeld is moeten worden, zag zich nu ge waardeerd met bijna allemaal ne gens en tiens. U 'kunt Jzich btie vreugde voorstellen. U kunt zich voorstellen wat er omgegaan is in de directeur, .de heer Duyvelaar, toen hij speciaal bij de jury geroe pen werd om de grote lof van deze heren op zich te voelen neerdalen, wat die muzikanten ervoeren, toen zij de beslissing van de jury verna men, U kunt zich voorstellen wat het voor het bestuur geweest moet zijn, al dat werken en sjouwen, al dat geloop en gepraat om de cen ten bij elkaar te krijgen en het en thousiasme er in te houden, thans zo schitterend beloond te zien. Bezien we de punten die de jury gaf, dan moet St. Crispijn prachtig hebben gespeeld. En wat wel zeer typerend is, de jury was in alle op zichten unaniem in haar oordeel. Geen enkel onderdeel was er waar het ene jury-lid een ander punt voor toekende dan een van de an dere leden. De jury was zeer deskundig; zij bestond uit de heren Oscar van He mel, L. de Morée en Piet Stalmeier en zij hadden hun oordeel te vellen over Ellinore van Piet Stalmeier (het oor van de meester!) en Pal let des Roses van Minichetti, 't eer ste was het verplichte, het tweede het zgn. vrije nummer. Ziehier hun waardering: le 2e nummer nummer die een goed vakman, een humorist, j maar ook een muzikant was, bewe- j zen diende te worden. De goede schoenen waren er, de humor leef de ook nog volop en ook op het derde punt moest men het zover weten te brengen dat Waalwijk weer een vooraanstaande plaats in nam. Als beschermheer tracteerde hij het bestuur en de leden op sigaret ten en sigaren; hij gaf hun een rondje, om te laten merken dat de beschermheer er was, en nog een rondje om te drinken op het toe komstige succes. NAMENS HET GEMEENTE BESTUUR. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder J. v. Heeswijk; de burgemeester, die een welver diende vacantie genoot, zou zeer meeleven als hij van dit succes hoorde, verklaarde wethouder Van Heeswijk en als hij thuis was ge weest zou hij hier hebben gestaan, want zijn interesse die zeer veelzij dig was, ging vooral uit naar het culturele leven, zoals het hele ge meentebestuur zijn (grote belang stelling toonde voor alle facetten van het culturele leven en er steeds eerste tijd, een beloning die onge twijfeld stimulerend zou werken voor de toekomst. En dan hing hij de krans van diep groene laurierbladen, met een rood-wit-blauw lint om de schou ders van de muzikale, vakkundige en enthousiaste directeur, als een hulde ook aan alle leden. WEL EENS OP HET KANTJE AF KWAAD. Ik ben wel eens op het kantje af kwaad geweest, zei de voorzitter van St. Crispijn, de heer F. Smol ders, ik heb tegenover de leden ge staan en gezegd, al slooft het be stuur zich nog zo uit, zij kunnen 't niet, de directeur is 100% en onder zijn leiding zijn het de leden die het moeten doen. En daarom, zei hij, ben ik vandaag zo gelukkig, dat onze leden hebben laten zien wat ze kunnen onder hun eminente di recteur, en daarvoor verdienen zij grotelijks de lof van het bestuur. En nadat hij de sprekers had be dankt en ook de zusterverenigingen St. Jan en de Drumband, die een consumptie kregen aangeboden als een klein blijk van dank en waar dering, bood hij namens de zaalhou der, de heer v. Bracht, de directeur een dirigeerstok aan, tevens be doeld als een hulde aan alle leden en namens Mevr. v. Bracht weer een consumptie. Er zijn nog mogelijkheden, zei de heer Smolders verder; het zit er heel goed in dat we de ere-prijs halen, want nog geen enkele ver eniging had het puntenaantal van 110 gehaald, toen we vertrokken. Na de bevestiging en de handopleg ging, die hierna plaats vond, werd de nieuwe herder en leraar door de gemeen te staande toegezongen de zegenbede uit het negende vers van Psalm 119 (met een wijziging in de derde persoon). De Intrede. In de avonddienst deed Ds. N. W. v. d. Hout voor een stampvolle kerk zijn intrede 0.m. waren aanwezig Ds. van Boeijen van Eindhoven namens de Clas sis Den Bosch; deputaties van de Geref. Kerken van Vrijhoeve-'s-Grevelduin-Ca- pelle, 's-Gravenmoer, Tilburg; van de Ned. Herv. Kerk van Sprang; verder Burgemeester A. Smit en Wethouder H. Winkelman namens het gemeentebestuur van 'Sprang-Capelle. Ds. van den Hout had tot tekst voor zijn in;ree-predikatie gekozen Zacharia 3 1—5. In zijn voorafspraak wees de nieuwe Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten ZWITSAL rust, waarvoor hij van zijn kant alles wil doen en ook Mevrouw. Bedenkt steeds dat er een open pastorie is; poog te voorkomen dat wij ons eenzaam zou den gevoelen en bid veel voor ons, al dus Ds. van den Hout. Hij denkt ook aan de jeugd en wekt her. op te laten zien dat er hier een kerk is die leeft. Waar het lied in de eredienst van grote betekenis is, hoopt Z.E. dat de organisten zullen medewerken om dit aan zijn doel te doen beantwoorden. Na de eerste kennismaking met de koster is Z.E. van mening, dat, wanneer de schrijver van der Hulst nog eens een boekje zou schrijven van „De boze kos- herder en leraar er op dat het voor hem ter", hij onze koster daarin nooit tot 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 10 10 10 9 9 9 10 10 10 10 10 10 Zuiverheid Klankgehalte Dynamiek Techniek Samenspel Opvatting en tempo 8 8 8 Voor het eerste nummer dus 53 van de 60 punten en voor het twee de zelfs 57 van de 60. Eerlijk, we hadden zo'n succes niet verwacht, maar de mannen van St. Crispijn moeten geweldig hebben gespeeld, alles moet buitengewoon goed ge gaan zijn en van zenuwen was he lemaal geen sprake. Maar toch was het een opluchting toen men heel spoedig hoorde wel ke prachtige resultaten men had behaald. In Waalwijk hoorde men er ook heel spoedig van en toen dan tegen 7 uur de bussen Waalwijk binnen Proficiat stond er in grote letters op een bord, dat een plaats vond tussen palmen en bloemen op het toneel van de zaal Thalia, het ver- enigingslokaal van St. Crispijn, het lokaal waar de grote triomf van vandaag is voorbereid. Daar waren wethouder v. Hees wijk, namens het gemeentebestuur, daar was de beschermheer van St. j Crispijn, de heer J. Klijberg, een flinke deputatie van Waalwijks Be- lang, later zagen we een afvaardi- ging binnenkomen van de Midden- standsvereniging, en de Liedertafel j „Oefening en Vermaak", nadat ook j reeds de Zeereerw. Heer Pastoor Dr B. v. d. Hurk, die vergezeld was van kapelaan Wassenberg, zijn ge lukwensen had aangeboden. Op het toneel stonden de fiere prijswinnaars, voor het toneel za ten het bestuur en de aanwezige notabelen en de zaal was vol be langstellenden en leden van de zus terverenigingen. De heer Klijberg was de eerste die sprak, en het was trouwens de eerste keer ook dat hij sprak als beschermheer, tot welke ere-func- tie men hem enkele maanden gele den pas heeft uitgenodigd. Onder deze omstandigheden zijn entrée te kunnen maken in de vereniging, was hem een grote voldoening. En daarom sprak hij zijn volle waar dering uit voor wat de directeur en de leden hier hadden weten te be reiken; de harmonie behaalde 110 van de 120 punten, de directeur kreeg, zoals hij zei, tien, tien, tien en nog eens tien. Hij sprak over wat aan dit grote succes is voorafgegaan en voorts over wat on dit succes moest vol gen; vroeger speelde St. Crispijn in de afdeling Uitmuntendheid, na de eerste afdeling kwamen nog hoge re afdelingen, tot zelfs een vaandel afdeling toe. Harmonieën uit leer- dorpen vlak in de buurt, speelden hierin en al zei de beschermheer dan altijd, wanneer men hem de ge ringe muzikaliteit van de Waalwij- kers verweet: Jullie maken betere muziek, maar wij betere schoenen, het was toch een zuur grapje; een grapje dat spoedig niet meer ge maakt zou hoeven te worden als St. Crispijn op deze weg door bleef gaan. En in het verdere verloop van zijn brillante speech sprak hij over de eer die de oude schoenmaker, meer aandacht aan zou schenken. Hij wenste directeur, muzikanten en bestuur van harte geluk, U zijt bezig, zei hij, een oude Waalwijkse traditie in ere te herstellen. En toen ook hij namens het gemeente bestuur een consumptie aanbood, juichtten de leden hem toe, maar dat was niet alleen voor dat rondje natuurlijk, dat was vooral ook om dat het gemeentebestuur ook thans weer van zijn meeleven blijk gaf. EEN LAUWERKRANS VAN WAALWIJKS BELANG, Het sprak vanzelf, verklaarde de voorzitter van Waalwijks Belang, de heer J. Timmermans, dat zijn ge dachten thans terug gingen naar de dag, ongeveer twee jaren geleden, toen het lot van St. Crispijn in de handen van Waalwijks Belang werd gelegd Hij schetste de de gang van zaken toen, hij gaf hoog op van de medewerking die men speciaal toen van de zijde van het verjongde be stuur ondervond, van hun enthou siasme dat oversloeg op de leden. En thans dan was er iets bereikt dat alleen bereikt kan worden als men de handen eendrachtig in el kaar slaat; het was een schone be loning, voor al de moeiten van de Bovendien zijn er nog ere-prijzen in de le en de 2e afdeling. Bijna vergat hij de directeur, de heer Duyvelaar, namens 't bestuur een kistje sigaren aan te bieden, maar de geste was er niet te minder hartelijk om en getuigde niet min der van de grote waardering die 't bestuur de heer Duyvelaar, de suc cesvolle directeur toedraagt. Maar voordat hiervan genoten werd, kwamen nog verschillende deputaties het bestuur complimen teren, zoals we al noemden de mid denstandsvereniging, die bij mon de van de heer Meijs, die voorzitter is, een geschenk onder couvert aan bood, en de Liedertafel „Oefening en Vermaak" die natuurlijk ook niet ontbrak. U begrijpt, het is er gisteravond nog buitengewoon gezellig geweest. De spanning van de laatste dagen heeft zich ontladen in een jubelen de feeststemming en alle reden was er toe. St. Crispijn, we hebben jullie niet voor niets vorige week veel succes toegewenst; we blijven jullie dat van harte toewensen in heel jullie verdere bestaan. Het begin was grandioos, laat als het begin heel deze periode van vernieuwde ijver en vernieuwde muzikaliteit zijn. Het was j.L Zondag terecht zoals de bevestiger, Ds. Lindeboom van Zwijndrecht zijn predikatie aanving voor de Geref. Kerk van Sprang een blijde dag, nu zij na een vacature van een jaar de plaats van Dienaar des Woords weer vervuld zag. Het kerkgebouw was zowel des morgens bij de bevestiging, als des avonds bij de intrede, geheel gevuld; een groot aantal belangstel lenden, waaronder de wederzijdse ouders en familie van Ds. van den 'Hout, alsmede enige studievrienden enz. waren tegenwoordig. Iri de voormiddaggodsdienstoefening trad als bevestiger op Ds. Lindeboom van Zwijndrecht, die tot tekst voor zijn predikatie koos Colossensen 4 '17 „En zeg tot Archippus: zorg dat gij de be diening, die gij in de Here aanvaard hebt, ook vervult". In een treffende en toepasselijke pre dikatie, waarin Ds. Lindeboom zowel op de heerlijkheid van het ambt, als bp de taak van de dienaar des Woords, van de kerkeraad, als van de gemeente wees, zette de bevestiger uiteen: '1. de beteke nis van, 2. de noodzaak voor, 3. de Op wekking tot de vervulling der bediening. Aan het slot zijner predikatie zich nog in het bijzonder tot de nieuwe herder en leraar alsmede tot 'de kerkeraad en de gemeente richtend, zei Ds. Lindeboom, dat het hart van Candidaat van den Hout vol zou zijn van dankbaarheid, nu de Koning der Kerk hem geroepen heeft de herderstaf op zich te nemen en hij weet dat bij Candidaat van den Hout bij de aanvaarding van zijn ambt de oot moedige taal in zijn hart is ik ben te gering. De God van uw jeugd heeft U met trouw en vaderlijke ontferming ge leid, aldus Ds. Lindeboom en hij spreekt de wens uit dat Candidaat van den Hout als predikant dezer gemeente met blijd schap, met zijn echtgenote, mag arbei den, tot groei der kerk in deze plaats en hij bij deze iarbeid moge gedragen worden door de mistieke kracht van het gebed der gehele gemeente. Groot is de trouw die 'God 'U deze dag schenkt; ver blijdt U steeds in God en Zijn dienst. Met een woord van waarschuwing tot de gemeente om deze trouw des Heren niet te veronachtzamen, maar de drin gende nodiging van de Heiland, die zegt dat Hij wie tot Hem komt geenszins zal uitwerpen, aan te nemen, besloot Ds, Lindeboom zijn predikatie. en de gemeente een belangrijke dag was; belangrijk en mooi, omdat de gemeente een nieuwe predikant kreeg en Z.E. in het ambts van Dienaar des Woords be vestigd werd en hierin de verantwoor delijkheid vorm krijgt, dat God Zich be moeit met Zijn volk: de bestendiging van de bediening van het evangelie, wat ver strekkend' en gevolgrijk kan zijn, omdat het kan zijn tot zegen voor de gemeente, of tot vloek. Beiden, gemeente en pre dikant, staan aan het begin van een pad dat zij samen zullen gaan en dan komt de vraag op: waarheen zal ons dat voe ren. Die vraag is voor ons niet te be antwoorden, maar wel kunnen wij de stippellijnen aangeven waarlangs ons pad voert, aldus Ds. van den Hout en die lij nen kunn'en wij beluisteren in de bood schap van onze tekst, die handelt over De besmeurde hogepriester 'Jozua; 1. Hoe hij door satan wordt aangeklaagd; 2. door de Here gerechtvaardigd en 3. door de Here geheiligd. Na de predikatie, waarin Z.E. de ge meente wijst op de verdienste voor zon daren door de Grote Hogepriester, Jezus Christus, richt de nieuwe herder en le raar zich allereerst in 't bijzonder tot kerkeraad en gemeente en zegt dat 'hij lang heeft uitgezien en verlangd naar deze dag en dankbaar is jegens God de Here, Die hem door de gemeente van Sprang riep als Zijn dienstknecht werk zaam te zijn. 'Op hoogtijdagen worden wij tot nadenken gebracht om een blik terug' te werpen. Z.E. mag terugzien op veel vreugde die hij mocht ontvangen en is dankbaar jegens hen die 'God middelijk daartoe gebruikte. Hij denkt daarbij aan zijn lieve ouders, in wier harten veel zal omgaan, die veel voor hem hebben ge beden en die nu mogen beleven dat de wéns van hun aanvankelijk zorgekind in vervulling mag gaan en zich daarover verheugen. Z.E. is blij dat zijn ouders bij hem nooit hebben aangedrongen of hun verlangen in die richting hebben ge stuwd, maar dat hij persoonlijk de be geerte tot 'het ambt mag hebben en dat zijn ouders het mogelijk hebben gemaakt aan deze begeerte te voldoen. Zich tot zijn bevestiger, Ds. Linde boom richtend, zegt Z.E. dat het mede door de bevestiging is dat hij nu Gods Woord mocht bedienen. Hij mocht woorden horen, door 'Ds. Lindeboom voor ogen geschilderd, wat het ambt van Dienaar des Woords medebrengt en bij wie hij terecht kan om die taak te kun nen volbrengen. Hij hoopt in 'Gods kracht te volbrengen, wat hem nu schier te zwaar lijkt. Ongetwijfeld moet er voor Ds. Lindeboom iets moois in liggen nu hij hier een vrucht van zijn werk mag zien. Verder spreekt Ds. van den Hout de wens uit met de kerkeraad in eenvoud te mogen samenwerken en gezien de kennismaking acht hij de mogelijkheid daartoe aanwezig, want wij hebben één doelhet welzijn dei- gemeente, zegt spr„ die jong en onervaren is, maar het een rust voor zich noemt te weten dat hij niet alleen behoeft te beginnen, maar dat hij daarbij geholpen en bijgestaan wordt door de kerkeraad, bij wie hij verwacht veel wijsheid' te ontmoeten, die kan leiden tot opbouw der kerk. Mede namens Mevr. van den Hout dankt hij voor de wijze waarop zij wer den ontvangen, waarvoor Z.E. 'maar één woord heeft, het was af. Zijn toespraak vervolgende zegt Z.E. dat primair naar Geref. kerkrecht is: de plaatselijke kerk. Dat 'betekent echter niet dat het kerkverband geen betekenis zou hebben. Daarom is hij blij dat 'hier ook afgevaardigden namens de gena- buurde kerken en de Classis aanwezig zijn. Hij hoopt van harte dat deze dag het begin is van samenwerking met Clas sis en genabuurde kerken en dat hij iets mag beleven en proeven van het wel wezen van het kerkverband. Z.E. is verder dankbaar te weten dat hier ook broeders zijn uit de Ned. Herv. Kerk, die officieel als afgevaardigden een kerk vertegenwoordigen; dit stemt hem toe vreugde en droefheid. Tot droefheid omdat wij daarbij weer worden bepaald bij wat ons scheidt; tot vreugde, in het besef van aller eenheid in Jezus Chris tus. Hij hoopt dat de bestaande verhou dingen mogen worden bestendigd en zij door gezonde samenwerking sterk mogen staan waar 'het erfgoed wordt bedreigd. Zich tot de plaatselijke overheid wen dend zegt Z.E. dat de Geref. Kerken uit de Geloofsbelijdenis schrapten de zin dat de overheid de taak heeft alle valse godsdienst te weren, wat echter niet in houd dat wij een neutrale staat zouden begeren. Tot staving hiervan spreekt hij zijn waardering uit voor de belangstel ling van de plaatselijke overheid. Hij acht het geruststellend voor de overheid dat de Dordtse Kerkenorde spreekt van het hooghouden van 'het gezag en hij hoopt dat de overheid van haar kant zal me dewerken deze taak licht te maken, want dan is er hoop op goede samenwerking. Tot slot zich nogmaals tot de gemeen te richtend, zegt Z.E. dat het hem tot vreugde stemt dat God hem naar Sprang heeft geroepen. 'Hij hoopt dat er tussen hem en dë gemeente een band mag groeien die op wederzijdss vertrouwen hoofdpersoon zou kunnen maken. Met de bede dat Gods Geest hem in staat moge stellen zijn ambtelijk werk tot eer van God te vervullen, besloot Z.E. zijn toespraak. Als eetste spreker wordt dan het woord gevoerd namens kerkeraad en ge meente door ouderling J. Verdoorn, die zegt dat het 'heden voor de gemeente van Sprang een dag van vreugde en blijdschap is, wat hij uit met de woor den van de psalmistU alleen, U loven wij. De Here heeft ons grotelijks ver blijd, dat reeds het eerste beroep met Zijn zegen werd bekroond. Hij hoopt en wenst dat de Here 'Ds. moge bekwamen tot de vervulling van het hoogheerlijke ambt, het ambt van wondere grootheid en grote verantwoordelijkheid. Zoals de profeet Ezechiel zegt: Mensenkind, Ik heb U aangesteld over 'het huis Israël, zo zijt Gij aangesteld over de gemeente van Sprang, om de rechtvaardigen aan te zeggen dat het hen zal welgaan, de eeuwige zaligheid, en de onrechtvaardigen de eeuwige rampzaligheid. De heer Ver doorn wenst de nieuwe herder en leraar toe dat het hem gegeven moge zijn als een trouwe wachter te staan op de muur van dit Zion en te arbeiden aan de uit breiding en de komst van de Koning der 'Kerk. Dat hij moge ondervinden dat de zegen des Heren hem vergezelle in studeerkamer, op de kansel, bij huisbe zoek en ziekenbezoek, catechisatie en bij alle pastorale arbeid. 'Ook Mevrouw v. d. Hout wenst hij de zegen des Heren toe als echtgenote van de pastor en hoopt aat zij een gezegende tijd in de gemeen te van Sprang mag hebben. Het is hem bekend dat Mevrouw veel belangstelling heeft voor het werk onder de jeugd; hij hoopt dat zij zich spoedig zal thuis ge voelen in de gemeente en een grote plaats in de harten mag innemen. Ouderling Verdoorn verzoekt tenslotte Ds. en Mevr. staande toe te zingen de zegenbede uit Ps. 134 Dat 's Heren ze gen op U daal', enz. Namens de Classis Den Bosch spreekt Ds. van Boeijen uit Eindhoven, die in een geestige speech o.m. zegt dat de Classis er alles op gezet heeft, al zijn vele Brabantse dominees met vacantie, hier vertegenwoordigd te zijn. Hij gelooft dat Sprang een goede dominee gekregen heeft, want hij heeft gemerkt dat Ds. zich sterk bewust is van de afhankelijk heid van de Here God. Hij hoopt dat Ds. in afhankelijkheid aan God het machtig mooie werk tot opbouw der gemeente mag verrichten en dat de gemeente uit de preek begrepen zal hebben dat zij geen volmaakte dominee heeft; dat weten allen wel, maar o wee als de dominee fouten maakt, zegt Ds. van Boeijen. Hij hoopt dat de gemeente met dominee mee zal werken en als er iets is, ga dan naar de pastorie; hij spreekt daarbij de hoop uit dat mevr. v. d. Hout zonodig steeds zalf op de wonde zal leggen en zich werkelijk „een pastoorse" zal tonen. Met de wens dat deze feestdag voor de ge meente het begin mag zijn van een fees telijk leven op de weg naar het eeuwige hemelfeest, geleid doon Ds. v. d. Hout, besluit Ds. van Boeijen. Ouderling Kerst spreekt, bij afwezig heid van 'Ds. de Kruijk, namens de Geref. Kerk van Vrijhoeve-Capelle en dankt voor de uitnodiging, waaraan zij gaarne hebben voldaan, omdat zij steeds mee leven met de naaste buren. Namens de gemeente en de kerkeraad feliciteert dhr. Kerst de kerk van Sprang van harte met deze blijde dag, nu zij na een korte tijd van herderloosheid weer een eigen leraar mocht ontvangen. 1 Aug. 1954 is een hoogtepunt in Uw leven, zegt dhr. Kerst tot Ds. v. d. 'Hout; bevestigd tot Dienaar des Woords en verbonden aan uw eerste gemeente; het begin van een moeilijke en verantwoor delijke weg, waarbij het bemoedigend is, dat Hij Die U in Zijn dienst riep, weet wat Hij voor U nodig oordeelt. Hij stel le U hier tot rijke zegen. Namens de kerkeraad van 's-Graven moer spreekt ouderling G. Rösenbrand, en zegt dat de kerk van 's-Gravenmoer blij is niet de blijden, wat zij beter be grijpen nu zij op 't ogenblik een herder moeten missen. Als zusterkerk heet hij Ds. van harte welkom en hoopt dat zijn gemeente spoedig van Ds. gaven zal mo gen gebruik maken: wij zien met verlan gen naar U uit. Hij 'hoopt dat 'Ds. hoop en vertrouwen gevestigd zal zijn op zijn Zender, want al kan niets ons scheiden van de liefde van Christus, toch zal Ds. moeilijkheden in -het leven ontmoeten, maar ook dan kan hij steeds bouwen op de liefde van Christus en bij Hem troost en kracht vinden. Ouderling van Silfhout spreekt namens de kerk van Tilburg woorden van ge lukwens met deze dag tot Ds. van den Hout en de kerk van Sprang. 'De bevestiger, Ds. Lindeboom, speekt nog een persoonlijk woord, waar het voor 't eerst was dat hij een oud-catechisant mocht bevestigen, wat hem zegt dat Gods werk doorgaat. Het verheugt Ds. Lindeboom dat zijn oud-catechesant in de oude gemeente van zijn vader de her derstaf mag opnemen en hij hoopt dat

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1