da#- VROOM DRDË8M 4NN BRILLEN! OCEAANLIEFDE HOE LAAT MOETEN DE STERTOCHTERS NAAR BED HEDENAVOND VOETBALSPORT woens prijzen FEUILLETON VAKI MAAPPN DEN B0SCH TILBURG BREDA 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 4 AUGUSTUS 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND Raad van Geertruidenberg discussieerde en breedvoerig over het antwoord. lang AANMELDING VAN LEERLINGEN voor de HANDELSAVONDSCHOOL. 7 9 uur Mr. v. Coothstr. 27 Mooie partij sandalen m. sterke rubberzolen, div. kleuren, maten 32-35 4.98 28-31 3.98 24 27 3.38 22-23 2.58 038 20-21 Dobby badstof washand je, extra zware kwaliteit, in hardrood, -groen en -blauw en diy. pasteltinten, normale verkoop- 9Qc waarde 65 nu Lederen boodschaptas met voortas, geheel ruit- voering, A'® spotkoopje Weekend-shirt, sanfor, open en gesloten te dragen, met borstzak, in 6 verschil lende unitinten 488 Uni lingeriekatoen, In rose, zalm, bleu, reseda, geel, lila, oudrose, beige en grijs, 80 cm. QQC breed, per meter W Gekleurde plasticdoos, gevuld met 40 gr. roest vrije spelden, met Aft c spitse punt Oogjesluier, zware QQc kwal., flinke maat Kristalnylons, naar keu ze met eflen fantasiehiel of de moderne H 95 naadloze kous Koffiewafeltjes, Al c licht koekje, 250 gr, Peren of pruimen op sap, voor compote en A Qc dessert, grote pot statie SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Bonte ruitstof voor klnder- ju kjes en kampeerblouses, 80 cm. breed, per meter Rocket, dubbel Schots pistool, leuk vacantiespeel- goed voor de 4 25 jongens Jampot, helder glas, met plastic deksel, schotel en lepel, In diverse f&G c kleuren, compleet Machinaal Smyrna kus sens en salontafelkleed jes, in fraaie Perz. dessins, 90 x 90 14.25 55 x 90 8.95 A95 55 x 55 kussens 55 x 55 7.95 gen zonder méér onder de hamer door. Zondagswet. Vervolgens deden B. en W. het voor stel tot vaststelling van regels ter uit voering van de Zondagswet. In het piacadvies schreven B. en W. hierover o.in. M.b.t. de uitvoering van deze wet is de raad verplicht: 1. regels vast te stel len voor het verlenen van ontheffing door de burgemeester voor de tijd na 13 uur van 't verbod op Zondag waar mee gelijkgesteld worden Hemel vaartsdag en de eerste Kerstdag zon der strikte noodzaak gerucht te verwek ken dat op een afstand van meer dan 200 m van het punt van verwekking hoorbaar is: 2. regels vast te stellen voor het verlenen van ontheffing door de burgemeester van het verbod op Zon dag vóór 13 uur openbare vermakelijk heden te houden, daartoe gelegenheid: te geven of daaraan deel te nemen. Als de ze mogelijkheid niet geschapen werd, dan zouden er op Zondag geen festivi teiten in de open lucht, zoals kermissen, tentoonstellingen, fancy-fairs, optochten en bijeenkomsten met muziek of muziek-, zang- en toneeluitvoeringen enz. kunnen worden gehouden en gegeven. Aange zien dit zeer zeker niet in overeenstem ming is met de door de overgrote meer derheid van de bevolking in de gemeen te gehuldigde opvatting betreffende de Zondagsviering, waren B. en W. van mering, dat een ontheffingsmogelijkheid van de betreffende wetsartikelen diende te worden vastgesteld. Daarom stelden zij voor te bepalen, dat de burgemeester ontheffing zou kun nen verlenen van het eerste verbod voorzover hiervan eventuele godsdienst oefeningen of openbare erediensten geen hinder ondervinden en van het tweede verbod voor de tijd van 11.30 uur tot 13 uur. De heer van Iersel vroeg of het niet mogelijk was algehele ontheffing te ver lenen, waarop de voorzitter ontkennend moest antwoorden, er aan toevoegend dat de burgemeester de verschillende ge vallen moest beoordelen. Vervolgens deed de heer Van Iersel de suggestie dat de Raad aan de minis ter zou voorstellen de historische gebrui ken als dauwtrappen in e,re te herstellen. De voorzitter meende echter dat het niet nodig was, dat de Raad van Was pik dit voorstel deed, temeer niet daar deze materie toch in behandeling was. Overigens had niemand bezwaar tegen het voorstel van B. en W. behalve de heer Verduijn, die verklaarde een voor stander te zijn van algehele Zondags heiliging en daarom zijn stem niet aan het voorstel te kunnen geven. Hij kreeg aantekening dat hij geacht wenste te worden tegengestemd te hebben. Tenslotte werden de begrotingen 1953 en 1954 nog gewijzigd. Van de rondvraag maakte de heer van den Broek gebruik om te wijzen op de riolering in de Schotsehooglanders- straat bij de heer Smits, waar ze door de ruilverkaveling over 40 a 50 meter was dichtgemaakt. De voorzitter zou een onderzoek Instellen. De heer Van Dongen vroeg dat B. en W. de mogelijkheid zouden onderzoe ken om een betere toestand in de haven te scheppen. De voorzitter kon de heer van Dongen mededelen dat deze kwes tie al in handen was gegeven van ge meentewerken om een kostenbegroting te maken van uitbaggering. Dit zou dan dit of begin volgend jaar gebeuren en desnoods voorlopig alleen langs de los- wsl. Daarmee was de openbare vergadering ten einde en alvorens te sluiten deed de voorzitter de raad in een geheime ver gadering nog een mededeling. Om half negen begon de openbare vergadering van de Geertruiden- bèrgse Gemeenteraad pas, Donderdagavond, en 't zal dus wel nacht werk geworden zijn; we weten het niet, want de bus wacht niet en dus moesten we eerder de raadzaal verlaten. Maar de meningen waren zeer verdeeld nog, en het einde van de beraadslagingen over het laatste agendapunt was nog niet iri zicht. Dit punt handelde over de Zondagsrust en over de vraag of de burgemeester van de raad de bevoegdheid kon krijgen om Zaterdags na 12 uur nog toe stemming te geven voor openbare vermakelijkheden. Meer bijzon der kwam dit punt aan de orde in verband met de stertocht, die het volgende week-end (dus verleden Zaterdag en Zondag) gehou den zou worden. De traditie wilde dat het om 2 uur sluitingstijd was en dat is altijd goed gegaan, maar nu toevallig deze traditie in de verordening ingevolge de Zondagswet moet worden vastgelegd, worden enkele leden, zoals de heer v. Alphen opmerkte, princi- piëel. WANNEER BEGINNEN DE WERKZAAMHEDEN AAN GRACHTEN EN WALLEN. Bij de ingekomen stukken die in deze vergadering, nog steeds onder voorzitterschap van wnd burge meester Drs Crul, ter tafel kwamen, was een schrijven van G.S., die zich niet accoord verklaarden met een vergoeding voor de raadsleden van 7.50 per vergadering en 3.50 per commissie-vergadering; zij vonden 6.50 en 3.25 voldoende. De raad op voorstel van B. en W. hield ech ter voet bij stuk. Het parichiëel sociaal charitatief Centrum Sint Gertrudis deelde de raad mee, dat men van plan was de vacantiebesteding van de jeugd te regelen. De jongeren zouden iedere week een speeldag hebben en de ouderen zouden eenmaal per week naar de bossen in Teteringen gaan. De kinderen zelf en de plaatselijke industrie hadden hun bijdragen reeds gegeven, maar het charitatief centrum verzocht de gemeente liet tekort, zijnde ongeveer 400.bij te passen, wat de raad graag deed. Het besluit tot het doen opmaken van een zwembadplan was ook door G.S. goedgekeurd, echter met deze restrictie dat de gemeente een des kundig bureau of maatschappij zou inschakelen bij de opstelling van dit plan. Nadat de gemeenterekening voor lopig was vastgesteld, stelden B. en W. voor een nieuw wachthuisje voor de bussen te bouwen. De huur van het oude was per 1 Aug. opge zegd. De kosten ad 2400.zouden voor de helft door de B.B.A. gedra gen worden. Aangezien de sloper meteen het oude huisje wilde af breken, maakte de raad zich zor gen waar de passagiers dan moes ten wachten zolang het nieuwe nog niet klaar was. B. en W. zouden dit zo gunstig mogelijk trachten te re gelen. In dit verband kon burge meester Crul meedelen, vernomen te hebben dat voorlopig niet met de sloping begonnen zou worden. Integendeel, hij had zelfs om horen gaan dat de N.S. een pendeldienst met een dieselstel zou gaan invoe ren op de lijn 's-BoschLage Zwa- luwe, maar in hoeverre hier iets van waar is, kon hij niet zeggen. Het voorstel tot het verlenen van een crediet tot het schoonmaken van de grachten en het herstel en beplanten van de vestingwallen, kwam voor de zoveelste maal weer eens ter tafel. In 1950 reeds had de raad een crediet goedgekeurd voor het zgn. kleine pand, dat alleen be trekking had op de binnenste grachten. De rijksdienst voor wer ken zou een subsidie verlenen tot 100% van de arbeidslonen, tot een totaal bedrag van 30.140on langs was dit subsidie-aanbod nog herhaald. B. en W. echter adviseer den de raad vast te houden aan 't grote plan en op basis van deze subsidie te trachten ook subsidie te krijgen voor het grote plan, waar mee 190.000.gemoeid was. De bezwaren tegen dit grote plan, namelijk o.m. dat het riool er op loosde, golden nu niet meer nu het Zuidelijke riool ging aangelegd worden en voorlopig zou ook het kleine plan niet kunnen worden uitgevoerd, omdat er geen noemens waardige werkeloosheid in het dis trict was. De raad gaf dus toestemming tot een crediet van 190.000.kon men dit niet krijgen, dan was de toestemming voor een crediet van 30.000.voor het kleine plan au tomatisch aan B. en W. verleend. Aan diverse scholen werd ver volgens medewerking verleend in gevolge de L.O.-wet en de politie verordening werd in die zin gewij zigd dat het voortaan verboden was in de kom van de gemeente var kens te houden. Ontheffing was echter mogelijk. WINKELSLUITINGSWET. Het volgende punt betrof een voorstel de verordening ingevolge de winkelsluitingswet zo te wijzi gen, dat voortaan winkels van melk- en melkproducten, groenten en fruit, rookartikelen, chocolade en banket op bepaalde uren des Zondags mochten geopend zijn en Zaterdags tot 7 uur; en dat drogis terijen, wanneer zij verbandmidde len, medicamenten e.d. verkochten, ook 's Zondags ontheffing van slui ting wesd verleend. De Kamer van Koophandel keurde alles goed, be halve de opening op Zondag van winkels voor melk- en melkproduc ten, groenten en fruit; de openstel ling hiervan achtte zij ongewenst. De raad besloot echter toch, zoals B. en W. voorstelden en zoals in nabijgelegen plaatsen ook de rege ling was. In de commissie tot wering van schoolverzuim werd vervolgens met 8 stemmen gekozen de heer G. A. Sevink, J. Muller kreeg een stem en een stem was er blanco. Het perceel Markt nr. 56 werd onbewoonbaar verklaard; het be treft hier het zgn. rattenpand en de heer v. Alphen drong er op aan zo spoedig mogelijk het ongedierte uit dit pand te verwijderen, terwijl hij er ook voor pleitte dat de bewoners spoedig een andere woning kregen toegewezen. Nadat de begroting van de stede lijke godshuizen was gewijzigd en de gemeente een kasgeldlening van 45.000.aan de godshuizen had verstrekt, kwam de vaststelling van de verordening ingevolge de Zon dagswet aan de orde. 's ZATERDAGS VROEG NAAR BED In de vorige vergadering had de raad de verordening ingevolge de Zondagswet vastgesteld, waarbij ei genlijk het houden van openbare vermakelijkheden op Zondag vanaf 12 uur 's nachts tot 13 uur was ver boden. B. en W. wilden echter voor stellen de burgemeester de be voegdheid te geven om hiervan af te wijken, vooral waar het betrof de eerste uren na middernacht. Speciaal met het oog op de aan staande stertocht kwamen B. en W. met deze wijziging. Tot nog toe waren bij deze gelegenheid de ca- fé's tot 2 uur open, terwijl er tot half twee gedanst mocht worden en muziek worden gemaakt. De D AN NATUUR LIJK van Brillenapecialist IrrnrvIXtl x Vugklerslr. 25 Markt 32 N. Ginnekenstr. 23 Don Bosch - Tilburg - Broda Eindhoven Helmond - Venlo nieuwe verordening, zoals die thans luidde, maakte dit echter onmoge lijk, vandaar dat B. en W. dit voor stel lanceerden. De raad echter ging er niet voet stoots mee accoord; de heren Venus, Hartong en Schot toonden zich he vige tegenstanders en vonden het ni'.t nodig dat men na 12 uur nog de gelegenheid kreeg tot vermaak, tot luidruchtig vermaak. De heren Jansen, v. Alphen, en v. Boxtel wezen op het grote belang van de ze maatregel voor de stertocht zelf, voor Geertruidenberg, voor de mid denstand. Kortom, de discussie werd in het principiële vlak ge trokken en het regende voorstellen. Tenslotte besloot de raad het voor stel van B. en W. over te nemen, echter met deze restrictie, dat het dansen en de muziek niet langer zouden duren dan half één en de café's niet langer zouden mogen open zijn dan twee uur, zoals de heer v. Boxtel, sprekend namens de plaatselijke V.V.V., had voorge steld. SPRANG. S.D.O.—WIT ZWART 0—6. Ook SDO (geheel volledig) heeft j.l. Zaterdag in Wit-Zwart (met 3 invallers) haar meerdere moeten erkennen. Reeds vanaf het beginsignaal bleek, dat SDO het tegen de sterk ste ploeg van Sprang-Capelle niet zou kunnen bolwerken. De SDO- jongens konden de eerste 45 min. de achteraaand nog oot 01 be perken, doch na de thee werd de overmacht te groot. Capelle bracht de eindsland op 06. Voor de SDCf-ers is het bepaald geen blamage, dat zij met deze cij fers van een technisch en tactisch drie klassen isjterker spelend Wit- Zwart hebben verloren Zien wij op de uitslag, dan heeft SDO het er tegen dit Wit-Zwart-elfal nog niet zoveel slechter afgebracht dan onze plaalsgenote Sparta, die Za terdag 24 Juli met 4—0 van Wit- Zwart verloor Weliswaar ver scheen Wit-Zwart bij Sparta met een sterkere ploeg in het veld dan tegen SDO Vooraf vond nog een ontmoeting plaats tussen SDO 2 en een Wit- Zwart-combinatie Hier waren het de SDO-ers, die aan het langste eind trokken en de Capelse reser ves met een 10 nederlaag huisf- waarts zonden GEEN MASSA-VLUCHT UIT NOORD-VIETNAM. Van de meer dan 6000 Franse burgers in Hanoi wensen velen zich niet op te geven voor evacu atie. Wat de Vietnamezen in Ha noi betreft, van hen worden per dag slechts enkele honderden voor evacuatie ingeschreven. De autoriteiten van Vietnam hadden verwacht, dat er zich minstens 100.000 zouden opge ven. Het schijnt, dat van de be volking van een half millioen slechts een klein gedeelte Hanoi zal verlaten. Hen had er op ge rekend 5000 mensen per dag te evacueren via de haven Haifong. De autoriteiten van Vietnam meenden, dat de evacuatie op grote schaal een propaganda- overwinning zou worden van be lang voord e later te te houden verkiezingen in Vietnam. Maai de vlucht voor de communisten" schijnt niet door te gaan. VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN": 45) De tweede serieuze verdachte was miss MarinoGordon keek het meisje niet aan en hij sprak iets vlugger, toen hij verder ging: „Zij was die nacht uit haar hut geweest. Al eerder was mijn aandacht op miss Marino geval len. Ik herinnerde me enkele voorvallen, die haar enigermate verdacht maakten. Zij beweerde mr. O'Connell niet te kennen, doch ik was er getuige vhn ge weest hoe zij hem in de hall ont moette. Hij herkende haar, doch zij deed alsof zij hem niet kende. Zij wisselden geen woord, doch uit de blik, waarmee zij hem na keek, sprak haat en hoe kan men iemand haten als men die per soon niet kent? Het tweede voor val was echter ernstiger. Ik was er, wederom door stom toeval, getuige van, dat zij op de avond van de moord bij de hut van mr. O'Connell aanklopte. Ik zag ver der echter niets. Ook niet dat zij naar binnen ging. Bij het eerste verhoor dat ik haar afnam, ont kende zij de man te kennen en voorts dat zij in zijn hut geweest was. Zij wilde een bezoek aan 'n kennis brengen en vergiste zich in het nummer. Zij kreeg geen gehoor en bemerkte haar vergis sing. Dat was haar verklaring. Op mijn tweede vraag, waar zij de avond van de aanslag op Miss Tequita geweest was, wenste zij geen antwoord te geven. Dat al les maakte haar hoogst verdacht. Er kwamen nog meer feiten bij. Zij was verloofd geweest met Pe te O'Connell en nadien scheen 't tussen hen niet meer te boteren. Zij gaf, nadat dit bekend was ge worden, een deel toe. Zij had mr. O'Connell herkend in de hall en had hem willen bezoeken. Toen zij in zijn hut binnentrad, vond zij hem dood op de grond liggen. Uit angst van de moord verdacht te worden, vertelde zij niemand haar ontdekking. Zij wenste ver der niet op te geven, waarom zij hem wilde bezoeken en waar zij de nacht daaropvolgend geweest was. Het bleef dus verdacht. Ik stelde daarop een onderzoek in in haar hut. Ik vond daarin 'n brief, waarin zij werd uitgeno digd 's nachts om drie uur op het dek te verschijnen, teneinde een brief in ontvangst te nemen, die uit de nalatenschap van mister O'Connell afkomstig was. Ik kon haar natuurlijk geen verklaring vragen van dit schrijven en kon het zelf ook niet verklaren. Daarna hield ik zelf een keer de wacht bij miss Tequita's hut die sinds de aanslag op haar nooit meer onbewaakt bleef en betrapte de aanrander. Hij vluchtte echter en rende naar 't dek. Daar viel hij mij onverwacht aan en sloeg mij neer. We waren dus nog niets verder gekomen. Het volgende speelde zich daarna in enkele dagen af. Miss Marino vertelde haar verhaal. Zij gaf toe dat zij Pete haatte. Hij had na< melijk een schrijven in zijn bezit waarin iemand die haar zeer na is, een misdaad bekende. O'Con nell perste haar af en miss Mari no zag zich gedwongen te beta len. Zij wilde die avond de man in zijn hut bezoeken en hem vra gen die brief af te staan vooreen bedrag ineens. Zij vond hem toen dood. Miss Marino was eerlijk, dat is nu gebleken. Op het mo ment dat zij dit alles bekende, maakte zij haar zaak daarmee niet beter. Zij kon haar bewerin gen niet bewijzen. Ik verzond een telegram naar een vriend van mij in Rome, en vroeg inlichtingen over Miss (Ma rino's broer, wantdat was de man, die zij wilde beschermen. Het klopte allemaal precies. De man was verdacht geweest en hij I leefde thans onder de naam Ge rald Smith in de U.S.A. Nu moet ik even overstappen en u een andere gebeurtenis ver tellen, die een dag tevoren was geschied. Er werd toen in 't ruim tussen de olietanks een versteke ling gevonden. Al onze hoop was op hem gevestigd. Was hij de moordenaar en zou eindelijk de zaak opgelost worden? Hij gaf op dat zijn naam Gerald Smith was. Verder ontkende hij hard nekkig iets met de moord op mr O'Connell uit te staan te hebben. Toen mijn vriend de naam noemde, waaronder miss Lucia's broer in Amerika leefde, dacht ik onmiddellijk aan de versteke ling. De man bekende zo te he ten. Toen confonteerden wij Lu cia met hem. Nog bleef zij ont kennen. Haar broer bekehde o de misdaad bedreven te hebben. Er ontstond enig rumoer in de hut. De halzen rekten zich uit om naar de man te kijken. Gui- seppe Marino staarde strak voor zich uit. Alleen de officieren en Miss Tequita verroerden zich niet. Gordon stak even zijn hand op. We zijn er nog niet. Ik moet u nog meer vertellen. Ik heb u al verteld van de brief, die miss Lucia had ontvangen. Zij ver telde mij, dat zij wel aan dek was geweest, doch de man niet I ontmoet had. Toen kwam miss Tequita mij vertellen, dat er in haar hut ingebroken was. Zij miste enkele sieraden en een pakje brieven. De dief? We wis ten het niet. Sporen ontbraken weer. Miss Lucia deed toen de ontdekking, dat de sieraden en de brieven zich in haar kast be vonden. Zij meldde dit aan ons. Alles klopte precies. Er ontbrak niets, maar het raadsel werd steeds groter, j Ik ontving een brief, waarin ik gewaarschuwd werd geen ver der onderzoek meer in te stellen. Ik ontdekte toen, dat beide brie- ven met dezelfde machine getypt waren. Inmiddels betrokken wij nog een persoon in het onder zoek, mr. Rodriguez, die zich uit gaf als amateur-detective en ons helpen wou. Hij leek ons be trouwbaar en wij deelden hem al les mee. Zijn visie op de zaak was deze de dader was verrast door Pete O'Connell, toen hij in brak in diens hut. Hij vermoord de de man en herhaalde daarna zijn poging, waarbij miss Tequi ta op het nippertje ontsnapte. Eindelijk, voor de derde maal, lukte het hem. Het klopte echter niet helemaal. Onze verdenkin gen lagen in de richting van miss Marino. Maar als zij de dievegge was, waarom gaf zij dan aan, dat de cieraden en de brieven in haar hut waren Als gewoon lijk we zagen er geen gat in. Toen vond het meisje weer in haar kast die bewuste brief, waarin haar broer zijn bekente nis deed. Zij toonde die mij. De zaak scheen rond te zijn, toen ontdekt werd, wat ik zojuist al gezegd heb. De broer werd aan boord gevonden en bekende...." „Maar het is niet maar, hij kan dat niet gedaan hebbenHet was miss Marino, die half op staande, deze opmerking op schrille toon geuit had. „Wacht u nog even miss Mari no," klonk Gordon's monotone stem. Hij vermeed het meisje aan te zien. „Hoe alles zich precies afgespeeld heeft, wisten we niet. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6