Waalwijkse en Langstraatse Courant I Wijde Wereld mAlWYR UIT DE Van "knellende banden" verlost. VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1934. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkere Antoon Tillen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK 77e JAARGANG No, 64 Abonnement 18 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL. 2621 Or van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. - OPGERICHT 1878- TELEGR.-ADRES: „ECHO" Neem dadelijk Kruschen bij da eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn. V l n r Onze oud-plaatsgenoot Jan van Son, Kanselier Hr. Ms. Am bassade te Karachi Begum Liaquat Ali Khan, de onlangs benoemde Ambassadrice van Pakistan in Nederland; de heer Verkade van de Nederlandse Ambassade en de heer J. v. d. Brink, Algemeen Bedrijfs leider Philips Radio-fabrieken te Karachi. Bovenstaande foto werd genomen tijdens het officiële buffet-diner, hetwelk door de zaakgelastigde der Nederlanden te Karachi werd aan geboden aan het Corps Diplomatique aldaar ter ere van de benoe ming van Begum Liaquat Ali Khan (weduwe van wijlen Liaquat Ali Khan, oud minister-president van Pakistan) tot Ambassadrice van Pakistan in Nederland. Het nieuwe sein voor een grootse actie. Ouverture Gri-Gri, arr. S. P. v. Leeuwen Paul Lincke Sur und marché Persan arr. Burij W- Ketelby Ballet d'Isoline O. Messager Manoeuvre mars, met drumband P. A. Stans Wilhelmus Walther Boer De harmonie zal vanaf 't sta tion (N.S.) om pl.m. 7.15 uur een muzikale tocht maken door Mr. v. Coothstraat, Julianastr., Sta- tionsstr. naar 't Baadhuisplein. 10—12 uur BAL-CHAMPÈTBE op 't plancher op de Markt met muziek van de Boerenkapel van de Waalwijkse Harmonie Sint Crispijn. Op 15 Augustus wordt tevens gehouden het WIELERCRITE- RIUM, georganiseerd door de Wielerclub Leonora, Waalwijk. Start en finish: Dr. Ringers- straat. Traject: Dr. Ringersstr., 2e Zeine, Burg. Smeelelaan, le Zeine, Dr. Ringersstraat. Aanvang: Nieuwelingen 13.30 uur, amateurs 15 uur. PROGRAMMA van het Volksfeest van Waal wij ks Belang op Zondag 15 Augustus a s. Wagenspel: „WINDBUIL EN PLATZAK" door 5 Waalwijkse tonelisten onder regie van Tini v. d. Heijden. 3 uur op het Raadhuisplein. 4.15 uur voor de R.K. Jongens school v.m. Besoijen. 4 uur voor de Muzieknis in voorm. Baardwijk. 7.15 uur op het St. Antonius- plein. 56.30 uur Optreden van de Volksdansgroep ,,De Klepper man" uit Mol (België) op het plancher op de Markt. Programma Klepperwals. Kruiskoning. Jagerskadril. Hakkespitse. Jan Smet. Nieuwe Zweedse. Kracoviac. Nieuw Holland. Berliner. Tantuli. Vrolijke Melkmeisjes. Charlie. Kermisgasten. Hetlinger Bandreiter. Frijksdalspolka. Gotlandskadril. Weversdans- Hakke Toone. 7.3010 uur CONCERT door de harmonie „Euphonia", Kaats- heuevl op de kiosk op het Raad- huisplein. Programma Belg. Parachutistenmars, P. Leemans Ouverture Romantique, arr. Stalmeier Keler Bela Geschichten aus dem Wiener- ■wald Joh. Strauss The Geisha Jones v. Leeuwen Arendsnest, mars met drum- band P. Bisselink Pauze. Dem 12e Regiment, mars Th. Furter Amparito Roca Jaime Texidor NOG MEER ONDERSCHEIDIN GEN VOOR ST. CRISPIJN. Sinds een kleine 5 jaar geleden de Nedierlands-Indonesische Unie tot stand kwam, heeft men herhaaldelijk moeten constateren, dat ze een zuiver formele aangelegenheid is gebleven en dat er van een werkelijke beleving bitter weinig te recht is gekomen. De Indonesiërs voel den er nu eenmaal niet veel voor en dat was hun blijkbaar voldoende om de over eenkomsten, zoals die bij de Ronde Ta felconferentie waren getroffen, aan hun laars te lappen wanneer dat in hun kraam te pas kwam. En dat gebeurde nogal eens. Men denke om te beginnen maar aan de Verenigde Staten van In donesië, die in de kortste keren ter ziele waren, doordat de regering in Djakarta ze zonder veel omhaal opslokte. Ging het niet goedschiks dan kwaadschiks, wat de Zuid-Molukken hebben onder vonden. Men mag daaraan herinneren, cök als men zich realiseert dat gedane zaken geen keer nemen en de zaak van de demonstrerende Ambonnezen uit dien hoofde als hopeloos beschouwt. Dit is misschien niet een verheven, maar in ieder geval een reëel standpunt en idea len ten opzichte van Indonesië heeft men in de loop van de jaren wel laten varen. Met de positie der Nederlanders is het al niet veel beter gesteld geweest, niet alleen doordat de Indonesische regering niet bij machte bleek voor voldoende veiligheid' te zorgen om ongestoord en vruchtbaar te werken, -maar ook omdat de Nederlanders tegenover die regering zelf rechtszekerheid misten, met het ge volg dat er tientallen werden gearres teerd zonder dat aan iemand het waar om daarvan duidelijk werd. Men treft dat niet eens in landen waarmee de be trekkingen formeel veel minder innig zijn Daar komt bij dat zelfs of misschien juist van officiële zijde voortdurend stem ming werd gemaakt tegen Nederland, vooral met betrekking tot Nieuw-Guinea. Men hoeft maar te denken aan de vele redevoeringen die president Soekamo in het kader van de campagne om Neder land uit Nieuw-Guinea te verdrijven heeft afgestoken. Hij, is overigens niet de enige. Daartegenover is van Nederlandse zijde herhaaldelijk betoogd hoe onrede lijk en inopportuun de Indonesische aan spraken zijn, maar met .redelijke betogen is tot nog toe in Djakarta weinig bereikt. Bieef derhalve dit wrijfpunt tussen beide uniepartners. Alleen al uit het bovenstaande kan men evenwel opmaken, dat het met die unie nogal losliep en dat men merk waardigerwijs eerder van unietegenstan ders kon spreken. Het werd dan ook steeds duidelijker, dat Indonesië erop aanstuurde van deze „knellende ban den", zoals minister Soenarjo de unie verhouding op de conferentie in Den Haag heeft genoemd, verlost te worden. In Nederland won steeds meer de overtuiging veld dat het beter was nieuwe overeenkomsten te sluiten, die nageleefd zouden worden dan vast te houden aan de oude waar Djakarta zich toch niet aan hield. Op minder elegante wijze heeft de Indone sische .regering tenslotte de kwestie op bet hoogste niveau aangesneden en op 29 Juni begon dan tussen twee officiële regeringsdelegaties de conferentie over de opheffing van het Uniestatuut. Vooral door informeel overleg vorderden de 'be sprekingen vrij vlot, zodat in het voor uitzicht wend gesteld, dat het protocol op Zaterdag 24 Juli ondertekend zou worden. Op het laatste moment evenwel stak de Indonesische regering daar een stokje voor. De heren in Djakarta- wa ren het niet eens met de afspraken die hun eigen officiële delegatie in Den Haag had gemaakt, met 'het gevolg van mi nister Yamin halsoverkop naar Djakar ta terug moest om nader overleg te ple gen. Men scheen daar vooral bezwaar te hebben tegen de zekerheden die Neder- land had gevraagd en gekregen, alsmede tegen de financiëel-ekonomische over eenkomst en de geschillenregeling. Het leek dat daardoor te elfder ure nog al les in het honderd zou lopen, maar bij beide partijen was de wil om tot over eenstemming te geraken blijkbaar toch zo sterk dat binnen een week de slot vergadering kon worden gehouden. De regering waren het eens en j.l. Dinsdag kon het protocol worden ondertekend. In een slotrede heeft het hoofd van de Nederlandse delegatie minister Luns, een aantal belangrijke punten opgesomd. Op de eerste plaats zijn de Nederlands-Indo nesische betrekkingen geregeld door mid del van normale Internationale overeen komsten. Op financiëel-ekonomisch ge bied heeft Nederland aan Indonesië eni ge concessies gedaan en omgekeerd. Van de financieel-ekonomische overeenkomst zijn enkele voor Nederland essentiële pun ten, die gaan over rechten, concessies, vergunningen en bedrijfsuitoefening en over de schuldenregeling, behouden. De ERTC-overeenkomsten met betrek king tot de buitenlandse en culturele be trekkingen en de defensie-aangelegen heden worden vervallen verklaard. Het Uniehof van arbitrage wordt ontbonden, maar op verzoek van Nederland is in een andere geschillenregeling voorzien. Als het nodig is zal later nog overleg worden gepleegd over andere punten. Tenslotte kunnen de betrokkenen uit de rede van minister Luns de schrale troost puren, dat hij met minister Soenarjo de behandeling van de Indonesië gearres teerde Nederlanders en de kwestie van de tijdelijke in Nederland verblijvende Ambonnezen heeft besproken. Het protest van de Indonesische dele gatie over de weigering van Nederland om over de kwestie Nieuw-Guinea te spreken heeft minister Lunt afgewezen cp de overweging dat Nederland al veel eerder te kennen heeft gegeven dat het met bereid was over deze kwestie van gedachten te wisselen, omdat hierover een onoverbrugbaar verschil van mening bestaat. Niettemin werd het protest ge handhaafd. Nu zal het protocol nog moeten wor den goedgekeurd door de Indonesische en Nederlandse parlementen. De Indone siërs zouden dit graag zien gebeuren voor 17 Augustus, hun nationale onaf hankelijkheidsdag. Dit zal voor wat Ne derland betreft uiteraard niet gebeuren en van die onafhankelijkheid hoeven wij ons per slot van rekening niet zo heel veel aan te trekken. Bovendien zal het enthousiasme niet aan alle kanten even groot zijn. Maar de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië hebben de laat ste jaren nu eenmaal überhaupt geen aanleiding gegeven tot enthousiasme. Misschien dat de Indonesiërs, nu ze van de „knellende banden" verlost zijn, be reid zijn tot een soepeler samenwerking. De hoop hierop is het beste wat de thans gesloten overeenkomst ons voor lopig geeft. Waarom eerst een lange lijdensweg n lijdensweg bergaf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volko men natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzui verheden af, die nu het bloed verontrei nigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom wacht niet langer; be gin er vandaag mee. INDIA EN PORTUGAL. De betrekkingen tussen India en Por tugal gaven de laatste weken aanleiding to.' bezorgdheid. Het geschil gaat over enkele Portugese enclaves in India, waarvan de voornaamste Goa is. Het buitenissige nationalisme dat in voor malige koloniale gebieden heerst, geeft vooral in Zuid-Oost Azië voedsel aan acties van extremisten, die kost wat kost de Europeanen uit welk gebied dan ook willen verdrijven. Men heeft het de afge lopen jaren ten opzichte van Nieuw- Guinea gezien, een soortgelijke situatie is nu ontstaan in de Portugese enclaves in India. Het is nog wel geen officiële aanval van India, maar de Indische re gering keert zich niet tegen acties. Wanneer het over deze kwesties gaat, schijnt noch gewicht in de schaal te leg gen het feit dat een kolonie eeuwenlang vreedzaam is bestuurd, noch dat de be volking met het „vreemde" bestuur ten volle vrede heeft. Als men in deze rich ting konsekwent doorwerkt, is het einde var. de weg die alsmaar leidt tot de „be vrijding" van nieuwe gebieden nog niet in zicht. Net zolang tot de inlandse be volking van Australië en Nieuw-Zee- land alles wat Europees bloed in zijn aderen heeft, eruit gooit Dat de Portugese regering evenwel geenszins afkerig is van redelijk overleg over zijn bezittingen, blijkt uit het voor stel dat zij heeft gedaan om onpartijdige waarnemers de toestand in zijn bezittin gen te laten onderzoeken. Overigens heeft ook de Indiase regering zich in dit opzicht redelijk getoond en het voorstel aanvaard. Zij heeft Portugal uitgenodigd vertegenwoordigers te sturen om het plan uit te werken. BALKAN-PACT. Zeer tot tevredenheid van de Weste lijke mogendheden is onlangs het Balkan verdrag tussen Joego-Slavië, Grieken land en Turkije ondertekend. Dit is op nieuw een sterkere schakel in de Wes terse defensie, temeer daar Griekenland en Turkije deel uitmaken van het At lantisch Pact, waarmee nu ook Joego- Slavië indirect is verbonden. Door dit al les is de situatie in het gebied van het Oostelijk bekken van de Middellandse Zee en de Balkan aanmerkelijk geklaard in vergelijking met enkele jaren geleden. Eerder kon gewezen worden op de over eenkomst tussen Engeland en Egypte en op de overeenstemming die werd bereikt over de exploitatie van de Perzische oliebronnen. Wanneer men daar nu nog het Balkanverdrag bijvoegt, kan hier veilig worden gesproken over een suc ces voor de Westerse politiek, wat een riem onder het hart kan steken voor degenen die menen dat de communisten, o.a, in Genève, alsmaar successen oog sten waar de vrije wereld niets tegen over zou stellen. West- en Zuid-Eu ropa vormen met Voor-Azië een steeds steviger verdedigingsblok tegen de drei ging van het communisme, al zal men met de Joego-'Slavische partner steeds een beetje voorzichtig moeten zijn, gezien zijn streng-communistisdhe inslag. NOORD-AFRIKA. In Tunis is de nieuwe inlandse rege ring met vreugde begroet en vrijwel overal is steun toegezegd; ook de onge regeldheden zijn afgenomen. Alleen is men er een beetje verwon derd over, dat, hoewel overeenstemming is bereikt, er steeds meer Franse troepen komen. In Marokko daarentegen is het zeer onrustig; begin dezer week vielen een gioot aantal slachtoffers. Mendès-France heeft gezegd dat hij belangrijke hervor mingen ook hier zal invoeren, maar dat aan alle terrorisme eerst een einde moet komen. Hij zal dit met alle macht be strijden. MENDÈS-FRANCE WINT VERTROUWEN SVOTUM. De Frans Nationale Vergadering heeft met 362 tegen 90 stemmen haar vertrou wen uitgesproken in de regering van premier Mendès-France. De premier had de vertrouwenskwes tie verbonden aan zijn economische her stelprogramma, voor de uitvoering waar van hij bijzondere volmachten gevraagd heeft. FORMOSA'S MARINE MELDT SUCCESSEN. De Chinese nationalistische marine heeft Maandag op Formosa bekend ge maakt, dat zij acht Chinese communisti sche oorlogsschepen tot zinken heeft ge bracht voor de kust van Zuid Foekien. Een niet genoemd aantal nationalistische schepen, die voor de kust patrouilleer den, ontmoette vijf communistische ka nonneerboten, waarvan twee „ouder wetse" en drie gemotoriseerde jonken. De nationalistische vloot beschoot ze en zend ze in korte tijd naar de zeebodem. Alle nationalistische schepen keerden on beschadigd op hun basis terug, aldus de nationalistische verklaring. ZONDAG 22 AUGUSTUS NATIONALE MARIAHULDE. In een herderlijk schrijven, dat Zon dag in de. kerken hier te lande is voor gelezen, betuigt het Hoogw. Episcopaat zijn vreugde over de wijze, waarop in ons vaderland aan de oproep van de H. Vader in Zijn Encycliek „Fulgens Coro- na" en aan de verlangens, door het Hoogw. Episcopaat uitgesproken in het gezamenlijk schrijven bij de aanvang van het Maria-jaar, is voldaan. In parochies en kloosters, in gezinnen en scholen, in godsdienstige verenigingen en religieuze studiekringen, in steden en dorpen heeft men zich bezonnen op de betekenis van de Moeder Gods in de orde van het heil en is er op velerlei wijzen bijzondere eer aan Maria gebracht ter feestelijke herdenking van de dogma-verklaring V? Haar Onbevlekte Ontvangenis. „Maar", zo vervolgt het schrijven, „het lijkt ons passend, dat 'het Katholieke volk ook als geheel, Maria in een grootse hul de, liefde, trouw en dank betuigt; en wij menen daarom u aller medewerking te mogen vragen voor de uitvoering van de plannen, welke de 'Stichting „Nationale Mariahuldè 1954" daartoe in onze op dracht ontwierp. Op Zondag 22 Augustus 'a.s., feest van het Onbevlekt Hart van Maria, zal dan te 's-Hertogenbosch een waardige mani festatie plaats vinden en naar wij ho pen zal men zich in alle parochies en kloosters op die dag met ons verenigen in een toewijding aan de Moeder van Christus. I Dringend sporen wij u aan ter voorbereiding van deze hulde de vi gilie van het feest van Maria Ten He melopneming, Zaterdag 14 Augustus, te maken tot een dag van boete, van be lijdenis der zonden in een vrome biecht en van een stipt vervullen van de vas ten- en onthoudingsverplichting. Verder vei trouwen wij erop, dat van Zondag 15 tot Zondag 22 Augustus a.s. veel tot Maria zal worden gebeden. Moge op deze wijze geheel Nederland eensgezind zich wenden tot Maria, om door Haar te komen tot een inniger ver bondenheid met de Christus, Haar God delijke Zoon". OVERGANG DUW -ARBEIDERS NAAR HET VRIJE BEDRIJF. Zoals onlangs werd bericht, heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid in verband met het huidige tekort aan arbeidskrachten een aantal maatregelen getroffen ter bevordering van de möbiliteit van de arbeid. Met medewerking van de arbeidsbureaux heb ben in speciale aangewezen overschots- gebieden arbeiders van 30 jaar en jonger en in de overige delen van het land 35 jaar en jonger, werkzaam op de gesub- sidieerde objecten van aanvullende werk gelegenheid (met uitzondering van aan nemersobjecten), de gelegenheid gekre gen om met behulp van deze regeling de arbeid op deze objecten te verwisselen met passende arbeid in het vrije bedrijf. De resultaten van de bovengenoemde maatregelen kunnen, dank zij de goede medewerking van de betrokken arbei ders, zeer bevredigend worden genoemd. De minister kon dan ook afzien van een algemene uitsluiting van de tewerkstel ling op objecten van aanvullende werk gelegenheid en deze uitsluiting beperken tot enkele individuele gevallen, waarin aangeboden passende arbeid in het be drijfsleven zonder dringende reden werd geweigerd. Na overleg met de Stichting van den Arbeid heeft minister Suurhoff thans be sloten, de hierboven aangeduide regeling uit te breiden tot arbeiders beneden 36 jaar in de overschotgebieden en beneden 41 jaar in de overige delen van het land. Slechts voor zover voor de laatsten werkgelegenheid in seizoenbedrijven aan wezig is, zullen zij tot het tijdstip van de aanvang van deze werkzaamheden op de objecten van aanvullende werkgele genheid werkzaam kunnen blijven. Voor deze arbeiders zal dan na beëindiging van deze tijdelijke werkzaamheden door de arbeidsbureaux in elk afzonderlijk ge val worden nagegaan, of een meer per manente tewerkstelling elders in het be drijfsleven mogelijk is. TRAGISCH ONGEVAL BIJ SCHIETWEDSTRIJD. Raadslid dodelijk getroffen. Het Tubbergse gemeenteraadslid de heer E. J. Haverkort uit de buurtschap Geestèren (gem. Tubbergen) is Maan dagmiddag door een hagelschot dodelijk getroffen. Het ongeval gebeurde tijdens de vogelschietwedstrijden welke ter ge legenheid van het jubileum van de pas- tooi te Geesteren werden gehouden. De heer Haverkort had juist enkele kinderen verwijderd van de gevaarlijke plaats on der de paal, waarop de vogel stond. Hij liep daarna terug, naar de schietplaats, terwijl het geweer Werd geladen. Door een ongelukkige manoeuvre van een der schutters ging 't geweer af, waardoor de heer Haverkort in de buik werd getrof fen. Het slachtoffer is tijdens het ver voer naar het R.K. ziekenhuis in Alme lo overleden. 1 OPLICHTING BIJ DE ALG. BEROEPSVOETBALBOND. De Amsterdamse recherche heeft in arrest gesloten een zekere M. G„ die zich directeur, perschef en secretaris van de Algemene Beroepsvoetbalbond noem de, een bond welke in feite niet bestaat en welks begin-kapitaal van 500 mil- lioen gulden (te dwaas om serieus te nemen) dan ook nul komma nul icenten bedraagt. G. deed wel duur met auto's van anderen en met een secretaresse, die nu zonder salaris en zonder betrekking op straat staat; en hij zag kans schrijf machines, een wire-recorder, bedrukt pa pier los te krijgen op crediet. Schrijfma chines verkocht, wire-recorder beleend; een geval van doodgewone oplichting. Intussen was het kantoor van de Al gemene Beroepsvoetbalbond van een ar moedige woning in Amsterdam-Zuid naar een vorstelijk kantoorpand aan] de Rozengracht verhuisd en ook daar lijdt de verhuurder financiële schade. De po litie heeft nu het kantoor leeggehaald. De gearresteerde G. zal voor de officier van Justitie worden geleid. Het is gewenst er op te attenderen, dat deze Algemene Beroepsvoetbalbond niets te maken 'heeft met de Nederlandse Be roeps Voetbal 'Bond, die op het ogenblik in het land verscheidene clubs heeft en die financiëel wel bona-fide is. IN ITALIAANSE ALPEN» 30 ALPINISTEN VERONGELUKT. Het aantal slachtoffers van de berg sport in Italië is dit seizoen tot 30 ge stegen. Maandag werd 't stoffelijk over schot gevonden van de 43-jarige Alpinist Iialo Sebastinani, een ambtenaar van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Zijn lichaam werd ontdekt in een tachtig meter diep ravijn in het Camos- ciara-gebergte. In de Italiaanse Alpen in de buurt van Lecco kwamen Zondag drie jeug dige bergbeklimmers om het leven. 'Het drietal was met touwen aan elkaar ge bonden. Volgens een ooggetuige verloor de voorste zijn evenwicht en sleurde hij de anderen mee in het ravijn, 27 DODEN BIJ LUCHTRAMP. Een vliegtuig van de Avianca, een Columbiaanse luchtvaartmaatschappij, is Maandag bij de Azoren neergestort op j het vliegveld van Santa Maria. Het toe- j stel was juisft opgestegen voor de sprong j naar Bermuda. 21 passagiers en de negen leden van de bemanning kwamen om 'het leven. Er zijn geen overlevenden. j Omtrent de identiteit van de slacht- j offers kon nog niet veel worden vastge steld. Bekend is wel, dat in Parijs l Fransen worden ingestapt en in Lissa bon 16 personen, van wie 7 Spanjaarden, 2 Chilenen en 7 Columbianen. De om gekomen gezagvoerder Octavio Zulcaga was uit 'Columbia afkomstig. ZENUWACHTIGE JUFFROUW SPRONG UIT DE TREIN. Eten juffrouw uit Tiel is Maandag bij Utrecht uit de trein gesprongen die om j ongeveer 10 uur uit Den 'Haag was ver- I trokken naar Nijmegen, via Utrecht. Zij j liep verwondingen op en werd naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Nadat de trein om ongeveer kwart voor elf de zgn. Rotterdamse spoorbrug over het AmsterdamRijnkanaal bij Utrecht was gepasseerd, werd zoals ge woonlijk afgeremd. Door een warm ge lopen remschoen, zoals later bleek, ont stond onder het treinstel, waarin de rei zigster uit Tiel zich bevond, een von kenregen. Dit maakte haar dusdanig ze nuwachtig dat zij uit de trein sprong. Een nicht die met haar reisde trok aan de noodrem, waarna de reizigster ge wond langs de spoorbaan werd gevon den. Zij bleek een hersenschudding te hebben opgelopen en een gebroken sleu- De N.S. bericht ons dat ook de hoofd conducteur aan de noodrem heeft ge trokken. omdat de remmen vastliepen. De trein had acht minuten vertraging. JONGEMAN DOODDE ZIJN VERLOOFDE. Van rechtsvervolging ontslagen. Conform de eis is de 28-jarige Am sterdammer W. H., die vorig jaar in de duinen 'bij Castricum zijn 23-jarige ver loofde M. T. op haar verzoek dood schoot, door de Alkmaarse rechtbank van rechtsvervolging ontslagen en ter beschikking van de regering gesteld. De jongeman, die volgens de rappor ten verminderd toerekeningsvatbaar werd geacht, werd van de primair ten laste gelegde moord vrijgesproken. De Actie voor God gaat starten. „Met zeer grote vreugde heeft 't Hoog waardig Episcopaat kennis genomen van Uw plan, om op allerlei manieren mede te werken aan het beïnvloeden van de publieke opinie in christelijke geest. Het zal daarom zeer gaarne zien, dat ,U door allerlei vruchtbare initiatieven en zegen rijke activiteiten het grootse plan, dat U hebt opgevat, zult kunnen volvoeren. Het verwacht, dat U bij het volvoe ren van Uw plan de samenwerking zult zoeken van die instellingen, die met een soortgelijk doel hun beste krachten ge ven aan de herkerstening van ons volk. Ieder wie het 'belang van ons volk ter harte gaat, zal zich angstig bezorgd voe len bij de ontstellende ontkerstening die zich manifesteert." Aldus hebben onze Hoogwaardige 'Bis schoppen in een aanmoedigende brief tot mr. dr. F. J. M. A. Houben te Maas tricht en mr. A. A. W. 'Diepenbrock te Heemstede het sein gegeven voor de start van een nieuwe grootse Actie voor God. Door bezetter opgeheven. De actie „Voor God" was de eerste katholieke beweging, die de bezetter in ons land ophier. Waarom? Omdat zij door haar milli- oenen vliegende bladen, haar lectuurten- ten op de markten, haar brochuren-auto- maten, haar affiches, haar geschriften over de grote goddeloze 'bewegingen voortdurend de openbare mening beïn vloedde. Zij hield de positieve Godsge dachte levend onder ons in verwarring gebrachte volk. 'Door de scheiding van het openbare leven en zijn beheersing door de Godsgedachte blijft thans de hernieuwde actie harder dan ooit nodig. Alle moderne middelen, zo vaak mis bruikt, moeten in dienst van deze nood zaak worden gesteld. i Het vraagt samenwerking van alle krachten. Het vraagt ook geld, veel geld, om de grootse propaganda gedegen aan te pakken. En dit zal, langs de weg van de moderne techniek, bijeen kunnen ko men op één dag! BUksem-loterij. De Katholieke Nationale Bond voor EHBO verstaat deze kunst. Op Zondag 15 Augustus organiseert hij een blik sem-loterij, goedgekeurd door de Minis ter van Justitie. 's Morgens aan de kerk trekt iedere keikganger zijn eigen lot. 's Avonds kan hij winnaar zijn van een der 30 prijzen ter waarde van duizend gulden. Mr. Die penbrock zal dit door de radio nader vertellen. Op deze wijze kan ieder 'Katholiek meehelpen in de bewustmaking van Gods Vaderschap over ons gehele volk, en het kweken van een eendrachtige mentaliteit in onze natie. De leden en het bestuur van Sint Crispijn hebben een week in ver wachting verkeerd, want, zoals we al eerder schreven, de mogelijk heid was niet uitgesloten, dat de harmonie naast haar eerste-prijs- met-lof-der-jury nog enkele ere prijzen in de wacht zou slepen. En inderdaad, dezer dagen kreeg het bestuur uit Groesbeek het bericht dat St. Crispijn nog twee ere-prij- zen had behaald, namelijk een ere prijs voor het hoogste aantal pun ten van het gehele concours en een ereprijs voor het hoogste aantal punten in de eerste en tweede af deling. Twee lauwertakken zullen de tro- pheeënkast van het Waalwijkse corps, nu bovendien nog sieren. Nogmaals onze hartelijke geluk wensen voor de harmonie St. Cris pijn, die op dit eerste concours na de oorlog waaraan zij deelnam, zo'n uitzonderlijk resultaat wist te boeken. RECTIFICATIE. In de circulaire die de Waalwijk se afdeling van de Bond Zonder

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1