17?"Vw HAASTIG RECHT D.D.D. VIJF DAGEN NAAR PARIJS BIOSCOOP-PROGRAMMA 'THEATER OISTERWIJK Een gloednieuwe schoenfabriek in Waspik. Het uitbreidingsplan i/Kom Drunen" vastgesteld. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 Tob ^Zlr,er''ng. BE5LIST LAATSTE VOORSTELLING! Fa. Coesman Zn. opende nieuw bedrijf. Uitbreidingsplan „Elshout" volgt. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". (Wordt vervolgd). Naam dezer dagen verspreidde en waarvan wij de tekst ook in deze kolommen overnamen, is een ver gissing geslopen. Er is daar sprake van het zilveren Priesterfeest van de leider van de Bond Zonder Naam, Pater Loop. Hij zal echter zijn zilveren Kloosterfeest vieren. UITBREIDING MEISJESSCHOOL. Naar wjj vernemen is de uitbrei ding van de R.K. Meisjesschool aan de Wilhelminaslraat met twee les lokalen opgedragen aan de Fa. F. Couwenbergh alhier. GEGUND. Het gemeentebestuur heeft thans vergunning gekregen direct over te gaan tot het verbeteren en herstel len van 15o woningen aan de Put straat en de St. Crispijnsitraat. De laagste inschrijver bij de aanbeste ding was de heer F. Couwenbergh te Waalwijk. Met de uitvoering van het werk mag onmiddellijk worden begonnen. ATHLETIEK DE MOEDER ALLER SPORTEN. Nu wü op het punt slaan om in W aalwijk een Athletiekvereniging op te richten, nemen wij met beide handen de gelegenheid waar om U langs deze weg eens kennis te la ten maken met deze prachtige, in Waalwijk overigens nog weinig be kende tak van sport. De aihletieksport is in grove trekken te verdelen' in twee grote groepen, n.l. a. de loopnummers, b. de technische nummers. De loopnummers zijn weer onder te verdelen in drie groepen, n.l. de sprint (100 m., 200 m. en 400 m.), de middenafstand (800 m. en 1500 m.), de lange afstand 3 km., 5 km., 10 km., 25 km. en de Marathonloop 42,9 km.). De technische nummers bestaan uit twee groepen: de springnuin- mers (hoogspringen, verspringen, polsstokhoogspringen en hink stap sprong), de werpnummers (kogel- s'.oten, discuswerpen, speerwerpen en kogelslingeren). Verder heeft men dan ook nog de hordenummerst, die half technisch, half loopnummers zijn. U ziet, de athletieksport heeft vele variaties, waarbij de ldasse- indeling zorgt dat men altijd tegen standers van gelijke klasse ont moet. Dat athletiek de sport bij uit stek is, blijkt wel uit het feit dat deze ieder jaar meer beoefend wordt en op scholen steeds meer in trek komt. Atliletiekwedstrijden tussen verschillende scholen is in verschillende plaatsen van ons land reeds een normaal verschijn sel. Diegenen die denken voor deze sport geïnteresseerd te zijn, nodi gen wjj hiermede beleefd uit tot 't bijwonen van de oprichtingsverga dering, die heden Vrijdag 13 Aug. om 8 uur in de achterzaal van café v. Bracht gehouden zal worden. De Waalwijkse Athletiek Club. MUSIS SACRUM. De film „LOKAAS", die van Vrij dag tot en met Zondag in Musis Sa crum wordt vertoond, is wel een bijzonder sensationele film, waarin de moorden bijna niet van de lucht zijn. Een boekhandelaar heeft in een moment van verwarring een kleine amourette met een winkeljuffrouw die hem, hiertoe aangezet door een gewetenloos sujet, daarna chan teert. Wanneer hij weigert meer geld te geven, schrijft zij een brief aan zijn zieke vrouw, die, in een poging de brief te verbranden, sterft. Totaal de kluts kwijt door dit sterven, geeft hij de chanteuse al het geld dal hij heeft; wanneer zij een gedeelte zelf wil houden, wordt zij vermoord door het gewe tenloos sujet, dat haar tot chantage aanzette en de boekhandelaar wordt van deze moord verdacht. De moordenaar zoekt een onder komen bij een van zijn vriendin nen, maar wanneer die een van de afhandig gemaakte biljetten wil uitgeven, wordt zij gearresteerd en vertelt de politie de verblijfplaats van de moordenaar, die ondertus sen het meisje, dat de boekhande laar behulpzaam wil zijn, zijn on schuld te bewijzen, in de val lokt, neersjaat en het huis waar zij zich bevindt, in brand steekt. Ternau wernood weet de handelaar het meisje uit de vlammen te redden, nadat de politie de moordenaar heeft gearresteerd. Toegankelijk voor personen bo ven 18 jaar. De film „LACH DAN PALJAS", die Maandag en Woensdag in dit theater wordt vertoond, is, zoals de titel reeds doet vermoeden, een operafilm. Hij brengt de voorge schiedenis van de opera in beeld. Een palias van een rondtrekkend theater heeft 20 jaar in de gevan genis gezeten voor moord op zijn vrouw en haar minnaar. Zijn doch tertje is onderlussen door een mar kies opgevoed; de paljas zal eerst werkelijk gratie hebben, meent hij, als zijn dochter hem ook onschul dig verklaard. Niet toegelaten tot zijn kind, vertelt hij zijn geschie denis aan de componist Leonca vallo, die ze zo aangrijpend vindt, dat hij er een opera op compo neert. Deze opera zal het middel zijn de vader de mening van zijn dochter te laten kennen. Zij woont de uitvoering van de opera bij en maakt kennis met de paljas, die haar vertelt dat het zijn levensge schiedenis isr. Zonder te weten dat het haar vader is, spreedct zij haar oordeel uit. onschuldig. En ein delijk heeft hij dan vrede. Beniamino Gigli, Alidda Valli, Carlo Romano, Paul Hörbiger e.a. spelen de hoofdrollen in deze film. LUXOR THEATER. De film „GEVAAR", een tot het einde met veel spanning geladen film, vertelt ons de geschiedenis van een echtpaar, dat met hun zoontje aan het strand op vacantie, in een zeer benarde situatie komt, wanneer de man onder een inge storte pier bedolven wordt; wan neer hij voor het vloed wordt, niet bevrijd wordt, zal hij verdrinken. De radeloze vgouw rijdt met de wagen weg om hulp te gaan halen, maar ontmoet slechts een ontsnap te misdadiger, die haar dwingt te doen wat hij zegt en die doof is voor haar smeekbeden haar man mee te helpen bevrijden. Achter volgd door de politie, zoekt de au to met de vrouw en de misdadiger zijn weg naar de grens; de vrouw belooft alles aan de misdadiger, wanneer hij haar slechts wil hel pen; tenslotte belooft ze hem zelfs als vrouw te volgen en dan stemt hij toe. Het gelukt hen de man te bevrijden en de vrouw wil haar belofte aan de misdadiger gestand doen, maar deze, die een grote bewondering voor de dappe re vrouw heeft opgevat, ontslaat haar van haar belofte en laat een dankbaar gezin achter, als hij ver der vlucht voor de gerechtigheid. Barbara Stanwyck, Barry Sulli- verhoogt Uw werklust, Verkwikt en verfrist. en Zondag 15 Augustus 's middags 3 uur brengen „De GheseDen van den Spele" een „kluchtig drama" door W. Hoffman Regie: Jos Molenkamp Prijzen: f 0.75 tot f 3.- Voorverk. v.a. heden bij V.V.V. Oisterwijk, Tel. 2345 van en Ralph Meeker Sjpelen de hoofdrollen in deze opwindende film. TEXAS ONDER TERREUR. Wanneer een groep bandieten een boerderij in Texas heeft over vallen en hierbij op de vlucht ge dreven worden door een afdeling soldaten, weet de boer en zijn ver leidelijke bruid, Rio, de tweeling broer van José de bendeleider, over te halen deelgenoot te worden in de boerderij. Rio voelt zich steeds meer aangetrokken tot de vrouw, maar zjj speelt een spel met hem en wijst hem tenslotte af. Rio besluit het bedrijf te verlaten en gaat naar de nabijgelegen stad, die, wanneer zijn broer dit heeft ver nomen, stormenderhand wordt ver overd. Hij ontmoet er de vrouw en staat op het punt haar te doden, wanneer zijn broer Rio plotseling verschijnt. Deze wil de vraag be slechten wie van hen de beste schutter is; beiden trekken hun re volver en beiden verlaten voor eeu wig deze wereld. Dit is in het kort de intrige van de film „Texas onder terreur", waarin de hoofdrollen worden ge speeld door Ava Gardner, Robert Taylor en Howard Keel. Beide films in dit theater toe gang 14 jaar. TILBURGSE ELECTRISCHE CENTRALE GAAT OVER NAAR DE PNEM. In het begin van 1952 heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie, prof. dr. J. E. de Quay, aan het gemeentebestuur van Til burg het denkbeeld in overweging gegeven, om gezien de evolutie, welke zich vooral in de na-oorlog- se jaren aan het voltrekken is no pens de electriciteitsvoorziening in Nederland, de eigen zelfstandige electrische centrale de enigsle in Brabant in eigendom over te dragen aan de PNEM. Zulks op voorbeeld van hetgeen overal el ders in Nederland al is geschied, met uitzondering van Amsterdam en Haarlem. In het verleden geda ne suggesties ten deze werden tel kens zonder meer van de hand ge wezen, omdat de uitkomsten van dit prachtig renderende bedrijf sedert de oprichting in 1911 vloei den reeds 24 millioen als netto winst in de gemeentekas er niet toe bewogen deze „goudspuwende berg" prijs te geven. Intussen hebben de omstandig heden- zich sterk gewijzigd. De fa briek zal, voor wat haar capaciteit belangt, in de naaste toekomst geen gelijke tred meer kunnen houden met de zich steeds uitbreidende be volking, waardoor de voorziening zou gaan slagneren. Toestemming tot uitbreiding wordt van over heidswege niet meer verleend en ware dit wel liet geval, dan zou een nieuwe investering van 40 milli oen de winsten van thans toch goeddeels opslokken. Weshalve B. en W. er in toestemden, dat dever- eniging van electriciteitsdirecteu- ren een rapport terzake zou uit brengen. Na wederzijds vriend schappelijk overleg zijn partijen op de grondslag van dit rapport tot overeenstemming gekomen? Het komt in 't kort hierop neer: De PNEM koopt de Tilburgse Centrale „op afbetaling" en krijgt er de algehele beschikking over. Gedurende twee én twintig jaar voorziet de PNEM in de stroombe- hoefte, waarvan voor 48 pet. tegen verlaagd tarief; na 1976 mag dan het normale tarief worden bere kend. Uit deze transactie behoeft geen tariefswijziging voort te spruiten; de gemeente behoudt ten deze al le bevoegdheid. De winstmogelijk heden worden door deze transactie in geen enkel opzicht nadelig be- invloed en de baten uit het distri butiebedrijf komen evenals voor heen ten goede aan de gemeente. De fabrieksinstallatie wordt door de PNEM bedrijfsvaardig gehou den. Het personeel, bestaande uit 140 personen, wordt geheel over genomen met alle bestaande en nog te verkrijgen rechten. Desgewenst kan men op wachtgeld worden ge steld. De nieuwe toestand treedt ver moedelijk pas over twee jaar in, omdat de PNEM uiteraard nog al lerlei voorbereidingen moet tref fen, waarvan de kosten op 15 millioen worden geraamd. In de raadszitting van 27 Augus tus a.s. valt de beslissing. Op 31 Januari van dit jaar brandde de schoenfabriek van de fa. Coesmans en Zn., aan de Havendijk te Waspik af. LI begrijpt, wat dit betekende voor dit nijvere bedrijf, wat een slag dit was voor de heren firmanten. Zij zijn echter door deze slag niet down gegaan, integendeel, ze hebben deze gelegenheid aangegrepen, om hun firma een geheel nieuwe moder ne fabriek te geven, een fabriek ook die een ruimere mogelijkheid schiep voor het vervaardigen van meer en nog betere producten. Architect Hub. Prins uit Kaatsheuvel kreeg de opdracht een plan voor een nieuw bedrijf te ontwerpen en dit plan had vele goede kwaliteiten in de ogen van de opdrachtgevers, zodat het niet lang duurde of de firma Jos. Leijten en Zn. te Raamsdonk 'begon met de reali sering ervan. 'De nieuwe fabriek werd eveneens op de Havendijk gebouwd, hoe wel niet precies op de plaats waar de oude had gestaan. Maandag j.l. was het zover, dat de heren Coesmans de poorten van hun gloednieuwe bedrijf konden openen en zij 'hebben er een echte feestdag van ge maakt; daar was immers alle reden toe. De dag begon, volgens goede Katho lieke gewoonte, met een Heilige Mis in de parochiekerk, waarna om half tien de Zeereerw. Heer Pastoor Rovers het nieuwe gebouw inzegende. In een zin volle toespraak wees Zijne Eerwaarde op de betekenis van deze plechtigheid; Gods zegen werd afgesme'èkt over de directie, over het gehele personeel en ever de arbeid die in de fabriek mocht worden verricht. Ongeveer een 150 genodigden waren 's middags om 2 uur in de nieuwe fa briek aanwezig om getuige te zijn van dc officiële opening. Onder deze geno digden waren onder meer Burgemeester en Wethouders van Waspik, en voorts veel winkeliers en andere zakenrelaties van deze Waspikse firma. De opening werd verricht door Burge meester Couwenberg, die met graagte deze taak verrichtte, naar hij' zei, omdat hij dit bedrijf van groot belang achtte voor zijn gemeente. Na deze opening volgde een receptie, waarvan velen gebruik maakten om de directie hun gelukwensen aan te bieden met de opening van dit prachtige nieu we bedrijf. In Hotel van Iersel was om pl.m. 5 uur een smakelijke koffietafel geserveerd voor de gasten van de fa. Coesmans, ter wijl 's avonds om 8 uur het voltallige personeel bijeenkwam in de nieuwe fa briek, waar hun een feestavond werd aangeboden die nog lang in de herinne ring zal voortleven, zoals deze hele dag in de geschiedenis van het bedrijf als een heel bijzondere dag zal blijven opgete kend, als het begin van een nieuwe pe riode namelijk, een periode, waarin naar wii hopen, het de directie en het perso neel goed mag gaan. De voorwaarden voor een succesvol le bedrijfsvoering zijn alleszins aanwezig, want de firmanten hebben er naar ge streefd hun bedrijf zo up to date en zo modern mogelijk te outilleren een eco nomisch ingerichte bedrijfsruimte, trans portbanden, en al het moderne comfort, dat men in een naar de eisen des tijds ingerichte fabriek maar kan aantreffen. Van de zijde van de directie verze kerde men ons ook, dat men meteen vol op aan de slag kan; voor maanden heeft men orders genoeg, en wanneer wij ten slotte wensen dat dit zo in de toekomst mag blijven, dan raken wij ongetwijfeld een van de grootste verlangens van de ondernemers. In een vlotte vergadering heeft de gemeenteraad van Drunen Dinsdaq- avond onder voorzitterschap van Burgemeester Snels, diverse punten be handeld, waarvan het voornaamste was, de vaststelling van het uitbrei dingsplan Kom Drunen. Nadat Vrijdag reeds een informatieve vergadering aan dit punt was qe- wijd, kon de behandeling nu kort zijn. y vaststellen Elsh°Ut h00t* men sPoedi9 een uitbreidingsplan te kunnen 'Bij het vaststellen der notulen maakte het lid van Sprang een compliment over de samenstelling van deze notulen. Aan de orde waren verder de inge komen stukken, welke alle voor kennis geving werden aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot toe kenning van het gemeentelijk aandeel premie woningverbetering, ging vlot on der de hamer door. Het betrof hier een tweetal aanvragen. Het rijksaandeel be droeg f 1933,33; het gemeentelijk aan deel f 966,67. Aan de orde was verder het verzoek tot het beschikbaar stellen van een cre- diet aan a. het R.K. Kerkbestuur te Elshout voor het aanbrengen van een houten vloer op een gedeelte van de zolder der Meisjesschool; b. het R.K. Kerkbestuur te Drunen voor de bouw van een nieuw schoollo kaal aan de Meisjesschool; c. het R.K. Kerkbestuur te Drunen voor uitbreiding van de betegeling speel- plaats en ihet aanbrengen van een over- kapping aan de Jongensschool; d. het R.K. Kerkbestuur te Drunen voor aanschaffing van banken en ander meubilair voor de Meisjesschool; e. het R.K. Kerkbestuur te Drunen voor aanschaffing van nieuwe leermid delen voor de Jongensschool. Voor al deze aanvragen was, aldus de voorzitter, het advies ingewonnen van de inspecteur. De raad keurde het verlenen van de gevraagde credieten zonder verdere bespreking goed. Het voorstel tot toekenning van ver goeding voor 'het volgen van spraak lessen voor het kind van C. v. W. te Elshout, werd eveneens goedgekeurd. Aan de orde was verder Voorstel tot ruiling van grond met 't 'R.K. Kerkbestuur te Drunen, nodig voor verbetering van een gedeelte van de Schoolstraat en dé verbindingsweg tus sen Schoolstraat en Burg. v. d. Hey- denstraat. Hierover zegt het prae-advies Op verzoek van ons College is door de Technische Dienst een plan opge maakt tot verbreding van het Oostelijk gedeelte van de Schoolstraat, waarbij wordt rekening gehouden met de ko mende nieuwe toestand ter plaatse. In dit plan is eveneens opgenomen de ver bindingsweg tussen Schoolstraat en Burg. van der Heijdenstraat. Om tot een afdoende oplossing met een en ander te komen zal overdracht van gemeentegrond aan het Kerkbestuur en ook omge keerd moeten plaats hebben. In het algemeen betreft het hier slechts kleinere strookjes grond, welke voor de beoogde verbetering nodig zijn. Bij deze transactie is ook de algemene begraafplaats betrok ken, welke eigendom van de gemeente is. De opzet is deze grond1 in eigendom over te dragen aan het Kerkbestuur en meer noordelijk een nieuwe algemene begraaf- Niet krabben. De helder vnwer? vloeibare D.D.D. kal- I L 11 If meert de jeuk in enkele I r. I I seconden, doodt de ziek- '"'Vli tekiemen en geneest tot - diep in dé huidporiën. GENEESMIDDEl rEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF "V liuiupui 1C11. BALSEM ZEEP plaats aan te leggen. Door verlegging var. deze enclave wordt bereikt, dat de R.K, begraafplaats een meer aaneenge sloten geheel vormt. Over de verbinding tussen de School straat en de Burg. van der Heijdenstr. merkte de voorzitter op dat deze ver binding de ideale oplossing ter plaatse zou zijn. De heer Wagemakers wees in dit ver band op de toestand in de Burgemeester van der Heijdenstraat. Men heeft daar indertijd maar een straatje neergelegd, dat door het slechte onderhoud van de wegbermen nu langzaam aan het ont aarden is tot een woestenij. Deze nieu we straat met zijn bebouwing dreigt door bet slechte onderhoud, langzaam het stempel te krijgen van een achterstraat je. De hee.r Wagemakers vroeg hiervoor de aandacht van het gemeentebestuur. De voorzitter antwoordde dat dit de aandacht van het gemeentebestuur reeds ten volle heeft, maar daar het geheel nog niet is afgebouwd zal men nog even ge duld moeten hebben met een en ander. De voorzitter zag een oplossing in een tegelpad. Verder wees spreker er op dat de bewoners ter plaatse zelf aan de ver fraaiing reeds veel kunnen bijdragen. De heer Wagemakers gaf in overwe ging om de 'bewoners aldaar in een schrij ven hierop te wijzen. De raad keurde het voorstel goed. Aan de orde was verder Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot intrekking van het besluit d.d. 22 April 1954 inzake toewijzing on der voorbehoud van een perceel gemeen tegrond van Kind. L. van Halder. Hierover zegt het prae-advies: Zoals reeds ter kennis is gebracht zijn de Kind. van Halder nog steeds niet be reid tot vrijwillige verkoop van grond op de Braken over te gaan. Waar van Halder lang genoeg in de gelegenheid is gesteld tot aanvaarding van ons aan bod, inzake beschikbaarstelling van an dere (pacht) grond, over te gaan, menen wij dit niet langer te moeten handhaven. Waar zij met deze grond in de gele genheid zijii andere personen te helpen, die ernstig in hun bestaan getroffen wor den, stellen B. en W. de raad voor over te gaan tot intrekking van het raadsbe sluit van 22 April 1954 inzake ver pachting onder voorbehoud van perceel no. 4 in de Middelzeeg aan Kind. van Halder en dit perceel vooralsnog te re serveren voor andere gedupeerde bedrij ven. De heer Pijnenburg vroeg aangaande dit voorstel of van Halder straks moge lijk nog een kans kreeg. De voorzitter antwoordde dat dit zou kunnen gebeuren als alle belanghebben den zouden zijn gehoord. Het voorstel kreeg de goedkeuring van de .raad. Aan de orde was verder Voorstel tot aankoop van onroerend goed. De gemeente was in de gelegenheid over te gaan tot aankoop van een dub bele woning in de Grotestraat, in eigen dom toebehorende aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente. De koopprijs der woningen met grond, in totaal een opper vlakte beslaande van 695 m2 bedraagt f 12000.Waer de gemeente deze wo- door Tom Lodewijk. 1) HOOFDSTUK I HET BRIEFJE. Aan de deelnemers aan de reis 5538 (Parijs). Tot ons leedwezen moeten wij U mededelen, dat de aanvanke lijk voor deze reis aangewezen leider,, de heer L. van Stralen, wegens een blindedarm-operatie plotseling in het ziekenhuis moest worden opgenomen en dus niet als leider kan fungeren. In zijn plaats hebben wij de heer F. Noorderloos te Amsterdam bereid gevonden gedurende deze reis als leider op te treden, Tableau! zei Els, nadat ze het gestencilde briefje had doorgelezen. Daar sta jij wat je noemt gekleurd op, Carl. En ze lachte al haar witte tan den bloot. Coquetteer toch niet zo met dat paardengebit van je berispte Carla en zit niet zo onwijs te lachen. Ik vind het helemaal niet om te lachen. 'Zou ik misschien ook niet doen als ik in jouw plaats was stemde de rood harige Els toe. Maar in mijn plaats zou jij het ook een kostelijke mop vin den. Ga jij naar Parijs om je vroegere liefde te ontlopen, en word je gedurende die reis aan de vleugelen van die liefde toevertrouwd. Ik zou haast zeggen: hier zit wat achter. Amor speelt zijn eigen spel, met jou en met Fransje. Och toe Els smeekte Carla bijna zit niet zo te kakelen als een kip zon der kop. Heb jij een kip zonder kop wel eens horen kakelen? informeerde Els snedig. Erg logisch ben je niet en erg hartelijk ook niet. Kom ik, op de eerste noodsein aangefladderd (om nou maar bij het beeld van die kip te blijven) en wat krijg ik voor dank? Ze keek dra matisch. j i Nou ja, wat moet ik doen? Zeg me dat liever! i i Carla Mertens staarde verdrietig uit het raam van 'haar kamer naar de singel, die daar zo zomers-vredig lag, over schaduwd door de oude bomen. Ze was een mooi meisje, en met één oogopslag was te zien dat 'haar wieg niet in Hol land 'had gestaan. Haar teint, mat als ivoor, haar grote zwarte ogen, het blauwig glanzende haar, haar tengere fi guur als van een Balinese prinses, ver rieden een ander klimaat. En nu ze zo peinzend voor zich uitstaarde, bewonder de Els zonder afgunst haar zuiver pro fiel, de gratievolle lijn van haar mooi, trots en toch nu zo hulpeloos gezicht. Ze waren tegenstellingen, Carla en zij. Carla, op school altijd „het Javaantje" genoemd', was anders dan de anderen. Niet indolent, maar wel gesloten. Als ze los kwam, kon ze geestig, vrolijk, gevat zijn, maar ze kwam niet makkelijk los. Ze sloot zich ook niet makkelijk bij iemand aan, en liet allerlei beslissingen over zich nemen door ande,r, zolang het onverschillige dingen betrof. Maar als puntje bij paaltje kwam, was ze zo kop pig als een muilezel, en hield ze vast aan haar standpunt. Door haar mooi ge- Zicht en rank figuur trok ze altijd de aandacht; door de sluier van terugge trokkenheid om haar heen hield ze de meesten op een afstand. Els was 'heel anders. Ze was van ge middelde lengte, hard springerig rood haar, een gezicht dat altijd lachte en waardoor 'haar prachtig-witte tanden, door Carla vriendschappelijk als „paar dengebit" gedoodverfd, te zien kwamen. Els was beweeglijk, druk, haar ogen schenen steeds te zoeken naar iets om zich mee te vermaken. Ze had eens Carla's partij, getrokken in een vervelend klasseruzietje waarbij enkele afgunstige medeleerlingen het „het Javaantje" las tig maakten, en sloeg zo gevat en weer baar terug, dat Carla haar „ijzeren gor dijn" omhoog haalde en voor altijd de vrolijke kameraad in haar hart sloot. Sindsdien effende Els voor Carla me nigmaal de weg tot gezelligheid en plai- zier, en trok het meisje 'binnen een kring waarvan ze anders ver gebleven zou zijn. Anderzijds leerde ze in stilte veel van de aristocratische Carla, wier aan geboren houding en gratie ze zonder het te zeggen hevig bewonderde... zoals Car la zonder jaloersheid Els bijna benijdde om haar aangeboren vlotheid en vrolijk heid. Nu waren ze beiden al lang van school. Carla werkte op een kunstnij- verheids-atelier en Els was de secreta resse van een oude fabrieksdirecteur, die gestaag op haar mopperde om te ver bergen hoe hij op zijn roodharige „rech terhand" was gesteld. Els had de oude heer van het eerste ogenblik af door, veroorloofde zich al lerlei vrijheden die hem barse berispin gen ontlokten, en wist tegelijk door dui zend opmerkzaamhedendoor haar gro te accuratesse en vooral door haar on weerstaanbare opgewektheid zich bij hem onmisbaar te maken. Zo werkten de 'beide meisjes in Haar lem en vonden tot hun groot genoegen kamers vlak bij elkaar in de buurt. Car la had een mooie 'boven-kamer op de stille 'Raamsingel en Els zat in de Tem peliersstraat, waar de gestaag rammelen de en fluitende trams van de dienst Atn- sterdam-Zandvoort niet vermochten haar te storen. Ze hield wel van een beetje drukte. De reden dat Els zo spoorslags naar Carla's kamer was gegaloppeerd, lag inderdaad in dat simpele briefje, dat Car la's humeur bedorven had. En dat was niet zo heel erg te verwonderen. Het was nog maar betrekkelijk kort geleden, dat Carla Mertens verloofd, of zo goed als verloofd was geweest met dc jonge Frans Noordeloos, die in Am sterdam een goede baan had op een ma> kelaarskantoor. Ze hadden elkaar op 'n feestje leren kennen, de wat stroeve Frans en de ook al niet 'bijster vlotte Carla1, toen ze beiden met een beetje verdrietige verwondering zaten te kij ken naar het zotte gespring van een paar beböb-maniakken en luisterden naar de bezeten activiteit van een razende drum mer. Carla voelde zich hier ver van daan en begreep, dat deze manier van pleziermaken haar nooit zou bekoren. Was zij dan zo anders dan die ande ren, die er zich aan overgaven? Ze had opzij gekeken en Frans zien zitten, die met een frons tussen zijn ogen het schouwspel gadesloeg. Ze hadden elkaar aangekeken en Frans, die zelf niet be greep hoe hij uit zijn gewone reserve was losgekomen, had met haar gepraat. En ze waren tot de conclusie gekomen dat er nog wel andere methoden waren om plezier te hebben. Hij had haar naar huis gebracht en voorbij de deur, en toen weer een ommetje en nog eens voor bij de deur, en -toen sloeg de Bavo twaalf en had ze verschrikt gezegd Nu moet ik naar 'binnen. Het was bij die ene keer niet geble ven. Langzaamaan waren ze elkaar na der gekomen. 'Maar tegelijkertijd was de verwijdering binnengeslopen. Frans was een eenvoudige jongen, uit een arbeiders gezin, had zichzelf door studie omhoog gewerkt. Maar diep in hem was er nog altijd het minderwaardigheidscomplex, verwachtte hij dat anderen op hem zou den neerzien om zijn afkomst. Carla was Wees, maar haar vader was assistent-re sident geweest, ze kwam uit een goede familie en haar wezen ademde een „breeding", die Frans niet bezat, maar waarvan bij het gemis maar al te zeer besefte. Het besef van het verschil tus sen hen beiden maakte hem soms links en ruw, en dan zei Carla niets, maar juist daardoor voelde hij de afstand ver groot. Zij. had niemand met wie ze ove,r deze dingen kon praten, gesloten als zij was maakte ze zelfs Els hierover niet tot haar vertrouwde. Hij wilde er niet over praten met zijn ouders, omdat bij meende dat ze er toch niets van zouden snappen. Hij durfde trouwens Carla niet binnenvoeren in de kring bij de broers en zusters, die het 'allemaal nogal mak kelijk opnamen, bij Bert de gasfitter en Lien die een huisschilder had getrouwd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2