DE LDHBSimi Waalwijkse en Langsiraatse Courant VLIJMEN SPRANG-CAPELLE ELSHOUT WASPIK SPRANG ALGEMENE BERICHTEN KERKWIJDING in Drunen Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week „DE ECHO" 77e JAARGANG No. 64 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954. Uitgever m rai hei zona Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaus: GROTES'IRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Een zinvol feest bereikt Maandag zijn hoogtepunt. Maandag Pontificale Hoogmis Optocht. Lichtprocessie. 16 Augustus 1954 zal voor de parochie van St. Lambertus te Drunen een datum worden die met gulden letters in het 'boe der historie zal worden opgetekend. Deze dag immers zal de ni<="fe P^- rochiekerk plechtig door Mgr. IW. Mut- saerts, Bisschop van VHertogenbosch, worden geconsacreerd. De vreugde om dit feit is in Drunen alqemeen. Hoe kan het anders als men weet hoe men zich jarenlang in de nood kerk heeft moeten 'behelpen en als men weet welk een fraai kerkgebouw men thans krijgt. Het kerkgebouw zelf is geheel gereed, maar de toren, welke later werd geschon ken, is nog niet gheel afgebouwd. Al had iedereen natuurlijk het gehele gebouw gaarne gereed gezien, de vreugde en de blijdschap is er echter niet minder om. De toren gaat nu immers snel groeien. Het feest in Drunen begon al enkele weken terug met een fraai concert dixir Het Brabants Orkest in deze nieuwe kerk. Het werd voortgezet met de op voeringen van het Sacramentsspel: De Geheimen der H. Mis, van Calderon, met een fraaie, tentoonstelling Kerkelijke Kunst, en in een driedaags triduum gaan de parochianen zich thans bezinnen op het feest der 'Kerkwijding en 'het afscheid nemen van de noodkerk. Op de dag der Kerkwijding zal de pontificale Hoogmis het hoogtepunt vormen, terwijl 's middags in een gr°te optocht de parochianen voor de Bis schop en de genodigden de wisselvallige historie der kerken en der parochie zui- léu gaan uitbeelden. Deze optocht is ontworpen door Lucas van Hoek en Rector Beekx. Des avonds zal m een grote lichtprocessie het Allerheiligste en de H. Vaten, vanuit de noodkerk naar de nieuwe kerk worden overgebracht. Hiermede is het feest dan nog niet ten einde, want dan volgen nog dagen voor de zieken en ouden van dagen, voor de jeugd, etc. Voor 'Zondag en Maandag is het pro gramma in grote lijnen hls volgt Zondagavond om half 7 wordt Mgr. Mutsaerts, 'Bisschop van s-Hertogen- bosch aan de grens der gemeente afge haald. Deze wordt naar de kerk geleid, waar een korte plechtige begroeting zal plaats vinden. Maandagmorgen om 8 uur Kerkwij ding (dit is een gesloten plechtigheid). Om pl.m. 10 uur Pontificale H. Mis. 's Namiddags plm. 3 uurOptocht. Opstelling in de Torenstraat. De route is als volgtGrotestraat, Eindstraat, Kleinestraat, Kerkhofstraat, Burg. v. d. Heijdenstraat, Stationsstraat, Dorpsplein, waar voor de Bisschop een toepasselijke declamatie zal worden voorgedragen. Verder Grotestraat, 'Heistraat, Kasteel- dreef, Badhuisstraat, waar de stoet zal worden ontbonden. 's-Avonds om 9 uur Lichtprocessie, vanaf de noodkerk naar de nieuwe kerk, waarbij het Allerheiligste en de H. Va ten en beelden zullen worden overge bracht. De nieuwe kerk van Drunen is de 8e parochiekerk aldaar sinds de prediking van het Christendom in onze streken. De nieuwe parochiekerk van 'Drunen, welke Maandag met grote plechtigheid in gebruik wordt genomen, is de achtste kerk sedert de prediking van het Chris tendom in onze streken. Wij moeten hierbij echter schrijven: waarschijnlijk, want over de eerste 'kerk jes tast men enigszins in het duister. De parochie Drunen behoorde vroe ger tot het Bisdom Luik. Het is een zeer cude parochie, welke is toegewijd aan de H. Lambertus. Zij werd gesticht door het Kapittel van Luik en met deze stich ting viel natuurlijk ook samen de bouw van een kerkje. Waarschijnlijk is dit een houten kerkje geweest, dat later door een grotere werd vervangen. Dit kerkje zou reeds een toren hebben gehad. Vast staat in ieder geval dat omstreeks 1450 dit kleine stenen kerkje werd vervangen door een grotere, de z.g. oude kerk die in 1874 werd afgebroken. 'Deze kerk be reikte de eerbiedwaardige ouderdom van 400 jaar. Zij stond, evenals waarschijnlijk ook de andere kerken, op de plaats waar nu het R.K. Kerkhof is. Hoe deze kerk er precies uitgezien heeft is moeilijk te zeggen. Vermoedelijk is het een zware kerk geweest, met een enigszins lage toren. Van deze kerk hebben vanaf 1650 tot 1819 de Hervormden gebruik ge maakt, in welke tijd de Rooms Katholie ke gemeenten aangewezen waren op: de kerkschuren. In 1649 kocht de toenmalige pastoor Stiphout een boerenhuis met schuur, die dienst moest doen als kerk en woonhuis. Dit raakte al spoedig in verval en onder pastoor Beerenbroek werd in 1730 een schuurkerk gebouwd. Er werd bij bedongen dat deze schuurkerk met riet of stro gedekt moest zijn en 80 stap pen van de gemeentebaan moest worden gebouwd. Deze schuurkerk heeft onge veer 90 jaar dienst gedaan en gestaan in de z.g. Voorste Vennen, achter de voor malige openbare school, welk huis thans wordt bewoond door de familie v. Sluis- veld. In 1819 kregen de Katholieken van Drunen hun kerk weer terug, maar he laas zeer in verval. Ondanks de kostba re reparaties vertoonde Zij weer spoedig de kwalen van de oude dag. In 1870 reeds kocht het R.K. Kerkbe stuur in de Grotestraat een perceel grond met het doel er een kerk op te bouwen. Deze grond lag naast de pas torie welke reeds eerder was aangekocht. In 1872 werd onder deken v.' Rijcke- vorsel met de bouw van deze kerk be gonnen, die in 1874 werd voltooid en zo als bekend in 1944 werd verwoest. De oude kerk werd in 1874 afgebro ken en vermeld moge nog worden, dat een klok uit deze oude kerk nog gehan gen heeft in de kerk welke in 1944 werd verwoest. Zij droeg het jaartal 1407. Welk een einde de kerk in 1944 kreeg is wel bekend. Reeds op 2 Nov. werd door een beschieting zeer veel schade aangericht en in de bevrijdingsnacht werden toren en kerk opgeblazen. De kerk geraakte in brand, maar door de I massa puin, vond het vuur alleen maar voedsel in het dak. Vanaf 1944 tot 1954 deed men het in Drunen met een noodkerk. Het patro naatsgebouw werd uitgebreid en zo goed mogelijk tot 'kerk ingericht. Over de nieuwe kerk hebben wij reeds eerder een uitvoerig artikel geschreven. Men mag vrijwel aannemen dat het de achtste kerk is, welke men in Drunen in gebruik neemt en welke gegrondvest werd in 1953/'54 in Vrede. „Funda nos in Pace". Herders der Parochie. Een oude parochie heeft zijn geschie denis en de feiten uit deze geschiedenis komen dikwijls tot ons via zijn leiders die de gemeente hebben geleid door de tijden heen. Drunen viert Maandag een historisch feest; laten wij nog even de schijnwerper zetten op deze parochie. Vroeger werden de pastoors van Dru nen benoemd door de abdij van Ton- gerloo; de eerste die genoemd wordt is Si af dus Campania, welke reeds voor 1300 leefde. Dan springt naar voren Pastoor Wij- nants, welke stierf in 1630. Hij was een van de eerste die moeilijkheden kreeg met de opdringende Hervorming. Naast hem worden in die tijd genoemd Pastoor Waterfort en Pastoor Rivius, die in de ze rumoerige tijden door hun persoon lijke moed en opoffering, geleerdheid, goedheid en welsprekendheid respect hebben afgedwongen. 1 De twee laatste Pastoors welke door de abdij van Tongerlgo werden benoemd zijr: Bonifacius Beerenbroek en Fausti- nus Dommelaars, 1791 tot 1819. Daarna benoemden de Bisschoppen van 's-'Bosch de pastoors van Drunen. Wij' horen dan de namen van W. A. Coppens, Jac. H. v. Rijckevorsel, Her- manus Selten en Deken Goossens. Deze herders hebben in de 100 jaar katholieke emancipatie in Drunen een bloeiende parochie verder uitgebouwd. Deken Coppens wordt genoemd een priester met geheel bijzondere gaven en talenten, aan 'hem dankt Drunen de stichting der Congregatie voor de Broe ders, die zich tot voor kort in Drunen met de jeugd hebben bezig gehouden, naast vele andere goede werken. De- I ken Coppens begon zijn priesterlijke loopbaan als professor in de Wijsbe geerte. Pastoor van Rijckevorsel. Onder diens pastoraat werd in Drunen de nieuwe kerk gebouwd en hij was tevens de stichter van het liefdehuis van de Zus ters van 'J.M.J. Deken Johannes Hermanus Selten. De ouderen hebben hem nog gekend; hij was de man onder wiens eminente leiding al wat in Drunen aan Katholiek leven be stond groeide en bloeide. Zijn werk in Drunen vond zulk een waardering, dat Z H. de Paus hem benoemde tot Ge heim Kamerheer. Deken Goossens hebben velen van ons nog gekend. Deze was een ijverig priester, die verder bouwde op het werk van zijn voorgangers. Hij verfraaide de kerk op grootse wijze, congregatie en jeugdbeweging maakten onder zijn lei ding een bloeitijd door en hij was de stichter van de R.K. Jongensschool. De oorlog vaagde weg wat deze ster ke priester met zorg en overleg had op gebouwd. Thans bestuurt deken Rooyackers deze parochie en op zijn naam staat reeds de bouw van een fraaie kerk, De geschie denis gaat voort! i Jaarvergadering Volleybalclub „S.D.O." In café M. v. Huiten hield de Vol leybalclub „S.D.O." haar jaarverga- dering. De voorzitter, de heer H. Hoevenaars, heette allen en mede I in het bijzonder de Weleerw. Heer 1 Kapelaan van harte welkom. I Het jaarverslag van de secretaris penningmeester, de heer Joh. van I Venrooy, werd onder dank goedge- keurd. De kas had een batig saldo, i Voor de bestuursvacature waren geen candidaatstijsten binnengeko men. De heer H. Hoevenaars werd als bestuurslid en als voorzitter her kozen. Besloten werd om voor twee zestallen nieuwe shirts aan te schaf fen. Ook zou men proberen meer wedstrijden te spelen tegen plaat selijke teams uit de omtrek. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Daarna dankte de voorzitter voor de prettige en vlot te vergadering en spoorde de aan wezigen aan trouwe leden van SDO te blijven. Vol goede moed gaat de Volley balclub haar derde verenigingsjaar tegemoet. Ouden van Dagen. Woensdag 10 Augustus maakten de ouden van dagen yan Vlijmen een uitstapje naar Njjmegen en om geving. Met 27 luxe wagens en een touringcar van J. Kiviets werd de reis gemaakt. Wegens het ongun stig weer lieten verschillende oud jes verstek gaan. De thuisblijvers kunnen gerust spijt hebben, want het was een mooie reisi. Om onge veer 8 uur werden zij bij café A. van Vugt, Meliestraat, afgehaald door de harmonie Concordia, en daarna werd gezamenlijk getrok ken naar café Joh. Peijnenborg, waar een koffietafel stond gere serveerd. Onder vrolijke muziek werden nog enkele gezellige uren samen doorgebracht en allen gin gen voldaan huiswaarts. Supportersclub. De wielersupportersiclub van Ti- ni Wolfs zal Zaterdag 14 Aug. a.s. haar jaarvergadering houden in café P. v. Eggelen. Trouwe op komst wordt verwacht. Wielrennen. Zondag nemen de meeste Vlij- mense renners deel aan de Ronde in Waalwijk. Wij zijn benieuwd naar hun prestaties;. Dus Zondag allen naar Waalwijk om uw favo rieten aan te moedigen. P.V. De Zwaluw. Zondag wedvlucht vanuit St. De- nis (Fr.), afstand 392 km. Inkorven Vrijdagavond van 6.308.15 u'ur in clublokaal B. Oremans. ZOMERKAMP 1954, JAN DE ROOIJGROEP, OP HET EILAND TERSCHELLING. De tekening van de Unie-overeenkomst in Den Haag. ZONDAG-ARTSENDIENST Dienst'Dr. v. d. Wouw. FEEST IN DE SPEELTUIN. Het was Woensdag feest in de speel tuin van de Stichting Kinderdorp. Aan Hans Annek en Fons de Vree, beiden uit Amsterdam en logeetjes bij de familie van. Spijk, Grotestraat 24, werd de dui zendste dag-entree uitgereikt. 'Dit was natuurlijk een attractie. De speeltuinlei der, stak dan ook direct de vlag uit en de twee gelukkigen kregen een fijne reep chocolade. Verwacht wordt dat binnen enkele dagen de 500ste knipkaart zal worden uitgereikt en natuurlijk is er dan weer feest. De speeltuin trekt ondanks het slechte weer zeer veel belangstelling en men telt sinds de oprichting nu al bij na 6000 bezoekers. i GESLAAGD. Te Rotterdam slaagde voor het exa men diploma A de heer J. de Haan uit Lopik. Hij ontving zijn opleiding aan de Vakschool voor Schoenmakers te Dru nen. 1 i Geslaagd. Voor hoofdacte B slaagde te Eind hoven de heer A. Willems. Het middenstandsdiploma behaal de Mej. L. v. Logten. Van 30 Juli t.m. 11 Augustus kam peerde de plaatselijke 'Verkennersgroep „Jan de Rooij op het eiland Terschel ling. Aan dit kamp werd deelgenomen dcor verkenners en voortrekkers, samen 27 personen. De reis er heen werd gemaakt met een grote vrachtauto van de Fa. Lemrn uit Rotterdam, die de jongens met hun kampbenodigdheden naar Amsterdam bracht, vanwaar men per boot verder ging naar Terschelling. De bootreis was grotendeels des nachts; toch hebben de jongens veel genoten van deze nachte lijke boottocht. 'Op de boot werd ken nis gemaakt met een padvindersgroep uit Alphen. 's-ZaterdagsmOrgens kwam men om ongeveer 9 uur op Terschelling aan. Per bus werd toen naar de 'kampplaats ge reden, niet ver van zee gelegen in de nabijheid van het dorpje Midsland. Daar aangekomen werd onder leiding van de p.l.'s vlug het kamp opgezet en ingericht, waarna des middags reeds een bezoek werd gebracht aan het Noord zeestrand. Veel hebben de jongens aan zee doorgebracht; zwemmen en balspe len waren de bezigheden, waarmede de jongens zich vermaakten aan het strand, maar ook werden verscheidene tochten ondernomen in de omgeving en in duinen en bossen hebben zij bijzonder genoten van de mooie natuur die het eiland Ter schelling biedt. Het was schitterend weer. Dinsdagsavond werd een groot kamp vuur georganiseerd, dat werd verzorgd door enkele patrouilles; vele belangstel lenden waren gekomen en maakten dit kampvuur van een Brabantse verken nersgroep mee. Door p.l. Ad Kreugel werd daarbij een spannend kampverhaal vertelt en bok was „De moord, in het nachtkastje" een leuke creatie, die bij de vele toeschouwers erg in de smaak viel. Het kampvuur werd verder afge wisseld met zang en muziek, zodat het echt gezellig was en er een echte kamp sfeer heerste. Woensdagavond werd een kleine avondoefening gehouden, waarbij de jongens eerst een tocht maakten door de duinen en de bossen, en van een bepaal de plaats af dan zelf moesten, probe ren bet kamp weer te bereiken; het ge lukte alle jongens in de bepaalde tijd het kamp te bereiken. Donderdagmiddag werd een bezoek gebracht aan de Waddenzee; het was juist eb, 'zodat de jongens ver in zee konden gaan. ReeSs eerder werd een strandfeest bezocht 'bij Formerum, waar het zeer druk was en waarvan men bij het fraaie zomerweer zeer heeft genoten. Ook werd door de jongens een voetbal wedstrijd gespeeld tegen de Verkenners- groep „De Bonte Kraaien uit Alphen, waarmede men reeds op de bootreis had kennisgemaakt; onze jongens wonnen de match met 20. Vrijdag werd een bezoek gebracht aan West-Terschelling, waar enkele jongens werden verrast met een bezoek van hun ouders. In West-Terschelling werd de 52 m hoge 'Brandaris beklommen; vanaf deze vuurtoren genoten de jongens van het mooie uitzicht; ook werd de koepel van de Brandaris bewonderd, met zijn mooie geslepen lenzen en spiegels, waar bij de vuurtorenwachter de jongens al les haarfijn uitlegde. Een bezoek werd ook gebracht aan het Dodemanskisten- meertje, midden in de bossen gelegen. Met souvenirs enz. vertrokken de jon gens tegen de avond weer naar hun kamp, waar ze werden onthaald op een •heerlijke maaltijd, die intussen door de hopman en de troepleider was bereid. Zaterdag en Zondag was het weer nog best, zodat men nog veel kon genieten van de mooie omgeving, doch s Maan dags en Dinsdags, de laatste dagen, werd het weer minder mooi; een flinke storm kwam opzetten en het vorige week zo rustige Noordzeestrand werd nu omge toverd in een woeste zee; de golven sloegen zelfs bij eb nog hoog tegen de duinen, wat voor de jongens een mach tig schouwspel was, doch niet voor de schippers op zee. Toen ze dan ook Woensdagmorgen om 4 uur opstonden, moesten ze in het donker en in een stromende regen hun kamp afbreken en de schipper die hen weer naar Amsterdam zou brengen, durfde met die storm niet uit te varen, zodat men genoodzaakt was met de boot naar Harlingèn te gaan, om vandaar per bus over Alkmaar Amsterdam te berei ken, vanwaar het weer weer per Vracht auto naar Sprang-Capelle terug ging. 'Om ongeveer negen uur arriveerden de jongens Woensdagavond alhier, moe, maar opgewekt en zeer tevreden over de prachtige vacantie die ze hadden gehad. Al met al 'kunnen de jongens weer op een bijzonder goed geslaagd kamp terug zien. Na deze vacantie beginnen ze weer met nieuwe moed aan hun verkenners- werk en de voorbereidingen voor hun jaarlijkse uitvoering. het Gemeentehuis te Vrijhoeve-Capelle. Aan dit concert zullen medewerken het f Kinderkoor Klein-Excelsior, alsmede de Chr. 'Gemengde Zangver. Excelsior, bei den onder leiding van de heer Groen; de Mandolineclub A Tempo en de Har monie Marijke, beiden onder leiding van baar directeur de heer van Iersel en de Chr. Gem. Zangver. Looft den Heer, onder leiding van dhr. Christ. De medewerkende verenigingen wor den verzocht te kwart vóór zeven aan het gebouw van de Chr. Volksbond te komen, vanwaaruit gezamenlijk zal wor den afgemarcheerd naar Vrijhoeve. De volgorde van optreden is: Kinder koor Klein-Excelsior, Harmonie Marijke, Looft den Heer, Excelsior, terwijl de Mandolineclub A Tempo het concert zal besluiten. Bij gunstig weer verwacht men voor dit concert veel belangstelling. Landelijke Rijvereniglng „De Margrietruiters" te Sprang-Capelle. Plenzende regenbuien en krach tige windstoten hebben j.l. Zater dag het Concours-hippique te Delft, georganiseerd door de Landelijke Federatie van Rij verenigingen in Nederland, lelijk gedwarsboomd, 't Terrein leek een grote modderpoel en de paarden zakten op sommige plaatsen tot half hun poten in de drassige grond en de ruiters werden dan ook danig gehandicapt. Een 25-tal verenigingen namen aan dit concours deel, waarop het kampioenschao voor achttal van Noord-Brabant en Z.-Holland werd verreden. Enige nummers moesten vanwege het slechte weer worden afgelast. Ook „De Margrietruiters" namen hieraan deel en ondanks alle tegen kantingen wisten hun paarden hun beste pootjes voor te zetten, zodat er toch nog een zevental prijzen in de wacht werden gesleept. Voor het achttal voor het kampioenschap be haalden zij de 2e prijs middenklas se, terwijl de heer J. v. Bruchem de 2e prijs instructeur verwierf. Trekproef voor men-wagens 4e prijs P. v. d. Schans. Individuele dresseur 4e prijs Mej. M. v. Bru chem, 4e prijs J. Pruijssèrs. Pyramide le prijs Klavertje Drie, N. Pruijssèrs, J. Pruijssèrs, H. van Zuilichem 3e prijs. Al was het weer niet van het beste, de prijzen hebben ze toch ten leste. - GESLAAGD. De navolgende leerlingen van de Was- pikse Middenstandscursus, die gegeven wordt door de heren A. Anemaat en N. Van der Rijken, slaagden voor het Mid denstandsexamen Mej. E. Langerwerf Cdr., mej. F. Gijsman Thdr. en de heren J. van Hooren Azn., J. de Wit Jzn. en A. van Werwen Azn. Aan de naaischool bij de Eerw. Zus ters alhier werden de navolgende resul taten geboekt: Voor het examen Costuum slaagden de dames K. Fitters, Th. Kuijten, I. de Wit, G Kamp, W. Mommers en M. Tabbers. Voor het examen costumière slaagden de dames D. .Smits, J. Smits, F. Timmers, T. Timmers, E. de Wit en G. de Wijs. Voor het examen coupeuse slaagdén de dames: J. Dekkers, A. Langermans, P. Remmeren, C. de Groot en E. van Oe.rs. KERMISMATINÉE. Ook dit jaar zal de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak aan zijn do nateurs een kermismatinée aanbieden. Het matinée zal worden geqeven door de bekende artisten Mimi Rok, Wim Bosch en Jan Blok, met medewerking Van het 'bekende orkest van Albert Ger ritsen. Het is getiteld: „Lach je zorgen weg". UITWISSELINGSCONCERT. In het kader van de uitwisselingscon certen te geven door de plaatselijke mu ziek- en zangverenigingen, zullen Zater dag 14 Augustus de Sprangse verenigin gen een concert geven op de kiosk naast KREMLIN NODIGT BRITSE PARLEMENTSLEDEN UIT. De president van Sovjet-Rusland maarschalk Klement Worosjilof, heeft aan Churchill een uitnodi ging gestuurd een delegatie van Britse parlementsleden voor een bezoek aan Moskou en de Sovjet- Unie af te vaardigen. De uitnodi ging is door de Britse regering aangenomen. Einde September of begin October zal een delegatie, sa mengesteld uit conservatieven en socialisten, naar Rusland vertrek ken. Zij volgt bijna op de voet de delegatie van Britse socialisten, die op weg naar communistisch China enkele dagen in Moskou zijn afge stapt en daar thans met nadrukke lijke ophef door de Sovjetleiders van het Kremlin met Malenkof en Kroesief aan het hoofd, worden ge fuifd. BESTAND VAN KRACHT IN HEEL INDO-CHINA. Woensdagmorgen om 8 uur is in Zuidelijk Vietnam het bestand van kracht geworden en daarmee kwam officiéél een einde aan de oorlog in Indo-China. In de andere delen van Indo-China was het bestand reeds eerder ingegaan. PONT SLOEG OM 30 DODEN. Dertig personen zijn verdronken tengevolge van het ofslaan vaneen pont over de rivier Narbada. Het ongeval gebeurde bij Barwani, in Zuid-Indore. Volgens de berichten, die in New Delhi werden ontvangen, zou de pont zijn omgeslagen, na tegen een tempel te zijn gevaren, welke on der water staat; 31 personen zou den zijn gered. NEDERLAND STUURT' DOLLARS EN ZILVER TERUG- Nederland heeft opnieuw twee bewijzen geleverd van de versterk te deviezenpositie, wraarover het thans beschikt. Zeven jaar nadat het land van de Wereldbank 195 millioen dollar (bijna 720 millioen gulden) leende de grootste le ning na de oorlog is het in staat ruim één vierde deel sterk ver vroegd af te lossen. Door 52,5 mil lioen dollar over te maken, be spaart Nederland zich daarmee een jaarlijkse rentebetaling van 8 mil lioen gulden. Voorts is een begin gemaakt met de vervroegde terug betaling van honderdduizend kilo zilver, dat Nederland in 1944 van Amerika leende om nieuwe mun ten te kunnen aanmaken. Voortaan zullen geregeld schepen met ladin gen zilver naar Amerika gaan tot dat de gehele 1,6 millioen kilo zil ver is teruggegeven. Een nieuw bewijs van de indruk wekkende manier, waarop Neder land zich economisch heeft her steld, noemde Eugene Black, presi dent van de Wereldbank, de ver vroegde aflossing van 52,5 millioen dollar. Black zei, dat Nederland nu weer tot de kapitaal-exporterende landen kan worden gerekend. De lening van 195 millioen dollar had op 31 December 1972 afgelost moe ten zijn. Thans zijn de laatste zes halfjaarlijkse termijnen, dus die over 1970, 1971 en 1972, terugbe taald. EXTRA WONINGCONTINGENT VOOR ZES PROVINCIES. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft voor het lo pende jaar een aanvullende toewij zing van woningen verstrekt aan 6 provincies, waarvan het migratie saldo over 1953 een positief verschil vertoont met het destijds geraamde migratie-saldo. De toewijzing, waar bij rekening is gehouden met ver strekte voorschotten, bedraagt voor dit jaar voor Drente 130, Gelder land 450, Utrecht 150, Zuid-Holland 220, Noord-Brabant 110 en Limburg 270 woningen. De overige provin cies komen voor een dergelijke toe wijzing niet in aanmerking. DOOR BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer is de 40-jarige J. v. B. dicht bij zijn huis in de Eierlandse Polder met zijn hond door de bliksem getroffen en gedood. Zijn vader die, twintig meter ver der, evenals Van B., achter 'n hoop erwten was gaan schuilen, zag het ongeluk gebeuren. VISSER OVERBOORD GESLAGEN Tijdens noodweer is op het IJssel- meer de bejaarde schipper van de botter „Kampen 11", de heer H. de Vries, overboord geslagen en ver dronken. Het ongeval geschiedde even buiten de Ketelmond. JONGEN GEDOOD ONDER VALLENDE MUUR. Tengevolge van een hevige wind stoot is aan de Oostzijde in Zaan dam een stenen muur van 10 bij 3 meter omgewaaid. Een 12-jarige jongen geraakte er onder. Met zwa re verwondingen werd hij naar het St. Jans-ziekenhuis vervoerd, waar hij na aankomst overleed. De muur, die alleen stond, bleek in de loop der jaren zeer slecht te zijn gewor den en vele stenen lagen los op el kaar. gtth U veer Waalwijk Kaatshauval en da Lang straat DE BESTE RECLAME.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5