Puistjes D.D.D. GEMEENTERAAD VAN L00N-0P ZAND. WRIGLEY VIJF DAGEN NAAR PARIJS i TUINBOUW. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 Belangrijke voorstellen. 't loopt gesmeerd FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". 5)1 (Wordt vervolgd). aan elkaar zat, zo noemde hij Maas, wie het bedrijf ook heel veel was verschul digd, en zo had hij voor iedere jubilaris een persoonlijk woord, voor Mutsaerts en Verhoeven, voor Swinkels, de Vries en Leijten. En ook richtte hij zich tot de vrouwen van de chefs, wie het ook wel eens vergaan zou zijn, zoals het zijn vrouw wel eens verging en zij moest zeggen: „ik zou maar voort in de fa briek blijven slapen!" En ook alle andere medewerkers dank te hij, van groot tot klein; vandaag vie ren we feest, maar morgen gaat de strijd weer verder. Ik hoop, besloot de heer van Haren, in de toekomst op U allen te kunnen rekenen en nog jaren mijn krachten te mogen geven aan het van Hanen 's concern. Ik dank li allen zeer. Dan kwamen de jubilarissen een voor een bij hem en nogmaals prees hij hen en overhandigde hun een cadeau onder couvert. EEN STIJGENDE LIJN. De bedrijfsleider van de Waa-lwijkse fabriek de heer Thijssen, die namens het personeel van die fabriek sprak, schetste de geschiedenis van het bedrijf in een grafiek. Vanaf het begin steeg deze lijn, bij het succes van de eerste twee filia len, bij de stormloop van de volgende filialen, bij de uitbreiding van de fabriek, de opening van het 50e filiaal en de leerfabriek, een geweldige hoogte heeft de lijn bereikt, wanneer de oorlog komt en de bezetting, dan maakt de lijn een verticale duik. 'Het telefoongesprek met de heer de Munnik: Mijnheer Thijssen, we moeten sluiten- Waarom? vroeg de spre ker zich af, omdat U aan de goede kant stond mijnheer van Haren, omdat Uw houding zo fier was. Veel is er vernield en geroofd, maar direct na de oorlog begon men weer, eerst in het kleine fabriekje van Oomens, toen in de grote fabriek. De lijn stijgt weer; nieuwe fabrieken in Oosterhout en Den Bosch, een nieuwe generatie is in actie gekomen; Mijnheer Jöhan heeft de productie vooral wat de kwaliteit be treft opgevoerd en Mijnheer Ivo hebben ze in de verkoopafdeling al wel leren kennen. Hij feliciteert de heer 'Ivo van Haren, Mevrouw van Haren, de heer de Munnik en voorts alle jubilarissen, spe ciaal de heren Maas, Leijten en Schuur- mans, de jubilarissen van de hoofdfa briek, wie hij- bovendien namens het per soneel van die fabriek een passend ca deau aanbiedt. I De heer van Iersel van de Bossche fabriek feliciteert namens die afdeling de directie en de familie van Haren en spe ciaal de twee jubilarissen in 'Den Bosch, de heren Schifferli en Bataille, wie bei den een sigarettenkoker wordt aangebo den. Namens de jubilarissen van Waalwijk dankt de heer P. Verhulst, die hoopt, dat er nog veel jubilarissen zullen ko men. De heer de Vries is de vertegenwoor diger van de fa. Oomens, als hij namens Mevrouw Oomens en het gehele perso neel van het kleinste fabriekje met per centsgewijze de meeste jubilarissen, de directie geluk wenst en hij geeft haar de verzekering, dat zij in de toekomst de belangen van de firma zullen blijven be hartigen, zoals ze dat in het verleden hebben gedaan. GEEN MEISJES VOOR KEULEN. Wanneer tillen dan de gelegenheid hebben gehad het glas te heffen op het succes voor de zaak, krijgt de directeur de heer H. de Munnik het woord en hij ziet, zoals hij zegt, van zijn voorbereide speech niet veel terecht komen, want het gras is hem door de vorige sprekers al voor de voeten weggemaaid. Maar dé woorden van de heer Thijssen over de bezetting hebben zijn hart weer helemaal opengelegd, juist die sluiting van het bedrijf karakteriseert de grootheid van Mijnheer van 'Haren, aldus de heer de Munnik die dan vertelt hoe die sluiting werd veroorzaakt. In 1933 werd de Centrale H.L.S. op gericht, waarmee de heer van Haren wei nig te maken wilde hebben, want hij wilde vrij blijven. Hij bleef zijn vrijheid bewaren, ze hebben hem niet kunnen dwingen. Maar toen kwam de bezetting en toen kwam de mentaliteit van „Nu krijgen we je wel". En het duurde niet lang of er stopte een Duitse legerwagen voor de fabriek. Men eiste 300 meisjes voor Keu len. Maar positief en absoluut heeft de heer van Haren toen geweigerd, met het bekende gevolg. Een hartelijk applaus klonk er op, toen de heer de Munnik zo ver was gekomen, en beloonde, na zo veel jaren nog, de heer van Haren voor zijn principiële houding. De heer de Munnik bracht dan dank aan de heer van Haren, voor de goede samenwerking, aan Mevrouw van Ha ren en de jongere generatie, aan de me dewerksters en medewerkers ook, die zich vaak opofferingen hebben moeten getroosten. Als men zo bleef dóórgaan dan zou het succes voor het bedrijf nog groter worden, hetgeen de heer de Mun nik tenslotte allen toewenste. Nadat de heer Bataille namens de Bos sche jubilarissen had gedankt en speciaal zijn waardering ten opzichte van de heer de Munnik 'had geuit, sprak de heer J. van lersel van de leerfabriek, „die ook een klein beetje had bijgedragen tot het succes dat vandaag werd gevierd". Heel in het klein was deze leerfabriek begon nen, maar geleidelijk aan was de pro ductie uitgebreid en nu kon zij een van de grootste leerfabrieken van Nederland genoemd worden. Hij dankte namens hem persoonlijk, namens de heer Roorda en het gehele personeel, voor de buitengewone wijze van samenwerking; speciaal de heer Van Haren dankte hij, die zich zo uitstekend en zo snel had ingewerkt en nu een vol ledig looier was; daarom was de fabriek ook zo gegroeid. En tenslotte was het de heer Oomens die namens het personeel van de filialen de verkoopleider de heer van Keulen hartelijk huldigde in dichtvorm en hem een televisietoestel als geschenk aan bood. i Van buiten klonken al de tonen van de van Harens Harmonie uit Den Bosch en het doffe bonzen van haar trommen, toen alle aanwezigen de gelegenheid kregen de directie geluk te wensen, van welke gelegenheid met graagte door de leden van het personeel werd gebruik gemaakt. De familie van Haren luisterde na deze feestelijke bijeenkomst, waarvan, evenals van de receptie, de leiding in handen was van de heer Mr Jacques van Haren en de heer Foppele, naar de muzikale hulde die de prachtig geüniformeerde fabrieks- harmonie de directie en familie bracht, waarna het indrukwekkende corps een mars door Waalwijk maakte. Begrijpe lijkerwijs was hiervoor grote belangstel ling. OVERWELDIGENDE DRUKTE. Maar deze belangstelling zou in het niet zinken bij wat wij zagen toen een maal het tijdstip voor de receptie was aangebroken. Gedurende enkele uren is een onafgebroken stroom van bezoekers hotel Verwiel binnengevloeid, op Markt en Raadhuisplein stonden de honderden glanzende wagens treeplank aan tree plank. Het waren autoriteiten en hande laren, collega's en vrienden van de heer van Haren, belangstellenden allen, die niet achter wilden blijven bij deze fees telijke gelegenheid deze belangstelling in derdaad ook te doen blijken. En dan waren er nog de enkele honderden bloemstukken die Hotel Verwiel in de loop van de dag werden binnengedragen en die met de bloemenschat in de fa- briekscantine een kleurige, fleurige hulde vormde aan de directie. Bloemstukken van uitzonderlijke vormschoonheid zagen we en ook -tal van rijke geschenken, We hebben in Waalwijk nog nooit een dergelijke receptie meegemaakt, niet alleen om die geweldige belangstelling, om al die bloemen en cadeaux, niet al- leer. ook om het gulle onthaal dat de gasten werd bereid, door de directie van het Hotel op -last van de heer van Ha ren, maar ook en vooral om de prettige feestelijke stemming die er heerste, om dat we zagen hoe iedereen deelde in de vreugde om het geweldig succes. Alle mogelijke mensen waren er op deze receptie, we moeten volstaan met het noemen van enkele namen, zoals: de Zeereerw. heer Pastoor van den Brekel en kapelaan Rijbroek uit v.m. Baardwijk, de Eerw. Heren parochiegeestelijken uit Vught, enkele Eerw. Broeders uit Vught, de Edelachtbare heer. Burgemeester Teijssen en Mevrouw, de wethouders de heren Smolders en van 'Heeswijk, de gemeente-secretaris de heer N. Vlaar en de loco-secretaris de heer J. Thijssen, burgemeester Mr H. Loeff uit Den Bosch en burgemeester Matzer van Arn hem, de directeur van de gemeentebedrij ven van Waalwijk de heer van Vliet, de heer directeur van de MVLS en Lederinstituut TNO Ir Roelofs Heijr- mans, de directeur van het Arbeids bureau de heer van Hest, de heren Doktoren Langemeijer en talloze ande ren uit de wereld van schoen en leer en handel, zakenrelaties en collega's van de heet van Haren, zoals bijvoorbeeld de directeuren van Bata, Huf en Bloch en Stibbe. Tijdens de receptie kwam ook de har monie voor de tweede maal weer aange- marcheerd en in strakke gelederen voor het hotel opgesteld, speelde zij naar bes te kunnen en mocht hiervoor hartelijke dankwoorden van de heer van Haren in ontvangst nemen. Ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noorde lijk Noord-Brabant te Waalwijk, de heer J. W. van Heesbeen was ter receptie aanwezig -en we menen dit verslag van de grote feestelijkheden bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Ivo van Haren N.V. niet beter te kunnen be sluiten dan met een enkel citaat uit de Woorden die de heer van Heesbeen ter receptie sprak, woorden die de persoon van de heer Ivo va-n Haren, oprichter en directeur van het grootse bedrijf in een bijzonder licht plaatsen, woorden ook idie de belangrijkheid van deze dag bij zonder accentueren Wanneer Nederland in staat is ge weest de slagen van dë oorlog te overwinnen, de lasten te dragen van de enorme groei van de bevol king, wanneer Nederland de sociale wetgeving, zoals we die thans ken nen in stand weet te houden, dan is dat dank zij de mensen-, die zich met hart en ziel aan de zaak van de welvaart geven, dank zij de pio niers van de arbeid, -dank zij man nen van Uw soort, mijnheer van Haren.! De raad van Loonopzand zal op Maandag 30 Augustus 1954, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen komen, ter behandeling van een aantal punten, waaronder er zijn die zeer belangrijk zijn, zoals -de voorbereiding vóór de Vorming van een plein te Loon-op- Zand, de bouw van -een nieuwe jongensschool, de subsidie-verlening aan de Pater Fortisschool, etc. Ea vet SC1- Burgemeester J. Teijssen van Waalwijk wenst de Heer Ivo van Haren veel geluk met het 25-jarig jubileum van de zaak. Geheel links mevr. van Haren. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken a. van gedeputeerde staten, o.a. schrij ven van 4 Augustus 1954, waarin wordt medegedeeld dat bezwaar wordt gemaakt tegen de verhoging van het presentie geld van de leden van de stembureaux van f 10 tot f 15. c. mededeling wordt gedaan van de wijziging in de personeelsbezetting bij de dienst gemeentewerken eervol ontslag- werd verleend aan de voorwerker B. A. de Koning, met ingang van 1 Juni 1954; 'benoemd werden: tot voorwerker A. Th. Segeren te Made met ingang van 5 Juli 1954; tot schilder; A. de Koning te Zeven bergen met ingang van 9 Augustus '54. 3. Voorstel tot het onttrekken van een weg aan het openbaar verkeer. Nu de verbindingswegen -tussen dë Berndijksestraat en Hilsestraat gedeelte lijk gereed zijn, kan naar de mening Van B. en W. de oude weg vervallen. Deze. kan worden geploegd en als bouwterrein worden gebruikt. Alvorens hiertoe echter te kunnen overgaan, dient deze weg aan het open baar verkeer te worden onttrokken, welk voorstel zij hierbij doen. Bezwaren tegen dit voorstel werden niet ingediend. 4. Voorstel tot het doen van énkele gronde transacties. a. Om een beter aaneensluitend ge heel achter de brandweergarage te Loon- op-Zand te verkrijgen, waardoor de mo gelijkheid van eventuele uitbreiding van dat bouwwerk wordt vergroot, is het wenselijk dat wordt overgegaan tot rui ling van een perceeltje grond, in eigen dom der gemeente toebehorende, met een perceeltje van H. A. Ma-as, Hogesteen- weg te Loonopzand. Van gemeentewege zullen de opstallen achter de gemeentewoningen aldaar, worden verplaatst. b. De N.V. Bouw- en Aa-nnemings Maatschappij v.h. J. van Keep, Nij-ver- heidssingel 54 te Breda heeft verzocht enkele percelen bouwgrond aan de oost en westzijde van de Prinses Beatrixstraat te verkopen ten behoeve van de bouw van 6 middenstandswoningen. Aan de westzijdë wenst genoemde maatschappij één dubbel woonhuis en aan de oostzijde twee dubbele woonhuizen te bouwen, waarvoor zij respectievelijk be nodigd heeft 26,5 m' en 53 m' langs de rooilijn. De prijs voor deze grond is vastge steld op f 3,40 per m2, tegen welke prijs het prijzenbureau voor onroerende zaken in het 'ambtsgebied Noord^Brah-ant geen bezwaren heeft gemaakt. c. Bij de behandeling van het parti ele uitbreidingsplan voor Loon op Zand bleek dat uit stedebouwkundig, oogpunt vóór de kerk een plein ten zeerste ge wenst is. De ontwerper van het uitbrei dingsplan gaf uitdrukking aan zijn spijt dat het niet mogelijk was gebleken dit plein in het uitbreidingsplan op te ne men en hij sprak de hoop uit, dat dë ge meente de gelegenheid het tot stand komen van dit plein te 'bevorderen, niet zou laten voorbij gaan. Deze -gelegenheid doet zich thans voor, -nu de heer H. van den Heuvel te Loon op Zand bereid is gebleken zijn woning Kerkstraat 15 met het bijbehorende ter rein, sectie E nummer 2376, groot -.09,27 ha. aa-n deze gemeente te verkopen voor de prijs van f 14.000.— en deze uiter lijk 1 Juli 1955 vrij ter beschikking van de gemeente te stellen. B. en- W. zijn van mening dat de vor ming van een plein momenteel te kost baar is door de aanwezigheid van een tweetal nog in goede staat zijnde panden. Zij achten het niettemin van belang, dat de gemeente over dit perceel de 'beschik king -krijgt, omdat 'de vorming van een plein hierdoor zeker wordt -bevorderd, doch vooral, omdat hiermee Waarschijn lijk een voldoende aansluiting van de van Rijckevorselstraat op de Kerkstraat kan worden verkregen. Dit laatste is Van groot onmiddellijk belang en zal de ver keersveiligheid in -het centrum van het dorp zeer ten goede komen. SUBSIDIE VOOR PATER FORTISSCHOOL. 5. Verzoek van het voorlopig bestuur van de Pater Fortisschool te Kaatsheu vel om toekenning van een subsidie voor het schooljaar 1954/1955 en het ter be schikking stellen van een renteloos voor schot van f 5000. Zoals B. en W. in hun prae-advies betreffende de Mater Amabilisschool hebben uiteengezet, bestaat er een grote behoefte aan vorming in dë avonduren van jonge mensen, zowel van jongens als van meisjes, welke vorming sedert enige jaren volgiens moderne methoden wordt gegeven in zogenaamde levensscholen. i Bij brief van 17 Juli 1954 heeft het j voorlopig bestuur van de Pater Fortis- j school te Kaatsheuvel verzocht om toe- kenning van- een -gemeentelijk subsidie I voor het schooljaar 1954/1955, welke subsidie volgens een schrijven van 12 Augustus 1954 f 145.per leerling zal moeten bedragen. Voor de eerste cursus hebben zich reeds 90 leerlingen aange meld, zodat op een subsidie van f 13.050 wordt gerekend. Met het Ministerie van Onderwijs wer den door het bestuur besprekingen ge voerd, welke het vertrouwen wettigen, dat het rijk reeds in het eerste jaar sub sidie aan deze school zal willen verlenen, welke subsidie dan ongeveer 40 der exploitatiekosten zal bedragen. In afwachting van het a-1 of niet -toe kennen van de rijkssubsidie stellen B. en W. voor om, teneinde in September a.s. het onderwijs - reeds te laten -aanvangen in het gebouw van de R,K. Gildenbond; de gevraagde gemeente-subsidie toe te kennen onder voorwaarde dat de even tueel van het rijk te ontvangen subsidie op de gemeente-subsidie voor het jaar 1954/55 in mindering zal worden ge bracht. Het voorlopig bestuur van bedoelde school is voorts een loods te koop aan geboden waarin zeer goed het vak hand vaardigheid kan worden onderwezen en beoefend. Om deze localiteit, welke een grootte -heeft van 4 x 14 -m', aan te ko pen en te plaatsen is leen bedrag beno digd van f 5000. Het bestuur heeft naar aanleiding daarvan verzocht een rente loos voorschot tot dat bedrag te verle nen, welk voorschot het bestuur uit de exploitatiekosten met f 1000.-— per jaar denkt -af te lossen. NIEUWE JONGENSSCHOOL. 6. Voorstel -tot medewerking ex arti kel 72 der Lager-Onderwijswet 1920. Het bestuur van de R.K. Jongens school „St. Leonardus", Erasstraat 4 te Kaatsheuvel, heeft bij schrijven van 5 Juni 1954 verzocht om -medewerking in gevolge artikel 72 der Lager-Onderwijs wet 1920 voor dë bouw va-n een nieu we school. De oude school telt momenteel 154 leerlingen en beschikt slechts over 4 lo kalen. Het aantal leerlingen zal dit jaar evenwel stijgen tot -pl.m. 200, voorna melijk als gevolg van de grote aanbouw van nieuwe woningen in dit gedeelte van de gemeente. Wijl het bestaande gebouw niet meer geschikt is voor uitbreiding is het nood zakelijk, zulks in verband' met de snelle toename van 'het leerlingental i-n -1954 en volgende jaren, dat zo spoedig mogelijk tot nieuwbouw wordt overgegaan. In verband rn-et het voor de toekomst becijferde aantal leerlingen en het in voeren van het vak 'handenarbeid zal de nieuwe school moeten omvatten: 6 lokalen voor g.l.o. 1 lokaal voor -v.g.l.o.; 1 lokaal voor handenarbeid; 1 gymnastieklokaal met oefenterrein. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Waalwijk heeft (medege deeld dat zijnerzijds tegen de voorgeno men bouw geen bezwaren bestaan. Voorts merkt 'hij op dat met de bouw van de school mogelijk nog in 1955 zal kunnen worden begonnen, wijl de ur- gentielijst voor 1955 nog niet verschenen is. 6. Voorstel tot medewerking ex ar tikel 72 der 'Lager Onderwijswet '1920. Het bestuur van de R.K. Mariaschool voor meisjes, van Heeswijkstraat te Kaatsheuvel heeft verzocht om mede werking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaf- fing van nieuwe schoolbanken en boe ken. De inspecteur van het lager onderwijs teriaal is nodig omdat het leerlingenaan tal met ingang van 1 September a.s. met ongeveer 20 zal stijgen. De inspecteur va nbet lager Onderwijs in de inspectie Waalwijk heeft medege deeld dat zijnerzijds tegen de gevraagde medewerking geen bezwaar bestaat en dat dë geraamde kosten ad f 1.077,10 de normale eisen, aan bet geven van lager onderwijs te stellen, niet te boven gaan. 7. Voorstel -tot vaststelling' -van een bouwcredietregeling voor de -gemeente Loonopzand. i In de vergadering van 20 April 1949 werd vastgesteld de „Hypotheekregeling woningbouw -gemeente Loonopzand", goedgekeurd door gedeputeerde staten. Deze 'hypotheekregeling was geba seerd op de „Financieringsregeling wo ningbouw 1948 Nu deze rijksregeling is vervallen en vervangen is door de „Premie- en Bijdrageregeling Woning bouw 1953" dient ook de hypotheekre- geling vervangen te worden door een nieuwe regeling gebaseerd op de nieuwe rijksregeling. B. en W. merken hierbij nog op dat de credieten welke de bouwspaarkassen ter beschikking stellen uiteraard niet ho ger kunnen zijn dan de rendabele waar de der te bouwen woningen. Hierdoor Zijn er veel spaarders die hun bouwcre- diet van de bouwspaarkas reeds toege kend hebben gekregen, maar hun bouw plannen niet kunnen realiseren omdat zij niet in de gelegenheid zijn om de niet- rendabele bouwkosten te financieren. De nieuwe bouwcredietregeling, wel ke is ontworpen door de afdeling Noord- Brabant van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, 'achten B. en W. in het belang van de gemeente. TUINBOUW-WENKEN. Nu het oogsten van hard fruit weer begonnen is, lijkt het mij wel nuttig en kele korte wenken te geven omtrent pluktijd en behandeling van fruit. Vele fruittelers 'bederven door eigen schuld veel aan hun fruit, door niet op de juiste tijd te -plukken, -alsook door een slechte behandeling -voor of na de pluk. Wacht met plukken van fruit tot het werkelijk plukrijp is. Om zo goed moge lijk te zijn, mag het zeker niet te vroeg geplukt worden. Wanneer fruit te vroeg geplukt wordt beeft het meestal een onsmakelijk uiter lijk. Gele appels welke te vroeg: worden geoogst, -krijgen een dode kleur, rode va riëteiten kleuren in de meeste gevallen niet na. Een te vroeg geplukte vrucht blijft wrang of zuur. De smaak is dan pas goed, wanneer de vrucht volledig is uit gegroeid. Onrijp fruit plukt niet makkelijk. Het plukken zal meer tijd in beslag nemen en bovendien zal het fruit veel meer te lij den hebben, wanneer het zo met geweld moet worden afgetrokken. Bij bewaren van fruit, vooral 'bij Goudreinetten, kan men in bewaarplaat sen of koelhuizen vele vruchten aantref fen met steelrot. Deze vruchten zijn prac- tisch allemaal te vroeg geplukt en heb ben met het aftrekken beschadiging op gelopen. Bij het plu-kken móet men de vrucht helemaal in de handpalm houden en niet met een paar vingers er enkele flinke deuken in drukken. Gebruik steeds een plukkorf die van binnen gevoerd is. Het fruit vanuit de plukkorf niet in de kist storten, doch voorzichtig over leggen in kisten. Door de fruitteeltafzetcommissies wor den regelmatig, via de veiling, de pluk- data voor de fruitvariëteiten 'bekend ge maakt. Wanneer fruit aan de markt komt, dat op tijd geplukt is, zal de con sument meer fruitminnend worden en de alname-capaciteit vergroot worden. Frambozen. I Vaak vergeet men na de pluk de grond tussen de frambozen weer los te maken. Denk er aan dat de scheuten voedsel moeten verzamelen om bloem knoppen aan te leggen voor 't volgend jaar. In een dichtgelopen grond kunnen plantenwortels niet behoorlijk functione ren. Verwijder ook het afgedragen hout in de frambozen, voorzover het nog niet gebeurd' is. Door het afgedragen hout en overtollige scheuten te verwijderen, zul len de blijvende scheuten meer licht en lucht ontvangen, waardoor ze krachtiger ontwikkelen en beter afrijpen. De frambozen hebben veel te lijden van stengelziekten. -Indien er bruine of zwarte vlekken op de stengels voorko men, zullen die scheuten gaan afsterven, maar zij besmetten ook de nog niet aan getaste stengels. Spuit de frambozen- stengels, om 'aantasting te voorkomen, met Yi koperoxychloride. Ook kan Uw frambozengewas ernstig te lijden hebben van heksenbezem (vi rus). Het zijn die laagblijvende bosjes met heel veel fijne scheutjes. Als U ze ziet, verwijder ze dan direct met wortel en takken, opdat deze ziekte niet over gaat op gezonde planten. v. H. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneest. BALSEM ZEEP door Tom Lodewijk. Is dat ém nou? informeerde Els ademloos. Dat was 'em corrigeerde Car- la. En toen, eigenlijk zonder het te wil len, vroeg ze; -Hoe vind je hem? Hmkan ik nog niet over oor delen sprak Els wijs en gereserveerd. Carla zag haar verwonderd 'aan. Els mat de mensen met één oogopslag en dan had ze het bekeken...... en in neeng -van de tien gevallen goed bekeken. Zo'n sfinx was Frans Noordeloos niet, dat Els de 'Corte zich nog geen oordeel over htm zou kunnen vormen, al was het maar vluchtig. Carla zag haa,r met iets van wantrouwen aan. Gunst, Els, wat doe je gereser veerd. Ik kan een man niet beoordelen als ik een minuut -met hem gepraat -heb over een hotel! zei ze toen Waardig. Carla schoot in de lach. Je bent onberekenbaar, vanmor gen. Ik heb al meer gezegd, dat je een idioot 'bent, Els. Kijk, daar gaat ëen Van de reisgenoten. Een dikke dame in een kleurige japon schoof door de corridor. 'Een drievoudig parelsnoer rijde zich om haar gevulde hals, ringen fonkelden aan haar vingers, armbanden glinsterden om haar polsen. 't Vet de,r klei met goud belaan citeerde Els. 1 Ze heeft ólles- constateerde Carla. En toch is ze niet mooi maakte Els de zin af en keek vergenoegd naar buiten: Nee, dan wij, Carl, hè? Mijn gouden haardos, mijn Griekse neus, mijn elegante 'figuur... Carla lachte. Els was niet inooi, al had ze prachtig haar. Met haar grote mond en haar iets te tenger figuur was ze zeker geen filmschoonheid. Maar haar lach en haar ogen, die deden het hem. Grote, levendige ogen, die vuur konden schieten, maar ook als van een gazelle zo zacht konden zijn. 'En dan, dacht Carla vertederl, haar hart. Els, de beste kameraad, de trouwste vriendin. Els die om alles dacht en het laatst aan zichzelf. Jij bent een schat zei ze met zeldzame openhartigheid, en Els kleurde licht. Welja antwoordde ze laten we elkaar maar een beetje opstrijken, als een ander het niet doet. Maar kijk ééns Carl, wë Zitten al midden tussen de bollenvelden. Dë meesten zijn al uit. O, kijk dóar, die prachtige tulpen, wat een róód! Voor ze het wisten waren ze in Den Haag en viel de duisternis van het smoezelige Hollandse Spoor-station in hun coupé. Deuren klapten, stappen klonken door de corridor. Even later verscheen een lief jong meisje in een snoezig everglaze jurkje, een beetje ver legen, en achter haar een jongeman, zeu lend met een grote koffer. Huwelijksreis stelde Els na één blik fluisterend tegen Carla vast. Carla keek met belangstelling naar 't nog kinderlijke gezichtje van de jonge reisgenote, die verlegen groette. De jon geman staarde op z'n reisbiljet. Num mer zes constateerde hij fors en trok de koffer het compartiment binnen, keek dan wat verstoord naar de 'beide dames. Hij had gehoopt: een coupé alleen, maar ja, dat wat er niet bij blijkbaar. Het vooruitzicht van een lange reis samen maakte al spoedig de tongen los. Els' eerste indruk scheen wel bevestigd, als je alleen maar naar de gloednieuwe ringen keek. Het waren de heer en me vrouw Van Weezei, pas getrouwd, voor het eerst naar Parijs. Er werden snoepe rijtjes en sigaretten uitgewisseld en een paar algemeenhdeen gezegd. Delft schoof voorbij, de grauwe lelijkheid Van Schie dam, en toen: Rotterdam. Laatste etappe kondigde Els aan. Zouden we nog meer mensen hier krijgen? Er kwam er nog maar één. Een jong mens. Krullend haar en opvallend blau we ogen, een kwasterige butterfly onder de kin, ëen geruit sportjasje en een olijf groene broek, schoenen met dikke rub berzolen en helkleurige Amerikaanse sokken. Els -zat hem te taxeren en haalde on zichtbaar haar neus op. Kwastje, stelde ze vast. Vervelend mannetje. Carla glim lachte. De jongeman stelde zich meteen maar voor. Hannes Averkamp uit Delft. Aan genaam. En hij presenteerde Camels. Hannes Averkamp nam het gezelschap eens op. Hij classificeerde meteen de bei de tortelduiven en constateerde, dat die zichzelven genoeg waren. Toen monster de hij de beide dames. Bewonderend rust ten zijn ogen op Carla's zuiver profiel, gleden omlaag langs haar eenvoudig grijs mantelpakje, dat haar zo onberis pelijk zat, naar dë slanke benen en de eenvoudige grijze suède wandelschoenen. Beeld van een kind, constateerde hij. Zou ook wel een hoop verbeelding hebben. Hii grinnikte in zichzelf om de beeldige beeldspraak en richtte toen onbeschaamd zijn blikken op Els, die in ha-ar donker groene tailleur er zeer op haar voorde ligst uitzag. Zijn oog bleef rusten op haar roodgouden krullebol. Gezien? vroeg Els opeens kort en bits. Oranje boven antwoordde Han nes zonder enige gekwetstheid. Ik ben vurig Oranjeman in mijn hart. -- Wees dan wat mij betreft maar republikein vinnigde Els. Carla keek verwonderd naar 't twee tal. Wat was dat nou? Els, altijd zo goed gehumeurd en vlot, al meteen aan het kibbelen met een onbekend jongmens? Was 'de Delftenaar te vrijpostig geweest? Ze keek hem onderzoekend aan. Nee, hij leek toch niet zo'n érge kwast. Hij had een paar leuke 'blauwe ogen, een eerlijk breed gezicht, hield -van een lol letje, dat kop je -zo zien, maar Els toch ook 0Bent U nou boos, omdat ik gezegd heb: oranje boven? vroeg Hannes trouwhartig. -Geen gekheid hoor, ik ben dól op rood haar. En het staat u prima. Dat groen kleurt er mooi bij- Ik ben geen mannequin -snauw de Els terug. Gelukkig niet constateerde Han nes een mannequin, daar praat je niet tegen, daar kijk je alleen maar naar. Hebben ze u vroeger op school ook uit gescholden voor rooie? Zijn gruwelijke openhartigheid bracht Els in een dilemma. Ze wilde hem öp- nieuw afsnauwen, 'keek hem nog eens aan en glimlachte toen. En toen zag Carla duidelijk, dat Hannes Averkamp bloosde. Om de glimlach van Els. En Els zag het ook. En bloosde. En Carla vermaakte zich oneindig. Een romance en ze waren nog niet eens in Dordt! Het ijs was gebroken. Natuurlijk had den ze Els vroeger uitgescholden voor rooie. En Hannes had vroeger op school 'n „meisje" gehad met rood haar; ze was acht en -hij negen, en ze scholden haar uit voor „rooie", en hij had voor haar gevochten...... I i 1 Ridder zonder -vrees of blaam - stelde Els droog vast. Ben- je nog óp die leeftijd. Later ga je met je tijd mee en -verander je van een geharnast ridder in een gepantserde j en geblindeerde vechtwagen - sprak Hannes diepzinnig. j Els lachte luidop. Daar zie je ook net naar uit zei ze -zo echt gepant serd en geblindeerd. Die ijzerwaren zit ten zeker in je koffer? Ze tutoyeerden elkaar als vanzelf. De trein daverde door de vlakke vel den, bonkte over de Moerdijkbrug. Een man in grijs uniform stond in de deur opening, vroeg de -passen. Nu kreeg je, vond Els, pas het idee dat het echt be gon te worden. Daarna kwam een me neer in burger de deviezenboekjes con troleren. Carla had natuurlijk vergeten het hare in te vullen en deed 'het nu haastig en onhandig, onder de deskundige aanwijzingen van Hannes Averkamp. Het jerge -bruidje staarde -vertrouwend en gelukkig naar haar jeugdige echtgenoot, die rustig en zakelijk de douane-formali- teiten afhandelde. Carla keek er verte derd naar. Zou ze dat 'blind vertrouwen, die veilige gerustheid, heel haar leven houden? -

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2