Waalwijkse en Langst Courant Electriciteitstarieven in Waalwijk verlaagd Enkele huizen onbewoonbaar verklaard Practisch geen werkloosheid meer in onze provincie. Joyeuse Entrée van Geertruidenbergs Nieuwe Burgemeester In de Gemeenteraad Da productie steeg, de consumptie ook, maar niet in dezelfde mate. MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 Uitgever VV aal w ij kse Stoi>i»flr« fc fc r c Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WN HEI ZDIDEH 77e JAARGANG No. 69 AbonnemenJ 19 cent per week 9.45 per kwartaal 2.70 franco p p Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Het zijn niet altijd de belangrijkste en meest verstrekkende beslui ten die in een vergadering van de gemeenteraad de langste be- spreektijd vergen, integendeel. Vaak zijn de leden er ook van over tuigd dat het te nemen besluit zeer heilzame gevolgen zal hebben en doen zij niets liever dan door te zwijgen van harte met het voor gestelde instemmen. Zo was het in de vergadering die de Waalwijkse gemeenteraad Don derdag 26 Augustus hield en waar orider meer zonder een enkele op- of aanmerking besloten werd de electriciteitstarieven in de ge meente te verlagen. Nu zijn de Waalwijkse tarieven in bepaald op zicht zelfs lager dan die van de PNEM. Voorts werden er enkele huizen onbewoonbaar verklaard, werd aan diverse scholen medewerking verleend ingevolge de L.O.-wet en werd er ook een nieuwe onderwijzer benoemd aan de Openbare Lagere School in de Stationsstraat. ONBEWOONBAARVERKLARING Nadat de notulen van enkele ver gaderingen waren goedgekeurd en een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, besloot de raad tot teruggave van een verlofsrecht en hierna volgde een korte behandeling van 'n voor stel tot wijziging van de legesver ordening; de aard van die wijzigin gen sprak uit het eerder door ons gepubliceerde prae-advies. De heren Duyvelaar en Van den Hoven wezen op enkele vermeende onjuistheden in prae-advies en ont- werp-besluit, maar de voorzitter kon dit alles weer volkomen recht zetten. Langere tijd had het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de panden Laageinde 5 en 7 nodig. Ik weet niet, zei de heer Brouwer, wat hierin de beslissende slag heeft gegeven, om deze twee woningen onbewoonbaar te doen verklaren, maar ik meen wel en dat is treu rig dat er in de gemeente objec ten zijn die nog heel wat slechter zijn. Hij sprak zijn hoop uit dat B. en W. bij de eerste de beste gelegen heid deze woningen, die nog een heel stuk slechter waren dan die nu behandeld werden, ook onbewoon baar zouden doen verklaren. De heer Meys informeerde of er naast de termijn van 6 maanden, waarin de woningen ontruimd moes ten worden, ook een termijn gesteld kon worden binnen welke de hui zen moesten verdwijnen, want wer den ze niet bewoond, ze zouden nog in veel heviger mate een steen des aanstoots zijn. In antwoord op de sprekers, zei de voorz- dat de Hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting op grond van een ingesteld onder zoek naar aanleiding van klachten die hem hadden bereikt, deze wo ningen had aangewezen als in aan merking komend voor onbewoon baarverklaring. Deze aanwijzing hadden B. en W. opgevolgd. Ten aanzien van de termijn verklaarde de voorzitter, dat de termijn van 6 maanden pas begon te lopen, wan neer Ged. Staten het besluit had den goedgekeurd, of wanneer de be roepstermijn verlopen was. De ter mijn had men van 3 op 6 maanden gebracht, omdat er niet direct een huisvestingsmogelijkheid was voor de betrokken gezinnen. B. en W. stelden zich voor ten aanzien van deze woningen voorzie ningen te treffen, zodat de gemeen te er de beschikking over kreeg en ook over de grond, die dan even tueel voor andere doeleinde kon worden gebruikt. Nogmaals kwam de heer Brouwer terug op de andere gevallen in de gemeente; er waren er zeker ver schillende die ook voor onbewoon baarverklaring in aanmerking kwa men, maar dan hadden de bewoners zeker niet op deze manier 'n klacht ingediend. En naar aanleiding hiervan schet ste de voorzitter in het kort de gang van zaken bij een onbewoonbaar verklaring. De normale gang van zaken, al dus de voorzitter, is, wanneer B. en W. nagaan welke woningen in aan merking komen voor onbewoon baarverklaring. Dat is hier in de ge meente ook gebeurd en B. en W. hebben een groot aantal dergelijke woningen op de lijst gezet. Hieruit worden geregeld woningen aange wezen ter onbewoonbaarverklaring. Natuurlijk immers kan men niet al les in een keer onbewoonbaar ver klaren, want er zitten grote conse quenties met betrekking tot de woonruimte in de gemeente aan vast. De gemeente heeft bijvoor beeld maar twee woningen in drie jaar voor krotopruiming gehad. Een andere gang van zaken is, dat de directeur van de Volkshuisves ting, wanneer hij de mening is toe gedaan dat een woning nodig onbe woonbaar verklaard moet worden, B. en W. kan uitnodigen hiertoe oyer te gaan. Doen B. en W. dit niet, dan gaat hij er zelf toe over. Zo in dit geval; ook nu hebben B. en W. gevolg gegeven aan een verzoek van de Hoofdingenieur-di recteur van de Volkshuisvesting. Het is meermalen gebeurd, ver volgde de voorzitter op een opmer king van de heer Brouwer, dat be woners zich tot de directeur van de Volkshuisvesting hebben gewend, maar dat de door hun bewoonde woning nog niet voor onbewoon baarverklaring in aanmerking kwam. En hierna ging de raad z.h.st., zo als dat heet, met het voorstel ac- coord. Bij een voorstel inzake waarbor ging rente en aflossing van een bouwcrediet, bood de voorzitter zijn excuses aan, dat de leden 't prae- advies eerst vlak voor de vergade ring gekregen hadden, maar er was aangaande dit punt een zeer om vangrijke corespondentie gevoerd moeten worden met de geldschieter, de Nat. Levensverzekeringsbank te Rotterdam, die eerst die morgen was afgesloten. De voorzitter adviseerde de raad niettemin het voorstel toch te be handelen omdat anders de betrok ken particuliere bouwer er de dupe van zou zijn. En deze behandeling kon heel kort zijn, want alleen de heer Van den Hoven maakte een kleine technische opmerking, die door B. en W. juist bevonden werd en waarnaar zij zouden handelen. ELECTRICITEITSTARIEVEN VERLAAGD. Nadat de gemeentelijke bouwcre- aietregeling was gewijzigd, kwam het voorstel tot verlaging van de gemeentelij ke electriciteitstarieven aan de orde, een voorstel dat in het ook reeds door ons gepubliceerde prae-advies uitvoerig was toegelicht en waarmee alle leden zich aan stonds konden verenigen. De voor zitter merkte na de hamerklop nog op, dat de gemeentelijke tarieven in bepaalde opzichten nu lager waren dan de tarieven van de PNEM. De R.K. Meisjesschool, Grotestr. 244, kreeg vervolgens de medewer king van de gemeente bij het in richten van twee nieuwe leslokalen en de Jongensschool in de Baard- wij ksestraat mocht ook een nieuw klaslokaal bijbouwen. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Meys, zei de voor zitter dat de inspecteur niet goed gevonden had dat er, aangezien er in een van de lokalen al een ther mometer hing, ook in de andere klassen een gehangen werd. De voorzitter kon de raad de verheu gende mededeling doen dat dit een bezuiniging op de gemeentekas be tekende van zes gulden en veertig cent. BENOEMING ONDERWIJZERES. Teen het voorstel tot benoeming van een leerkracht aan de Openbe- re Lagere School aan de orde kwam, merkte de heer Kemperman op, dat de stukken de raadsleden wel erg laat haden bereikt. De tijd was nu te kort geweest om zelf eens op in formaties uit te gaan, terwijl er ook geen gelegenheid was geweest de candidaten eens persoonlijk te ont moeten. De voorzitter wilde in antwoord hierop onder de aandacht van de leden brengen, dat deze aangelegen heid op zeer korte termijn moest spelen. Per 1 September moest de nieuwe leerkracht in functie tre den; men had een oproep moeten plaatsen, men had inlichtingen moe ten inwinnen, daarna had het hoofd der school zijn visie op de candida ten moeten geven, vervolgens moes ten de stukken naar de inspecteur en eerst dan konden ze toegezon den worden aan de leden. Men kon dit punt nu wel aanhouden, aldus de voorzitter, maar uitstel zou niet bevordelijk zijn voor de schooltech- nische organisatie. In geheime vergadering, op ver zoek van de heer Van den Hoven, werden toen door de voorzitter in lichtingen verstrekt over de candi daten, waarna in de openbare ver gadering met algem. stemmen no. 1 op de voordracht, Mej. E. Meeuwese uit Den Bosch, werd benoemd. Het voorstel inzake verpachting van sportterreinen deed de heer Meys opmerken dat 't typisch was wanneer deze terreinen voor onbe paalde tijd verhuurd werden, ter- Wijl de grond reeds een bestemming had gekregen in het uitbreidings plan. De voorzitter wees echter op een punt in het ontwerpbesluit dat be paalde dat de gemeente de bevoegd heid had de overeenkomst te doen eindigen, om een andere bestem ming aan de terreinen te geven. De heer Van den Hoven mengde zich ook in het debat en men kwam tot de conclusie dat de toevoeging aan het betreffende punt van de clausule „in de loop van een pacht- jaar" beter de intentie van B. en W. en ook van de raad weergaf. Vervolgens kwam aan de orde 't punt tot aankoop van grond ten Noorden van de Winterdijk, dat op verzoek van de heer Pullens in be sloten vergadering werd behandeld, na het afwerken van de rest van de agenda, die nog bevatte een voor stel tot verkoop van een bouwter rein aan de Hugo Verriesstraat, be grotingswijzigingen en verlenen van medewerking ex art. 72 aan de Jongensschool in de Antoniusparo- chie, punten die geen aanleiding ga ven tot enige discussie, zodat de voorzitter de openbare vergadering kon sluiten. UITZONDERLIJK GUNSTIGE TOESTAND. De uitzonderlijk gunstige toestand, waarin het economisch leven in Neder land zich reeds geruime tijd bevindt, al dus begint het verslag, weet zich nog steeds te handhaven en te verbeteren. Het indexcijfer van de gemiddelde dagproductie in de nijverheid bevind zich in de achter ons liggende maand- den van 1954 geregeld' op een hoogte als in Nederland nog nimmer werd bereikt. Over Mei 1954 vinden we een index cijfer vermeld van 480, in Mei 1953 was dit 168, in 11952 142, en in 1951 148, een aanmerkelijke stijging dus. Ook de bouwactiviteit is nog steeds op een hoog niveau gelegen. Het aantal woningen, dat eind Mei in uitvoering was, werd nog in geen enkele der voor gaande jaren overtroffen. Het aantal ge reedgekomen woningen volgde uiter aard met een zekere vertraging de in 1953 aangevangen opleving van de bouwactiviteit. 'Er werden gedurende de 5 eerste maanden van 1954 bijna 5000 woningen meer voltooid dan gedurende de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. Tegenover deze aanzienlijke vooruit gang in het voortbrengingsapparaat van de Nederlandse volkshuishouding blijft 't verbruik slechts traag toenemen. Steeg Dezer dagen verscheen weer het verslag over het tweede kwartaal 1954 uitgebracht door het Economisch Technologische Instituut voor Noord- Brabant. Een verslag dat een zeer optimistische toon kan aanslaan waar het betreft de werkgelegenheid in Nederland en bijzonder in onze pro vincie, en ook betreffende de productie. Er kan practisch, noch in Neder land, noch in Brabant meer gesproken worden van werkloosheid, de productie is aanmerkelijk opgevoerd. j l Ook behandelt dit ETI-verslag de inkomensituatie in onze provincie, en dan blijkt dat wij minder verdienen dan de gemiddelde belastingplichtige in Nederland, maar een zeer veel verklarende omstandigheid op dit stuk is, dat in onze provincie veel meer werknemers zijn in de lagere leeftijds groepen dan elders. de index van de gemiddelde dagproduc tie in de industrie met bijna 30 in de periode van 1949 tot 1953, in dezelfde periode nam het hoeveelheidsindexcijfer van het verbruik slechts met 1 toe. Ten dele hing deze geringe Vooruit gang samen met het bewust in deze rich ting gevoerde beleid, maar na het op merkelijke herstel van de economische situatie in Nederland werden maatrege len genomen om de destijds ten uitvoer gelegde vrijwillige consumptiebeperking weer te niet te doen. En inderdaad [zien we in de eerste maanden van 1954 een groter verbruik dan in de overeenkom stige maanden van 1953. Dank zij het feit, vervolgt het rapport, dat naast het binnenlandse verbruik ook de export op een hoog niveau bleef ge handhaafd kan men thans in ons land spreken van een zeer hoge graad van wei kgelegenheid of beter gezegd van een „overspannen arbeidsmarkt". Het ver schijnsel van de onvrijwillige werkloos heid is in Nederland als totaal gezien op dit ogenblik wel verdwenen en steeds frequenter beklemtoond. OOK IN BRABANT. Meende men in 1953, toen het herstel van de waterramp de inschakeling van grote aantallen arbeidskrachten noodza kelijk maakte, dat spoedig na het uit werken van deze incidentele impuls de ontwikkeling van de werkloosheid op het in 1952 bereikte niveau zou voortgaan, Voorshands is niet minder waar gebleken. Wanneer men de meest recente cijfers inzake de zgn. werkloosheid beziet, dan kan men slechts concluderen, dat er mo menteel practisch niet meer van werk loosheid -gesproken kan worden. Uit in het verslag gepubliceerde tabellen blijkt, dat medio 1954 de -geregistreerde werk loosheid in Noord-Brabant nog slechts 1,8 omvatte van de mannelijke be roepsbevolking en dus belangrijk lager lag, dan wat men als normaal frictieni veau kan worden beschouwd (d.i. plm. 3 In de ledernijverheid zien we dat het aantal mannelijke werkelozen (voor onze omgeving vooral van belang) op 30 Juni 1952 530 bedroeg, op dezelfde datum in het volgend jaar 302 en op 30 Juni van dit jaar 110: na de tak van kleding en reiniging het laagste aantal werkelozen van alle bedrijfstakken. Wanneer -men het verloop der we,rk- loosheidsgegevens beziet, dan kan wor den vastgesteld, dat de hause welke het Nederlandse economisch leven vooral het laatste 4J^ jaar kenmerkt, een zodanig punt heeft bereikt, dat in verschillende bedrijfstakken een vrij ernstig tekort aan arbeidskrachten is ontstaan. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers bij de arbeidsbureaux onderging van 1953 op 1954 in Neder land bijna een verdubbeling, en in Nrd.- Brabant was het aantal aanvragen in 1954 ruim 3l/2 maal zo groot als medio 1953. OOK IN ONZE OMGEVING. Ook in onze omgeving demonstreert zich deze algemene gunstige toestand zeer duidelijk. We zien bijvoorbeeld hoe in het rayon van het Waalwijks arbeidsbureau 8 op de 1000 werknemers werkloos zijn, ter wijl het gemiddelde van Noord-Brabant nog altijd 18 is en dat van heel het land 15, overigens ook zeer gunstige cijfers. Bezien we het verloop van de werk loosheid in de lede.rnijverheid, dan zien we dat op 30 April 1954 het aantal werklozen in deze bedrijfstak over ge heel Noord-Brabant 185 bedroeg, op 31 Mei 145 en op 30 Juni 110. De werkloosheidssituatie per plaats biedt in onze omgeving vergeleken bij vorig jaar niet zo n gunstige ontwikke ling, alleen Vlijmen, Heusden, Waal wijk en Loonopzand hebben een voor uitgang geboekt. Vlijmen heeft op 30 April 1954 30 werklozen per 4000 arbeiders, in 1953 waren dat er 39; Heusden 25 per 1000, vorig jaar 15 (een kleine verslechtering, Waalwijk 8 (vorig jaar 42), Loonopzand 9 (vorig jaar 10), 'Drunen 10 (vorig jaar 9), Geertruidenberg 10 i(vorig jaar 8), Raamsdonk 13 (vorig jaar 5), een op merkelijke teruggang; Sprang-Capelle 8 (vorig jaar 3), -Waspik 18 (vorig jaar 3). INKOMSTENSITUATIE. Het verslag wijdt dan een uitvoerig overzicht aan de inkomenssituatie in onze provincie, aan de hand van het vorige kwartaal door het centraal bureau voor de 'Statistiekverstrekte gegevens. Hieruit blijkt, dat er in Noord-Brabant over het belastingjaar 1950 in totaal ca. 448.500 belastingplichtigen waren met een aangegeven inkomen van rond 1.249 millioen gulden. In geheel Nederland werden pl.m. 4 millioen belastingplichti gen geteld met een aangegeven inkomen van om en nabij 12 milliard gulden. Waar in Noord-Brabant in 1950 on geveer 42J/2 van de totale Nederlandse bevolking geconcentreerd was, had onze provincie slechts 11,2 van het totaal aantal belastingplichtigen en slechts 10,3 van de totale aangegeven inkomens in Nederland. In overeenstemming, hier mee, was, gedurende het belastingjaar 1950, het gemiddelde inkomen zowel per belastingplichtige als per inwoner was geringer dan de analoge rijkscijfers. Slechts in Drente was het gemiddeld inkomen per inwoner lager dan in onze provincie. 1 De statisch-technische samenstelling van het gehanteerde cijfermateriaal heeft echter de op Brabant betrekking hebben de gegevens in negatieve richting be ïnvloed. Het is immers bekend, dat de leeftijdsopbouw van de Brabantse be volking in vergelijking met andere pror vin.cies en met geheel Nederland, een groter gedeelte jeugdige personen omvat. Dit is ook met de beroepsbevolking het geval. Is in Nederland ca. 17 van de beroepsbevolking jonger dan 20 jaar, in onze provincie is dit ruim 20 In ab solute cijfers betekent dit, dat Brabant rond 15.000 jeugdige beroepsbeoefenaars meer heeft dan overeenkomt met het rijksgemiddelde. Daarbij komt nog, dat in Brabant naar verhouding een groter gedeelte van de jeugd op jongere leef tijd een plaats zoekt in het bedrijfsleven. Het behoeft geen betoog, dat Noord- Brabant als gevolg van deze omstandig heden een naar verhouding groot aantal jeugdige belastingplichtigen in de inkom stenbelasting telt. Het gevolg is: het klei ner worden van het gemiddeld inkomen per belastingplichtige en een laag inko men per inwoner. In Brabant is het gemiddeld inkomen per inwoner 995, per belastingplichtige 2786. Een drietal hoofdstukken over de leef tijdsstructuur van het personeel werk zaam in de Brabantse en de totale Ne derlandse nijverheid, over de Emigratie in Noord-Brabant en over de confectie- industrie besluit dit zeer lezenswaardige en belangrijke rapport van het ETI, dat een goede kijk geeft op de toestand zo als die momenteel in Nederland, en heel bijzonder zoals die momenteel in onze, in de Nationale welvaart zo'n belangrijk aandeel hebbende, provincie is. Mr FaureHet is mijn vaste wil, indachtig mijn ambtseed, de belangen van Geertruidenberg met al mijn ver mogen voor te staan en te bevorderen. Het zal niet vaak voorgekomen zijn, dat een burgemeester, pas enkele uren als zodanig geïnstalleeerd, de zevensprong danste voor het stadhuis met de jongsten van zijn onderdanen. Mr Faure, de nieuwe burgemeester van Geertruidenberg, deed dit Zaterdag, nadat hij plechtig was geïnstalleerd. En hij won er de harten van jong Geertruidenberg mee, zoals hij door zijn optreden en zijn woorden tijdens de installatieplechtigheid ook de sympathie gewonnen had van hen die voortaan aan zijn amb telijke zorgen zijn toevertrouwd. De regen spaarde Zaterdag Geer truidenberg, dat zich opgemaakt had om de nieuwe burgervader binnen de grenzen te halen. De regen spaarde de stoet van verenigingen en deputaties, die om half drie bij Statendam de burgemeester op wachtte om hem zijn joyeuse entree binnen de wallen te doen houden. Wethouder Rutges verwelkomde hem aan de grens van de gemeente en in stoet ging het toen naar het feestelijk versierde en verlichte stadhuis, waar de raadzaal met pal men en kandelabers voor deze bij zondere plechtigheid in gereedheid was gebracht en waar velen reeds aanwezig waren om getuige te zijn van de plechtigheid, die volgde. Onder deze velen zagen we de burgemeesters uit de omgeving, de familie van de burgemeester, ge meentelijke autoriteiten en ook veel vrienden van Mr Faure, collégiales en dispuutgenoten. Zodra Mr Faure, die vergezeld was van zijn verloofde, had plaats genomen, las secretaris de Visser de officiële stukken van de benoe ming voor, waarna loco-burgemees ter Rutges het woord nam en o.m. zei Onze gemeente heeft in de loop der eeuwen veel ups en downs ge kend. Besloten in zijn enge wallen, heeft het eeuwenlang een verkom merd bestaan geleid. Toen de wal len geslecht werden kwamen er nieuwe perspectieven, industrie kon zich vestigen en Geertruidenberg, aan de rand van een ville morte, ontwikkelde zich als een gemeente met een behoorlijke industrie van grote verscheidenheid. Aan U, bur gemeester thans de schone taak dit werk voort te zetten, want burge meesters van de tegenwoordige tijd moeten, helaas, ook koopman zijn. Veel werk wacht U, ik noem U slechts enkele punten. Vooreerst 't woningprobleem, dat voor onze procentsgewijs snel groeiende ge meente steeds urgenter wordt. Nauw hiermede verbonden is het tekort aan sport- en recreatiemoge lijkheden. Hierin zal op korte ter mijn moeten worden voorzien. Uit weiden over de noodzakelijkheid van een nieuw gemeentehuis is be slist overbodig, gezien de manier, waarop wij gedwongen worden, bij een gebeurtenis als Uw installatie van heden met de ruimte en de ac- comodatie te woekeren. Maar de loco-burgemeester twij felde er tenslotte niet aan of Mr Faure zou de right man on the right place zijn. En nadat hem de ambtsketen was omgehangen en nadat de harmonie buiten het Wilhelmus had gespeeld, nam de nieuwe Geertruidenbergse burgemeester het woord en het was vooral een dankwoord. Dank bracht hij aan de loco-burgemeester, de waarnemende burgemeesters Prins- sen en Crul, aan de Koningin en de Minister en Commissaris, aan zijn vader en moeder, waarna hij het volledige vertrouwen en alle mede werking vroeg van de gemeente raad, van de wethouders, van het politieapparaat, van de gemeente secretaris en alls gemeente-perso neel. In mijn hart is vreugde over mijn benoeming hier, vervolgde hij, omdat ik reeds in de korte tijd, dat ik mij kon oriënteren heb mógen zien, dat deze in Nederland beken de en zeer oude stad met een groot verleden, niet alleen in zijn monu menten en oorkonden getuigen heeft van een overoude historie, waarvoor ik, het moet mij van het hart, grote liefde koester, maar dat zij ook blijk geeft in deze tijd, een waardevolle plaats in de rij der historische steden in te nemen. Zo wel het grote en bewogen verleden, alsook de industriële activiteit, zul len mij een prikkel zijn om met U te trachten aan de toenemende bloei van deze stad te werken. Na zich tot de geestelijke en mi litaire overheid gericht te hebben en van hen alle medewerking te hebben gevraagd, hoopte de burge meester tenslotte met de nabuurge meenten in een geest van goede nabuurschap samen te werken. Namens de raad sprak het oudste raadslid de heer Schol wij zijn verheugd, zei hij, weer een eigen burgemeester in ons midden te heb ben, waarvan de verwachtingen hoog gespannen zijn. Maar hij viel niet met de neus in de boter en de heer Scholt gaf een opsomming ook van de vele problemen, die in de gemeente waren. De secrtaris sprak namens het secretarie-personeel en gaf hem de verzekering, dat hij in alle omstan digheden op het personeel zou kun nen rekenen. Hartelijk dankte de nieuwe bur gemeester voor al deze woorden, de gemeentelijke problemen waren hem reeds bekend en zij hadden z'n warme belangstelling. Vooral de be langen van de jeugd gingen hem zeer ter harte en hij zou zijn best doen de geijkte maatregelen in dit verband te treffen. ZEER HARTELIJKE BELANGSTELLING. Nadat de officiële raadsvergade ring gesloten was, was er echter nog geen einde aan de plechtighe den. Nog verschillende sprekers voerden het woord, zoals burge meester Prinssen van Raamsdonks- veer als vertegenwoordiger van de burgemeesterskring de Langstraat en als burgemeester van de nabuur gemeente. Het elftal van Lang- straatse burgemeesters was thans weer compleet; hij wist nog niet of de nieuwe burgemeester midvoor of stopperspil speelde, maar hij zou er zich zeker op zijn gemak voelen. Ook wijdde burgemeester Prinssen nog waarderende woorden aan de persoon van oudburgemeester Bianchi, die eveneens de installatie meemaakte. Burgemeester Drs Crul van Made voerde ook het woord, hij was een soort drie-in-de-pan, hij -sprak na melijk als laatste waarnemend bur gemeester, als burgemeester van de nabuurgemeente Made en op ver zoek van de collega's uit de kring Baronie. Als predikant van de Ned. Herv. Gemeente en mede namens de ker- keraad sprak Ds Romijn en hij wees er op hoe de burgemeester te doen zou krijgen met mensen, een van de schoonste dingen die ons kunnen worden opgedragen. We verwachten, zei hij, dat U een burgemeester zult zijn voor allen, nadat hij er op gewezen had dat de verhouding tussen de kerkelijke groeperingen niet helemaal ideaal was. Tenslotte sprak Ir Rijkers namens de PNEM en hij zegde van die zijde alle mogelijke medewerking toe. Hartelijk dankte burgemeester Faure voor al de goede wensen en beloften van samen- en medewer king. En toen verscheen hij op het bor des, waarvoor de kinderen, begeleid door de harmonie, hem een enthou siaste zanghulde brachten en even enthousiast was het dankwoord van de burgemeester, die een zeer goe de toon wist te treffen en de jeugd al heel gauw op zijn hand had, toen hij hun kinderspelen beloofde op Maandagmiddag. Dan was er een défilé van alle Bergse verenigingen, een mooie kleurrijke stoet en nog steeds groei de de belangstelling voor het stad huis. Er was tot slot van het officiële gedeelte een zeldzaam drukke re ceptie, waarop burgemeester Faure en zijn verloofde, Mej. Brennink- meijer, honderden hartelijk toege stoken handen moesten drukken. Onder de velen die kwamen, zagen we de Heren Geestelijken van de parochie St. Geertrudis, alle burge meesters uit de verre omtrek, waar onder ook burgemeester Kortman van Breda, veel vrienden van de nieuwe burgervader, die hem bij monde van de heer van Haren een welkom cadeau aanboden en voorts vertegenwoordigers van de vereni gingen en organisaties en veel par ticulieren. Geertruidenberg heeft zijn nieu we burgemeester een in alle opzich ten joyeuse entrée bereid. Tot laat in de avond was de feest vreugde merkbaar. KOOS VORRINK VERLAAT TWEEDE KAMER. De heer Koos Vorrink heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij ontslag neemt als lid van de Kamer. Bij het ne men van dit besluit heeft de heer Vorrink zich laten leiden door de overweging, dat verwacht moet worden, dat zijn ziekte hem voor geruime tijd zal beletten zijn func tie als Kamerlid uit te oefenen. Op volger van de heer Vorrink is dr W. H. Vermooten te Amsterdam, voorzitter van de Amsterdamse fe deratie van de Prot. Christelijke Werkgemeenschap in de P.v.d.A.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5