Waalwijkse en Langsiraatse Courant I Wijde Wereld De Hogedrukbergingsinstallatie UIT DE Slag voor Europa. Pijn kan Uw slaap niet verjagen KRUIS Subsidieert bouw van nieuwe Jongensschool. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkere Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 70 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Roei Uw Rheumatische Pijnen uit. Met wortel en tak! RAAD VAN LOONOPZAND en houdt het been stijf tegenover G. S v. h. Gemeentelijk Gasbedrijf in werking gesteld. De eerste Hogedruk-installatie in het GEHELE MIJNGASGEBIED Een modern rationeel Gasdistributiebedrijf. Grote belangstelling voor dit Novum van het Zuiden van ons land. DE EQra HET ZUIDEN Het nieuws dat de Franse Nationale Vergadering het Verdrag op de E.D.G. heeft verworpen, is haast al oude kost geworden. Wij leven nu eenmaal in een snelle tijd en een bericht dat vandaag nog opschudding verwekt, kan morgen al verdrongen zijn door ander nieuws. Maar in dit geval is het niet te schat ten hoe lang1 deze daad of misschien liever dit gebrek aan besluitvaardigheid van het Franse parlement zal door werken. 'Hierdoor immers is een project getorpedeerd van zover strekkende mili taire en politieke 'betekenis, dat het aan vaarden of verwerpen ervan van beslis sende invloed zou zijn voor de koers die Europa in de komende jaren zou in slaan. Sinds in 1950 de Franse minister Pléven zijn plan voor een Europees le ger heeft ingediend, dat in de daarop volgende jaren door de ministers van bui tenlandse zaken Schuman en Bidault met overtuiging is uitgewerkt en verde digd in samenwerking met de vijf andere landen die er zich 'bij wilden aansluiten en dat in 1952 door de ministers van de betrokken landen is ondertekend, scheen dit verdrag de aangewezen weg; om een militair zo sterk mogelijk Westeuropa te vormen als bolwerk tegen het opdringen de communisme, maar ook als basis voor eau vehdere integratie van Europa. Deze basis is nu weggevallen en zowel de ver dediging van Westeuropa, waarvan Duitsland een niet weg te cijferen be standdeel uitmaakt, als de verdere Eu ropese samenwerking zullen opnieuw moeten worden bekeken. Enerzijds zal men daarbij rekening hebben te houden met de onontkoombare noodzaak van een gezamenlijke verdediging en een ge zamenlijke. algemene koers, anderzijds met een zekere onwilligheid die op de manier waarop ze tentoon is gespreid even onverantwoord is als ze er 'hard nekkig uitziet. Het is goed op een moment als dit de zaken even scherp te stellen, omdat Frankrijk inderdaad een onvergeeflijke blunder 'heeft begaan en de gevolgen daarvan zeer ernstig zijn. Dit betekent evenwel niet dat wij reddeloos verloren zouden zijn of dat we onvermijdelijk zou den terugvallen op de hopeloze ver deeldheid en het onvruchtbare isolationis me ondanks 'bondgenootschappen en wat dies meer 'zij van voor 1940. Be staat daarvoor al het gevaar, dan blijft het toch onmogelijk, omdat het gelijk zou staan met zelfmoord. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat ook in Frankrijk wel degelijk de Euro pese gedachte leeft, om niet te zeggen geboren is. Dat is een factor die niet valt weg te cijferen. Behalve dat wijlen het verdrag op de 'E.D.G. de naam draagt van een Franse minister is daar bijvoor beeld ook nog de sinds enkele jaren functionnerende Kolen- en Staalgemeen schap, die 'als het plan-Schuman de we reld is ingestuurd. Dit kan geen toeval zijn en evenmin iets kunstmatigs. Hier uit kan blijken dat Frankrijk rechtens, het leiderschap van een nieuw Europa toe komt. Dat 'het die rol jammerlijk ver zuimt, te spelen is daardoor misschien te betreurenswaardiger, maar er is ook be wezen dat de 'mogelijkheden er zijn en dat een Frans isolement in Europa niet wel denkbaar zou zijn, hoe zeer de ont wikkeling ook in die richting schijnt te wijzen. Nu moet men ook vaststellen, dat de manier waarop de Franse Nationale Ver gadering de zaak van het Europese le ger heeft behandeld, beneden alle peil was. Met een onbegrijpelijke en onver geeflijke lichtzinnigheid heeft zij het de bat over het verdrag gereduceerd en ge degradeerd tot een procedurekwestie. Dat dit is kunnen gebeuren, getuigt van een ontstellend gebrek aan visie 'bij een groot deel van de volksvertegenwoordiging van het land dat het leiderschap in [West- europa voor zich kan opeisen en als het ware herhaaldelijk aangeboden heeft ge kregen, maar het met een in de grond zielig gebaar heeft afgewezen. Typerend voor de onwaardige vertoning is, dat, nadat de Nationale Vergadering 'beslo ten had zonder het verdrag te behande len tot het volgende punt van de agenda over te gaan, de Marseillaise en de In ternationale werden gezongen. De knech ten van Moskou immers die de commu nisten zijn hadden niets 'als reden tot juichen, nu ze hun doel, de torpedering van 'het 'Europese leger, zo gemakkelijk hadden bereikt. En ze werden daarin dapper bijgestaan door de Gaullisten, die leven van een overjarig nationalisme, dat verre van te inspireren tot grote daden slechts verleidt tot een steriel ver zet tegen een nieuwe koers, die wordt gezien als 'de afbraak van wat in een groot verleden werd opgebouwd. Men vergeet echter dat het krampachtig vast houden 'aan z.g. oude glorie in een tijd waarin Van die glorie tóaar heel weinig te bespeuren valt, bezwaarlijk een grote houding kan worden genoemd, vooral als men daardoor in het schuitje komt te zitten met volkomen destructieve elemen ten als de communisten. Het is een on bedoelde, maar daarom niet minder wer kelijke en sprekende alliance. En ten slotte zijn ook niet de makers van de politiek van tussen de twee wereld oorlogen als 'Herriot en Daladier de aan gewezen mannen om de (nieuwe vormen af te breken zonder dat ze beproefd zijn, want hun politiek is een -zo groot fiasco als de nieuwe ooit zou kunnen worden. Premier Mendès-France heeft bij deze gelegenheid in alle opzichten teleurge steld. Hij heeft nu de steun van de communisten aanvaard, die hij, toen hij de investituur vroeg, niet in aanmerking wilde nemen. Laat het zijn bedoeling niet zijn geweest, in een demokratisch TM P -r' •■w*j,» j r l P b. f i -J T parlement geldt nog steeds de meerder heid van stemmen en hij wist dat die van de communisten even goed zoudlen tellen en de doorslag konden geven als de an dere en hij aanvaardde dit door niets op het spel te zetten, behalve dan de zaak waarom het ging: de E.D.G.! De premier heeft geen enkele poging gedaan om het verdrag te redden en zijn verslag Over de Brusselse conferentie was meer een requisitoir tegen zijn vijf collega's [die de Franse verwateringsvoorstellen niet kon den aanvaarden da-n een constructieve bijdrage tot het debat. In Genève 'heeft hij gepresteerd wat geen van zijn colle ga's voor hem 'had gekund, maar Europa heeft er een zware prijs voor betaald. Het ergste is dat door het besluit of 'alweer de 'besluiteloosheid van de Franse Nationale Vergadering: geen en kel probleem is opgelost. De E.'D.G. is in zijn huidige vorm van de baan, maar er is geen enkel alternatief voor Jn de plaats gesteld. De werkelijkheid is, dat een Duitse bijdrage in de verdediging van Europa tegen het communisme on ontbeerlijk en onontkoombaar is. Daar heeft men zich in Parijs blijkbaar verder maar niet in verdiept. 'Die bijdrage moet er dus komen, omdat niet een groot deel van Europa weerloos kan blijven. Of daarin kan worden voorzien op een ma nier die de kortzichtige Franse nationa listen beter zal 'bevredigen, is zeer de vraag. Ongetwijfeld zullen op korte ter mijn hiervoor verstrekkende besluiten moeten worden genomen en als Frankrijk dan besluiten moet aanvaarden die het nog veel minder wenst dan die het nu heeft verworpen, dan heeft het dat aan dezelfde kwaal te wijten waarop heel het politieke leven na de oorlog; kwijnt. Als daar de rest van Europa niet mee de dupe van wordt! PRINS BEZOEKT ZUID-AFRIKA. Van 25 September tot 9 October zal prins Bernhard een officieel bezoek bren gen aan de Unie van Zuid-Afrika. Het Zuidafrikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft nu het programma van dit bezoek 'bekend gemaakt Zaterdag 25 September: Aankomst op het militaire vliegveld Zwartkop bij Pre toria. Rit door de stad. Zondag 26 September: Kerkdienst. Be zoek aan het Voortrekkersmonument, kranslegging bij het monument voor de gevallenen op Oranjehof (Nederlandse ambassade) Maandag 27 September: Bezoek aan een goudmijn, staatsbanket. Dinsdag 28 September: Bezoek aan Welkom en het Van der Bijll-pa'rk. Ont vangst door de burgemeester van Johan nesburg. Woensdag 29 September: Per Ivlieg- tuig naar Natal. Bezoek aan Durban. Donderdag 30 September: Per vlieg tuig naar Bloemfontein. Vrijdag, 1Zondag 3 October: Verblijf in Kaapstad. Maandag 4'Donderdag 7 'October Per vliegtuig naar Johannesburg, van daar via Pietersburg rit naar de Kruger W ildtuin. Vrijdag 8 October: Tuinfeest in Pre toria. Diner aangeboden door prins Bernhard aan de regering van de Unie. Zaterdag 9 October: Terugkeer naar Nederland. „SLECHTE OOGST" STERK OVERDREVEN. „De grote hoeveelheden regen van de afgelopen maand hebben menige boer tot wanhoop gebracht, doch de eind conclusie mag zeker niet zijn, dat Ne derland dit jaar een slechte oogst zal hebben", aldus werd van de zijde van het ministerie van Landbouw verzekerd. Plaatselijk, zoals bijvoorbeeld in Over- ijsel en Drente worden belangrijke strop pen geleden. Over het geheel valt de schade door 'het slechte zomerweer ge weldig mee. 'In Noord-Brabant bijvoor beeld, waar men bij een „normale" zo mer een oogstdepressie van ruim 20 per cent heeft, ómdat vele gronden er zeer droogtegevoelig zijn, 'komt men dit Jaar tot een oogst die naar schatting 15 per cent boven het gemiddelde voor deze gronden in Noord-Brabant en Limburg ligt. j MGR. VESTERS OVERLEDEN. Naar de familie uit Australië heeft vernomen, is de Nederlandse missie-bis schop mgr. dr. G. Vesters aldaar over leden. In Australië genoot mgr. Vesters de laatste jaren van een welverdiende rust. Hij was werkzaam in de missie op de Philippijnen, in Brazilië en, als 'aposto lisch prefect, op Celebes en vervolgens op Rabaul, Oceanië. Hij werd door de H. Vader benoemd tot assistent-bisschop en 'Romeins graaf en door de Britse re gering tot „Member of the Empire". KOFFIEPRIJZEN ZIJN DALEND. Enige tijd geleden is er op de we reldmarkten voor koffie en cacao een prijsdaling ingetreden die volgens ont vangen berichten, voorlopig, zal aanhou den. De prijzen liggen nog wel iets boven die van een jaar geleden, maar indien de daling zich voortzet, zullen wij spoedig weer goedkopere koffie kunnen drinken, Als tenminste de handel zich even vlot aan de lagere prijzen aanpast als zij deed toen de prijzen stegen DE „WILLEM BONTEKOE" Eén der motoren gevonden. 'Nadat Maandag bij de naspeuringen naai- het vorige week verongelukte K. L. M.-vliegtuig de „Willem Bontekoe" reeds aluminiumdelen van de romp en opnieuw stoffelijke resten van inzittenden waren gevonden, heeft men Dinsdag voor het eerst een vondst gedaan die er mogelijk toe zal kunnen bijdragen de oorzaak van de ramp vast te stellen. In alle vroegte heeft de sleepboot „Amsterdam 18" een van de vier motoren van de -machine op gehaald. Aan de gevonden motor ont breekt echter de schroef, hetgeen het on derzoek weer zal bemoeilijken. Evenals alle andere gevonden wrak stukken zal de motor vervolgens naar Schiphol worden gebracht voor het on derzoek van de deskundigen. De gevonden stoffelijke resten worden in de sectiekamer van het politiebureau te Velsen onderzocht. Ondertussen is men er eerst thans in geslaagd het stoffelijk overschot, dat op de dag van de ramp zelf nog werd ge vonden, te identificeren. Het bleek de 5- jarige Amerikaanse passagier 'Richard Yarrow te zijn. VIJF PERSONEN UIT ZEE GERED. Omstreeks half één Zondag zijn door de sterke Zuidelijke wind en de opko mende vloed vier personen drie da mes en een heer 1in gevaar komen, te verkeren voor strandhoofd 47 -ten Noor den van de (Scheveningse 'Boulevard. Een patrouille van twee man van de Haagse vrijwillige reddingsbrigade gaf direct alarm en begaf zich naar de drenkelingen De gehele tomploeg kwam in actie en de tomboot rukte uit. Het mocht de bri gade gelukken alle vier behouden aan kant te brengen. Zondagmiddag te ongeveer half vier was bij sterke Zuidwestelijke wind en opkomend water de 22-jarige S. H. Sor- minus, wonende te Leidschendam, in ge vaar komen te verkeren voor strand- hoofd 27 te Kijkduin. Hij werd door een lid van de Haagse vrijwillige reddings brigade in veiligheid gebracht. De dren keling was door onbekendheid met de gevaren van de zee in moeilijkheden ge raakt. DODELIJK ONGEVAL TE ANDEL. Bij de silobouw te Andel is een onge luk gebeurd, dat aan de chef-monteur, de 50-jarige C. van Vught, het leven heeft gekost. Op een bepaald, moment brak een gedeelte van een hijsinstallatie af; de heer van Vught werd door neer vallend ijzer dodelijk getroffen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. Dat kan, met Kruschen Salts. Kruschen's aansporende werking op le ver, nieren en ingewanden brengt die bloedzuiverende organen weer op gang. 21e worden als het ware geladen met jeugdige kracht. Dat betekent dat onzui verheden in het bloed zich niet meer kunnen ophopen of vastzetten. Die wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is er al gauw geen zweem van Rheu matische pijnen meer. SLACHTOFFER SCHIETPARTIJ. Oosterhoutse kastelein overleden. In de nacht van 30 Aug. is de 46-ja- rige Oosterhoutse kastelein, de heer [W. de Vos, overleden. Zoals men zich her innert, werd hij. vorige week tijdens de Oosterhoutse kermis het slachtoffer van een onberaden schutter. De heer de Vos werd in zijn eigen café door de woon wagenbewoner J. B. uit Kaatsheuvel in de buik geschoten. De man laat een vrouw en vijf 'kinderen achter. NACHTWACHT OM HET LEVEN GEKOMEN TE KEIZERS VEER. Maandagmorgen ontdekten werkne mers van de constructie-werkplaats „Hol- landia" te Keizersveer, dat de nacht wacht, de heer Christ van Hees, de avond tevoren blijkbaar niet was ver schenen om zijn dienst te doen. Men ging op onderzoek en weldra vond men bij de haven van ,,'Hollandia", de fiets eu de jas van de heer van Hees. Spoedig daarna werd begonnen met dreggen, daar wel vaststond, dat de nachtwacht moest zijn verdronken. In derdaad haalde men Maandagavond om 7 uur het stoffelijk overschot op. Het horloge van de omgekomen nachtwacht stond op 4.15 uur. 'Op die tijd is het on geluk dus waarschijnlijk gebeurd De heer van Hees was ongeveer 40 jaar oud en ongehuwd. 'Hij woonde in Hank. AUTO TE WATER ONDER SCHIPLUIDEN. Eén persoon verdronken. Onder de gemeente Schipluiden is Za terdagmiddag een auto, waarin zich het echtpaar Klinkenberg' uit Vlaardingen bevond, in het water gereden, toen de bestuurder voor een tegenligger moest uitwijken. Pas na twintig minuten zag men kans het echtpaar te bevrijden, doch toen bleek de 60-jarige mevrouw K. reeds te zijn overleden. De eveneens 60-jarige heer K. had kans gezien het hoofd bo ven water te houden. Hij werd naar het ziekenhuis te 'Delft overgebracht, doch bleek geen nadelige gevolgen van het ongeluk te hebben overgehouden. OVERLEDEN NA AANRIJDING. Zondag is in het Wilhelminagasthuls te Amsterdam de 28-jarige C. N. over leden, die Zaterdagochtend vroeg be trokken was bij een aanrijding op de hoek van de Ruysdaelstraat én de Hob- bemakade. Hij was duopassagier bp een motorfiets waarvan de bestuurder, de 40-jarige H. M. R., verzuimde voorrang: te verlenen aan een personenauto met aanhangwagen van een melkhandelaar. N. kreeg een schedelbasisfractuur, die hem noodlottig is geworden. De bestuur der kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. NEDERLANDER SLACHTOFFER VAN VERKEERSONGELUK IN DUITSLAND. De heer H. .Walles uit Losser, 55 jaar oud, is Maandagavond laat het slacht offer geworden van een ernstig verkeers ongeluk te Garmisch-Partenkirchen. Een ambulance-auto, volgens de Duit se politie voorzien van een Amerikaanse nummerplaat, slipte in een straat bij het martplein, overreed twaalf personen en schoot tenslotte door een winkelruit. Een veertigjarige Duitse vrouw, die door de auto was aangereden, overleed spoedig daarna. Tien personen werden ernstig of licht gewond. De chauffeur van de ambulance liep slechts lichte ver wondingen op. OVERSTROMINGEN IN INDIA NOG NIET TEN EINDE. De overstromingen in Oost-Pakistan hebben tot nu toe 125 slachtoffers ge- eist. In de Indiase staat Bihar zijn meer dan 20.000 'huizen verwoest en 42 per sonen verdronken. Het water heeft zijn hoogste stand nog niet bereikt en de re gering is begonnen met het uitwerpen var, voedsel voor geisoleerde dorpsbe woners. Men schat de schade, die in Assam, Bengalen en Bihar is aangericht op on geveer 600 millioen gulden. De 'Britse regering heeft een bedrag van ruim een millioen gulden, beschik baar gesteld voor hulp aan de slachtof fers van de overstromingen in Oost- Pakistan, Noordoost-India en Nepal. SLEEPBOOT IN LE HAVRE OVERVAREN. Zeven personen gedood. 'Het 20.553 ton grote Panamese s.s. Atlantic heeft Maandagmorgen bij het binnenvaren van de haven van Le 'Havre een sleepboot geramd,, waardoor deze zonk. De sleepboot spleet in tweeën en zonk onmiddellijk. De zes leden van de be- wanneer U Witte Kruis- poeders in huis heeft. Ze verdrijven direct en af doende hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen, die U de slaap roven en zijn onschadelijk voor de maagl Ook in tablet- en cachet-vorm. if Vraagt Uw Apa theker of Drogist I manning, die zich op de brug of aan dek bevonden werden gered. De zeven ove rigen worden vermist. JONGEN EN MEISJE VERDRONKEN Te Bergen aan Zee Zijn Maandagmid dag twee jongemensen bij het baden ver dronken. Een 23-jarige Utrechtenaar en een 16-jarig meisje uit Ebenhausen bij Miinchen 'begaven zich buiten het be schermende strandbad te water. 'Door de sterke stroom 'het was 'half tij, het ge vaarlijkste moment van opkomende vloed werden zij tot voor het 'bad gedreven, waar de badknechten met reddingslijn en vlot, daarbij geholpen door strandbe- zoekers, alle pogingen in het werk heb ben gesteld de drenkelingen te redden. Het gelukte het meisje met een reddings vlot aan land te brengen. Met zuurstof apparaten is nog getracht de levensgees ten op te wekken, hetgeen evenwel geen resultaat had. 'Het stoffelijk overschot van de jongeman is een uur later aan gespoeld. In een uitermate vlotte vergadering 'heeft de raad van de gemeente Loon op Zand Maandagavond een agenda afgewerkt, die wij met de praeadviezen al in vorige nummers hebben gegeven. Wij wezen toen op enkele belangrijke voorstellen, die door de raad alle werden aanvaard zonder dat er veel over gediscussieerd hoefde te worden. Tegen het be sluit van Ged. Staten echter waarbij goedkeuring werd onthouden aan 't raadsbesluit tot verhoging van het presentiegeld van de leden van stem- bureaux maakte de raad ernstig bezwaar en hij legde er zich niet bij neer. In beroep hij 'de Kroon. Nadat burgemeester Van der Heijden de vergadering met 'de Christelijke Groet had geopend, deelde 'hij mee, 'dat er van de heren Wennekes en De Cock bericht van verhindering, was 'binnengekomen. De notulen werden zonder op- of aan merking ongewijzigd vastgesteld. Met het voorstel van 'B. en W. om alle ingekomen stukken voor kennisge ving aan te nemen, kon de raad niet meegaan, met name niet met 't schrijven van 'Ged. Staten waarin het bovenge noemde besluit werd kenbaar gemaakt. De heer Van Kuik vond een verhoging van f 10 tot f 15 helemaal niet teveel, want, zei hij, verschillende werkers ver dienen per dag meer en hij vond 'het billijk dat die er niet op 'achteruit zou den gaan. De voorzitter betoogde, dat B. en W. het in dit opzicht volkomen met de raad eens waren en dat zij nog verschillende pogingen haddén gedaan bij Ged. Sta ten om het besluit ongedaan te krijgen, maar dit college weigerde kategorisch het raadsbesluit goed te keuren. Hij las een brief voor, waarin deze weigering kort en goed werd gehandhaafd. 'Op een vraag van dé heer Van Kuik of er niets aan te doen was, 'antwoordde hij, dat de raad in beroep kon gaan 'biji 'de 'Kroon. De heer Grootswagers sp.rak in de zelfde geest als de 'heer Van Kuik. Hij uitte zijn waardering voor wat B. en W. hadden gedaan om het besluit erdoor te krijgen, maar verbaasde zich erover, dat nu er overal sprake was van aanpassing, Ged. Staten hier niet tot aanpassing wil den overgaan. Hij raadde aan 'het be sluit te handhaven. De voorzitter voorspelde weinig suc ces, hoezeer hij het met deze zienswijze ook eens wa's, maar de heer Grootswa gers maakte er een voorstel van dat werd gesteund1 door de heren Van Kuik en Van Noye. Het voorstel werd door de raad met algemene stemmen aangeno men. De heer Grootswagers had bij de inge komen stukken nog een bezwaarschrift aar. de raad tegen de 'baatbelasting ge mist. De voorzitter kon hem echter daar over niet inlichten, Zodat dit bleef lig gen tot de volgende vergadering. Grondtransacties. Naar aanleiding, van het voorstel tot het onttrekken van een weg aan het openbaar verkeer, vroeg de heer Groot swagers of 'het de bedoeling, was binnen afzienbare tijd een nieuwe weg aan te leggen. I- I i i De voorzitter antwoordde, dat op de plaats van 'deze verbindingsweg bouw terrein zou komen. Maar er waren nu 4 verbindingswegen tussen Hilsestraat en Berndijksestraat. Mettertijd zou echter ongeveer tegenover de Crispijnstraat een nieuwe weg' komen. Daarna waren verschillende grond- transacties aan de orde, achter de brand weergarage in Loonopzand, aan de Prin ses Beatrixstraat voor de bouw van 6 middenstandswoningen, in de Kerkstraat in Loonopzand voor eventuele pleinvor ming in de toekomst en aan dé Rozen straat voor de bouw van 14 woningen. Tegen geen van deze 'transacties be stond bij de raad bezwaar. De heer Grootswagers juichte het toe, dat er ge bouwd zou worden en vroeg hoe het stond met de z.g. zelfbouwers. De voorzitter antwoordde, dat men in principe 'accoord was. Op het ogenblik werd er een onderzoek ingesteld naar de prijs. Hij hoopte echter dat 'de zaak bin nen afzienbare tijd 'haar beslag zou krij gen. De 'bezorgdheid dat het bouwvolu me misschien na een jaar verloren zou gaan voor de gemeente, nam hij weg door te verklaren, 'dat het volume drie jaar geldig was. Als particulieren niet bouwden, dan zou de gemeente het doen. De raad zou in ieder geval voor het einde van het jaar nog een overzicht van het gebruik van het bouwvolume krijgen en als dan bleek dat belangrijk minder dan een derde' van het driejarige volume was gebruikt, zouden B. en W. zelf met voorstellen komen. Het voorstel om de Pater Fortisschool een subsidie te verlenen en een rente loos voorschot van f 5000, waarvan 'de rente dan in de vorm van subsidie zou worden gegeven, lokte geen enkel com mentaar uit. Bij het voorstel om medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuwe school op een terrein tussen Anjerstraat en Asterstraat, vroeg de heer Van Kuik alleen inlichtingen over de strekking van de handenarbeid. Deze 'had, zei dé voorzitter, met ambachtsonderwijs niets te maken en gold alleen voor het zeven de en achtste leerjaar. Op een andere vraag antwoordde hij, dat het wel de bedoeling was, dat mettertijd elke school haar eigen gymnastieklokaal zou krijgen, maar voorlopig zouden ze nog samen moeten doen. De raad ging met het voorstel accoord, evenals met het voorstel om medewer king te verlenen aan de 'R.K. Maria- school voor de aanschaffing van 'banken en boeken. Nadat een nieuwe bouwcredietregeling voor de gemeente Loonopzand was vast gesteld van de oude had een gega digde gebruik gemaakt was aan de orde een begrotingswijziging voor de vervanging van een vuilnisauto. De heer Grootswagers had dit liever als voorstel in de raad gezien, maar de voorzitter wees erop, dat het hier niet ging om uitbreiding van het wagenpark. De oude vuilnisauto was volledig afge schreven en moest vervangen worden. Als het uitbreiding was, zou de raad een afzonderlijk voorstel bereiken. Daarna stelde de raad met de voor gestelde wijziging in. Lichtpunten. De 'heer Van Noye, de spits afbijtend var de rondvraag, merkte op, dat hij, de vorige vergadering had gevraagd bomen op te ruimen op trottoirs in Loonopzand en vroeg nu hoe bet daarmee stond. De voorzitter antwoordde, dat hij dit punt had 'besproken, maar dat hij nog geen rapport had binnengekregen. Hij zou er echter 'achterheen zitten. Verder vond de heer 'Van Noye de straatverlichting op de wegi (Waalwijk— Tilburg in Loonopzand niet voldoende. De voorzitter beloofde te zullen trachten daar even goede verlichting aan te brengen als in de 'Van Heeswijkstraat. Waarop de 'heer Van Noye zich haastte te verklaren, dat hij niet jaloers was op Kaatsheuvel. Wethouder Van Rooy deelde mee, dat er voorlopig al enkele voorzieningen waren getroffen in de Kerkstraat in Loonopzand. De heer Van Noye wilde er nog een zien in de Berg straat. De heer Snaphaan op zijn beurt vroeg om een paar lichtpunten bij Rosagaerde, waar niets was, maar de voorzitter kon hem geruststellen met de mededeling' dat die er 'binnenkort zouden komen. De heer Van Laarhoven vroeg .wan neer de nieuwe woningen in Berndijk klaar zouden komen. De voorzitter 'be kende, dat die het gemeentebestuur gro te zorgen baarden. Er waren moeilijkhe den gerezen, maar binnenkort zouden er maatregelen genomen moeten worden als 'het zo dooi ging. Deze toestand was zeer treurig. 'Naar zijn mening zouden ze binnen een week of vier afgebouwd kunnen worden. De 'heer IJpelaar informeerde, wanneer de grondruiling tot stand zou komen voor de mensen die grond' hadden af gestaan aan de Bernsehoef. Ook dit was volgens de voorzitter een kwestie die 't gemeentebestuur dwars zat. 'Het wach ten was nog op de opmetingen van het kadaster. Waren 'die gedaan, dan zou de raad een voorstel bereiken. De heer Van 'Kuijk pleitte voor iemand die zelf de kabel zou moeten betalen voor de aanleg' van electrisc'h licht in zijn wo ning, maar daar was volgens de voor zitter geen sprake van. Als er een kabel werd gelegd, dan betaalde de gemeente die.De heer Van Kuik vroeg ook nog om een lichtpunt in de Van den Heu velstraat. De heer Grootswagers had gelezen dat de inboedel van belastingplichtigen die hun belasting niet betaalden op 'Za terdagvoormiddag verkocht zou worden. Hij vroeg of dat niet verzet kon worden naar de namiddag in verband 'met de uitbetaling van lonen. Dit was, ant woordde de voorzitter, een zaak van de gemeenteontvanger, aan wie hij het ver zoek wel wilde doorgeven. Nadat de heer Elshout tenslotte ver klaard 'had', dat de plaats van het nieu we kerkhof niet naar zijn zin was, die echter, aldus de voorzitter, in het uit breidingsplan was vastgesteld, terwijl 't in eerste instantie een zaak was van 'het kerkbestuur, kan de voorzitter de vlotte vergadering sluiten met de Christelijke Groet. Zaterdagmorgen was een select gezel schap aanwezig in het kantoor van de gemeentelijke Lichtbedrijven, om op uit nodiging van de directie van 'het bedrijf de officiële inwerkingstelling van de ho gedrukbergingsinstallatie bij te wonen. Aanwezig waren Burgemeester Mr. v. d. Heijden met de 'beide wethouders J. Beerens en Drs. de Rooy, een achttal raadsleden, de burgemeesters van Sprang-Capelle en 'Boxtel, verschillende directeuren van gasbedrijven als die van Dongen, Waalwijk en 's-Hertogen- bosch, oud-directeur Teunissen en de oud-administrateur W. v. d. Wee, de directeur met de ingenieur van de „Gas- stichting", de Redacteur van het or gaan „'Het Gas", de directeur en adjunct- directeur van 'Gemeentewerken, de Ge meente-secretaris, enz. Burgemeester Mr. v. d. Heijden 'heette in een kort woord de aanwezigen wel kom, waarin hij er op wees, dat het be drijf de laatste 'jaren verschillende ver anderingen heeft ondergaan, waarbij de laatste van een dermate betekenis is, dat hij meende hierbij niet alleen de plaatse lijke autoriteiten, doch ook de bevriende Telaties uit de nabuurschap en de in stanties, die hun medewerking tot deze instandkoming geboden 'hebben, te moe ten uitnodigen. Waar hij zich niet gaarne op tech nisch gebied begeeft, maar dit beter toe vertrouwt -aan de Directeur van het be drijf, de heer Steffen, nodigt hij deze uit tot het geven van de nodige technische toelichtingen. i De heer Steffen nodigt dan het gezel schap uit hem te volgen naar het instal latiegebouw, gelegen ten noorden van de beide gashouders van het bedrijf. Voor de buitenwereld geheel aan het oog ont trokken, krijgen we hier een inrichting te zien, die in opzet en afwerking reeds op het eerste oog de 'bewondering wekt van alle leden van het gezelschap. Als dan allen een plaats gevonden hebben in het keurig verlichte lokaal, waarin de installatie van de 'hogedrukberging staat opgesteld, geeft de directeur een vlotte verklaring van deze ingewikkelde instal latie, waarbij hij de werking en de be veiliging verklaart en demonstreert. Als hij dan zijn uiteenzetting beëindigd heeft, verzoekt hij de Weledelachtbare 'heer Burgemeester door het omdraaien van

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1