D.D.D. miSHEUVEL UZMLWÏK VIJF DAGEN NAAR PARIJS Drs.F. A.GROOTSWAGERS Economisch Adviesbureau WRICLEY Huid uitslag 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 2 AXA V V V ADMINISTRATIE en BELASTINGZAKEN. Blijf optimist Mpt U o»., alle „„Hghwd h„„ en een frisse mond. DRUKTE OP EN ROND HET HERTOG JAN PARK. FEUILLETON T an „De Echo van het Zuiden". de aansluiter het nieuwe bedrijf in wer king te stellen. De hogedrukberging bestaat uit 3 plaatstalen, electrisch gelaste tanks, werk druk 8 atmosfeer, elk met een waterin houd van pl.m. 129 m3. Afmetingen: uitwendig diam. 3000 mm, totale lengte 19300 mm. De nuttige inhoud van de tanks be draagt pl.m. 3100 m3. De compressor- installatie bestaat uit: Een tweetraps roterende gascompres- sor, fabrikaat S.L.M., Winterhuis type K 14/9, met waterkoeling en automati sche smering, max. druk 8 ato, cap. jl25 m3. De compressor wordt aangedreven door een Brown-Boweri draaistroommotor met ingebouwde centrifugaal aanzetweer- stand, vermogen 21,5 p.k.; 1450 omw./ min.; 380 V. Bovendien in geplaatst een hoged,ruk hydraulische gasregulateur, fabrikaat S. L. M„ voordruk 15 ato, uitlaatdruk instelbaar van 5002000 mm, W.K., cap. 500 m3/uur. De installatie is beveiligd (met opti sche en acoutische signalering) voor de volgende bedrijfsomstandigheden: Auto matische uitschakeling bij: bereiken van max. druk; gebrek aan koelwater; gebrek aan smeerolie; storing aan motor; te la ge zuigdruk; abnormale druk in afstands leiding. Motor en compressor zijn in verschil lende ruimten opgesteld. Aanleiding voor deze uitbreiding was: de toenemende gasafgifte in 1949 pl.m. 1,2 mill. m3 en in 1952 1.7 mill. m3., die uitbreiding noodzakelijk maakte, daar de beide lagedruk gashouders een veel te kleine inhoud hadden en het noodza kelijk is de nodige druk steeds op peil te houden, wil geen stagnatie in de gas levering voorkomen met alle gevolgen van dien voor de bedrijven en de parti culiere aangeslotenen. Na het maken van een groepsfoto cloor de directeur van de Gasstichting de heer Voogd, kwam het gezelschap op nieuw in het kantoor bijeen, waar een geurige kop koffie werd aangeboden en de Edelachtbare Heer Drs. de Rooy, wethouder van Bedrijven, in een goed gedocumenteerd betoog de noodzakelijk heid van deze nieuwe installatie uiteen zette. Wethouder de Rooy sprak Na het woord van welkom en de in bedrijfstelling van de nieuwe hoge-druk- berging door de Heer Burgemeester, wil ik gaarne als wethouder der bedrijven, in dit milieu van gemeentebestuurs en deskundigen een korte uiteenzetting ge ven van de aanleiding tot de bouw van deze hogedrukberging en met name ook van de overwegingen welke hebben ge leid tot de keuze van het hogedruk- bergingssysteem, dat hier is toegepast. Op zuiver technische kwesties zal ik hierbij niet ingaan, dit is beter toever trouwd aan de bekwame Directeur van het Gasbedrijf, de heer 'Steffen, die hier over nog nadere bijzonderheden zal me dedelen. j Voor een goed begrip van de aanlei ding tot de bouw van deze hogedrukber ging dienen wij enige jaren terug te gaan, en wel tot het jaar 1949 toen de eigen gasproductie werd gestaakt. Het productiebedrijf was toen nl. zo ver verouderd en versleten, mag ik wel zeggen, dat er iets moest gebeuren. Vernieuwing van het bedrijf was, zo wel om de zeer hoge verbeteringskosten, alsmede door de maatregelen van over heidswege, uitgesloten, en zo viel dan het besluit om het eigen productiebedrijf stil te leggen en over te gaan tot afname van gas van de Staatsmijnen. Het contract dat met de Staatsmijnen werd afgesloten over de gaslevering, be vatte een clausule welke uiteindelijk aan leiding is geworden tot de bouw van deze moderne en effeciënte bergings-in- stallatie. Het gasbedrijf was toen nl. contrac tueel verplicht een gasberging te hebben, die minstens 65 bedroeg van de maxi male dagafname. Bij niet voldoen aan de ze verplichting moest een jaarlijkse ver goeding worden betaald, welke afhan kelijk was o.m. van de mate waarmee de maximaal toelaatbare dagafname zou worden overschreden. Reeds vanaf het begin kon aan deze bepaling niet worden voldaan, daar on ze bergruimte 2000 m3 slechts een maximale dagafname toeliet van pl.m. 3100 m3. Deze hoogste afname werd in 1950 al overschreden. De verschuldigde ver goeding was toen echter nog zo gering dat het niet lonend was de berging uit te breiden. 1 Door de snelle groei van onze ge meente en de uitbreiding van het lei dingnet in de op ons bedrijf aangesloten gemeente Sprang-Capelle had echter na 1950 een grote stijging van het gasver bruik plaats. In 1952 was al een vooruitgang be reikt van 50 t.o.v. 1949. Vanzeelfsprekend werd hierdoor de verhouding: hoogste dagafname/gasber- ging belangrijk ongunstiger. Als hoogste dagafname werd in 1952 geregistreerd 7100 m3. Het gevolg hier van was, dat het bedrag van de te be talen vergoeding steeg tot boven f 10.000 per jaar. Hierdoor werd economisch verant woord belangrijke investeringen te doen voor de uitbreiding van de gasbergings- capaciteit. Een tweede gevolg van het stijgend gasverbruik was, dat onze 'berging te klein was geworden om een behoorlijke gasvoorziening te waarborgen. Op 1 De cember 1952 moest zelfs de druk worden verlaagd daar de voorraad niet meer toe reikend was. Het gevaar bestond, dat zulks zich in de toekomst steeds frequenter zou herhalen, waardoor het distributie bedrijf zijn taak steeds minder doeltref fend zou gaan vervullen. Deze 2 redenen een economische en gastechnische noopten ons maatrege len te treffen onze berging te vergroten. Uitbreiding van de bestaande gashou ders door telescopering was niet uitvoer baar, daar de constructie hierop niet be rekend! was. Restte dus: het bouwen van een nieu we natte gashouder of het bouwen van een hogedrukbergingsinstallatie. Hierbij moest vanzelfsprekend degelijk rekening worden gehouden met uitbrei dingsmogelijkheden in de toekomst. Aan de hand van een door de Gas stichting uitgebrach trapport, kwam vast te staan, dat een vergroting van onze bergingsruimte met 3000 m3 noodzake lijk was. De aldus verkregen totale berging van 5000 m3 zou volgens het Centraal Bu reau van de Statistiek voldoende zijn tot 1959. Bij de keuze van het type: natte gas houder of hogedrukberging is de keuze gevallen op de hogedrukberging vanwe ge de in het oog springende voordelen: het voornaamste motief was ongetwijfeld de belangrijk lagere investeringskosten. Daarnaast kan bij een hogedrukber ging de opslag gemakkelijker aan de be hoefte worden aangepast door het steeds bijplaatsen van betrekkelijk kleine een heden. Vervolgens zijn de onderhoudskosten geringer, zo is o.a. het verven van de liggende tanks veel gemakkelijker. Op de vierde plaats zijn de exploitatiekos ten lager daar met name in de winter geen verwarming van grote watermas- '«a's nodig is, met alle bezwaren die daaraan verbonden zijn. En ten slotte gold ook als belangrijk motief, dat men bij het gekozen ber gingssysteem steeds gas onder druk voorradig heeft. Dit is van veel belang voor de afstandsgasvoorziening vooral in onze gemeente met zijn uiteenliggende komdorpen. Op grond van al deze mo tieven werd dus besloten tot de bouw van een hogedrukberging. Daarnaast speelde ook de toekomstige bestemming van de oude stokerij een rol. In verband hiermede werd tegelijk be sloten tot overplaatsing van de verschil lende regulateurs. Deze stonden nl. nog steeds opgesteld in een uitbouw van het oude fabriekscomplex, welk complex se dert 1952 een andere bestemming had ge kregen. Op deze wijze is in het nieuwe gebouw een afgerond geheel tot stand gebracht, waarbij de compressie-instal- latie en de regulateurs in één ruimte harmonisch en op een rationele en tech nisch doeltreffende wijze zijn bijeenge bracht. Ik ben in alle bescheidenheid van mening dat wij U met gepaste trots hier een modern en rationeel gasdistri- butiebedrijf kunnen tonen, dat in alle opzichten voldoet aan economische en gastechnische eisen, ondanks, of liever, juist door zijn eenvoudige maar doel treffende opzet. Op de allereerste plaats wil ik hier dan ook mijn dank betuigen aan de Gas stichting en met name aan de heer de Kiewil, voor de voortreffelijke wijze waarop zij hier van advies hebben ge diend bij voorbereiding en uitvoering. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Ook aan de dienst van Gemeentewerken aanwezigen, de heer de Rooy voor zijn past hier een woord van dank voor de helder betoog. Als daarna Burgemeester Mr. v. d. ondervonden medewerking. Doch vooral wens ik een woord van dank en waardering te richten tot de Di recteur van, het Gemeentelijk Gasbedrijf, de heer Steffen, en tot zijn mannen, het personeel van het gasbedrijf, die deze installatie geheel in eigen beheer hebben gemonteerd, terwijl het normale werk steeds doorgang vond en de gasvoorzie ning van de gemeente geen moment is onderbroken. Hier is werkelijk sprake geweest van enthousiasme en echte teamgeest en het gemeentebestuur heeft dan ook alle respect en waardering voor hetgeen hier door U, mijnheer Steffen, en door Uw personeel tot stand is gebracht. Tenslotte een woord van dank aan het College van B. en fW. Ik 'kan dit veilig doen, want ik had toen nog geen zitting in het college en dan aan de Raad, die door een vooruitziend en wel overwogen besluit de mogelijkheid heb ben geschapen hier een distributiebedrijf tot stand te brengen, dat groot is in al les, waarin een klein bedrijf groot kan zijn. Ik ben er van overtuigd, dat ook de genodigden met interesse kennis zullen nemen van hetgeen hier op economisch en technisch verantwoorde wijze tot stand is gebracht en ik vertrouw dat zij geen spijt zullen hebben van hun tegen woordigheid hier, bij, de ingebruikstel ling van de nieuwe hogedrukbergings installatie der gemeente Loon op Zand, voor welke aanwezigheid ik hen namens het gemeentebestuur hartelijk dank. Met een hartelijk applaus dankten de v. Heijden alle aanwezigen uitnodigde om hem te volgen naar „De Efteling" om daar in gezellig bijeenzijn, nader van ge dachten te wisselen, nam Directeur Stef fen nog even het woord om zijn grote dank uit te spreken aan allen, die me degewerkt hebben bij de totstandkoming van deze nieuwe uitbreidingde Gas stichting met de heer Voogd en andere medewerkers, het college van B. en W. en de raad voor de genomen besluiten, Gemeentewerken met de heer Op den Kamp voor de ondubbelzinnige bereid willigheid steeds ten volle beschikbaar te staan, en speciaal zijn .personeel, dat de gehele installatie, buiten het gewone j werk, heeft opgebouwd, met een spon tane offervaardigheid, waardoor hij. met Zijn mannen met trots kan verklaren, dat wat tot stand 'kwam hun eigen bedrijf is. Als herinnering biedt hij dan het col lege van B. en W. een album aan, dooi de heer P. Borsten kunstig verlucht, met alle foto's van het nieuwe bedrijf. In de beschikbaar staande auto's gaat dan het gezelschap naar het Natuur park De Efteling, waar aan een goed verzorgde lunch verder van gedachten gewisseld wordt en nog menig woord van dank en hulde gesproken wordt aan het adres van de directie, het college van B. en [W. en allen, die hebben mede gewerkt tot de totstandkoming van het nieuwe bedrijf, waarop onze gemeente met recht trots mag zijn en dat tot voor beeld kan strekken aan verschillende lichtbedrijven die in de naaste toe komst uitbreidingsvoorzieningen zullen moeten treffen. i. VERENIGING OOSTENRIJK—NEDERLAND. Wij waren dezer dagen in de gelegen heid een onderhoud te hebben met de Secretaris van de Vereniging Oostenrijk Nederland wonende in Wien I, Tiefer Graben 7, die twee maanden geleden in Nederland was met een transport Oos- f Jdamers; 22, 37 L. yan Boxtel; 24, 37 M. tenrijkse kinderen, welke gelegenheid toen Ververs; 28 M. Soeterboek; 29, 30 D BALSEM ZEEP gebruikt werd om diverse reportages op te nemen van ons land, waaronder ook „De Efteling" en een Kegelavond in Eu- phonia voor de Oostenrijkse pers en ra dio, om daardoor het contact tussen bei de landen met het doel de uitzending van Oostenrijkse kinderen gedurende de vacantiemaanden te bevorderen. De vereniging acht het echter niet al leen haar taak Oostenrijkse kinderen naar Nederland te brengen, maar ook Neder landse kinderen van de Oostenrijkse Na- tuurpracht te laten genieten. Voor de eerste maal is het reeds dit jaar gelukt, 190 Nederlandse jongens, met financiële hulp van verschillende Oostenrijkse Regeringsinstanties, in de Oostenrijkse bergwereld onder te bren-, gen. Om het contact tussen de verschil lende landen in het algemeen, maar meer in het bijzonder tussen Oostenrijk en Nederland te vergroten, zal het volgend jaar getracht worden, dit aantal z.g. „uit wisselingskinderen" uit te breiden. Te dien einde wordt medewerking ver zocht om Nederlandse families te zoeken, die genegen zijn, voor een bepaalde tijd in de zomermaanden een Oostenrijks pleegkind kosteloos bij zich in huis te nemen. Voor inlichtingen en aanmeldin gen kan men zich wenden tot het adres hierboven genoemd. Tegenover de verschillende Oosten rijkse kinderen, die reeds, meerdere jaren naar Nederland kwamen en daar een ge zellige vacantie doorbrachten, ging dit jaar onder leiding van kapelaan Fick uit Breda een honderdtal voogdij-kinderen onder leiding van een drietal eerw. Broe ders naar 'Oostenrijk om daar in een kinderkolonie verschillende weken te verblijven. DUIVENSPORT. 321 Duiven werden ingemand op de grote Orleansvlucht van Zondag j.l. en de KPV heeft weer bewezen over prima vliegers te beschikken. Om 6.45 waren de duiven gelost en om 1,49,29 consta teerde de heer iWirn Jansen zijn eerste duif, terwijl hij nr 2 nog voor 2 uur kon aanslaan, doch ook Jac. Vloemans, Jac. Klerkx en Jan Hamers slaan een goed figuur in deze nationale vlucht. De eer ste 50 prijswinnaars zijn: 1, 2 Wim Jan sen; 3 Jac. Vloemans; 4 Jac. Klerkx; 5 Jan Hamers; 6, ilO Th. Netten; 7 Fr. Damen; 8 L. van Boxtel; 9 H. Hessel- mans; 11, 23, 35 J. van Heeswijk; ,12, 18, 20, 27, 42 W. Aussems; 13, 26, 40 Wal Hamers; 14 W. Molenschot; 15 A. Pij nenburg; 16, 25, 43, 44, 50 P. Zijlmans; 17 G. Smit! 19 L. Mosselveld; 21 Jan ateijsen; 31 A. van den Hoven; 32 Jo Iamers; 33 J. van Riel; 34 Fr. van der inden; 36 Jos van Dongen; 39 C. van ooij; 41 H. van Nieuwstadt; 45, 46 'ooters-Ligtvoet; 47 A. van Gooi; 48 W. van Heijst; 50 J. Klis. Op Quievrain werden 207 duiven ge zet. Lostijd 10,55 uur v.m.; eerste duif ,12.46.39 uur nam. De eerste 50 prijs- winnaars waren: 1 W Remmeren; 2 P. Zijlmans; 3, 20 M. van Boxtel; 4 M. Voogd; 5, 36 C. M. Snoeren; 6, 11, 27 t!B. Kemmeren; 7 ij. Van Dongen; 8 A. .ivan der Ven; 9, 29 L. van Ree; 10 A. de Bie; 11 A. Priems; 12, 13 L. Ververs; '14 J. Kemmeren; 15 L. de Bondt; .16 M. rokx; 17, 30 Jac. Hoevenaars; 18, 21 1. de Kort; 19 C. Moreval; 23, 40 Fr. an den Assem; 24 J. va nder Linden; '25 L. van der Ven; 26 J. Evers; 28 L. j van Geel; 31, 37 Er. van den Assem; 32 M. Sulsters; 33 W. Kemmeren; 34 M. van der Velden; 35 Gebr. Kuijs; 38 'H. van Helvoirt; 39 Gebr. Kuijs. DE LUCHTMACHTKAPELLE CONCERTEERT. Als een zeer bijzondere attractie mo fgen we zeker wel het optreden van de Luchtmachtkapel uit Nijmegen onder ka- pel meester lste Euitenant H. F. W. van Diepenbeeck voor a.s. Zaterdag 4 Sep tember noemen. 4 Voo,r de meesten onzer zal het moge- ïliik de eerste gelegenheid zijn dit corps te zien muciseren. Waar de Luchtmacht- 'kapel op de Radio geen onbekende is en rwe van dit te beluisteren moeten con stateren, dat het zich in menig opzicht van andere corpsen onderscheidt, zullen er zeer zeker velen de kans waarnemen bij dit optreden tegenwoordig te zijn. Het programma dat Luitenant van Die penbeek met zijn mannen biedt is alleen reeds een bezoek overwaard. We laten het hier in zijn geheel volgen: 1. Entry of the Gladiators J. Fucik 2. Ouverture Pique Dame F. v. Suppe 3. American Patrol F. W. Meacham 4. Kaiser Wals Joh. Strauss 5. The Phantom Brigade W. H. Middleton 6. By the Sleepy Lagoon E. Coates 7. Kolonel Bogey on Parade K. L. Aford Pauze 8. Calling all Workers E. Coates 9. Ouverture Sun Valley Mountains G. Ogden 10. Down South W. H. Middleton 11. Four Rhytmic Dances H. S. Jones 12. In a Monastery Garden A. W. Ketelbey 13. South of the Rio J. Olivadoti 14. Semper Fidelis J. P. Sousa 15. The Stars and Stripes forever J. P. Sousa. TENNISKAMPIOENSCHAPPEN VAN KAATSHEUVEL. Mej B. Schoenmakers 3 x en de heer M. Kemmeren 2 x kampioen. Zaterdag en Zondag werden de ten niswedstrijden voortgezet om het kam pioenschap van Kaatsheuvel, waarbij Mej. B. Schoenmakers, de titel in alle drie en de heer M. Kemmeren de titel in 2 afdelingen voor zich opeiste. We laten de volledige uitslagen hieronder volgen Dames Enkel Yi finale Mej. Fr. Nijkamp slaat mej. A. Nij- kamp 36, 61, 64. Mej. B. Schoenmakers slaat mej. R. Litjens 6—3, 63. Finale Mej. B. Schoenmakers slaat mej. Fr. Nijkamp 64, 61. Mej. B. Schoen makers kampioen. i Dames dubbel Yi Finale Dames A. NijkampFr. Nijkamp slaan dames R. de Jong,O. Brekelmans 64, 61I I I Julianastraat 1 3. TELEFOON 2S69. Finale Dames B. SchoenmakersR. Litjens slaan dames A. NijkampFr. Nijkamp 6—4, 46, 6—3. Dames B. SchoenmakersR. Litjens kampioen. Gemend Dubbel, Yi finale Mevr. Leen aarts-v. d. Linden en de heer Sj. van Nieuwstadt slaan Mevr. Schalken-v. d. Schoof en de heer A. Schalken 6—3, 61. Mej. B. SchoenmakersM. Kemmeren slaan mej. Fr. NijkampC, Nijkamp 6—3, 6—1 Finale Mej. B. SchoenmakersM. Kemmeren slaan mevr. Leenaarts-v. d. LindenSj. Nieuwstadt 61, 63. Mej. B. SchoenmakersM. Kemmeren kampioen. Heren EnkelRest 2e Ronde Dhr. H. van Nieuwstadt slaat G. Wa- gemiakers 63, 46, 63. Dhr. M. van Nieuwstadt slaat H. Mus ters 62, 62. Dhr. Sj. van Nieuwstadt slaat C. Nij kamp 1—6, 63, 61. J4 Finale Dhr. M. Kemmeren slaat P. Ploegma kers 6—1, 62. Dhr. H. van Nieuwstadt slaat A. Fre- deriks 6—3, 64. Dhr. M. van Nieuwstadt slaat A. Schalken 60, 61. Dhr. A. Hoyinck-v. Papendrecht slaat Sj. van Nieuwstadt 63, 62. Yi Finale Dhr. M. Kemmeren slaat H. y. Nieuw stadt 6—1, 61. Dhr. M. van Nieuwstadt slaat A. Ho- yinck v. Papendrecht 8—6, 1—6, 8—6. Finale Dhr. M. Kemmeren slaat M. v. Nieuw stadt 6-1, 6-2. M. Kemmeren kaïnpioen. Heren dubbel J4 Finale Heren H. MustersG. Wagenmakers slaan C. NijkampT. van Hoorn 62, 61'. i i Heren M. van NieuwstadtA. Schal ken slaan P. PloegmakersJ. Schelle- kens 61, 61. Heren M. KemmerenSj. Hup slaan J. KemmerenJ. Bunert 8—6, 6—0. Heren A. Hoyinck v. Papendrecht H. van Nieuwstadt slaan Sj. V. Nieuw stadtA. Frederiks 64, 64. '/2 Finale M van Nieuwstadt—A. Schalken slaan H. MustersG. Wagenmakers 61, 6—2. A. Hoyinck v. PapendrechtH. van Nieuwstadt slaan M. Kemmeren—Sj. Hup 64, 86. Finale M. v. NieuwstadtA. Schalken slaan H. MustersG. Wagenmakers 61, 6—2. A, Hoyinck v. PapendrechtH. van Nieuwstadt slaan M. KemmerenSj. Hup 64, 86. Finale A. Hoyinck v. PapendrechtH. van Nieuwstadt slaan M. van Nieuwstadt 5 A. Schalken 68, 75, 63. j' HUISHOUDSCHOOL WORT UITGEBREID. Zoals al eerder was bekend bestaan er plannen de RJK. Huishoud- en Industrie school voor Waalwijk en Omgeving! luit te breiden. De plannen, uitgewerkt door de architect de heer Bdmond Nijsten, zijn thans zo ver, dat men op Dinsdag 13 September de uitbreiding kan aanbeste den. De school zal nu een eigen gymna stieklokaal krijgen, met kleed- en was gelegenheid, voorts zullen de twee on derste verdiepingen van het woongedeel te worden verbouwd en bij de eigenlijke school worden getrokken, terwijl de di rectrice-woning nu op de tweede etage wordt ingericht. 1 SUÜ« Jach Behoud Uw otr i mei een hum eur Deze uitbreiding was noodzakelijk om dat de belangstelling voor het onderwijs dat aan deze school gegeven wordt nog steeds groeiende is. Het Hertog Jan-Park, het voormalige SJem-terrein, biedt de laatste dagen een zeer bedrijvige aanblik. Een paar grote draglines maken het tracé voor nieuw aan te leggen wegen, die 't prachtige park gaan verbinden met de rest van Waal wijk in alle richtingen. Men is weer be gonnen met het bouwen van enkele blok ken huizen, o.a. een 8-tal Middenstands woningen, terwijl ook voor verschillende particulieren weer riante huizen in aan bouw zijn. Het schijnt, en dat is gelukkig, met de betrekkelijke rust, die in de bouwnijver heid in onze gemeente enige tijd ge heerst heeft, en een gevolg was van een tekort aan personeel voornamelijk, nu weer gedaan te zijn. Laten we hopen dat er weer in een behoorlijk tempo ge bouwd kan worden. MEDISCH CENTRUM. We vernemen dwat de plannen tot het bouwen van een Medisch Centrum thans zeer concrete vormen gaan aanne men. Men is doende ze bestekklaar te door Tom Lodewijk. 7) De dame met al het goud was me vrouw Hoogeboezem,eenzaam blijkbaar, en dan was daar het typische heertje met het bijna kale hoofd en het brilletje, die zulk een opvallend Haags accent had en zulke wijze opmerkingen wist te ma ken, met zijn vrouw, die erg idealistisch scheen en hem buitengewoon was toege wijd. Maar ze bleek zijn vrouw niet te Zijn. Want meneer Laarman verdween apart en mevrouw Kierkewasser ver dween apart. Els keek Carla aan. Als ik ooit „twe zielen gloênd aaneen gesmeed" heb gezien zei ze zacht maar ze zijn niet eens getrouwd. Els rook opnieuw een romance. Nu vielen Carla ook enkele andere mensen op. Meneer en mevrouw Perland, een elegant stel, zij een beetje Italiaans om te zien, mensen van wereld. Wat reis den die in zo'n gezelschap? Hier vond je vogels van diverse pluimage. Het ka mermeisje droeg een elegante koffer voor het echtpaar Perland naar boven. En juffrouw Bella Montagne, een opval lende blondine met een niet minder op vallende make-up, die met een kwijnende filmster-blik de mindere goden bekeek. Juffrouw Mertens en juffrouw De Cortesamen kamer veertien, tweede étage riep Frans zo onpersoonlijk mo gelijk en Els nam de sleutel in ontvangst. Ze liepen de trap op, verlangend nage staard door hen die snakten naar fris water om zich van het stof van de reis te ontdoen, maar zich nog geen kamer toegewezen hadden gezien. Even later keken ze de kamer rond. Zag er netjes uit, concludeerde Els. Schone lakens, dat was al heel wat. Stromend water, warm en koud. Ze liep naar het raam, keek naar beneden in de straat. Auto's geparkeerd, wéér een vrouwtje met een stokkebrood, een an der met een tas met groenten. Ieder moest hier blijkbaar winkelen, de bak ker en de groenteboer kwamen vast niet aan de deur. Opschieten waarschuwde Carla over twintig minuten moeten iwe in de bus zitten. 'Het was hun eerste wonderlijke erva ring geweest: de Parijse hotels hebben geen restaurant. Je kunt er slapen en ontbijten, voorzover een Hollander dat ontbijt noemt: een kop zwarte koffie, een stuk van dat harde brood of een paar van die lekkere, knapperige halve maanvormige croissants, afgelopen, uit. Om te eten moest je naar een apart testaurant. Zij zouden gemeenschappelijk de maaltijden gebruiken in dé Cité Uni versitaire, een grote studenten-gaarkeu ken in het Park Monceau aan de Rue de 'Courcelles. En dat was nog 'n „stief kertierke'.'van hun eigen hotel vandaan hoewel ze voor dat ogenblik geen idéé hadden, waar ze ergens in Parijs be land waren. ISnel wasten ze zich, verkleedden zich. !We gaan niet naar het hotel terug stelde Els vast, we gaan eerst eens de stad in. En dan vinden we het verder wel. Jij praat maar makkelijk ver weerde zich Carla maar ik ben hier nooit geweest en jij maar één keer. Zul len we niet verdwalen? Dat kun je hier niet verzekerde Els kijk maar eens. Ze vouwde een handig kaartje open. 1Hier heb je de plattegrond van Parijs, zo duidelijk als het maar kan. Alles staat er op, kerken musea, stations. En hier aan de achter kant heb je het lijnennet van de Métro. Die brengt je overal. Je zoekt het dichtst bijzijnde Métro-station op, er is 'altijd wel een binnen vijf minuten afstand, en je kunt op je kaartje precies nagaan, waar je heen moet, wanneer én waar je moet overstappen. Gerust, Carl, we ko men altijd terecht. Carla gaf zich gelaten over iaan Els' kortstondige verklaring, en weldra za ten ze weer naast elkaar in de bus. Langs een brede straat met grote winkels, over een druk plein, ging het verder. Toen zagen ze een groot park met vergulde hekken, opvallend veel jongelui die heen ,en weer liepen als hadden ze niets be ters te doen, en de bus stopte. Cité las Els. We zijn er. Onwennig gingen ze de brede trap op van wat eens een paleisachtig herenhuis moest zijn geweest en belandden in een grote zaal waar lange tafels stonden met 'in het midden schaaltjes met kersen en met stukken van dat beroemde, harde stokkebrood. Meer korst dan brood stelde Carla vast. Hannes Averkamp had op mysterieuze wijze een plaats ge vonden aan Els' rechterhand. Carla zat op het hoekje. Ben dikke, blozende dien ster rende gehaast door de Zaal en deel de overal bordjes uit met een wonderlijk gerecht. Ze ontdekten spoedig dat het gestoofde vis was met een soort mayon naise. Els proefde en Stak haar vork op. Primaloofde ze. Lijkt wel pa ling! Dat kunnen ze hier. Voor dertig francs (dat was drie dub, stelde Velle- mans vast) kon je een flesje rode wijn kopen en weldra zaten ze allen met het gevulde glas naast hun bord. Carla had alleen maar groot geld. De blozende ge dienstige keek haar aan, zei rad iets in het Frans, Demain verstond Car la U moogt morgen betalen ver taalde de hulpvaardige Vellemans sjonge, één uur in Parijs en nu al cre- diet! Het verhaal ging als een lopend vuurtje. Ja wist meneer Perland, de bereisde de Hollanders hebben hier geen slechte naam. Zolang ze denken dat je Duitser bent sta je er slecht op, maar als je over Holland praat is alles oké. Er kwam nog meer en het zag er soms wat zonderling uit, maar Els zei dat je in Frankrijk Frans moest eten en Han nes sprak gestreng van Hollanders die overal bief-met-dop moesten eten en toen Carla 'het probeerde viel het 'heus wel mee, al moest ze even wennen. En toen was het afgelopen, ze verorberden de kersen die er wel wat hard uitzagen maar goed smaakten. Die komen uit Noord-Afrika, Algiers wist Propper. Fn toen stonden ze op straat. Ze zagen Hannes verwachtingsvol hun kant op koekeloeren. Nee zei Els vastbe sloten i deze eerste avond hebben we samen, niet Carl? én Ize wandelde zo resoluut weg, dat zelfs de lang niet ver legen Hannes haar niet durfde volgen. Nu gaan we eerst eens op dat ter rasje daar zitten en bestellen een Vin Blanc ordonneerde Els dan gaan «e eens de kaart bestuderen, waar ons hotel ligt en waar we nu zitten en wat we verder gaan doen. Carla vond alles goed. i Een lachende serveuse verscheen. Deux vin blanc bestelde Els in moedig Frans. 'Denk om je budget waarschuw de Carla begin niet te duur. Twee dingen zijn in dit dure land goedkoop leraarde Els de koffie en de wijn. En ze zijn allebei, meestal, goed. Dit glas wijn kost je twintig cen ten. Dat is toch niet duur hé? Carla genoot van de frisse wijn. Ze genoot van de drukte op straat. Van al die mensen die voorbij liepen, de auto's, de scooters. Van de elegante dametjes, die voortrippelden op hoge hakjes, van de jongelui die zonder zich aan iemand te storen de armen om elkaar heen- sloeggen of met een stevige zoen af scheid namen öp straat, ze zag twee keu rige oude heertjes ekaar omhelzen en op de wang kussen. Langzaam viel de avond tussen de ho ge huizen. Het was goed, hier te zijn, dacht ze loom en tevreden. Ze zou hier uren kunnen zitten, nietsdoen, staren, peinzen, alleen maar leven en uitrusten. Els keek terzijde naar haar en vermoed de haar gedachten. Zo zaten ze daar zwijgend, intens belevend dit grote ge beuren, dat ze samen als was het dood gewoonste zaak van de wereld, een Vin Blanc zaten te drinken op het terrasje van etn Parijs café. Maar Els kon niet lang stilzitten. Ijve rig bestudeerde ze haar kaartje, telde haar francs. Ze keek op haar horloge, het was al laat. Al bij half tien, onder de bedrijven merkte ze op. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2