- GSimi Waalwijkse en Langsr Courant D RUNEN VLIJMEN HAARSTEEG tej.4. WRIGLEYj^rJ Opvoeder tot alle Christelijke en Maatschappelijke deugden. mmmm I"06'"to. Meneer VAN DER HEIJDEN Hartelijke huldiging bij Zilveren ambtsjubileum Boof dat zuurbrandsn op Uw maag met 'n paar Beimies. if? 1 I f - J - f :m 1 Vfe/I&.c, «A A hPSHpV' v Schep vreugde int leven^j| ■fr n. pittige ra<Ml VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954. Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 74 DE Eora HEI ZUIDEN Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL, 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Het was de heer G. Veltman, die in een kort woord bij de officiële huldiging Woensdagmorgen in de raadszaal formuleerde in welk teken de huldiging van de heer M. van der Heijden bij zijn zilveren ambtsjubileum aan de Open bare lagere school stond. Het was een kwalificatie van de onderwijzer, die de kwekelingen moest leren, maar die ze zo gauw mogelijk weer vergaten opvoeder tot alle chris telijke en maatschappelijke deugden. En opeens was de diepere betekenis van dat zinnetje naar boven gekomen, want alle toespraken, waarin de heer Van der Heijden hul de werd gebracht, kwamen daarop neer. Er werden dan ook veel kennelijk welgemeende woorden gesproken, waarin de buitengewone kwaliteiten van het jubilerende hoofd werden geroemd. Officieel en treffend. De raadszaal was met palmen en bloemen stemmig en feestelijk versierd, toen zich daar Woens dagmorgen om 11 uur het gezel schap verzamelde dat was uitgeno digd voor de officiële huldiging van de heer Van der Heijden. Be halve deze en zijn echtgenote wa ren daar het volledige college van Burgemeester en Wethouders met de Secretaris, de hoofden van dienst, de commissie van toezicht op het L. O., de afgevaardigde van de rijksinspecteur in de inspectie Waalwijk, die zelf verhinderd was, de hoofden van de Waalwijkse scholen, ds. Horst uit Oisterwijk, de oudercommissie van de chool, het personeel van de school en een deputatie van oud-leerlingen. Burgemeester Teijssen begon zijn toespraak met te verklaren dat het gemeentebestuur het een voorrecht achtte de heer Van der Heijden officieel te mogen ontvangen ter gelegenheid van het feit, dat hij op 1 September zijn zilveren ambts jubileum had herdacht. Hij wilde de gelegenheid benutten om op recht te zeggen hoezeer de 25-ja- rige werkzaamheid van de jubila ris in Waalwijk door het gemeen tebestuur werd gewaardeerd. De burgemeester meende dat het ge meentebestuur daarover objectief kon oordelen, want hij zag het be wijs in de hoogachting en sympa thie die ook ouders en oud-leerlin gen hadden voor de persoon van de heer Van der Heijden. Hij had zijn functie, de vorming en de op voeding van de jeugd, voortreffe lijk verricht. Hij wist met de ou ders om te gaan en toonde zich een voortreffelijk hoofd van de school. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en over al innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. Opmerkend, dat er niet zo'n nauw contact was tussen het ge meentebestuur en het hoofd van de school,' betoogde de burgemees ter dat dit niet betekende, dat er minder belangstelling' voor be stond. Wel had het gemeentebe stuur de openbare school graag geheel en al aan de zorg van de heer Van der Heijden toever trouwd, het aan zijn initiatief over latend om het gemeentebestuur op de belangen van zijn school te wij zen. Dat had hij altijd gedaan en zijn voorstellen getuigden van be langstelling en juist inzicht. De burgemeester herinnerde aan de pas ingevoerde handenarbeid, die de heer Van der Heijden „met bra- vour" had verdedigd, en de gelei delijke vervanging van de banken in de lagere klassen door stoelen en tafels; ook dit laatste had bij het gemeentebestuur volledig be grip gevonden. Nu de heer Van der Heijden 25 jaar aan school was, kon de vraag bij hem rijzen: waarom wordt ik nu juist gehuldigd. De burgemees ter verzekerde hem, dat van de kant van het gemeentebestuur de ze bijeenkomst en huldiding niet werden beschouwd als een plicht, maar om van heler harte waar dering uit te spreken voor wat de heer Van der Heijden in die 25 jaar had verricht. Als geschenk bood de burge- meesttr een couvert aan, daarbij de wens uitsprekend, dat de heer Van der Heijden op dezelfde wijze als tot nog toe zijn werk zou we len te verrichten. Dit zou niet an ders dan de Waalwijkse gemeen schap ten goede kunnen komen en tot tevredenheid van de o'pders kunnen strekken. Ook Mevrouw Van der Heijden, die steeds met haar man had meegeleefd, felici teerde de burgemeester. Met hoofd en hart. Drs G. J. de Vries sprak namens de Commissie van Toezicht op het I,. O. en sloot daarbij aan bij de woorden van de burgemeester. Hij zag de heer Van der Heijden ais een op en top onderwijzer, die zijn plicht met hoofd en hart vervulde. De heer De Vries zag hierin ook een erfenis; de heer Van der Heij den had de eigenschappen van zijn vader overgenomen en die uitge baat. Deze spreker meende, dat het de eerste keer was, dat iemand uit 't onderwijs een jubileum in de raad zaal vierde. Behalve dat de jubi laris van de dag in gemeentedienst was, zag hij hiervoor nog andere motieven. Op de eerste plaats de belangstelling van het gemeente bestuur voor onderwijszaken, die hij voorbeeldig noemde. Op de tweede plaats het feit, dat de heer Van der Heijden 25 jaar aan de zelfde school stond. Opvoeding' achtte hij niet zozeer een zaak van systeem, maar van persoonlijkheid. Uit eigen onder vinding betoogde de heer De Vries dat het feit, dat een zoon dezelfde onderwijzer kreeg als de vader had gehad, het respect vergrootte. Hij wenste de heer Van der Hij den dan ook toe dat deze nog veel kinderen van oud-leerlingen op school zou krijgen en de opvoeding zou geven die verwacht werd en die hij wilde geven. Opvoeder. De heer Michelse vertolkte de spijt van Inspecteur Ubachs, die niet persoonlijk aanwezig' kon zijn. Hij verklaarde dat de grote waar dering van het gemeentebestuur gedeeld werd door het rijkstoe- zicht en prees de heer Van der Heijden vooral in zijn kwaliteit van opvoeder. Hij was daarin geslaagd en de heer Michelse sprak de hoop uit, dat de jubilaris op dezelfde wijze en met hetzelfde elan als pionier door zou gaan tot zijn pen sioengerechtigde leeftijd, die ge lukkig nog ver weg was. Dat God hem daarvoor zou sparen, was de wens van deze spreker. Alvorens de volgende (spreker het woord te geven, hief de bur gemeester het glas op de gezond heid van de jubilaris en bracht hij een dronk uit op hem met de andere aanwezigen. Broeder Overste sprak namens de hoofden van scholen. Zijn feli citatie uitsprekend, dankte hij voor de manier, waarop de heer Van der Heijden met Oranjefeesten steeds de repetities, leidde en aan de sporadische vergaderingen van de hoofden van scholen deelnam. Hij hoopte dat het zo zou blijven en wenste de jubilerende collega nog veel jaren toe tot bloei van de school en tot heil van de Waal wijkse jeugd. Onbeperkt vertrouwen. De waardering van de ouder commissie, aldus de heer Van de Graaf, en van de ouders was zo groot, dat het vertrouwen in de heer Van der Heijden onbeperkt was. Hij hoopte dat deze de vol gende jaren op dezelfde glorierijke wijze zou doorgaan om de jeugd meer te geven dan onderwijs al leen. Mevrouw de Rooij-Mortier was de tolk van de oudleerlingen. Voor zichzelf, zei ze, dat zij de verper soonlijking was van de heer De Vries., want nu ging haar eerste zoontje ook naar school en terwijl zij zelf zich het sprankelend on derwijs van de heer Van der Heij den herinnerde, was er voor haar zoontje maar één onderwijzer: me neer Van der Heijden. Zij wenste hem geluk en sprak de hoop uit dat de school onder zijn leiding zon blijven groeien. Ds. Horst uit Oisterwijk beken de zich zowel als oudleerling en als oud-collega van de jubilaris. In de eerste kwaliteit had hij de aan genaamste herinnering aan 'n keer dat hij had moeten schoolblijven. Hij meende dat in die tijd de kiem was gelegd voor later en zou wil len dat alle mensen hun taak zo vervulden. Hij sprak de wens uit dat de heer Van der Heijden de kracht zou ontvangen om die nog jaren te vervullen. De heer Vlaar sprak namens het gemeentepersoneel een woord van gelukwens. De heer Van der Heij den nam een bijzondere positie in en werd daarom niet beschouwd als collega in de strikte zin van het woord. Dat wilde niet zeggen dat op de gemeentesecretarie geen be grip heerste voor zijn persoon en zijn werk. Uit de woorden die er gesproken waren, had de heer Vlaar gehoord dat de jubilaris zijn werk voortreffelijk had gedaan en daarop was zijn gelukwens geba seerd. Grote collegialiteit. Als oudste personeelslid voerde mej. Kluitmans het woord namens de collega's en verklaarde dat deze zich zeer tot het hoofd voelden aangetrokken. Zij prees zijn spran kelende humor en grote collegiali teit, die na zijn benoeming tot hoofd niet was verminderd; zijn houding was integendeel nog har telijker geworden. Onder de kin deren voelde hij zich kind in het spel, terwijl zij ook in andere op zichten zijn houding tegenover de kinderen prees. Geen wonder dan ook dat zijn leerlingen en oudleer lingen dit jubileum zo grandioos mogelijk wilden vieren. Persoon lijk dankte zij voor de hartelijk heid en sympathie die zij altijd on dervonden had en zij wens're hem nog vele jaren toe. De heer Veltman tenslotte, die sprak als collega en vriend, meen de dat van alle loftuitingen de waarderende woorden van de ou ders het zwaarst wogen. Hij hoor de door heel de huldiging de kwa liteit van „opvoeder tot alle chris telijke en maatschappelijke deug den'' en wenste de heer Van der Heijden eveneens nog vele jiren toe. Dankbaarheid. De jubilaris zelf tenslotte ver klaarde dat het moment waarop hij nu moest spreken, een van de wei nige momenten was, dat zijn hart boordevol was en hem de juiste woorden misschien ontbraken om te danken voor de lof en de vrien delijkheden. Hij vroeg zich af of hij werkelijk dat summum was als on derwijzer en opvoeder. „Je twijfelt daaraan altijd, omdat er zoveel is buiten de gepaste en nultige kun digheden. Je wilt ze iets meegeven voor het leven en het resultaat daarvan is zo subtiel dat het niet in cijfers is uit te drukken. Je kunt alleen hopen dat je geslaagd bent en je best doen." De eerste voorwaarde om te sla gen zag de heer Van der Heijden daarin, dat je wist geschraagd te worden door het schoolbestuur, in dit geval het gemeentebestuur. Dit was hij van harte dankbaar. De voorzieningen op onderwijsgebied verlichtten veel zorgen voor alle hoofden van scholen. Vervolgens dankte* hij alle spre kers en spreeksters en verklaarde de waardering op zo hoge prijs te stellen, dat hij het nu niet zeggen kon. Als hij nog eens terug kon, zou hij weer schoolmeester worden „want het is een Godsgeschenk als* je kinderen mag bijstaan op weg naar de volwassenheid." Huldiging door ouders en kinderen. Daarmee was dit officiële ge deelte ten einde, maar daarna volg de nog een druk bezochte receptie ten huize van de jubilaris en des middags was er een huldiging in „De Gecroonde Leersse" door de ouders en de kinderen. Daar waren behalve de jubilaris en zijn familie ook aanwezig wethouder Smolders en secretaris Vlaar namens het ge meentebestuur. Mevrouw 'Van Campen sprak na mens* de ouders hartelijke geluk wensen uit, verklarend dat men de heer Van der Heijden had leren kennen als een uitstekend onder wijzer en opvoeder. Zij hoopte dat hij nog veel jaren met Gods hulp aan de school verbonden zou mo gen zijn tot heil van Waalwijks jeugd. Als stoffelijk bewijs van dankbaarheid van ouders en kin deren bood zij een mooie schemer lamp aan. De heer Van de Graaf was ook hier de tolk van de oudercommis sie. Hij zei dat de heer Van der Heijden veel betekende voor de kinderen en daardoor voor de ou ders. Vijf jaar geleden, toen hij hier kwam, was* hij geschrokken van de oude school, maar door de goede leerkrachten was die hele maal vergeten. Dat was te danken geweest aan de heer Van der Heij den, die dode stof levend wist te maken en de heer Van de Graaf sprak zijn diep respect uit voor de wjjze waarop er onderwijs werd gegeven. Hij hoopte dat de heer Van der Heijden zijn taak zou kun nen voortzetten, wellicht eens on der gunstiger omstandigheden, met name een nieuwe school en voor ieder leerjaar een aparte leer kracht. Hij bood een grote kist si garen aan als stoffelijk blijk van waardering. Mej. Kluitmans bood namens het personeel nog een drietal boek werken aan en uit naam van de .tv/Skaf e. A ,s 'AA :v *jtv nL .- mM - -*v pip Op het Paleis Soéstdijk heeft H. M. de Koningin Dinsdag een aantal ouden van dagen ontvangen. De heer J. Kapelle uit Enschede bood namens de ouden van dagen uit zijn stad H. M. een pakket Twents textiel aan. Prinses Marijke toonde hiervoor veel interesse. broeders van de Aloysiusschool ontving de jubilaris een geschil derd portret. In een korte toespraak wees wet houder Smolders nog op de ge meenschapsmens Van der Heijden: jarenlang voorzitter van het Oran je-comité in de St. Antoniusparo- chie, dirigent bij Oranjefeesten en in de culturele sector een drijven de kracht achter de coulissen. Ook daarvoor zegde hij hartelijk dank. „Uit de grond van mijn hart." De heer Van der Heijden zelf ten slotte moest nogmaals verklaren dat hij zoveel hartelijkheid had on dervonden en dat hem zoveel lof was toegezwaaid, dat hij zich ver legen voelde. Hij hoopte het ver diend te hebben. Hij zei ontzaglijk blij te zijn met de geschenken, vooral met dat van de kinderen en dankte hun daarvoor op de wijze die hem van tevoren niet voor niets zoveel lof had doen verwerven. Hij memoreerde ook nog de prettige samenwerking met het personeel en besloot: „Kinderen en ouders, ik dank jullie uit de grond van mijn hart." Daarna was er gelegenheid tot gelukwensen, tractatie, voordrach ten, die meneer Van der Heijden ongetwijfeld erg goed hebben ge daan, zodat we ronduit kunnen zeggen dat het inderdaad 'n groot feest is geweest. En nog is het niet ten einde, want Zaterdaff komen de oudleerlingen aan de beurt. LESVLIEGTUIG NEERGESTORT: EEN DODE. Een Harvard lesvliegtuig van de basis Gilze-Rijen is Woensdagmid dag neergestort in de polder bij Empel enkele kilometers ten Noor den van Den Bosch. Een van de twee inzittende instructeurs, die op een oefenvlucht waren, de ad- judant-onderofficier-vliegër J. M. Verwey uit Gilze-Rijen, werd op slag gedood. De ander, de 25-jarige H. C. J. van Wyck, eveneens uit Gilze-Rijen, werd zeer ernstig ge wond. Hij is overgebracht naar het Sint Johannes de Deo-ziekenhuis in Den Bosch. BENOEMING. Op *haar verzoek is eervol ontslag ver leend aan mej. Betsie Brok als typiste ten gemeentehuize. Tot typiste is be noemd onze dorpsgenote mej. Ria van Hulten. i MIDDENSTANDS kadercursus. In (Heeswijk 'begint eind September de Middenstands kadercursus. Gagadigden uit Drunen kunnen zich opgeven bij de heer Wagemakers, Stationsstraat alhier. fcr" verdrijft Uw zorgen uive« ft, VERBOUWING NOODKERK. Naa,r wij vernemen is onder auspiciën van de Stichting Kinderdorp een com missie in het leven geroepen, teneinde de mogelijkheid te onderzoeken de oude noodkerk om te bouwen tot een concert zaal annex vergaderzalen. Deze commissie heeft zich weer ge splitst in een technische commissie, fi nanciële commissie en adviescommissie. Deze zullen alle op korte termijn hun rapporten over hun onderzoekingen in dienen, aan de 'hand* waarvan beslist zal moeten worden of men de plannen tot verbouwing zal kunnen doorvoeren. In dien dit het geval is, wil men trachten nog voor de winter dit plan te verwe zenlijken. Nader vernemen wij nog dat het ge bruik van de noodkerk tot concertzaal annex vergaderzalen in afwachting van een eventueel nieuw te stichten gebouw slechts een tijdelijk karakter zal dragen. SLUITING ZWEMBAD. Het gemeentelijk natuurbad De Pleune Wiel zal a.s. Zaterdag worden gesloten. verleende, constateerde een hersenschud ding *en inwendige kneuzingen en achte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Het slachtoffer zou Donderdag deel genomen hebben *aan een, bedevaart naar Lourdes. NOODLOTTIG ONGEVAL. Onze dorpsgenoot de heer Jos Klerkx reed in de Baardwijkse Overlaat toen de as van zijn wagen brak. De heer Klerkx brak een been tijdens de val van de wa gen en daar dit op een vrij afgelegen plaats gebeurde, duurde het geruime tijd eer er hulp kon komen opdagen. Dr. v. d. Wouw verleende de eerste hulp en 'achte overbrenging' naar het ziekenhuis noodzakelijk. OFFICIËLE INGEBRUIKNEMING GERESTAUREERDE MOLEN. Naar wij vernemen zal de geheel ge restaureerde molen in Drunen op Zater dag 25 September officieel in gebruik worden genomen. Wij hopen hierop nog nader terug te komen. BALAVOND EN DONATEURS- AVONDEN. Het Bestuur van de Harmonie de Vol harding heeft zich, naar wij vernemen, in ve* binding gesteld met -een aantal To neelgezelschappen uit VHertogenbosch, om in het komende seizoen de concerten voor hare donateurs mede te helpen ver zorgen. De Harmonie opent het nieuwe sei zoen met een grote Bal-avond op Zon dag 19 September a.s. in de Harmonie zaal, aanvang 7 uur. Zoals gewoonlijk zal de muziek weer worden verzorgd door het orkest: de Tempo Boys, Zodat weer op een gezellige avond gerekend mag worden. MIJNGAS. Maandag 13 September werd* te Vlij men begonnen met de aanleg van de buizen voor het Mijngas. Nadat de eer ste buis in de grond was gelegd, werd dit'even officiëel door Burgemeester van Hout bedacht; de vlag ging in top en op het gemeentehuis had een feestrede plaats. i I I AANBESTEDING. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van Ant. van de Pol werd ge gund aan de aannemersfirma J. van Ve- luw Zonen te Haarsteeg. Architect de heer A. H. van Stokkum te Vlijmen. VISCONCOURS. Zortdag werd in het viswater van de visclub de Hut door het personeel van de Lips 'Schroevengieterij te Drunen een visconcours gehouden, waarvan de uit slag is als Volgt: 1 P. Lutters, 2 de Noo, 3 Brok, 4 van 'Loon, 5 Jansen, 6 Heutum, 7 Kolk, 8 Veenstra, 9 Caron, 10 Her man, *1,1 Collard, 12 v, d. Dungen. De prijzen werden onder een toepasse lijk woord aan 'de gelukkige winnaars uitgereikt, na eerst dank te hebben ge bracht aan het bestuur van de Hengel- vereniging de Hut voor de medewerking voor het slagen van dit mooie concours. WEDVLUCHT DE ZWALUW. Zondag 19 'September wedvlucht van uit Vilvoorde met late jonge en oude duiven. Inkorven Vrijdagavond van 6.30 tot 8,15 'uur. AFRICHTING. Zondag 19 Sept. africhtingsvlucht van uit Vlissingen. Inkorven Vrijdag 17 Sep tember van 6,30 tot 8,15 uur. Bij, gunstig weer worden de duiven om 9 uur ge lost. Deze africhtingsvlucht geldt tevens als prijsvlucht. VOETBAL. Vlijmense BoysSVG. Zondag spelen de Boys tegen SVG. Laat ons hopen dat de winst Zondag voor Vlijmen is, om dan met goede moed de andere wedstrijden tegemoet te zien. Want een voorspelling is bij de eerste wedstrijd moeilijk te maken. Het derde elftal speelt tegen Haarsteeg 2: ook bij deze wedstrijd zullen we de uitslag maar rustig, afwachten. ZONDAG-ARTSENDIENST Dienst: Dr. Verhaak. AANRIJDING. Onze dorpsgenote mej. van Wezel- Haarbos, werd Dinsdag het slachtoffer van een aanrijding op bet kruispunt bij Hotel Vissers. Toen mej. van Wezel met haar rij wiel de weg overstak, werd zij gegrepen door een luxe wagen, komende van de richting 's-Bosch. Dr. v. d. Wouw die de eerste hulp SERENADE. Dezer 'dagen herdacht het echtpaar L. van der Heijden-van Liempde zijn zil veren 'huwelijksfeest. Nu is het vieren van een zilveren huwelijksfeest een nor maal verschijnsel en is het niet de ge woonte daar melding van te maken. Maar als het een dorpsgenoot betreft die in het verenigingsleven een zeer voorname plaats inneemt en openbaar een huldiging ten deel valt, moet daarvoor zeker een uitzondering worden gemaakt. Zo was het bij het invallen van de duisternis de harmonie St. Cecilia die uittrok om zijn ijverige secretaris een serenade te bren gen. Na' een paar pittige nummers te hebben gespeeld, werd het jubilerende echtpaar namens de harmonie toegespro ken door de heer A. van Beurden. Hij feliciteerde namens het muziekcorps het bruidspaar ën betrok daarin ook de ver dere familieleden. Als blijvend aanden ken werd een prachtig cadeau aangebo den; namens de boerenkapel De Poffers, waarvan hij de plaatsvervangend direc teur is werd eveneens een cadeau ge offreerd. Ook de RKVV Haarsteeg, waarvan hij reeds meer dan 20 jaar se cretaris is, liet zich niet onbetuigd en bood eveneens een fraai cadeau aan.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1