(X L Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courani ARBEIDSPROBLEMEN IN BRABANT EN LIMBURG. twitte Elkel»nd een brillant UIT DE PROVINCIE. (Waarom lijden?! Ëdens Europese reis. KRUIS UIT DE Uw Muziek programma's Elecir. Wasmachine Jan van Dongen Stram en stijf nü Oud en krom straks Bantf-r&corstsr JAN VAN DONGEN HUZAAR DODELIJK VERONGELUKT. ,,De Echo" ook UW blad VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954. Uitgever Waa 1 wij kse Sto omdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI ZUIDEH 77e JAARGANG No. 74 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" NIEUWE OPROEP TOT VORMING VAN VAKARBEIDERS. F De rede, welke Prof. Ir. F. M. Roeterink, algemeen adviseur van hei Phiiipsconcern heeft gehouden over de opleiding' van Vakarbeiders en de waardering van hen, heeft weer eens enige problemen te voor ehijn geroepen, welke voor onze Zuidelijke provincies van hel grootste belang zijn: de werkgele genheid, de industrialisatie en de migra ie. Hei is een geiukkig feit, wan neer boven de rivieren de aan dacht op deze vraagstukken wordt gevestigd. En allen in het Zuiden prijzen zich gelukkig, wanneer met inspanning van al de nationale krachten de verbetering van de si tuatie wordi ter hand genomen. Nog gaarne denken wij terug aan het werkloosheidscongres, dat de Kath. Arbeidersbeweging in De cember van het vorig jaar te Den Bosch heeft gehouden. Met welk een voortvarendheid en weien- schappelijke nauwkeurigheid heb ben toen de beste katholieken uit Nederland de situatie, de gevaar lijke siiuatie, blootgelegd, welke in de gebieden tussen of beneden de grote rivieren bestaat. Om er maar een paar te noemen, behoeven wij slechts terug te grijpen op het ver slag van het Congres, waarbij Prof. Zeegers, de bij uitstek deskundige op dit gebied, aan de hand van en kele kaarten de situa.ie schetste. Bij de kaart der intelligentiesprei ding in Nederland merkte hij op, dat geen beeld is gegeven van de verstandelijke capaciteiten van de inwoners der verschillende streken maar dat slechts in kaar! is ge bracht het verschil tussen de aart geboren capaciteiten en de male waarin de mens van de verschil lende gebieden er van gebruik ge maakt heeft. Uit deze kaart blijkt, dat de zuidelijke provincies hun verstandelijke aanleg geenszins voldoende ontwikkeld hebben en dat hier in het Zuiden veel intel lect „braak ligt". Daarna wees prof. Zeegers op een andere kaart, welke een beeld gaf van de ernst der werkgelegenheids- problematiek in de verschillende delen van het land. Hét ergst blijk, deze toe.tand weer te zijn in liet Zuiden. Practised overal is hier werkloosheid, verborgen of gere gistreerd, soms zelfs beide, en hoog en snel is de natuurlijke bevol kingsaanwas. Ten aanzien van het verheugende bericht dat de nieu we technische hogeschool in het Zuiden zal worden gevestigd merk te de professor op, dat men nooit moet vergeten dat het Zuiden ten aanzien van de volksontwikkeling een grote achterstand heef; in te halen, zodat de aanvoer van SiU- denten een probleem zal blijven, wanneer de vestiging eenmaal een feit is geworden. Het is bekend dat in grote gebieden van Brabant en Limburg reeds belangrijke zaken geschieden. Maar het aat ook vast dat er nog andere grote ge bieden zijn, die nog' niet aan een begin van sanering toe zijn. Nn geef. dezelfde Prof. Zeegers ook a's zijn mening te kennen dat niet alle sanering te vinden is in industrialisatie; hij plei. voor som mige streken voor emigratie, bin nenlandse migratie .ofwel voor an dere structuurveranderingen. Door die slopende Rheumatiek. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in, jaar-uit, al tientallen ja ren lang, bracht Kruschen baat en ver lichting voor tienduizenden Rheumatiek- lijders. Waarom zoudt gij dan achter blijven? Begin morgen met de kleine da gelijkse dosis; en dan steevast iedere morgen weer! Maar hoe het ook mag zijn, in dien de overheid er eenmaal aan meewerkt saneringsgebieden te in dustrialiseren, dan weten we dat de bevolking onherroepelijk voor het vraagstuk van de vakarbeid komt te staan. En ook die groepen van saneringsgebieden, die met zachte hand gedwongen moeten worden naar industriële centra ie verhuizen, zullen met de vakbe kwaamheid te maken krijgen. Daar om was, hetgeen Prof. Roeterink zeide, zo bijzonder belangrijk voor allen, die in hei Zuiden op 't plat teland wonen, misschien niets wil len horen van al die moderne din gen en tochvroeg of laat er mee te maken zullen krijgen. Het is bekend dat jaarlijks 35.000 nieuwe mensen in de Nederlandse maat schappij werk zullen moeten vin den. Wanneer nu een deel daarvan kan emigreren, dan blijft er toch verreweg hei gröotsie deel over dat hier in het land zijn bestaan zal moeten vinden. En slechts degenen die als geschoolden of vakarbei ders de fabriek binnengaan, heb ben kansen zich goed té handhaven en vooruit 'te komen. En daaromtrent nu heerst er nog een veel te geringe activiteit. In dil verband mogen we herinneren aan de uitlatingen van de heer Pe ters ui; Limburg op het werkloós- Heidscongres van de KAB. Hij wees or op dat het voor nieuwe indus trieën vaak moeilijk is arbeids krachten aan te trekken, die iot dusver werkzaam waren ais losse arbeiders; zij moeten beginnen met het loon van een ongeschoolde, doch kunnen dan in DUW en sei zoenarbeid meer verdienen. Gedi plomeerde jonge arbeiders zijn er deel te weinig, tenminste voor wat het gewone ambachtsonderwijs be tref.. En het is nog erger, wanneer men nagaa, lioe weinig' jonge men sen, na het diploma te hebben be haald, hun leerlingentijd gebruiken oin tot volledige vaklui te worden Waarom nog langer hoofd- oï kiespijn. zenuw- of rheumatische pijnen j verduren, terwijl er Witte Kruispoeders zijn, die direct en afdoende helpen Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis heeftZe zijn on schadelijk voor de maag Ook in tablet- en cachet-vorm. if Vraagt Uw Apotheker of Drogist! qpgeleid. Terecht heeft op dat zelfde congres de heer van Kuyk van de Bouwvakarbeiders gewezen op de noodzaak het leerlingstelsel ruimer van overheidswege te sti muleren. Bijna een jaar nadien ho ren we dezelfde klacht nu weer door een man als Prof. Roeterink uiten. Ondanks de in de laatste ja ren plaats, gevonden hebbende ster ke uitbreiding van de opleiding volgens het leerlingstelsel, treden thans tegelijker.ijd met elke afge studeerde ingenieur en MTS-er sechts 2J4 potentiële vakarbeiders in de maatschappij, die een eind- getuigschrift van een leerlingstel sel hebben verworven. Dit is wel heel weinig. landen die eerder zijn geïn dustrialiseerd, ligi deze verhouding veel guns.iger. Het heeft dus alle. zin na te gaan hoe wij door doel matige organisatie kunnen komen tot verhoging van kwantiteit en kwaliteit in de opleiding volgens 't leerlingstelsel. Naast de in gang zijnde organisatorische maatrege len, nodig om de kwantiteit en de kwaliteit van de opleiding volgens het leerlingstelsel Ie bevorderen en naast de door hel Ministerie van O. K. en W. krachtdadig op gang gebrachte heroriën atie van het technisch onderwijs op ambachtsr scholen, uitgebreid technische scholen en middelbaar technische scholen, inclu :ief de opleiding der leerkrachten, behoort nog de aan dacht gevraagd te worden voor 'n ander aspect en wel voor de waar dering voor de maatschappelijke positie van de vakarbeider. Immers om "te bereiken dat ouders hun kin deren een opleiding zullen geven die hen geschikt zal maken opge nomen te worden in het vakbe kwame kader van de 'industriële productie, is het noodzakelijk dat de categorie der gekwalificeerde vakarbeiders de maatschappelijke waardering verkrijgt, welke deze categorie toekomt. Dé eisen van de Zuidelijke provincies blijven on verminderd, speciaal ten aanzien van de saneringsgebieden: indus trialisatie, en wel door een indus trie, aangepast aan het milieu, Scholingsmogelijkheden, ver keer.s- mogelijkheden, industrieterreinen, woon- en ontspanningsmogelijkhe den. Maar het is meer dan nodig, dat ook de ouders a] hun mede werking' aan de verwezenlijking der plannen verlenen en luin kin deren in de goede richting van vakbekwaamheid opleiden. En boven alles is nodig, dat de regering (onderwijs en rijk gebou wendienst) meewerken om he. schreeuwend 'tekort aan onderwijs ruimte teniet te doen of te vermin deren, opdat aan onze nijverheids scholen niet telkens jongelui moe ten worden afgewezen. Waar de nood naar ieder over tuiging zo hoog is gestegen, is het onbegrijpelijk dat men jaren en jaren plannen laat maken, de>„ herziet en nogmaals herziet, om ze dan weer te laten rusten tot la'ere datum, terwijl de jeugd schreeuw! om vakonderwijs, die de industrie zo hard nodig heeft. Dit is een erge eai ergerlijke toestand! De Engelse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft in de afgelopen dagen zijn Westeuropese collega's bezocht als een soort ambassadeur van de Europese verdediging. Hij heeft achtereenvolgens te Brussel geconfereerd met de ministers van de Beneluxlanden, in Bonn met 'bondskanselier Adenauer, in Rome met de Italiaanse regering en in Parijs met premier Mendès-France. Dat van al deze besprekingen de laatste uiteindelijk de beslissende zal zijn geweest, daaraan twijfelt niemand. Al kan een Engelse regering soms wei nig Europees denken, door dat Engeland een lange traditie heeft van afge steld zijn op zijn gemenebest, toch zou men moeilijk een geschikter persoon voor zo'n reis hebben kunnen uitzoeken dan Eden. Dat wil niet zeggen, dat hij in op dracht van 'Westeuropese regeringen zou gehandeld hebben, want het hele idee schijnt van de Engelse regering zelf te zijn uitgegaan. Hieruit blijkt, dat zij zich toch wel degelijk zorgen maakt om de Westeuropese verdediging. Dit kan ook moeilijk anders, want hoezeer Engeland zich soms ook isoleert, het kan toch op den duur niet negeren, dat zijn veilig heid ten nauwste met die van West- Europa samenhangt. Dit besef schijnt de laatste jaren gegroeid te zijn, want met tertijd heeft Engeland zich voor het oog vrijblijvend steeds nauwer met Europa verbonden, vooral met de ver dediging van dit werelddeel. Het is van Engels standpunt gezien niet onbegrijpe lijk, dat het de zes landen van de E.D.G. hun gang liet gaan, zolang het er naar uitzag, dat die werkelijk tot stand zou komen, of het althans niet bleek, dat ze er niet zou komen. Het volstond met 'het geven van zekere garanties, die echter voor Frankrijk uiteindelijk niet voldoen de gebleken zijn. Er is in de loop van de laatste jaren meermalen niet onduide lijk op gezinspeeld, dat er minder weer standen in de Franse 'Nationale Vergade ring tegen de E.D.G. te overwinnen zou den zijn geweest, als Engeland ertoe had kunnen besluiten tot deze verdedi- ginsgorganisatie toe te treden. Maar dit was nu juist de stap die Engeland niet kon zetten. Misschien mag men het zelfs zo scherp stelfen, dat er 'al lang' een veel i hechtere Europese eenheid zou zijn ge weest, als er van Engelse zijde niet al leen mooie woorden over waren gezegd door politici die geen regeringsverant woordelijkheid droegen, maar door de Engelse regering meer constructief werk was verricht. Nu dit alles niet g'ebeurd is, heeft men van over het Kanaal de laatste tijd' vooral in de pers gewetens onderzoeken kunnen horen, die niet al tijd even inals waren voor de regering. Deze zag zich dus wel verplicht iets meer van zich te laten horen dan alleen woorden van deelneming bij het voor tijdige overlijden van de E.D.G. en daar om heeft zij, mede in de overtuiging, dat zonder een hecht verdedigd Europa ook Engeland niet veilig is, zich ertoe gezet op korte termijn een oplossing te zoe ken voor het probleem dat zich heeft op geworpen. 'Op zijn reis schijnt minister Eden nu met voorstellen te Zijn gekomen om het pact van Brussel, dat in 1948 werd ge sloten tussen de 'Benelux, Frankrijk en Engeland, om zich te beveiligen bij een eventuele nieuwe Duitse agressie, nieuw laven in te blazen en daarin ook Duits land en Italië te 'betrekken. Sinds in 1949 het Atlantisch Pact tot stand kwam, had het Pact van Brussel niet zoveel practi- sdhe betekenis meer, omdat het overkapt werd door een veel grotere organisatie. Niettemin is het van kracht gebleven en he: ziet er naar uit, dat het opnieuw dienst zal kunnen gaan doen. Natuurlijk zal er -het een en ander in gewijzigd moe- ttai worden, want men kan moeilijk Duitsland opnemen in een verdedigings- pact dat tégen agressie van dit land zelf gericht is. Dit tekent echter alleen de sinds .1948 wel zeer grondig veranderde situatie en zal verder wel niet zo heel veel moeilijkheden meebrengen. Het is misschien niet een volkomen bevredigend alternatief voor de E.D.G., maar het is zo langzamerhand wel duidelijk gewor den, dat daarvoor op het ogenblik wei nig kans bestaat. Een ander alternatief dat Eden 'bij zich had, schijnt te zijn geweest Duitsland rechtstreeks op te nemen in de Noord- atiantische Verdragsorganisatie, dus als volwaardig partner. Op grond vooral van deze twee alternatieven tzal Frank rijk zijn beslissing moeten nemen. Dit is waarschijnlijk geen prettige gedachte voor Mendès-France en de zijnen, maar veel keuze blijft er nu eenmaal niet over, als men met één slag het fundament wegbreekt waarop een heel gebouw was opgetrokken: men moet dan een nieuw gebouw optrekken, dat misschien nog minder zal 'bevallen dan het eerste, maar dat in ieder geval beter is 'dan in de open lucht te moeten verblijven. In deze situa tie verkeren de Fransen momenteel, maar men moet daarbij bedenken, dat het niet een huis is voor hen alleen, maar dat ze met hun Westeuropese familieleden moe ten samenwonen. Men mag er 'benieuwd naar zijn, wat de reis van Eden in dit opzicht heeft opgeleverd. Binnenkort z'al men de resultaten wél merken en het is te hopen, dat het goede zijn, want de tijd blijft dringen. HET OVERLEG INZAKE DE LONEN. Het hervatte beraad over de loonsverhoging heeft Dinsdagmid dag in de Stich ing van de Arbeid tot een positief resuitaat geleid- De werkgevers- en werknemersafge- vaardigden zijn, aldus het officiële communiqué, gekomen iol een ge meenschappelijke conclusie inzake een voorstel, dat de vertegenwoor digers van de cenlrale organisaties ieder in hun eigen kring zullen verdedigen. Men verwacht, dat reeds Vrijdag aan de regering een beslissing zal kunnen worden me degedeeld. Het overleg, dat de centrale or ganisaties „in hun eigen kring" zullen gaan voeren, wijst er op dat er waler in de wijn is gedaan. Na de categorische afwijzing door de werkgevers van een verplichting tot loonsverhoging en na de een stemmige verwerping door de vak- centralen van de voorgestelde ver gunde vijf percent, is het waar schijnlijk, dat de partijen elkaar ge vonden hebben op een vergunning lot loonsverhoging van 6 percent De huurverhoging komt voorlo pig' nog niet aan de orde. gemene verkiezingen, versloeg de C.D.U. in Sleeswijk-Holstein de so cialistische partij me; een over weldigende 2—1 meerderheid. Het stemmenaantal van de CDU is vergeleken bij hei cijfer 637.570 van 1953 bijna mei de helft terug gelopen. De socialisten behaalden 38.269 stemmen meer dan het vo rige jaar, toen zij er 357.798 kre gen. neemt U natuurlijk zelf op met een van Stationsstr. 65 Waalwijk Gratis demonstratie MINISTER VAN DE KIEFT NAAR WASHINGTON. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, zal zich, di rect na de aanbieding' van de rijk: - begroiing voor het dienstjaar 1955 op 21 September per vliegtuig naar Washington begeven om daar de gezamenlijke vergadering van hei Internationaal Monetair Fonds en de Internationale Bank voor lier- stel en ontwikkeling, als gouver neur voor Nederland van de inter nationale bank ie presideren. Voor het eerst in het bestaan van fonds en bank zal dit jaar Neder land liet voorzitterschap van de „Board of governors" van deze bei de instellingen bekleden. Zo zal minister Van de Kieft, behalve de gemeenschappelijke raad, ook de vergaderingen van de bank pre i- deren. Dr. M. W. Holtrop, presi dent van de Nederlandse Bank, zal als „governor" van het IMF voor Nederland, de vergaderingen van het fonds leiden. EPIDEMIE IN KATWIJK AAN DE RIJN. Een 100-laI inwoners van Kat wijk aan de Rijn lijden op 't ogen blik aan paratyphi;-. Vermoed wordt, dat de ziekte is veroorzaakt door het eten van pa ling tijdens omstreeks 1 September in het dorp gehouden feestelijkhe den bij een bepaalde kraam ge kocht. Vorige week Donderdag deed de ziekte zich voor het eerst voor, maar pas de laatste dagen bleek het epidemisch karakter er van. GROOTSTE PLUIMVEE-TEN TOONSTELLING IN ONS LAND Donderdag 4, Vrijdag 5 en Za terdag 6 November wordt in de Bernhardhal van de Kon. Ned. Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht de grootste pluimveeten- toonstelling gehouden, die in ons land te zien is geweest. Meer dan 4000 dieren: kippen, hanen, konij nen en sierduiven zullen elkaar in schoonheid en bevalligheid de loef afsteken, in de hoop een der mooie prijzen o.a. beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard, de commissaris der Koningin in de prov. Utrecht en de gemeente Utrecht, in de wacht te slepen. De prijs van H. M. de Koningin zal in ieder geval naai de bedrijfsafdeling gaan. Het i- im mers zo, dat op de tentoonstellin gen, dié de Kon. Ned. Vereniging „Ornithophilia" organiseert, de mensen die uit liefhebberij of zoals het heet bij wijze van sport hoen deren fokken, broederlijk met het bedrijfsleven samenwerken. VERLIES VOOR ADENAUER IN SLEESWIJK-HOLSTEIN. Een politieke vloedgolf heeft zich in West-Duitsland dreigend tegen zijn kanselier Konrad Ade nauer en zijn pro-Amerikaanse bui tenlandse politiek gekeerd. De socialisten zijn n.l. als de sterkste partij uit de verkiezingen in de staat Sleeswijk-Holstein te voorschijn gekomen. Bij de strijd om de samenstelling van een nieuwe Landdag behaalde de socialistische partij, wier ver kiezingscampagne gebaseerd was op de Duitse eenheidsgedachte, een ■duidelijke overwinning op Adenau er's christen-democratische partij. De officiële uitslag was: chris ten-democraten 384.870, socialisten 396.067. Het vorige jaar, bij de al- De dienstplichtige huzaar J. Koop man uit Harlingen is in een zieken huis te Utrecht tengevolge van een ongeluk, hem hij een oefening overkomen, overleden. Bij het slui pen langs de grond met het geweer in aanslag, is het wapen van Koop man plotseling afgegaan. Hij schoot zichzelf met een losse patroon in de mond. De huzaar, die in de Prins Bernhardkazerne ;e Amers foort was gelegerd, is onmiddellijk naar Utrecht overgebracht. Daar is hij overleden. De begrafenis zal met militaire eer geschieden. ALGERIJNS BERGDORP VERNIETIGD. Ten Noorden van de door een aardbeving zwaar getroffen Alge rijnse stad Orléansvilie is een berg dorp gevonden, Beni-Rached, dat door deze natuurramp volledig is verwoest. De hele bevo king, 307 zielen in totaal, is omgekomen. IN AMERIKA 29 DODEN. De zwaarste wervelstorm, die Japan ooit ge'troffeli heeft, is over liet meest zuidelijke eiland Kyoes- joe geraasd, een vijfhonderd kilo- meer brede baan van dood en ver derf achterlatend. Door vloedgol ven, die de typhoon vergezelden, werden dijken, bruggen en duizen den woningen verwoest. De ver bindingen zjjn verbroken, zodat 't aantal slach offers nog niet bekend is. Stormen die de iyphoon vooraf gingen, hebben echter reeds een zestiental doden geëist. In Amerika zijn reeds 29 doden door de typhoon geteld. DAKOTA BIJ RÏO VERONGELUKT. j Zondag is bij Rio de Janeiro een Dakota met 22 passagiers en vier leden van de bemanning veronge lukt, door da. het de landingsbaan miste. Het kwam in de baai van i Rio terecht, waar het bleef drij- ven. Alle inzittenden konden wor- den gered, doch een vrouwelijke passagier overleed in de politie- boot op weg naar de wal. 34 DODEN BIJ TREINRAMP IN PORTUGAL. By de ontsporing van de snel trein Alg'arve-Lissabon in Portugal hebben 34 personen hei leven ver loren, terwijl 24 ernstig werden gewond. Alle slachtoffers zijn Por tugezen. De sneltrein ontspoorde in volle vaart, waarschijnlijk tengevolge van een gebroken rails. Twee der de kias wagons, die onmiddellijk achter de locomotief gekoppeld waren, schoven in elkaar en hier vielen de slachtoffers. De twee ma- chinis en en de stoker hieven on gedeerd. 40 DODEN IN JAPAN DOOR WERVELSTORM. Minstens' 40 doden, 57 vermisten en 132 gewonden, duizend ver woeste huizen en 33 gezonken schepen, zo luidt de balans van 'n wervelstorm, die een Japans eiland heeft getroffen. De typhoon, de zwaarste die in de geschiedenis van Japan is geregistreerd, heeft het grootste Japanse eiland Honsjoe en het dichtbevolkte eiland Hokkaido links laten liggen en is alleen over een gedeelte van het eiland Kioes- joe geraasd. In Japan vreesde men 'n enorme ramp, maar de typhoon naam voor de kust een andere weg. CULTUREEL CENTRUM IN 's-HERTOGENBOSCH. De gemeenteraad van -Herto- genbosch heeft 30.000 uitgetrok- j ken voor het opstellen van 'n plan i voor het te stichten culturele cen- trum, bestaande uit een gebouw j voor het provinciaal genootschap i van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant, een tadsgehoorzaal plaats biedend aan ongeveer 1500 i personen en een muziekschool. Aan vijf architecten zal opdracht worden gegeven een schets te ma ken. NATIONALE VERDIEPïNGS- DAG VOOR JEUGDLEIDERS. Zondag 3 October a.s. organi seert de Katholieke Jeugdraad voor Nederland een nationale verdie pingsdag' voor alle katholieke jeugdleiders en -leidsters te 's-Her- iogenbosch. Allereerst is er een z.g. sterbede tocht opgezet naar de kathedraal van St. Jan. Het is een tocht in de geest van de jaarlijkse pelgrims tocht van Parijs naar Chartres. In dezelfde geest van saamhorigheid en verbondenheid, zoals men die op deze bedetocht aantreft, Wil men op 3 October in groepjes een kleine tocht gaan maken naar de St. Jan. Uit alle streken van Neder land zullen de jeugdleiders en -leidsters 's morgens naar 's Bosch komen en de laatste acht kilometer te voet afleggen. Onderweg wordt er gebeden en gezongen en zal men enkele gedachten overwegen, die gekozen zijn uit een inleiding over „Maria in ons leven", die Prof. J. Weterman 's middags zal houden. De H. Mis zal om 12.30 uur aan vangen, tijdens welke dr. H. M. M. Fortmann een korte predicaiie zal j houden. Het programma van de grote middag'bijeenkomst, die om 3 uur in de grote markthallen zal aan- vangen, luidt als volgt: 1. Opening en gemeenschappelijk gezongen Marialied. 2, Inleidend j woord over de betekenis van deze I dag, door de voorzitter van de ka- j tholieke Jeugdraad, Mr. René Höp- I pener. 3. Instrumentale muziek j door ensemble o.l.v. Th, Driessen uit Helmond. 4. Declamatie door enkele leiders en leidsters. 5.14oor onder leiding van Th. Driessen. 6. Inleiding over de betekenis Van Maria in ons leven, door Prof. Drs. J. Wetêrman. 7. Instrumentale mu ziek door ensemble o.l.v. Th. Dries- sen. 8. Declamatie door enkele lei ders en leidsters. 9. Gemeenschap pelijk gezongen Magnificat, lo Slui ting. NIEUW VOLKSLIED VOOR BRABANT Het gewest Noord-Brabant van 't Koninklijk Nederlands Zangers verbond heeft aan de Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant een verzoek gericht om financiële steun voor het uitschrijven van een I Prijsvraag voor 'n Brabants volk ;- lied. De prijsvraag is open voor j dichters en componisten, die res pectievelijk de tekst en de muziek zullen moeten samenstellen. Hei te bekronen stuk zal zowel een- als meerstemmig moeten zijn, en uit gevoerd kunnen worden door har monieën, fanfares en andere mu ziekgezelschappen. Dil werd Zaterdag medegedeeld tijdens de gewestelijke vergadering van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond, die in de Bra bantse textiel tail gehouden werd. Allereerst waren de gebruikelijke agendapunten afgehandeld, waar na de voorzitter het plan voor het uitschrijven van bovengenoemde prijsvraag uiteenzette. Voorts drong deze aan op siich- ting van plaatselijke federatie van zangverenigingen, die elk in hun eigen stad tesamen de propaganda I voor het schone lied kunnen voe ren. Voor een naar Stationsstraat WAALWIJK A. E. G. - RUTON - ERRES. UITREIKING A.N.W.B.-CHAUF- FEURS-INSIGNE'S VOOR 25 EN 12J4 JAAR TROUWE DIENST. I)e afdeling Noordbrabant van de Kon. jNed. Toeristenbond ANWB heeft Zaterdag 11 September j.l. in Restaurant Chalet Royal" te Den" Bosch de jaarlijkse vergadering ge houden. De bijeenkomst werd ge presideerd door de Heer H. A. H. Canler Cremers, vice-voorzitter van het dagelijks bestuur van de ANWB, die de traditiegetrouw, bij deze gelegenheid weer een aantal chauffeursinsignes met bijbehoren de diploma's heeft uitgereikt. De insignes voor 25 jaar trouwe dienst werden o.m. uitgereikt aan de volgende heren; A. de Geus, P. de Crom, P. van Boxtel, J. van der Bóomen, L. Joosen, A. J. W. Louer, P. J. van der Heijden, W. J. M. van der Hout, H. W. Hoek, allen in dienst bij de N.V. Brabantse buurt spoorwegen en Aulodiensten BBA te Breda; J. Branderhorst bij de Coöp. Zuivelfabriek „Op Hoop van Zegen" te Genderen.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 7