C.V. Lederfabriek L. MOMBERS ImÊÊË WiimÊFm MA1WYR Oude Lóoiersglorie in nieuwe vormen. bestaat honderd jaar. 2e Middenstands-Binnenmarkt geopend. BIOSCOOP-PROGRAMMA DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 SEPTEMB ER 1954 EEN FEIT DAT WAARD IS GEVIERD TE WORDEN. isi In 1854 richtte te Waalwijk Lambertus Mombers een leer looierij op. Het is een simpel feitje in de annalen van de schoen- en lederindustrie, maar hoeveel groter wordt de betekenis van dit gebeuren wanneer we nu, in 1954, het 100-jarig bestaan van dit „looierijtje" gaan vieren, en wanneer we dan zien hoe dat bescheiden begin een prachtige grootse voortzet ting heeft gevonden. Blader het „Gedenkboek voor de Schoen- en Lederindus trie" eens door, en lees dan van de toestanden, die om streeks het midden van de vorige eeuw in onze contreien heersten; 'n enkele alinea is voldoende om een idee te krij gen van de geweldige nood waarin onze streken verkeer den, en niet alleen de arbeiders verkeerden in nood, maar ook vaak de „bazen", die voor hun producten geen afzet vonden of slechts tegen treurig lage prijzen. Lees de verdere geschiedenis van onze streek-industrie en ge zult zien, hoe het slechts aan zeer enkele bedrijven ge geven was stand te houden in vaak erg moeilijke tijden. En plaats dan tegen de achtergrond van de zo verkregen denk beelden dit 100-jarig bestaan van de lederfabriek L. Mom bers en het wordt een feit van bijzondere allure. ;V IN EEN MOEILIJKE TIJD. „Smekend en dringend kwamen de arbeiders tot de bazen, die het zelf evenmin breed hadden, met hun dringend en smekend: „Geef ons werk, geef ons enig' vooruit zicht op loon, al is het nog zo wei- ng. Laat ons toch niet doodgaan van de honger!" De bazen konden niet helpen, zelf beschikten zij over zulke geringe middelen en de zolders kraakten reeds onder de last van de steeds aangroeiende massa afgemaakte schoenen. In de nacht werdén de knollen en wortelen uit het veld gestolen. Als door wilde zwijnen omgewoeld lagen de akkers rondom Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Het door en door geknechte, diepvernederde vak, dat zelfs in de zogenaamd goe de tijd niet eens een ruim bestaan, veel minder nog gelegenheid tot sparen bood aan zijn beoefenaren, liet nu vooral zijn economisch ver val van alle kanten aanschouwen". Zo was de toestand rond het midden van de vorige eeuw, zoals W. Donker Pzn. in zijn Gedenk boek die beschreef. Wat bezielde „grootvader" Mom bers eigenlijk toen hij in 1854 naar Waalwijk gekomen, daar een looie rij begon? We we'en het niet, maar deze 25-jarige jongeman moet in detoe- komst hebben gezien; moet de mo gelijkheden hebben gezien die in zijn eerste pogen schuil gingen. Hij -J- Petr. Joh. Mombers zal het ongetwijfeld moeilijk heb ben gehad; de geschiedenis ver meldt het niet met evenzoveel woorden, maar het laat zich raden, wanneer we weten hoe de toestan den toen waren en hoe moeilijk de omstandigheden later soms ook nog zijn geweest. Maar Lambertus Mombers was een zakenman van het goede soort en hij hield vol en het welk succes. Geboren Oisterwijker, werd hij al heel gauw een volbloed Waal- wijker en een vooraanstaand Waal- wijker ook. Wan we weten dat hij id van de gemeen eraad was en wethouder, dat hij lid was van het Armbestuur en honorair lid en de- de-oprichier van een aantal kerke lijke verenigingenè Hij was geen man van veel woorden, niet ie mand die veel aan de weg timmer de en de eer voor zichzelf vroeg; integendeel, hij was een eenvoudig en zeer godsdienstig man, die werk e, hard werkte voor zijn ei gen gezin, maar ook voor die van anderen, voor die van zijn knechts die hij voortdurend werk kon ver schaffen. VAN OOST NAAR WEST. Lambertus Mombers bouwde zijn looierij in de Groteslraat, ongeveer ter hoogte van de fa. Hendriks. Daar vervaardigde hij zijn kuipge- looid zooileder, dat al heel gauw vermaardheid kreeg. Nog geen 20 jaar echter heeft hij daar gewerkt; het bedrijf werd te klein en hij moest uitzien naar ruimere hoge- lijkheden. Dicht bij de haven had voorheen een uitspanning gestaan, met stalling en schuur, die de Gou den Leeuw heette, maar enige tijd geleden door brand was vrwoest; daar bouwde Lambertu- Mombers in de jaren 18711872 zijn nieuwe looierij. Tot voor kort kende heel WTaalwijk dit oude, degelijke ge bouw, dat pas in 1953 heeft moe ten wijken voor de uitbreiding van de huidige fabriek, die steeds op hetzelfde perceel is gebleven. In dit bedrijf heeft opa Mombers zoals de huidige generatie hem noemt, zijn grote loói-triomfen ge vierd. Want zijn leer was van de beste kwaliteit en vond gretig af trek bij de handelaars uit Am'ster- 1*. Lambert Mombers Jr. dame die per trekschuit en met de hoge hoed op naar Waalwijk kwa men, waar ze de kuipg'elooide zoolleerhuiden met het bekende merk LMW (nu nog yoert het be drijf dit stempel!) met hele voor raden tegelijk opkochten. Dat dit leer van zeer goede kwa- lileit was, bewijst wel het feit dat op de eerste grote internationale tentoonstelling te Waalwijk in 1903 aan de lederfabriek L. Mombers het ere-diploma werd toegekend voor haar inzending in groep II klasse L, afd. Leder. Nog siert dit reusachtige diploma de wanden van het ledermagazijn. OMSCHAKELING. Zijn zoon en opvolger was Petrus Johannes Mombers, die op 30-8-'71 te Waalwijk geboren was en daar overleed op 1-11-1941. Op het ein de van de vorige eeuw was die in het bedrijf gekomen, aanvankelijk om zijn vader te assisteren, later om zijn werk geheel over te nemen. Het bedrijf wilde een modern bedrijf zijn en daarom paste het zich steeds snel aan de nieuwe om standigheden aan en ging het op gezette tijden over tot verbeterin gen en moderniseren. In 1910 bij voorbeeld werd een nieuwe grote re stoommachine in gebruik geno men, door welke voorziening de productie belangrijk kon worden uitgebreid, hoewel het looien ook toen nog voornamelijk handwerk was, vergeleken met thans. En naast de andere verbeterin gen en uitbreidingen die ht bedrijf in de loop van de jaren onderging, is van belang te vermelden, hoe omstreeks 1926 het bedrijf geheel overschakelde op de nieuwe looi methode, namelijk de vachelooiïng, waardoor de looiduur met werd bekori. Lambertus Mombers Sr. A. P, G. Mombers Dat dit alles ook z'n moeilijkhe den in de beginjaren met zich bracht, met beslommeringen die men altijd in het industriële leven ontmoet, laat zich begrijpen, maar er werd met taaie volharding door gewerkt en 'steeds verder vloog nu weer de adelaar met in zijn klau wen het schild met de letters LMW (het embleem van het bedrijf) de wereld door, de contacten vooral met het buitenland breidden zich steeds uit, zodat er momenteel in Europa bijna geen land meer is of het jubilerende bedrijf zendt er zijn croupons heen. Het steeds groter wordende be drijf vroeg om een grotere leiding en in de jaren 19341936 deden vier zoons van de heer P. Mombers er hun intrede, nadat zij in binnen- en buitenland een gedegen oplei ding hadden gehad. Het waren L. A. W. P. H. C. J. H. M. en A. D. G. Mombers, die alle vier nog actief werkzaam zijn in het bedrijf. Op 1 Januari 1947 werd de on dernemingsvorm van de firma L. Mombers gewijzigd in een com manditaire vennootschap onder de naam: Commanditaire Vennoot schap L. Mombers te Waa.lwljk. De beherende vennoten zijn: L. Mom bers, P. Mombers en J. Momberss terwijl de commanditaire vennoten zijn: A. Mombers, evenals de eerste drie ook leerfabrikant en B. Mom bers, candidaat-notaris te Vught. NOG STEEDS VERNIEUWING. Ook het jongste verleden heeft nog uitbreidingen van het bedrijf gekend. In 1953 namelijk werd een belangrijk s'.uk bijgebouwd, terwijl andere gedeelten vernieuwd wer den, en naast de productie van zoolleder ook de fabricatie van bovenleder en voeringleder werd ter hand genomen, en met zeer groot succes. We hebben een rondgang ge maakt over de fabrieksterreinen, die een oppervlakle beslaan van pl.m, 10.000 m2 en door de fabrie ken, waarvan de oppervlakte pl.m. 6000 m2 is, met een drie verdie pingengebouw. We hebben het befaamde looi- proces gevolgd, zijn langs de hui denstapels gelopen en langs de la ven, waar de huid haar stille be werking ondergaat. Langs alle mo- npg heel wat belangrijker. Het bedrijf zal binnenkort weer moeten worden uitgebreid, om aan de grote vraag naar split te kunnen voldoen; steeds gaat het verder op dë weg van de geleidelijkheid, van het voorzichtig gevoerde beleid, de weg waarop honderd jaar geleden de eerste stap werd gezet. FEESTDAGEN. Natuurlijk wordt dit feest met de nodige luister gevierd. Op 23 September a.s., de eigen lijke feestdag, is er om 10 uur een plechtige H. Mis in de kerk van St. Jan; daarna van 1112 uur in Ho tel Verwiel huldiging van endoor het personeel. Van 1 uur tot half drie eveneens in Hotel Verwiel een receptie en 's avonds in zaal Thalia is er dan een feestavond met muziek en voordracht voor het personeel en hun dames. De volgende dag, Vrijdag 24 September, gaan directie en per- P, H, C. Mombers gelijke machines, langs slijpmachi nes en walsen, langs ontharings- machines en ontvlezing'smachines, langs de grote ingenieuze meetma chine; we hebben daar de veertig arbeiders aan het werk gezien en een goede indruk gekregen van de economische werkmethoden die in dit grote bedrijf worden gevolgd. We zagen de magazijnen, waar slechts 'n enkel stapeltje croupons lag, want en dit zegt alles aan gaande het succes van dit bedrijf alle aangemaakte partijen vlie gen meteen de deur uit. „Het is niet bij te houden!" zegt ons de heer P. Mombers, een van de directeuren, „vooral sinds de laatste Interleder is het geweldig, we hebben daar heel veel nieuwe buitenlandse con tacten gelegd." En het LMW zooi en spliileder, zowel plantaardig als chroomgelooid, vindt gretig zijn weg over Nederland en Europa. We zijn ook in het laboratorium, het hart van het bedrijf, zoals de hele fabriek keurig en economisch ingericht, geweest, we hebben daar een idee gekregen van de moderne hulpmiddelen die de looier van vandaag ten dienste staan. En toen werd onze waardering voor de prestatie van grootvader Mombers nog groter en voor heel dat gilde van oude looiers, die een eeuw ge leden toch ook hebben gewerkt en een product hebben gemaakt, dat de industrie in onze streken grote bekendheid heeft gegeven, die on ze streek groot hebben gemaakt, zonder al die hulpmiddelen, zon der die technische outillage, waar over de moderne looierij van thans beschikt. 75 k 100.000 voet overleer per maand produceert het bedrijf en 25 5 30.000 kg. split, terwijl 150 tot 200 huiden per week worden ver werkt. Belangrijke getallen, maar het allereerste leer dat 't bedrijfje van grootvader verliet, was toch soneel naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, waar een diner zal worden aangeboden en de Snip- en Snap-Revue zal worden bezicht. De volgende dag, Zaterdag, zal het bedrijf ook nog gesloten zijn. J. H. Mombers De officiële opening. Terwijl er op de markt, die reeds van af 3 uur 's middags voor het publiek was opengesteld, al een gezellige drukte heerste en juist de 750ste bezoeker werd geannonceerd, verzamelden diverse ge nodigden en de leden van het actie-co mité zich in het aangrensende amuse- ments-gedeelte voor de officiële opening. De genodigden, waaronder we o.m. het voltallige gemeentebestuur, het dagelijks bestuur van Waalwijks Belang, de di recteuren van Gemeentewerken en Ge meente Licht- en Waterbedrijven en be stuursleden van de middenstandsvereni ging opmerkten, werden verwelkomd door de voorzitter van de plaatselijke midden standsvereniging de heer Meys. Deze bracht allereerst de buitenge woon geslaagde eerste Middenstands- markt in herinnering, die 2 jaar geleden gehouden werd. Alle deelnemers waren toen zeer enthousiast over de resultaten. Mogelijk is de herinnering aan dat suc ces enigszins vervaagd omdat er te lan ge tijd overheen is gegaan, waardoor de deelname ditmaal niet zo groot is. Maar het gaat z.i. meer om de kwaliteit dan óm de kwantiteit der deelnemers. Spr. bracht hulde aan het actie-comité dat, onder de energieke leiding van de heer de Visser, alle moeilijkheden ten spijt heeft weten door te zetten en aan de deelnemers. Zij demonstreren hier op deze markt dat er energie en actie zit in de Waalwijkse Middenstand. Zij wil len de ingezetenen van Waalwijk en de bezoekers van buiten tonen, dat men hier even goed en even goedkoop te recht kan dan waar ook; zij maken Waalwijk mede tot een centrum van de- Ze streek. i Na nog een bijzonder woord Van dank te hebben gericht aan het adres van Ge meentewerken en Gem. Licht- en Wa terbedrijven voor hun medewerking, gaf hij het woord aan Burgemeester Teijssen, 4ie zich bereid verklaard had dë officiële opening te verrichten. Van oudsher, aldus de burgemeester, heeft Waalwijk een betekenende en bloeiende middenstand bezeten die een bijzonder accent verleende aan de Waal wijkse gemeenschap en die Waalwijk mede maakte tot een centrumplaats van deze streek. Het is goed en nodig dat deze op be paalde tijdstippen demonstreert, welke plaats de middenstandszaken van Waal wijk thans in 'het Waalwijkse leven in nemen en tot uiting brengen welke waar de zij hebben voor onze plaats als cen trum van de Langstraat. Door deze tweede markt bewijzen de deelnemende middenstanders dat zij hun tijd verstaan. Zij weten dat men niet op de oude paden mag blijven voortgaan, doch nieuwe wegen moet inslaan. Moge het succes van deze markt een spoorslag zijn om voort te gaan op de weg naar modernere methoden op ver- koopgebied, ook voor hen die nu afzij dig zijn gebleven. 'Spr. hoopt dat de verwachtingen die de deelnemers aan deze markt zich ge steld hebben, verre overtroffen mogen worden. Met een woord van dank en goede wensen aan het adres van de ini tiatiefnemers, die met deze betekenende manifestatie weer klank en kleur geven aan Waalwijks naam, verklaart spreker deze tweede middenstandsbinnenmarkt voor geopend. De voorzitter van Waalwijks Belang, de heer J. Timmermans, spreekt hierna zijn dank uit voor de uitnodiging tot de ze officiële opening. Het spreekt vanzelf dat naast 't Gemeentebestuur ook Waal wijks Belang de prestaties van de mid denstand met bijzondere aandacht volgt en een manifestatie als deze markt ten zeerste toejuicht. Spr. verklaart dat de eerste indruk die hij van deze markt ge kregen heeft, uitstekend was en dat hier inderdaad meer op de kwaliteit dan op de kwantiteit mag worden gelet. Hij hoopt dat ook deze markt tweer 'n groot succes moge zijn; dat zij niet alleen de ingezetenen, maar ook vele bezoekers van buiten moge trekken en een voldoe ning moge Zijn voor hen die zich zoveel moeite en kosten etrogostten om deze markt tot stand te brengen. In zijn dankwoord tot de burgemeester en de voorzitter van Waalwijks Belang voor hun goede wensen en waarderende woorden, wijst de heer Meijs er nog op dat de middenstand bij elke actie de volle medewerking van Waalwijks Belang on dervindt. Men ziet daar elk midden- standsbelang als een Waalwijks belang, terwijl ook alles wat Waalwijks Belang doet, dé middenstand ten goede komt. Dit mogen de middenstanders, die nog geen lid van W. B. zijn, wel bedenken. Hij spreekt de wens uit dat deze markt voor honderd procent een succes moge worden en dat voor de toekomst 'n per manente jaarlijkse middenstandsmarkt hieruit zou kunnen Voortvloeien. Hiermede was de officiële opening ten einde en opende de Boerenkapel haar lustig programma met 'n opgewekte mars. Het optreden van deze Boerenkapel, die zich in korte tij dreeds populair wist te maken, zal zeker een grote attractie vormen voor deze markt en het verblijf in het gezellig ingerichte café met wijn bar of 's avonds na sluiting van de markt op de dansvloer tot een prettige ontspanning maken. I Het was er reeds zeer druk dé eerste avond, we hoorden al spoedig de 1000e bezoeker afroepen en ook werden er al aardig zaken gedaan. Elders in dit num mer vindt men een nadere beschouwing. 75-JARIG BESTAAN EN INGEBRUIKNEMING NIEUW GE BOUW KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordelijk Noordbrabant te Waalwijk zal op Maandag 27 September a.s. haar nieuwe kantoorpand aan de Wilhelminastraat te Waalwijk officieel in gebruik nemen en dan tevens het 75- jarig bestaan van de Waalwijkse Kamer van Koophandel herdenken. Deze ingebruikneming en herdenking zullen plaats vinden in een plechtige vergadering der Kamer des nam. ten 3 uur in het nieuwe gebouw, waarbij te vens het geschenk der ingeschrevenen zal worden aangeboden. Van half vijf tot half zes zal het be stuur recipiëren en te zeven uur zal er voor genodigden een diner zijn in hotel „de Twee Kolommen". OPENING NIEUW CURSUSJAAR MATER AMABILISSCHOOL. FLINKE TOENAME VAN HET AANTAL CURSISTEN. INSTELLING VAN EEN JONGERENCURSUS. De Mater Amabilisschool mag zich in een grote belangstelling verheugen, wat blijkt uit de navolgende cijfers aan het begin van het nieuwe cursusjaar: Het aantal cursisten bedraagt nu 1130, waarbij nog komt een 30-tal cursisten voor de jongerencursus. Een stijging van 5 tot 8 clubs sinds vorig jaar. De opening van het nieuwe cursusjaar vond Dinsdagavond plaats in zaal Tha lia. De officiële opening geschiedde 'door dé Burgemeester. Deze kon echter pas later op de avond geschieden, omdat de burgemeester eerst de middenstandsmarkt moest openen. Behalve de buremgeester waren o.m. aanwezig 't bestuur van de Mater Ama bilisschool, Pater Adam, geestelijk leider, mej. Hoffmans, leidster, Mej. v. d. Slob be directrice van de Huishoudschool en verder docenten en bijna alle cursisten van de school. Het gedeelte van de avond voor de officiële opening werd gevuld door een zestal zangnummertjes, gezongen door 'n koortje bestaande uit cursisten o. 1. v. Mejuffr. Alda van Boort. Als soliste bij deze goed verzorgdg zangnummers trad op Mej. v. d. Hoven, die zich als een goede sopraan ontpopte. Ook was er een demonstratieles van rhytmische gymnastiek, zoals deze op de school wordt gegeven. Tot besluit van het eerste gedeelte van deze avond was er nog een opvoering van een rhytmische dans of juister gezegd een ballet, zij het zonder fantastische verlichting of cos- tuums, wat echter aan de prestaties van dit groepje, ook eigen cursisten, niets afdeed. Hierna volgde de officiële opening door burgemeester Teijssen. Volgens spr. was het hem elk jaar een wederkerend genoegen de nieuwe cursus van de Mater Amabilisschool officieel te openen. Over het doel en streven van deze school behoefde spr. wel niet veel meer te zeggen .omdat dit wel alemegen bekend moet worden geacht. Toch wilde hij er nog even bij stilstaan. De Mater Amabilisschool is een levensschool voor het meisje, om het te bekwamen tot een goede huisvrouw, Het meisje zowel gees telijk als lichamelijk te vormen. Hij sprak de hoop uit dat de meisjes, vooral de eerstejaars, zouden mogen medewrken, opdat de cursus de rijkst mogelijke vruch ten zou afwerpen. 'Ook waren er dit jaar nieuwe paden betreden en wel door ook aandacht te gaan besteden aan de jonge ren. Voor het eerst zal deze jongeren cursus gaan starten. Hij was blij ,dat de ze nieuwe cursus een zo bekwame leid ster heeft getroffen in de persoon van Mej. Stassen. De burgemeester hoopte dat de cursisten de lering mogen waar deren en dat de meisjes zouden tonen waardige cursisten van de Mater Ama bilisschool te zijn. Hierna verklaarde hij het nieuwe cursusjaar officiéél voor ge opend. i i f Nu nam Pater Adam nog het woord. Over het doel van de school behoefde hij na de woorden van de burgemeester niet meer uit te weiden. Wat hem echter verbaasd had bij het betreden van dé zaal, was het groot aantal aanwezige meisjes. Het aantal cursisten was wel zeer sterk toegenomen. De school blijkt we1 zeer bloeiend te zijn. Één schaduw zijde was er echter, tenminste als men 't zo zou mogen noemen, en wel dat hij nu ren voortaan de gehele Dinsdagavond nodig i hebben om les te geven. En dat nu toch al zo druk bezet was. Hij zou echter trachten zo weinig mogelijk avon- :n te verzuimen. Volgens spr. had hij vroeger toch veel gemist, b.v. de rhytmische gymnastiek. Als hij dat vroeger had gehad, zou hij zich nu nog veel fitter en jonger hebben gevoeld. Hij zou echter nu ook proberer helpen om de meisjes te doen worden at er van hun verwacht wordt. Er is in deze tijd veel hartelijkheid en liefde nodig. Is het omdat de vrouw niet hartelijk genoeg is? Hij hoopte dat de cursus zou meehelpen om het meisje de ze hartelijkheid bij te brengen. Het gees telijke en stoffelijke moeten ontwikkeld worden om zo het meisje -tot ideale huis vrouw te vormen. Pater Adam was blij om| de vorming van de jongerengroep. Dit was in Den Bosch ook al geprobeerd, maar het was op niets uitgelopen. Moge het zo zijn dat ook Sn deze geldtWaalwijk docet, W aalwijk leert. Hij dankte burgemeester Teijssen, juffrouw v. Slobbe, de leidster mej, Hoffmans en docenten voor al hun moeite en opofferingen, die ze zich ge troosten voor de Mater Amabilisschool. Tot slot wenste hij allen het beste succes tce. Na dit officiële gedeelte volgde het poppenspel, verzorgd door Cia v. Boort. Na een algemene inleiding, waarin mej. v. Boort o.m. vertelde hoe zij tot het poppenspel is gekomen, volgde de op voering van „Het Vrouwke van Staver en „Peerke". Tot besluit dankte burgemeester Teijs sen mej. van Boort nog voor het -mooie poppenspel JUBILEUM. Vorige week herdacht Mej. A. Figee, werkzaam als faeturiste bij N.V. André van Hilst alhier, haar 123^-jarig dienst- jubileum. Deze dag is voor haar niet on gemerkt voorbijgegaan: des morgens werd zij gehuldigd door de Directie, waarvan zij n cadeau onder couvert in ontvangst mocht nemen. Ook van de zijde van het kantoor- en magazijnpersoneel mocht zij enkele fraaie cadéaux ontvangen. Des avonds was het kantoorpersoneel ten huize van de jubilaresse uitgenodigd en werd deze dag voor haar feestelijk be sloten. T.B.C.-COLLECTE. Zaterdag 18 September a.s. zal in deze gemeente een gecombineerde collecte worden gehouden ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkan ders Lasten", uitgaande van het Chr. Nat. Vakverbond, en de Inter kerkelijke Protestantse Stichting „Zuid-Nederlands Sanatorium". Deze collecte wordt georgani seerd door de plaatselijke t.b.c.- commissie van deze instellingen. Geeft daarom met milde hand, om de nood te lenigen van hen, die door deze ziekte getroffen zijn. MUSIS SACRUM. In dit -theater draait van Vrijdag tot Zondag de film ,J4et Huis der Verloren Vrouwen", waaronder men te verstaan heeft een huis voor ongehuwde moeders dat door een harde vrouw op een aller minst fraaie manier wordt geëxploiteerd. De toeschouwer wordt in dit huis bin nengeleid en maakt de drama's mee, die 't leven van de vrouwen hier kenmerken. Bovendien leert hij de achtergrond kennen van hun ongelukkige toestand, waarte genover staat, dat er ook onverwachte staaltjes van naastenliefde en hulpvaar digheid worden getoond. De ene vrouw komt beter terecht dan de andere, maar wanneer de praktijken van de pension houdster worden ontdekt, maakt de po litie een einde aan haar rijk, terwijl ten slotte blijkt, dat mensen ook dit huis ge lukkig kunnen verlaten, althans hun ge luk kunnen vinden in een goede liefde en door anderen te helpen. Deze realistische film, waarin goede typeringen voorkomen, kan gezien wor den door volwassenen, zegt de keuring. Van een heel ander genre is de film „De Prins-Piraat" die rond het jaar 1000 speelt. Men maakt mee, hoe een vreed zame staat, Amalfi, ten offer valt aan een dictator en daar jarenlang onder lijdt. De zoon van de vermoorde vorst is ver bannen, maar wordt in het buitenland opgeleid om zijn land te bevrijden. Als hij de leeftijd heeft 'bereikt, trekt hij ten strijde, maar valt ook ten slachtoffer aan een geliefde. Deze verraadt hem echter, wanneer hij verliefd wordt op 'n schone prinses. Uiteindelijk weet echter de jon ge vorst de overwinning te behalen op de dictator, terwijl zijn vroegere geliefde voor zij sterft, terugkeert van de dwa lingen haars weegs en zich zelfs nog moedig gedraagt. Voor liefhebbers van avonturenfilms een zeer genietelijke rolprent. LUXOR THEATER. „Wij zondaren" heet de Italiaanse film, die hier van Vrijdag- tot Zondag wordt vertoond. Het vertelt de geschie denis van een ex-krijgsgevangene en een verpleegster, die elkaar vinden, maar door tegenslagen en ongelukken uit el kaar worden gedreven. Daarbij komt dat een onguur individu zich tussen hen drijft, zodat hun aa nverdriet niets wordt bespaard. Toch blijven ze van elkaar houden, al yerhinderen de omstandighe den hen dit te laten blijken. Wel komt tenslotte de waarheid aan het licht, maar dit brengt de krijgsgevangene er haast toe zelfmoord te plegen, omdat hij ge looft zijn geliefde voor altijd te, hebbën verloren. Het geloof moet tenslotte de oplossing brengen. Deze gevoelige film is toegankelijk voor alle leeftijden. Een tragisch gegeven is verwerkt in de film „Schaduwen boven Venetië". Een hooggeplaatst ambtenaar wordt dood in een kanaal gevonden en uit dit gegeven ontwikkelt zich de geschiedenis, waaruit blijkt dat zowel hij zelf als zijn vrouw een verhouding had. -De vrouw, die meen de schuldig te zijn aan de dood van 'haar man en daarom haar verhouding had verbroken, herstelt deze. Maar de politie heeft niet stilgezeten en het spoor leidt naar haar minnaar, die haar bekent dat haar man bij een worsteling in 'het water is gevallen en verdronken. Daar dit even wel niet te bewijzen zal zijn, vlucht hij, maar ontkomt niet. Deze film is toegankelijk voor vol wassenen en draait Maandag en Woens dag.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 8