Waalwijkse en La Gemeenteraad Waalwijk. LANDBOUW Rijke verscheidenheid van modellen. Uit Binnen- en Buitenland Agenda en Prae-odviezcn NAJAARSSHOW FIRMA CUNEN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN X) 77e JAARGANG No. 77 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" De leden van de raad der gemeente Waalwijk worden opgeroepen tot bijwoning ener openbare vergade ring op Donderdag 30 September 1954, te 19.30 uur, ten gemeente huize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der vergadering, gehouden 26 Augus tus 1954. 2. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten 1. Mededeling onthouding goed keuring aan de raadsbesluiten van' 25 Februari 1954 tot verkoop bouwterrein aan P. A. Aerts, A. A. Trimbach, M. J. Pelders, F. v. d. Gouw en L. H. van Seist en van 1 April 1954 tot verkoop van bouwterrein aan E. van Duin. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 1 October 1953 tot aankoop van grond ten Noorden van de Win terdijk, van de N.V. „Noord-Bra- band". 3. Goedgekeurde raadsbesluiten van 29 October 1953 tot aankoop grond ten Noorden van de Win terdijk, van de erven M. A. C. Canters, de erven A. M. P. Jans- sens de Varebeke en de weduwe A. A. J. M. van Heijst en tot aan koop grond aan de Eerste Zeine van het R.K. Burgerlijk Gasthuis. 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 29 April 1954 tot eigendoms overname van gedeelten van de Eerste Zeine en de Tweede Zeine van het Waterschap „De Binnen- polder van Waalwijk" en tot aan koop grond ten Noorden van de Winterdijk van M. C. van Nooy. 5. Goegekeurd raadsbesluit van 1 Juni 1954 tot aankoop grond in de Buitenpolder van Waalwijk, van F. J. L. Mombers. 6. Goedgekeurd raadsbesluit van 2 Juli 1954 tot verkoop van een voormalig brandspuithuisje, aan M. W. E. J. van.Hooff. 7. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Augustus 1954 tot wijziging van de Gemeentelijke Bouwcre- dietregeling 1953. 8. Machtiging tot het doen van kapitaalsuitgaven op een tweetal posten der begroting 1954. b. van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Advie zen der Vereniging van Neder landse Gemeenten te Den Haag. c. Van het Dagelijks Bestuur der Tentoonstelling „S.L.E.M." Overzicht financieel resultaat van de tentoonstelling. d. Van N. B. Talsma, alhier. Ontslagname als lid van de raad. e. Besluit van de Voorzitter van het Centraal Stembureau inzake benoeming van een lid van de gemeenteraad. 3. Voorstel tot wijziging verorde ning op de heffing van een straatbelasting. 4. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van een baatbelasting. 5. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van een hondenbelasting. Voorstel tot vaststelling van een ontwerp-uitbreidingsplan voor de St. Aptoniusparochie. 7. Voorstel tot toekenning van overheidssteun voor woningver betering. 8. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de percelen West einde 46 en Tweede Zeine 15. 9. Voorstel tot intrekking raads besluit bouw 16 woningwetwo ningen aan de Thorbeckelaan en vaststelling besluit bouw 16 pre miewoningen aldaar. Onderwerp Bouw 16 woningen aan de Thor beckelaan. Van de Provinciale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuis vesting te 's-Hertogenbosch werd de mededeling ontvangen, dat de in 't uitbreidingsplan ten Oosten van de Putstraat ontworpen 16 woningen qua grootte en indeling niet met rijkssteun ingevolge de Woningwet gebouwd kunnen worden. Teneinde niettemin tot de bouw van deze wo ningen over te kunnen gaan, heb ben B. en W. een exploitatiebere kening voor hetzelfde type wonin gen opgesteld, gebaseerd, op het „Premie- en Bijdragenbesluit Wo ningbouw". Daarbij is evenwel ge bleken, dat deze woningen in verge lijking met de 32 premiewoningen, in aanbouw aan de van Assendelft- straat te Biesoijen, relatief een te ho ge huur op zouden leveren. Gezien de grootte, het comfort en het huur- peil van deze laatste woningen komt het B. en W. daarom wenselijker voor om het ontworpen plan voor deze 16 woningwetwoningen aan de Thorbeckelaan geheel te herzien door ook aldaar hetzelfde type pre miewoningen als aan de van Assen- delftstraat te Besoijen te creëren. De aannemer van de bouw van deze 32 woningen, aan wie tevens de bouw van de 16 woningwetwo ningen was gegund, heeft zich be reid verklaard het gewijzigde plan aan de Thorbeckelaan te doen uit- 10. Voorstel tot het verlenen van gemeentelijke garantie voor bouwhypotheek. 11 Voorstel tot benoeming leden van de Woonruimtecommissie. 12. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het gezond heidscentrum Wit-Gele Kruis. Onderwerp Subsidie medisch centrum. Bij besluit van 11 Februari 1954 is door de raad aan de Stichting Medisch Centrum i.o. tot wederop zegging in de jaarlijkse exploitatie kosten van het gebouw van het Me disch Centrum een subsdidie toege kend van maximaal 5000.per jaar, zulks onder de voorwaarden, vervat in het algemeen subsidie- voorwaardenbesluit en verder on der enkele bijzondere bepalingen (zie bijlage 33a der gemeentebegro ting 1954, opgenomen achter in de Memorie van Toelichting). Thans hebben wij evenwel onder dagtekening van 29 Augustus 1954 van het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Waalwijk 'n schrijven ont vangen, waarin ten vervolge op zijn schrijven van 16 Januari 1954, ge daan namens de Stichting „Het Me disch Centrum" wordt medegedeeld dat een nader beraad tussen de di verse geïnteresseerden, die mede huisvesting in het te stichten ge zondheidscentrum zullen verkrij gen, tot de gevolgtrekking heeft ge leid, dat het om meerderfe redenen gewenst is, dat de stichting en de exploitatie van bedoeld centrum door het Wit-Gele Kruis zal worden verzorgd. Onder meer biedt dit het voordeel, dat vermoedelijk in de stichtingskosten een bijdrage a fonds perdu van het preventiefonds zal worden ontvangen van ongeveer 10.000.Het bestuur verzoekt daarom het aan de Stichting „Me disch Centrum" i.o. verleende sub sidie van maximaal 5000.in de exploitatiekosten van het gebouw toe te kennen aan het Wit-Gele Kruis. Gezien het vorenstaande, stellen B. en W. de raad voor, onder in- trekking van het besluit van 11 Fe bruari 1954, onder de voorwaarden, welke toen zijn gesteld, tot weder opzegging een subsidie van maxi maal 5000.per jaar toe te ken nen aan de vereniging .„Het Wit- Gele Kruis" in de jaarlijkse exploi tatiekosten van het gebouw van het gezondheidscentrum. 13. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan Juffrouw W. P. Kluijtmans per 1 Januari '55 als onderwijzeres aan de open bare lagere school. Onderwerp Ontslagaanvrage Juffrouw W. P. Kluijtmans. Bij beschikking van de pensioen raad van 24 Juli 1954, P. Eixp. nr. 44058, is verklaard, dat Juffrouw W. P. Kluitmans te Tilburg uit hoofde van ziekten of gebreken on geschikt is voor de verdere waarne ming van haar betrekking van on derwijzeres aan de openbare lagere school alhier. Op grond van deze beschikking is door Juffrouw Kluijtmans eervol ontslag aangevraagd uit de genoem de betrekking met ingang van 1 Ja nuari 1955. Aangezien van de minister van onderwens, kunsten en wetenschap pen de mededeling werd ontvangen dat het salaris van Juffrouw Kluijt mans tot 1 Januari 1955 ten volle voor rijks vergoeding in aanmerking kan worden gebracht, stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen. j ,..w 14. Voorstel tot voorziening in be staande vacature bij de Commis sie tot wering van schoolver zuim. Onderwerp Vacature commissie tot wering van schoolverzuim. Door de heer A. van de Waal is eervol ontslag gevraagd als lid van Het prachtige portret van H.M. Koningin Juliana dat onze kunstschilder Theo van Delft heeft vervaardigd in opdracht van de gemeente Helmond, dat bestemd is voor de raadzaal in bet Kasteel-raadhuis dier stad en dat Zaterdag 1.1. in een speciale zitting officieel werd onthuld ter gelegenheid der herdenking van de be vrijding der stad, juist 10 jaar geleden. Wij hopen op deze officiële plechtigheid uitvoerig terug te 'komen. de commissie tot wering van school verzuim in verband met vertrek uit de gemeente. De heer v. d. Waal heeft zitting in de commissie als „bijzonder onderwijzer". B. en W. hebben de commissie advies gevraagd omtrent de benoe ming van een opvolger. Mede op grond van haar advies doen B. en W. een aanbeveling van twee benoembaren: Nr. 1: H. van der Veen, benoemd tot hoofd der Christelijke schood al hier aan de Grotestraat nr. 45; Nr. 2: C. W. Wachtels van den Berg, onderwijzer aan de genoemde school. 15. Voorstel tot het verlenen van medewerking an de St. Jozef school ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 voor de aanschaffing van boeken en meubilair. Onderwerp Medewerking ex art. 72 L.O.-wet 1930. Het Bestuur der St. Jozefschool, Grotestraat 58a, alhier, wendt zich bij schrijven van 1954 tot de Raad met het verzoek om medewerking ingevolge artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 voor het aanschaf fen van meubilair en leermiddelen, zulks in verband met toeneming van het aantal leerlingen. B. en W. stellen de Raad voor de gevraagde medewerking te verle nen. 16. Voorstel tot het geven van stratnamen. 17. Voorstel tot aankoop van 12 wo ningen aan de Putstraat. 18. Voorstel tot aankoop van gron den in de Buitenpolder. 19. Voorstel tot aankoop van grond' aan de 2e Zeine. 20. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Thorbeckelaan. 21. Voorstel tot 't beschikbaar stel len van een crediet t. b. v. de verbouwing van de woningen Raadhuisplein 4 en 5 tot politie bureau. 22. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Dr. Mollerlaan. vrouw heeft geschoten en daarna zichzelf van het leven heeft be roofd. De kinderen van mevrouw T. waren niet huis. Buren vertelden dat zij omstreek; 4 uur in de och tend wel lawaai en kreten hadden gehoord, maar daar geen aandacli, aan hadden geschonken. De wan orde waarin de politie het huis aantrof, schijnt er op te wijzen, dat de schoten door een wors eling zijn voorafgegaan. Nadere gegeven omtreni het nachtelijke drama ont breken, omda de gewonde vrouw nog steeds bewusteloos is. DODENLIJST IN BITBURG GESTEGEN TOT 31. Het aantal doden tengevolge van de explosie op de NATü-ba is Bit burg is gestegen tot 31. Men vreest dat zich in de reusachtige, door de on ploffing, géslagen kra.er, nog de lijken van drie Vermisten bevin den. Van de doden zijn achttien Duitsers en acht Fransen geïdenti ficeerd. De materiële schade wordt geschat op ongeveer 700 millioen gulden. Franse en Duit e detec i- ves s e'len een onderzoek in naai de mogelijkheid van sabo age. saf ONTHULLING LELY-MONUMENT. H.M. Koningin Juliana, die met een I klein gevolg per helicopter te Den Oever was gearriveerd, heeft daar onder de ogen van duizenden belangstellenden, op de Afsluitdijk, het monument onthuld ter ere van Ir C. Lely ,die honderd jaar ge leden werd geboren en zo'n groot aan deel had in de landaanwinning en de in- polderingen in Nederland. Tevoren had den twee achterkleinkinderen van Ir Lely bloemen aangeboden aan H. M. en aan Mevr. Drees, die zich evenals de Neder landse premier onder de officiële geno digden bevond. EXPLOSIE OP NATO-BASIS EISTE DERTIG DODEN. Minstens dertig personen werden ge dood en ruim vijftig gewond, toen Don derdagmiddag een benzinetank ontplofte op de bevoorradingsbasis van de NATO- luchtmacht in Nimstal, vlak bij de Lu xemburgse grens in Duitsland. De basis werd Donderdagmiddag plechtig aan de NATO overgedragen en veertig perso nen stonden op de tank, die met vijftig duizend liter benzine was gevuld. Plot seling begon uit de tank benzine te stro men en onmiddellijk daarop schoot een steekvlam driehonderd meter de lucht in. Van ver in de omtrek trokken Ameri kaanse, Franse en Duitse brandweerploe gen naar Nimstal om het vuur te 'bestrij den. Het blussingswerk werd geleid van uit Amerikaanse helicopters, die rond vlogen boven het terrein van de ramp. De ramp gebeurde omstreeks vier uur in de namiddag. Uren lang werd gevreesd voor een nog grotere catastrofe, daar de vlammen dreigden over te slaan naar een andere tank, die 900 duizend liter ben zine bevatte. Duitse politiemannen werden in aller ijl gemobiliseerd om de bewoners van de omliggende huizen en boerderijen te eva cueren. De inwoners van 't dorp Wolfs- feld pakten snel hun koffers om bij het eerste teken hun woningen te verlaten. Technici slaagden er echter in de tweede tank te laten leegstromen in een riviertje. LEGERAUTO BOTST OP VRACHTWAGEN. Donderdagmiddag om één uur is een militaire auto met vermoedelijk vijftien manschappen der koninklijke marechaus see van de zesde divisie te Den 'Haag onder de gemeente Bodegraven tegen een stilstaande vrachtauto gereden op de rijksweg naar Utrecht. De gehuwde wachtmeester A. J. Leenarts uit 's-Gra- venhage, die naast de bestuurder zat, kwam bij de botsing om het leven. Negen andere inzittenden werden gewond, de marechaussee M. v. d. Sar uit 's-Grave- sande ernstig. De gewonden zijn overgebracht naar het militaire hospitaal „Oog in Al" te Utrecht. Een der mannen kon na medi sche behandeling reeds naar zijn onder deel terugkeren. De toestand der ande ren is niet zorgwekkend. 23. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Burg. Verwiel- straat. 24. Voorstel tot wijziging van de overeenkomst met de M. Eeven- bach N.V. inzake verhuring van een industriehal. 25. Voorstel tot verhoging van het verzekerd bedrag inzake ge meentelijke deelneming in Frau derisicoOnderlinge van Ge meenten. 26. Wijziging begroting 1954, o.m. naar aanleiding der nota van aanmerkingen van Gedeputeer den Staten op die begroting. P. Kluijtmans per 1 Januari '54 DE OOGST GEBORGEN, WAT NU Het oogstjaar 1954 behoort weer 'spoedig tot het verleden. Menige landbouwer is reeds bezig met het zaaiklaar maken van de grond voor de inzaai van wintergewas sen en de veehouder zal reeds bij ongunstige weersgesteldheid zijn productieve melkkoeien gaan op stallen. De grond moet opnieuw en in vele gevallen nog beter in conditie worden gebracht. Hebt u reeds een stalmestg'if't toegediend en waar nodig, een kalkbemesting gegeven? Zo niet, dan kunt u dit alsnog doen, maar dan ook onmiddellijk. De meest gunstige periode (Augus tus-September) is reeds voorbij. Tevens is de tijd om Thomasmeel te strooien weer aangebroken. Wist "u dat deze fosfaatmeststof naast 17% fosforzuur nog 45-50% kalk, 2-5% magnesium en verder man gaan, cobalt en andere waardevol le nevenbestanddelen bevat, terwijl deze meststof alleen op fosfaatge halte wordt verkocht Tenslotte zal het verstandig zijn op klei- en veenkoloniale gronden spoedig kalizout te strooien, spe ciaal op die gronden welke voor aardappelbouw bestemd zijn. De modeshows van de firma Cunen hebben zich altijd in een grote belangstelling mogen verheugen, zo overweldi gend, dat de firma na de vorige keer moest besluiten slechts een beperkt aantal toegangskaarten uit te geven, zodat er voor de mannequins voldoende ruimte was om te lopen en ongeveer iedereen een zitplaats had. Waarmee gezegd wil zijn dat de belangstelling ook voor de najaars show die Donderdagavond in Hotel „De Twee Kolommen" werd gegeven, heel groot was. En niet ten onrechte, want er werd weer een rijke verscheidenheid van modellen ver toond, bij wijze van spreken voor iedere maat en voor iedere beurs. KWESTIE NIEUW-GUINEA OP AGENDA GEPLAATST. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft met 39 te gen 12 stemmen bij 9 onthoudin gen besloten, de door Indonesië aanhangig gemaakte kwestie Nieuw Guinea op haar agenda te plaat sen, ondanks krachtig verzet van Australië en Nederland. De Neder landse minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns, had kort voor de stemming met klem verklaard, dat Nederland zich nooit had ver bonden om aan Indonesië de sou- vereiniteit over Westelijk Nieu,w- Guinea over te dragen en dat de toestand op Nieuw-Guinea in hei geheel geen bedreiging inhield voor de vrede. Een debat over de ze kwestie, aldus minister Luns, zou nieuwe spanningen lussen Ne derland en Indonesië veroorzaken. De vergadering stond onder voor zitterschap van dr. Eelco van Klef- fens. MOORDAANSLAG IN HAARLEM. Omstreeks kwart voor zes Vrij dagmorgen heeft de Haarlemse politie in een villa aan de Anna van Burenlaan te Haarlem een man de 63-jarige bank-employé W. C. R. gevonden, overleden aan twee pistoolschoten in het voorhoofd. In een achterkamer zat de 44-jari- ge bewoonster van het huis, me vrouw M. M. T.-B. roerloos naast de telefoon, waardoor zij de poli tie had gewaarschuwd „dat er een moord was gepleegd". Zij was door twee pistoolschoten in de borst zwaar gewond en kon geen woord uitbrengen. Zij is naar de Mari»~ stichting vervoerd. Waarschijnlijk is een der nieren door een kogel getroffen. Haar toestand is ernstig. Uit het feit, dat de dode man die bij de vrouw inwoonde, een pistool in de hand hield, meent de politie met zekerheid te mogen af- leiden, dat de man eerst op de GRACIEUZE HOEDJES. Er is modern en modern. Dat wil zeggen, een vrouw kan mo dern gekleed gaan, zonder dat zij vervalt in het hyper-moderne, dat zijn bestaansmogelijkheid nog moet bewjjzen door de tegenstand te overwinnen die een lijn verwekt doordat ze afwijkt van wat alge meen wordt beschouwd als de meest ideale. Ook dat is natuurlijk betrekkelijk, want in de loop van de eeuwen is het ideaal nogal aan schommelingen onderhevig ge weest. Dat neemt niet weg dat de meeste dames, al dragen ze graag een exclusief model, er wat hui verig voor zijn voor excentriek in hun kleding door te gaan. Te ver wonderen is dat niet, want niet iedereen is voor mannequin in de wieg gelegd. Dat dit niet nodig is, bewees de show van de firma Cu nen. Dus geen H-lijn, want die lioorl nog tot de omstreden nieuwighe den die nog geen burgerrecht heb ben gekregen, zeker niet bij de Nederlandse vrouw. Deze hoort nu eenmaal over het alemeen niet 'tot de avanl-garde van de mode en Amsterdam is nog altijd geen Pa rijs. Dit heeft uiteraard ook zijn weerslag in Waalwijk en daarom constateert men op onze shows de charmante bescheidenheid die de Nederlandse vrouw siert. Niet de saaie onpersoonlijkheid die de mo de van enkele tientallen jaren ge leden voor ons zo ongenieelijk maakt, maar een lijn die de char mes der vrouw terecht doet uit komen zonder uitdagend te wor den. Kan men de leidende gedachte voor het komende seizoen in ab- s'tracto aldus weergeven, de col lectie van de fa. Curien, waaruit ze is afgeleid, loonde ze in concreio. Men zag' dan ook opvallend veel hooggesloten modellen, waarbij de kraag de bizondere functie krijgt om de speelse toon in het model aan te brengen. Hetzelfde geldt voor de shawl die soms verschijnt als kraag en omgekeerd. Zo is bij de avond- en ook cocktailjapon nen het bolerootje zeer in Irek, terwijl de veelvuldig gedragen sto la aan de charme een apart accent van voornaamheid geeft. We hebben al meermalen opge merkt, dat de grote maten op de shows niet meer in het vergelen hoekje worden weggedrukt als zijnde onkleedbare figuren. Nu had de firma Cunen de pech, dat de grootste modellen ter elfder ure piet waren komen opdagen. Niet temin kunnen ze bij de firma te recht. Het andere uiterste was wel vertegenwoordigd en er werden een aantal leuke en grappige kin derjurkjes getoond voor diverse gelegenheden. Als mama en de gro tere zussen met de mode meegaan, willen de kleintjes natuurlijk niet achter bljjven. Nu, mama noch dochter hoeven deze winter saai gekleed le gaan. Bijvoorbeeld niet in de buitenge woon charmante moderne dior- blauwe jumper met dito vest op een grijze rok, die een aparte, stijl volle en vlotte combinatie vormen. Evenmin in de prachtige zibelin mantel in Jacques Fa'th-lijn en met z.g. Jacques Fathcravate als shawl. Franser kan hei al moeilijk en dat blijft altijd toch een soort ideaal, n'en déplaise de H-lijn. Verder za gen we een sjieke kamgaren zibe lin japon met aparte ruit en een jersey pakje met een bizonder mooie lijn in de kraag. Het gevaar bij een show van ja ponnen, maniels, bloezen en rok ken is altijd, dat het hoofddeksel over hel hoofd gezien wordt. Men kiest nu eenmaal gewoonlijk geen mantel bij een hoed, maar omge keerd. Als men er evenwel op gaat letten, constateert men een hoe integrerend deel de hoed van een combinatie uitmaakt. Hij kleedt af en hoeft niet per se op te vallen om charmant te zijn. En dal waren de hoedjes van Maison van der Sanden, dat op zijn beurt daarmee zijn herfstcollectie toonde. Ze wa ren modieus en gracieus en trof- fjen fyuiteng'ewoon goed de toon van de modellen waarbij ze wer den gedragen. De afdeling regenmantels had de verscheidenheid die men op shows tegenwoordig geregeld aan treft in rood, in blauw, in beige, in zwart, in gabardine, in poplin enzovoorts enzovoorls. De dames die de collectie van de fa. Cunen

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5