VffiALWYR JAN VAN DONGEN BRILLEN! NIEUWKUUK een Aankloppen MAG. DE ZON UW MODEBRON VIJF DAGEN NAAR PARIJS Sprangse Middenstandscursus CWüffl» 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954. 6 TENTOONSTELLING „PADDENSTOELEN". „DE ECHO" N.V. Schoenfabriek A. en J. DE KORT TE WAALWIJK vraagt voor direct Met Bandopname-Apparaat voor iedereen SLECHTS Elk gewenst programma kunt U thans zelf opnemen 1001 mogelijkheden! VRAAGT DEMONSTRATIE! Stationsstraat 65 - Waalwijk Telef. 2168 VAM MA APEN DEN B0SCH mBURG BREDA hebben gezien, zullen vast hopen dat het wat meer gaat regenen Het meest imponerende hoofd stuk van een show vormen allqd de cocktail- en avondtoiletten met als happy ending het bruidstoilet. In cocktailjurken werden z^fer aparte modellen getoond, vlot en toch gekleed. Zeer gezocht is blijk baar de nieuwe stof flockprint om zijn zeer uitgebreide mogelijkhe den en bizondere effecten. Men maakt het overigens de verslagge ver tegenwoordig niet gemakkelijk mst de namen van nieuwe stoffen. Een van de parels van de collec tie was wel een fluwelen rok met een tafzjjden bloesje, die een zeer geslaagde combina ie vormden. De wijde rok is erg in trek en ook hier speelt de kraag een belang rijke rol. Dan was er nog een cock tailjurk die men aarzelde anders dan avondtoilet te noemen, sjiek en voornaam. En hoeveel dames zullen er niet van gedroomd hebben een avond jurk te bezitten zoals hier werd vertoond Een satijnen met bole- roo'.je en met tule overtrokken Of die in champagne, waarvan het ruisen alleen u al in romantische stemming bracht. Of die met dat Frans dessin en de bijbehorende nertz stola Of die van de bruids moeder in deftig zwart, waarbij ook de hoed bizonder opviel. Ten sjotte kwam dus de bruid in een tafzijden japon met ver scheiden lagen tule en begeleid door nog eens de hele rijkdom aan avondtoiletten Het was een zeer geslaagde show en ongetwijfeld zqn de vele be zoeksters tevreden naar huis ge gaan, met zo een en ander in hun hoofd dat hun garderobe zou kun nen aanvullen. Wij willen geen be roep doen op vaders en echtgeno ten om over hun hart te strijken wanneer vrouw of dochterlief vin den dat ze dit of dat loch wel no dig hebben. Dat zijn van die in terne huishoudelijke aangelegen heden waarbij een verslaggever zich gevoegelijk kan terugtrekken. Hij heeft u zo goed mogelijk inge licht over de rijke verscheidenheid waaruit u kunt kiezen en wil er alleen nog even op wjjzen dat lang niet alles reikt tot de bodem van uw portemonnaie. De leden van de gemeenteraad hebben 1.1. Woensdag met het dagelijks bestuur een bezoek gebracht aan Eindhoven. Zij werden door het gemeentebestuur dier stad ten raadhuize ontvangen, waarna dit prachtige gebouw werd bezichtigd. Daarna werd een bezoek gebracht aan de brandweerkazerne, waar Ir Delver van de stedebouwkundige dienst een in structie gaf over de planologische aspec ten der stad. Verder werden nog bezichtigd de straat-aanleg, scholen, waaronder een ly ceum als hal-school, de doorbraken van straten, woningbouw, stadspark, sport park en speeltuinen. Het is een drukke, maar niet minder interessante en instructieve dag geweest. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. In de Dondéradgavond gehouden ver gadering van het bestuur der Nijverheids school voor Waalwijk en omstreken werd eervol ontslag verleend aan de le raar electrotechniek der school, de heer J. Manders, wegens zijn benoeming als leraar aan de Arubaanse Technische School te Orangestad. Mededelingen werden gedaan en be sprekingen gevoerd omtrent de stand van zaken van de nieuwbouw, de metselcur- sus en de looierij-cursus. Aan het departement zullen als leraren worden voorgedragen, voor de cursus electrotechniek de heer A, J. C» v. Bek hoven te Oosterhout en voor de nieuwe cursus in het metselvak de heer A. J. v. Luxemburg te Kaatsheuvel. Tenslotte werden verschillende voor drachten voor benoemingen en herbenoe mingen opgemaakt. De V.M.T.O.-cursus die driemaal per week des avonds aan de school wordt gegeven, trekt goede belangstel ling; er zijn ruim 50 deelnemers aan deze belangrijke cursus. Opvallend is het hier weer dat zo wei nig schoenmakers deelnemen. Zij zien blijkbaar het belang er nog niet voldoen de van in. Weten degenen die het wat verder in hun vak, in hun carrière willen brengen, dat zij door deze cursus de les sen aan de Middelbare Vakschool kun nen volgen om zich te bekwamen als chef, bedrijfsleider e.d. en er zijn dan nog andere mogelijkheden. Men mag dit wel eens goed overwegen in z'n eigen belang en dat der industrie. VOGEL, VLIEG DE WERELD IN De R.K. Toneelvereniging „D.V.S.V." zal op Zondag 10 October a.s. in de grote zaal van „De Gecroonde Leersse" opvoeren: „Vogel, vlieg de wereld in comedie in drie bedrijven door N. P. Dearsley (vertelling Jan Teurlings), on der regie van H. v. Engelen. pas Wa JUBILEUM VAN LEDERFABRIEK MOMBERS. Nadat directie en personeel van de Lederfabriek Mombers 's mor gens in interne kring het jubileum van de fabriek en dat van verschil- lende medewerkers hadden gevierd, i waarover wij u al verslag hebben gedaan, had er 's middags in Hotel Verwiel een receptie plaats. Van een uur tot half drie heeft een grote stroom van belangstellen den, binnen- en buitenlandse rela ties, vrienden en officiële persoon lijkheden, gevloeid om de directie geluk te wensen. Wij merkten o.a. op het voltallige college van B. en W. van Waalwijk met de secretaris, astoor van den Hurk en kapelaan "assenberg, mr J. W. Taminiaq, se cretaris van de Federatie van Ne derlandse Lederfabrikanten, de heer J. W. van Heesbeen, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant, de hoof den der gemeentelijke diensten en talloze anderen. Er heerste 'n sfeer van hartelijk en feestelijk meeleven die heel deze jubileumviering heeft gekenmerkt. Ook in de vorm van veel fraaie bloemstukken en talloze schriftelijke gelukwensen onder vond de firma van veel zijden be langstelling. 's Avonds was er feest voor het personeel in „Thalia", waar het met muziek en voordracht heel gezellig toeging. Een reis op Vrijdag naar Rotterdam, Den Haag en Amster dam met een diner en een bezoek aan de Snip en Snap-Revue en een vrije dag op Zaterdag completeer den deze eeuwfeestviering, die niet alleen een bewijs is geweest van de levenskracht van het bedrijf, dat grootvader Mombers in 1854 heeft gesticht, maar ook van de voortva rende wijze waarop zijn nakomelin gen het hebben voortgezet en de uitstekende verhoudingen die er heersen. MIRACOLO A MILANO. Morgen wordt voor de Kunstkring de eerste film van dit seizoen ver toond. Zoals men weet, zijn er op verzoek meer films ingelast, wat be wijst dat de bijzondere producten die de leden in de loop van de ja ren te zien hebben gekregen, zeer op prijs werden gesteld. Ook „Miracolo a Milano" (Het Wonder van Milaan) is van buiten gewone kwaliteit, getuige de gun stige besprekingen die het werk al- lerwege heeft gekregen. Een van de meest vooraanstaande Italiaanse re gisseurs, die zich na de oorlog toch al een grote naam verworven heb- GEMEENTERAAD OP EXCURSIE. DRUKBEZOCHTE RECEPTIE BIJ ben, heeft de film vervaardigd, n.l. Vittorio de Sica. Deze heeft zijn grote successen met films als „Fiet sendieven" en „Schoenpoetsertjes" niet behaald door mooie meisjes in i paleizen van huizen te laten rond- j zweven, maar door de manier waar- op hij zijn stof, onderwerpen uit het dagelijks leven, verwerkte. „Mira colo a Milano" is niet aan het dage lijks leven ontleend, want wonderen gebeuren niet alle dagen. Desalniet temin heeft De Sica er zijn grote stijl gehandhaafd en dat maakt het de moeite waard de film te gaan zien. RECLASSERINGSWEEK. Van 2 tot 9 October a.s. zal het de z g. Reclasseringsweek zijn. Er zal evenals andere jaren weer huis aan huis een envelop met een circulaire en een zakje bezorgd worden. Dat zakje zal in de Reclasseringsweek door de dames-helpsters worden op gehaald, natuurlijk met Uw bijdra ge. In de circulaire is op duidelijke wijze het doel van 't reclasserings- werk dat alle gezindten omvat, aan gegeven. Een comité van aanbeve ling uit alle geledingen van de be volking steunt het beroep op aller offervaardigheid. Laat dit niet te vergeefs zijn. In het Natuurhistorisch Museum te Tilburg wordt van 26 September tot 10 October de tentoonstelling „Paddenstoelen" gehouden, waarop men veel interessants en wetens waardigs over paddenstoelen te we ten kan komen. De tentoonstelling is ingericht door de Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging afd. Til burg met medewerking van Het Centraal Bureau voor Schimmel cultures te Baarn, Champignonkwe kerij Landgoed De Rosep te Oister- wijk en Boekhandel Pillot, Tilburg. De tentoonstelling is geopend Maandag t.m. Vrijdag van 14—18 u. en Zaterdag en Zondag van 14-22 u. Culturele vereniging „Onsenoort". De Culturele vereniging „Onsenoort" biedt in het zevende seizoen van haar bestaan aan leden en belangstellenden weer een interessant en waardevol pro gramma. Op 17 October komt de heer G Monnink praten over „Egypte, vóór, tijdens en na de laatste Pharao". Op 21 November vertoont Cia van Boort haar poppenspel. Op ,12 December zingt het Mariakoor uit Nijmegen o.l.v. J. Bau- richter. 16 Januari 1955: Marcel van der Velde: „De Vlaamse humor van Past. Louis van Haeken". 30 Januari: Decla matie-avond door de leden der culturele vereniging. 20 Februari: J, Dominicus: „De Vrijmetselarij". 13 Maart: Jul. Jon- genelen: „Ic wil mi gaen vertroosten". De passie in de schilderkunst. Nationale loterij ten bate van d)e Paters Cisterciënsers op Mariënkroon. Ergens in de geschiedboeken staat op getekend: „In 1163 vestigden zich de Cis terciënsers in Nederland". Een ogen schijnlijk simpel feit, dat nochtans voor Nederland van grote importantie is ge weest. Het waren immers de monniken van deze orde, welke vanaf hun vestiging on vermoeid hebben gewerkt voor de gees telijke en culturele ontwikkeling van hun omgeving en hierdoor op de beschaving van ons land hun stempel hebben ge drukt. Doch ook in onze tijd van toenemend materialisme en van sociale onrust ver vullen de Cisterciënsers, zij het in be scheidener mate dan in het glorievolle verleden, hun eigen taak. De tradities der oorspronkelijke orde worden, weliswaar onder vaak moeilijke omstandigheden, voortgezet door het enige klooster dat Nederland nog bezit, namelijk „Mariën kroon" in Nieuwkuijk. Nog steeds gaat van dit klooster een heilzame invloed uit, nóg steeds is dit klooster een geestelijk en cultureel centrum. 'Dat de aloude orde nog vitaal is, be wijst het toenemend aantal jonge mannen dat zich tot het leven van deze monniken voelt aangetrokken en om opname vraagt. Mariënkroon ziet zich daarom geplaatst voor de noodzaak van een uitbreiding der kloostergebouwen, een uitbreiding, welke des te klemmender is omdat de Priorij toch reeds armelijk en onvoldoen de is gehuisvest. Voor deze urgente uit breiding ontbreken evenwel de middelen. Overwegende, dat de Orde in staat moet worden gesteld haar voor de sa menleving zo zegenrijk werk voort te zet ten, hebben de vrienden van Mariën kroon zich verenigd in een stichting, met als doelstelling: aan de Priorij de helpen de hand te bieden bij het zoeken naar middelen voor een bouwfonds. De stich ting stelt zich voor dit te doen door het organiseren van een nationale actie in de vorm van een loterij. De „Vrienden van Mariënkroon", zich in hun streven geschraagd wetende door een Comité van Aanbeveling waarin vele vooraanstaande landgenoten spontaan zitting namen, richten zich daarom met dit schrijven tot U en rekenen er op dat ook U hun actie zult steunen door het kopen van een of meer loten. Het aantal loten is laag gehouden, het aantal prijzen is zo hoog mogelijk ge steld. De kansen op een keur van prij zen zijn dan ook beduidend groter dan enige nationale loterij U tot heden bood. De wetenschap, dat Uw steun hierdoor onmiskenbaar een prettig karakter draagt zal voor U ongetwijfeld een aanleiding vormen om een lot te nemen. Prijzenpakket: 5 Ford Taunus 12 M 15 Philips Televisie-apparaten TX 500 U 10 Elite Cassettes Gero Zilvium nr. 21 25 linnenpakketten 15 Philips Ra diotoestellen 5 Trium portable 5 Gosses Tippa portable schrijfmachines 20 Bromfietsen*Solex Populair 50 Pe- likan sets 50 Philips Shaves. Het klinkt ongelooflijk en toch is het waar: UW KANS IS 1 op 501 Aantal loten 5 series van 2000. Prijs per lot 25 gulden. Bestelling: Stichting Vrienden van Ma riënkroon post Haarsteeg. Tel. K4108 —217. TELEPATHISCHE VOORSPELLING LEIDT TOT ARRESTATIE VAN INBREKER. In de afgelopen maanden werd bij her haling op geheimzinnige wijze ingebroken in de Coöp. Aan- en Verkoop Vereni ging te Bergeij'k. De inbreker scheen over sleutels van het pakhuis te beschikken en er verdwenen telkens belangrijke geld sommen. De rijkspolitie hield een waak zaam oog op de inrichting, maar slaagde er niet in, ook nadat de onbekende zeven maal met succes was teruggekeerd, hem te pakken te krijgen. Ten einde raad besloot de directeur der C. A. V„ de heer P. H. Verhees, de Tilburgse telepaath en psychometrist „Winando" in de arm te nemen. Hem werd het bewuste geldkistje ter hand ge steld, hij voorspelde onmiddellijk dat de dief voorlopig niet meer zou terugkeren, hetgeen inderdaad het geval was. Veilig heidshalve plaatste de politie daarop een foto-toestel in het gebouw, dat via ge spannen draden bij het openen van de deur de binnentredende zou „kieken". Op zekere nacht, nu enkele weken geleden, liep de man in de val. Maar toen hij zich ontdekt zag, sloeg hij aanstonds op de vlucht. Alweer was men dus even ver. Opnieuw werd „Winando" geraad pleegd. Deze wist nu precies aan te ge ven op welke dag en. welk uur de man, andermaal en wel Voor de dertiende keer, zijn bezoek zou herhalen. En ook welke veiligheidsmaatregelen hij daarbij zou treffen. Hij zou met steentjes gooien en een rammelend voorwerp gebruiken om er zich van te verzekeren, dat geen on raad in de buurt was. De politie nam derhalve haar voorzor gen en werkelijk op de aangegeven da tum, des nachts om twee uur, kwamen alle voorspellingen uit en werd dé dief, in het bezit van valse sleutels en van handschoenen voorzien, juist toen hij het pakhuis wilde binnen gaan, in de 'kraag gegrepen. Hij heeft vijf inbraken in het zelfde gebouw bekend. (Tijd.) g««lt U voor Waalwijk Kaatshauval an da Lang straat DE BESTE RECLAME, H Ësa ras dus naa taa tas ra H BB M H H BB IBi M IR Ki. Aanvang nieuwe cursus Donderdag 30 Sept. a.s. f 298.- DAN NATUURLIJK van Brillenspecialist rAil I lr4rvl\Ll Vughterstr. 25 Markt 32 N. Ginnekenstr. 23 Den Bosch - Tilburg - Breda - Eindhoven - Helmond - Venlo LEVERANCIER VAN ALLE ZIEKENFONDSEN. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". door Tom Lode wijk. 15) Weet u wat u moest doen stelde mevrouw Perland voor Mijn man en ik wilden vandaag naar St. Germain, we gaan niet mee naar Fontainebleau met het gezelschap. Gaat u met ons mee... nee, protesteert u nu niet, ik zelf vind het heel gezellig, u zoud't mij een groot pleizier doen als u mee ging, u moet het niet beschouwen als een opoffering of zoiets van ons, maar we zouden het erg op prijs stellen, is het niet Jacques 1 wendde ze zich tot haar zwijgza me echtgenoot als juffrouw Mer- tens vandaag met ons meegaat naar St. Germain, heb jij daar be zwaar tegen Integendeel zei Jacques Perland en richtte zijn donkere ogen op Carla ik zou dat heel gezellig vinden. Want ik heb m'n vrouw vandaag nog een paar uur tjes alleen te laten en ik zou het een prettige gedachte vinden dat j ze gezelschap had, met name uw I gezelschap, juffrouw Mertens. j Hij zei het zonder overdrijving, rustig maar met een zekerheid, die Garla overtuigde. In haar hart had ze wel zin. Los van het gezelschap, Els een dag de ruimte geven met Hans en Frans niet zien en dat vreselijke kind met die geblondeer de haren.... het zou een verade ming zijn. En mevrouw Perland was gezellig en geestig. Ik doe het zei ze opeens, met een voor haar ongewone be sluitvaardigheid. Hoera juichte haar buur vrouw zacht we maken er een gezellige dag van en als drie ook hier te veel is, sturen we Jacques het bos in en gaan wij getweeën fijn wat winkelen. Maar nu werd Carla in beslag genomen door Bella, die er in ge slaagd was naast haar neer te strij ken. Ze zocht hulpeloos naar Els, maar die zat tegenover haar met Hans aan haar zijde, en wierp haar een veelbetekenende knipoog toe. Bent u gisteren nog naar een cabaret geweest informeerde Bella. Nee antwoordde Carla kort ik ben naar Montmartre gewandeld, naar de Sacré Coeur. Bella vertrok haar mond. Het idéé om daar naar boven te stie felen en over de daken van Parijs te gluren, terwijl er aan de voet van de heuyel, op de Place Pigalle en de Boulevard de Clichy, zoveel pleizier te maken was. Een stijve trees, die Indo. Ik heb gisteren zo gezellig gezeten op de Place Pigalle vertrouwde ze Carla toe met Fransmet meneer Noorde loos. Garla was plotseling blij, dat ze het paar gisteravond gezien had. Ze kreeg nu geen schok. Haar ge zicht bleef volkomen zonder uit drukking en haar stem was kleur loos toen ze vaag-belangstellend zei - O ja 1 Dat zal wel gezellig geweest zijn. Maar juist die kleurloosheid ontsnapte niet aan de waarneming van de op dit punt scherpzinnige Bella. -We hebben honderd uit ge praat ging ze enthousiast vef- der en hij is werkelijk heel aar dig. Maar hij lijkt zo gesloten, vindt u niet Zo zei Carla dus u bent nogal van hem gecharmeerd - Ze ging maar direct tot de aan val over, dat was de besite verde diging. Och Bella haalde de schou ders op met een elegant gebaartje moet je nu direct van iemand gecharmeerd zijn Ik vind het al tijd veel leuker als iemand van mij gecharmeerd is - voegde ze er brutaal-openhartig aan toe. Carla voelde een afkeer van dit egocentrisch, verwend persoontje, maar besloot door te zetten. Met een samenzweersters-air infor meerde ze half-fluisterend Enwas hij dat Ze glimlachte en die glimlach deed Bella twijfelen. Nu, zó weg was dit meisje ook niet van meneer Frans. Haar qdelheid bewoog haar tot confidenties. Kop over bol smoesde ze 't is eigenlijk nog een groene jon gen, vindt zichzelf nogal belang rijk. Als je mannen over zichzelf laat praten, geef ze dan de ruimte maar. Dat mist nooit, weet je. 't Was wel leuk, hoor. Ik kan 'em precies krijgen waar ik 'em heb ben wil. Voor het altaar vroeg Carla met een knipoog. Hém Bella keek ontsteld Beware 't Is een heel aardige jongen om een avondje mee uit te gaan en juist omdat hij nog zo groen is, is het leuk om.... nou ja, ik bedoel, je moet die dingen vooral niet serieus nemen. Nee, ik geen mevrouw Noordeloos, hoor En ze lachte haar hoge lachje en keek uitdagend naar de tafel waar Frans, kauwend op zijn brood, argwanend die plotselinge amica- liteit tussen zijn vroegere liefde en het meisje dat hem gisteren het hoofd op hol had gebracht, gade sloeg. Wat zou Bella met Carla be praten Had ze het over hém Frans zat 'tussen twee vuren. Het was niet zo gemakkelijk ge- j bleken als het leek, zich Carla uit de gedachten te zetten. Vooral niet nu hjj haar iedere dag weer zag, vergeleek met de anderen. Maar nu was dat andere meisje gekomen. Ook knap, heel anders dan Carla. Maar liever, dacht hij. Ze kon ook trots en ongenaakbaar zijn, maar als je haar nader leerde kennen, was ze zo niet. Gistera vondhoe had ze aan zijn lip pen gehangen, toen hij vertelde over zichzelf, zqn studie, zijn plan nen. De manier waarop ze keek, waarop ze glimlachte, het vertrou welijk gebaar waarmee ze haar hand op zqn arm legde, als kenden ze elkaar al jaren. Dat had ze trou wens ook gezegd ,,'t Is of wij el kaar al veel langer kennen". Dat was een van Bella's stan- daard-phrasen, maar Frans wist dil niet. Eigenlijk had hq haar, bij het afscheid, graag een zoen gege ven, maar haar houding was zo schuchter-afwerend geweest, dat hij het nog niet had aangedurfd. Merkwaardig, dacht de onervaren Frans, hoe dit meisje, dat er uit zag alsof ze de wereld kende, diep in haar hart nog zo puur, zo on beroerd was. Schijn bedriegt, dacht Frans, tevreden menend, dat hij de schqn had doorzien. Meneer Stollenga liet zqn schel visachtige blik dwalen van de een naar de ander, en luisterde onder wijl met één oog naar mevrouw Kierkewasser, die aan een van de drie leraressen, die geen lerares sen waren, zat te vertellen van haar bezoek aan St. Germain des Prés, het domein der existentia listen en wat er voor door wilde gaan. Sértre kweelde mevrouw Kierkewasser hq heeft begre pen dat het er om gaat te zijn of niet te zijn. We hebben daar onvergete lijke indrukken opgedaan stel de haar onafscheidelijke vriend, meneer Laarman, op docerende toon vast. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6