Waalwijkse en Langs Courant EEN - VEELBESPROKEN NIEUW POLITIEBUREAU VOOR WAALWIJK. Feest bij „De Toekomst" te Vrijh.-Capelle. Gemeenteraad nam nog meer verstrekkende besluiten al ging er soms wel enige discussie aan yooraf. MAANDAG 4 OCTOBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 79 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Na ampele discussie besloot de raad van Waalwijk in zijn vergadering van Donderdag j.l. het politiebureau onder te brengen in de twee wo ningen raadhuisplein 4 en 5, die vrbouwd zullen worden volgens ideën van de gemeentehuisarchitect de heer Kropholler. De leden maakten vooral echter bezwaar tegen het feit, dat niet de ge hele politiële dienst in het nieuwe bureau werd ondergebracht; met name de cellen en het passantenlokaal zouden onder het gemeentehuis blijven. De voorzitter wist de meeste leden te dien aanzien echter gerust te stel len, al dreigde het tenslotte nog even spaak te lopen met het voorstel, toen een der leden voorstelde het dan maar te renvoyeren naar B. en W- en eerst heel de kwestie te regelen. Zover kwam het echter niet, en met algemene stemmen werd besloten tot de bouw en de inrichting van het nieuwe politiebureau. De vergadering droeg: een bijzonder ongedwongen karakter, hetgeen voor een groot gedeelte ook wel te. danken zal zijn geweest, aan de gebakjes waarop de heer Talsma de leden en de belangstelling op: de pers- en de publieke tribune trakteerde bij de koffie. Het was namelijk de laatste ver gadering die de heer Talsma als raadslid meemaakte; wegens zijn vertrek naar Amsterdam had hij zijn ontslag moeten nemen. In welgekozen woor den nam de voorzitter aan het slot van de vergadering afscheid van hem en iemand, die de raadsvergaderingen ooit meemaakte, zal niet weigeren, zich volledig achter de waarderende woorden van de voorzitter te stellen. WONING-ADVIESCOMMISSIE IN HAAR GEHEEL HERBENOEMD! Notulen noch ingekomen stukken bor gen in zich moeilijkheden of bezwaren voor de raad, die voltallig ter vergade ring aanwezig was. En ook de eerste voorstellen tot wij zigingen in de verordeningen op de hef fing van straatbelasting en baatbelasting leverden geen stof tot discussie. Anders was dit gesteld met de wijzi ging die de verordening op de heffing vau hondenbelasting, volgens het advies van B. en W. had te ondergaan. Ver schillende leden vroegen inlichtingen of maakten opmerkingen. Zoals bijvoorbeeld de heer Duyvelaar die een kleine opmerking plaatste ten aanzien van de redactie van een bepaald punt. En de heer Brouwer vroeg of er ook resitutie volgde, wanneer een honden eigenaar te hoog was aangeslagen. De opmerking van de heer Duyvelaar weerlegde de voorzitter met er op te wijzen, dat dit een kwestie was van ter minologie; de redactie was ontleend aan de invorderingswet Rijksbelastingen, ter wijl de heer Brouwer gerustgesteld werd met de mededeling, dat op grond van be paalde bepalingen restitutie kon volgen wanneer men te hoog was aangeslagen. De heer van den Hoven mistte in de verordening een bepaling, waarbij het mogelijk was dat een abusievelijk niet opgelegde aanslag kon verjaren. In zekere zin werd dit gemis onder vangen, door een bepaald artikel, waar op de heer Talsma de aandacht vestigde, terwijl de voorzitter bovendien toezeg ging deed, in het college hierop nog eens de aandacht te vestigen. ONTWERP-UITBREIDINGSPLAN VOOR DE ST. ANTONIUS- PAROCHIE. Toen de vaststelling van het ontwerp- uitbreidingsplan van de Sint Antonius- parochie aan de orde kwam, maakte de heer Brouwer zich tot tolk van een aan tal bewoners van 2e Zeine en Burg. Smeelelaan, die direct geïnteresseerd wa ren bij dit plan, toen 'hij vroeg: deze mensen zo spoedig mogelijk aan te doen sluiten op het waterleidingsnet. De heer van Seters informeerde naar de speelgelegenheid voor de jeugd in de ze parochie en de heer Mombers, die wees op de vrij intensieve bebouwing in dit deel van de gemeente, bracht graag de breedte van de straten onder de aan dacht van B. en V/. Het dacht hem goe de straten 20 a 25 cm te verbreden. Voorts had hij bij het bezoek van de raad aan de gemeente Eindhoven daar de T.L.-verlichting bewonderd, die aan de huizen was bevestigd. Nu waren die huizen daar wel helemaal wit, maar zou iets dergelijks 'hier ook niet mogelijk zijn. De vraag; van de heer Brouwer, aldus de voorzitter, had eigenlijk niets te ma ken met de vaststelling van dit plan. Wel kon hij meedelen dat de hele bebouwing van 2e Zeine en Smeelelaam in het plan was opgenomen, zodat de kwestie van de wateraansluiting, die bij bovendien nog 'ns in het college ter sprake zou brengen, wel geregeld zou worden. De heer van iSeters kreeg ten ant woord dat de realisering van de speel tuin op de vaststelling van dit plan had gewacht. Hij was namelijk geprojecteerd langs de straat die zou komen te lopen - ten noorden van de Aloysiussc'hool en haaf speelplaats, en aan een straat die werd aangelegd op de le Zeine. De profielen van de straten, antwoord de hij de heer Mombers, lopen nogal uit elkaar, naar gelang de soort van de straat, B. en W. hadden zich met deze profielen zeer wel kunnen verenigen, juist omdat 'het ontwerpende bureau zich door dezelfde gedachte 'had laten leiden als in de andere gedeelten van Waalwijk. Bo vendien scheelde 20 of 25 cm heel wei nig. De heer Mombers kon voldoende vertrouwen hebben in 'het verleden, dat aantoonde dat in Waalwijk een zeer goed geplande straataanleg was ten uit voer gebracht. Ten aanzien van de verlichting, zei de voorzitter, dat men dit soort verlichting in Waalwijk ook kende in de Grote straat; overigens stond de straatverlich ting geheel los van het uitbreidingsplan en zou pas aan de orde komen, wanneer het plan gerealiseerd werd. Een kleine opmerking van de heer Talsma betreffende een der kaarten, door de voorzitter spoedig rechtgezet, besloot de discussie, waarna de raad zonder meer accoord ging met de vast stelling van 'het partiële uitbreidingsplan Sint Antoniusparochie. De raad keurde vervolgens de toeken ning van overheidssteun voor woning verbetering goed, waarna hij de wonin gen Westeinde 46 en 2e Zeine 15 on bewoonbaar verklaarde. De heer van Seters vestigde er de aandacht op dat de bewoner van de wo ning 2e Zeine 15 de heer Bogaerts te vens eigenaar van het huis was. En nu luidde de bepaling wel zo, dat de wo ning niet ontruimd kon worden; maar gezien de verschrikkelijke toestand waar in het huis verkeerde, zou hij er wel uit willen, naar de heer van Seters dacht. Hoe kan hierin worden voorzien, vroeg hij. Inderdaad was het met de woning min der mooi gesteld, was ook de voorzitter van mening, vooral de kap verkeerde in een deplorabele toestand. Maar twee za ken moest men hier scheiden, namelijk de formele kant van de onbewoonbaarver klaring, en de materiële kant, 'het ver- schaften van een nieuwe woonruimte aan de betrokkene. In een gesprek met de woning-adviescommissie hadden B. en W. reeds de aandacht gevraagd voor de onbewoonbaar verklaarde en de onbe woonbaar te verklaren woningen, en dit betreffende geval had extra de aandacht gehad. Het besluit om geen 16 woningwetwo ningen 'aan de Thorbeckelaan te bouwen, maar 16 premiewoningen, dat vlot ge nomen werd deed de heer Verdoorn vra gen of deze woningen onderworpen zou den zijn aan de volgende huurverhoging. De voorzitter antwoordde hierop, dat al de woningen die in aanbouw zijn of nog' gebouwd zullen worden niet in aan merking komen voor de volgende huur verhoging. Na een voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke garantie voor een bouwhypotheek kwam de benoeming van leden voor de woonruimtecommissie aan de orde. WOONRUIMTECOMMISSIE HERBENOEMD Allereerst diende er een voorzitter te worden benoemd. De uitslag van deze stemming was: de heer Duyvelaar stemmen, de heer van den Hoven 2 en de heer Kemperman 1 stem. Vervolgens benoemde men vier leden, van welke stemming de uitslag was: de heer Kemperman 15 stemmen, de heer Kees 15 stemmen, de heer van den Ho ven 14 stemmen, de heer van Mosselveld 12 stemmen, de heer Verdoorn 1 stem en de heer van Seters 3 stemmen. Zodat de commissie blijft samengesteld, zoals vorig jaar het geval was: de heer Duyvelaar, voorzitter, de heer Kees, se cretaris, en de heren van den Hoven, Kemperman en van Mosselveld, leden- Namens het college van B. en W. dankte de voorzitter de commissie zeer hartelijk voor de het afgelopen jaar ge presteerde arbeid. Hij was er van overtuigd, dat het geen geringe opg'ave is een taak als deze te vervullen. En hij wenste, dat het de leden in de toekomst gegeven mocht Zijn de taak met dezelfde zorg te vervullen. De heer Duyvelaar dankte de voor zitter voor zijn waarderende woorden en de raad voor het vertrouwen. Het deed hem vooral veel plezier, dat de secreta- ris met algemene stemmen was 'herbe noemd, hij was de man in de commissie die zeer veel te verduren had. Maar deze functie handicapte hem ook zeer in zijn studie, en deze studieresul taten, aldus de heer Duyvelaar, werden te veel in anamerking genomen bij een eventuele promotie. Hij hoopte, dat B. en W. hier 'hun aandacht .aan zouden besteden. En terwijl de subsidie aan het ge zondheidscentrum Wit-Gele Kruis werd goedgekeurd, en aan juffrouw Kluitrnans eervol ontslag werd verleend als onder wijzeres aan de openbare school, droeg de bode schalen, met heerlijk gebak, de afscheidstractatie van de 'heer N. Tals ma naar binnen en ze werden met een applausje begroet. Het smaakte werke lijk heerlijk en „verzoette in zekere zin dit afscheid. Aa nde orde- was voorts de benoeming van een lid in. de commissie tot wering va nschoolve-rzuim en nadat de heer Brouwer nurnmero twee op de voor dracht ietwat naar voren had geschoven, vulden de leden smakelijk etend hun stem biljetten in. Het resultaat van deze stem ming was, dat nurnmero twee, de heer Wachtels van den Berg 8 stemmen kreeg en nummer 1de heer van Veen, 7 stem men, zodat de heer Wachtels van den Berg in de commissie werd benoemd. Nadat de St. Jozefschool medewerking kreeg van de raad voor het aanschaffen van meubilair en leermiddelen, kwamen de namen van de nieuwe straten ana de orde. I NIEUWE STRAATNAMEN, De benaming Kasteellaan deed de heer Mombers er op wijzen, dat het van be lang zou zijn, wanneer een eventuele bebouwing resten van funderingen of anderszins aan het licht zou brengen, dat dit onmiddellijk werd gerapporteerd. De hof of plaats die uitkomt op de kasteellaan zou genoemd worden Loon- donk, de heer Mombers vond de bena ming Loondonkhof of Loondonkplaats beter. De Foresteirstraat, Burgemeester Ver- leghstraat, Burgemeester Wijnenstraat en Burgemeester Dalleustraat vormden een vierkant; was ook hier niet de benaming van plaats of hof aan te geven, vroeg hij, terwijl hij tenslotte voorstelde, omdat er drie burgemeesters Verwiel in Be- soijen waren geweest, de Burgemeester Verwielstraat, Burgemeesters Verwiel- straat te noemen. De heer van den Hoven gaf uiting aan zijn bewondering dat in dit gedeel te de historie zo goed was bewaard, vooral met de naam van Duvenvoorde- straat toonde zij zich zeer ingenomen. Naar aanleiding van hetgeen de heer Mombers had opgemerkt, verklaarde! hij, dat de naam van hof of plaats hem min der gewenst voorkwam, omdat in deze stad of streek nooit een dergelijk hof gekend was. De heer Kemperman sloot zich volle- dij bij de woorden van de heer van den Hoven aan, terwijl de heer Brouwer vroeg of het niet mogelijk was op de naambordjes enkele personalia te ver melden van degene naar wie de straat was genoemd. Ook de heer Verdoorn gaf uiting aan zijn grote waardering voor hetgeen hier werd voorgesteld. Hier raakte inderdaad het verleden het heden en daarbij citeer de hij Bilderdijk: „In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal In het feit, dat de Burgemeester Ver wielstraat en de Burgemeester Moonen- laan elkaar raakten zag hij een symbool van de totale eenwording van Besijen en Waalwijk, terwijl hij tenslotte ook nog memoreerde de grote verdienste van de onvermoeide vorser, die de heer van der Hammen z.g. was geweest. Vanzelfsprekend was de burgemeester zeer verheugd over de instemming waar van de raadsleden blijk hadden gegeven, De heer Mombers deed hij graag de toe zegging, dat het gemeentebestuur de grootste aandacht 'had voor de eventuele resten van het kasteel, die blootgelegd zouden worden. De benaming plaats of hof was hier in de streek helemaal niet ingeburgerd, zo dat hij het minder juist vond deze be- naming nu te gaan invoeren. De bedoelde vier_straten vormden in- derdaad een vierkant, maar de bebou wing zou straks zoveel afwijken inde straten onderling, dat er geen aanleiding was ook aan dit gedeelte de benaming plaats of hof te geven. Hij vond 'de naam Burgemeesters Ver wielstraat verwarrend; bovendien was deze naam al vastgesteld. Het punt van de personalia op de naambordjes, door de heer Brouwer in het licht van de belangstelling: geplaatst, zou in het college bekeken worden. GEMEENTE KOOPT WO NINGEN IN PUTSTRAAT. Het voorstel tot de aankoop van 12 woningen in de Putstraat deed de heer Duyvelaar er op wijzen dat de in het praeadvies genoemde huurprijzen met juist waren; daar was een prijs genoemd van f 6.25, maar dat was de gemiddelde prijs van de woningen, hij hoopte niet dat de woningen die een lagere huur vroegen nu naar dit niveau zouden wor den opgetrokken. De kosten van de wa terleiding waren in deze huurprijs be grepen; deze zouden nu op de gemeente gaan drukken dus, en waren niet ver rekend in de exploitatieopzet. De heer Brouwer vond de post onder houd aan de lage kant, vooral omdat het hem bekend was, dat er diverse verbe teringen aangebracht moesten worden. De heer Talsma had met blijdschap kennis genomen van de motivering van B. en W., namelijk zij werden gekocht opdat zij niet het voorwerp zouden wor- der van winstbejag, wanneer zij in han den van particulieren kwamen. De enkele vraagstukken waarop de op merkingen van de heer Duyvelaar be trekking' 'hadden, zouden bij de komende huurverhoging wel opgelost worden, meende de voorzitter in zijn antwoord. De heer Brouwer antwoordde hij, dat de post onderhoud die f 73.per wo ning per jaa.r bedroeg, de algemeen gel- dende rijksnorm was; moesten er andere maatregelen getroffen worden, die buiten het normale onderhoud vielen, dan zou hier een oplossing voor gezocht worden. En toen ging de raad met deze aan koop accoord. Het voorstel tot aankoop van gronden in de buitenpolder deed de voorzitter in antwoord op een opmerking van de heer Verdoorn verklaren, dat deze gronden inderdaad het voorwerp waren van een pachtovereenkomst, maar, zei hij, Gou- verner c'est prevoir. En men ging er vlot mee accoord evenals met een voorstel tot aankoop van grond aan de 2e Zeine. 22 WONINGEN GEBOUWD DOOR MIJ. BAKHUIZEN. Het voorstel tot verkoop van grond aan de Thorbeckelaan aan de 'Mij. Bak huizen, die er 22 woningen op wilde bou wen, deed de heer Verdoorn vragen of deze woningen gebouwd zouden worden in de vrije sector. Uit het antwoord van de voorzitter bleek dat dit niet het geval was; B. en W. hadden zich echter overtuigd van het karakter en de kwaliteit van de wo ningen, het waren werkelijk keurige wo ningen van goede architectonische hoe danigheden. De maatschappij stond bo vendien als zeer solide bekend. De heer Duyvelaar vroeg of in de ver deling van deze woningen ook de ad viescommissie zou worden gekend. Het is de bedoeling, aldus de voorzit ter, om degene die hiervan gebruik wilde maken om als particulier een premiewo ning te bouwen, hiertoe de gelegenheid te geven, de anderen zouden volgens de normale gang van zaken worden toege- wezen. i HET NIEUWE POLITIEBUREAU. De heer Verdoorn opende de rij van sprekers die het hunne wilden zeggen over de onderbrenging van het politie bureau in verbouwde panden Raadhuis plein 4 en 5. Hij noemde het een verheugend ver schijnsel dat de groei van de gemeente zodanig was, dat het raadhuis, nu, na 20 jaren, reeds te klein bleek. De heer Verdoorn vond 'het een aan trekkelijk plan hier vlak bij het gemeen tehuis een politiebureau te creëëren uit twee woningen. Maar bij de nog schei- e.ude woningnood kon men er slechts met bloedend hart toe overgaan twee woningen aan het gebruik te onttrekken. Ze waren, betoogde hij toch eigendom van de gemeente, dus men kon er te al len tijd toch over beschikken. Hij vond het moment dat B. en W. met dit voor stel kwamen, niet gelukkig gekozen, juist nu er een groot gedeelte van het raad huis vrijkwam door het vertrek van de Kamer van Koophandel. We leven in een groeiende gemeente, aldus de heer Verdoorn, en we hopen det ze nog harder zal groeien, maar daarom ook zou het kunnen zijn, dat deze voorziening nog te klein zal blij ken. En zal er dan gelegenheid zijn uit ?'e breiden, of lijkt het U niet verstandi ger te wachten tot de nieuwe weg klaar is, zodat we daar een behoorlijk nieuw bureau kunnen bouwen? De heer Brouwer brak een lans voor de Nationale Reserve, die hij ook de ger legenheid wilde geven van de nu vrijko mende ruimte gebruik te maken. En de heer Talsma informeerde hoe de noordzijde van het verbouwde bureau er uit zou komen te zien. De heer Duyvelaar vroeg of het geen bezwaar zou zijn, dat de cellen en de passantruimte onder het raadhuis ble ven; nu was er dus geen toezicht. De heer Mombers had met groot ge noegen kennis genomen van dit voorstel, het hart van Waalwijk zou er in aesthe- tisch opzicht veel door winnen. Ook de heer van 'Seters betoogde, dat het toch beter zou zijn geweest,^ als de gehele politie-dienst bij elkaar bleef. Maar verandering moest er in elk geval ko men; hij vond het wel jammer van de woningen, maar als het dan toch moest gebeuren, dan moest men het ook zo goed mogelijk doen, en ineens heel de dienst bij elkaar onderbrengen. 'Oe 'heer van dien Hoven was even eens van mening dat de cellen beneden het raadhuis niet op hun plaats waren. Nu moest men toch maar de gelegenheid aangrijpen ze gelijkvloers te brengen. Eén van deze woningen, antwoordde de voorzitter, is enige tijd geleden al vrij gekomen, een deel van het politie-appa- raat is er al in ondergebracht, omdat het telefoon en ander verbindingsmateriaal al gereed staat zo spoedig mogelijk de telefonische en telegrafische verbindin gen, nodig in het kader van de dienst bescherming bevolking- tot stand te bren gen. Ook van de zijde van de rijksin stanties is hierop al herhaaldelijk aan gedrongen. HET GEMEENTEHUIS PUILT UIT. Noorden, juist daarom hebben we deze panden genomen. Hij bestreed vervolgens de mogelijk heid om elders een nieuw bureau te bou wen, omdat dan, bij het nauwe contact tussen politie en gemeentelijk bestuurs apparaat een efficiënte werkwijze onmo gelijk zou zijn. Bovendien was 'het in alle opzichten nuttig, dat het korps, in de onmiddellijke nabijheid van de chef was ondergebracht. De sprekers verder beantwoordend zei de voorzitter dat ook de Nationale Re serve van de vrij gekomen ruimte ge bruik zou kunnen maken, ook het Rode Kruis had al een dergelijk verzoek inge diend'. I i i Met de noordelijke gevel zou niets ge beuren, antwoordde hij de heer Talsma; en ten aanzien van de cellen verklaarde hij, dat er alle mogelijkheid was deze te zijner tijd aan het nieuwe bureau te ver binden; maar hier moesten ook andere, met name justitiële instanties in gekend worden. i De heer van Seters, die o.m. ook nog gewezen had op de eventuele mogelijk heid ook de dienst Bescherming Bevol king in het nieuwe pand onder te bren gen, antwoordde de voorzitter, dat het in het geheel niet juist was deze diensten samen te brengen. De Bescherming Be volking was een dusdanige organisatie, dat wanneer deze volledig functioneerde hopelijk kwam het nooit zo ver het desorganiserend zou werken, wan neer daarbij ook het hele politie-appa- raat op volle toeren draaide. In tweede instantie voerden nog ver schillende sprekers het woord, die gro tendeels hun standpunten nog eens uiteen zetten; moge plaatsruimte ons ontslaan var de plicht hiervan uitvoerig verslag te doen, temeer, daar de betogen zich voornamelijk bewogen rond het vraag stuk Van de cellen en het passantenlo kaal, twee onderdelen van het apparaat, die onder 'het gemeentehuis bleven. Maar ten aanzien hiervan zei de voorzitter, dat de kwestie van de cellen nog' niet geheel en al was uitgebalanceerd. Bo vendien zou het wel enige tijd duren voordat het huidige plan kon worden verwezenlijkt, en het was heel goed mo gelijk dat er ondertussen al plannen kwa men ten aanzien van de cellen. En hiermee nam ook de heer Duyve laar, die op een gegeven moment het voorstel wilde terug verwijzen naar 'B. en W. genoegen, zodat tenslotte zonder hoofdelijke stemming, en met algemene stemmen besloten werd ingevolge advies van B. en W„ het politiebureau over te brengen naar de panden 4 en 5 van het Raadhuisplein, die een uitstekende ver bouwing krijgen, volgens plannen van architect Kropholler, zoals op een,per spectieftekening, in de raadzaal aange bracht, te zien was. De overige punten waren allemaal punten die als hamerpunten worden aan geduid; alleen het laatste, een voorstel tot het beschikbaar stellen van een cre- diet voor de 'bouw van een winkelwo ning annex twee bovenwoningen aan de van Assendelftstraat/hoek olstraat, deed de heer Meys opmerken dat de huurprijs aan de hoge kant was; hetgeen de voor zitter toegaf, hij stelde er echter tegen over, dat het een zeer behoorlijke wni- kelruimte werd, terwijl men er ook al een betrouwbaar candidaat-huurder voor had gevonden. AFSCHEID VAN DE HEER N. TALSMA. Toen de gehele agenda was afgewerkt, sprak de voorzitter nog enkele woorden tot het scheidende raadslid de heer N. Talsma, die slechts korte tijd lid was geweest van de gemeenteraad, waarin de locale democratie werd gekristaliseerd en die naar zijn formatie een afspiegeling was van de politieke en maatschappelijke groeperingen in de gemeente. Ik moet U zeggen, aldus de burgemeester dat U naar eigen inzicht en eigen opvattingen en dat siert U Uw taak hebt ver richt, maar van de andere kant hebt U ook steeds een ruim begrip gehad voor de harmonie in de raad. Ik dank LI voor de wijze waarop en voor de opvatting waarmee U Uw taak in de raad hebt verricht en ik hoop dat het U in Uw nieuwe woonplaats goed zal gaan. Dit is voor 99 een enige periode ge weest in mijn leven, antwoordde de heer Talsma; ik heb 'hier een boel wijsheid en ervaring opgedaan en een open oog ge kregen voor de moeilijkheden die zich voordoen bij het besturen van een ge meente. Ik heb hier ook een onderlinge, maar gezonde rivaliteit ontmoet; vanuit mijn christelijk socialistisch standpunt heb ik geprobeerd de gemeente te dienen. Hierna sloot de voorzitter de geani meerde vergadering, die enkele uren in beslag had genomen. I Practisch puilt het gemeentehuis aan allé kanten uit, vervolgde hij. De door het vertrek van de K.v.K. vrij gekomen ruimte is zo dringend nodig voor de ad ministratieve diensten, dat ze voor geen ander doel kan worden benut. Vooral de aldeling Bevolking, sociale en militaire zaken enz., heeft dringend behoefte aan spreiding; niemand kan nu ook maar een ogenblik met de chef of een ambtenaar van sociale zaken spreken; en U weet hoe nodig dit is, op een afdeling als so ciale zaken. Ook om andere redenen is spreiding nodig; het aantal ambtenaren is zozeer toegenomen, dat een efficinte werkwijze wordt verstoord door een gebrek aan ruimte. Zaal 20, eertijds een handige ver gaderzaal, is nu in gebruik als tekenko- mer, en er kan geen man meer bij; nu is er in het gemeentehuis geen enkele an dere vergaderruimte, dan de .raadzaal en de trouwzaal en vooral toch de raadzaal dient, zo enigszins mogelijk niet voor an dere dingen te worden gébruikt, dan voor vergaderingen van de gemeenteraad en officiële ontvangsten. Als U voorts ziet hoe ook het politie corps, dat gespecialiseerd is in verschil lende groepen, zoals recherche, verkeers politie enz., en momenteel uit 19 man bestaat, dan is het duidelijk, dat de hui dige eccomodatie onvoldoende is; ook uit dien hoofde alleen al is er alle aan leiding dit plan ten uitvoer te brengen. Het nieuwe bureau zal voldoende uit breidingsmogelijkheden bieden naar het Directeur J. G. Addink vierde jubileum en afscheid. Een rij van sprekers belichite de groie verdiensten van de scheidende directeur. Na veertig jaren directeur te zijn geweest van de Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek „De Toekomst" te Vrijhoeve-Capelle moest de heer J. G. Addink Donderdag j.l. tegelijk met zijn veertig jarig jubileum zijn afscheid van de fabriek vieren. Men viert gewoonlijk geen afscheid, maar als het gaat zoals het Donder dag in Vrijhoeve-Capelle ging, dan wordt een afscheid tot een feest, om dat er een toon van oprechte vreugde heerste, dat er in het veertigjarige verleden zo ontzettend veel was bereikt, omdat er de voldoening was voor de fabriek en voor Mijnheer Addink zelf te kunnen terugzien op een zeer goed bestede en .rijk gezegende periode, in dienst van de boerenstand van Sprang-Capelle en wijde omgeving. Heel duidelijk is dit alles tot uitdrukking gekomen, toen Donderdag de jubilerende en scheidende directeur een zeer drukke receptie hield, toen het bestuur 's middags een feestvergadering belegde in de grote feest tent, waar een rij, werkelijk een rij van sprekers in alle toonaarden zijn lof zongen, en toen 's avonds alle leden van de coöperatie nogmaals ver enigd waren in de grote feesttent, voor een zeer genoeglijke feestavond. DE ZILVEREN ERE PENNING VAN DE GEMEENTE. Het was koud in de grote feesttent en de regen striemde op het zeil; buiten hingen de feestvlaggen mistroostig in de aanhoudende regen, maar het enthousi asme waarmee alles daar binnen ge beurde deed het gure van ons klimaat vergeten. Na een zeer druk bezochte receptie, waarop het gemeentebestuur van Sprang- Capelle en talloze anderen de scheiden de en jubilerende directeur en het bestuur de hand kwamen drukken, was er s mid dags een feestelijke vergadering, waarbij heel veel genodigden waren en veel le der, ook van de 'Coöperatieve 'Stoomzui- velfabriek. Op het podium zat het be stuur, de raad van toezicht en de com missarissen en natuurlijk ook de schei dende directeur en zijn echtgenote. Voorzitter Voor de Poorte was de eerste, die de heer Addink mocht toe spreken en hij deed dat na enkele hoge gasten verwelkomd te hebben, zoals het gemeentebestuur, dat ook weer voltallig aanwezig was, de oud-voorzitter Jan van Beek, het oud-bestuurslid de heer J. C. Meijer, de bestuursleden van de Brabant se Zuivelbond en de directeuren van de aangrenzende fabrieken en veel anderen. Een ogenblik wilde de voorzitter stil staan bij het werk dat de heer Addink had verricht en bij de geschiedenis van de fabriek, waartoe de toetreding aan- ankelijk niet algemeen was. Toen er na ring aan, bestaande uit een radio, een haard en een schrijfbureau, die naar 'hij hoopte de nieuwe woning van de heer Addink te Dieren zouden sieren. NAMENS HET GEMEENTEBESTUUR. I v; vijf jaar een nieuwe directeur moest ko men, viel de keus, zij het na enige aar zeling op de heer Addink, en het was de voorzitter thans een genoegen te mogen verklaren, dat de keuze goed was ge weest. Onder het bewind van de heer Addink was de Toekomst een van de grootste fabrieken geworden in de om trek; de directeur die vanaf de aanvang het vertrouwen van bestuur en leden genoot, wist de fabriek steeds uit te breiden; het melkverbruik steeg van 2 millioen 'kilo tot 11JA millioen. Het was hem gelukt een gezonde en evenwichtige coöperatie op te bouwen, steeds hield hij een vaste koers en zo werd de fabriek een bron van welvaart voor de boeren stand. Op een succesvolle loopbaan kon de directeur terugzien, veel had hij met de boeren en voor de boeren tot stand gebracht. Nadat de voorzitter de heer en Me vrouw Addink het beste had gewenst voor de toekomst bood 'hij hun enige stoffelijke blijken van dank en waarde- Het verheugt me in bijzondere mate, begon burgemeester Smit zijn woord van gelukwens, dat ik de eerste mag zijn in een rij van sprekers om U de hartelijke gelukwensen van het gemeentebestuur aan te bieden bij Uw 40-jarig jubileum en U de erkentelijkheid te betuigen van het gemeentebestuur voor alles wat U voor de gemeente hebt gedaan. U hebt Uw krachten en Uw gaven gegeven aan de fabriek en daardoor aan de welvaart van de gemeente als zodanig. Uw fabriek wordt een van de beste van Brabant, ja, van heel Nederland genoemd, dat is te danken aan Uw energieke gaven en Uw inspiratie. Maar naast een groots gevoel dat U de fabriek zo achterlaat, zal er toch ook wel een gevoel van weemoed in U zijn, nu gij een levenswerk moet gaan verlaten. Iemand die al 6 jaar in Sprang-Capelle woonde had eens tegen de burgemeester gezegd, dat ie nog nooit gehoord had dat hier de een wat goeds zei van de ander. Mijnheer Addink maakte daarop ech ter een uitzondering, hij was iemand van wie men veel goeds zei, ook achter zijn rug. Als U de gemeente gaat verlaten, aldus burgemeester Smit, zal een mar kante persoonlijkheid ons gaan verlaten. De burgemeester, die de heer Addink tot zijn persoonlijke vrienden mocht re kenen, memoreerde enkele herinneringen aan zijn omgang met de jubilaris. Hoe er eens op 'n dag in de bezetting iemand naar hem toekwam die zei: „Burgemees ter, ze hebben Mijnheer Addink gearres- teer". „Wat, Mijnheer Addink"; „Ja, hij kreeg een proces verbaal en toen hebben ze hem meegenomen! „Maar waarom aan?" „Zijn sik stond niet in het vee boekje-" De burgemeester kwam niet met lege handen; het was hem een genoegen de scheidende directeur de zilveren ere penning van de gemeente te mogen uit reiken, terwijl hij hem als een souvenir van hem zelf een boek aanbood. EEN RIJ VAN SPREKERS. Er volgde nu een rij van sprekers, die we niet allemaal evenveel recht op ruim te kunnen laten wedervaren, dat zou ons te ver voeren; we moeten kort zijn.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1