VIJF DAGEN NAAR PARIJS Na veel gepraat en gestem kreeg Sprang-Capelle een woningcommissie 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 OCTOBER 1954. 2 Technische dienst werkt niet zoals het hoort FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". Uii de Provincie „DE ECHO" i r-, -I—]"-1 I I -J De eerste was de 83-jarige oud-voor zitter Jan van Beek, die de directeur hartelijk compimenteerde; Ir. Dijkstra sprak namens de Brabantse Zuivelbond, en hij memoreerde speciaal hoe dhr. Ad- dink bijna 29 jaar deel uitmaakte van 't bestuur van de Bond en zitting had in verschillende commissies. Ook landelijk werd zijn grote ervaring en deskundig heid op het gebied van de zuivelberei ding erkend. Hij was lid van de centrale bouwcommissie, lid van de werktuigen- commissie en van de examencommissie van de Koninklijke Nederlandse Zuivel bond. i Directeur van der Vecht van de Don- gense Zuivelfabriek sprak namens de collega's uit de omgeving, en hij wees op de grote waarde van een goede buur man, waarbij hij de hartelijke samenwer king met de heer Addink zeer prees. De heer Gallema, voorzitter van de Bond van Brabantse zuiveldirecteuren wees er op hoe de heer Addink lid was van de organisatie vanaf de oprichting, Als directeur had hij zijn taak zeet nauwgezet opgevat, en zeer gunstige re sultaten had hij bereikt. Zijn uitbetalin gen stonden altijd aan de spits. De rijkszuivelconsulent de heer V. d. Brink, roemde de deskundigheid van de jubilaris, zijn grote ambitie, zijn verant woordelijkheidsgevoel en zijn zuinigheid, die buiten de grenzen van Sprang-Ca- pelle bekend was. De heer Noordan, directeur van de N.V. Verenigde Zuivelfabrieken, voelde zich als directeur van een N.V. op deze buitengewone vergadering van een coö peratie zo ongeveer als Daniël in de leeuwenkuil, dat hij hier was gekomen moest wel een bijzondere aanleiding hebben, die aanleiding vond hij in zijn heel grote waardering voor zijn veel oudere vriend. Hij kenschetste de heer Addink als een eminent zakenman, met een grote wijsheid die veel wist te ac cepteren en te geven. Namens het personeel sprak de heer W. Timmermans een enthousiast en har telijk woord; hij sprak over een veertig jarige samenwerking, die hen wel eens scherp tegenover elkaar deed staan, maar cian ging het niet om de persoon, maar om de toekomst van de fabriek. Hij bood hem namens het personeel een souvenir aan. j De heer Opstelten vertegenwoordigde het Bedrijfschap Zuivel, en hij zou het kort maken, want het Bedrijfschap had niet veel meer te vertellen, al was dat wel eens anders geweest. De Toekomst, zei hij, gaat voor U verleden worden, maar dit afscheidsfeest zou hem een schone herinnering zijn in de toekomst. De nieuwe directeur de heer J. van der Heijden werd met applaus begroet toen hij het podium betrad. EEN GROTE ERFENIS. Hij had een erfenis in ontvangst geno men, die zo groot mogelijk was, namelijk een gezonde coöperatie, die de heer Ad dink had voltooid. Zijn voltooiing ech ter was voor hem, zijn opvolger, een fundament, want de tijd stond niet stil. Het zou moeilijk zijn echter de heer Ad dink te evenaren, laat staan hem voorbij te streven. Namens de afdeling Sprang-Capelle van de Bond van Plattelandsvrouwen sprak Mevrouw Roubos, die de heer Ad dink feliciteerde met zijn jubileum; jam mer was het dat er een scheiding aan verbonden was, maar hij kan nu een maal niet altijd blijven werken. Mej. Rijken, directrice van de 'huis houdschool, sprak namens het personeel en de leerlingen van die school. Zij prees de bijzonder goede verstandhouding tus sen fabriek en school, de leerlingen kon den zo lekkere koekjes en keek bakken, omdat de school van de fabriek room boter kreeg tegen margarineprijs (het geen de voorzitter van de fabriek na tuurlijk prompt aangreep om reclame te maken voor hun productl). Persoonlijk verklaarde Mej. Rijken het bijzonder prettig te vinden hier tegen woordig te mogen zijn, omdat ze wist hoe bijzonder goed de heer Addink steeds met haar vader had samengewerkt. De heer de Hollander sprak namens de Coöperatieve Landbouwvereniging te Sprang-Capelle. Hier ligt een stuk van Üw leven, zei hij. Over de resultaten hoeven we niet uit te weiden, ze zijn te zien in wat de fabriek thans is. Het was niet altijd gemakkelijk geweest en de heer den Hollander sprak over de critiek die dikwijls zo diep kan insnijden omdat men zaken en personen meestal niet weet te scheiden. Maar in Uw ar beid, vervolgde hij, lag ook zeer veel schoons. Wil het goede en aangename bewaren en daar nog dikwijls op terug- Namens de afdeling Kaatsheuvel van de NCB sprak de heer in 't Groen, die de heer Addink dankte voor de grote medewerking die men steeds van hem had ondervonden en zo deed ook de heer Snijders namens de Jonge Boerenstand. WEL EEN BEETJE ERG. U hebt het wel een beetje erg ge maakt, zei de heer Addink in zijn dank woord tot de diverse sprekers, maar toch ben ik zeer erkentelijk. Hij dankte allen,, speciaal het bestuur en de commissa rissen, die hem nog een zilveren sigaren doos aanboden, voor de aangename sa menwerking die steeds een steun en een kracht voor hem was geweest; speciaal dankte hij nog de eerste secretaris van het bestuur de heer Meijer. Maar aller eerst toch ging zijn dank uit naar God' die hem de kracht had gegeven te doen, wat hij had mogen doen. En dan dankte hij alle sprekers «net een persoonlijk woord, speciaal het ge meentebestuur voor de vererende onder scheiding. Ondertussen werden de aanwezigen onthaald op verschillende tractaties; zij dronken de scheidende directeur toe en zongen dat hij lang zal leven. Het was een bijzonder feestelijke ver gadering, die de gure kou spoedig deed vergeten. i Om 6 uur verzamelden de genodigden zich aan een diner in „de Efteling", waarna in de avonduren de grote feest tent zich weer geheel vulde met geno digden en leden van de feestvierende Coöperatie; allen hebben zeer genoten van het optreden van Daan Hooykaas en zijn gezelschap, dat voor een ware feeststemming wist te zorgen. Directeur Addink, noch al degenen die deze dag met de Coöperatieve Stoam- zuivelfabriek „De Toekomst" hebben meegevierd en meegeleefd zullen dit mooie afscheidsfeest niet gemakkelijk vergeten. 1 De vergadering die de raad van Sprang-Capelle j.l. Vrijdagavond hield heeft nogal wat tijd in 'beslag genomen. Speciaal de benoeming van een commissie van advies inzake de v. oonruimtewet en een bespreking van de technische dienst en de vele werken die die dienst nog te verrichten had, bleken nogal wat tijd te vragen. De woningcommissie blijkt geen aantrekkelijk instituut in Sprang-Capelle; weinig personen voelen er iets voor er zitting in te nemen en over de enkele aanbevolen candidaten bleken de meningen nogal verdeeld, er werd' heel wat gepraat en gestemd voordat men weer een commissie 'had. SCHOTSESTRAAT EEN AL TE REALISTISCHE NAAM. Alvorens de diverse punten aan de oide te stellen, richtte burgemeester Smit zich tot de heer Genuit, die door een zwaar verlies was getroffen. Hij betuig de hem namens de raad de allerdiepste en warmste deelneming met het overlij den van zijn vrouw, waarvoor de heer Genuit geroerd dankte. Notulen noch ingekomen stukken ble ken voorts moeilijkheden op te 'leveren. En het vaststellen van een pachtover eenkomst had ook weinig om het lijf; de heer de Bie maakte een technische opmer king die ter harte werd genomen en op een vraag van de heer Maijers deelde de voorzitter mee, dat de gemeente inder daad in het bezit was van enkele boom gaarden, die de laatste tijd echter be hoorlijk door de jeugd werden geplun derd. Een voorstel tot aankoop van enkele perceeltjes grond gelegen tussen de Schoolstraat en de [Wendelnesseweg- Oost men leze voor nadere bijzonder heden de reeds eerder gepubliceerde praeadviezen deed de heer Maijers opmerken dat de grondprijzen nogal hoog waren, hij, was bang dat men een pre cedent zou 'scheppen. De voorzitter antwoordde hierop, dat er op het ene perceel bomen stonden, dat de percelen aan' de openbare weg lagen, hetgeen de prijs hoger maakte en dat dit de enige methode was om tot een oplossing te komen. In het vervolg, zei de heer Maijers, als er goede cultuurgrond gekocht gaat wor den, zal men met deze prijzen rekening dienen te houden, maar de heer Ros en ook de voorzitter waren het hier niet mee eens. Het betrof hier grond, die men perse nodig had! om de gemeente te ver fraaien. De heer Dekkers toonde zich erg in genomen met het plan om hier een plantsoen te maken. Al eerder had hij de opmerking gemaakt, dat er veel te wei nig werd uitgetrokken voor verfraaiing van de gemeente; er zijn wel plannen, maar de uitvoering ervan laat veel te lang op zich wachten. Diezelfde morgen was dit vraagstuk, aldus de voorzitter, wijd en breed in B. en W. besproken en bij de mededelin gen zou de voorzitter er nog wel het een en ander over zeggen. Nadat enkele punten zonder meer wa ren goedgekeurd stelden B. en !W. voor de naam Kattesteeg te veranderen in Schotsestraat. Mevrouw Genlacfa was van mening, dat de naam Schotsestraat nogal vreem de associaties wekte. De huizen stonden er inderdaad schots en scheef. Zij had gezocht naar een andere meer acceptabele benaming en dacht toen aan Dick Vlemming die door zijn daad wel verdiende geëerd te worden. Bovendien lag in het verlengde van deze straat de Jan de Rooijstraat in Kaatsheuvel; de combinatie van beide straatnamen zou zeer symbolisch zijn. De voorzitter vond het een goed idee, maar het was geen gewoonte een straat te noemen naar een nog levend persoon, behoudens enkele hoge uitzonderingen. De heer de Raadt merkte op, dat de Schotten toch ook allemaal nog, leefden en de heer Timmermans adviseerde in elk geval in contact te treden met de heer Vlemming. De heer Dekkers vond het eveneens een mooi idee; moeten mensen per se ge storven zijn om geëerd te worden, vroeg hij zich af. Uiteindelijk, nadat ook de heer van Caem, die de naam Schotsestraat zo ver keerd niet vond, verklaard had zich er goed mee te kunnen verenigen, be sloot men contact op te nemen met Dick Vlemming. i i j Dan volgde een aantal hamerstukken, totdat men beland was bij de benoeming van een adviescommissie ingevolge de woonruimtewet. WEINIG ANIMO VOOR OOMMISSIE. De heer Maijers begon met te vragen, wat er de oorzaak van was, dat drie leden van de commissie zich niet meer candidaat hadden gesteld. Omdat het het- meest onprettige en on dankbare baantje is in de gemeente, antwoordde de voorzitter. Wat is er de oorzaak van, vroeg de heer Ros, dat er afgeweken is van de gewoonte om twee candidaten op de voordracht te zetten. Hij vond het klein dat er in een gemeente van 6000 inwo ners geen tien mensen gevonden werden die bereid waren zich beschikbaar te stellen. i De voorzitter wees er op, dat het hier een aanbeveling betrof en geen voor dracht, zodat men niet verplicht was er twee op te zetten. Tientallen mensen wa ren er gevraagd, maar zij bedankten al lemaal voor de eer. De heer de Raadt verklaarde niet be dankt te hebben, omdat het ondankbaar werk 'zou zijn; als je tracht te doen wat in je vermogen ligt, dan zul je wel eens even een minder goede vriend hebben, maar uiteindelijk respecteren Ze je toch, zei hij. Voor 'hem lag de oorzaak in het feit, dat B. en W. eens niet zo fair ge handeld hadden ten aanzien van de com missie. Tot drie keer toe had de com missie unaniem een bepaalde candidaat voor een woning geadviseerd en B. en W. bleven de toewijzing maar uitstellen. Dat was niet juist en ook Zijn partij had hem geadviseerd zich niet meer herkies baar te stellen. Het was wel geen gewoonte over woonruimtekwesties te praten, maar de voorzitter wilde er toch wel iets over zeggen. Op de eerste plaats was hier sprake van een 'adviescommissie, en wa ren B. en W. gewoon bijna altijd het ad vies van de commissie te volgen, maar dat wilde nog niet zeggen, dat zo'n ad vies niets eens afgewezen 'kon worden. Als ik vervolgens goed weet wat U bedoelt, dan betreft het hier een geval ten aanzien waarvan B. en [W. oor spronkelijk instemden met het advies van de commissie. Maar toen de eigenaresse de aangewezen candidaat niet in het huis wilde nemen en de commissie niet tot vordering wilde overgaan, toen zat er voor B. en W. niets anders op, dan de woning toe te wijzen aan een andere ge gadigde. Als B. en W. de eerste keer toege staan hadden, 'had er niet gevorderd hoe ven worden, zei de heer de Raadt. 'En de voorzitter betoogde dienaangaande, dat het wel vaker voorkwam, dat wan neer de zaak niet urgent was, B. en W. wachtten met toe te wijzen, omdat er nog van alles kon gebeuren. DE STEMMING. Enfin, men ging tot stemming over en de uitslag was Mevr. Maris 8 stemmen, J. Pruijssers 11 stemmen, G. Vos 7 stemmen, |C. D. Kooter 6, J. Dekkers 1, Genuit 4, Ros 1, G. v. d. Poorte 2, blanco 2 en nogmaals twee keer twee stemmen blanco (men stemde namelijk 4 personen ineens). Juist door dit gedeeltelijk blanco stem men, kon men geen juist beeld van de stemming verwachten en B. en W. be sloten de personen een voor een te stem men. Mevr. Maris werd toen herkozen met 8 stemmen, J. Genuit kreeg er 2 en Ros 1, twee waren er weer blanco. In de vacature Vos werd toen met 7 stemmen de heer Genuit gekozen, ter wijl de heer Vos er 6 kreeg. De heer Genuit echter aanvaardde de ze benoeming niet. Het speet hem dat het zo gelopen was. U zult begrijpen, zei hij, dat nu ik pas mijn vrouw ver loren heb, dit moeilijk kan doen. Bovendien vond hij het niet fair, dat hij er het vorig jaar was uitgestemd, zo dat hij het beter vond het nu maar zo te laten. Wat nu gedaan. 'Uit de raad werden enkele andere mensen genoemd, maar men wist ook niet of die een benoeming zouden accepteren. Toen men tenslotte tot stemming overging: was hiervan de uitslag G. v. d. Poorte 7 stemmen, tegen Vos 6, zodat de eerste in de commissie was gekozen; men zou hem vragen of hij zijn benoeming accepteerde. Bij de eerste stemming in de vacature de Raadt kreeg de Raadt 3 stemmen, Kooter 5, Ros ll en Maijers 2, twee wa ren er blanco. 1 Een nieuwe vrije stemming gaf de heer Kooter 6, de Raadt 3, Maijers 2, en twee stemmen waren er blanco. Zodat Kooter meer dan de helft van het aantal geldige stemmen had en dus was gekozen. Tenslotte werd de heer Pruijssers met 10 stemmen gekozen, tegen 1 voor de heer van den Hoven, 1 voor de Raadt en een blanco. UITBREIDING TECHNISCH PERSONEEL. Bij de mededelingen sprak de voorzit ter over de moeilijkheden ten aanzien van de werken die uitgevoerd moesten worden door de technische dienst van de gemeente. Men moest hierbij echter bedenken, dat de nieuwe gemeente-archi tect de tijd moest 'hebben om zich in te werken; daar kwam 'bij dat er voor de geplande werkzaamheden veel voorbe reidend werk moest worden verricht, dat de gemeentearchitect practisch helemaal alleen moest doen. In overleg met de commissie van de technische 'kring zou men trachten een opgeleide 'kracht in dienst te nemen, die ook een groot ge deelte van het tekenwerk kon doen. Bovendien moesten er momenteel door de werklieden van de gemeente zoveel werkjes worden opgeknapt buiten hun eigenlijke taak, dat er die ook wel eens bij overschoot. B. en W. zouden graag bij de begro ting willen voorstellen twee nieuwe werklieden, waarvan een tuinman, in dienst te nemen en in overleg met de kring een tekenaar willen aanstellen. In dit verband behandelde de voorzit ter ook de vraag van de heer Maijers, waarom de brandnetels in de gemeente niet werden verwijderd. Het was met deze brandnetels als met heel veel andere dingen, die dringend nodig waren, maar waarvoor eenvoudig weg geen tijd meer was. De heer Ros was het er volkomen mee door Tom Lodewijk. 17) Er stonden verschillende toeris ten-groepen in de hal. Frans nam kaartjes en deelde mede, dat de groep zich in tweeën zou moeten splitsen. De ene helft kon met hem meegaan, de andere helft moesit onder geleide van een Franse gids..,., degenen die het Frans meester waren. Bella weifelde een ogenblik, keek naar de groep die zich rond de ge- uniformeerde Fransman vergader de. Toen ontmoetten haar ogen een paar uitdagend-lachende bruine ogen onder kortgeknipt, donker haar. Een lange Amerikaanse offi cier, in onberispelijk khaki, met een tros lintjes op de borst, had rondweg* zijn rug naar de gids ge draaid en zond Bella een appreci ërende blik toe. Ze strafte hem af met een hoog hartig staren, over hem heen. Maar toen de groepen werden ver deeld, liep Bella achter de Franse gids aan. Frans zag haar de grote zaal in lopen. Ze heeft tact dacht hjj tevreden en ze dringt zich niet op. Héél correct. Maar het speet hem toch. Hij had haar wel graag eens laten horen hoe onder houdend hij over Fontainebleau vertellen kon. Els en Hannes hadden elkaar eens aangekeken, toen ze voor het paleis stonden. Toen had Hannes veelbetekenend met het hoofd ge knikt naar het prachtige park er om heen. Veel te mooi weer eigenlijk, om die onwe boel te gaan bekij ken had hij gezegd. Hm hmjj Els gaf zich niet t>loot. Zouden wij: op eigen houtje het park niet eens gaan bezichti gen stelde hij 'stoutmoedig voor. Ik heb een beetje hoofdpijn gekregen in de bus fantaseerde Els ik blijf liever in de buiten lucht. Dus wat mij betreft. Je zult zien hoe gauw je hoofdpijn over is profeteerde Han nes lachend, en samen slenterden ze weg en lieten het paleis het paleis. Bella intussen luisterde met 'n half oor naar het radde Frans van de gids., naiar zijn standaard grapjes, waar der ene helft om lachte en de andere helft mee om lachte om te tonen dat ze ze be grepen hadden. Maar inmiddels hield ze uit haar ooghoek voortdu rend de lange Amerikaan in de gaten. Ze zag hem, innerlijk ver maakt, manoeuvreren, tot hij ein delijk, schijnbaar toevallig, naast haar was. En toen de gids langwij- lig uitleg gaf over Josephine de Beauharnais, maakte hij in het En gels een schertsende opmerking. Bella begreep dat zich hier een uitstekende gelegenheid bood om haar talen wat op te halen. Maar ze glimlachte slechts, een beetje afwezig. In gedachten vergeleek ze deze knappe Amerikaan met Frans, en dan verzonk de reisleider maar tot een simpel burgermanneke. Hier was nieuw wild, maar ze moest voorzichtig zijn. En gereserveerd, maar handig, schermde ze met' de Amerikaan, die that little Dutch girl best de moeite waard vooid. Ze viste uit dat hij pit Pittsburgh kwam, waar zijn vader directeur was van een grote staalfabriek. Hij was in de oorlog geweest ook, Italië, Nor- mandië, bij de étappe. Bella vond hem gloeiend-interessant, maar wachtte zich er wel voor het te laten merken. Eindelijk was de rondleiding af gelopen. De gids ontving zijn fooi tje met een dankbaar „Merci beau- coup, mesdames, 'sieurs en toen stonden ze weer op het zonover goten plein. Het hele gezelschap bestormde het ijswag'entje voor 't hek. Bella bleef wat achter. Kan ik u een lift geven in mijn wagen informeerde de Amerikaan. Ik ben in gezelschap ant woordde Bella afwijzend we gaan nu naar Barbizon. En waar logeert u - Parijs. Ik ook. Misschien kom ik u vanavond wel tegen Weinig kans. Parijs is zo groot. Ja, het i< te gewaagd om dat aan het toeval over te laten stemde de Amerikaan glimlachend toe. We konden het toeval beter een handje helpen. Als we eens Toen Bella weer in de bus zat, glimlachte ze met half gesloten ogen. Beloofde een interessante avond te worden met James, de lange luitenant. Heel wat beter dan dat geklets op zo'n terrasje met zo'n dooie Hollander. Die Ameri kanen wisten wat uitgaan was Frans had met een half oog Bel- eens, dringend was het nodig dat er meer personeel kwam. Maar men moest niet wachten tot de 'begroting. Kon men voor lopig geen twee werklieden in losse dienst aannemen? Dat was al gebeurd, antwoordde de voorzitter. De heer Ros wees vervolgens op de verschrikkelijke toestand waarin het Wolfsnest verkeerde en de heer Maijers vestigde er de aandacht op, dat de ver delging van de 'brandnetels met de nieuw ste bestrijdingsmiddelen slechts weinig tijd vroeg. Mevrouw Gerlach vroeg aandacht te besteden aan de scherpe kanten van de Wendelnesseweg, waar de laatste maand drie ernstige ongelukken waren gebeurd. De 'heer 'Dekkers spoorde het college aan een redelijke taakverdeling onder de gemeentearbeiders toe te passen, hen zelf verantwoordelijk te laten zijn voor een 'bepaald gedeelte van de gemeente. Dat waren ze inderdaad, zei de voor zitter; hij zou werkelijk blij zijn als de arbeiders zelf eens een keer een initiatief namen. 'En hij haalde frappante voorbeel den aan van verregaande initiatiefloos heid. De heer van Caem wees op de erbar melijke toestand van de Loonsestraat, waar iets gebeuren moest, de toestand was onhoudbaar. Maar dit, aldus de voorzitter, waren alle dingen, waarvoor de aandacht van de nieuwe gemeentearchitect was ge vraagd, maar waarvoor eenvoudigweg geen tijd was. Bovendien was het zeer moeilijk aan stenen te komen. 'De heer Maijers had ook een schrifte lijke vraag ingediend met betrekking tot de Loonsestraat en nu opperde hij de mogelijkheid enkele putten te graven, maar dit bleek technisch niet uitvoerbaar zolang er geen trottoir was. Er was nog een andere vraag' van de heer Maijers, die had vernomen van de plannen betreffende een verenigingsge bouw te 'Capelle; en. nu luidde zijn vraag of het niet mogelijk was daarin een bad huis van gemeentewege onder te bren gen. Bij de behandeling van het 'badhuis plan te 'Sprang 'had de voorzitter de toe zegging al gedaan, dat er voor Capelle op de een of andere manier ook in voor zien zou worden. Was er die mogelijk heid in samenwerking met dit comité tot oprichting van een verenigingsgebouw, waar B. en W. overigens 'helemaal buiten stonden, dan voelden B. en W. hier ze ker voor. Maar misschien was er een vluggere oplossing en nogmaals wees de voorzitter, zoals hij al eerder had gedaan op de huishoudschool. Men had bericht gekre gen, dat als er een goede bestemming door de gemeente aan de oude kon wor den gegeven, men wellicht over zou gaan tot de bouw van een nieuwe. B. en W. hadden er 30.000 gulden voor beschikbaar gesteld, en wellicht zouden hier onder meer een tiental douchecellen kunnen worden ondergebracht. Aan de totstand koming van het bedoelde verenigingsge bouw, zouden B. en W. zover mogelijk graag hun medewerking verlenen. En de heer Ros hoopte dat dit gebouw er gauwer zou zijn, dan het Jan de Rooij- nionument; hierover sprekend ontzenwde de voorzitter de kletspraatjes die er over de ronde deden, met mee te delen, dat de onthulling van het monument zo lang op zich liet wachten, omdat men getracht had de Koningin deze onthulling te doen verrichten. 'Deze pogingen waren echter op niets uitgelopen. 'Op verzoek van de heer van Caem, zou men na sluiting van de openbare vergadering in geheime vergadering hier nog wat over praten. Hetgeen dan ook gebeurde. GOUDEN PRIESTERFEEST HOOGWAARDIG HEER VAN HEESCH TE GRIMBERGEN. Grimbergen viert op 9 October a.s. het gouden priesterfeest van Hoogw. Heer Van Heesch, prelaat van de abdij Grimbergen. Deze ver dienstelijke persoonlijkheid werd geboren in Heeswijk op 11 Sept. 1881. Hij was de zoon van Johan nes van Heesch en Theodora van Eeckeren en broer van wijlen de heer Willem van Heesch alhier. Hij voltooide zijn humaniora studies in het Norbertijns Gymna sium te Heeswijk, deed in 1899 zijn intrede in de abdij van Grim bergen, legde de geloften af op 9 October 1901. Drie jaar later werd hij priester gewijd en door zijn overste naar Rome gestuurd om verder te studeren aan de Grego riaanse Universiteit. Als schitte rend student eindigde de jonge priester met de graad van doctor in de Godgeleerdheid en baccha- laureus in het Kerkelijk Recht. Na zijn terugkeer werd hij benoemd als professor in Dogmatica, schrif tuur, kerkelijke geschiedenis en Philosophic. Als rustige pastoor te Ellingen ontving hij de tijding „gekozen tot Prelaat'', op 28 Maart 1946 en ontving de ambtswijding uit han den van Mgr. Noots, de Generaal, op 25 April 1946. Bij zijn gouden professiefeest werd de jubilaris gedecoreerd tot Ridder in de Leo poldsorde, terwijl in 1953 de be noeming volgde als Circator van het Generaal Kapittel. NATIONALE PHILIPSWEDSTRIJD VOOR MIDDELBARE SCHOLIEREN. Met het doel te onderzoeken in hoe verre de belangstelling voor de techniek heeft post gevat bij de leerlingen der middelbare scholen, heeft Philips de 4e, 5e en 6e Wassers van alle 'Nederlandse gymnasia en 'HjB.'S.-en uitgenodigd een opstel te schrijven, waarin ieder op zijn manier tot uitdrukking kan brengen, dat de enige levenskans voor Nederland ligt in industrialisatie. Daartoe is aan de deelnemers gevraagd een opstel te schrijven over één van de zeven opgegeven onderwerpen of over een onderwerp naar keuze, en dat even tueel te verduidelijken met foto's, teke ningen, diagrammen, enz. De inzendtermijn voor deze wedstrijd sluit op 16 Januari a.s. Daarna zal de jury, waarin ook pas afgestudeerde H. B. S.-ers en Gymnasiasten zitting heb ben, onder voorzitterschap van Prof. Dr. Ing. N. A. Halbertsma, 'Buitengewoon Hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, de opstellen en werkstukken be oordelen. Als hoofdprijs is een bedrag van f 700, naar keuze te besteden, beschikbaar ge steld, terwijl als le en 2e prijs voor de scholen, die het best uit de bus komen, respectievelijk een '16 mm geluidsfilmpro jector en een Magnetofoon lals prijzen zijn uitgeloofd. In totaal zal er onder de vierentwintig prijswinnaars een bedrag van f 3300.aan prijzen worden ver deeld. BEROEPSTONEELGEZELSCHAP IN BRABANT. Startte vijf jaren geleden „Het Bra bants Orkest", dat bij het vorderen der jaien vaste voet in de ziah snel ontwik kelende provincie Noord-Brabant zou krijgen, met een goede roep bij de mu ziekcritici, thans heeft dit gewest een nieuw initiatief en wel op het gebied van de dramatische 'kunst in het eerste sta dium van uitvoering gebracht. Het Provinciaal bestuur is reeds ja ren werkzaam in 'het bevorderen van hei amateurstoneel door ruime subsidies op prestatie, door steun aan cursussen voor spelers en regievoerders en door beurzen voor jonge krachten, die naar de Toneelacademie te Maastricht gaan. Daarin heeft Noord-Brabant zich aan de spits van alle Nederlandse provincies ge steld. Restte de vorming van een be roepstoneel, waartoe thans is besloten. Gevormd is een stichting „Het Brabants Toneel" met een bestuur, uit een ruim aantal personen met belangstelling voor de culturele ontwikkeling van hun ge westgenoten en woonachtig in de grote en de kleine gemeenten samengesteld. Dit bestuur gaat nu de vorming van een goed gezelschap ter hand nemen. Daartoe zullen naar analogie van de werkwijze met „Het Brabants Orkest" subsidies worden aangevraagd bij het Rijk, de Provincie en de meest volkrijke gemeenten, terwijl inmiddels na advie zen van deskundigen te hebben ingewon nen, dit bestuur een troupe gaat samen stellen mitsgaders een repertoire-schema opzetten, teneinde volgend seizoen de groeiende behoefte aan toneelvoorstel lingen binnen en waar nodig buiten de grenzen dezer provincie te kunnen op- ■••It U voor Waalwijk Kaatsheuvel an da Lang straat DE BESTE RECLAME. la met de Amerikaan zien praten. En toen ze in de ommuurde tu,in van een schilderachtig cafeetje in het schildersdorp Barbizon aan de koffie zaten, zag hij kans even naast haar te komen. Wat was dat voor een snui ter informeerde hij schijnbaar onverschillig. Een Amerikaanse officier antwoordde ze op dezelfde toon. Nogal een Don Juan stelde Frans niet zonder afgunst vast. Zeg Bella, zullen wij van avond Spijt me, maar ik ben van avond bezet zei ze. En je had zo half en half met me afgesproken Ja, zo half en half, maar ik ben van gedachten veranderd. Ik ga vanavond met James op stap. Hij haalt me met de wagen af. Ze zei het trots, en tegelijk zo za kelijk alsof ze dagelijks met offi cieren in wagens op stap ging. James herhaalde Frans een beetje dom. O.....' opeens ging hem een licht op is dat. hjj Jawel antwoordde ze James Tickard. Dat heb je machtig gauw voor elkaar gebokst -zei hij en in zijn stem klonk teleurstelling en een zweem van minachting. 'k Zou maar uitkijken, als ik jou was. - Daar is de politie-agent weer constateerde Bella de politie agent van Place Pigalle. Ik geloof, meneer Noordeloos, dat het u als leider van deze reis niets, maar dan ook niets aangaat, hoe en waar de deelnemers hun vrije tijd door brengen. En ik zou het op prijs stellen als u uw belangstelling be perkte tot het werk waarvoor u aangenomen bent. Hij keek of hij een klap in zijn gezicht gekregen had. Toen stond hij zonder een woord op en liep weg van haar tafeltje. De reis van Barbizon naar Parijs was voor Frans een marteling. Hij moest voor het gezelschap dezelfde zijn, opgewekt, mededeelzaam, gelijk moedig. En daar zat hij in de bus, en twee plaatsen achter hem de vrouw die hem zo ongenadig naar beneden getrapt had. Plotseling doorzag hij Bella. En haar spelle tje. Het spelletje dat ze nu weer zou gaan spelen met die Ameri kaan. Hopelijk was hij een hard gekookte jongen, die haar dóór had, dan zou zij misschien eens.. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2