da^ VROOM D üfevü"* 6.- s:t.ï i« grz-jru» -4 250 SSMANN Wijde Wereld prijzen NATIONAAL REUZE-CIRCUS woens UIT DE Ommekeer? ALLEEN GELDIG WOENSDAG 6 OCTOBER 's-HERTOGENBOSCH TILBURG-HELMOND (drie pistes) KOMT NAAR WAALWIJK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 OCTOBER 1954. SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Heerlijk warm winter- laarsje, in een nieuw mo del, geheel met schapen vacht gevoerd en dubbele decoratie crêpe zool, in bruin, camel en rood leder, in de maten 32-361 2.50 28-311 0.95 24-27 8.95 "T25 22-23 7.95 20-21 Tafelservies voor 1 2 per- Flanellen jongenspyama, Leuke ruiten boodschap- sonen, in mooie kwaliteit in diverse frisse streepdes- tas met vcorzak, ^95 met fraaie goud- «3Q75 sins, leeftijd 2-16 j. «540 vlot emmermodel 2 jaar 35 cent stijging per maat Halfwollen ruitstof, leuke dessins en frisse kleuren, 80 cm. breed, *3 50 per meter Sterke bloksportkousen, prima gemengde wol in een mooi dessin, beige 60 en grijs, maat 4 kleine stijging per maat Lange zijden shawl, royale maat, zware kwal., met elfen satijnen streep- effect, in 8 ver- 'y 70 schillende kleuren Partij witte baddoeken, royale maat 45 x 90 cm., zachte soepele QAC kwaliteit Rundvlees in eigen jus; te gebruiken voor soep, ragout, haché enz., 4 25 groot blik Zachte Engelse caramels oud en jong zijn er A c del op, 200 gram Lange |eng=n,pan,.l.n, Bedrnk. -".n.nden, JIW..»**... extra zware Engelse molton in moderne nop P )e maat {raa, damast en heeft een rem, compleet kleine stijging per maat per meter *erra en 9ou De aandacht van alle politiek geïnteresseerden in West-Europa en ook daarbuiten immers al les van enige politieke betekenis dat waar ook ter wereld gebeurt, mag en kan niemand onverschillig laten is de laatste dagen voor namelijk gericht geweest op de En gelse hoofdstad, waar de ministers van buitenlandse zaken van de West-Europese landen en van A- merika en Canada in conferentie bijeen waren om te bespreken de samenwerking in West-Europa op verdedigingsgebied. Een bespre king die nodig was geworden sinds de E.D.G. in een duistere en bijna uitzichtsloze impasse was geraakt, door de afwijzende houding die Frankrijk had aangenomen tegen de Defensiegemeenschap, vooral in zoverre ook Duitsland hierin op genomen diende te worden. Frankrijk maakte diverse bezwa ren en stelde diverse voorwaarden, zoals het de laatste jaren bijna nooit iets anders heeft gedaan dan voorwaarden stellen, telkens ande ren en telkens nieuwe, zonder ooit zelf iets constructiefs bij te dra gen tot een bespoediging van de Europese eenheid U begrijpt, dat we de denkbeelden van de grote Fransman Robert Schuman hierbij uitzonderen Met gemengde gevoelens is de conferentie der negen vorige week te Londen begonnen, gevoelens die niet uitgesproken pessimistisch, maar ook verre van optimistisch waren. Totdat er opeens een be langrijke ommekeer kwam in En- gelands houding ten opzichte van de Europese verdediging. Engeland had zich steeds zeer afzijdig gehouden van het E.D.G., zich vermeid in een „splendid isolation", een prachtige afzonde ring en dat was een van de bezwa ren van Frankrijk, dat weigerde het E.D.G.-verdrag te ratificeren, zolang Engeland zich zo afzijdig hield. Nu deelde vorige week minister Eden vrij onverwacht mee, dat Engeland zijn Rijnleger en zijn tactische luchtmacht op het Euro pese vasteland zou, handhaven, in dien de conferentie tot een bevre digend resultaat zou leiden, wel te verstaan wanneer dus Duitsland uitgenodigd zou worden tot het pact van Brussel, een bondgenoot schap van Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden tegen agressie. Het grote bezwaar van Mendès France behoorde tot het verleden; maar nog is het niet duidelijk of Mendès France een overwinning heeft behaald, of, dat men hem een wapen uit de hand heeft geslagen, waarmee hij altijd heerlijk heeft geschermd ter verdediging van eigen eng-nationalistisch stand punt. Hoe men het Eugelse be sluit, dat vergezeld ging van een Amerikaanse verklaring van nage nieg gelijkluidende inhuod, ook ziet, een feit is dat het is genomen en dat het heilzaam heeft gewerkt voor het verdere verloop van de Londense conferentie. In Engeland zelf heeft de mede deling van Eden ook zeer verras send gewerkt. Niet alleen bond Engeland zich aan het vasteland van Europa, maar tevens onder wierp het zich aan het oordeel van een Europese organisatie, inzover- re het bepaalde, dat het zijn troe pen niet zal terugtrekken, dan met toestemming, dan met goedkeuring van het meerendeel der landen die deelnemen aan het Pact van Brus sel, of het moet zijn, dat ernstige moeilijkheden overzee Engeland noodzaken hiertoe. Er is dus inderdaad sprake van een betekenisvolle ommekeer in Engelands houding ten opzichte van het vasteland en de gezamen- lenke beveiliging daarvan. En het eerste tastbare resultaat van deze gewichtige stap was, dat de vijf landen van Brussel, West- Duitsland en Italië hebben beslo ten uit te nodigen toe te treden tot een verruimd pact. Dat was een grote winst, maar men was er nog nietMendès France had zich nog niet gewon nen gegeven. Onveranderd hand haafde hij zijn eisen ten aanzien van de Saarkwestie, al komt die dan pas ter sprake na de Londen se conferentie, zoals Adenauer en de Franse premier hebben afge sproken, maar vooral zijn eisen ten aanzien van de Europese Ver dragsorganisatie, die het beschik kingsrecht zou moeten uitoefenen over de bewapening, de toewijzing van wapens en de vervaardiging van wapens, waaraan hij tevens verbond het idee om niet alleen West-Duitsland, maar ook de Be neluxlanden en Noord-Oost-Frank rijk als gevarenzone aan te wijzen waarin dus geen zware wapens en geen atoomwapens mochten wor den vervaardigd. Dit denkbeeld stuitte op grote tegenstand en dat is zeer begrijpelijk, tegenstand vooral ook van de zijde der Bene lux landen die hun economisch leven in groot gevaar zagen ge bracht en begrepen dat zij ook voor civiele doeleinden geen a- toomenergie mochten gebruiken. Bij monde van Minister Beijen heb ben de Ministers van de Benelux zich dan ook hevig tegen het denk beeld van de Franse premier ver zet en toen tenslotte Minister Spaak met een compromisvoorstel kwam, dat duidelijk zou maken of Mendès France eerlijk streefde naar een redelijke oplossing, kan de Franse premier nog zijn rigoureuze eisen niet laten varen. De conferentie raakte voor het eerst in een moei lijke impasse. Het compromis-voorstel van Spaak neemt de uitzonderingsbe palingen voor West-Duitsland, dat meer dan welk land ook van deze maatregelen de handicap zou on dervinden weg, en ruimt ook de gevaren die er voor de Benelux- industrieën zouden zijn, uit de weg'. Het plan Spaak stelt voor in die gebieden die het meest kwetsbaar sche en chemische vernietigings- sche en chtmische vernietigings wapens te doen vervaardigen, en andere zware wapenen slechts on der toezicht dit toezicht zal wor den uitgeoefend door een lichaam waarin de landen van Brussel zo wel als de opperbevelhebber van de Nato vertegenwoordigd zal zyn. Naar alle waarschijnlijkheid is op het moment dat u dit leest de con ferentie te Londen al beëindigd de kwestie van de Duitse souve- reiniteit, door deskupdigen al voorbesproken, zal ook aan de or de zijn gesteld, en zoals i deskundi gen nu reeds menen, zal die soe vereiniteit omstreeks de jaarwisse ling, wanneer alle parlementen van de bij „Brussel" aangesloten landen hun goedkeuring aan de te Londen overeengekomen wijzigin gen hebben gehecht, kunnen in gaan. Gelijktijdig zal Duitsland dan toe kunnen treden tot de NATO. Er is dus het een en ander be reikt de laatste week, maar de toe komst zal duidelijk moeten maken of er ook een gelukkige ommekeer plaats heeft gevonden ten aanzien van het streven naar de Europese eenwording. Al te optimistisch mogen we niet zijn. OPBRENGST ZOMERZEGELS- De opbrengst van de ozmerze gels, die in Mei en Juni werden verkocht 'ten bate van instellingen voor maatschappelijk werk, volks gezondheid en culturele zorg, is groter geweest dan het vorige jaar Een bedrag van 149.820.55 kan onder een aantal instellingen wor den verdeeld. Dat is 12.7 procent meer dan in 1953, toen een bedrag van 132.938.58 werd uitgekeerd. ZES MAANDEN VOOR N.E.S.B.-LEIDERS. De leiders van de N.E.S.B., Paul van Tienen en Mr Wolthuis, heb ben terechtgestaan voor het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. De Hoge Raad had de zaak naar dit Hof terug gewezen, omdat naar zijn mening de feitelijke werkzaam heden van de N.E.S.B. onderzocht hadden moeten worden en niet al leen het streven en de ideale vorm van deze organisatie. Het Gerechts hof had, na het aanvankelijke von nis van de Rechtbank (2 maanden) tot vrijspraak geconcludeerd. De procureur-generaal achtte het zonneklaar, dat de N.E.S.B. 't stre ven van de N.S.B. wil voortzetten (ondanks de verklaringen van en kele buitenlandse getuigen), en hij eiste tegen beide verdachten een gevangenisstraf van 6 maanden, met bevel tot onmiddellijke gevan genneming bij de uitspraak. Op 15 October zal het Hof arrest wijzen. VERHOGING SOCIALE UITKERINGEN. In verband met de jongste nood maatregel heeft de Stichting van de Arbeid de Minister van Sociale Za ken geadviseerd de loongrens van de invaliditeits- en ziektewet tot 6000.te verhogen. De huidige loongrens van de werkloosheidswet zou gehandhaafd moeten blijven. Ook wordt voorgesteld in de inva liditeitswet de intredegrens tot 3600.te verhogen. Voorts wordt voorgesteld de ma ximum-uitkeringen van de Nood wet-Ouderdomsvoorziening voor ge huwde mannen in alle gemeente klassen met 72.(twee en zeven tig) en voor ongehuwden in alle ge meenteklassen met ƒ42.(twee en veertig) te verhogen. EXPLOSIE IN CHEMISCHE FABRIEK. Bij een ontploffing in de chemisch- pharmaceutische fabriek van de N.V. v. Ommen te Vaassen, zijn Vrijdagmiddag twee arbeiders ge dood. Direct na de ontploffing, die in 't fabriekje een grote ravage aanricht te, brak brand uit. De brandweer van Vaassen werd onmiddellijk ge alarmeerd, doch kon niet verhinde ren dat het gehele fabriekje uit brandde. De verongelukte arbeiders zijn W. v. Velzen en H. Vos. Van Vel- zen was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. De eigenaar van de fabriek, de heer H. v. Ommen, alsmede twee andere personeelsleden, werden ge wond. TWEE DODEN BIJ BOXTEL. Twee doden zijn te betreuren bij een ernstige autobotsing, die nabij St. Charles te Boxtel heeft plaats gegrepen. Een Duitse volkswagen wilde een melkwagen, die langs de weg stond, passeren en reed toen in volle vaart tegen een van de an dere richting komende auto aan. De gevolgen van deze hevige bot sing waren allervreselijkst. De twee wagens werden een ruïne, waaruit men twee doden en twee gewonden te voorschijn haalde. De heer P. Gregory uit Duitsland en de heer J. Reuvers uit Biltho- ven, die beiden in de volkswagen zaten, werden vrijwel op slag ge dood. De heer C. Bakker uit Maar tensdijk, die met zijn hoofd door de voorruit was geslagen, werd zwaar gewond naar het Groot Zie- kengasthuisi te Den Bosch overge bracht. Zijn toestand zou thans naar omstandigheden wel zijn. De heer J. Kooijman, de andere inzit tende van de tweede auto, kwam er gelukkiger af. Hij werd licht ge wond naar het R.K. Ziekenhuis te Boxtel overgebracht. bijzondere bekoring bieden daar naast de twaalf Zweedse Goudvos sen, die door Willy Mullens tot per fecte stijgerpaarden werden afge richt. Mevrouw José Strassburger rijdt in een sprookjesachtig toilet een creatie van het beroemde Italiaanse modehuis Cavalatti een klassieke parforcerit, waarmee zij herinneringen wakker roept aan de grote dagen van weleer, toen omstreeks 1850 in Frankrijk de ge vierde Mile Franconi in dit nummer schitterde. SENSATIES VAN WERELDFORMAAT. Naast al dit paardenwerk, wach ten het publiek nog vele andere ver rassingen. Een topnummer is onge twijfeld het optreden van de we reldvermaarde Tsjechische spring plankacrobaten „De Vijf Vigano's", die in driedubbele salto's door het luchtruim suizen, met het gemak waarmee een normaal mens in bed springt. Niet minder sensationeel is het optreden van de Franse Mada me Gragg, die met een snelheid van veertig kilometer rondsnelt op een, in een ring bevestigde fiets, welke op een acht meter hoge stang rust, die door haar man getorst wordt. Een ander nummer is de „leven de kogel" van de Amerikaan Ri chard Hardner. Uiteraard mogen we over dit nummer niet te veel ver tellen, daar we hiermee de geheim zinnige spanning zouden verbreken die deze artist teweeg brengt, wan neer hij zijn wonderlijke kogelreis langs een tien meter hoge spiraal volbrengt. De maneges worden verder ge vuld met vele prima circusnummers waarvan wij slechts willen noemen: het rubbermeisje, Miss Liliane, de adembenemende rolschaatssensatie van de „Twee Bodani's", het tra- Internationaal programma van groot formaat. De circusliefhebbers van Waal wijk en omgeving zullen Dinsdag en Woensdag weer hun hart kun nen ophalen. Reeds zag men in Waalwijk op verschillende punten de veelkleurige affiches verschij nen, die de komst van het „Natio naal Reuze-Circus Jos Mullens" aankondigden. In de loop van Dins dag 5 October zal een imposante karavaan van 64 circuswagens in 23 slepen Waalwijk binnenrollen en reeds kort daarna zal men op het Vredesplein druk doende zijn met het omhooghalen van de enorme masten, die fier, met de vlag in top boven de huizen zullen uitsteken. ENORME AFMETINGEN. Geheel los van het programma is de reuze tent, die straks op ge noemd terrein zal verrijzen een be zienswaardigheid op zichzelf. Zij werd op het eind van het vorige jaar door de wereldberoemde firma Stromeier te Konstanz am Boden- see gebouwd en is in de afgelopen winter om technische redenen nog twaalf meter vergroot. Met zijn 92 meter is Circus Mullens thans het j grootste van Europa. Een speciale bijzonderheid is, dat men hier voor het eerst de vinding van één rij zo genaamde stormmasten heeft toe gepast, zodat men in de tent overal een bijzonder goed zicht heeft op het gebodene in de drie maneges. Gelukkig is het zo, dat ook het programma naar evenredigheid is van de enorme afmetingen van de tent en ons dus wel een circusfestijn in de ware zin des woords te wach ten staat. PAARDENDRESSUREN OP HOOG PEIL. Het is een bekend verschijnsel dat vele hedendaagse circussen steeds meer naar de variété-rich ting zwenken. Bij Jos Mullens is dit gelukkig niet het geval. Hoeveel sensaties hij in de loop -der jaren ook bracht, voor alles bleef hij „paardenman". En zullen wij dan straks ook weer kunnen genieten van het onvergelijkelijke schouw spel, dat twaalf Kaukasiische step- pepaarden zullen biedet.i, die door de jeugdige dresseur Willy Mullens geheel ongetuigd worden voorge bracht iets geheel nieuws in de circushistorie! Een circusbeeld van Mevrouw José Strassburger-Mullens tijdens haar klassieke parforcerit. pezenummer van Elisabeth Grahn, het trampoline-act van de Digger Sisters, de perche-sensaties van net Trio Jensen en de 2 Ar longs, bene vens de voet-antipode-nummers van de Noorse Oswino's en de Japanse Sawada's. Wij zullen ook de Engelse Captain Roberts kunnen bewonderen met zijn prachtige groep Berber-leeu wen en als een speciale attractie brengt het Circus Mullens een Ame rikaans luchtballet, dat over de ge hele lengte van de tent zijn ver richtingen aan het vliegende koord zal volbrengen. De vermaarde Spaanse clowns Siki ond Son in een van hun kostelijke parodiën. VROLIJKHEID NIET VERGETEN. Nu is circus geen circus, wanneer er niet van de grollen en de grap pen van de clowns te genieten valt. Maar wat dat betreft, komt men deze keer bij Mullens ook zeker niets tekort. In de eerste plaats zijn daar de onvergelijkelijke Spaanse komieken Siki and Son, waarvan zoonlief maar liefst drie blaasinstru menten tegelijk bespeelt. De even eens Spaanse clown Barraceta be staat het om met zijn tenen een piano-solo te brengen. Maar wij die nen hier eerlijkheidshalve wel bij te vermelden dat deze drie heren allen gediplomeerd zijn door het Conservatorium te Luik. Voegen wij hier nog bij dat in de menagerie, naast bijna zeventig prachtige raspaarden, lama's, apen en bruine kamelen, als een zeer gro te zeldzaamheid tevens twee witte kamelen uit Zuid-Siberië te bewon deren zijn, dan menen wij niet te overdrijven, wanneer wij beweren dat Waalwijk op 5 en 6 October een waar circusfestijn wacht. Willy Mullens met zijn prachtige Kau kassische hengsCa U ongetmgd in de piste gebracht. Een unicum in ide circushistorii -♦

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3