Waalwijkse en Lanasiraaise Courant UIT EIGEN LAND P. v. d. A. leed nederlaag. Marioemanoeuvre Morningmist Uit Binnen- en Buitenland De Kunstkring probeert het nog eens, laat het geen vechten tegen de bierkaai zijn Uw Muziek programma's OORLOGSECHT DUS SAAI Slecht weer. goede prestaties MOLOTOV BLAAST WEER DE VREDE. Band-recorder JAN VAN DONGEN MAANDAG 11 OCTOBER 1954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 81 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Spoediger dan we aanvankelijk dachten hebben we kunnen consta teren dat de Partij van de Arbeid een onomstreden nederlaag heeft geleden in het politieke steekspel, waarin de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer zijn verkeerd. De fractieleider van deze partij, Mr Burger, die vlak na het verschijnen van het Bisschoppelijk Mandement hierop al een felle aanval lanceerde en die aanvallen van tijd tot tijd in alle hevigheid herhaalde, wilde het bij de algemene beschouwingen over de Begroting 1955 tot een hoogte punt laten komen, toen hij min of meer dreigde met een kabinetscri sis, omdat de P.v.d.A., zoals hij zei, niet zou kunnen samenwerken met een partij, wier democratische ge zindheid ernstig in twijfel werd ge trokken. Het was een dreiging tegen de K.V.P., het was ook een peilen van de stemming in de Tweede Kamer. Onder die dreiging is de K.V.P., voortreffelijk vertegenwoordigd door Prof. Romme, de fractieleider, onverstoorbaar gebleven; en de stemming van het merendeel der partijen, en zeker van de voornaam ste, was zodanig dat Mr Burger heel weinig vaste grond onder de voeten kreeg. Dat werd al merkbaar toen' Prof. Romme in eerste instantie sprak en voornamelijk sprak over het Mandement en toen de fractie leiders van de C.H.U. en de A.R. de heer Romme een forse hand toesta ken. De liberalen en staatkundig gereformeerden en natuurlijk de communisten ook keerden zich te gen het Mandement, hetgeen niet te verwonderen was, maar dat wil toch niet zeggen dat zij zich achter Mr Burger en zijn dreigementen schaar den. De nederlaag van de P.v.d.A. werd echter volkomen toen de Mi nister President Dr Drees aan het woord kwam; en hij sprak een rus tig en beheerst en ook verstandig' woord, in tegenstelling tot zijn par tijgenoot Mr Burger, op wiens cre- dietzijde nu niet direct een prach tige zelfbeheersing kan worden ge schreven. De Minister President moest tot de conclusie komen dat het niet gebleken was dat een van de regeringspartijen bezwaar maak te tegen het aanblijven van het ka binet. De ministers, aldus hun pre sident, waren daarom van oordeel dat zij door moesten gaan met het vervullen van hun taak. Mr Burger kreeg dus al heel wei nig steun van zijn partijgenoot, in tegendeel, zijn dreigementen ver loren zeer veel van hun hevigheid toen de socialistische minister pre- sident een loflied (het was inder daad niet veel minder dan dat) zong op de samenwerking in het kabinet die voortreffelijk was. Daar waren wel eens meningsverschillen, gaf Dr Drees toe (wie verwachtte an ders?!), maar die liepen dan niet langs de lijnen die de partijen schei den. En wanneer Mr Burger de K.V.P. en de andere partijen had voorgehouden dat het helemaal niet zo moeilijk zou zijn een kabinet te vormeh zonder de K.V.P. of de P.v.d.A., dan stelde Min. President Drees zich ook weer lijnrecht tegen over hem, wanneer hij de Kamer er aan herinnerde hoe de formatie van het huidige kabinet al zeer moeilijk was verlopen en hoe men toender- tijd slechts als enige andere moge lijkheid buiten die van dit kabinet, een kabinet had gezien dat slechts de lopende zaken zou afhandelen. Terwijl de Minister President het ook zeer sterk in twijfel trok of de eenheid in welk ander kabinet ook gróter zou kunnen zijn dan zoals die thans in het regerende kabinet Het was te voren duidelijk dat Dr Drees niet mocht zwijgen over de door het Mandement geaccentueer de tegenstellingen en in het leven geroepen strevingen; ze hadden de algemene beschouwingen te zeer overheerst. Over het Mandement als zodanig praatte Dr Drees niet. Er bleven de heer Burger, in tweede instantie sprekend, niet veel mogelijkheden meer over. Hij be toogde dat hij nooit het recht van de bisschoppen om te spreken, zo als ze deden, had ontkend en hij stelde vast dat Romme niet was in gegaan op de essentiële punten van zijn betoog. Het dreigement van een onmoge lijkheid samen te werken met de K.V.P., van een mogelijke rege ringscrisis dus, werd niet meer door hem herhaald. De tegenwind was hem te sterk En Prof. Romme meende dat de discussie in een stadium gekomen was dat hij de regering geluk kon wensen. Het bleek immers dat de samenwerking in het kabinet niet is verstoord. Niet minder teleurstellend moet deze gang van zaken geweest zijn voor de liberale pers, speciaal voor de N. Rott. Crt, die dag in dag uit haast zich uitermate druk heeft ge maakt over het Mandement en de betreurenswaardige katholieken. In hoofdartikels en critische commen taren, in kamerverslagen, gaf het blad niet alleen z'n grote ontstem ming te kennen, maar heeft 't het vuurtje warm gehouden en bleef al zijn hoop gevestigd op de Kamer en toen dat tegenviel het laatste sprankje hoopDr Drees en ook dat is geweldig tegengeval len en de katholieken komen er geenszins uit als 2e klas Nederlan ders, zoals 't blad eens voorspelde! HET REGERINGSBELEID. De besprekingen van het Mande ment en de mogelijke consequenties daarvan vormden dus verreweg het grootste deel van de gevoerde dis cussies en de gemaakte opmerkin gen. Het regeringsbeleid als zodanig is lang niet zoveel als andere jaren aan critiek' onderhevig geweest. Na tuurlijk op de eerste plaats omdat de genoemde kwesties de gemoede ren het meest bezig hielden, maar toch mag het kabinet, dunkt ons, in de geringheid in aantal van de ge maakte opmerkingen een zeer gun stig teken zien; een bewijs dat de Kamer het in grote lijnen eens is met het gevoerde beleid en de plan nen voor de toekomst en zeer inge nomen is met de welvaart waarin Nederland zich momenteel ver heugt. Natuurlijk zijn er wel enkele pun ten naar voren gebracht, ten opzich te waarvan de meningen van par lement en regering uiteenliepen. En vooral op het stuk van de belastin gen is dit het geval geweest. Zo maakte bijvoorbeeld Professor Romme ernstig bezwaar tegen het feit dat de in uitzicht gestelde be lastingverlaging van een half mil liard eerst per 1 Januari 1956 haar beslag zou krijgen. Deze datum was in de Troonrede genoemd, maar Dr Drees verklaarde dat deze datum wat pessimistisch was. Hij gaf de Kamer de verzekering dat het in gaan van deze verlagingen slechts afhankelijk was van de tijd, nodig voor de voorbereiding en verdere afhandeling van deze voorstellen; wat de regering betreft, waren deze verlagingen ook eerder mogelijk. En ook waar het de vennootschaps belasting betrof gaf de minister president de christelijke partijen de volle vrijheid hun wensen in dezen te verwezenlijken. Ook op dit punt dus de volledige winst voor het christelijk blok in de Tweede Kamer. De minister-president deelde o.m. ook nog mee, dat de uitkeringen in gevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening met 6 percent zullen worden verhoogd. Om in de thans bestaande verschillen tussen de ge meenteklassen geen wijziging te brengen, wordt de verhoging voor alle echtparen bepaald op 72 gul den en voor ongehuwden op 42 gul den. De loongrens voor ziekte- en in validiteitswet wordt gebracht van 5300 op 6000 gulden. De kinderbijslagen worden ook met 6 percent verhoogd. Over de vergeten of verwaarloos de groepen is in de Tweede Kamer natuurlijk ook het nodige gezegd; maar de minister-president betoog de dat hier geen sprake is van ver geten of verwaarlozen; „dit pro bleem is voor ons een nachtmerrie" zei hij. Deze mensen met de kleine vaste inkomens profiteren niet van de belastingverlagingen en loons verhogingen, maar lijden slechts on der de prijsstijgingen. Dr Drees zag geen gemakkelijke oplossing; de regering zou zo ver mogelijk gaan met het verlagen van de belastin gen, die de prijzen zouden doen da len. Nog enkele sprekers zullen aan de beurt komen en dan zal Hoofd- stuksgewijs de Rijksbegroting onder de loupe worden genomen; daar zal natuurlijk nog wel het een en ander bij bepraat worden, maar grote schokken hebben we waarschijnlijk niet meer te wachten. De conclusie uit de gang van za ken tot nog toe is, dat de Tweede Kamer redelijk ingenomen is met de manier waarop we momenteel worden geregeerd, en dat ze voor het overgrote deel niets wil weten van een verbreken van de samen werking, die een zegen is gebleken voor ons Vaderland. De politieke partijen mogen onderling krakelen in dit gekrakeel staat de K.V.P. nu veruit het sterkste het blijkt dat binnen het kabinet de lijnen tussen de verschillende politieke opvattingen lang niet zo scherp ge trokken zijn en dat is maar goed ook. theeprijzen op de wereldmarkten onder andere op de Amsterdamse theeveiling van Donderdagmiddag, hebben de theepakkers genoopt tot de verhoging van de detailprijzen. De koffieprijzen, in het bijzonder van de Braziliaanse soorten, zijn sedert enige tijd sterk gedaald. K.L.M. 35 JAAR. De oudste kleinzoon van dr Al- bert Plesman ,de 11-jarige Albert Robert Plesman, heeft in het pas sagekantoor van de K.L.M. aan de Hofweg te 's-Gravenhage een pla quette onthuld, waarop zijn groot vader is afgebeeld en waarop de volgende tekst is aangebracht: „Dr Albert Plesman, 1889—1953, grond legger der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij". Albert Robert Plesman trok de over de plaquette gedrapeerde K.L.M.-vlag weg, nadat de presi dent-directeur der K.L M, de heer I. A. Aler, een toespraak had ge houden ter gelegenheid van 't feit, dat de K.L.M. dezer dagen 35 jaar bestond. In 86 passagekantoren van de K.L.M. over de gehele wereld is eveneens een plaquette onthuld. Dat Molotov alleen naar Oost- Berlijn is gekomen om deel te ne men aan de viering van het 5-jarig bestaan der Oost-Duitse republiek, heeft van stond af aan niemand ge loofd. Hij heeft allereerst de satel lietregering richtlijnen gegeven voor de veranderde situatie in Duitsland. Molotov verklaarde dat de Rus- sische regering op nieuw besprekin gen met de V.S., Engeland en Frankrijk voorstelt, om onverwijld te komen tot terugtrekking van de bezettingstroepen uit Oost- en West-Duitsland. Hierdoor zou, al dus Molotov, (die zich over de hoof den der feestvierenden heen recht streeks tot Bonn en Parijs richtte) het lot van alle Duitsers worden verbeterd, terwijl er ook betere om standigheden zouden worden ge schapen voor toenadering tussen Oost- en West-Duitsland De Sovjet-Unie is bereid de voor stellen van deelnemers van de West-Berlijnse conferentie voor vrije verkiezingen in geheel Duits- land opnieuw te bespreken. In BELGIË ÉÊN AUTO PER 16 INWONERS. Nederland heeft nog steeds een grote achterstand op België, wat het autobezit betreft. In 1953 werden daar niet min der dan 79.000 nieuwe wagens ge kocht, waarvan 13.500 vrachtwa gens. Momenteel bezit België één auto per 16 inwoners. Ter vergelij king diene, dat in de Ver. Staten 52 millioen wagens in omloop zijn (één auto per 3 inwoners), in Frankrijk 2,4 millioen, in Engeland ongeveer 3 millioen. 5 MEI-HERDENKING. Volgend jaar zal het tien jaar ge leden zijn dat ons land van de Duit se bezetting werd bevrijd. De rege ring is van oordeel, zo heeft de mi nister-president Dr W. Drees Don derdag in de Tweede Kamer mee gedeeld, dat dit feit op grootse wij ze gevierd moet worden. Op die dag zal in Wageningen de capitulatie plechtig worden herdacht. Voor de verdere feestviering is op initiatief van de Stichting 1940'45 een groot comité gevormd, dat reeds overleg heeft gepleegd met de ker ken en de commissarissen der Ko ningin. De bedoeling is dat men in Brabant en Limburg, waar men eer der van het Duitse juk werd ver lost, de nationale herdenking zal meevieren. Tijdens de feestelijkhe den zal ook ten bate van de Stich ting 19401945 een beroep worden gedaan op de offervaardigheid van de burgerij. „EEN UUR VOOR EEN TOEKOMST". „Een uur voor een toekomst". Met deze leidende gedachte startte Vrij dag de begin September aangekon digde nationale actie tot leniging van de nood der 216.000 vluchtelin gen in Oostenrijk en hun 16.000 lot genoten in Griekenland. Eén uur loon, hetzij uit overwerk dan wel afgenomen van de normale inkom sten, zal werkend Nederland deze maand offeren en van werkgevers zijde is toegezegd, dat de aldus bij eengebrachte som wordt verdub beld. Het initiatief tot een en ander is geboren in de Stichting van de Ar beid, die als leidinggevend orgaan voor deze „actie voor één keer" het Comité Vluchtelingenhulp '54 heeft gesticht onder voorzitterschap van de heer A. M. Reinalda, oud-com missaris van de1 Koningin in Utrecht De verwachting is, dat als resultaat van een grootscheepse actie op zijn minst drie millioen gulden zal bij- eenvloeien op gironummer 5100 ten name van 't Comité Vluchtelingen hulp 1954 te Den Haag. LAGERE BELASTING PER 1 JULI De belastingverlaging van onge veer 500 milioen gulden, die de Re gering had aangekondigd voor het jaar 1956, zal hoogst waarschijnlijk reeds het volgend jaar ingaan; mis schien op 1 Juli 1955. Deze conclusie kan worden ge trokken uit de opmerkingen, die j minister-president Dr Drees in de Tweede Kamer maakte, nadat de i K.V.P. en de andere christelijke partijen ernstige critiek hadden uit geoefend op het plan om nog vijf- tien maanden te wachten met het verlichten van de druk. THEE WORDT DUURDER, KOFFIE GOEDKOPER. Met onmiddellijke ingang zijn de theeprijzen in Nederland verhoogd met zes cent per honderd gram. Te gelijkertijd zijn de koffieprijzen verlaagd met 20 tot 28 cent per 250 gram. Tot deze prijswijzigingen is Donderdagmiddag in een vergade ring van de Nederlandse vereniging van theepakkers en koffiebranders besloten. De voortdurende stijging van de „Het spijt me dal ik U niet in wat meer actie heb kunnen leiden. Tot ziens". Dit seinde de comman dant van een klein flottille gealli eerde torpedobootjagers, dat gedu rende tien dagen had deelgenomen aan de geallieerde marinemanoeu vres in de Atlantische Oceaan. Hij seinde dat aan een Engelse torpe- dobootjag'er, die op weg ging naar zjjn thuishaven, terwijl de twee Nederlandse jagers zelf een koers stuurden, welke naar Den Helder zou voeren. ,,Dank U seinde de Engelsman terug aan de Neder landse flottillecommandant, „tach tig procent van de echte oorlog is ook verveling." Zo is het inderdaad grotendeels gedurende de oefening Morning mist geweest. Waakzaam blijven en proberen niet verveeld te worden. Tachtig procent van de oorlog is verveling, dat wil zeggen dat er niets gebeurt, waarvoor het schip eigenlijk is uitgezonden. In 't ge val van de torpedobootjagers is dat het vernietigen van onderzeeboten die proberen een aanval te doen op een convooi. De grote zeeslagen, de gevechten tussen op elkaar schietende oor logsschepen, zijn langzamerhand uit de tijd geraakt. Verweg 't groot ste, maar 't minst opvallende werk is in de oorlog verricht door de kleinere eenheden, die groepen koopvaardijschepen over de ocea nen convooieerden en de mogelijk heid open hielden om troepen, oorlogsmateriaal en levensmidde len van het ene continent naar het andere te vervoeren. In de afgelo pen oorlog kwamen de brallende overwinningsberichten van de Duitsers bijna allemaal voort uit de prestaties van hun onderzeeërs, die er inderdaad in slaagden grote aantallen koopvaarders naar de kelder te sturen. Slechts heel lang zaam konden de geallieerden het overwicht verwerven, dat daarin bestond, aan de onderzeeërs de aanvalskans te ontnemen en hen zo mogelijk zelf tot zinken te bren gen. Vele maanden en jaren heb ben de kleinere oorlogsschepen in de oorlog heen en weer gevaren over de oceanen, zonder ooit een onderzeeboot te zien. Slechts nu, en dan gaven de instrumenten een contact aan en dan werd gepoogd de aanvaller te vernietigen. Lang niet altijd slaagde men daarin, maar de ontdekking van het onder water verscholen loerende gevaar was al voldoende om te voorkomen dat de U-boot zijn dodelijke torpe do's lanceerde op de koopvaardij schepen binnen het scherm van jagers en fregatten. Deze toestand werd pas bereikt aan het eind van de oorlog, toen de instrumenten zeer nauwkeurig waren geworden. Zij zijn op het ogenblik nog nauw keuriger en het algemeen resultaat van de 10-daagse oefentocht van de Kortenaer kan dan ook behalve als weinig enerverend, toch ook wel als geslaagd worden be schouwd, want geen enkele onder zeeër heeft kans gekregen het con vooi aan te vallen. Met dat convooi zijn de Nederlandse, Engelse, JFrjan- se en Canadese beschermingssche pen tot halverwege de Atlantische Oceaan gevaren en toen weer te rug. In dat gehele gebied kunnen onderzeeërs, opereren, maar zij heb ben geen (schijn)torpedo's kunnen lanceren. Wanneer hel dus om de werkelijke resultaten gaat, dan kan men zeggen, dat een convooi vei lig is binnengebracht na een ver moeiende tocht, maar dat de loe rende onderzeeërs niet vernietigd zijn. Hoe nauwkeurig de instrumen ten zijn, die nu gebezigd worden om een in de eindeloze watervlak ten van de oceaan ondergedoken onderzeeër op te sporen, kan blij ken uit het feit, dat er wel enige malen nijver en met volle span ning gejaagd is op een door de in strumenten geregistreerd contact. Het eind van het lied was dan dat in plaats van dieptebommen om de vijandelijke onderzeeër te vernie tigen, een paar handgranaten over boord gegooid werden, die zoveel wilden zeggen als: Kom maar naar boven, we hebben je gevonden en vernietigd. Dan gebeurde er even wel niets. Hoogstens kwamen er wat bewusteloze vissen boven drij ven en dan moest dus geconsta teerd worden dat men gejaagd had op een bijzonder dichte school vis sen. Haastig werd dan de positie in het systeem van de convoibe- scherming' weer ingenomen. Luis terend naar mogelijk nieuwe con tacten werd dan de oceaan verder afgezocht. Soms had een van de an dere jagers een vermeend contact en dan snelde de Kortenaer te hulp. Niet eenmaal echter hebben wij het druipende, glimmende lijf van een onderzeeër zien boven komen. De enige reactie van de onderzeebo ten is vermoedelijk geweest dat zij snel naar zo grote diepte doken dat de instrumenten hen niet meer vin den konden. Daarmede was even wel het doel bereikt, want op die diepte betekenen de onderzeeërs niet langer een gevaar voor de scheepvaart. Eenmaal leek het er op alsof de Kortenaer zelf aangevallen zou worden, door straaljagers dit keer, want ook met het gevaar uit de lucht moet in een moderne zee oorlog terdege rekening worden gehouden, maar de enthousiast toe gesnelde luchtdoelkanonijiers kre gen evenmin als hun maats van de onderzeebootbeslrijding werkelijk werk te doen. De straaljagers keer den niet terug en lieten het con vooi voor wat het was. Het meest enerverende, dat zich op deze marinemanoeuvres (voor zover het de Kortenaer betreft, heeft voorgedaan, is waarschijn lijk een gebroken olieslang. Omdat de zeer snelle torpedobootjagers grote olieverslinders zijn, moeten zij gedurende een lange reis op zee nieuwe brandstof laden. Bij ruw weer is dat een nogal hachelijke onderneming, want de jager moet dan gedurende een paar uur vlak naast een tankboot gaan varen, ter wijl de kleine, woest kolkende streep water tussen de twee sche pen overbrugd wordt door 'n dikke olieslang. Toen de Kortenaer op deze wijze naast een Franse mari netanker voer, draaiden de Franse matrozen, die in al die dagen op de oceaan ook al niet veel bijzonders beleefd hadden, op zeker moment aan de verkeerde kraan. Er kwam te veel druk op de slang en die barstte open. Het Franse tankschip zelf kreeg de volle laag over zijn dekken en de witte mutsen van de matrozen met de rode pompoen bovenop, waren in enkele secon den pikzwart. Aan boord van de Kortenaer had men tijd om weg te duiken voor de oliereg'en en ver volgens had men twee dagen werk om het schip weer schoon te ma ken. Olie, vis en verveling, dat is voor de Kortenaer de hoofdindruk van de internationale marinemanoeu vres 1954. Het is met de muziek-liefhebberij in Waalwijk en de Langstraat erg vreemd gesteld. Daar zijn bepaalde verschijnselen die er op wijzen, dat de liefde voor deze schone vorm van kunst zeer groot is; telt U bijvoorbeeld het aantal harmonieën en zangverenigingen is in Waalwijk en Om geving en zie bijvoorbeeld ns naar de geweldige belangstelling die er voor het concert bestond dat enige maanden ge leden in de nog niet geconsacreerde Dru- nense kerk werd gegeven door Het Bra bants Orkest. 'Maar dan weer zijn er dingen die in een heel andere richting wijzen. Hoe denkt U bijvoorbeeld over het feit, dat Het Brabants Orkest in Waalwijk maar één concert meer kan geven per jaar, omdat er slechts een zeer geringe be langstelling bleek te bestaan voor dit eigen Brabantse ensemble, dat in den lande reeds een zeer goede naam heeft gekregen; en wat te zeggen van het feit, dat het gedeelte van Brabant waarvan Waalwijk het centrum is het experiment van de Matthaeuspassion mislukken zag, toch een onsterfelijk kunstwerk, waar in de tijd voor Pasen half Neder land naar toe holt, om t ns ietwat on eerbiedig, maar niet te min plastisch te zeggen. En dan de geringe belangstelling die er bestaat wanneer de Kunstkring, haar principes trouw blijvend, toch ieder jaar weer opnieuw befaamde musici naar Waalwijk roept. Het is een bedroevend klein aantal van muziekminnaars, die dan het streven van de Kunstkring door hun belangstelling tonen te waarderen. Het is daarom geen wonder dat de Kunstkring-leiding op haar laatste aan- kondigingskaart schrijft: Na de drukbe zochte toneel- en filmavond kondigen wij U nu enigszins huiverig onze eerste mu ziekavond' aan. Door de te geringe be langstelling verspeelden we al één avond van Het Brabants Orkest en de belang stelling voor de andere muziekavonden is eerder dalend dan stijgend. Begrijpelijk is dus dat we huiverig zijn. Maar, vervolgt de schrijver dan, toch zetten we door, er ■moet een ogenblik komen, dat alle ac tieve muziekbeoefenaars en alle leden van onze kring, de avonden, die de bes te krachten komen verzorgen, gaan mee maken. Het optimisme is slechts prijzenswaar dig, men moet de moed inderdaad niet te gauw opgeven, maar we kunnen ons voorstellen dat 't wel eens moeite kos< ten moet moedig te blijven. ^Ve vragen ons af, wat is er nu eigen lijk voor nodig de belangstelling voor muziek in Waalwijk en omgeving weer levend te maken, althans weer zodanig te richten dat ze ook uitgaat naar het optreden van prominente musici, zoals de Waalwijkse Kring voor Kunst en We tenschap die telkens opnieuw weet te engageren? We kennen onze koren, vaak zeer bloeiende en zeer hoogstaande, we kennen in onze omgeving de harmonie ën, waarbij er zijn die tot de beste in den lande gerekend kunnen worden; we kennen zelfs muziekscholen en particu- i liere cursussen en we weten dat de be I spelers en bespeelsters van een instru ment legio zijn. Edoch, wanneer zij de gelegenheid hebben iets heel bijzonders te horen, wanneer ze de kans krijgen eigen kunnen te toetsen aan dat van kunste naars die het al verder gebracht hebben dan zij, dan ziet men ze niet en dan blijkt hun liefde voor de kunst niet zo ver te reiken, dus geen echte liefde te ren. Zo bijvoorbeeld aanstaande Dins dagavond in Musis Sacrum, wanneer daar onder auspiciën van de Kunstkring een trio optreedt, bestaande uit Jolle de Wit, fluit, Gijs Reyns, hobo en Tineke Zeevenhoven, piano. De twee eerste zijn leden van het Residentieorkest in Den Haag, de tweede is de echtgenoot van de derde, en de derde schijnt hier in Waal wijk reeds enige bekendheid te genieten, wanneer we goed zijn ingelicht; zeker weten we dat deze pianiste een dochter is van mevr. Riet Zeevenhooven-Spijker- tn. Dit trio zal een zeer gevarieerd, met zorg gekozen programma uitvoeren; wer ken voor trio, duo of voor soloinstru ment. Men 'begint met een van de zes Trio- sonates die die Gentenaar Jean Bapt. Loeilfot geschreven heeft. Deze kunste naar die leefde van 16801730 ken merkt zich vooral door zijn stijl die een samentreffen is van Franse en Engelse invloeden; en is hij vooral bekend om zijn composities voor clavecymbel, niet minder fraai van vorm zijn zijn werken voor fluit en kleinere blaasinstrumenten. Niet voor niets immers genoot hij op jeugdige leeftijd al een grote faam als fluitist, terwijl hij op concerten in Lon den grote bijval oogstte wanneer hij eigen composities uitvoerde. Het volgende programmapunt wordt gevormd door driie sonates van Domtnico Scarlatti die gespeeld zullen worden door Tineke van Zeevenhooven. Scarlatti (16851775) was een tijdgenoot van Bach en Handel, en al geniet hij thans neemt U natuurljjk zelf op met een van Stationsstr. 65 Waalwrjk Gratis demonstratie zijn. Er is toch vaak zoveel moois te ha- niet zo'n geweldige bekendheid als zijn grote broeders in de kunst, zijn werken, met name zijn sonaten voor clavecymbel, die dan nu op de piano worden gespeeld, zijn niet alleen zeer fraai en vooral zeer prettig om te horen, ze zijn ook belang rijk, omdat we in deze sonaten, eigenlijk bedoeld als etuden voor het clavecym- belspel, de grondvorm mogen zien van de sonate zoals we die nu kennen. Het zijn geen grote degelijk gecom poneerde stukken, maar kleine, simpele, nu en dan lichtvoetige werkjes, waar van iedereen onder de behoring komt. De fluit en de piano spelen dan een Sonate van G. F. Handel (16851795); en ook deze wijn behoeft geen 'krans; het werk van Handel 'behoeft geen aanbeve ling; voor die 'Handel eigenlijk alleen maar kennen als de componist van groot se oratoria, concerti grossi, e.d. zal de Handel van de kleinere werken, van de sonates voor solo, duo en trio, zoals er hier een door fluit en piano wordt uit- gevoerd, een schepper van, niet geringere schoonheid zijn. In dit voortreffelijk gezelschap vertoeft ook R. Schumann (18101856) met drie romances voor hobo len pamnoj een com- ponist wiens grote kracht vooral lag in

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5