Waalwijkse en Langstraatse Courant i Wijde Wereld „BESCHERMING BEVOLKING" Een stap verder. RU ROL V... een PHIL1SHAVE LUISTERRIJKE RECEPTIE BIJ EEN 200 JARIG JUBILEUM. UIT DE Huidgenezmg Monniken in uniform. Het „brein" van de B.B. Om Suorbran-l te M-issa: Eén c! twes ïtena'üj - Sd&arf Eb oï« 't zelfde sasmsBt. HOENDERVANGEKS Jan van Dongen Stationsstraat WAALWIJK. Harmonie „Concordia" bracht haar beschermheer een enthousiaste hulde. VRIJDAG 15 OCTOBER 1954. Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 82 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" (Van een speciale verslaggever). Twee jaar geleden was Engeland voor de Nederlandse B.B. het voorbeeld voor een organisatie, die hier nog volledig moest worden opgebouwd. Maar toen onlangs op een internationale conferentie de vorderingen op het gebied van de Bescherming Bevolking werden besproken en Nederland kon rapporteren over wat hier inmiddels was geschied, erkende de chef van de Britse „Civil Defense" dat het tijd werd dat nu de Britten eens naar Nederland kwamen, niet om te zien hoe men het moest doen, maar hoe het gedaan IS. NOG STEEDS MENSEN NODIG! Wij Nederlanders accelereren niet snel... we komen maar traag in onze vierde versnelling. Maar zijn we een maal op gang, dan doen we het graag grondig en goed. De wijze waarop 'het BB-werk in Nederland moest worden aangepakt heeft dat getoond: tal van moeilijkheden in de aanvang, onderschat ting van de omvang van dit reuzenwerk. Maar nu het eenmaal op gang is, lóópt het... en gped! GEHELMDE FRANCISCANERS. Toen Frans van Assisi zijn Minder broeders-orde stichtte, had hij nimmer kunnen denken dat zijn volgelingen nog eens in blauwe overalls en met stalen helmen op het hoofd als volleerde ex perts schuimspuiten zouden hanteren en met ingenieus uitgevonden hulp-installa ties zich zouden oefenen in het transpor teren van gewonden! Het was dan ook een merkwaardig en onvergetelijk schouwspel, dat wij zagen op de binnenplaats van het eeuwenoude Franciscaner klooster te Weert, waar de indrukwekkende figuur van Broeder Ar- noldus, gehelmd en in de blauwe BB- uniform, de leiding gaf aan blussings- en reddingswerk en zijn medebroeders zich langs steile muren, langs strakgespan nen kabels, lieten transporteren, vastge bonden op brancards. Da's een extra voordeel met Rennies. U hoeft nooit af te wachten of 't helpt. Rennies helpen altijd, iedereen. En U ondervindt dat op 'i moment dat ge ze inneemt. Inderdaad, 't is net of U de brand uitblaast. Floep weg! Rennies gebruikt U volkomen onopvallend. Wa ter of wat ook komt er niet aan te pas. En ze zijn één voor één verpakt practisch en hygiënisch. U kunt ze zó bij U steken en hebt ze dan simpelweg voor 't grijpen. Bij de eerste aanwijzing. Deze goedgeslaagde BB-oefening in zelfbescherming, in deze burcht van ge bed en meditatie, illustreerde duidelijk hoe de BB-gedachte overal wortel heeft ge schoten, 'zélfs daar waar men zich liever van de wereld afzondert. De monniken van Weert zijn ijverige BB-ers gewor den en bij de oefening bleek, dat zij in geval van nood de handen uit de mou wen van hun pij weten te steken! NET VAN VERBINDINGEN. Van het allergrootste belang is voor het BB-werk het waarschuwingssysteem. Over heel het land is een netwerk van posten opgebouwd. Wij zijn omhoogge- kropen langs de Cauberg bij Maastricht naar de commandopost Limburg, onder gebracht in het thans niet meer gebruikte Fort Willem I, waar onder metersdikke gewelven de ganse waarschuwingsappa- ratuur met telefoons, mobilofoons en ra dioverbindingen in opbouw is. Men beschikt daar over een geweldige schuilkelder en zelfs is er een gewelf waarin een altaar staat opgesteld, zodat zij die hier toevlucht zoeken, in aller, hoogste nood de geestelijke bijstand niet behoeven te missen. De Provinciale Post Limburg heeft een bezetting van 40 man nodig. i Dan komen we bij de model-post Ge leen (door een particulier gebouwd!), waar eveneens onder de grond op bui tengewoon practische manier het „brein" van de BB is opgebouwd. Weer heel anders is het in Roermond. Daar trekt meteen de aandacht een reusachtige maquette van de stad Roermond, waar op ieder huisje in miniatuur is neergezet, kerken en grote gebouwen daar hoog bo venuit stekend. Werk van de BB ers in hun vrije tijd. Dat zo'n gezamenlijk klus je niet weinig bevorderlijk is voor de „teamgeest", die bij de BB een absolute noodzakelijkheid is, spreekt wel vanzelf! Hier blijkt ook met hoeveel moeilijk heden men bij de werving te kampen 'heeft, omdat men o.a. niet kan rekenen op het personeel van bedrijven die on der alle omstandigheden moeten door werken. Wat dit b.v. in de Mijnstreek betekent, kan men zich makkelijk inden ken. I Daar is de commandopost te Arnhem in het voormalige koloniehuis met daar naast de oefen-ruïne, prachtig oefenter rein voor de BB, en last but not least de Nationale Commandopost in Utrecht, het hart van het BB-waarschuwingsap- paraat. Op ingenieuze wijze (men heeft in dit opzicht gaarne van de Britten ge leerd) is op een z.g. tally-board precies aangegeven wat -ter beschikking staat, waar het heen moet, wanneer het is aan gekomen en wanneer het zijn taak heeft volbracht, zodat één blik op het bord de BB-leiders de toestand kan doen over zien. I .- i i lil; II' De bedoeling van deze interessante tocht was niet alléén te laten zien dat de BB thans een indrukwekkend apparaat en dat zij die zich daaraan verbinden niet bang behoeven te zijn dat het hun straks zal ontbreken aan leiding, appa ratuur en gereedschap. Dat het zin heeft zich op te geven voor de BB omdat men reeds thans, nu het apparaat nog niet eens geheel is afgebouwd, prachtig werk kan doen. Het gaat er ook om, nog méér mensen warm te maken voor de gedachte, welke de BB is belichaamd. De BB is het „thuisfront" bij iedere ramp die ons volk treft. Dan zijn er zovelen, die hun werk moeten blijven doen, die geen tijd hebben voor „zelfbescherming" omdat hun plicht hen elders roept. Voor hen moet het een geweldige morele steun zijn te weten, dat degenen die zij achterlieten niet on- beschermd blijven. Dat daar thuis een organisatie klaar staat, goed geleid, per- fect uitgerust, terdege getraind, die kan helpen in tijd van nood. De Regering ziet de noodzaak van de BB in. Het aanvankelijk uitgetrokken be- drag van 80 millioen gulden werd tot 90 millioen verhoogd, waarvan alleen aan materiaal 65 millioen werd besteed. Thans is opnieuw 50 millioen op de begroting uitgetrokken en suppletoir nóg 22 milli oen. En dat gaat niet weg aan „ambte narij". Op een corps BB'ers van 160.000 man zijn maar 450 beroepsmensen! In deze winter begint een nieuwe wer vingsactie voor de BB. In de zomer van 1955 hoopt men de BB-opbouw „rond" te hebben. Deze actie geldt voornamelijk voor de A-kringen. Maar ook ten aanzien van de B-krin- gen, die men vooral ten plattelande vindt, geldt het parool: meldt U voor de BB! Niet in een opwelling, niet zonder U te hebben ingedacht wat dit van U vraagt. Voor dit werk moet men niet slechts be schikken over een vaardigheid die door oefening wordt verkregen, maar ook over naastenliefde en gemeenschapszin. Men dient er van doordrongen te zijn, dat het nodig is dat enkelen in tijd van nood hun handen uit de mouwen steken tot behoud van velen, die niet voor zich zelf kunnen zorgen. Voor wie het werk van Bescherming Bevolking zó ziet, geeft het een diepe voldoening. En zo alleen ook kan het slagen! (Nadruk verboden). Lk. Voor niemand was het een verrassing toen Dinsdagavond bekend werd, dat de Franse Nationale Vergadering met 350 tegen '113 stemmen en 152 onthoudingen haar vertrouwen uitgesproken had in het beleid van de regering en speciaal in de buitenlandse politiek zoals Mendes France die gevoerd had en nog voeren zou op het punt van de West-Europese Unie, zoals de Londense besluiten zul- ltn worden genoemd. De onzekerheid omtrent de uitslag van de stemming, die enige tijd heeft geheerst, is Maandag weggenomen, toen de socia listische fractie besloot haar motie in te trekken. Deze motie, een van de vijf die vorige week in de Nationale Vergadering wer den voorgesteld, wilde de regering aan veel strengere voorwaarden binden, dan Mendes France wilde aanvaarden, vooral op het stuk van de Duitse herbewape ning. We zeiden al vorige week, dat de Franse senatoren in deze moties een ge deelte van de EDG-bepalingen wilden lassen in de Londense Besluiten; maar door de verwerping van de EDG heeft men de kans op grotere zekerheid en garantie ten aanzien van de Duitse her bewapening verloren. Hoe zat dat met die motie, met die eisen van de socialisten; zagen die daar nu zo maar zonder meer vanaf, uit sym pathie voor de heer Mendes France, of om der wille van de Europese eenheid? Laat men dat zeker niet veronderstel len; deze ommezwaai is weer een resul taat van Mendes France's politieke 'han digheid. Op het juiste moment, immers, toen de houding van de socialisten bij de stemming nog zeer twijfelachtig was, deelde de regering mee de laagste lonen en salarissen te willen verhogen, terwijl zij ook duidelijk maakte, dat het hele maal niet onmogelijk was, dat de socia listische partij binnenkort wel eens ge vraagd zou kunnen worden een werk zaam aandeel te nemen in het regerings beleid. N En de socialistische fractie heeft deze voordelen, die er voor hen te behalen waren in de binnenlandse politiek, zwaar der laten wegen, dan hun idealen ten aanzien van de buitenlandse politiek, vooral dus waar het betreft de Europese eenwording. Huldïüiverheid - Huidgezondheid De Katholieke MRP-fractie, bestaande uit 88 man, die Mendes France niet no dig had voor zijn meerderheid, is niet van het standpunt afgeweken, dat 'het verworpen EDG-verdrag grotere ga ranties bood, dan de 'Londense 'Besluiten; aangezien zij echter in dit stadium niets reëels kunnen ondernemen, hebben ze zich van stemming onthouden. Met dit alles heeft Mendes France dus een overwinning behaald; maar, is het gerechtvaardigd zich af te vragen, hoe ver zal deze overwinning reiken. Met blanco volmacht gaat hij' °P 21 October naar Brussel, waar de conferentie der ne gen ministers gehouden wordt ter defi nitieve vaststelling van de bepalingen der West-Europese Unie. Hij beeft de leden van het parlement al ingelicht. In grijpende wijzigingen op de Londense be sluiten zal ik niet kunnen krijgen, zei hij Dinsdag in de nationale vergadering. Hiermee is het wel duidelijk, dat de Franse premier op het definitieve accoord ever de West-Duitse Bondsrepubliek wel zal trachten het nodige nog te beknib belen. Daar zal nog veel gepraat wor den, is waarschijnlijk; want hier denken we natuurlijk ook aan wat Churchill on langs op het congres van zijn partij heel positief heeft verklaard, n.l. dat Frankrijk niet op verdere concessies moet rekenen. We mogen wel aannemen dat de an dere 8 ministers het met Churchil eens zijn en dat Mendes France niet veel hoeft te verwachten van zijn pogingen de Fran se wensen zo veel mogelijk in te doen willigen. En 'hoe zal dan de Nationale Verga dering tegenover hem en het accoord met WestJDuitsland staan, wanneer de Lon dense Besluiten ten aanzien van de sou- vereiniteit en de bewapening van dit omstreden land, hun definitieve en wel- licht weinig aan de Franse eisen tege moet komende vorm hebben gekregen. Zullen de socialisten dan opnieuw een meegaande houding tonen, in ruil voor enkele kleinere politieke voordelen, zul len de leden van de M'RP en de ande ren die zich nu van stemming onthielden zich dan ook op de vlakte houden, of zal Mendes France hen tot tegenstanders krijgen, met wie zeer ernstig rekening moet worden gehouden. WOLLEN HEREN VESTEN en SPORTPULLOVERS in diverse kleuren en modellen. d. Brand-Hens Fil.: M taak de vrede in het (Verre) Oosten te handhaven". Accoord en verklaring komen allebei aan het slot van een „staatsiebezoek" dat Kroesjef, leider van de Communistische Partij 'Rusland, maarschalk Boelganin, Sovjet-minister van defensie, en enkele andere Sovjet-leiders aan China hebben gebracht ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van het regiem van Mao Tse Toeng. Deze hoge Russen 'hebben ook een bezoek gebracht aan militaire gebie den langs de Chinese kust, die tegenover Formosa liggen. Kroesjef zei bij deze ge legenheid, dat „Rusland de Chinezen steunt in hun verlangen de broeders, die op Formosa nog zuchten onder het juk van Tsjang Kai Sjek te bevrijden". gaat U natuurlijk naar Het kopen van de kinderpostzegel is minder een plicht dan een voorrecht. Een voorrecht, waar helaas nog veel te wei nig mensen gebruik van maken. Bijna iedereen kent het instituut van de kin derpostzegel en weet wat er met 'het geld wordt gedaan, maar slechts tien procent van „bijna iedereen" maakt van zijn we tenschap een goed gebruik, koopt zegels en plakt ze op zijn post. Dat is wel een beetje weinig en het is dan ook best te begrijpen, dat het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels bet voor iedereen geldende parool heeft uitgegeven: Plakt een maand kinderzegels! Zoals we reeds zeiden, het wordt U daarbij zeer gemakkelijk gemaakt. Gedu rende vijf dagen (1520 October) zul len ruim 350.000 jongens en meisjes er op uit trekken om huis aan huis de be stellingen op te nemen. Men behoeft geen geld gereed te leggen, want pas bij de aflevering, die omstreeks half November zal plaats vinden, magi II betalen. Op 15 November begint de officiële verkoop in de postkantoren. Tot 14 Januari van het volgend jaar blijven de zegels verkrijg baar en tot 31 December 1955 blijven zij geldig. De serie 1954 bestaat uit vijf verschillende zegels. Speciale prentbrief kaarten zullen ook dit jaar weer worden verkocht. Zij zijn verdeeld in drie soor ten: een mapje met vijf prachtige aqua rellen van planten en bloemen, één met vijf kinderkaarten en één met vijf Kerst en Nieuwjaarskaarten (prijs per mapje f !.-). Voor de zesde maal sinds het einde van de oorlog; zal er door het gezonde kind voor het misdeelde kind worden ge werkt. Laten we trachten het bedrag, dat vorig jaar werd ingezameld - f '1.000.000 (de scholieren brachten hiervan f 700.000 bijeen) - te overtreffen. Stel de kinderen, die aan Uw deur zullen kloppen, niet teleur. Zij en hun misdeelde kameraad jes rekenen op U Zal een parlement, dat een vijftal vrij ver gaande moties, geïnspireerd door een sterk nationalisme en een grote vrees voor de Duitse Wehrmacht-mentaliteit, in enkele dagen tijd liet voor wat ze wa ren en omzwaaide, weer dezelfde soepele houding tonen, wanneer het de defini tieve vorm van de West-Europese Unie te behandelen krijgt, een vorm, bij de tot stand koming waarvan ongetwijfeld minder rekening is gehouden met de Franse verlangens, dan dat in Londen het geval was? We willen hiermee maar zeggen: we zijn er nog niet. Alles hangt af van de houding van Frankrijk en van Italië, dat ook de vertrouwenskwestie naar aanlei ding van de Londense besluiten gesteld zag. Maar in ieder geval is de eerste stap Dit bezoek betekent, dat de plannen van de Chinese communisten om een in vasie van Formosa te ondernemen, wel licht ernstiger zijn dan men tot nu toe geneigd was te geloven. Tsjang Kai Sjek zei tijdens een wapenschouw in Taipeh: „Wie denkt, dat de communisten slechts bluffen, wanneer zij schreeuwen om de bevrijding van Formosa, steekt het hoofd in het zand en daagt een ramp uit'De maarschalk zei van zichzelf, dat zijn Voorbereidingen voor „een tegenaanval op het Chinese vasteland haar voltooiing naderen en dat de bevrijdingsoorlog van het moederland binnen afzienbare tijd zou beginnen". INT. NEO-NAZISTISCHE BIJEEN KOMST BIJ BRUSSEL. Sedert geruime tijd reeds hield de Bel gische veiligheidsdienst het oog op clan destiene bijeenkomsten van gewezen SS- ers op het z.g. provinciaal domein te Huizingen nabij Brussel. Deze vergade ring stond onder leiding van een zekere Debbaudt, gewezen lid van 'het Waalse Legioen, die bij de jongste verkiezingen tevergeefs met een eigen lijst uit kwam. Naar „Het 'Laatste Nieuwe" schrijft, heeft de Belgische recherche 'Zaterdag j.l. een inval gedaan in een lokaal waar een 12-tal Belgische, Zwitserse, Duitse en Nederlandse oud-SS-ers bijeen waren, al len behorende tot de z.g. „Sociaal-Euro- pese Beweging". De SS,-ers werden door de veiligheidsdienst ondervraagd en een belangrijke documentatie werd in beslag genomen. Het blijkt hier om een neo-fas- cistische organisatie te gaan, die haar zetel in Lausanne heeft. Alle vreemdelin gen werden over de grens gezet. DOODSTRAF VAN OBERG EN KNOCHEN. De voormalige SS-generaal Karl Oberg: de 'hoogste Duitse politiechef in Frank rijk tijdens de oorlog, die wegens zijn wandaden de bijnaam „de slager van Parijs" verwierf, is Zaterdag door een militair gerechtshof te Parijs wegens zijn oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld. Kolonel Helmuth Knochen, Oberg s voormalige assistent, werd eveneens ter dood veroordeeld. De beide verdachten waren afwezig, toen het vonnis viel. Hun beroep op het feit, dat zij slechts dienst bevelen uitvoerden, werd verworpen. DE KINDERPOSTZEGELACTIE GAAT BEGINNEN Gezonde jeugd op de bres voor misdeelde jeugd. Vrijdag 15 October is het weer zover. Dan staan de kinderen, die gewoonlijk op Uw stoep spelen, om een geheel andere reden op dieze toegang tot Uw huis, bon zen die jongens van de bovenburen, die soms de kalk van het plafond stampen, nu bescheiden op Uw deur en lopen de meisjes, die op de straat zo dikwijls Uw leven met een autoped of springtouw be dreigen, rustig, maar kordaat langs Uw ramen. Ze schijnen hun speelgoed en bal dadigheid vergeten te zijn en een ver antwoordelijke taak op de schouders te gezet op de laatste etappe van de lange j hebben genomen. Dat hebben ze ook, weg die voert naar de Europese mili taire samenwerking. PEKING EN MOSKOU ACCOORD. De Chinese oorlogshaven Port Arthur, in Mandsjoerije, zal door de Russische troepen worden ontruimd. Alle Russische aandelen in de gemengde RussischChi nese ondernemingen in China zullen aan. want ze bellen bij U aan om U te vra gen kinderpostzegels te kopen ten bate van hun misdeelde leeftijdgenootjes, voor 5 die kinderen, die om één of andere reden niet zo volop van bet leven kunnen ge nieten als zij. Maak het ze niet te moeilijk, zouden we U willen vragen. Ze zijn misschien helemaal niet bedreven in de kunst van het verkopen, maar hun goede bedoelin gen geven hun een streepje voor. Ze ko- de Chinese regering worden overgedaan. De ontruiming van Port Arthur en de s men op voor de kinderen, wier nood zij overdracht van alle installaties zullen, f zich misschien nauwelijks bewust zijn. zonder enige vergoeding, vóór 1 Juni- 1955 zijn voltooid. China en Rusland zullen gezamenlijk een spoorweg aanleg gen naar Alma-Ata, hoofdstad van Kar- zakstan en eindpunt van de Zuidelijke maar die zij onbewust schijnen aan te voelen. Zij weten wellicht niet, wat het zeggen wil altijd ziek, zwak, of lichame lijk gebrekkig te zijn, onder voogdij van de regering te staan, verwaarloosd te Siberische spoorweg. China krijgt de be- ij zijn geweest of geestelijk ten achter te zijn. Maar desondanks offeren zij tijd en genoegens op om 'behulpzaam te zijn bij het lenigen van die onbegrepen nood. Moeten wij ouderen, die wel op de hoogte kunnen zijn van de lasten, die tienduizenden kinderen reeds zo jong moeten dragen, dan niet veel meer in de schikking van een aantal credieten in roebels, die een totaal bedrag ter waar de van ruim 825 millioen gulden verte genwoordigen. Er zal ook een spoorweg; worden aangelegd van China naar Oe- lam Bator, hoofdstad van Mongolië. Zo luidt de kern van de inhoud van 'n: Russisch-Chinees accoord, dat door radio- bres springen? Vooral wanneer het ons Moskou bekend gemaakt werd. jj zo gemakkelijk wordt gemaakt? De zer In een toegevoegde verklaring werd gels worden U thuis bezorgd en de enige gezegd, dat „de voortdurende bezetting '^moeite, die II zich moet getroosten, is van Taiwan (Formosa) door Amerikaan- !het te voorschijn halen van een porte- se troepen, niet te verenigen is met de- monnaie. i Op luisterrijke wijze is in het, vooral om dergelijke gebeurtenis sen, befaamde Hotel Verwiel de viering van het 200-jarig jubileum van G. v. Loon's Importmij. N.V. j.l. Maandag voortgezet. Honderden personen hebben van de receptie gebruik gemaakt om de heer Gerard Verwiel en zijn familie van harte te complimenteren met deze uitzonderlijke gebeurtenis en met het 30-jarig jubileum van de heer Verwiel als directeur van deze over heel de wereld be kende bloeiende Waalwijkse handelszaak. Er waren kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, handelsrelaties ook uit het buitenland, talrijke vrienden van de jubilaris; er was een lusthof van de prachtigste bloemen en een onvergelijkbare collectie van de fraaiste geschenken. En de manier waarop de gasten van de eeuwenoude firma werden onthaald, was navenant. Een hoogtepunt, het hoogtepunt mogen we wel schrijven, vormde de serenade die de beroemde Loonse Harmonie Concordia haar be schermheer bracht. Een serenade van zo'n harmonie is wel een zeer kostbaar geschenk en de heer Verwiel, maar ook alle andere gasten waren zeer enthousiast over dit gebeuren, dat later in de feestzaal op een meer gemoedelijke manier zich herhaalde. BELANGSTELLING IN ALLE MOGELIJKE VORM. Het is niet doenlijk de namen te noemen van degenen die op deze receptie hun' gelukwensen hebben aangeboden; onafgebroken golfde de stroom van belangstellenden Ho tel Verwiel binnen, waar in de ach terzaal de familie Verwiel recipi eerde. Het hotel was een tuin: over al stonden de prachtigste bloemen en vooral de achterzaal was zeld zaam mooi versierd. Onder de belangstellenden zagen we de beide wethouders van Waal wijk, de heren F. Smolders en J. v. Heeswijk (de burgemeester was uit- stedig), de Zeereerw. Heer Pastoor Dr B. v. d. Hurk en de beide kape laans Wassenberg en Lempens, we zagen in de volgorde van binnen komst de doktoren de heren Lange- meijer, Lenglet, en Smals uit Loon op Zand, de heer C. Witlox van 't Rode Kruis, een afvaardiging van het Kunstkringbestuur, de heer J. v. Heesbeen, voorzitter van de Ka mer van Koophandel voor Noorde lijk Noord-Brabant, de heer Ir Roe- lofs Heyrmans, directeur van M.V. L.S. en Lederinstituut T.N.O., de heren Kobben en v. Vliet, directeu ren van resp. Gemeentewerken en Gemeentelijke Bedrijven, de heer A. Mannaerts, voorzitter van de Fe deratie van Ned. Schoenfabrikan ten, het bestuur van Het Waalwijks Orkest, een afvaardiging van de Veteranengymnastiekveren. „Ons Huis", van de Technische Dienst van de P.T.T., de directie van de Kon. Nederlandse Stoomboot Maatschap pij, een deputatie van Inter leder, de heer E. v. Hoorn, de voorzitter van de Harmonie Concordia enz. enz. Velen van de honderden boden geschenken aan. Zo de secretaris van de Vereniging van Lederimpor teurs, de heer Mr Th. Taminiau, die een prachtige antieke barometer aanbood namens deze vereniging; de heer Borms, de voorzitter van de Bond van Looistoffenimporteurs gaf een klok, een instrument waarop de mensen die deze zaak hadden groot gemaakt, nooit hadden gekeken, zo- •als de heer Borms zei, want voor hen was het nooit te vroeg om te beginnen en nooit te laat om op te houden. Ome Piet was er ook, en ook hij sprak de heer Verwiel toe, niet zon der trots, omdat hij in de heer Ver wiel en zijn zoon de derde en vier de generatie in deze zaak persoon lijk mocht feliciteren. Lang bleven de gasten toever trouwd aan de goede zorgen van Hotel Verwiel, dat voor een uitzon derlijk goed koud buffet had ge zorgd en waar de obers klaar ston den de gasten zeer te verwennen met het goede der aarde. En toen kwam de Harmonie Con cordia. Op het terras en het balcon verdrongen de feestgenoten zich om niets te missen van de zeer mu zikale hulde die de befaamde Loon se muzikanten hun beschermheer brachten; en ook van de zijde van de Waalwijkse ingezetenen was de belangstelling zeer groot, want een serenade door Concordia is geen al ledaagse gebeurtenis. De Harmonie Concordia, zei voor zitter v. Hoorn, is geen onbekende in Waalwijk; als Waalwijks Belang een beroep op ons doet, dan zijn wij er. Maar nu zijn we op eigen initia tief naar hier gekomen, want onze beschermheer viert een feest, dat uniek is in de zakenwereld. En de heer v. Hoorn zei erg trots te zijn hier te mogen verschijnen on dit feest van G. v. Loon's Im portmij., de bloeidende over heel de wereld bekende handelszaak, waar van de heer Verwiel als jonge man de leiding op zich had genomen, een zaak die zich nog steeds uitbreidde. We weten, zei hij, wat het zaken doen betekent, vooral in de tegen woordige tijd. Het is nu niet meer zoals in de tijd van Uw oom. Als we U nodig hebben, zit U vaak in Ame rika, of in Parijs of waar dan ook. Enkele jaren geleden, vervolgde hij, heb ik U als voorzitter van Con cordia gevraagd om beschermheer te worden van onze harmonie. Ik ben geen musicus, antwoordde U toen., Ik heb U gezegd, dat we geen musicus nodig hadden; in onze di recteur, de heer v. Abeelen, hebben we een musicus eerste klas, ik kan U een harmonie aanbieden waar U eer mee inlegt. Ons bestuur bestaat uit mensen die ook geen musici zijn, maar niettemin alles voor de har monie over hebben en voor deze harmonie en dit bestuur zoeken we een leider. U hebt Uw antwoord enige dagen in beraad gehouden en toen vertel de U dat U beschermheer werd van DE grote harmonie van Nederland. Onder spontane adhaesiebetuigin- gen van het publiek besloot de heer v. Hoorn met te wensen, dat de heer Verwiel nog jarenlang bescherm heer van de harmonie Concordia zou mogen blijven. En dan was de beurt weer aan de harmonie, die onder leiding van di recteur v. Abeelen werkelijk voor treffelijk speelde. Onder meer de Manoeuvre-mars, waarbij een kleine tambour parmantig voor het front van de harmonie ging staan en op de kleine trom een roffelende solo sloeg. Voorzitter v. Hoorn kwam aan dragen met de vlag en met een trots gebaar toonde hij de kampioens wimpels, het schone, rijke bezit van deze buitengewone harmonie. In „De Gecroonde Leersse" zijn de Loonse muzikanten getracteerd, maar ze konden het niet laten later op de avond nogmaals naar Hotel Verwiel te komen en nogmaals hun harmonieus geluid te laten horen, nu in de feestzaal, waar Stars en Stripes geblazen werd zonder diri gent, waar zij versterking kregen van een begaafd fluitist die zijn vingers gebruikte als instrument en waar trompet- en andere soli wer den weggegeven en van een van zelfsprekende voortreffelijkheid wa ren. Concordia heeft het tweede eeuw feest van Van Loon's Import zeer bijzondere luister bijgezet. Lang zal er in de wereld van schoenen en leer nog over deze bij zondere gebeurtenis worden ge praat, een gebeurtenis waarmee we de jubilerende directie graag aller hartelijkst gelukwensen.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1