.BESCHERMING BEVOLKING" l Waalwijkse en Langsiraatse Courant Wijde Wereld J UIT DE Frans-Duitse samenwerking. .Pijn kan Uw slaap niet verjagen 1 KRUIS* Uw Muziek programma's Gemeenteraad Heusden TW ESM S Indrukwekkende opbouw in 2 jaar tijd. Prachtig materiaalmaar werkers gevraagd. SCS 1... i. «WUop Bhenmatisehe Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. Voor gezonde regelmaat MIJNHAROT'S LAXEERTABLETTEN Band-recorder JAN VAN DONGEN VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 84 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.7.0 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. OPGERICHT 1878 - TELEGR.-ADRES „ECHO" (Van een speciale verslaggever) persvertegenwoordigers naar g burgerbevolking in S. «"dHoKlule t. ™Mik b.wond.renSw.arfia is ondanks talloze moeilijkheden! Men tastte, toen men begon, nog goed deels in den blinde en kon zich nog maar moeilijk indenken hoe het BB-instituut zich mettertijd zou uitbreiden, bchier overal was de opzet te klein. In een ge meente als Den Haag vormden twee man op één kamer het hele apparaat. Wanneer men nu ziet, dat het BB- bureau te Rotterdam een hele vleugel van het Industriegebouw in beslag neemt en dat daar 40 man (full-timers) dag aan dag bezig zijn alleen al met organisatie en administratie, behoeft men niet te denken aan ambtenarij en bureaucratie, want daar in Rotterdam heeft men alles tot-en-met uitgekiend. De Stichting Be vordering Bescherming Bevolking' is trou wens geen overheidsapparaat maar een particuliere instelling, ofschoon ze uiter aard werkt met geld van de Overheid. VEEL „NALOOP". Het is een geweldige taak, die orga nisatie en administratie. Men moet de medewerkers opzoekenwant men krijgt de juiste mensen niet via propa- qanda-avonden, waar men zich wellicht in een opwelling opgeeft. Reeds lang heeft men bij de BB geleerd, dat men de medewerkers moet winnen via 'huisbe zoek. Alleen al de voorbereiding van dat huisbezoek eist zeer veel werk. Dan komen de opgaven binnen, alles wordt op kaart gebracht, zodat men in tijd van nood in één oogopslag kan zien waar over men beschikken kan. Laat het zo ver niet komen begin bijtijds Uw Kruschen kuur. Iedere mor gen de kleine dagelijkse dosis zo veel als er op een stuiver gaat en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet Kruschen's bloedzuiverende wer king, een ware stimulans voor lever, nieren en ingewanden. Een heerlijk mid del: Kruschen Salts smakeloos in Uw morgen kopje thee. En danhet grote probleem: hoe houdt men de mensen vast? Hoe zorgt men dat ze regelmatig bij de oefeningen komen? 'Hoe houdt men hun belangstel- ling voor hun werk, hun inzicht in de noodzaak daarvan, levendig? Voeg daar bij de administratie van al het kostbare materiaal, waarover de BB thans geluk kig beschikt, en men gaat begrijpen dat dit gehele BB-apparaat niet, zoals men in Engeland zegt, „óp een schoenveter kan lopen. Naast dit ganse administratieve appa raat is er dan het leger der werkers, de mensen van de reddings-, brandweer- en medische ploegen, van de verbindings dienst en het welfare-werk; de opbouw van de commandoposten, het onderhoud van hét materiaal. De BB is als een koekoeksei in het nest van de Nederlandse samenleving ge legd en geweldig uitgegroeid. Ben bijzon- dere moeilijkheid is, dat dit alles betrek- king heeft op rampen, waarvan men niet weet wanneer, waar vandaan en hoe ze komen en waarvan iedereen hoopt dat ze nooit zullen plaats hebben. Dat schept ook psychologische problemen. Maar in de commandopost Roermond hangt een spreuk die kernachtig het bestaan van de BB rechtvaardigt Beter een BB en nooit een oorlog dan een oorlog en geen 'BB! PRACHTIG MATERIAAL. Juist voor hen, die wisten hoe men hier met niets begon, was het een verrassing te zien waarover thans reeds de beschik king werd verkregen. In de voormalige meubelfabriek van Pander te 'Den Haag zagen we de geweldige voorraden van het beste materiaal opgeslagen liggen. Geneesmiddelen, medische instrumenten en uniformen, zowel als brandslangen, schoppen, houwelen, emmerspuiten en tientallen andere gereedschappen, te ge bruiken bij reddings- en opruimings- v/erk. 1 I i De duizenden automobilisten die da gelijks voortrazen over de majestueuze brug bij Dordrecht weten niet dat onder de oprit van die brug een complete Rijks Mobiele Colonne van de BB is on dergebracht, keurig onderhouden en ieder ogenblik tot uitrukken gereed. Zo n RM'C bestaat uit: 24 autospuiten, 24 tweewielige motorspuiten, 12 trekkers en vier gereedschapswagens. Verder staan daar in Zwijndrecht nog opgesteld 36 sledespuiten voor de z.g. varende co lonne. 'Op rekken is 800 km brandslang opgeslagen. Van zulke Rijks Mobiele Colonnes heeft de BB er elf. Ze hebben alle luchtgekoelde motoren. Langs de Zuidwillemsvaart bij Schijn- del stond zo'n colonne opgesteld over 'n afstand van anderhalve kilometer! Een indrukwekkend schouwspel... en moed gevend tevens. Het bewijst dat Neder land in korte tijd zich paraat heeft ge maakt, niet alleen voor de oorlogsramp maar voor iedere calamiteit die ons kan treffen. En onwillekeurig bedenkt men wanneer deze ganse organisatie ter be schikking had gestaan tijdens de Febru- ari-ramp 1953, dan zou ze prachtig werk hebben kunnen doen! DE ZWAKSTE SCHAKEL. Bij zo'n tocht langs BB-magazijnen en commandoposten komt men onder de in druk van de energieke wijze waarop de Bescherming Bevolking is aangepakt en de prachtige resultaten, die in korte tijd ziin bereikt. Edoch... een ketting is niet sterker dan de zwakste schakel. Die zo belang rijke schakel vormt het menselijk element de BB-werkers. Ruw geschat kan men zeggen, dat men de ©B-posten voor p.i.m. 70 'bezet heeft. In sommige krin gen heeft men bijna alles compleet, in andere is men zowat op de helft. Zij die zich opgeven voor het BB-werk kunnen er echter thans zeker van zijn, dat ze geen lid worden van een „papie- j ren" organisatie. 'Het beroemde woord j van Churchill omkerend, zegt de 'BB j Wi] geven U de gereedschappen, doe gij nu het werk! (Nadruk verboden) Lk. Met enige spanning zijn de besprekin gen van Mendes France, de Franse pre mier met de Duits Bondskanselier Dr. Konrad Adenauer, die deze week in Pa rijs plaats hadden toegemoet gezien. De ze besprekingen zouden vooral gaan over de Saarkwestie, te voren waren de standpunten van Frankrijk en Duitsland te dien aanzien gepubliceerd en daaruit mocht men concluderen dat het niet zo gemakkelijk zou zijn voor de beide staats lieden tot een accoord te komen, dat aan vaardbaar zou zijn respectievelijk voor de Assemblee en de West-Duitse Bondsdag. Frankrijk wil, zoals al lang bekend was, een autonoom Saargebied, dat po litiek verbonden is aan de West-Euro- pese Unie en economisch een unie blijft vormen met Frankrijk. En Mendes France 'heeft deze suggestie herhaald in zijn besprekingen met Adenauer. Een concessie is, dat Frankrijk er eventueel in toestemt, dat er in het Saargebied Duitse partijen worden gevormd (tot nog toe waren een aanal partijen in dit ge bied verboden door Frankrijk)mits deze echter niet door Bonn worden gesubsidi eerd en geen anti-Franse propaganda voeren. Bovendien zou Frankrijk ook willen toestemmen in een ruimere in- voermogelijkheid in dat gebied voor Duitse goederen. i Was Mendes France alleen met dit voorstel gekomen, dan zouden de beide staatslieden waarschijnlijk niet tot over- suggesties, maar die suggestie# zijn wer kelijk opzienbarend. Het steunt op de gedachte van een zeer nauwe samenwerking van Frans en Duits kapitaal en Franse en Duitse tech nici. 1 En Mendes France zou gesproken hebben over de ontginning van de bo demschatten van de Sahara, over het bouwen van gemeenschappelijke Frans- Duitse wapenfabrieken en vliegtuigfa brieken in Noord-Afrika; over nieuwe handelsverdragen, over een samenwer king ook op cultureel gebied, en over een gezamenlijk zoeken naar nieuwe af zetgebieden. Kortom een plan, dat alles wat er tot nog toe is geweest aan Frans- Duitse samenwerking ver overtreft. In dat plan is natuurlijk ook een plaats in geruimd voor het Saargebied, maar het spreekt vanzelf, dat deze kwestie min of meer wegvalt vergeleken bij de grootse ideeën die Mendes France heeft gelan ceerd. i Op het moment dat we dit schrijven verkeren de besprekingen nog in een be ginstadium en het is moeilijk te zeggen hoe Adenauer hierop zal reageren en waartoe deze voorstellen zullen leiden. Men kan zich afvragen wat heeft Frankrijk hiermee voor; in de politiek moet men nu eenmaal achter alles iets zoeken. Wil Frankrijk met deze ideeën die van •een zeer brede omvang zijn, cou- te que coute zijn wil ten aanzien van het Saargebied doordrijven, de feiten waar het om gaat verdoezelend achter de fa cade van dit geweldige plan. Het is niet waarschijnlijk, dat al deze plannen slechts j als afleidingsmanoeuvre zijn gebruikt. wanneer U Witte Kruis, poeders in huis heeft. I Ze verdrijven direct en af- I doende hoofdpijn of kiespijn, 5 zenuw-of rheumatische pijnen, die U de slaap roven en zijn onschadelijk voor de maag! Ook in tablet- en cachet-vorm. it Vraagt Uw Apo theker of Drogist I eenstemming zijn gekomen. Maar de Franse premier, specialist in het oplossen van moeilijke vraagstukken 1 op een voor de tegenpartij, soms schijn- baar, bevredigende manier, heeft meer j gedaan dan alleen 'het poneren van deze Franse eisen. Hij heeft deze namelijk prachtig weten te camoufleren achter een voorstel van veel wijdere strekking en van veel grotere omvang. Werken vlug, zacht en pijnloos Misschien is camoufleren niet het juis te woord, dat zullen we moeten afwach ten, maar in elk geval heeft Mendes France in zijn besprekingen met de Bondskanselier de Saarkwestie onderge schikt weten te maken aan een veel om vangrijker plan, een plan namelijk voor economische samenwerking op het ge- bieci van de ontwikkeling: en de herbe wapening van Europa en de 'Duitse deelneming aan grote economische pro jecten in Europa maar ook in Noord- Afrika. 1 Het plan, zoals de gegevens daarover tot nog toe zijn, heeft nog geen vastom lijnde vormen, bestaat nog slechts uit Het lijkt ons meer aannemelijk, dat de Franse premier, die behoorlijk wat in zijn mars blijkt te hebben en de juiste man blijkt, die Frankrijk nodig heeft, Duits land op deze manier aan zich wil bin den, enige controle wil hebben op de Duitse gang van zaken, door een zo nauw mogelijke samenwerking met dit land. Aan het feit tvan de Duitse herbe wapening, van de Duitse souvereiniteit en de volwaardige Duitse deelname aan dé West-Europese Unie valt niet meer te tornen. Frankrijk wil echter wel ze kerheid hebben en ten dele heeft men die zekerheid al in de bepalingen van de Unie, die Mendes France in [Londen heeft weten door te drijven. Door nu de ze voorstellen te doen, door een zeer nauwe samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland te suggereren wil men de ze kerheid, die het Franse nationalisme vraagt nog vergroten, lijkt ons. 'Dit zal de intentie zijn waarmee deze voorstellen zijn gedaan. Niettemin, in het kader van de West Europese samenwerking zullen zij een welkome aanvulling zijn en een versterking van de band die de vrije vol keren bindt tot een grote macht tegen- ovei de communistische agressie. We weten niet wat er van deze Fran se suggesties realiteit zal worden, maar wel blijkt er uit, dat Frankrijk, gegeven de onontkoombare mondig wording van West-Duitsland, met dit land wil gaan samenwerken, op een manier die werke lijk zeer toe te juichen is en die ook Frankrijk het middel in handen geeft, de ontwikkeling, politiek en economisch, van West-Duitsland in de gaten te houden. HET ONDERWIJS DEBAT. Op felle wijze heeft minister Cals zich in de Eerste Kamer teweer gesteld tegen de critiek die de senatoren vorige week op hem hadden uitgeoefend naar aanlei ding van zijn nota over het onderwijzers tekort. Ook de suggesties van de be windsman om door noodmaatregelen een tekort van 3500 onderwijskrachten in 1956 te voorkomen, hadden gedeeld in deze critiek. ,,Ik sta verbaasd over het gemak, waarmee de critiek hier werd ge leverd", aldus mr Cals. Aan het einde van zijn twee en een half uur lange rede, stelde hij de volgende noodmaatregelen voor: 1. Een spoedcursus voor kleuter leidsters met acte B en vier jaar prac- tik en Mulo-diploma A; cursusduur. 1 jaar; 2. Een spoedcursus voor de jonge mensen van 20 en 21 jaar, met eindexa men gymnasium, HBS of MMS. Ook dacht hij aan de mogelijkheid om gehuwde onderwijzeressen in dienst te nemen. 'Voor de 45-jarigen kan dit zon der meer. Vooralsnog denkt de minister slechts aan een algemene vergunning voor tijdelijke aanstelling, waartoe hem de Wet ruimte laat. Nochtans wil de regering, behalve de noodmaatregelen op korte termijn, ook maatregelen op langere termijn scheppen, om de onderwijsvoorziening veilig te stellen. In dit verband kondigde mr Cals aan: tegemoetkoming in de halve studie kosten voor het halen van bepaalde ac» ten en een bonus voor onderwijzers, die de Ulo-acte halen. i NEDERLAND KRIJGT 56 NACHTJAGERS. Als gevolg van onderhandelingen tus sen de Amerikaanse en Nederlandse re gering betreffende de gezamenlijke aan schaffing van nachtjagers, heeft de Ne derlandse regering medegedeeld 28 van deze vliegtuigen te willen aankopen, ter wijl de Amerikaanse regering eveneens 28 stuks ter beschikking van de Kon. Luchtmacht zal stellen, aldus deelt de 'Luchtmacht-voorlichtingsdienst mede. De nachtjagers zullen van hetzelfde type zijn als de All-weatherfighter, wel ke thans aan de nachtjager-squadrons van de United States Air Force worden ge leverd. l MAN PROBEERDE ZIJN VROUW TE DODEN. 'De advocaat-generaal bij het gerechts hof in Den Bosch heeft Maandag een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek wegens poging tot moord geëist tegen de 35-jarige chauffeur B. J. A. M. uit Moergestel. De man zou in 'October van verleden jaar met voorbedachteen rade hebben gepoogd zijn vrouw te doden. Het vonnis van de rechtbank, die de chauffeur acht jaar gevangenisstraf met aftrek had opgelegd, kon naar de me ning van de advocaat-generaal niet wor den verzacht. Hij achtte de voorbedachte .raad wettig en overtuigend bewezen. Uitspraak op 27 October. TILBURGSE CAFÉHOUDER BRAK 35 MAAL IN. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de 36-jarige Tilburgse caféhouder H. M. M. conform de eis van de advo caat-generaal veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 2J>2 jaar met aftrek, wegens diefstal met braak en inklimming. Gedurende de laatste drie jaar pleegde H. ongeveer 35 diefstallen. De rechtbank te Breda had H. veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaren. De officier, die vijf jaar had geëist, had tegen dit vonnis appel aangetekend. VOLLE DAG VRIJ OP 5 MEI. Op de tiende verjaardag van de be vrijding van Nederland, 5 Mei 1955, zal een volle dag vrij worden gegeven. Dit heeft de regering toegezegd aan het Na tionaal Comité, dat de herdenking voor bereidt. De regering zal verder meewerken aan eea militaire 'herdenking, die in Wagenin- gen waar in 1945 de capitulatie werd getekend haar middelpunt zal hebben. MOEILIJKHEDEN VOOR SOEKARNO. Met zijn derde huwelijk met een gescheiden vrouw heeft de Indone sische President Soekarno zich in grote moeilijkheden gebracht. Voor al de oppositie gaat zeer te keer tegen deze inbreuk op de Moham medaanse wet. Het presidentiele huwelijk heeft de binenlandse geschillen in Indo nesië zeer verscherpt. Vooral de vrouwenorganisaties, die strijden voor meer rechten voor de vrouw, zien door dit huwelijk, dat, naar men meent, door meer prominente Indonesiëers nagevolgd zal worden, de basis aan haar recht vaardige actie ontnomen. neemt U natuurlijk zelf op met een van Stationsstr. 65 Waalwijk Gratis demonstratie OOSTENRIJKSE VERKIEZINGEN. 'De communisten en de neo-nazi s zijn de grote verliezers geworden in de ge deeltelijke provinciale verkiezingen, die Zondag in Ooistenrijk in vier provincies zijn gehouden. De katholieke Volkspartij verstevigde haar posities. De socialisten boektqn de grootste winsten. De socialisten behaalden ruim één millioen stemmen en kregen 102 zetels; een winst van ll5 zetels. De Volkspartij: ruim 900.000 stemmen en 96 zetels. Winst twee zetels. De communisten: 145.000 stemmen en negen zetels. Ver lies: een zetel. Neo-nazi's: (109.000 stem men en zeven zetels. Verlies: 17 zetels. DE ORKAAN IN AMERIKA EN CANADA. De orkaan ,,'Hazel", die een driehon derd kilometer breed spoor van ver woesting over het Oostelijk deel van de Verenigde 'Staten en Canada heeft ge trokken, heeft minstens 155 doden ge- eist. In de Verenigde Staten zijn 98 slachtoffers geteld, in Canada 57, maar hier worden nog, 36 mensen vermist. De ongeveer 1100 bewoners van het rijke landbouwgebied Holland Marsh bij To ronto, meest 'Nederlanders, zijn allen ge red, maar zij hebben alles verloren. Zelfs de te velde staande oogsten, die een waarde van tien millioen gulden hebben en die niet verzekerd waren, dreigen ver loren te gaan als het water niet snel zakt. De totale schade in het gebied bij To ronto wordt op vierhonderd millioen gul den geschat. De meeste slachtoffers zijn in de voorsteden van deze stad, langs de rivier de Humber, gevallen. Drie kwartier geheime zitting over enkele vierkante meters grond. De Raad der gemeente Heusden kwam Vrijdagavond 15 October in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer J. Brink. 'Opening door de voorzitter de Edel achtbare heer A. van Delft. Bij de vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 20 Aug. en 2 Sept. 1954, merkte de heer van Herpt op. dat er bij de stukken niet ter inzage was ge legd, de brief welke namens de Raad aan Ged. Staten gezonden zou worden, in antwoord op een schrijven welke de heer j van Herpt van 'Ged. Staten mocht ont- vangen, waarbij deze in het gelijk zou zijn gesteld inzake de in een der vorige vergaderingen ingestelde spreektijdbeper king. In de notulen van de vergadering var. 20 Aug. was nl. opgenomen dat er namens de 'Raad een antwoord aan Ged. Staten gezonden zou worden. De voorzitter deelde hierop mede dat door B. en W. inderdaad een schrijven is gezonden aan Ged. Staten, doch dat dit niet namens de raad was opgesteld, daar de heren Roza en Verschuur de door hen toegezegde „tips welke in deze brief zouden worden opgenomen, niet hebben verstrekt. De heer van 'Herpt vond het prulach tig van deze heren om hun gedane belof te niet na te komen. De heer Verschuur meende het woord prulachtig aan de heer van Herpt te moeten terugwijzen. Wat het niet nako men van zijn toezegging betrof, zei spre ker, dat hij deze toezegging gedaan had in afwezigheid van de heer Roza, en dat hiizelf meende voldoende punten in die bewuste vergadering naar voren te heb ben gebracht. De heer van Herpt zeide afkerig te zijn van het feit dat de lijstaanvoerder van de 'KVP (de heer Verschuur) samenspant met leden van een andere partij (de heer Roza). Nadat deze notulen tenslotte werden vastgesteld, 'kwamen de ingezonden stuk ken aan de orde. Hierbij bevond zich een schrijven van 'G. T. de Hart te Oud- heusden waarin deze klaagt over het niet beschikbaar stellen van bouwgrond door de Grondkamer. Al sinds enige tijd liggen volgens briefschrijver, de tekenin gen voor een nieuw woonhuis kant en klaar en is zijn tegenwoordige woning zo slecht dat zij een gevaar oplevert voor hem en zijn gezin. Briefschrijver verzocht de raad zich met dit geval te bemoeien en de Grondkamer te verzoeken spoedig bouwgrond beschikbaar te stellen. De voorzitter deelde hieromtrent mede dat reeds contact was opijgenomen met de Grondkamer, maar dat deze met moeilijkheden hieromtrent kampten, maar dat zij deze zo spoedig mogelijk zullen zien op te lossen. Verder was er ingekomen een geza menlijk schrijven van de heren Mes, Prins, van Hooff en Kuijpers, waarin deze te kennen gaven, dat zij door de vorig jaar nieuw aangelegde riolering en de daarmee gepaard gaande demping van de Demer, veel overlast hebben gekre gen van water, hetwelk nu niet meer in de Demer kan wegvloeien en hun tui nen niet op het nieuwe riool werden aangesloten. Hieromtrent deelde de voorzitter mede dat reeds opdracht is gegeven aan het ar chitectenbureau 'Hooykaas, om deze ge vallen te onderzoeken. Op een verzoek van de Johannastich- ting te Arnhem om een bijdrage van de gemeente te ontvangen voor de oprich ting van een paviljoen, werd afwijzend beschikt. Tenslotte was er nog ingekomen een schrijven van enkele leden van de r-aad, nl. de heren Verschuur, Roza, te Vruch- te, A. J. Buijs en 'Geerlings, om alsnog aan de heer Pelikaan te verkopen het in de vorige vergadering zo veel omstreden stukje grond van enkele vierkante me ters oppervlakte, hetwelk aanvankelijk in eigendom van de gemeente zou blij ven en waarop de daarop aanwezige be planting bewaard zou kunnen blijven. Volgens dit schrijven zou bij de voor laatste vergadering: van B. en V/. onre gelmatige pressie zijn uitgeoefend op de heer Pelikaan, zodat deze z.g. geen prijs zou stellen op dit streepje grond. Thans echter, volgens briefschrijvers, zou de heer Pelikaan dit streepje grond wel wil len kopen. 'Na voorlezing van dit schrijven gaf de voorzitter het woord aan de raad. De heer van Herpt merkte daarbij op dat hij zijn mening bij de behandeling van de notulen reeds gezegd had over enkele leden van de raad, maar ondier- streepte dit nu nog eens door te zeggen dat er door enkele leden van deze raad vuile politiek gevoerd wordt. De heer te Vruchte stelde hierop voor om in geheime zitting over te gaan, om deze „vuile politiek" aan een nader on derzoek te onderwerpen, mogelijk zou volgens spreker deze uitdrukking wel kun nen vervallen. Nadat dit voorstel door de raad was aangenomen werd de openbare vergade ring geschorst. 'Ruim drié kwartier later werd de open bare vergadering weer hervat en stelde de heer Rijke voor dat door B. en W. aan de heer Pelikaan mededeling zou worden gedaan 'dat deze alsnog in de gelegenheid' zal worden gesteld, dit stuk- jqe grond van de gemeente te kopen. Met 8 tegen 2 stemmen werd dit voor stel aangenomen. Omtrent de grenswijziging tussen de provincies Noord-Brabant en Gelderland, waarbij ook de gemeente Heusden is be trokken, deelde de voorzitter mede, dat de desbetreffende stukken voorzien van situatietekeningen nog enige tijd ter secre tarie ter inzage liggen en stelde voor de ze aangelegenheid tot een volgende ver gadering' aan te houden. Punt 4. Besloten werd bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten een kas geldlening aan te gaan groot f 225.000. Punt 5. Nadat de heer Geerlings uit leg had gekregen op zijn vraag, wat voor verschil er was tussen een bioscoop en een bioscoop met journaal, werd een nieuwe verordening vermakelijkheidsbe lasting vastgesteld. Punt 6. Dit punt der agenda 'behan delde een aantal verzoeken van inwo ners om tegemoetkoming ex-artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. De voorzitter deelde hieromtrent mede, dat naar aanleiding van deze verzoeken een onderzoek is ingesteld naar de finan ciële draagkracht van de aanvragers, waarop een lijst is samengesteld met vermelding van de percentages welke aan de diverse aanvragers vergoed zou kunnen worden. De heer Rijke vond dat voor sommige gevallen de vergoedingen aan de lage kant zijn. Men moet, volgens spreker, de ouders toch de gelegenheid geven het mogelijk te maken dat zij hun kinderen het voor hen wenselijk onderwijs kunnen volgen. Spreker verzocht daarom de ver goedingspercentages over de gehele Unie met 25 te verhogen. Na enige discussie werd tenslotte het voorstel van de heer Rijke met algemene stemmen aangenomen. Verder waren nog twee verzoeken bin nengekomen om vergoeding voor kinde ren welke buiten deze gemeente lager onderwijs genieten, n.l. van G. 'Schouten wiens kind een school bezocht te Gorin- chem en van J. van Elderen wiens kind een school te 's-Bosch bezocht. Besloten werd aan deze twee aanvra gers een maandelijkse vergoeding toe te kennen van resp. 9 en 7 gulden. Punt 7. Aan het verzoek van het R.K. Schoolbestuur om beschikbaarstel ling van gelden voor inrichting der school en voor aanvulling van leermiddelen, ferd, behoudens een kleine verlaging van het gevraagde bedrag, voldaan. Op een verzoek van de Jongensschool om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing en plaatsing van 4 olie- aachels werd, in verband met de mede deling van de Inspecteur welke wat de prijs betrof ,(f 3850.—) de onkosten be duidend te hoog kwamen, afwijzend be schikt. Verder was er nog een aanvullend agendapunt hetwelk een voorstel inhield van B. en W. betreffende de verbetering en verharding van het wegdek van de Lage Steeg te Ousheusden, de Opho- vense weg te Herpt en een stuk van de Bernse dijk nabij de scheepswerf. Omtrent de weg nabij de scheeps werf verklaarde de heer Verschuur dat hij uit de technische tekening welke bij de stukken ter inzage had gelegen, geeen juist inzich had gekregen van de aldaar aan te leggen weg. Aan de hand van tekening gaf, op verzoek van de voorzitter, de heer Rijke een uiteenzet ting van hetgeen ér staat te gkebeuren, nl. door de aanzienlijke uitbreiding van de scheepswerf, waardoor het mogelijk zal worden veel grotere schepen dan tot nu toe te bouwen, zal het in de toekomst tiie* meer mogelijk zijn vanaf de oude in ging het gehele fabrieksterrein te berei ken; daarom moet er een nieuwe ingang worden gemaakt aan de Zuid-Oostzijde van het fabrieksterrein. De 'Bernsedijk, welke de toegangsweg is voor deze nieu we rijgang, moet hiertoe worden ver hard en een nieuw stukje weg worden aangelegd, benevens een coupure in de dijk worden aangebracht. Op een vraag van de heer Verschuur betreffende 'de aansluiting van deze weg aan het boven de scheepswerf gepro jecteerde industrieterrein, antwoordde de voorzitter dat hier ook rekening mede ge houden is, alleen moet er dan nog een tweede coupure bij aangebracht worden. De heer Verschuur vroeg verder of er aan de panologische dienst om vergoe ding is gevraagd om deze aanleg te mo gen toepassen en of het niet wenselijker geweest was om Bakkersdam te verhar- der. en vandaar uit een weg naar de scheepswerf aan te leggen; deze wég zou dan tevens het geprojecteerde industrie terrein bestrijken. Ook de heer van Herpt vond het be ter Bakkersdam te verharden en vandaar uit een weg aan te leggen naar de scheepswerf. Men 'kan, volgens spreker, veel beter industrie aantrekken, wanneer het industrieterrein aan een verharde weg ligt, dan wanneer deze weg nog moet worden aangelegd. De voorzitter antwoordde dat aan de planologische dienst nog geen toestem ming is gevraagd en wat de verharding van Bakkersdam betreft met de daarbij behorende nieuw aan te leggen weg, zei- de spreker, dat de kosten hiervoor zo hoog zouden komen, dat men daarvoor nooit toestemming zou verkrijgen. De heer van Herpt merkte verder nog op dat er in Herpt nog meer wegen zijn welke nog niet verhard zijn. Alle wegen, zei de voorzitter, welke aan de gemeente toebehoren, zijn of wel geasphalteerd of van klinkers voorzien. De wegen welke niet verhard zijn beho ren aan het Waterschap, waarvan dhr. van Herpt zelf voorzitter is. Er zijn enige tijd geleden pogingen ondernomen om deze wegen over te nemen, maar deze zijn toen mislukt. Hierna volgdesluiting.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1